Jump to content

Tanrı var mı?

Agnostik

Recommended Posts

8 saat önce, Cougar yazdı:

Mormon Kitabini ve Incil'i oku, bunlar tanri'nin sozu mu diye sor tanriya. Dua zaten kelime anlami "sormak" anlamina gelir. "prayer-ask, asking." Yuregin biraz degismeye baslayinca o zaman tanriyla tanismaya basliyorsun. Olmene gerek yok yani tanriyla tanismak icin. 

Cougar, hala tanri diyorsun.ne tanrısi kardesim.kamera icat olunca ne tanrı kaldı, ne elçileri.

Mitolojik olay örgüleri içinde kaybolmuşsun.senin inanma ihtiyacin var diye ne yapak kardesim.olabilir.ama gerçek bu.tanrı diye bir gücün olmadığı gerçeği.insanlar ; asırlar, nesiller boyu tanrıyı aradı durdu ama hala daha ortada bişi yok.tek açiklamasi var.zihnin evrimi.tanrı, insan zihninin ürettiği/ uydurduğu bir yanılsamadan ibaret.düşünebiliyorsan  tanrı var, düşünemiyorsan tanrı yok!...olay bu kadar basit aslinda.

• Thanks 1

16 minutes ago, Röpteşambırlı Uzaylı said:

Cougar, hala tanri diyorsun.ne tanrısi kardesim.kamera icat olunca ne tanrı kaldı, ne elçileri.

Mitolojik olay örgüleri içinde kaybolmuşsun.senin inanma ihtiyacin var diye ne yapak kardesim.olabilir.ama gerçek bu.tanrı diye bir gücün olmadığı gerçeği.insanlar ; asırlar, nesiller boyu tanrıyı aradı durdu ama hala daha ortada bişi yok.tek açiklamasi var.zihnin evrimi.tanrı, insan zihninin ürettiği/ uydurduğu bir yanılsamadan ibaret.düşünebiliyorsan  tanrı var, düşünemiyorsan tanrı yok!...olay bu kadar basit aslinda.

"kamera icat olunca" tanri bilir, kamerayi bulan adam da tanriya inaniyordu :) olur mu olur. Kamera ile ne alakasi var tanri'nin ya.

"Cougar, hala tanri diyorsun.ne tanrısi kardesim." Incil'de ve Mormon Kitabinda yazilan Tanri gercek. 

"ne tanrı kaldı, ne elçileri." Yoo, bizim kilisemizde peygamber de var, elciler de var, yetmisler de var. Isa'nin 2000 yilinda kurdugu sekliyle ayni organizasyon yani. Senin yanlisin var guzel kardesim. :)

"Mitolojik olay örgüleri içinde kaybolmuşsun" Tamam mitolojide birsuru tanrilar var da, bu, bir tanrinin var olmadigini kanitlamaz ki. Mitolojiyle ne alakasi var Isa'nin.

"senin inanma ihtiyacin var" Var, dogru. Belki senin de var.

"insanlar ; asırlar, nesiller boyu tanrıyı aradı durdu" Tamam, durdu. Bazilari buldu, bazilari bulamadi. Ben buldum, sana da soyluyorum, yok diyorsun. Ben ne yapayim. Zorla seni mi inandiracagiz. Inanma o zaman.

"insan zihninin ürettiği/ uydurduğu bir yanılsamadan ibaret." Alakasi yok. Otur dua et. Bak, dua sormak anlamina gelir. Kelime anlami yani. Dua et/sor de ki, allah, tanri, yehova, X, neyse sen gercek misin? Eger gerceksen, lutfen bana bir konus, yuregime dokun de. Isa mesihin adiyla bitir duani. Bunu samimiyetle sor ama. Bir sure yap bunu. Sonra gel buraya yaz, ne oldugunu..

10 saat önce, Cougar yazdı:

Mormon Kitabini ve Incil'i oku, bunlar tanri'nin sozu mu diye sor tanriya. Dua zaten kelime anlami "sormak" anlamina gelir. "prayer-ask, asking." Yuregin biraz degismeye baslayinca o zaman tanriyla tanismaya basliyorsun. Olmene gerek yok yani tanriyla tanismak icin. 

Psikiyatrik rahatsızlık bu. Tanrı insanın kafasına girip konuşmaz. Yada işaret filan vermez. 

Her açıdan mantıksız olduğu zaten belli. 

Tanrıdan işaret aldığını sananlar şizofren diyebiliriz. 

7 dakika önce, BillGates yazdı:

Psikiyatrik rahatsızlık bu. Tanrı insanın kafasına girip konuşmaz. Yada işaret filan vermez. 

Simulasyon ne? Olmayan birşeyi varmış gibi göstertiyorsa tanrın sana bunu kafaya girip konuşmaktan ne farkı var? :)

17 hours ago, BillGates said:

"Psikiyatrik rahatsızlık bu." Sen doktor musun?

"Tanrı insanın kafasına girip konuşmaz." Konusmaz zaten. Sen, bu isleri cok yanlis anlamissin, dostum. Dua etmek, "kafaya girip konusmak" mi? :)

On 01.07.2023 at 07:59, Cougar yazdı:

Tanri'nin var oldugubu, maddenin de ezeli oldugunu ve tanri tarafindan yaratilmadigi soylersem ne dersiniz?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Panenteizm  e benziyor bu tanrı tanımın. 

Yoktan var etme sorunu çözülüyor ama başka sorunlar çıkıyor.

İnsan gibi  varolan malzemeyi kullanıyor.  Malzemenin özelliklerini değiştiremiyor onlara bağımlı oluyor.

Birde ben fayda olarak bakıyorum olaya.

Tanrıya inanmak dini metinler bana ne kazandırır? 

Hiçbir faydasını bulamadım. 

2 hours ago, pigeon said:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Panenteizm  e benziyor bu tanrı tanımın. 

Yoktan var etme sorunu çözülüyor ama başka sorunlar çıkıyor.

İnsan gibi  varolan malzemeyi kullanıyor.  Malzemenin özelliklerini değiştiremiyor onlara bağımlı oluyor.

Birde ben fayda olarak bakıyorum olaya.

Tanrıya inanmak dini metinler bana ne kazandırır? 

Hiçbir faydasını bulamadım. 

Tanri, doga yasalarini kullanarak maddeyi organize ediyor. yasayan seyler yani canlilar organize olmus madde yada enerjidir zaten. Tanri kelimesini buradan cek, zaten ifade bilimsel bir ifade. Fayda konusunda ise, oncelikle ruhsal ozgurluge kavusuyorsun. Ikincisi kuvvetli ve mutlu bir aile yapisina sahip oluyorsun. Yasamin daha anlamli oluyor. Bana gore tabii.

7 saat önce, Cougar yazdı:

Tanri, doga yasalarini kullanarak maddeyi organize ediyor. yasayan seyler yani canlilar organize olmus madde yada enerjidir zaten. Tanri kelimesini buradan cek, zaten ifade bilimsel bir ifade. Fayda konusunda ise, oncelikle ruhsal ozgurluge kavusuyorsun. Ikincisi kuvvetli ve mutlu bir aile yapisina sahip oluyorsun. Yasamin daha anlamli oluyor. Bana gore tabii.

Bunlar tanrının varlığını göstermiyor.

Maddeyi nasıl organize etme gücü varsa insanlarla iletişim kurabilmeli.

Kuramıyorsa neden tanrı var diyelim?

Dua ettiğin konu gerçekleşme olasılığı % 50 den fazla olmalı ki şans faktörü yani  diğer ölçülemeyen değişkenler elensin.

Bilim %50 yi bile kabul etmiyor mümkün olduğu kadar %100 e yaklaşmalı.

Bir gruba ait olmak kişiye huzur verebilir.  

Futbol takımı tutup huzur bulanlar da var mafyaya üye olup  huzur bulanlarda var. Bunlar kişisel çıkara bağlı.

Ayrıca küçük gruplarda denetleme kolaydır. Ama grup büyüdükçe denetleme zorlaşır.

Örneğin bu tip organizasyonlarda gelirlerin nereden elde edildiği nereye gittiği  herkese açık değildir.

Dini metinlere gelince bana bir faydası yok. Belirli günlerde toplanıp bunları okumak zaman kaybından başka birşey değil.

11 dakika önce, Bruce Wayne yazdı:

Bence Tanrı diye yaratıcı yoktur.

Bence var. Sebeplerin ardına gizlenmiş bir tanrı olamaz mı?

12 dakika önce, Bruce Wayne yazdı:

Yani kutsal kitaplar Tanrının varlığı ile ilgili asla kanıt olamazlar.

Kuran da miras paylaşımında hata var. Bildiğin matematik hatası. 

Bu da Kuran'ın insan sözü olduğunu kanıtlıyor. Diğer sözde kutsal kitapların tanrıdan olduğunu iddia eden de zaten yok. 

Zaten Kuran, İncil, Tevrat gibi kutsal kitaplar insan uydurmasıdır. Ve dinlerde  evrim geçirmiştir. Çok Tanrıcılıktan TekTanrıya evrilmiştir.  Neyse yani deist bir Tanrının olasılığına imkan veremiyorum. Yani dünyada o kadar adaletsizlik, fakirlik gibi şeyler ve Tanrı ona rağmen müdahale etmiyor. Ve ayrıca  Tanrının varlığına dair en küçük kanıt dahi yok. Ve ayrıca  Tanrının varlığına imkan dahi vermiyorum. Ama Tanrı olduğunu varsayalım. Bu Tanrı neden kendisini gizliyor ve canlıları yaratmasının sebebi ne? Ve Tanrı sebeplerin ardına neden gizlenmiş. Bence şu da bir gerçek ki! Dinler ve mitolojiler olmasa Tanrıyı nasıl bilecektin. Yani Tanrı kendini gizliyor ve yarattığı insanları umursamıyor ve amacı yoksa bu Tanrı niye yarattı. Eskiden bende deist idim. Sonra ben birçok dine inandım. Ve sonra ateist olmaya karar verdim. Ve ateist olma sebeblerinin  biri de Celal Şengör'ün Tanrı hakkında videolarını izleyince bana mantıklı geldi. 

16 hours ago, pigeon said:

Bunlar tanrının varlığını göstermiyor.

Maddeyi nasıl organize etme gücü varsa insanlarla iletişim kurabilmeli.

Kuramıyorsa neden tanrı var diyelim?

Dua ettiğin konu gerçekleşme olasılığı % 50 den fazla olmalı ki şans faktörü yani  diğer ölçülemeyen değişkenler elensin.

Bilim %50 yi bile kabul etmiyor mümkün olduğu kadar %100 e yaklaşmalı.

Bir gruba ait olmak kişiye huzur verebilir.  

Futbol takımı tutup huzur bulanlar da var mafyaya üye olup  huzur bulanlarda var. Bunlar kişisel çıkara bağlı.

Ayrıca küçük gruplarda denetleme kolaydır. Ama grup büyüdükçe denetleme zorlaşır.

Örneğin bu tip organizasyonlarda gelirlerin nereden elde edildiği nereye gittiği  herkese açık değildir.

Dini metinlere gelince bana bir faydası yok. Belirli günlerde toplanıp bunları okumak zaman kaybından başka birşey değil.

"Bunlar tanrının varlığını göstermiyor." Zaten, tanrinin varligini gosterir demedim. Ve gostermeye de calismadim. Neye inandigimi yada ne dusundugumu soyledim. Tipki senin yaptigin gibi. Mesela tanri yoktur diyorsun. Kendi kisisel fikrini ifade ediyorsun. Ayni sey.

"Maddeyi nasıl organize etme gücü varsa insanlarla iletişim kurabilmeli." E kuruyor zaten. Sen yok ben istemem diyorsun. Seni de zorlamiyoruz.

"Kuramıyorsa neden tanrı var diyelim?" Kuruyor, biz de Tanri diyorsuz.

"Dua ettiğin konu gerçekleşme olasılığı % 50 den fazla olmalı" Eger tanri varsa ve eger ona dua edebiliyorsan, sen onun efendisi yada patronu degilsin ki ona emir veresin, talimat veresin. 50% yada 90% gerceklestir dualari diyesin. Bilimde bile 100% yoktur. Ustelik fayda zarar mantigi ile yaklasirsan, tanri zaten dikkate almaz.

"Bir gruba ait olmak kişiye huzur verebilir.  " Dogru, buna itiraz etmiyorum. Ben, boyle huzur doluyorum. Herkese de oneririm.

"Ayrıca küçük gruplarda denetleme kolaydır." Dogru, ben kilisenin saymaniyim. Para ile ilgili sorumlulugum var. Rakami tam vermek istemiyorum, fakat 45 ile 75 bin dolari kontrol ediyorum. Beni de bir kac kisi kontrol ediyor. Benim 4 yasindaki kucuk cocugum bile biriktirdigi bozuk demir paralarini vererek bagis yapiyor ve bunlar ihtiyac sahipleri icin kullaniliyor. Kilisemiz gecen yil dunya genelinde yaklasik 1 MILYAR DOLAR yardimda bulundu. Ihtiyac sahiplerine verildi. 1 milyar dolar! Bunlar dunya kuruluslarina verildi, hepsinin hesabi var. Ustelik Amerikan devleti herseyi kontrol ediyor. Ustelik neyi ne kadar verdigini, nereye gittigini kilise uyeleri sorarak bilgi alabiliyor. Her yilin sonunda uyeler kiliseye cagrilir ve uyelere hesap verilir.

"Dini metinlere gelince bana bir faydası yok." Iyi, sorun yok; sana faydasi olan kitaplar nelerdir? Paylasirsan, biz de okur faydalaniriz.

4 hours ago, Bruce Wayne said:

Bence Tanrı diye yaratıcı yoktur. Yani kutsal kitaplar Tanrının varlığı ile ilgili asla kanıt olamazlar. Ve ben ayrıca Celal Şengör'ün dediği gibi evrende kaos vardır. 

"Bence Tanrı diye yaratıcı yoktur. " Bence vardir.

"Celal Şengör'ün dediği gibi evrende kaos vardır. " Celal, ateistlerin peygamberi mi? Ustelik evrende kaos yada duzen yoktur. Kaos ve duzen insan kavramlaridir. 

3 hours ago, Bruce Wayne said:

Zaten Kuran, İncil, Tevrat gibi kutsal kitaplar insan uydurmasıdır. Ve dinlerde  evrim geçirmiştir. Çok Tanrıcılıktan TekTanrıya evrilmiştir.  Neyse yani deist bir Tanrının olasılığına imkan veremiyorum. Yani dünyada o kadar adaletsizlik, fakirlik gibi şeyler ve Tanrı ona rağmen müdahale etmiyor. Ve ayrıca  Tanrının varlığına dair en küçük kanıt dahi yok. Ve ayrıca  Tanrının varlığına imkan dahi vermiyorum. Ama Tanrı olduğunu varsayalım. Bu Tanrı neden kendisini gizliyor ve canlıları yaratmasının sebebi ne? Ve Tanrı sebeplerin ardına neden gizlenmiş. Bence şu da bir gerçek ki! Dinler ve mitolojiler olmasa Tanrıyı nasıl bilecektin. Yani Tanrı kendini gizliyor ve yarattığı insanları umursamıyor ve amacı yoksa bu Tanrı niye yarattı. Eskiden bende deist idim. Sonra ben birçok dine inandım. Ve sonra ateist olmaya karar verdim. Ve ateist olma sebeblerinin  biri de Celal Şengör'ün Tanrı hakkında videolarını izleyince bana mantıklı geldi. 

"Zaten Kuran, İncil, Tevrat gibi kutsal kitaplar insan uydurmasıdır." Kanitlar misin?

6 saat önce, Cougar yazdı:

"Zaten Kuran, İncil, Tevrat gibi kutsal kitaplar insan uydurmasıdır." Kanitlar misin?

Üç kitapta Dünya'nın şeklini bilmiyor. Canlılar bir anda gökten inme bir şekilde yaratılıyor ve bu durum evrime ters. 

Kuran eski ahit kitabından alıntı olduğu için içindekileri de aynen geçirmişler. Bu yüzden Kuran'da da bu kadar bilime ters ayet var. 

Eski Ahit yaratılış bölümünün ilk ayetlerinde "suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın" diye bir kısım var. Bu kısımda dünya merkezli evren (yani düz dünya) modeli anlatılıyor.

Sabahın köründe neden bunları yazıyorsam, açıklıyorsam artık... Kafayı yiyorum herhalde. 

• Thanks 1

On 04.07.2023 at 09:23, Cougar yazdı:

Eger gerceksen, lutfen bana bir konus, yuregime dokun de. Isa mesihin adiyla bitir duani. Bunu samimiyetle sor ama. Bir sure yap bunu. Sonra gel buraya yaz, ne oldugunu..

nesnel gerçeklikten uzaklaşan bir insan her şeye inanabilir. inandığı şeyin din olması da gerekmez.

dua etmek "dilemektir", "yakarmaktır"; sorgulamak değil teslim olmaktır. senin üstünde büyük bir gücün varlığını kabul etmek, ona yalvarmak, yardım istemektir.

tek yönlü bir eylemdir. bu yüzden duanın gerçekleşme zorunluluğu yoktur. fakat kişinin inanarak dua etmesi zaten daha işin başında olumlu bir duygu uyandırır bireyde. olumlu düşünce, bir işin rast gitmesi için yeterli değilse bile ilk koşuldur. inanmanın, ibadet etmenin, dua etmenin rahatlatıcı bir tarafı olduğu muhakkak. sen de bunun konforundan memnunsun. Tıpkı yaklaşık 7 milyar insan gibi. Sorun şu ki amerika yerel dinlerinden afrika ve uzak doğu dinlerine kadar sayısız tanrı var ve herkes mutlu! hakiki din bizim dinimiz, hakiki tarikat bizim tarikatımız, hakiki şeyh bizim şeyhimiz diyen milyarlarca insan... oturup hangisi doğru söylüyor diye tek tek ciddiyetle araştırmaya kalksan doğru dini doğru tarikatı bulana kadar ölürsün. kaldı ki dinlerde "kabul" ve "teslimiyet" vardır. "sorgu" ve "şüphe" arınılması gereken özelliklerdir. büyük dinlerin otantik halleriyle bugün yaşaması mümkün olmadığından reformist dokunuşlarla varlıklarını sürdürebilmektedirler. her çağdaş yorum, onlara taze kan pompalamaktadır. tabii ölüye ne kadar taze kan verirseniz verin ölüdür. ama siz diyelim ki annenizin öldüğüne inanmıyorsanız aslında ölmüş olan anneniz sizin için yaşıyordur! 

nesnellikten uzaklaşırsanız her şey mümkündür. isa'yla da konuşabilirsiniz, isa da sizinle konuşabilir. 

11 saat önce, Cougar yazdı:

"Bunlar tanrının varlığını göstermiyor." Zaten, tanrinin varligini gosterir demedim. Ve gostermeye de calismadim. Neye inandigimi yada ne dusundugumu soyledim. Tipki senin yaptigin gibi. Mesela tanri yoktur diyorsun. Kendi kisisel fikrini ifade ediyorsun. Ayni sey.

Aynı şey değil. Ben ölçülebilir gözlemlenebilir olanı kabul ediyorum.Sen ise gözlemlenemeyen ölçülemeyenbir varlığı kabul ediyorsun.

"Maddeyi nasıl organize etme gücü varsa insanlarla iletişim kurabilmeli." E kuruyor zaten. Sen yok ben istemem diyorsun. Seni de zorlamiyoruz.

"Kuramıyorsa neden tanrı var diyelim?" Kuruyor, biz de Tanri diyorsuz.

Tanrının seninle iletişim kurduğunda dair ölçülebilir gözlemlenebilir bir delilin var mı? 

"Dua ettiğin konu gerçekleşme olasılığı % 50 den fazla olmalı" Eger tanri varsa ve eger ona dua edebiliyorsan, sen onun efendisi yada patronu degilsin ki ona emir veresin, talimat veresin. 50% yada 90% gerceklestir dualari diyesin. Bilimde bile 100% yoktur. Ustelik fayda zarar mantigi ile yaklasirsan, tanri zaten dikkate almaz.

Bilim yüzde yüz kabul eder demedim mümkün olduğunca %100 e yaklaşır dedim.

Tanrı emir alır almaz değil konu. Dua ettiğin konu gerçekleşti diyelim. Bunun tanrıdan gelip gelmediğini nasıl anlıyorsun? Tanrının müdahelesini ölçüp gözlemledin mi?

Tanrının kendisi benim için fayda zarar mantığını dikkate almıyor mu? Yoksa keyfi mi davranıyor. :)

"Bir gruba ait olmak kişiye huzur verebilir.  " Dogru, buna itiraz etmiyorum. Ben, boyle huzur doluyorum. Herkese de oneririm.

"Ayrıca küçük gruplarda denetleme kolaydır." Dogru, ben kilisenin saymaniyim. Para ile ilgili sorumlulugum var. Rakami tam vermek istemiyorum, fakat 45 ile 75 bin dolari kontrol ediyorum. Beni de bir kac kisi kontrol ediyor. Benim 4 yasindaki kucuk cocugum bile biriktirdigi bozuk demir paralarini vererek bagis yapiyor ve bunlar ihtiyac sahipleri icin kullaniliyor. Kilisemiz gecen yil dunya genelinde yaklasik 1 MILYAR DOLAR yardimda bulundu. Ihtiyac sahiplerine verildi. 1 milyar dolar! Bunlar dunya kuruluslarina verildi, hepsinin hesabi var. Ustelik Amerikan devleti herseyi kontrol ediyor. Ustelik neyi ne kadar verdigini, nereye gittigini kilise uyeleri sorarak bilgi alabiliyor. Her yilin sonunda uyeler kiliseye cagrilir ve uyelere hesap verilir.

Ben  bunu göremiyorum.Gösterişli kiliseleriniz var. Onu yapmak yerine başkalarına yardım edebilirdiniz.

"Dini metinlere gelince bana bir faydası yok." Iyi, sorun yok; sana faydasi olan kitaplar nelerdir? Paylasirsan, biz de okur faydalaniriz.

Meslek kitaplarının hepsi. "Nasıl yapılır?" türü olursa daha çok faydası oluyor. Gereksiz bilgi bulunmuyor adım adım anlatıyorlar herşeyi.

Niye olsun ki?

Tanrının gözlemlenebilir ölçülebilir bir varlık olduğunu hayali varlık olmadığını öğrenmek için fiziksel değişkenler sabitler içinde adı geçmeli. :)

Yerçekimini göremiyoruz ama onu ölçen gravimetre diye cihazımız var. 

Ama tannrı ölçerimiz yok 

Tanrı varsa bile kimseyi umursamıyor. Akıldan yoksun yavru kedi arabanın altında pestil oluyor yada kış günlerinde ısınmak için arabanın içine giriyor araba çalışıp gittikten sonra ölüyor. Yani hayvan olsun insan olsun  her kim aklını kullanamaz ise doğa cezasını veriyor. Yavru kediyi bile umursamayan Tanrı bizi hiç umursamaz. Bizi umursamayan bir tanrının var olması neyi değiştirecek? Anası babası terketmis bir yetimde anası babası olduğunu biliyor. Olması birşey ifade ediyor mu? Tanrı yanımızda mi? Değil. O zaman olmasida birşey ifade etmez.

9 hours ago, BillGates said:

Üç kitapta Dünya'nın şeklini bilmiyor. Canlılar bir anda gökten inme bir şekilde yaratılıyor ve bu durum evrime ters. 

Kuran eski ahit kitabından alıntı olduğu için içindekileri de aynen geçirmişler. Bu yüzden Kuran'da da bu kadar bilime ters ayet var. 

Eski Ahit yaratılış bölümünün ilk ayetlerinde "suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın" diye bir kısım var. Bu kısımda dünya merkezli evren (yani düz dünya) modeli anlatılıyor.

Sabahın köründe neden bunları yazıyorsam, açıklıyorsam artık... Kafayı yiyorum herhalde. 

"Sabahın köründe neden bunları yazıyorsam, açıklıyorsam artık.." Lutfedip cevapladigin icin tesekkurler. Senin acikladigin bir sey yok. Bu bir aciklama da degil. 

"Üç kitapta Dünya'nın şeklini bilmiyor." KANITLA!

Dur sana aciklayayim.

Eski ve Yeni Antlasma hakkinda konusalim. Kurani bilmiyorum. utsal Kitap dunyanin sekli icin "yer yuvarlagi" diyor: “Yer yuvarlaginin yukarisinda oturan Biri var.” (Yeseya 40;22).

“O ki boslugun uzerine kuzeyi yayar, hicligin uzerine dunyayi asar.” Bak, bu ayette de dunyanin boslugun ve hicligin uzerinde asili oldugunu soyluyor. Eski donemlerde insanlar dunyanin duz bir tepsi seklinde olduguna inaniyorlardi. Dunya onlara gore bir hayvanin boynuzunda yada ustunde durduguna inaniyorlardi. Kutsal Kitap boyle soylememis. Caginin disinda birsey soylemis.

Ustelik, o donemlerde dunyanin tanrilarin keyfine gore hareket ettigine inaniyorlardi. Mesela, bir tanrica yakiliyor, kullerinden bir dunya yaratiliyor gibisinden. Halkuki Kutsal Kitap, evrenin doganin kanunlarinca yonetildigi yazar. Eyup kitabinda, "Biliyor musun goklerin yasalarini?" der. Zaten biz de goklerin tabii oldugu ve hatta herseyin tabii oldugu yasalar olduguna inaniyoruz. 

Baska yerde, "“yeryuzunun uclari” ifadesini kullanir. Bu ise dunyanin ucu oldugu anlamina gelmez. Bugun de biri benzer bir mecaz yapmak icin pusuladaki dort yonu kullanmiyor mu? Bu, dunyanin dort kosesi oldugu anlamina mi gelir? Yoo! Sen hic mi acip bir kitap okumadin? Gun batimi dendiginde gunun harfi anlamda bir yere battigini, parcalandigini felan mi saniyorsun ? :) Gun dogumu dendiginde gunun bir annenin karnindan dogdugunu mu saniyorsun? Sen hic mi edebi bir eser okumazsin? Hic mi topluma karisip da dogaya iliskin bir sey duymazsin?

10 hours ago, BillGates said:

"Canlılar bir anda gökten inme bir şekilde yaratılıyor" Nerede yaziyor "bir anda gokten inme" oldugu?

"bu durum evrime ters. " Evrimi ben de kabul ediyorum. Hatta belki evrim hakkinda senden daha fazla okluma yapiyorum. Once nerede "aniden gokten canlilarin indigi"ni yazdigini goster sonra bir cevap yazarim.