Jump to content

Insanogluna Dogumdan Gelen Hicbir Kavramsal Deger/Bilgi Yoktur.

evrensel-insan

Recommended Posts

Fenomende öyle yada böyle kendi yolunu bulan bir iç dinamik vardır. İşte bu dinamik bilgiyi üretir ve taşır. Yani bilgi bilgiyi üretir. Bilgi ancak bilgi ile aşılır. Örnek, bir FM Osilatör Modüle edilmiş EM dalga üretir. Bizim bu Osilatör fenomeninden gözlem yapıp bu bilgiyi ( ses, görüntü, mesaj vs. )  çıkarmamız fenomenin insan gözlemi dışında enformasyon anlamında bilgi üretmediğini göstermez. Gerçekten üretip üretmediğini asla bilemeyiz. Gözleme göre üretiyor olmasının tespiti bilimsel temelde yeterlidir.

Bu tür eksik bilgilerin seni temel bilgilerde yanılgıya götürüyor. Yanlışın kapısından girilerek doğru bilgilere ulaşılamaz.

Osilatörün FM'i olmaz. FM (Frekans modülasyon(yükleme)) bilgidir. Ayrıca EM dalga diye de bir şey yoktur.

Osilatör sadece titreşimdir. Elektriğin(enerjinin) titreşimidir. Doğada da bir çok titreşimler vardır. Doğadaki ve enerjideki geri besleme zaten titreşim(hareket, dinamiklik) oluşturur. Maddenin özünde de vardır.

Neticede elektriğin dinamik titreşiminde de, ışığın titreşimine de, maddenin titreşimine de(dinamikliğine) sonradan bilgi yüklenebilir.

Bu yükleme ham titreşimi bilgi yüklü titreşim(modülasyon) haline getirir. (Bak, FM veya AM bilgi yüklemek (modülasyon))

Dinamiklik; maddenin var olma özüdür, hareketliliğidir, titreşimidir, osilasyonudur, geri beslenimidir.

Osilatörün Modülasyon yapmadığını biliyoruz. Ama Modüle edilmiş EM dalga üreten devreler pratikte FM Osilatör olarak anılır. EM dalga Elektromanyetik dalgadır. Kabaca Osilatör EM üretir, Modülatör bu dalgaya bilgi yükler.

Şimdi sen burada benimle teknik bilgi yarıştıracağına ne dediğime odaklanmış olsan anlayacaktın.

Dinamiklik de bilgidir, bu dinamikliğin ürettiği bilgi de bilgidir, o bilginin üstüne bilgi de yüklenir. Bu bilgilerin hepsi insan gözlemidir. Fenomene ait olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Ama olgusal olarak bunların tümü bilgidir.

Bu konunun ilgili başlığı burasıdır. Dolayısıyla, bu iletinin yer aldığı o ikili başlıkta " arkamdan " eleştirmek yerine, burada eleştirini yüzüme yapabilirdin. Neyse.

Arkadan atma karakterim yoktur. Oraya hem misal hem de senin okuman için yazdım. "siz, sen" konusu gibi.

Şurada sadece üç kişiyiz. Birbirimizin hemen her yazılarını hep okuyoruz. "arka" neden olsun?

Birey bilincinin bir gereği de, yazılan yazıları algılayıp olumsuz tepki göstermek değil, öz eleştiri vermektir.

Osilatörün Modülasyon yapmadığını biliyoruz. Ama Modüle edilmiş EM dalga üreten devreler pratikte FM Osilatör olarak anılır. EM dalga Elektromanyetik dalgadır. Kabaca Osilatör EM üretir, Modülatör bu dalgaya bilgi yükler

Hala inat ediyorsun bu benim uzmanlık alanım. Senin "em" dediğin AM(amplitüd modilasyon) "ey em" diye okunur. Osilatör bilgi yüklü titreşim(senin em dediğin) üretmez. Ham dalga(bilgisiz/modülasyonsuz taşıyıcı) üretir.

Bu konuda başka yazmayacağım. Zira bu konuyu bilmeden yazıyorsun. Başka misal ver.

Bunu bilgiye misal verdiğine ise bir önceki iletim geçerlidir.

Demogojiye karnimiz tok.

Bebek davranisinin ne oldugunu biliyor mu bilmiyor mu?

Biliyorsa, nasil biliyor?

Demagoji ustasının demagojiye karnı tok olduğu gibi herkesi de kendisi gibi sanır  :)

Bebek korkma tepkisinin ne olduğunu bilmiyor. Yalnızca ilk tepki olarak korkuyor, nötr kalmıyor. Korkması gerektiğini bildiği için korkuyor. Nedenini bilmesi gereksiz.

Hala inat ediyorsun bu benim uzmanlık alanım. Senin "em" dediğin AM(amplitüd modilasyon) "ey em" diye okunur. Osilatör bilgi yüklü titreşim(senin em dediğin) üretmez. Ham dalga(bilgisiz/modülasyonsuz taşıyıcı) üretir.

Bu konuda başka yazmayacağım. Zira bu konuyu bilmeden yazıyorsun. Başka misal ver.

Bunu bilgiye misal verdiğine ise bir önceki iletim geçerlidir.

Senin uzmanlık alanın olduğunu sezdiğim için bunu örnek vermiştim zaten. Ben de anlarım bu işlerden merak etme. Ama hala bana EM yok diyorsun. AM yerine kullandığım senin hüsnü kuruntun. Dalga Teorisini bilmiyorsun anlaşılan.

Osilatör bilgi yüklü titreşim(senin em dediğin) üretmez. Ham dalga(bilgisiz/modülasyonsuz taşıyıcı) üretir.

Her formda bir bilgi vardır. EM hem Elektrik Alan taşıyan hem de Manyetik alan taşıyan boyuna yayılan bir dalga / etkidir. Mesela, görünür Işık da bir EM dalgadır. Gamma ışını da, MW ( Micro Dalga) de.

Demagoji ustasının demagojiye karnı tok olduğu gibi herkesi de kendisi gibi sanır   :)

Bebek korkma tepkisinin ne olduğunu bilmiyor. Yalnızca ilk tepki olarak korkuyor, nötr kalmıyor. Korkması gerektiğini bildiği için korkuyor. Nedenini bilmesi gereksiz.

Sadece kendi egosal akilci inancini tatmin etme adina verdigin yanlis ve yanli mesajlara artik yanit yazmayacagim.

Cunku benim senbin gibi "atisma galibi" olma ya da ego tatmin etme gibi niyetlerim yok.

Ne zaman bilgi ve dusunce paylasirsin, o zaman yanitlarim.

Senin uzmanlık alanın olduğunu sezdiğim için bunu örnek vermiştim zaten. Ben de anlarım bu işlerden merak etme. Ama hala bana EM yok diyorsun. AM yerine kullandığım senin hüsnü kuruntun. Dalga Teorisini bilmiyorsun anlaşılan.

İnsanları zorla polemiğe çekiyorsun. Bu senin vazgeçilmez kangrenleşmiş üslubun. Hiç ilgisi olmayan şeyleri insanlarla tartışıp insanları meşgul ediyorsun.

Sağdan soldan veya net'ten arakladığın bilgilerle "anlarım" diyorsan anladığınla(!) kalacaksın. O konuyu uzmanı ile tartışman çok komik oluyor. Buradan da, yanlış bilgilerle doğrulara örnek verip sürekli yanılgılara düşüyorsun.

Şimdi yanılgılarında madem israrcısın, izah edeyim de öğren. Sen ilk iletinde RF(radyo frekans) osilatörden bahsettin.

Öncelikle "FM osilatör" diye bir şey yoktur. Osilatörler sadece RF üretirler. Bu üretilene EM değil, RF ismi verilir. Fizikte eloktromanyetik spektrumun RF kısmında değerlendirilir. Hem FM diyip, hem de osilatörden bahsedersen RF konusuna girmiş olursun. RF'i misal verecekken sonsuzlukça uzunluktaki manyetik tayftan bahsetmek konuyu yarım yamalak bildiğini gösterir. Komik olur.

Asıl komiklik ve inat edeceksen eğer, "FM osilatör"e ait bir kaynak ver bana. Böylelikle polemiği bırakıp, doğadaki dinamikliğe BİLGİ yüklenmesi konusuna tekrar dönmüş oluruz. Bu konu önemli.

Sadece kendi egosal akilci inancini tatmin etme adina verdigin yanlis ve yanli mesajlara artik yanit yazmayacagim.

Cunku benim senbin gibi "atisma galibi" olma ya da ego tatmin etme gibi niyetlerim yok.

Ne zaman bilgi ve dusunce paylasirsin, o zaman yanitlarim.

Kendi özelliklerini bana yansıtmaya çalışarak bu işten sıyrılamazsın. Ortaya koyduğum bilgileri çürütemeyince anında egon devreye giriyor ve işi atışmaya döküyor, çamura yatıyorsun.

Daha ilk mesajımda yazdım ama yanıt veremedin :

Canlıların kırmızı-siyah, sarı-siyah kombinasyonlarını tehlikeli bulması ( bu renkleri taşıyanlara ilk tepkilerinin korkudan kaynaklanması ) bu bilgi ile doğduklarının işaretidir.

Laf ebeliği yapacağına buyur bunu çürüt !

İnsanları zorla polemiğe çekiyorsun. Bu senin vazgeçilmez kangrenleşmiş üslubun. Hiç ilgisi olmayan şeyleri insanlarla tartışıp insanları meşgul ediyorsun.

Sağdan soldan veya net'ten arakladığın bilgilerle "anlarım" diyorsan anladığınla(!) kalacaksın. O konuyu uzmanı ile tartışman çok komik oluyor. Buradan da, yanlış bilgilerle doğrulara örnek verip sürekli yanılgılara düşüyorsun.

Şimdi yanılgılarında madem israrcısın, izah edeyim de öğren. Sen ilk iletinde RF(radyo frekans) osilatörden bahsettin.

Öncelikle "FM osilatör" diye bir şey yoktur. Osilatörler sadece RF üretirler. Bu üretilene EM değil, RF ismi verilir. Fizikte eloktromanyetik spektrumun RF kısmında değerlendirilir. Hem FM diyip, hem de osilatörden bahsedersen RF konusuna girmiş olursun. RF'i misal verecekken sonsuzlukça uzunluktaki manyetik tayftan bahsetmek konuyu yarım yamalak bildiğini gösterir. Komik olur.

Asıl komiklik ve inat edeceksen eğer, "FM osilatör"e ait bir kaynak ver bana. 

Öncelikle, konuyu gereksiz polemiğe çeken ben değilim. Sen benim örneğime takılıp, ne anlatmak istediğimi es geçiyor, kendini uzman saydığın bir konuda açık yakalamış zannedip mal bulmuş mağribi gibi saldırıyorsun. Ama bu madenden sana iş çıkmaz, komik duruma düşersin.

Şimdi, ilk olarak, sen bırak uzman olmayı, daha dalga frekansı ile dalga türünü ayıracak temel fizik bilgisine bile sahip değilsin. Zira, EM dalga vardır, bir de onun frekansı, dalga boyu, şiddeti vardır.

RF bu EM dalga spektrumunun bir bandına tekabül eder. Her frekansta EM dalga frekans, genlik, faz üzerinden modüle edilebileceği gibi, RF de FM veya AM şeklinde modüle edilebilir.

Ayrıca, sana pratikte FM Osilatör adı kullanımının var olduğunu söylemiştim. Bu osilasyonun FM çıkışı olduğunu iddia etmek değildir.

Bir de genel anlamda bir LC rezonans devresi, L ve C parametreleri ayarlanarak istenilen frekansta EM dalga üretebilir, yalnızca RF değil. Ondan sonra onu taşıyıcı sinyal yapıp modülatör ile modüle etmek ve özel olarak haberleşmede kullanmak üzere RF'de FM çıkışı olarak vermek mümkün olur. Detaya ve hesabına girmemi istersen de girerim, çünkü konuyu budaklandırmamak için arada atladıklarım da var.

Kaynak istiyorsan da al sana bir makale kaynağının linki :

-http://link.springer.com/article/10.1007/BF02778927-

New formulae for designing frequency deviation of crystal FM oscillator )

Ayrıca, FM Osilatör satın almak istersen diye başka bir link :

-http://www.hobbytron.com/VellemanMiniFMOscillatorK1771.html-

Velleman Mini FM Oscillator K1771 )

Öğrendin mi arkadaşım şimdi ?

Böylelikle polemiği bırakıp, doğadaki dinamikliğe BİLGİ yüklenmesi konusuna tekrar dönmüş oluruz. Bu konu önemli.

Teknik konulara daha fazla takılmak niyetinde değilsen, buyur devam edelim. Gözden kaçırdığın ve detayla polemik çıkardığın önceki yazımdaki esas konu ile ilgili cümlelerimi aynen buraya kopyalıyorum :

" Bizim bu Osilatör fenomeninden gözlem yapıp bu bilgiyi ( ses, görüntü, mesaj vs. )  çıkarmamız fenomenin insan gözlemi dışında enformasyon anlamında bilgi üretmediğini göstermez. Gerçekten üretip üretmediğini asla bilemeyiz. Gözleme göre üretiyor olmasının tespiti bilimsel temelde yeterlidir.

Zira, bilimler insan gözlemine göre ise ( ki öyle ), fenomende bilgi olmadığını kesin bir dille söylememiz zaten bilimsel olmayacaktır. Gözlemimiz budur demekten öte bir yargı belirtmek ancak felsefi bir çabanın sonucu, bilimsel olmayan bir yargı olur. "

Ayrıca polemik öyle değil, böyle çıkarılır. Madem kaşındın, üstünde durmadığım bir çelişkini daha gör :

Arkadan atma karakterim yoktur.

Bu arkadaşın kişiliği ve yazıları gibisine çok defa rastladım. İnsana hiç bir şey vermedikleri gibi sadece edebiyat yapıp bilgilerini bir kaç teknik deyimle satmaya çalışıyorlar.

2011 Mayısında yazmış, bilgilerini satmaya çalışmış ve kendini geliştirmek için devam etmemiş. Sıradan yazılar gibi ve hiç bir mantıki sorgulama yok. Eminim ki halen şu aşağıdaki çelişkisi ile devam ediyordur.

Burada hiç tanımadığın ve bu forumda olmayan birinin " arkasından " onun bir yazısına bakarak sallamışsın, biryazısı ile kişilik analizi, niyet okuma, suçlama, kötüleme yapabilmişsin.

Ayrıca, sana pratikte FM Osilatör adı kullanımının var olduğunu söylemiştim. Bu osilasyonun FM çıkışı olduğunu iddia etmek değildir.

Pratikte cinlerin de var olduğunu da söylerler. Bu bilimsel bilgi değildir. Pratik hayata geçirmektir söylem değil.

Pratikte FM osilatörün var olduğunu söylerler. Bu bilimsel bilgi değildir. (Bunu yukarda alıntıda sen de belirtmiş, sonradan da FM osilatörü kalınlaştırarak yine aynı çelişkiye dönmüşsün.)

Pratikte dalga spektrumuna RF derler. Bu bilimsel bilgi değildir.

Pratikte sosyal bilgilerle, idealizmle olguları özdeşleştirmeye çalışmak bilimsel bilgi değildir. (Nerde yaptım dersen evrensel-insan alıntı yapmıştı. Bulabilirim. )

Neyse artık yarım yamalak fizik bilgilerinle polemik yapmaya devam edeceğin anlaşıldı. Osilatörler ve bilgi yüklenimi hakkında sağlıklı alıntıları ben de alıntılarım ama, artık senin niyetine alet olmayacağım. Zira senin amacın bilgi paylaşımı değil açık aramak.

Senin polemik taktiğini yenmek için bilimsel bilgiyi koyup çekilmek gerekiyor. Yoksa insanı kendine benzetiyorsun. Asıl ve tek amacın açık yakalamak. Bilgi paylaşımı değil. 

Ayrıca polemik öyle değil, böyle çıkarılır. Madem kaşındın, üstünde durmadığım bir çelişkini daha gör :

Burada hiç tanımadığın ve bu forumda olmayan birinin " arkasından " onun bir yazısına bakarak sallamışsın, biryazısı ile kişilik analizi, niyet okuma, suçlama, kötüleme yapabilmişsin.

Alıntıda yazılan arkadan atma değil. Sana yazdığım gibi okunsun diye yazılmış bir yazı. Ayrıca bilgi edinmek istemeyen topluluktan bahsedilmiş.

Pratikte cinlerin de var olduğunu da söylerler. Bu bilimsel bilgi değildir. Pratik hayata geçirmektir söylem değil.

Pratikte FM osilatörün var olduğunu söylerler. Bu bilimsel bilgi değildir. (Bunu yukarda alıntıda sen de belirtmiş, sonradan da FM osilatörü kalınlaştırarak yine aynı çelişkiye dönmüşsün.)

Pratikte dalga spektrumuna RF derler. Bu bilimsel bilgi değildir.

Sen daha dildeki kullanım pratikliği ile uygulama anlamındaki pratikliğin farkının farkında bile değilsin.

Ayrıca, pratik dilde dalga spektrumuna RF denmez. Bunu da sallamışsın.

Osilatörler ve bilgi yüklenimi hakkında sağlıklı alıntıları ben de alıntılarım ama, artık senin niyetine alet olmayacağım. 

.

.

.

Senin polemik taktiğini yenmek için bilimsel bilgiyi koyup çekilmek gerekiyor. 

Bir karar ver. Aslında kendi niyetin olan " niyetime " alet olmamak için  bilgi koyup çekilecek misin, yoksa " niyetime " alet olmamak için alıntı yapmayacak mısın ? :)