Jump to content

Tanrı var mı?

Agnostik

Recommended Posts

6 dakika önce, Cougar yazdı:

"Bana hiç de öyle gelmedi." Demek ki onyargilisin. Beni hic tanimiyorsun bile. Fakat hakkimda fikrin var. Garip.

"bahsettiğim konularda soru sormaktan kaçınıyorsun" Yoo, kacinmiyorum. Niye kacinayim ki. Hangi konuda konusmak istiyorsun ki?

"inandığın dininin bile sana çok daha eski kaynaklarını gösteriyorum" ne gosteriyorsun mesela? Benim dinim Adem ve Havva ile basladi. Ondan once de SAPIENS'ler vardi. Daha ne kadar geriye gidebilirsin ki?

"övgüye değer şeyler paylaşıyorum" Mesela ne? Buyur, paylas ki biz de faydalanalalim. 

"sen dahil hiçbiriniz" genelleme yapmayalim. Ben, bu forumda hickimse ile ayni dusuncede degilim.

"saygı çerçevesinde bana sorular yönelterek sorgulamıyorsunuz" Yaw, ne hakkinda yazmak istiyorsun? Ben senin hic bir yazini OKUMADIM ki sana soru sorayim. Sana elbette saygi DUYARIM. Niye duymayayim! Kufur etmedigi muddetce ben herkesle diyalog kurarim. 

"Bu yazdıklarına gerçekten inandığına emin misin?" evet, eminim. Son kararim :) 

"Saygısızlığınız yerine" Yaw ben sana nerede saygisizlik ettim? ILK DEFA yazisiyoruz :) 

"düzgün sorularla ya da fikirlerle geribildirimde bulunursanız" Elbette, sen konuyu ac. Yada actin da ben gormediysem, link ver.

"Korkunuz yoksa bu mu?" Ben burada 5-6 adama/kadina karsi yaziyorum. Biseyden korkum yok. Bildigim birseyse yazarim, bilmiyorsam BILMIYORUM derim. Sonucta herkes herseyi bilecek diye birsey yok, degil mi canim benim. 

Peki bir yerden başlayalım. Öncelikle şu yazdıklarımdan ne anladın ve ilgili sorularla ilgili cevaplarını merak ediyorum. Sorunun içeriğindekileri anlamazsan sorabilirsin. Örneğin hemen hemen tüm mitlerde ve dinlerde anlatılan Adem ve Havva mitinin kaynağını sorguladın mı?

Şu 7 saat 43 dakikalık videoyu tek solukta izledikten sonra anlamaya başlayabileceğin bir konudan bahsediyorum ki bu Sümer tabletleri ile ilgili bilimsel metodoloji ile ayyuka çıkmış ve diğer buluntularla doğrulanmış çok kapsamlı bir konudur ve bu video onu doğru anlayabilmen için sana yardımcı olur.

On 17.07.2023 at 13:37, John-Ahmet yazdı:

@kavak Orijinali de şu; ego sum via, veritas, et vita

@DeadanddarkSümer tabletleri çevirilerinde Anunnaki krallarından tanrı olarak bahsedilmesinin etimolojik bir yanlışlık ya da kasıtlı yapılan bir hata olduğunu düşünüyorum. Sarışın ırklara duyulan haset ve bu sebeple kasıtlı olarak uygulanan deformasyon çok dikkat çekicidir.

Bu öyle bir soy ki sarışın ırkların ataları çok daha eski zamanlarda ayrı bir ırktan ziyade ayrı bir türdüler ve dünyayı kolonize etmeleriyle birlikte mevcut bütün kral, peygamber ve kanaat önderleri ve hatta birçok filozofun bu soydan geldiği düşünülürse ve bu bilgilere sarışın ırkların sayılarının giderek artmayıp evrimin mutasyona uğramış bir üst modeli gibi sonradan evrimleşmeyip zaten var olan bir ırkın asimilasyonla sayılarının giderek azaldığı gerçeği eklenirse araştırılası tutarlı ve bilimsel böyle bir tez üzerine zaten halihazırda pek çok teori vardır. Neanderthal olarak bahsedilen ve ilkel bir insan türü olarak reklam edilmiş bu buluntuların da bu konuyla ilgili olduğunu düşünüp ayrıntılı araştırmalar yapmanızı öneririm.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yapacağım başlıklar açacağım.

On 18.07.2023 at 04:33, John-Ahmet yazdı:

Hiçbir şey yerine neden bir şeyler var? Tanrı 4. boyutun olanaklarının dahil olduğu bir gerçeklikte gelecekte geçmişe yönelik var olmanın koşullarını oluşturabilmiş ve tıpkı bizler gibi fani olan ancak tekamül ederek, evrenin sınırlarını ve gizemlerini keşfederek ölümsüzleşmek ve survive konusunda nirvanaya ulaşıp ve bunu başarmanın koşulu olan hak edilmiş fırsat olanaklarını herkes için adil bir şekilde işlemesini en sonunda başarmış bizlerden biri olamaz mı? Nihayetinde "ben de bir zamanlar hamam böceğiyle aynı atadan başlayıp sonra aydım" deyip bizimle ve diğer türlerle yüzgöz olma konusunda haklı ve tutarlı sebeplere sahip olamaz mı?

Zira Anunnakiler de tüm kutsal metinlerdeki çoğu konuya ışık tutan yaklaşık 80 bin tabletten oluşan ve tüm dinlerdeki ortak metinleri de kapsayan 450 bin yıllık insanlık tarihini detaylandırmış, kendi atalarının dünyaya ait olan ancak aynı zamanda bizim torunlarımız olan ve evrenin farklı bir gezegen sisteminde hayata tutunmuş ve orada yeteri kadar geliştikten sonra kendi iç dinamiklerindeki arayışlar sebebiyle zamanda da yolculuk ederek yolu dünyaya düşen ve burada bir önceki paragrafta bahsettiğim ulvi görevleri yerine getirmek adına ön insanların daha hızlı evrimleşmelerine konfor sağlamak ve normal koşullarda oluşan kaosa çözüm bulmak ve onlara gerekli bilgileri aktararak ve aynı zamanda dünyadaki görevleri için iş arkadaşları kazanmak adına kendi genotipleri ile dünyadaki baskın bir primat türünü uygun şekilde eşleştirip sonrasında normal üreme ile çoğalmış bir popülasyon olduğumuzu anlatan bu metinlerde tüm olan bitenin tanrının kendini var etme sürecini açıklayabilen bir perspektiften bunu başarıp başaramayacağımız sorunsalına optimist bir yaklaşımla bakmanın bilinç fenomeni ile doğru eşleşebilen tutarlı bir açıklama getirebilme motivasyonları uyarınca "tanrı" olarak bahsettiğimiz olgunun başarılmış bu işleyiş olduğu gerçeği masaya konduğunda "demek ki başarmışız ki ya da başardım ki varız" ve "öyleyse tanrı bunu gelecekte geçmişe yön vererek başarmışsa ve geçmiş bizim için de geçmişse dolayısıyla tanrı hem henüz yok hem de zamandan bağımsız olarak vardır" gibi bir önerme için Occam'ın usturası ile traşlanmış bu görüş, alternatif bilinç fenomenini dikkate almayan ezeliyete atıfta bulunan teorilere tercih edilmez mi? 

9 minutes ago, John-Ahmet said:

Peki bir yerden başlayalım. Öncelikle şu yazdıklarımdan ne anladın ve ilgili sorularla ilgili cevaplarını merak ediyorum. Sorunun içeriğindekileri anlamazsan sorabilirsin. Örneğin hemen hemen tüm mitlerde ve dinlerde anlatılan Adem ve Havva mitinin kaynağını sorguladın mı?

Şu 7 saat 43 dakikalık videoyu tek solukta izledikten sonra anlamaya başlayabileceğin bir konudan bahsediyorum ki bu Sümer tabletleri ile ilgili bilimsel metodoloji ile ayyuka çıkmış ve diğer buluntularla doğrulanmış çok kapsamlı bir konudur ve bu video onu doğru anlayabilmen için sana yardımcı olur.

Bu videoyu sen mi yaptin? Bir de 7 saat cok uzun benim icin, dinleyemem. Yani o kadar vakit ayiracak zamanim yok. Senden ricam, bir kac cumle ile tezin nedir? Mesajin yada anlatmak istedigin nedir, kisa ve oz sekliyle yazar misin? 

Ornek: 

" Adem ve Havva aslinda bir mittir. Bir soylencedir, Hatta ozgun bir hikaye de degildir. Eski medeniyetlerden (c)alintidir. Bu yuzden gercek degildir. Buradan yola cikarak, hristiyanligin da gercek disi oldugu sonucuna varabiliriz. Bunun gibi, tanri kavrami da uydurmadir cunku tanri kavrami insan tarafindan yaratilmistir; kokeni yine cok eski soylencelere dayanir"

gibisinden :) 

Bunu mu diyorsun? 7 saat oturup da dinleyemem. 

2 dakika önce, Cougar yazdı:

Bu videoyu sen mi yaptin? Bir de 7 saat cok uzun benim icin, dinleyemem. Yani o kadar vakit ayiracak zamanim yok. Senden ricam, bir kac cumle ile tezin nedir? Mesajin yada anlatmak istedigin nedir, kisa ve oz sekliyle yazar misin? 

Ornek: 

" Adem ve Havva aslinda bir mittir. Bir soylencedir, Hatta ozgun bir hikaye de degildir. Eski medeniyetlerden (c)alintidir. Bu yuzden gercek degildir. Buradan yola cikarak, hristiyanligin da gercek disi oldugu sonucuna varabiliriz. Bunun gibi, tanri kavrami da uydurmadir cunku tanri kavrami insan tarafindan yaratilmistir; kokeni yine cok eski soylencelere dayanir"

gibisinden :) 

Bunu mu diyorsun? 7 saat oturup da dinleyemem. 

Sen inandığın din ile ilgili benimsediğin "kutsal" metinler dışında ona referans olan böylesine önemli bir konuyu 10 dakika sonra sana tavsiye edilen içerikleri incelemeye tenezzül etmeyecek bir mantaliteyle cevaplaman bence de senin bu konularla ilgilenmene engel bir tutum ve zaten hepiniz aynı kafada olduğunuz için teistsiniz. Sen anladığım kadarıyla yönlendirilmeye ve güdülmeye mecbur çok sıradan bir teistsin ve sorgulamak sana göre değil ve üzerine yapışmış bu "iyi insan" gibi görünme çaban bile mide bulandırıcı bir rol ve inan benim muhatabım olacak kadar gelişmiş bir insan değilsin ve sana ne anlatsam çok anlamsız bir yönünden ya da en gereksiz noktalarından tüm çabamı savuracaksın ve zaten öyle de yaptın. Toplamda izleme ve düşünme motivasyonların için 8-9 saat sonra cevap yazsaydın seninle ilgili bir ümidim oluşabilirdi. Hayır verdiğin örnekteki gibi bir şey imâ etmiyorum. Salt gerçeğin peşinde herkesin olması gerektiği gibi sorgulayan bir insanım ve sana da tavsiye ederim.

15 dakika önce, Cougar yazdı:

Bi de ben Muazzez Ilmiye Cig'in, "Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni" adli kitabi okudum. Konuya dair genel bir bilgim-fikrim var. Sen tezini yaz. Yarin cevaplayacagim.

Tez benim tezim değil, pek çok kişinin konu hakkında araştırma yaptığı özellikle de Zekeria Sitchin, James Churchward gibi yazarların kaliteli bir anlayışla kaleme aldığı tutarlı ve pek çok buluntuyla doğrulanmış, hâlâ da üzerine çalışılan bir konudur. Muazzez İlmiye Çığ gibi son derece ev hanımı bir ev kadının anlayıp yorumlayıp insanlara nitelikli şekilde sunabileceği metinler değil bu metinler. Daha fazlasını yapman gerekiyor. Öncelikle videoyu izle ve zaten pişman olmayacağına eminim. Dolayısıyla bunu öğrenmen seni dininden soğutmaz belki ama insanlık tarihini ve dinleri daha iyi anlamana yardımcı olur. Evrim ile gelişen bir tür olsaydık animizm yerine insanlık olarak neden bu kadar yaygın şekilde tanrı inancına sahibiz ve bu genlerimize kadar işlemiş, çok doğru bir noktadan anlayacaksın.

53 minutes ago, John-Ahmet said:

Sen inandığın din ile ilgili benimsediğin "kutsal" metinler dışında ona referans olan böylesine önemli bir konuyu 10 dakika sonra sana tavsiye edilen içerikleri incelemeye tenezzül etmeyecek bir mantaliteyle cevaplaman bence de senin bu konularla ilgilenmene engel bir tutum ve zaten hepiniz aynı kafada olduğunuz için teistsiniz. Sen anladığım kadarıyla yönlendirilmeye ve güdülmeye mecbur çok sıradan bir teistsin ve sorgulamak sana göre değil ve üzerine yapışmış bu "iyi insan" gibi görünme çaban bile mide bulandırıcı bir rol ve inan benim muhatabım olacak kadar gelişmiş bir insan değilsin ve sana ne anlatsam çok anlamsız bir yönünden ya da en gereksiz noktalarından tüm çabamı savuracaksın ve zaten öyle de yaptın. Toplamda izleme ve düşünme motivasyonların için 8-9 saat sonra cevap yazsaydın seninle ilgili bir ümidim oluşabilirdi. Hayır verdiğin örnekteki gibi bir şey imâ etmiyorum. Salt gerçeğin peşinde herkesin olması gerektiği gibi sorgulayan bir insanım ve sana da tavsiye ederim.

Bak guzel kardesim, bunu cok dikkatlice oku:

Ben hafta ici 6 saat ders veriyorum. Yoruluyorum. Bir saat de hazirlik yapiyorum. Bunu HER GUN yapiyorum. Bir de 1 saat de ulasima gidiyor. Eve geliyorum, zaten aksam oluyor. cocuklarin yazilisini, quiz’ini sorularini vs. cevapliyorum. Yeni quizler, testler, sinavlar hazirliyorum. Zamanim kalmiyor.

Kendi cocugumla ilgileniyorum, oyun oynuyorum , esim ile vakit geciriyorum. Derken gece 1 de yatip sabah erken kalkiyorum. Bak suan gece oldu 2.

Bir forumda herhangi biri bana otur 7 saat video IZLE, izlemiyorsan sen sen soylesin, sen boylesin diye ITHAM edebilecegin biri DEGILIM, Tamam mi guzel kardesim.

Madem daha konusmadan surekli itham ediyor ve surekli soylesiniz boylesiniz diye etiket yapiyor ve onyargili davraniyorsun, acikcasi seninle diyalog kurmak istemiyorum. 

ha, bu davranisini birakir da saygi duyarsan yazisiriz. Yok boyle saygisizlik yaparsan yazismayiz.

Sonra da diyorsun ki, saygiyla konusalim. Zaten Ben saygili yim. Biraz da sen saygili ol insanlara. Varsa bir sorun, sor. Cevabini uygun zamanimda vereyim.

vaktim yok diyorum. Seninle yazisicam diye 7 saat oturup video izleyemem diyorum. Anlamiyorsun, ithamda bulunuyorsun. 

Ben yillarca okuyan arastiran bir ateist olarak yasadim. Senin butun ateist iddialarina vakifim. Hayatimin yarisi TEIST’lerle tartismalarla gecti. (Bak ateistlerle degil, teistlerle diyorum)

Benim konuya dair bilgim var. sen varsa sorunu yaz guzel kardesim.

Ayrica 3’tur tanimadigin hatta daha once hic yazismadigin birinin kisiligine yonelik yaziyorsun. 

3 defa soyledim. Sen uyelerin kisiligini, ahlakini, erdemliligini vs bosver. Sen kisiyi degil, fikri tartis. Yok ben iyi bir adam rolu yapiyormusum da senin de miden bulaniyormus.

Miden bulaniyorsa bu senin problemin guzel kardesim. Git tuvalete.

Sen bizim kisiligimizi ne yapacaksin? 

Sen konuya dair yaz. Cevabini vereyim. Konu ne, iddian nedir, sen bunu yaz. 

sorun varsa sorunu paylas. Sen ne yapacaksin insanlarin kisiligini.

tamam mi guzel kardesim.

17 dakika önce, Cougar yazdı:

Sonra da diyorsun ki, saygiyla konusalim. Zaten Ben saygili yim. Biraz da sen saygili ol insanlara. Varsa bir sorun, sor. Cevabini uygun zamanimda vereyim.

vaktim yok diyorum. Seninle yazisicam diye 7 saat oturup video izleyemem diyorum. Anlamiyorsun, ithamda bulunuyorsun. 

Ben yillarca okuyan arastiran bir ateist olarak yasadim. Senin butun ateist iddialarina vakifim. Hayatimin yarisi TEIST’lerle tartismalarla gecti. (Bak ateistlerle degil, teistlerle diyorum)

Benim konuya dair bilgim var. sen varsa sorunu yaz guzel kardesim.

Peki tamam ben saygısızım ve videoları da izleme ya da keyfin ve vaktin olunca izle ama chatte birine "zeki insan şöyle olur", "zeki insan bunu demez" gibi ön yargılı cümleler kurup zekama saldırıp beni kışkırtan sendin ve cevabını aldın. Ben daha mülayim olduğumda bu üslubum siustimal ediliyor ve @pigeonun yaptığı gibi hakkımda olumsuz düşünülmesine sebep olan manipülasyon türü motivasyonlarla gereksiz yere muhatap oluyorum ancak benim zekam bu motivasyonların üstesinden gelecek kalitede olduğundan da yazdığım kaliteli içerikleri oluşturan başlıkları derinlere iteleme arsız motivasyonlarını başlatıyorlar ve kaliteli içeriklerimi cevapsız bırakarak bana bu şekilde hakaret edip bunlara cevap yazabilecek cesareti göstermeyip olmadık zamanda da insanların benimle ilgili düşüncelerini çelecek şekilde orada burada bahsediyorlar. Böyle yaptıklarında arsız olanın ve terbiyesiz olanın onlar olduğunu özümseyerek ve anlayarak bu durumu düşünmeni ve benimle ilgili bu çirkin motivasyonları düşünmeni yeğlerim. Bu motivasyonlara aldanıp ön yargılı olan sendin ve ben de tepkimi ortaya koydum.

9 minutes ago, John-Ahmet said:

Peki tamam ben saygısızım ve videoları da izleme ya da keyfin ve vaktin olunca izle ama chatte birine "zeki insan şöyle olur", "zeki insan bunu demez" gibi ön yargılı cümleler kurup zekama saldırıp beni kışkırtan sendin ve cevabını aldın. Ben daha mülayim olduğumda bu üslubum siustimal ediliyor ve @pigeonun yaptığı gibi hakkımda olumsuz düşünülmesine sebep olan manipülasyon türü motivasyonlarla gereksiz yere muhatap oluyorum ancak benim zekam bu motivasyonların üstesinden gelecek kalitede olduğundan da yazdığım kaliteli içerikleri oluşturan başlıkları derinlere iteleme arsız motivasyonlarını başlatıyorlar ve kaliteli içeriklerimi cevapsız bırakarak bana bu şekilde hakaret edip bunlara cevap yazabilecek cesareti göstermeyip olmadık zamanda da insanların benimle ilgili düşüncelerini çelecek şekilde orada burada bahsediyorlar. Böyle yaptıklarında arsız olanın ve terbiyesiz olanın onlar olduğunu özümseyerek ve anlayarak bu durumu düşünmeni ve benimle ilgili bu çirkin motivasyonları düşünmeni yeğlerim. Bu motivasyonlara aldanıp ön yargılı olan sendin ve ben de tepkimi ortaya koydum.

Bu sekilde hissettigin ve gecmis deneyimlerin icin ben de uzgunum. Yasadigin varsa olumsuz seyler, bunlar icin de uzgunum. Ama bosver. Kimse senin zekan ile ilgili (en azindan ben gormedim) birsey demedi ki. 

Ben kivrak zekaliyim, zekiyim demek pek de zekilerin ozelligi degildir dedim. Yani cok zekice bir soylem degil dedim. Bunda birsey yok. Baska bisey demedim zaten guzel kardesim. Alinma yani.

Sen varsa sorun yada dusuncen yaz. Biz okuruz.

Dedigim gibi, kisilere gore degil, konuya gore yazalim 

1 saat önce, Cougar yazdı:

Bi de ben Muazzez Ilmiye Cig'in, "Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni" adli kitabi okudum. Konuya dair genel bir bilgim-fikrim var. Sen tezini yaz. Yarin cevaplayacagim.

Sen bunu yazdın ve ben de cevap olarak şunu yazdım öyle değil mi? Peki neden benim erdemlerimi göremeyip bana saldırdın ve üslubunu düşürüp hakaret ettin. Çünkü doğruları söylüyorum ve bu seni incitiyor. Gördüğün gibi sen fikre odaklanan bir şey yazdığında ben de aynı tondan yaklaşıyorum ancak sen kendini tutamayıp bana saldırdığında da seni buna pişman ediyorum. Doğru olan da bu zaten.. Benim cevapsız kalan iletilerim zekamın kanıtıdır. Buna ileride daha fazla dikkat et ki ben bunu yazdıktan sonra da kaliteli paylaşımlarımı olmadık ve tutarsız argümanlarla sabote de edebilirler. Onların ezberleri ve motivasyonları benim bilgi dağarcığımda mevcut ve beni onlar üzmüyor. Beni kendini "iyi insan" olarak zihninde kodlamış ancak erdemli davranışlara karşı kendi hatalarını görmezden gelip vahşileşebilen senin gibi iki yüzlü insanlar üzüyor. Hatta üzmüyor da, masken düştüğü için her şey ortaya çıkıyor. Olan bu, her şey zamanla anlaşılır ve netleşir.

1 saat önce, John-Ahmet yazdı:

Tez benim tezim değil, pek çok kişinin konu hakkında araştırma yaptığı özellikle de Zekeria Sitchin, James Churchward gibi yazarların kaliteli bir anlayışla kaleme aldığı tutarlı ve pek çok buluntuyla doğrulanmış, hâlâ da üzerine çalışılan bir konudur. Muazzez İlmiye Çığ gibi son derece ev hanımı bir ev kadının anlayıp yorumlayıp insanlara nitelikli şekilde sunabileceği metinler değil bu metinler. Daha fazlasını yapman gerekiyor. Öncelikle videoyu izle ve zaten pişman olmayacağına eminim. Dolayısıyla bunu öğrenmen seni dininden soğutmaz belki ama insanlık tarihini ve dinleri daha iyi anlamana yardımcı olur. Evrim ile gelişen bir tür olsaydık animizm yerine insanlık olarak neden bu kadar yaygın şekilde tanrı inancına sahibiz ve bu genlerimize kadar işlemiş, çok doğru bir noktadan anlayacaksın.

7 hours ago, John-Ahmet said:

Sen bunu yazdın ve ben de cevap olarak şunu yazdım öyle değil mi? Peki neden benim erdemlerimi göremeyip bana saldırdın ve üslubunu düşürüp hakaret ettin. Çünkü doğruları söylüyorum ve bu seni incitiyor. Gördüğün gibi sen fikre odaklanan bir şey yazdığında ben de aynı tondan yaklaşıyorum ancak sen kendini tutamayıp bana saldırdığında da seni buna pişman ediyorum. Doğru olan da bu zaten.. Benim cevapsız kalan iletilerim zekamın kanıtıdır. Buna ileride daha fazla dikkat et ki ben bunu yazdıktan sonra da kaliteli paylaşımlarımı olmadık ve tutarsız argümanlarla sabote de edebilirler. Onların ezberleri ve motivasyonları benim bilgi dağarcığımda mevcut ve beni onlar üzmüyor. Beni kendini "iyi insan" olarak zihninde kodlamış ancak erdemli davranışlara karşı kendi hatalarını görmezden gelip vahşileşebilen senin gibi iki yüzlü insanlar üzüyor. Hatta üzmüyor da, masken düştüğü için her şey ortaya çıkıyor. Olan bu, her şey zamanla anlaşılır ve netleşir.

"Peki neden benim erdemlerimi göremeyip"

Ben su ana kadar senin erdemlerini goremedim. Ben, forumda KISILERLE ILGILENMIYORUM. Fikirleriyle, ortaya koyduklariyla ilgileniyorum ve zamanim olcusunde cevap veriyorum.

"bana saldırdın ve üslubunu düşürüp hakaret ettin" Boyle bir sey olmadi. Sen surekli neredeyse her mesajinda ben cok zekiyim, ben cok erdemliyim, ben cok kivrak zekaliyim deyip deyip duruyorsun. Ben, de bu cok zeki insanlarin bir ozelligi degildir, bunu yapma, bosver kisileri, sen konuyu anlat dedim.

"Çünkü doğruları söylüyorum ve bu seni incitiyor." Beni bir sey incitmiyor. Sana on defa anlatmak istedigin bir konu varsa konuyu anlat bosver kisileri dedim. HALA ayni seyi yapiyor, uzatiyorsun. 

"fikre odaklanan bir şey yazdığında ben de aynı tondan yaklaşıyorum" Su ana kadar hala konuya iliskin yazamadin. Gir artik su konuya birader :) 

"Benim cevapsız kalan iletilerim zekamın kanıtıdır." Bak, hala ayni sey  :) Ben cok zekiyim, benim zekam soyle felan. BIZE NE SENIN ZEKANDAN kardesim :) Alla alla. zorla soylettiriyorsun. Konusmak istedigin bir konu varsa, ac konuyu konus. 

"masken düştüğü için" Sen bosver maskeyi felan. Anlatacagin, paylasacagin yada soracagin bir sey varsa BANA, yaz, sor. Cevabini vereyim. BENDEN, SENDEN, ONLARDAN BAHSETME. Sen, bilgiyi yada varsa sorunu paylas ki, onun bunun hakkinda degil, bilgi hakkinda konusalim. Anladin mi canim benim.

"her şey ortaya çıkıyor." Yaw, ortaya cikan bir sey yok. Sen, bana bir konuyu mu sormak istiyorsun, sor. Benim inancima yada felsefeme karsi bir iddian mi var, dile getir. Merak ettigin bir sey mi var. Ifade et. Ben de cevap vereyim.

On defa dedim ki, insanlarin kisiliklerine yada kendi kisiligine vs yazma bana. Ben bunlarla ilgilenmiyorum. Varsa bilgin, yada bir sorun, ortaya koy, BILGI'YI KONUSALIM, insanlari (seni beni ali'yi veli'yi) DEGIL, guzel kardesim. Se paylasmak istedigin bir bilgi yada bir soru varsa, onu paylas. yanit vereyim. Ama ben soyleyim, boyleyim, siz soylesiniz seklinde yazarsan seninle daha da konusmayacagim.

Bu, yazacagin yanita gore benim SON iletim olabilir sana. Bu sekilde ilerleyemeyiz. Bunun sebebi ise hemen bir ust satirda kalin ve kirmizi sekliyle belirttigim yerde. On defa kendimi tekrar ettiriyorsun, vaktimi aliyorsun. Varsa paylasmak istedigin bir konu, bilgi yada bir soru onu paylas diyorum, surekli ben soyleyim, siz boylesiniz diyorsun. Turkce konusmuyor muyuz? Ingilizce mi anlatayim?

Pesinen soyluyorum. Yine yaparsan, artik seni dikkate almayacagim.

Anlatıyorum cevapla hadi! İleti yazdığım 10 cevabı ve açtığım başlığı yorumlayarak benim bilgilerimden ve üstün erdemlerimden faydalanmaya başlayabilirsin. Seninle polemik oluşturmaktan yana değilim. Örneğin bundan önceki son iletimi yorumlayarak başla ve diğerleri ile birlikte bakalım sen bu konularda neler biliyorsun?

Ben artık deist olmaya karar verdim. Fakat evrim teorisine de inanıyorum. Ve evrim  teorisini,big bang deizm ile çelişmediğini düşünüyorum. Önceden dünyadaki adaletsizlere Tanrı neden müdahale etmez diye düşünüyordum. Fakat bu adaletsizlikleri insanlar yapıyor diye düşünmeye başladım. Ben Tanrının evrene ve insanlara müdahale etmediğine inanıyorum. Ve Tanrıyı akıl yolu ile bulabiliriz. Dinler ve mitolojilerdeki gibi Tanrı olmaz. Tanrının umrunda bile değilizdir. Tanrı bence kitap veya peygamber göndermemiştir. Tanrı yarattığı  insana emir veya yasaklar vermez. Çünkü  insan vicdanını ve aklını kullanarak iyi ve erdemli ahlaklı olabilir için. Bunun içinde dinlerdeki ahlaka gerek yoktur.

14 hours ago, John-Ahmet said:

Anlatıyorum cevapla hadi! İleti yazdığım 10 cevabı ve açtığım başlığı yorumlayarak benim bilgilerimden ve üstün erdemlerimden faydalanmaya başlayabilirsin. Seninle polemik oluşturmaktan yana değilim. Örneğin bundan önceki son iletimi yorumlayarak başla ve diğerleri ile birlikte bakalım sen bu konularda neler biliyorsun?

Senin fikrini anlayabilmem icin birkac cumle ile tezini ifade et. Zekandan super yeteneklerinden felan bahsetme. Varsa bir fikrin belirt.

Ben zaten hayatimin yarisini okuyan, sorgulayan bir ATEIST olarak gecirdim. Senin perspektifini az cok tahmin ediyorum.

sen konuya yonelik yaz. Kendine yada bana yonelik yazma.

12 saat önce, Cougar yazdı:

Senin fikrini anlayabilmem icin birkac cumle ile tezini ifade et. Zekandan super yeteneklerinden felan bahsetme. Varsa bir fikrin belirt.

Ben zaten hayatimin yarisini okuyan, sorgulayan bir ATEIST olarak gecirdim. Senin perspektifini az cok tahmin ediyorum.

sen konuya yonelik yaz. Kendine yada bana yonelik yazma.

Çok nankörsün, o kadar tez yazdım ve daha da yazmaya çalışıyordum ancak tüm bunları yorumlayıp cevap verebilecek yetilerden yoksun olduğunuzu gördükçe bundan vazgeçiyorum. Sen benim kurduğum cümleleri bile anlayabilecek zekadan yoksunsan seninle nasıl tartışabiliriz? "Hadi tezini yaz, tezini yaz" Okumuyor musun her yer benim fikirlerim ve eşsiz yorumlarımla dolu, cesaret edip yorumlayamıyorsun!

5 saat önce, John-Ahmet yazdı:

Çok nankörsün, o kadar tez yazdım ve daha da yazmaya çalışıyordum ancak tüm bunları yorumlayıp cevap verebilecek yetilerden yoksun olduğunuzu gördükçe bundan vazgeçiyorum. Sen benim kurduğum cümleleri bile anlayabilecek zekadan yoksunsan seninle nasıl tartışabiliriz? "Hadi tezini yaz, tezini yaz" Okumuyor musun her yer benim fikirlerim ve eşsiz yorumlarımla dolu, cesaret edip yorumlayamıyorsun!

Uzaylıların insanlığa müdahale ettiğine gerçekten inanıyorsan kanıtlarını toplayıp makale haline getir ve saygın uluslararası bilim dergilerine gönder. 

Ayrıca kabadayılık yapmayı da bırak. Millete "zekadan yoksunsun" gibi hakaretler edip sonrada üste çıkmaya hakkın yok. 

4 dakika önce, BillGates yazdı:

Uzaylıların insanlığa müdahale ettiğine gerçekten inanıyorsan kanıtlarını toplayıp makale haline getir ve saygın uluslararası bilim dergilerine gönder. 

Ayrıca kabadayılık yapmayı da bırak. Millete "zekadan yoksunsun" gibi hakaretler edip sonrada üste çıkmaya hakkın yok. 

Bunlar zaten yapıldı, sen neden bunlardan bihabersin? Bu durum evrim teorisinin iddia ettiği şekilde primat olmandan ve olmayanlara duyduğun haset sebebiyle olabilir mi? Senin gibi vandalistler hep vardı ancak onları artık bilimin üstün gücüyle tarihe gömüyoruz. Açın kitapları okuyun ve tüm olanı nasıl anladığınızı sentezleyin, göreceksiniz ki benimkilerden farklı tezler olmayacaklar ama oluyorlarsa bunda beis vardır ve bu yorumların da bunun kanıtı niteliğinde...

1 dakika önce, John-Ahmet yazdı:

Bu durum evrim teorisinin iddia ettiği şekilde primat olmandan ve olmayanlara duyduğun haset sebebiyle olabilir mi? Senin gibi vandalistler hep vardı ancak onları artık bilimin üstün gücüyle tarihe gömüyoruz.

Beyaz ırk saplantısı oluşmuş sende. Ben esmer biri değilim ama esmerlere de ırkçılık filan yapmam.

Bilim diyorsun da, anlattığın şeylere dair en ufak bir kanıtın yok. Tamamı söylence. 

1 saat önce, BillGates yazdı:

Beyaz ırk saplantısı oluşmuş sende. Ben esmer biri değilim ama esmerlere de ırkçılık filan yapmam.

Zaten daima onlar sarışın/kumral ırklara ırkçılık yapıyor. Beyaz siyah diye ayırma ben esmer derken ten rengini değil sadece saç rengini kastediyorum ve tüm suç korelasyonları huzursuzluk çıkaran toplumların fenotip analizi buna işaret ediyor. Sarışın/kumral tiplerin kimseye ırkçılık yapmamasına rağmen en ufak bir manipülasyonla herkes onlara yuhalama çekiyor ve bu Hitler konusunda da böyleydi. Ukrayna konusunda da böyle ve tüm suç temelli fenotip ve genotip analizler esmerlerin diğerlerine ırkçılık yaptığını gösteriyor.

Bu tüm dinler tarihinde bile böyle ve dinin mensubu olanlar en temelde sarışın/kumral adamlardır çünkü sürekli ırkçılığa uğruyorlar, iyi araştırsaydın El ilah (Allah) ve tanrı ile kastedilenin evrensel yasalar ve işleyiş olduğunu anlardın yoksa insanlaşmış bir tanrı değil!

Tanrıyı insanlaştıranlar hep esmer tipler olmuş ve dinlere karşı çıkmışlar ve sarışın/kumral insanların atalarının tanrı olduklarını iddia ederek bir yandan küçümseyici bir yaklaşımla dinlere karşı çıkmışlar. Sümer çevirilerinde bunu rahatlıkla görebiliyoruz ancak o ataların tanrı ile kastettikleri evrensel yasalardır ki bunu en eski tek tanrı dinlerini araştırarak öğrenebilirsin. İşleyiş netice tek olarak belirtilir.

Ben rüyamda kilise gördüm. Hatta rüyamda kilisede ibadet ediyordum. Ve incil kutsal kitap istiyordum. Bence bu rüya bana belirti olabileceğini düşünüyorum. Ve ben artık  hristiyan oldum. Ve yaşadığım yerde kilise yok. Fakat kiliseler olsaydı,protestan mezhebini seçerdim. Eğer ben bu rüyayı görmeseydim. Deizme inanarak devam edecektim.

4 hours ago, John-Ahmet said:

Zaten daima onlar sarışın/kumral ırklara ırkçılık yapıyor. Beyaz siyah diye ayırma ben esmer derken ten rengini değil sadece saç rengini kastediyorum ve tüm suç korelasyonları huzursuzluk çıkaran toplumların fenotip analizi buna işaret ediyor. Sarışın/kumral tiplerin kimseye ırkçılık yapmamasına rağmen en ufak bir manipülasyonla herkes onlara yuhalama çekiyor ve bu Hitler konusunda da böyleydi. Ukrayna konusunda da böyle ve tüm suç temelli fenotip ve genotip analizler esmerlerin diğerlerine ırkçılık yaptığını gösteriyor.

Bu tüm dinler tarihinde bile böyle ve dinin mensubu olanlar en temelde sarışın/kumral adamlardır çünkü sürekli ırkçılığa uğruyorlar, iyi araştırsaydın El ilah (Allah) ve tanrı ile kastedilenin evrensel yasalar ve işleyiş olduğunu anlardın yoksa insanlaşmış bir tanrı değil!

Tanrıyı insanlaştıranlar hep esmer tipler olmuş ve dinlere karşı çıkmışlar ve sarışın/kumral insanların atalarının tanrı olduklarını iddia ederek bir yandan küçümseyici bir yaklaşımla dinlere karşı çıkmışlar. Sümer çevirilerinde bunu rahatlıkla görebiliyoruz ancak o ataların tanrı ile kastettikleri evrensel yasalardır ki bunu en eski tek tanrı dinlerini araştırarak öğrenebilirsin. İşleyiş netice tek olarak belirtilir.

Gel seninle baska bir konu konusalim. Mesela sence Isa gercek tarihsel biri midir? Bu soruyu begebmezsen baska bir konu konusalim: stres nedir? Stres vucutta ne yapar? Hormonal duzeyde konusalim. Ne dersin? Yada ucuncu bir secenek olarak, etigin yada ahlakin kokeni nedir?

eger senin aklinda bir konu varsa buyur sen paylas.

1 saat önce, Cougar yazdı:

Gel seninle baska bir konu konusalim. Mesela sence Isa gercek tarihsel biri midir? Bu soruyu begebmezsen baska bir konu konusalim: stres nedir? Stres vucutta ne yapar? Hormonal duzeyde konusalim. Ne dersin? Yada ucuncu bir secenek olarak, etigin yada ahlakin kokeni nedir?

eger senin aklinda bir konu varsa buyur sen paylas.

İlk olarak bu "Tanrı var mıdır?" konusunda bir başlık olduğundan farklı bir konuda tartışmak istiyorsan konuyla ilgili bir başlık açıp kendi yorumunu ekleyip sorunu sorarsan konuya dahil olup ben de fikirlerimi paylaşabilirim.

Benim tartışmak istediğim konular ise çok daha gerekli ve elzem konular, örneğin;

Tüm dinlerin kökeni nedir?

İnsanlığın gerçek tarihi bir yerlerde yazıyor mu?

Tanrı kavramının etimolojik olarak deformasyona uğraması ve gerçek anlamını yitirip insanlaştırılmış olması konusunda gerçek tezler

Sümer tabletleri metinleri uyarınca çok anlamlı ve tutarlı bir insanlık tarihinin varlığı ve bu tarihteki en ilginç ikilem olan kader ve kısmet kavramlarının tüm bu külliyatlarda (İlk kralların halklarıyla paylaştığı tüm metinler) nasıl anlam kazanıp bu kralların aklını meşgul ettiği ki yaşadıkları gerçeklik aynı zamanda onların tarihlerinde yazıyor olmasına karşın çoğu şey tekrar etse de bazı değişikliklerin oluşunu da kısmet kavramıyla açıklamışlar ve iddia ettikleri gibi onlar bizim geleceğimiz yani torunlarımız ve aynı zamanda atalarımız olan ön insanlardır ki bu konu çok daha detaylı tartışılmalıdır ancak öncelikle tartışmak isteyenler konuyu derinlemesine öğrenmelidir

Sonra dünyada en önemli konulardan biri de enerji konusudur ve benim bu konuda çok ama çok derin bilgilerim var ve termodinamik yasaları, enerji korunumu yasası, momentumun korunumu, levazım yasası gibi konulardaki tüm korunum yasaları sadece simetrik modelleri bağlar ve asimetrik modeller bu yasalara uymazlar hatta öyle ki burada anlatılacak çok daha fazla konu var ve bu konular milyar hata trilyon dolarlık projelerin oluşmasına gebedir ve bu konuda çok fazla gelişme oldu. Örneğin sıcaklığın simetrik bir skalası olmadığı anlaşıldı. Negatif sıcaklıklar sonsuz dereceden bile daha sıcaklar. Yine rezonans yani dikey genliğin maksimize olması bu frekanstaki salınımın enerjisini öyle bir yükseltiyor ki bu fazla enerjiyi sistemi geri beslemek için kullanarak olağanüstü boyutlarda güç kaynakları oluşturulabiliyor. Enerji konusu çoğu yerde teolojik görüşleri de fazlasıyla etkilediğinden tüm bu görüşlere ışık tutan 21. yüzyıl sınır bilim bilgilerinin bu konudaki kalıplaşmış örümcek ağı bağlamış tüm yanlışlarınızı düzelteceğini umuyorum.

Diğer bir konu insanlar en çok havaya ve suya ihtiyaç duyarlar. Bunu en etkili şekilde nasıl havadaki su buharından elde edebileceğimize yönelik çok gelişmiş projelerim var ve prototipleri üzerine çalışıyorum ve bu konu bence tartışılası en önemli konudur. Çünkü su kıtlığı gibi bir gerçekle karşı karşıyayız ve doğal su kaynakları da tükeniyor. Suyu en etkili şekilde havadan nasıl elde edebileceğimize yönelik projelerim bence en önemlisidir. Suyu tekrar oksijen ve hidrojene dönüştürebiliyor olmak da yemiz hava problemini çözüyor.

Yine bu başlığı bağlayan tüm tek tanrı dinlerinin ayrıntılı bir analizinin ve dinler hiyerarşisinin(! baba oğul yani bu aryan ya da Anunnaki soyuna bağlı tüm dinler ki tüm semavi dinler ve hatta diğerleri bile bu soyla ilgilidir) detaylı analizi ile tüm kral, peygamber, kanaat önderi gibi şahsiyetlerinin soyunun hepsi bu ırklardan ya da türlerden geldiği konusunda çok enteresan bilgiler var ki bu tüm dünyadaki ırkçılığın ve vandalizmin de mükemmel bir açıklamasını sunuyor.

Bu konularda tartışmak istersen zaman içerisinde tümünü tartışacağım fakat yine de kendi konularında tartışmak istersen bu konuda yeni konu başlıkları aç ve nitelikli bir yorum ve bakış açısı sunabilirsen ben de kendi fikirlerimi paylaşırım.

3 saat önce, Bruce Wayne yazdı:

Ben rüyamda kilise gördüm. Hatta rüyamda kilisede ibadet ediyordum. Ve incil kutsal kitap istiyordum. Bence bu rüya bana belirti olabileceğini düşünüyorum. Ve ben artık  hristiyan oldum. Ve yaşadığım yerde kilise yok. Fakat kiliseler olsaydı,protestan mezhebini seçerdim. Eğer ben bu rüyayı görmeseydim. Deizme inanarak devam edecektim.

Rüyalar  gün içinde düşündüğün konular ile ilgili olur.

Tanrının mesajı olarak düşünme hemen.

Şu an, pigeon yazdı:

Rüyalar  gün içinde düşündüğün konular ile ilgili olur.

Tanrının mesajı olarak düşünme hemen.

Bana Tanrının işareti gibi geldi. En sonunda kararımı hristiyan olarak verdim. Bu gördüğüm rüya bana Tanrı tarafından belirti olmuş olabilir. Zaten bana dinsizlik yaramıyor.