Jump to content

Insanogluna Dogumdan Gelen Hicbir Kavramsal Deger/Bilgi Yoktur.

evrensel-insan

Recommended Posts

.

Bir şey daha uydurdun : FENOMEN TABANI ? :)

Fenomen neydi hatırlayalım : İnsana gözlem veren taban.

Buna göre Fenomen Tabanı ne oluyor ?

İnsana gözlem veren tabanın tabanı :) :))

Ben bir sey uydurmuyorum. Sadece sen daha once farketmedigin seyleri hernasilsa fark ediyorsun.

Bilimsel yontem;

FENOMENIN GOZLEMLENMESI.

Demekki bir fenomen olacak ki gozlemlenecek.

Simdi anladin mi?

.

Demek ki sen temsil etmiyorsun. Zira, sen insanoğlu değil, insanlaşmış "evrensel-insan "sın. :)

Ben insanlasma yolundayim ve insanlasmam olunceye kadar da surecek.

O yuzden bosuna her zamanki kelime oyunu taktiklerine sapma.

Bak imzamda ne yaziyor?

Senin gibi algilamak demek, dogmalasmadir, noktalamadir,  bitirmisliktir.

.

O senin ön yargıların nedeniyle benim yazdıklarımı algılayamamandan.

Ben hiç bir zaman olgusal gerçekliğin kesinliğinden bahsetmedim.

Ben senin gibi sana yazdiklarini gosterecek degilim, oturur bir daha yazdiklarini okursun.

GOZLEM VERMEYEN BIR SEYIN OLABILECEGINI IDIA ETMEK, AKLIN KESINLIK TAKINTISINDAN GELIR. Cunku gozlem o akla yetersizdir.

GÖZLEM VERMEYEN OLAMAZ İSE GÖZLEMSEL YANLIŞLANABİLİRLİK NASIL OLACAK ?

Senin kafan bu konularda çok karışık anlaşılan. :)

Gozlemsel yanlislanabilirlik, olgusal gecerlilik temelindedir.

Meselabir zamanlar "atom parcalanamayan en kucuk parcadir" cumlesi olgusal gecerli idi, ne zaman atom parcalandi ve gozlem verdi. Bu cumle yanlislandi. Yani artik atom gozlem veren en kucuk parca degildir.

Ya da "butun kugular beyazdir" cumlesi baska bir renk kugu gozlemleniginde yanlislanir.

Dolayisi ile bir seyin yanlislanabilmesi icin, gozlem olanagi gereklidir.

Iste ideolojik inancsal dogrular, o yuzden yanlislanamazlar ve bilimsel degildir.

Meselabir zamanlar "atom parcalanamayan en kucuk parcadir" cumlesi olgusal gecerli idi, ne zaman atom parcalandi ve gozlem verdi. Bu cumle yanlislandi. Yani artik atom gozlem veren en kucuk parca degildir.

.

Bak demek ki, gözlem vermeyen bir şey olabilirmiş. En küçük parça atom değildiri ( henüz gözlem vermemiş olan ) iddia etmek aklın kesinlik takıntısı değilmiş. :)

.

Bak demek ki, gözlem vermeyen bir şey olabilirmiş. En küçük parça atom değildiri ( henüz gözlem vermemiş olan ) iddia etmek aklın kesinlik takıntısı değilmiş. :)

NUMEN ve insanoglunun numenal degerleti gozlemvermez.

Burada aklin dogmalasmasi onemlidir. Iste inanclar ve ideolojiler boyle dogmalasir. Bir seyi ezberine alir ve onu sorgulamaz ve ona inandigi icin e onu savunur ve sahiplenir.

Cunku aksi onun inandiginin dogru olmaiginin farkina varmasi ve bosluga dusmesidir.

Ayni dinin Galile orneginde oldugu gibi.

Iste bu durumda gozlem de kar etmez. Cunku inanmis beyin gorse bile kabul edemez.

.

O senin kendini kandırman. Madem öyle göster bakalım hiç yan çizmeden, benim fenomende bilgi vardır dediğim yazımı.

Kusura bakma herkes ne yazdigini biliyor, bilmiyorsa da ortada isteyen arar bulur.

Tabi bunun icin ne yaszdigini kisinin bilmesi gerekir.

Dogan cocukta bilgi oldugunu soyleyen ben degildim.

.

Numen diye bir şey var mı yani sence ?

Tabi ki var, basta beynin fonksiyonunu saglayan yeti ogeleri birer numen. Yani dusunce hafiza, bilinc, farkindalik, akil, zihin v.s. 

Tum sosyal bilgide numenal degerdir. Her turlu ideolojiler inanclar etik psikolojik degerler, bilimin teorisi, v.s. 

Iste bunun gozlemi INSANOGLU FENOMENI ARACILIGI ILEDIR. Yani numenin fenomeni insanogludur.

Quantum dusuncesi "ne dusunuyorsam oyum" der. Ustelik burada onemli olan insanoglu davranisinin yonunu ve yontemini onun beyninde yer etmis numenal degerler belirler. Vucut bu degerleri uygulayan bir aracidir.