Jump to content

Tanrı var mı?

Agnostik

Recommended Posts

On 09.07.2023 at 12:41, John-Ahmet yazdı:

Bana film anlatmayın! Sümer tabletleri desen "Enki" desen, "Anu" desen "Alalu" desen anlarım. Onlar tanrı mı? Bilmiyorum bir bakıma öyledir ya da belki habercisidir. Tanrı nasıl olunur, nasıl olunmaz biliyorsun ama yine de "tanrı yok" diyorsun öyle mi?

Canlıları bitkiler ve hayvanlar diye ayırıyoruz. Tanrı(lar) diye bir kategori yok. Hayvandan tanrı olmaz, yani insandan.

Tanrı diye birşey mümkün değil.

22 saat önce, Deadanddark yazdı:

Canlıları bitkiler ve hayvanlar diye ayırıyoruz. Tanrı(lar) diye bir kategori yok. Hayvandan tanrı olmaz, yani insandan.

Bu mevcut tarihe ve aktardığı bilgilere saygısızca duyarsızlaşmış çok güdük bir açıklama olmuş. Öncelikle konuyla ilgili iddiaları Sümer tabletleri gibi ilk kaynaklardan detaylı şekilde araştırıp öyle çıkın karşımıza ve sonra olabilir mi olamaz mı gerekli görülürse tartışılır.

22 hours ago, Deadanddark said:

Dogada bulunan canlilari bu sekilde ayirabilirsin. Tanri, ekosistemde bulunan bir canli degil zaten. Bu sebeple ayirmaman normal 

Arkadaslar, Incil’de Yuhanna 18:38’de soyle yaziyor:

Pilatus O’na, “Gerçek nedir?” diye sordu.” 

Gercek nedir? What is truth? Bu soru uzerine 25 yildir dusunuyorum. Hakikat nedir? Bu soru benim icin cok derin, cokanlamli, ayni zamanda cok karisik. What is truth? Roma valisi bu sorunun cevabini ogrenmek icin Isa’ya bu soruyu sordu. Incil, Isa’nin cevabini vermiyor; cok ilginc! Belki de bu yuzden benim icin cok ilgi cekici. Bir anda diyalog orada kesiliyor ve Isa olume gidiyor. 

Hakikat dedigimiz sey nedir? Bu soru hakkinda hic derin dusundunuz mu? 

3 saat önce, John-Ahmet yazdı:

Bu mevcut tarihe ve aktardığı bilgilere saygısızca duyarsızlaşmış çok güdük bir açıklama olmuş. Öncelikle konuyla ilgili iddiaları Sümer tabletleri gibi ilk kaynaklardan detaylı şekilde araştırıp öyle çıkın karşımıza ve sonra olabilir mi olamaz mı gerekli görülürse tartışılır.

Ne varmış bu sümer blue Ray disklerinde, anlatın bilelim.

3 saat önce, Cougar yazdı:

Dogada bulunan canlilari bu sekilde ayirabilirsin. Tanri, ekosistemde bulunan bir canli degil zaten. Bu sebeple ayirmaman normal .

John Sümerler diyor,yani çoklu tanrı sisteminden bahsediyor. Senin tanrın ise insanlara ağlayan, sızlayan, onların günahları için kendini feda eden (ama niye kime kimin için) zavallının teki.

3 saat önce, Cougar yazdı:

Arkadaslar, Incil’de Yuhanna 18:38’de soyle yaziyor:

Pilatus O’na, “Gerçek nedir?” diye sordu.” 

Gercek nedir? What is truth? Bu soru uzerine 25 yildir dusunuyorum. Hakikat nedir? Bu soru benim icin cok derin, cokanlamli, ayni zamanda cok karisik. What is truth? Roma valisi bu sorunun cevabini ogrenmek icin Isa’ya bu soruyu sordu. Incil, Isa’nin cevabini vermiyor; cok ilginc! Belki de bu yuzden benim icin cok ilgi cekici. Bir anda diyalog orada kesiliyor ve Isa olume gidiyor. 

Hakikat dedigimiz sey nedir? Bu soru hakkinda hic derin dusundunuz mu? 

İsa bile yanıt vermemişse, bizim gibi ölümlü insanlar nasıl yanıt versin?:D

Halbuki İsa, Yuhanna 14:6´da şunu da demiş: "Yol, gerçek ve yaşam benim. Benim aracılıĝım olmadan Baba´ya kimse gelemez."

Bana sorarsan: Hakikatı duyularımızdan gelen verlilerin yardımı ile kendimiz harmanlayıp, bir sonuca varıyoruz. Duyularımız ne kadar güvenli, o ayrı bir konu.

@kavak Orijinali de şu; ego sum via, veritas, et vita

@DeadanddarkSümer tabletleri çevirilerinde Anunnaki krallarından tanrı olarak bahsedilmesinin etimolojik bir yanlışlık ya da kasıtlı yapılan bir hata olduğunu düşünüyorum. Sarışın ırklara duyulan haset ve bu sebeple kasıtlı olarak uygulanan deformasyon çok dikkat çekicidir.

Bu öyle bir soy ki sarışın ırkların ataları çok daha eski zamanlarda ayrı bir ırktan ziyade ayrı bir türdüler ve dünyayı kolonize etmeleriyle birlikte mevcut bütün kral, peygamber ve kanaat önderleri ve hatta birçok filozofun bu soydan geldiği düşünülürse ve bu bilgilere sarışın ırkların sayılarının giderek artmayıp evrimin mutasyona uğramış bir üst modeli gibi sonradan evrimleşmeyip zaten var olan bir ırkın asimilasyonla sayılarının giderek azaldığı gerçeği eklenirse araştırılası tutarlı ve bilimsel böyle bir tez üzerine zaten halihazırda pek çok teori vardır. Neanderthal olarak bahsedilen ve ilkel bir insan türü olarak reklam edilmiş bu buluntuların da bu konuyla ilgili olduğunu düşünüp ayrıntılı araştırmalar yapmanızı öneririm.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yapacağım başlıklar açacağım.

On 03.03.2023 at 20:23, Agnostik yazdı:

Ben agnostiğim. Tanrının varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini görüşündeyim. Ne varlığına kanıt bulabiliyorum, ne de yokluğuna. Tanrı varsa varlığına dair sağlam deliller getirin. Yoksa da yokluğuna dair sağlam deliller getirin. Var mı, yok mu ? Ortam sizin. Yalnız küfür, hakaret ve aşağılayıcı şeyler olmasın. Hepimiz saygı çerçevesi içinde güzelce tartışalım.  :)

var

Oncelikle sunu sorayim: Asagidaki filmi izlediniz mi? 

Flashback: Interstellar (2014) – Reely Bernie

Bu adam gibi diyar diyar gezdigini dusun uzayda. Bir gezegene rastliyorsun. Gezegende kimse yok. Hakikaten gorunmuyor kimse. Arastirip bakiyorsun, havada aracinla ucuyorsun yok. Sonra bir bakiyorsun ki bir bahce var. Bahcede hersey cok duzenli, hic ot yok, cimler bicilmis. Meyve sebze ekilmis. Agaclar budanmis, bir de citle cevrilmis. Ufak bir kulube de var. Cok guzel bir yer. Yani, biri kesin yapmistir diyorsun bunlari gorunce. Ama yapani gormedin. Yine de yapularda sanki bir amac var gibi, dizayn var gibi. Bir ihtisam var gibi. Bahce kendi kendine olmaz. O halde ya gorunmez bir bahcivan var. Ya, biri yada bir sey bunu yapti ve gitti diyorsun. Canlilik da biraz bu mantiga benziyor. Fakat biraz farkli da. cunku canliligin yapi taslari belirli fizik kimya etkilesiminde olusabiliyor. Uzaya bakiyorsun, uzayda da belirli canliligin temel yapi birimlerine rastliyorsun. Canlilik nasil ortaya ciktiysa artik, kendiliginden yuruyebiliyor, cesitlenebiliyor, yok olabiliyor, donusebiliyor, turlesebiliyor, gelisebiliyor, gerileyebiliyor, islevsizlesebiliyor, islev kazanabiliyor. 

Bahce ornegindeki seyler kendi kendine bunlari yapabilen yapilar degil. Ornegin bahcenin etrafi citle orulu demistim. Bu citler kendiliginden olamaz. Birinin koymasi gerekir, ama canlilik oyle degil. Canlilik ortami musaitse alir basini gider, yeni canlilik turer. Ama yine de bahce orneginde bir mantik var gibi gorunuyor. 

Peki ben ne diyorum? "BENCE" ile baslamiyorum cunku bazi seyleri biliyoruz. Ornegin canlilarin basitten karmasikliga dogru evrilerek turleserek, degiserek, gerileserek, ilerleyerek gittigini biliyoruz. Bunu bize bilim soyluyor zaten. Fizik-kimya yasalari var. Canlilik kendi basina alip yuruyebiliyor. Bunlari biliyoruz. Fakat, bunlari biliyor olmamiz, isin arkasinda bir tanrinin olmadigi anlamina gelmiyor bana gore. Bu son kisim icin "bana gore" diyebilirim. Cunku bu benim dusuncem yada varsayimim. 

Ornegin fabrikaya gidiyorsun, araclarin nasil robotik yontemlerle monte edildigini goruyorsun. Tamam diyorsun, bu sekilde oluyormus. Ama bir bilinc o robotik seyleri tasarlamis olabilir. Yani mekanizmayi anlamak herseyin kesin cevabi degil. Gercek genelde cok acik olmuyor bu konularda.

Siz ne diyorsunuz?

5 dakika önce, Cougar yazdı:

Oncelikle sunu sorayim: Asagidaki filmi izlediniz mi? 

Flashback: Interstellar (2014) – Reely Bernie

Bu adam gibi diyar diyar gezdigini dusun uzayda. Bir gezegene rastliyorsun. Gezegende kimse yok. Hakikaten gorunmuyor kimse. Arastirip bakiyorsun, havada aracinla ucuyorsun yok. Sonra bir bakiyorsun ki bir bahce var. Bahcede hersey cok duzenli, hic ot yok, cimler bicilmis. Meyve sebze ekilmis. Agaclar budanmis, bir de citle cevrilmis. Ufak bir kulube de var. Cok guzel bir yer. Yani, biri kesin yapmistir diyorsun bunlari gorunce. Ama yapani gormedin. Yine de yapularda sanki bir amac var gibi, dizayn var gibi. Bir ihtisam var gibi. Bahce kendi kendine olmaz. O halde ya gorunmez bir bahcivan var. Ya, biri yada bir sey bunu yapti ve gitti diyorsun. Canlilik da biraz bu mantiga benziyor. Fakat biraz farkli da. cunku canliligin yapi taslari belirli fizik kimya etkilesiminde olusabiliyor. Uzaya bakiyorsun, uzayda da belirli canliligin temel yapi birimlerine rastliyorsun. Canlilik nasil ortaya ciktiysa artik, kendiliginden yuruyebiliyor, cesitlenebiliyor, yok olabiliyor, donusebiliyor, turlesebiliyor, gelisebiliyor, gerileyebiliyor, islevsizlesebiliyor, islev kazanabiliyor. 

Bahce ornegindeki seyler kendi kendine bunlari yapabilen yapilar degil. Ornegin bahcenin etrafi citle orulu demistim. Bu citler kendiliginden olamaz. Birinin koymasi gerekir, ama canlilik oyle degil. Canlilik ortami musaitse alir basini gider, yeni canlilik turer. Ama yine de bahce orneginde bir mantik var gibi gorunuyor. 

Siz ne diyorsunuz?

Biri ölümlü diğeri değil.

Biri sadece bulunduğu çevreye hakim diğeri bütün evrene.

1 minute ago, pigeon said:

Biri ölümlü diğeri değil.

Biri sadece bulunduğu çevreye hakim diğeri bütün evrene.

Kusura bakma, sen yazarken ben biraz degirtirdim, ekleme yaptim. Bahcivan'in ve Tanri'nin 2 temel niteliginden bahsediyorsun sanirim. Evet, oyle. Dogrudur. Fakat anlatmak istedigim bu ayrimlar degil, mantik. Yani dusununce, biri'ne cikiyor kapi. Gorebiliyoruz, yada goremiyoruz. 

Bahce ornegi de dedigim gibi sikintili. Cunku citlerin kurulumu biraz birine bagimli bir davranis. Citlerde kendisine ait fizik kimya yasalariyla kurulum ozelligi yok. Birinin kurmasi gerekiyor. Ama canlilarda birine ihtiyac olmuyor. Canlilik basladi mi, devam edip gidebiliyor. Baska birine ihtiyac olmayabiliyor. 

Yani benim bahce ornegim de bahcivan ornegim de biraz sikintili. Fakat amacsallik bakimindan cok sikintili gorunmuyor. Cunku canlilarin sistemlerine bakiyorsun bir amaca yonelik gibi duruyor. Bu yonden bir sikinti goremiyorum.

Bir de canliligin baslamasi da acayip. Orayi kesin olarak bilemiyoruz. Fakat, bilmedigimiz icin de tanri kavramini oraya koyamayiz. Inanan biri olarak ben bilmedigim icin tanri yapmistir demem. Bilim bize ne soyluyor ona bakarim. Inanc sadece bunlarin arkasinda bir zeka olduguna yonelik olunca devreye giriyor bende.

4 dakika önce, Cougar yazdı:

Bahce ornegi de dedigim gibi sikintili. Cunku citlerin kurulumu biraz birine bagimli bir davranis. Citlerde kendisine ait fizik kimya yasalariyla kurulum ozelligi yok. Birinin kurmasi gerekiyor. Ama canlilarda birine ihtiyac olmuyor. Canlilik basladi mi, devam edip gidebiliyor. Baska birine ihtiyac olmayabiliyor. 

Yani benim bahce ornegim de bahcivan ornegim de biraz sikintili. Fakat amacsallik bakimindan cok sikintili gorunmuyor. Cunku canlilarin sistemlerine bakiyorsun bir amaca yonelik gibi duruyor. Bu yonden bir sikinti goremiyorum.

Tanrı  duamı kabul etti dediğin anda çevrede ölçebildiğin gözlemleyebildiğin şeylerde anormal bir değişiklik olmuyor.

Deizmin bilardo tanrısı gibi ilk vuruşu yapmış sonrasına karışmamış bir tanrı olsaydı olabilirdi dediğin.  :)

Ama peygamberleri var kitap gönderiyor. Fiziksel temas ettiği söylentileride var.

42 dakika önce, Cougar yazdı:

Siz ne diyorsunuz?

Sen yaylaya çıkıyorsun,

Orada otlayan koyun sürüsüne yaklaşıp,

“ Hey siz koyunlar, beni dinleyin. Yiyip içiyorsunuz çok güzel ama lütfen gelişi güzel etrafa siçmasaniz çok sevinirim.”

İşte senin tanrının yaptığı şey tamda bu.

Bu sence mantıklı mı?

Hamam bocekleriyle konuşur musun!

36 dakika önce, Cougar yazdı:

Doğada öyle ilginç yapılar varki sanki insan eliyle yapılmış gibi.

Fingels cave buna güzel bir örnek. Benzeri Ermenistan'da da var.Resimlerine bakmalısınız. Çok güzeldir.

13 minutes ago, Deadanddark said:

Sen yaylaya çıkıyorsun,

“ Hey siz koyunlar, beni dinleyin. Yiyip içiyorsunuz çok güzel ama lütfen gelişi güzel etrafa siçmasaniz çok sevinirim.”

Bu sence mantıklı mı?

Bu soyle birsey mi: canlilar felan cok guzel ama insanlar olarak dogaya zarar vermeseniz iyi olurdu gibi mi? 

hamambocegi benzetmesini anlaamadim. Biraz aciklar misin?

5 dakika önce, Cougar yazdı:

Bu soyle birsey mi: canlilar felan cok guzel ama insanlar olarak dogaya zarar vermeseniz iyi olurdu gibi mi? 

Hayır, aynen benim dediğim gibi. Yoksa sen sicmiyor musun?

Yiyoruz, sonra gidip siciyoruz. Hala farkında değil misin, ne kadar basit sıradan varlıklarız.

Senin tanrın ise bambaşka bir boyut. Bilmiyorum artık nasıl bir seviye yeteneklere sahip, anladığım kadarıyla hiç bir canlının, hiç bir varlığın yapamayacağı şeyleri yapıyor ama küçük bir çocuğun bokuyla oynaması gibi insanlarla oynuyor.

Bu garip bir durum değil mi?

12 dakika önce, Cougar yazdı:

hamambocegi benzetmesini anlaamadim. Biraz aciklar misin?

İnsan ve hamam böceği karşılaştırması tanrı insan karşılaştırması yanında çok zayıf kalıyor. Tanrı ve insan arasındaki uçurum insan ile hamam böceği arasındaki uçurumdan çok büyük, inanılmaz büyük.

Hamambocegiyle konuşan insanı anlarım bir yere kadar ama tanrınin insanla ugrasmasini anlamam mümkün değil.

• Like 1

On 16.07.2023 at 13:05, Deadanddark yazdı:

Ne varmış bu sümer blue Ray disklerinde, anlatın bilelim.

5 saat önce, Deadanddark yazdı:

Sen yaylaya çıkıyorsun,

Bu sence mantıklı mı?

Hiçbir şey yerine neden bir şeyler var? Tanrı 4. boyutun olanaklarının dahil olduğu bir gerçeklikte gelecekte geçmişe yönelik var olmanın koşullarını oluşturabilmiş ve tıpkı bizler gibi fani olan ancak tekamül ederek, evrenin sınırlarını ve gizemlerini keşfederek ölümsüzleşmek ve survive konusunda nirvanaya ulaşıp ve bunu başarmanın koşulu olan hak edilmiş fırsat olanaklarını herkes için adil bir şekilde işlemesini en sonunda başarmış bizlerden biri olamaz mı? Nihayetinde "ben de bir zamanlar hamam böceğiyle aynı atadan başlayıp sonra aydım" deyip bizimle ve diğer türlerle yüzgöz olma konusunda haklı ve tutarlı sebeplere sahip olamaz mı?

Zira Anunnakiler de tüm kutsal metinlerdeki çoğu konuya ışık tutan yaklaşık 80 bin tabletten oluşan ve tüm dinlerdeki ortak metinleri de kapsayan 450 bin yıllık insanlık tarihini detaylandırmış, kendi atalarının dünyaya ait olan ancak aynı zamanda bizim torunlarımız olan ve evrenin farklı bir gezegen sisteminde hayata tutunmuş ve orada yeteri kadar geliştikten sonra kendi iç dinamiklerindeki arayışlar sebebiyle zamanda da yolculuk ederek yolu dünyaya düşen ve burada bir önceki paragrafta bahsettiğim ulvi görevleri yerine getirmek adına ön insanların daha hızlı evrimleşmelerine konfor sağlamak ve normal koşullarda oluşan kaosa çözüm bulmak ve onlara gerekli bilgileri aktararak ve aynı zamanda dünyadaki görevleri için iş arkadaşları kazanmak adına kendi genotipleri ile dünyadaki baskın bir primat türünü uygun şekilde eşleştirip sonrasında normal üreme ile çoğalmış bir popülasyon olduğumuzu anlatan bu metinlerde tüm olan bitenin tanrının kendini var etme sürecini açıklayabilen bir perspektiften bunu başarıp başaramayacağımız sorunsalına optimist bir yaklaşımla bakmanın bilinç fenomeni ile doğru eşleşebilen tutarlı bir açıklama getirebilme motivasyonları uyarınca "tanrı" olarak bahsettiğimiz olgunun başarılmış bu işleyiş olduğu gerçeği masaya konduğunda "demek ki başarmışız ki ya da başardım ki varız" ve "öyleyse tanrı bunu gelecekte geçmişe yön vererek başarmışsa ve geçmiş bizim için de geçmişse dolayısıyla tanrı hem henüz yok hem de zamandan bağımsız olarak vardır" gibi bir önerme için Occam'ın usturası ile traşlanmış bu görüş, alternatif bilinç fenomenini dikkate almayan ezeliyete atıfta bulunan teorilere tercih edilmez mi? 

On 7/16/2023 at 4:16 AM, Deadanddark said:

John Sümerler diyor,yani çoklu tanrı sisteminden bahsediyor. Senin tanrın ise insanlara ağlayan, sızlayan, onların günahları için kendini feda eden (ama niye kime kimin için) zavallının teki.

"insanlara ağlayan, sızlayan" Tanri sizi sadece kucuk bir gezegende kisa bir sureligine yasayan olumlu bir varlik olarak gormuyor, sizi kendi cocugu olarak goruyor. O'nun icin onemli oldugunuzu bilmenizi istiyor. Tanri'nin sizi ne olcude sevdigini bilseydiniz, oturur, siz aglardiniz.

"onların günahları için kendini feda eden" Isa, soyle demistir: "Sizi sevdiğim gibi birbirinizi sevin. Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur." Ben de ailemi o kadar seviyorum ki, yeri geliyor gece gunduz calisiyorum. Gerekirse canimi bile veririm. 

Bu durum bana bir sokak roportajini animsatti. Gecinemeyen bir hanimteyze, seftalinin kabuklarini soyuyor torununa veriyor, torunu seftaliyi cok seviyor diye. Sadece kabuklarini kendi yiyor. Sevgi, farkli bir durum. Sevmeyen adam bilmez. 

8 hours ago, Deadanddark said:

Hayır, aynen benim dediğim gibi. Yoksa sen sicmiyor musun?

Yiyoruz, sonra gidip siciyoruz. Hala farkında değil misin, ne kadar basit sıradan varlıklarız.

Senin tanrın ise bambaşka bir boyut. Bilmiyorum artık nasıl bir seviye yeteneklere sahip, anladığım kadarıyla hiç bir canlının, hiç bir varlığın yapamayacağı şeyleri yapıyor ama küçük bir çocuğun bokuyla oynaması gibi insanlarla oynuyor.

Bu garip bir durum değil mi?

İnsan ve hamam böceği karşılaştırması tanrı insan karşılaştırması yanında çok zayıf kalıyor. Tanrı ve insan arasındaki uçurum insan ile hamam böceği arasındaki uçurumdan çok büyük, inanılmaz büyük.

Hamambocegiyle konuşan insanı anlarım bir yere kadar ama tanrınin insanla ugrasmasini anlamam mümkün değil.

"Yiyoruz, sonra gidip siciyoruz. Hala farkında değil misin, ne kadar basit sıradan varlıklarız." Al bakalim, kucumsedigin bu sistem sandigin kibi basit mi :) Buyur izle, Ister Ingilizce, Ister Turkce altyazili.

Ben, izledim, buyur sen de izle.

On 7/9/2023 at 2:49 PM, Bruce Wayne said:

Bence incilde anlattıklarının aynısın uygulayan Martin Luther'ın kurduğu protestan  mezhebidir. Peki incilin doğru çevirisini Türkçe olarak nerden internetten bulabilirim. Bu arada yaşadığım ilde kilise yok. Fakat mesela hristiyanlığı seçsem bile mormonlar veya apokrif incillere inanmam.  Bazen Marc Madrigal'ı youtube'da hristiyanlıkla ilgili videoları hala izliyorum.

"Bence" bence herseyi diyebilirsin, herseye inanabilirsin. Bence'yle olmaz. Gercek neyse o.

"incilde anlattıklarının aynısın uygulayan Martin Luther'ın kurduğu protestan  mezhebidir." Biz İlk Kilise’de var olan, yani

1. havariler
  2. peygamberler
  3. önderler
  4. öğretmenler
  5. müjdeciler ve diğer şahıslardan oluşan organizasyonun aynısına inanıyoruz.

Protestan kiliselerinde bunlar var mi?

Bizim havarilerimiz de var, peygamberlerimiz de var, mujdecilerimiz de var, diger onderlerimiz de var. Bunlara sacma diyebilirsin. O zaman Incil'de Isa'nin kurdugu kilise de sacma, cunku biz ayni organizasyona sahibiz. Hatta ayni organizasyona sahip TEK KILISE'yiz. Hangi protestan kilisesinde bunlar var? Protestan kiliselerinin hepsi birbiriyle kavga ediyor. Kavgayi birak, sadece kendi kiliseleri yerine baska bir protestan kilisesine giden kardesleriyle bile ieltisimi, selami sabahi kesen bir dunya protestan kilisesi var. 

On 7/9/2023 at 2:12 PM, Bruce Wayne said:

Önceden bende hristiyandım ve ettiğim dualar kabul olmuyordu. Şahsen hıristiyanlığı seçsem bile 19.yüzyılda çıkan mormon dinine asla inanmazdım. Ve hristiyanlara katılıyorum. Mormon ve gnostik inciller uydurmadır. Hristiyanların inandığı incil bana biraz saçma gelse de yine de metinler barışçıl ve hoşgörülüdür. Ama incil yine de bana çok saçma geliyor. Ve İsa neden sürekli benzetmelere başvurmuş bunuda anlamış değilim. 

"Mormon...uydurmadir

Biz Ebedi Baba Tanrı’ya, O’nun Oğlu İsa Mesih’e ve Kutsal Ruh’a inanıyoruz. 

Biz insanların Adem’in itaatsizliğinden dolayı değil, kendi günahları için cezalandırılacağına inanıyoruz. 

Biz bütün insanların Mesih’in kefareti aracılığıyla, Sevindirici Haber’in ilkelerine ve kutsal törenlerine uyarak kurtulabileceğine inanıyoruz. 

Biz Sevindirici Haber’in ilk ilkelerinin ve kutsal törenlerinin şunlar olduğuna inanıyoruz:

Birincisi Rab İsa Mesih’e İman; ikincisi Tövbe; üçüncüsü günahların bağışlanması için suya daldırılarak yapılan Vaftiz; dördüncüsü Kutsal Ruh armağanının ellerin baş üzerine konularak verilmesi. Biz İlk Kilise’de var olan, yani havariler, peygamberler, önderler, öğretmenler, müjdeciler ve diğer şahıslardan oluşan organizasyonun AYNISINA inanıyoruz.

Biz dürüst olmaya, doğru olmaya, iffetli olmaya, hayırsever olmaya, erdemli olmaya ve herkese iyilik yapmamız gerektiğine inanıyoruz; gerçekten Pavlus’un öğütlerine uyduğumuzu söyleyebiliriz—biz her şeye inanır, her şeyi umut ederiz; birçok şeye dayandık ve her şeye dayanabilmeyi umut ediyoruz. Eğer erdemli ve güzel olan veya hayranlık uyandıran ya da övgüye değer bir şey varsa, biz bu şeylerin peşinden koşarız.

Biz BUNLARA inaniyoruz.

Ve bunlari hayatlarimizda samimi bir sekilde uyguluyoruz.

Baskalari neye inanirsa inansin, baskalari ne derse desin. 

Biz, baskalarinin lafina gore hareket eden insanlar degiliz. 

Mormon Kitabinda soyle yazar:

"Ve biz Mesih’ten konuşuruz, Mesih’te seviniriz, Mesih’i vaaz ederiz, Mesih hakkında peygamberlik eder ve peygamberliklerimizi yazarız; öyle ki çocuklarımız günahlarının bağışlanması için hangi kaynağa bakacaklarını bilsinler."

Biz, buyuz. Senin verdigin makaeleri yazan adamlar, para karsiliginda oturdugu yerden bunlari yaziyor, kiliseden para kazaniyor, maas aliyor, ticarete dokuyor, dini para kazanarak pazarliyor. Biz, dini para kazanmak icin kullanmayiz. Biz, ne maas aliriz, ne kiliseden para kazaniriz. Bizim inancimiz yukarida ifade edildigi gibidir. 

Isteyen inanir, isteyen istedigi kiliseye yada dine gider, isteyen ateist olur, isteyen deist olur. Biz, herkesi seviyoruz, ve herkese saygi duyarak konusuyoruz. Kimin nereye gittiginin de bir onemi yok. Herkes ozgurdur. Biz, herkesi seviyoruz. Ama herkes bizi sevmiyor. Isa'ya iman ettigini soyleyen insanlardan bazilari dahi bizi sevmiyor. Ama biz seviyoruz.

@Cougar

"Eğer erdemli ve güzel olan veya hayranlık uyandıran ya da övgüye değer bir şey varsa, biz bu şeylerin peşinden koşarız."

Bana hiç de öyle gelmedi. Çünkü bana bahsettiğim konularda soru sormaktan kaçınıyorsun ki inandığın dininin bile sana çok daha eski kaynaklarını gösteriyorum ve daha pek çok konuda övgüye değer şeyler paylaşıyorum ancak sen dahil hiçbiriniz bu konuları belirli bir saygı çerçevesinde bana sorular yönelterek sorgulamıyorsunuz. Bu yazdıklarına gerçekten inandığına emin misin? Saygısızlığınız yerine bana düzgün sorularla ya da fikirlerle geribildirimde bulunursanız çok kaliteli insani özellikleri ve düşünceleri çok gelişmiş biri olduğum konusunda net bir intiba bırakacağıma çok eminim. Korkunuz yoksa bu mu?

2 hours ago, John-Ahmet said:

@Cougar

"Eğer erdemli ve güzel olan veya hayranlık uyandıran ya da övgüye değer bir şey varsa, biz bu şeylerin peşinden koşarız."

Bana hiç de öyle gelmedi. Çünkü bana bahsettiğim konularda soru sormaktan kaçınıyorsun ki inandığın dininin bile sana çok daha eski kaynaklarını gösteriyorum ve daha pek çok konuda övgüye değer şeyler paylaşıyorum ancak sen dahil hiçbiriniz bu konuları belirli bir saygı çerçevesinde bana sorular yönelterek sorgulamıyorsunuz. Bu yazdıklarına gerçekten inandığına emin misin? Saygısızlığınız yerine bana düzgün sorularla ya da fikirlerle geribildirimde bulunursanız çok kaliteli insani özellikleri ve düşünceleri çok gelişmiş biri olduğum konusunda net bir intiba bırakacağıma çok eminim. Korkunuz yoksa bu mu?

"Bana hiç de öyle gelmedi." Demek ki onyargilisin. Beni hic tanimiyorsun bile. Fakat hakkimda fikrin var. Garip.

"bahsettiğim konularda soru sormaktan kaçınıyorsun" Yoo, kacinmiyorum. Niye kacinayim ki. Hangi konuda konusmak istiyorsun ki?

"inandığın dininin bile sana çok daha eski kaynaklarını gösteriyorum" ne gosteriyorsun mesela? Benim dinim Adem ve Havva ile basladi. Ondan once de SAPIENS'ler vardi. Daha ne kadar geriye gidebilirsin ki?

"övgüye değer şeyler paylaşıyorum" Mesela ne? Buyur, paylas ki biz de faydalanalalim. 

"sen dahil hiçbiriniz" genelleme yapmayalim. Ben, bu forumda hickimse ile ayni dusuncede degilim.

"saygı çerçevesinde bana sorular yönelterek sorgulamıyorsunuz" Yaw, ne hakkinda yazmak istiyorsun? Ben senin hic bir yazini OKUMADIM ki sana soru sorayim. Sana elbette saygi DUYARIM. Niye duymayayim! Kufur etmedigi muddetce ben herkesle diyalog kurarim. 

"Bu yazdıklarına gerçekten inandığına emin misin?" evet, eminim. Son kararim :) 

"Saygısızlığınız yerine" Yaw ben sana nerede saygisizlik ettim? ILK DEFA yazisiyoruz :) 

"düzgün sorularla ya da fikirlerle geribildirimde bulunursanız" Elbette, sen konuyu ac. Yada actin da ben gormediysem, link ver.

"Korkunuz yoksa bu mu?" Ben burada 5-6 adama/kadina karsi yaziyorum. Biseyden korkum yok. Bildigim birseyse yazarim, bilmiyorsam BILMIYORUM derim. Sonucta herkes herseyi bilecek diye birsey yok, degil mi canim benim.