Jump to content

Tanrı var mı?

Agnostik

Recommended Posts

9 dakika önce, Cougar yazdı:

Daha kimya ile ilgili seyleri de sorucam. Nasil olcuyorsun neyle olcuyorsun anlatirsin bize. Fiziktekileri cevapla, kimyaya gececegiz.

ölçülemeyen şeylere senin ahlakını da ekleyebilirsin.

çünkü sende ahlak yok.

kişisel fantezilerini tanrı diye pazarlayan bir karaktersizsin.

sana "salak" diyerek iltifat etmişim.

36 minutes ago, Deadanddark said:

Tanrın buraya gelecek ve biz onun boyunun ölçüsünü alacağız.

Daha önce gelmiş ama şimdi neyden çekiniyor. Az biraz müsade etse ölçü aletimizle tanışacak ama o saklanmayi tercih ediyor.

"Tanrın buraya gelecek ve biz onun boyunun ölçüsünü alacağız." Iyi alirim diyosan alirsin tabi :) :)  Komik adam. Cok guldum.

"Daha önce gelmiş ama şimdi neyden çekiniyor." Cekinmiyor, niye cekinsin. Dua et, sor kendisine.

"ölçü aletimizle tanışacak" Tanri senin olcu aletinle tanisacakmis, yaw siz ne iciyorsunuz, ne yiyorsunuz :) Kafaya bak.

32 minutes ago, tabu said:

çünkü sende ahlak yok.

"ölçülemeyen şeylere" Hani hersey olculuyordu :) demek ki bazi seyler dogrudan olculemiyormus, yada olculmesinde teknoloji simdilik yetersiz kaldigi icin zorluklar varmis. Dimi, geldin mi dedigime simdi. Madem bilmiyorsun, ne konusuyorsun. 

6 saat önce, Cougar yazdı:

Ufo'lar var zaten de bunun ufo ile alakasi ne :) 

UFO diye bir şey yoktur. Uzaylı görenler karabasan tarzı rüya görüp bir süre sonra gördükleri rüyayı gerçekten yaşanmış bir olay sanıyorlar. 

Hafıza yanılsamasından ibaret. 

Aynı şey mucize ve diğer doğaüstü olaylar içinde söyleyebiliriz. 

Mesela ben sürekli bir şeyler kaybederim ve bir bakarım ki kaybettiğim şey hep kontrol ettiğim yerdeymiş. 

Bu da bir hafıza yanılsaması. 

6 saat önce, Cougar yazdı:

Ufo'lar var zaten de bunun ufo ile alakasi ne :) 

Gökten inen melekler ile uzaylılar özelikle ET tarzı hikayeler aynı oluyorda o yüzden. :)

Bu insanlar  ya çıkar için böyle hikaye uydurdular. Vikipedide hakkında böyle şeyler var. :)

Alıntı

Ocak 1837'de Smith ve diğer kilise liderleri, yarı banka olarak hareket etmek için Kirtland Güvenlik Derneği adlı bir anonim şirket kurdu; Şirket, kısmen gayrimenkul tarafından kapitalize edilmiş banknotlar ihraç etti. Smith, takipçilerini, kendisine büyük yatırım yaptığı notları satın almaya teşvik etti. Banka bir ay içinde iflas etti. [96] Sonuç olarak, Kirtland'daki Son Gün Azizleri aşırı yüksek oynaklık ve borç tahsildarlarının yoğun baskısına maruz kaldı. Smith başarısızlıktan sorumlu tutuldu ve Smith'in en yakın danışmanlarının çoğu da dahil olmak üzere kiliseden yaygın bir şekilde ayrıldı. [97]

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Smith

Ya uyuşturucu kullanıyorlar. Latter Day Saint movement  Baş harfleri tesadüfen uyuşturucu ismi  ile uyumlu olmuş zaten. :)

Yada hepsi herhangi bir hastalık(sıtma, ateşli hastalıklar, şizofreni vb) yüzünden hayal görüyorlar. 

14 saat önce, Cougar yazdı:

"Tanrı nesne mi" Benim dusunceme gore tanri, uzayda bir yerde yada uzaydaki bir boyutta, nesnel bir varlik.

Dostum, anlamadığın nokta şu : tanrı dediğin varlık nesnel/maddesel ise tanrın;ölümlüdür.çünkü: her bir parçacığın ömrü var.eloktron,proton,notron,kuarklar vs. tanrının yapı taşlarını bunlar oluşturuyor ise o tanrı da bizler gibi bir gün yok olacak demektir.bu uzay/ evren içinde ki hiç bir varlık entropye karşı duramaz.o yüzden geç bunlari kardesim.baska masallar anlat.

On 02.07.2023 at 11:18, Deadanddark yazdı:

Prometeus ve covenant filmlerinde android david yaraticisinin yaraticilarini telef ediyordu. 

Tanrı böyle birsey değil , en azindan benim anladığım kabul ettigim sekliyle. Yarattığı tarafindan yok edilen tanrı olamaz.

Yaratmayla tanrı olunmaz.

Bana film anlatmayın! Sümer tabletleri desen "Enki" desen, "Anu" desen "Alalu" desen anlarım. Onlar tanrı mı? Bilmiyorum bir bakıma öyledir ya da belki habercisidir. Tanrı nasıl olunur, nasıl olunmaz biliyorsun ama yine de "tanrı yok" diyorsun öyle mi?

19 hours ago, Deadanddark said:

Tanrın buraya gelecek ve biz onun boyunun ölçüsünü alacağız.

Daha önce gelmiş ama şimdi neyden çekiniyor. Az biraz müsade etse ölçü aletimizle tanışacak ama o saklanmayi tercih ediyor.

Sen bu lafi ettikten sonra bi daha konusmaya hakkin yok :) 

"Tanri buraya gelecek" ve "olcu aletimizle tanisacak." Lafa bak, cay demle.

12 hours ago, BillGates said:

UFO diye bir şey yoktur. Uzaylı görenler karabasan tarzı rüya görüp bir süre sonra gördükleri rüyayı gerçekten yaşanmış bir olay sanıyorlar. 

Hafıza yanılsamasından ibaret. 

Aynı şey mucize ve diğer doğaüstü olaylar içinde söyleyebiliriz. 

Mesela ben sürekli bir şeyler kaybederim ve bir bakarım ki kaybettiğim şey hep kontrol ettiğim yerdeymiş. 

Bu da bir hafıza yanılsaması. 

"UFO diye bir şey yoktur." Olmamasi icin hangi sebepler var, siralar misin. Bize bir liste yap ve su su su nedenlerden dolayi uzayda sadece bu dunyada yasam olur. Baska HIC BIR YERDE hic bir sekilde baska canli olamaz. Bize bunu bilimsel nedenlerle acikla. 

19 hours ago, tabu said:

çünkü sende ahlak yok.

"kişisel fantezilerini tanrı diye pazarlayan bir karaktersizsin." Ben bir sey pazarlamiyorum. Inancimi paylasiyorum. Sen inancsizligini paylasiyorsun, hepsi bu. Ama karaktersiz oldugun icin bu sekilde konusuyorsun. 

12 hours ago, pigeon said:

Gökten inen melekler ile uzaylılar özelikle ET tarzı hikayeler aynı oluyorda o yüzden. :)

Bu insanlar  ya çıkar için böyle hikaye uydurdular. Vikipedide hakkında böyle şeyler var. :)

Ya uyuşturucu kullanıyorlar. Latter Day Saint movement  Baş harfleri tesadüfen uyuşturucu ismi  ile uyumlu olmuş zaten. :)

Yada hepsi herhangi bir hastalık(sıtma, ateşli hastalıklar, şizofreni vb) yüzünden hayal görüyorlar. 

"Ya uyuşturucu kullanıyorlar. Latter Day Saint movement  Baş harfleri tesadüfen uyuşturucu ismi  ile uyumlu olmuş zaten. :)"

Alakasi yok. LSD Nisan 1938'de Isvicreli bir kimyaci tarafindan Isvicre'de bulundu. [kaynak] Bizim kilisemiz ise bundan 108 yil ONCE Nisan 1830'da Amerika'da kuruldu. [kaynak]. Yani, arada hem cografya, hem icerik hem 108 yil fark var.  Kilise, ister inanirsin, ister inanmazsin dini bir kurulustur. Biri Lysergic acid diethylamide isimli bir maddedir, asittir, digeri Latter-day Saints yani, Son Zaman Azizleri kilisesidir. ustelik, 

Tam ismi Isa Mesih'in Son Zaman Azizleri Kilisesi'dir. Kilise uyeleri birak uyusturucuyu, sigara bile icmezler. Ben, 20 yil sigara ictim, dua ettim ve 1 gunde biraktim. Yillardir icmiyorum. Icmek de istemiyorum. Annem de gelse evimde balkonda dahi sigara icemez.

Önceden bende hristiyandım ve ettiğim dualar kabul olmuyordu. Şahsen hıristiyanlığı seçsem bile 19.yüzyılda çıkan mormon dinine asla inanmazdım. Ve hristiyanlara katılıyorum. Mormon ve gnostik inciller uydurmadır. Hristiyanların inandığı incil bana biraz saçma gelse de yine de metinler barışçıl ve hoşgörülüdür. Ama incil yine de bana çok saçma geliyor. Ve İsa neden sürekli benzetmelere başvurmuş bunuda anlamış değilim. 

20 minutes ago, Bruce Wayne said:

Önceden bende hristiyandım ve ettiğim dualar kabul olmuyordu. Şahsen hıristiyanlığı seçsem bile 19.yüzyılda çıkan mormon dinine asla inanmazdım. Ve hristiyanlara katılıyorum. Mormon ve gnostik inciller uydurmadır. Hristiyanların inandığı incil bana biraz saçma gelse de yine de metinler barışçıl ve hoşgörülüdür. Ama incil yine de bana çok saçma geliyor. Ve İsa neden sürekli benzetmelere başvurmuş bunuda anlamış değilim. 

"ettiğim dualar kabul olmuyordu" Benim de bazen olmuyor ama hayatimi muthis degistirdi. Inanilmaz nimetler aldim. Kilisemizde rahiplik terkisi var. Iman eden ve antlasmasina sadik kalanlara Tanri muthis yardim ediyor. -En azindan bana etti- Normal hrsitiyanlarda bu rahiplik yetkisi yok. Kendilerinde ne bir otorite ne bir guc yok. 

"Şahsen hıristiyanlığı seçsem bile 19.yüzyılda çıkan" 19. yuzyilda cikmadi. Isa'nin bizzat kurdugu Kilise duzenine bizzat GERI DONDU. Yani suanda Isanin kurdugu kilise ile tam olarak ayni organizasyona donduk. 

"Ve hristiyanlara katılıyorum." Hangi konuda?

"Mormon ve gnostik inciller uydurmadır." degildir.

"Hristiyanların inandığı incil bana biraz saçma gelse de yine de metinler barışçıl ve hoşgörülüdür." Tamam, biz de zaten ayni Incil'e inaniyoruz. Ustelik kilise duzenimiz Incil'de anlatildiginin aynisi. Bugun ku protestan ve katoliklerin ayni degil. FARKLI! Bunun sana daha mantikli gelmesi gerekir normalde.

"Ama incil yine de bana çok saçma geliyor." Bak, Incil'de sacma seyler var. Bana da sacma gelen seyler var. Dogru gelen seyler de var. Sacmaliklar, maalesef cevirmenlerin yanlis cevirmesi yada yazmasidir. Protestan ve katolikler bu sacmaliklara da inaniyor. Biz diyoruz ki, Incil, dogru tercume edildigi olcude dogrudur. Bu yaklasimin da sana daha mantikli gelmesi lazim. Mormon Kitabinda hic bir sacmalik bulamazsin. 

"Ve İsa neden sürekli benzetmelere başvurmuş bunuda anlamış değilim. " Cunku millet anlamiyor. Anlamayan adama basitlestirerek anlatirsin. Ornek verirsin. Ilk okulda ogrencilere orneklerle birseyler anlatilir.

3 dakika önce, Cougar yazdı:

"ettiğim dualar kabul olmuyordu" Benim de bazen olmuyor ama hayatimi muthis degistirdi. Inanilmaz nimetler aldim. Kilisemizde rahiplik terkisi var. Iman eden ve antlasmasina sadik kalanlara Tanri muthis yardim ediyor. -En azindan bana etti- Normal hrsitiyanlarda bu rahiplik yetkisi yok. Kendilerinde ne bir otorite ne bir guc yok. 

"Şahsen hıristiyanlığı seçsem bile 19.yüzyılda çıkan" 19. yuzyilda cikmadi. Isa'nin bizzat kurdugu Kilise duzenine bizzat GERI DONDU. Yani suanda Isanin kurdugu kilise ile tam olarak ayni organizasyona donduk. 

"Ve hristiyanlara katılıyorum." Hangi konuda?

"Mormon ve gnostik inciller uydurmadır." degildir.

"Hristiyanların inandığı incil bana biraz saçma gelse de yine de metinler barışçıl ve hoşgörülüdür." Tamam, biz de zaten ayni Incil'e inaniyoruz. Ustelik kilise duzenimiz Incil'de anlatildiginin aynisi. Bugun ku protestan ve katoliklerin ayni degil. FARKLI! Bunun sana daha mantikli gelmesi gerekir normalde.

"Ama incil yine de bana çok saçma geliyor." Bak, Incil'de sacma seyler var. Bana da sacma gelen seyler var. Dogru gelen seyler de var. Sacmaliklar, maalesef cevirmenlerin yanlis cevirmesi yada yazmasidir. Protestan ve katolikler bu sacmaliklara da inaniyor. Biz diyoruz ki, Incil, dogru tercume edildigi olcude dogrudur. Bu yaklasimin da sana daha mantikli gelmesi lazim. Mormon Kitabinda hic bir sacmalik bulamazsin. 

"Ve İsa neden sürekli benzetmelere başvurmuş bunuda anlamış değilim. " Cunku millet anlamiyor. Anlamayan adama basitlestirerek anlatirsin. Ornek verirsin. Ilk okulda ogrencilere orneklerle birseyler anlatilir.

Bence incilde anlattıklarının aynısın uygulayan Martin Luther'ın kurduğu protestan  mezhebidir. Peki incilin doğru çevirisini Türkçe olarak nerden internetten bulabilirim. Bu arada yaşadığım ilde kilise yok. Fakat mesela hristiyanlığı seçsem bile mormonlar veya apokrif incillere inanmam.  Bazen Marc Madrigal'ı youtube'da hristiyanlıkla ilgili videoları hala izliyorum.

4 saat önce, Cougar yazdı:

ama dünyanın kaç günde yaratıldığından tut bir sürü saçmalık bizim anladığımız gibi değil he

çeviri hatasıdır kesin

milyarlarca insan da bu yanlış çevirileri okuyor

ne kadar aciz bir tanrın var, mesajını bile doğru ulaştıramıyor insanlara

1 hour ago, tabu said:

ama dünyanın kaç günde yaratıldığından tut bir sürü saçmalık bizim anladığımız gibi değil he

çeviri hatasıdır kesin

milyarlarca insan da bu yanlış çevirileri okuyor

ne kadar aciz bir tanrın var, mesajını bile doğru ulaştıramıyor insanlara

"mesajını bile doğru ulaştıramıyor insanlara" Mesaji ulastiriyor. Ben sana suan soyluyorum, "Isa Rab'dir" kabul ediyor musun? Yok. Ulastiriyoruz iste, kabul etmiyorsunuz. Bu da sizin bileceginiz is. Sonra aglamayin yok ben duymadim, yok ben inanmadim, yok bana masal gibi geldi demeyin. Biz suanda soyledik iste. 

11 dakika önce, Cougar yazdı:

"mesajını bile doğru ulaştıramıyor insanlara" Mesaji ulastiriyor. Ben sana suan soyluyorum, "Isa Rab'dir" kabul ediyor musun? Yok. Ulastiriyoruz iste, kabul etmiyorsunuz. Bu da sizin bileceginiz is. Sonra aglamayin yok ben duymadim, yok ben inanmadim, yok bana masal gibi geldi demeyin. Biz suanda soyledik iste. 

yavrum bu cep telefonu mesajı mı?!

insan akıldan bu kadar mı yoksun olur?

bir şeyi ölçmezsen her b.ka inanırsın işte.

ben sana bir ilke ortaya koyuyorum:

bir şeyi ölçebildiğin sürece üzerine net konuşabilirsin.

al ben de sana mesaj gönderiyorum:

necati rab'dir. necati'nin tanrı olduğuna fırsatın varken inan. sonra yok ben duymadım, yok ben inanmadım deyip de ağlama! öbür dünyada kendisine inanmayanların k.çına kazık sokuyor necati haberin ola!. 

• Haha 1

3 hours ago, pigeon said:

https://www.wikihow.com/Talk-to-God

https://www.wikihow.com/Contact-God

"Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor."  Diye mesajda gelmiyor. :)

İyi veya kötü geri dönüşde yok.

Ulasilir ulasilir. Musa'nin kizildenizi gecerken Tanri, kizildenizi ortadan kaldirmadi ama bir yol acti. Tanri da problemlerimizin hepsini ortadan kaldirmayabilir ama bize bir yol acabilir.

Dua ile ilgili su linke de bakabilirsin. 

https://www.churchofjesuschrist.org/study/new-era/2012/07/how-to-pray-and-seek-answers?lang=eng

https://www.churchofjesuschrist.org/comeuntochrist/believe/god/how-to-pray

1 saat önce, Cougar yazdı:

Ulasilir ulasilir. Musa'nin kizildenizi gecerken Tanri, kizildenizi ortadan kaldirmadi ama bir yol acti. Tanri da problemlerimizin hepsini ortadan kaldirmayabilir ama bize bir yol acabilir.

Dua ile ilgili su linke de bakabilirsin. 

https://www.churchofjesuschrist.org/study/new-era/2012/07/how-to-pray-and-seek-answers?lang=eng

https://www.churchofjesuschrist.org/comeuntochrist/believe/god/how-to-pray

Baktım ve farklı bir cevap göremedim. 

Cevap gelmeyince kendimi duvara karşı konuşmuş zannediyorum. :)

Her sene Dünya Dinler festivaline uĝrayan ve orada bir şeyler atıştıran bir Hrıstiyan papaz, bir İmam ve bir Haham kabız olmuş. Kabızdan bir an evvel kurtulmak için, bunlar başlamış bireysel olarak kendi tanrısına dua etmeye. Bir gün sonra hala bir deĝişiklik yok. Durum vahim.

Uyanık haham "Yahu böyle olmuyor, bari hep beraber yakaralım" der. Diĝerlerinin aklına yatmış ve hep beraber yalvarıp yakarmaya başlamışlar. Bir gün sonra durumda hâlâ bir deĝişiklik yok. Durum vahimleşiyor.

Tesadüfen oradan geçen bir dinsiz imansız bunları görmüş ve merakla onlara mevzuyu sormuş. Onlar da isteksizce başlarına musallat olan dertlerini anlatmışlar.

Dinsiz imansız: "Bre, neyine dua ediyorsunuz. Acı biber yiyin; bir şeyiniz kalmaz!"

• Haha 1