Jump to content

Tanrı var mı?

Agnostik

Recommended Posts

4 minutes ago, pigeon said:

Tanrının çocuğu filan değilim. Onun senin kurgun. Genlerimi ben seçmedim. Çevre şartlarınıda ben yaratmadım. 

Onları yaratan sorumludur. Bunları yaratan değilse ona tanrı denilmez kukla denilir. :)

"Tanrının çocuğu filan değilim." Pigeon, sen de Tanri'nin cocugusun. O seni seviyor, mutlulugunu istiyor. Sen, O'nun cocugu olmak istemeyebilirsin, belki de reddedebilirsin. Problem degil. Sen kismen secme ozgurlugu olan bir bireysin sonucta. Saygi duymak lazim.

"Onun senin kurgun. Genlerimi ben seçmedim. Çevre şartlarınıda ben yaratmadım. " Insan bir robot degil zaten. Cevrsesiyle, ailesiyle, arkadaslariyla bilmem kimler ile interaktif ve iliskide olan bir sosyal organizma. 

"Onları yaratan sorumludur" Neyi yaratan? Kotulugu yaratan sensin, benim. Sen gidip birine bir yardim yapiyorsun, ben de gidip ayni kisiye zarar veriyorum diyelim. Sonra da kalkip "tanri sorumlu " mu diyecegiz. 

"bunları yaratan değilse ona tanrı denilmez kukla denilir" Tanri bu kotulugu yaratmadi zaten. 

Şu an, St.John yazdı:

"Tanrının çocuğu filan değilim." Pigeon, sen de Tanri'nin cocugusun. O seni seviyor, mutlulugunu istiyor. Sen, O'nun cocugu olmak istemeyebilirsin, belki de reddedebilirsin. Problem degil. Sen kismen secme ozgurlugu olan bir bireysin sonucta. Saygi duymak lazim.

Ben doğanın çocuğuyum. Tanrının değil.

Aptalın teki işte saygı filan duymuyorum.

Şu an, St.John yazdı:

"Onun senin kurgun. Genlerimi ben seçmedim. Çevre şartlarınıda ben yaratmadım. " Insan bir robot degil zaten. Cevrsesiyle, ailesiyle, arkadaslariyla bilmem kimler ile interaktif ve iliskide olan bir sosyal organizma. 

İnsan robottur. Cinsel haz almayan biri gidip birinin ırzına geçmez. Newton orneğini verdin mesela adam aseksüel biri mesela. Onun için diğer insanlardan farklı olarak bilimle uğraşmaktan haz alıyor. Aklı fikri cinsellikte değil. 

Şu an, St.John yazdı:

"Onları yaratan sorumludur" Neyi yaratan? Kotulugu yaratan sensin, benim. Sen gidip birine bir yardim yapiyorsun, ben de gidip ayni kisiye zarar veriyorum diyelim. Sonra da kalkip "tanri sorumlu " mu diyecegiz. 

"bunları yaratan değilse ona tanrı denilmez kukla denilir" Tanri bu kotulugu yaratmadi zaten. 

Kukla o zaman. insan gibi var olan bir şeyi kullanıp tasarlıyorsa gene sorumludur. Bozuk çıkan ürünlerden tasarımcı sorumludur kullanan değil.

1 hour ago, pigeon said:

İnsan robottur. Cinsel haz almayan biri gidip birinin ırzına geçmez. Newton orneğini verdin mesela adam aseksüel biri mesela. Onun için diğer insanlardan farklı olarak bilimle uğraşmaktan haz alıyor. Aklı fikri cinsellikte değil. 

Kukla o zaman. insan gibi var olan bir şeyi kullanıp tasarlıyorsa gene sorumludur. Bozuk çıkan ürünlerden tasarımcı sorumludur kullanan değil.

Bilmiyorum Tanri’ya inaniyor musun? Oyle goruluyor ki sen kukla olan ve aptal isler yapan bir tanriya inaniyorsun. Sukur ki ayni tanriya inanmiyoruz 😀

Şu an, St.John yazdı:

Bilmiyorum Tanri’ya inaniyor musun? Oyle goruluyor ki sen kukla olan ve aptal isler yapan bir tanriya inaniyorsun. Sukur ki ayni tanriya inanmiyoruz 😀

Ben doğa dışında tanrı bilmiyorum. 

Benim tanrım aptalın teki. Ne yaptığını bilmiyor.

Kendi tanrını anlat bakalım ne yapar ne içer? Sadece hayal dünyanda mı var? :)

1 hour ago, pigeon said:

Demek ki senin tanrin doga. Doga yaptiriyor sana bunca kotulugu. Tabii sen, Spinoza gibi dogaya tanri demiyorsun. Ama seni var eden doga. 

bizde de Tanri yaratici guctur. Doganin bir parcasi olarak dunyaya gelirsin. Arkanda bilinc vardir/bilincsizlik degil. Tanri maddeyi organize etmistir yaratmamistir. Tanri doga yasalarini da yaratmamistir. Doga yasalari ve madde ezelidir. Tanri, doga yasalarini kullanmistir sadece.

biz buna inaniyoruz 

Şu an, St.John yazdı:

Demek ki senin tanrin doga. Doga yaptiriyor sana bunca kotulugu. Tabii sen, Spinoza gibi dogaya tanri demiyorsun. Ama seni var eden doga. 

bizde de Tanri yaratici guctur. Doganin bir parcasi olarak dunyaya gelirsin. Arkanda bilinc vardir/bilincsizlik degil. Tanri maddeyi organize etmistir yaratmamistir. Tanri doga yasalarini da yaratmamistir. Doga yasalari ve madde ezelidir. Tanri, doga yasalarini kullanmistir sadece.

biz buna inaniyoruz 

Somut karşılığı yok işte. 

Arka plandaki bilincin mekanı nerede? :)

22 minutes ago, pigeon said:

Somut karşılığı yok işte. 

Arka plandaki bilincin mekanı nerede? :)

Tanri dedigimiz Goksel Baba. Isanin bahsettigi kisi. Diger dinlerin aksine bizim Tanri’miz da somut. Yani fiziksel bir varlik. Farkli bir goksel mekanda. Bilmiyorum nerede. Fakat Kolob diye bir yerde. Tanri dedigimiz sey yani havada bir bulut gibi konusan bisey degil. Genelde dinler ruh diye ogretiyor bizim kilisemiz o sekil ogretmiyor. Bizim Tanrimiz ezeli olan madde ve yine ezeli olan doga yasalarini kabul ediyor. Tanri sadece maddeyi organize etmis. Zaten biz de evrim ile var olan organizmayiz bir yerde 

2 dakika önce, St.John yazdı:

Tanri dedigimiz Goksel Baba. Isanin bahsettigi kisi. Diger dinlerin aksine bizim Tanri’miz da somut. Yani fiziksel bir varlik. Farkli bir goksel mekanda. Bilmiyorum nerede. Fakat Kolob diye bir yerde. Tanri dedigimiz sey yani havada bir bulut gibi konusan bisey degil. Genelde dinler ruh diye ogretiyor bizim kilisemiz o sekil ogretmiyor. Bizim Tanrimiz ezeli olan madde ve yine ezeli olan doga yasalarini kabul ediyor. Tanri sadece maddeyi organize etmis. Zaten biz de evrim ile var olan organizmayiz bir yerde 

Faydası olmayan bir tanrı modeli. :) 

Etkisiz eleman.

Kilisenizin adı ne? 

1 minute ago, pigeon said:

Faydası olmayan bir tanrı modeli. :) 

Etkisiz eleman.

Kilisenizin adı ne? 

Son derece bilimsel geliyor bana. Ben zaten evrimi ve doga yasalarini vs kabul ediyorum. Felsefesi cok derin ve anlamli. Dini boyutu ise kismen mantikli, kismen mantiksiz fakat pek cok mantikli sey var. o yuzden suana kadar en iyisi. 

kilisemizin ismi Isa Mesih’in son zaman azizler kilisesi. Mormon kilisesi de diyorlar ama biz mormon demiyoruz cunku mormon bir kitabin ismi. Biz kitap degiliz.

15 saat önce, St.John yazdı:

Sen istedin mi? Yani dua edip de sordun mu? Bak, ben istedim. Yani dua ettim ve en azindan benim icin, senin tabirinle, "tum tartismalari bitiren delile" ulastim. Kisisel hayatimda yasadiklarim, yuregimdekiler benim icin delil. Sen de dogru bir amacla dogru bir yurekle ve dogru yontem ile iste, alacaksin delili. Isa demedi mi "Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalınsize açılacaktır" diye. Diger insanlar istemeden Tanri niye versin onlara? 

Bak, Isa soz vermis iste. Dedigini dogru bir sekilde uygula, gor bak, neler oluyor hayatinda. 

Bana özel bir delilden söz etmiyorum. Hepimizin aynı anda işte budur dediği , tartışmaya yer birakmayan bir şey olmalı.

Mesela dünyanın kendi etrafinda döndüğünü biliyor olmamız gibi.

7 saat önce, John-Ahmet yazdı:

ChatGPT'nin kendiliğinden oluştuğunu hayal etmeye çalış. Bilinç fenomenin dahil olduğu evrenlerde bunun ardında başka bir bilincin izlerini aramaz mısın? Tanrı buraların şefi kim diye sorabilecek kadar cesur ya da bilinç var o halde bu kadar kompleks bir yapının ardında bilincin izlerini arayabilecek kadar mert insanların düşünsel dünyasında vardır. Diyelim ki daha gelişmiş varlıkların buna sebep olduğunu düşünmeye devam ederek peki onları kim tasarlamış olabilir diye düşünürken, eh yani kendini tasarlama yetisine sahip olanın da tanrı olabileceği üzerine bir varsayımdan ibarettir. Ney diye sormayın sıçarım ağzınıza! Zamanı da bükebilmiş ve evrim ile oluşup var olmayı sürdürebilmek için kendi bileşenlerini geçmişe dönük tasarlamış da olabilir. Eee yok mu? Yok diyebilmenin koşulu bilinci en detaylı şekilde araştırıp varoluşuna sebep tüm argümanları sayıp dökmeyi gerektirir.

En az tanrı kadar orospusunuz lan siz!

Prometeus ve covenant filmlerinde android david yaraticisinin yaraticilarini telef ediyordu. 

Tanrı böyle birsey değil , en azindan benim anladığım kabul ettigim sekliyle. Yarattığı tarafindan yok edilen tanrı olamaz.

Yaratmayla tanrı olunmaz.

6 hours ago, Deadanddark said:

Bana özel bir delilden söz etmiyorum. Hepimizin aynı anda işte budur dediği , tartışmaya yer birakmayan bir şey olmalı.

Mesela dünyanın kendi etrafinda döndüğünü biliyor olmamız gibi.

Kiliseye gidiyorum, gelince yazarim ama ben gelene kadar bir sey isticem senden:

bana video cekerek sorunu sor. Cunku gozumle seni gormeden sana inanmam. Belki bot’sun, belki bir bilgisayar programisin, belki sanal bir kisiliksin, gozumle gordum, elimle dokundum mu? Kokladim mi seni? Olctum ve tarttim mi seni? Illaki benim istedigim sekilde kendini goster. Sadece fiziksel olarak ve simdi. Daha sonra da olmaz. Gecmiste kendini fiziksel gostermis olabilirsin, onla da tatmin olmuyorum. Sadece benim yontemimle fiziksel olarak goster. 😀😀 

fiziksel video cekene kadar senin bilgisayar programi gibi birsey oldugunu farz edicem. Yada var olmadigini farz edicem

hadi bakalim. Sira sende 

16 saat önce, St.John yazdı:

gozumle gordum, elimle dokundum mu? Kokladim mi seni? Olctum ve tarttim mi seni? Illaki benim istedigim sekilde kendini goster. Sadece fiziksel olarak ve simdi. Daha sonra da olmaz. Gecmiste kendini fiziksel gostermis olabilirsin, onla da tatmin olmuyorum. Sadece benim yontemimle fiziksel olarak goster. 😀😀 

Sen benimle sevişmek istiyorsun.

Delil istedik diye bir insanın üzerine bu kadar gidilmezki.

Ben tanrı için küçük insanlık için büyük bir delil istedim senden. Tanrının nude fotoğrafını istemedim.

• Haha 2

Abiler bir de şöyle düşünün:

Ortada bir evren var ve aşağı yukarı tüm dinlere göre "Tanrı" bu evreni yaratmış. Şimdi biz evrenin sürekli genişlediğini biliyoruz. Bu şu demek:

2023 yılında evrenin büyüklüğü x olsun. 2024 yılında evren x'ten daha büyük olacak (zamanla genişliyor) e o zaman 2022 yılında da evren x'ten daha küçüktü. Yani zamanda geriye gidersek evren küçülür sürekli. Zamanda geriye gidelim milyonlarca milyarlarca yıl geriye gidelim. Evren çok küçük. Daha da geriye gidelim gidelim gidelim... Ne kadar küçülebilir? küçüldü küçüldü küçüldü küçüldü ve sicim büyüklüğüne geldi diyelim (benim evren oluştuğunda ne kadar büyük olduğu hakkında çok bir bilgim yok sicim olmaz başka bir şey olur çok önemli değil) belli bir büyüklüğe geldikten sonra küçülemeyecek bölünemez parçalanamaz bir hâle gelmesi gerekir. E zaman da evrenin büyüklüğüne paralel olarak geri gidiyordu. Evrenin en küçük hâline geldik daha küçük hâli yoktu evrenin. Zamanda da geriye gidemiyoruz zamanla büyüyüp küçülüyor çünkü evren. Kimse big bang demesin ortada evren yokken hiçbir şey yokken madde yokken antimadde yokken enerji yokken "HİÇBİR ŞEY YOKKEN" (zaman da yok evren oluşmadı daha) 2 cismin çarpışıp parçalarının etrafa yayıldığının ve bu şekilde evrenin ilk hâlinin oluştuğunun iddia edilmesi fiziğe ters hani yoktan var olunamıyordu abi nerde bu evrenin ilk hâli? O kadar geriye gittim ki evrende bölünemez parçalanamaz sicim gibi bir şeye eriştim, öncesi gg. Eğer madde ve zaman yokken oluşuyorsa belli bir 0 noktasından itibaren oluşuyorsa (bu anlama gelir çünkü başka türlü bir açıklaması yok varsa açıklayın) evrenin ve zamanın yoktan var olduğu 0 noktasının (negatif yok 0'dan başlıyor) fiziküstü bir şeyle oluşması gerekir (madde yoktan var oluyor) ve o fiziküstü şey tanrıysa??? Açıklayın abiler.

1 saat önce, Şecim abi yazdı:

Abiler bir de şöyle düşünün:

Ortada bir evren var ve aşağı yukarı tüm dinlere göre "Tanrı" bu evreni yaratmış. Şimdi biz evrenin sürekli genişlediğini biliyoruz. Bu şu demek:

2023 yılında evrenin büyüklüğü x olsun. 2024 yılında evren x'ten daha büyük olacak (zamanla genişliyor) e o zaman 2022 yılında da evren x'ten daha küçüktü. Yani zamanda geriye gidersek evren küçülür sürekli. Zamanda geriye gidelim milyonlarca milyarlarca yıl geriye gidelim. Evren çok küçük. Daha da geriye gidelim gidelim gidelim... Ne kadar küçülebilir? küçüldü küçüldü küçüldü küçüldü ve sicim büyüklüğüne geldi diyelim (benim evren oluştuğunda ne kadar büyük olduğu hakkında çok bir bilgim yok sicim olmaz başka bir şey olur çok önemli değil) belli bir büyüklüğe geldikten sonra küçülemeyecek bölünemez parçalanamaz bir hâle gelmesi gerekir. E zaman da evrenin büyüklüğüne paralel olarak geri gidiyordu. Evrenin en küçük hâline geldik daha küçük hâli yoktu evrenin. Zamanda da geriye gidemiyoruz zamanla büyüyüp küçülüyor çünkü evren. Kimse big bang demesin ortada evren yokken hiçbir şey yokken madde yokken antimadde yokken enerji yokken "HİÇBİR ŞEY YOKKEN" (zaman da yok evren oluşmadı daha) 2 cismin çarpışıp parçalarının etrafa yayıldığının ve bu şekilde evrenin ilk hâlinin oluştuğunun iddia edilmesi fiziğe ters hani yoktan var olunamıyordu abi nerde bu evrenin ilk hâli? O kadar geriye gittim ki evrende bölünemez parçalanamaz sicim gibi bir şeye eriştim, öncesi gg. Eğer madde ve zaman yokken oluşuyorsa belli bir 0 noktasından itibaren oluşuyorsa (bu anlama gelir çünkü başka türlü bir açıklaması yok varsa açıklayın) evrenin ve zamanın yoktan var olduğu 0 noktasının (negatif yok 0'dan başlıyor) fiziküstü bir şeyle oluşması gerekir (madde yoktan var oluyor) ve o fiziküstü şey tanrıysa??? Açıklayın abiler.

yanlış anlamışsın dostum.ısınan maddeler genleşir, genişler.dediğin gibi geriye doğru gittikçe evren şu halinkinden daha buyuk olur.çünkü;ısınır.sonsuz yoğunluk ve sonsuz bir hacime yakınsar.diyor bilim adamları.öyle nokta olup kaybolma filan yok.

doppler etkisini de yanlış anlamişsin.isikta_doppler_etkisi.jpg.cc21aec6827fca118616bbb0341c41a3.jpg

Uzayda ki galaksiler birbirinden uzaklaşıyor.bu yuzden resimde ki gibi yıldız uzaklastıkça ışıği kirmizi oluyor.evren genişliyor derken bunu anlatiyorlar.

kavramlari iyi öğrenmek gerek.evren dediğin kara madde ve kara enerjidir.genişleyen bunlar.

yani;evren, evren olmadan önce daha büyük ve sımsıcakti.soğudukça büzüşmeye ve küçülmeye basladi ama bu seferde ortaya madde /anti madde; kara madde ve kara enerji ve higs bozonlari filan çikti bunlar birbirini iterek tekrar genişlemeye  döndü.bu etki bitene kadarda genişleyecek gibi duruyor.

Alıntı
28 dakika önce, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

yanlış anlamışsın dostum.ısınan maddeler genleşir, genişler.dediğin gibi geriye doğru gittikçe evren şu halinkinden daha buyuk olur.çünkü;ısınır.sonsuz yoğunluk ve sonsuz bir hacime yakınsar.diyor bilim adamları.öyle nokta olup kaybolma filan yok.

doppler etkisini de yanlış anlamişsin.isikta_doppler_etkisi.jpg.cc21aec6827fca118616bbb0341c41a3.jpg

Uzayda ki galaksiler birbirinden uzaklaşıyor.bu yuzden resimde ki gibi yıldız uzaklastıkça ışıği kirmizi oluyor.evren genişliyor derken bunu anlatiyorlar.

kavramlari iyi öğrenmek gerek.evren dediğin kara madde ve kara enerjidir.genişleyen bunlar.

Anladım kardeş teşekkürler.

11 hours ago, Deadanddark said:

Sen benimle sevişmek istiyorsun.

Delil istedik diye bir insanın üzerine bu kadar gidilmezki.

Ben tanrı için küçük insanlık için büyük bir delil istedim senden. Tanrının nude fotoğrafını istemedim.

Yani, sunu demek istiyorum, belki de tanri dedigimiz sey, bizim metotlarimizla ortaya cikmiyor. Akil, ve mantik yolula bir cikarimda bulunmak gerekiyor. Belki yarattigi seyler uzerinden dusunmek gerekiyor belki daha baska seylerle. Fiziksel olarak zaten Isa'nin bedeniyle gorunmus ve aramiza gelmis. Onun disinda tamamen fiziksel olmaktan ziyade inanc ile yaklasmak, ruhsal bir sekilde dusunmek gerekiyor. 

6 dakika önce, St.John yazdı:

Yani, sunu demek istiyorum, belki de tanri dedigimiz sey, bizim metotlarimizla ortaya cikmiyor. Akil, ve mantik yolula bir cikarimda bulunmak gerekiyor. Belki yarattigi seyler uzerinden dusunmek gerekiyor belki daha baska seylerle. Fiziksel olarak zaten Isa'nin bedeniyle gorunmus ve aramiza gelmis. Onun disinda tamamen fiziksel olmaktan ziyade inanc ile yaklasmak, ruhsal bir sekilde dusunmek gerekiyor. 

St.John olarak gelsede sohbet etsek tanrı ile. :)

Birde ben tanrıyım denilince tanrı olunuyor mu? :)

16 dakika önce, pigeon yazdı:

Hergün dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan en azından sözde tanrıya dua ediyor. Ona yalvarıp yakaranından tut, ha bire günah çıkaranlara kadar hepsinden var.

Sence bunların kaçta kaçı tanrıyı tanıma şerefine nail oldu?:D

• Thanks 1

1 hour ago, pigeon said:

Birde ben tanrıyım denilince tanrı olunuyor mu? :)

Ismimi "Cougar" yada dag aslani yaptim. Bu bir futbol takiminin ismi. Fenerbahce gibi. Ruhsal , tanrisal, dinsel bir anlami yok. Bizim kilisemizde zaten sen olunce belirli bir asamadan sonra tanri olacaksin. Bizim kilise dedigim gibi diger kiliselerden cok farkli. Kucuk bir vizyonu yok yani. Bizim kilisenin felsefesi cok derin. O kadar derin ki ilk soylediginde kulaga mantiksiz geliyor. Benim bir arkadasim var. Ilk soyledigimde cok sacma dedi. Iki ay sonra gidip vaftiz oldu Antalya'da. Dur, bekle, iyice arastir sorgula dedim, aceleye getirip vaftiz oldu. :)

Vaftiz maftiz ilk onceligi olan seyler olmamali. Ic refahin, huzurun, mutlulugun, kisisel gelisimin, tanri ile iliskin onemli. 

1 hour ago, kavak said:

Hergün dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan en azından sözde tanrıya dua ediyor. Ona yalvarıp yakaranından tut, ha bire günah çıkaranlara kadar hepsinden var.

Sence bunların kaçta kaçı tanrıyı tanıma şerefine nail oldu?:D

Mormon Kitabini ve Incil'i oku, bunlar tanri'nin sozu mu diye sor tanriya. Dua zaten kelime anlami "sormak" anlamina gelir. "prayer-ask, asking." Yuregin biraz degismeye baslayinca o zaman tanriyla tanismaya basliyorsun. Olmene gerek yok yani tanriyla tanismak icin.