Jump to content

Tanrı var mı?

Agnostik

Recommended Posts

Ben agnostiğim. Tanrının varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini görüşündeyim. Ne varlığına kanıt bulabiliyorum, ne de yokluğuna. Tanrı varsa varlığına dair sağlam deliller getirin. Yoksa da yokluğuna dair sağlam deliller getirin. Var mı, yok mu ? Ortam sizin. Yalnız küfür, hakaret ve aşağılayıcı şeyler olmasın. Hepimiz saygı çerçevesi içinde güzelce tartışalım.  :)

Düzenlenme: moderator tarafından
İmlâ

• moderator başlığı Tanrı var mı? olarak değiştirdi
On 03.03.2023 at 20:23, Agnostik yazdı:

Ben agnostiğim. Tanrının varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini görüşündeyim. Ne varlığına kanıt bulabiliyorum, ne de yokluğuna. Tanrı varsa varlığına dair sağlam deliller getirin. Yoksa da yokluğuna dair sağlam deliller getirin. Var mı, yok mu ? Ortam sizin. Yalnız küfür, hakaret ve aşağılayıcı şeyler olmasın. Hepimiz saygı çerçevesi içinde güzelce tartışalım.  :)

Alıntı

Fizikte, enerjinin korunumu yasası, izole bir sistemdeki toplam enerjinin değişmeyeceğini ifade eder—geçen zaman boyunca miktarının sabit kaldığı söylenir. Enerji ne yok edilebilir ne de yoktan var edilebilir, ama enerji türü değişebilir, örneğin,dinamitin patlaması esnasında kimyasal enerji kinetik enerjiye dönüşebilir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Enerjinin_korunumu

Enerji korunumu yasasına göre yoktan var olma olmadığına göre tanrı  enerji olabilir.  

Ama bu tanrı ya aptalın teki yada kötü. 

On 07.03.2023 at 20:03, pigeon yazdı:

Enerji korunumu yasasına göre yoktan var olma olmadığına göre tanrı  enerji olabilir.  

Ama bu tanrı ya aptalın teki yada kötü.

Enerji tanrı ise kesinlikle kötü deĝildir. Olsa olsa aptaldır, çünkü evrime şöyle bir baktıĝımızda, canlılar dünyasını yap boz tahtasına çevirmiş. Bilinçsizce deneyerek, yanılarak, düzelterek, eleyerek, bozarak bir şeyler yapmaya çalışan bir çırak görüntüsünü veriyor.:D

• Like 1

On 03.03.2023 at 18:23, Agnostik yazdı:

Tanrının varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini görüşündeyim

Neden bilinemez?

İnsanlık adına bu gezegende tanrıyla tanışmaya yeterince vakit mi yok, teknolojik olarak çok mu gerideyiz? Biz onu bulana kadar yok olup gidecek miyiz? Gezegenden silinecek miyiz?

Bir şeyin yokluğuna nasıl delil getirilir, ne lazım? Ne istersiniz, ne bilmek istersiniz?

Kayıp bir çocuğunuz vardır gerçekten, varlığına delil getirebilirsiniz. Yokluğuna delili kim isterki?

Sadece aptallar yokluğa delil ister.

• Like 1

• 3 ay sonra...
On 3/3/2023 at 10:23 AM, Agnostik said:

Tanri'nin varligina yonelik ne tur delile bakiyorsunuz? Yani delil ne tur bir delil olmali?

19 minutes ago, Röpteşambırlı Uzaylı said:

Tanrı; yaratıcı, yaratan demektir.

asıl sorun şu ki ; evrene baktığımızda yaratılmış hiç bir şey göremiyoruz.otomatikman tanrı, tanımı ile yok oluyor.örneğin;suyu, taşi, topraği kimse yaratmadi.hepsinin kimyasal formülü var ve evrende uygun şartlarda oluşuyorlar zaten.

Tanri da var. Yaratan da var. Yaratici da var guzel kardesim. Ustelik tanri olmayan ama yaratici olan insan da var. Tanri maddeyi yaratmamistir; onu organize etmistir. Evren boyle olmustur. Insan da kendi capinda yaratandir; lab.’de organ dahi yaratiyor. Ne Tanri ne insan, sifirdan yaratmamistir. Birseyi organize etmistir. 

51 dakika önce, St.John yazdı:

Tanri da var. Yaratan da var. Yaratici da var guzel kardesim. Ustelik tanri olmayan ama yaratici olan insan da var. Tanri maddeyi yaratmamistir; onu organize etmistir. Evren boyle olmustur. Insan da kendi capinda yaratandir; lab.’de organ dahi yaratiyor. Ne Tanri ne insan, sifirdan yaratmamistir. Birseyi organize etmistir. 

evrende: fizik ötesi, doğaüstü, olağan dışı hiç bir fenomen /güç yoktur.

6 saat önce, St.John yazdı:

Tanri'nin var oldugubu, maddenin de ezeli oldugunu ve tanri tarafindan yaratilmadigi soylersem ne dersiniz?

Elinde   kötülüğü ortadan kaldırmaya gücü yettiği halde kötülüğü ortadan kaldırmıyorsa    kötü biri olur.

Gücü yoksa hem aciz hemde aptal biri olur. :)

3 hours ago, pigeon said:

Elinde   kötülüğü ortadan kaldırmaya gücü yettiği halde kötülüğü ortadan kaldırmıyorsa    kötü biri olur.

Gücü yoksa hem aciz hemde aptal biri olur. :)

Insan kotuluk yaspsin, tanri kaldirsin. insan kotuluk yapsin, tanri kaldirsin. Bu tanri senin hizmtetcin mi? Kotuluk var olmadan iyilik tanimlanabilir mi? Karanlik olmadan aydinlik olabilir mi? Soguk olmadan sicak olabilir mi? Tat olmadan tatli/tuzlu olabilir mi? Robot muyuz biz, sadece iyilik yapalim? Insanlarin secme opsiyonu varsa, iyiyi de secer, kotuyu de secer. Dogada sadece iyiyi secen bir insan var mi? 

Yada soyle dusun. Derstesin, yazili oluyorsun. Dogru yada yanlis secenegi isaretleme durumun var. (Bir onsani oldurmek yada bir insanin evinin tasinmasinda yardim etmek gibi, komsun mesela). Oldurmeyi sectin. Gittin verdin ogretmenine. Sonra da ogretmeninin verdigin cevabi SILmesini bekliyorsun. Niye silsin ki! Sen yaptin sonucta. Afrika'da ac insanlar mi var. Sen niye yardim etmiyorsun? Bu dunyada yasamiyor musun? Git yardim et iste. Dunyayi secimlerinle guzellestir. Komsunun copunu cikarmasina yardim et. Bir cuzdan buldugunda kimlik karti varsa gotur geri ver. Kufur etme mesela. (ediyorsun diye demiyorum, genel ornek veriyorum)

37 minutes ago, Deadanddark said:

Bütün tartışmalara, ayrılıklara son verecek bir delil olmalı. Git ve o delili getir, olmadı tanrıdan iste.

Sen istedin mi? Yani dua edip de sordun mu? Bak, ben istedim. Yani dua ettim ve en azindan benim icin, senin tabirinle, "tum tartismalari bitiren delile" ulastim. Kisisel hayatimda yasadiklarim, yuregimdekiler benim icin delil. Sen de dogru bir amacla dogru bir yurekle ve dogru yontem ile iste, alacaksin delili. Isa demedi mi "Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalınsize açılacaktır" diye. Diger insanlar istemeden Tanri niye versin onlara? 

Bak, Isa soz vermis iste. Dedigini dogru bir sekilde uygula, gor bak, neler oluyor hayatinda. 

On 3/11/2023 at 11:19 AM, Deadanddark said:

Neden bilinemez?

İnsanlık adına bu gezegende tanrıyla tanışmaya yeterince vakit mi yok, teknolojik olarak çok mu gerideyiz? Biz onu bulana kadar yok olup gidecek miyiz? Gezegenden silinecek miyiz?

Tanri ile tanismak icin teknolojiye, genis bir vakte, paraya, pula yada belirli bir mekana gerek yok. Yukarida bunlari saydigin icin soyluyorum. Iyi bir kalbe, alcakgonullu bir yurege ve samimiyete ihtiyacin var. Dizlerinin ustune cok ve dua et ve Tanri'yi simdiye kadar uzdugun icin agla. Senin baska bir seye ihtiyacin yok. Sonra delil geliyor. Bereket de geliyor. Cevaplar da geliyor.

49 dakika önce, St.John yazdı:

Tanri ile tanismak icin teknolojiye... 

Kardesim ne bekliyorsun bu düşten? ölünce tanrı ile çay içip, sohbet filan edeceğini mi ? Bak;

Tanrı: umuttur.umut ise insanı öldürür.

Çünkü; umut insanı eylemsizlik yani;bir tür atalet haline sokar.her şeyi tanrıdan bekler, umut edersin ; sorgulamaz, arastırmaz, düşünmezsin.çünkü: her sorunun cevabı tanrı'dır.bu durumda kitleleri taş devrine, mağara, ilkel dönemlere götürür.tanrı hiç bir soruya cevap vermez ancak yeni ve çözümsüz sorular ve sorunlar üretir.zaten yok orası ayrı mesele.

3 saat önce, St.John yazdı:

Insan kotuluk yaspsin, tanri kaldirsin. insan kotuluk yapsin, tanri kaldirsin. Bu tanri senin hizmtetcin mi? Kotuluk var olmadan iyilik tanimlanabilir mi? Karanlik olmadan aydinlik olabilir mi? Soguk olmadan sicak olabilir mi? Tat olmadan tatli/tuzlu olabilir mi? Robot muyuz biz, sadece iyilik yapalim? Insanlarin secme opsiyonu varsa, iyiyi de secer, kotuyu de secer. Dogada sadece iyiyi secen bir insan var mi? 

Tanrı hizmetçi değil yaratıcı.

Tanrı eğer yaratıcı ise insanı düzgün programlaması gerekirdi.

Seçme eylemi program sayesinde yapıyorsun. Durduk yere kötülüğe kimse yönelmez.

Programlayan sorumludur. Programlanan değil.

Tanrın aptal aciz ise onun sorumluluğu olmaz zaten. :)

3 saat önce, St.John yazdı:

Yada soyle dusun. Derstesin, yazili oluyorsun. Dogru yada yanlis secenegi isaretleme durumun var. (Bir onsani oldurmek yada bir insanin evinin tasinmasinda yardim etmek gibi, komsun mesela). Oldurmeyi sectin. Gittin verdin ogretmenine. Sonra da ogretmeninin verdigin cevabi SILmesini bekliyorsun. Niye silsin ki! Sen yaptin sonucta. Afrika'da ac insanlar mi var. Sen niye yardim etmiyorsun? Bu dunyada yasamiyor musun? Git yardim et iste. Dunyayi secimlerinle guzellestir. Komsunun copunu cikarmasina yardim et. Bir cuzdan buldugunda kimlik karti varsa gotur geri ver. Kufur etme mesela. (ediyorsun diye demiyorum, genel ornek veriyorum)

Öğretmen tanrı değil ki seni programlasın. Öğretmen asker yargıç örnekleri bayatladı artık.

Durduk yere komşusunu öldüren kişi  delidir aptaldır. Onu git tanrına anlat. :)

Afrikada ki kişilerin yaşadığı mekanı ben yaratmadım. Onu da tanrına söyle. Aç ama çocuk yapma içgüdülerini tanrı yaratmadı mı?

Cüzdan bulduğum zaman ekonomik durumum iyi ise veririm. Değilse vermem. Bu kadar basit. 

1 hour ago, Röpteşambırlı Uzaylı said:

Kardesim ne bekliyorsun bu düşten? ölünce tanrı ile çay içip, sohbet filan edeceğini mi ? Bak;

Tanrı: umuttur.umut ise insanı öldürür.

Çünkü; umut insanı eylemsizlik yani;bir tür atalet haline sokar.her şeyi tanrıdan bekler, umut edersin ; sorgulamaz, arastırmaz, düşünmezsin.çünkü: her sorunun cevabı tanrı'dır.bu durumda kitleleri taş devrine, mağara, ilkel dönemlere götürür.tanrı hiç bir soruya cevap vermez ancak yeni ve çözümsüz sorular ve sorunlar üretir.zaten yok orası ayrı mesele.

"Kardesim ne bekliyorsun bu düşten?" - Dus oldugunu kim soyluyor. Dus degil ki. 

"ölünce tanrı ile çay içip, sohbet filan edeceğini mi ?" Yoo, boyle bir seye inanan yok ki zaten. 

"Tanrı: umuttur" Tamam, umut olsun. Yureginde kin, nefret, dusmanlik, agresiflik, negatiflik, haset, stress bitirir adami. Umut, sevgi insanin omrunu bile uzatir. Sen umutlu ve umutsuz oldugun zamanlari bir hatirla, karsilastir.

"umut ise insanı öldürür." Umut insani oldurmez. Dusmanlik, kin, stress, saglikli beslenememek, kotu aliskanliklara sahip olmak, tehlikeli isler yapma riski, hastalik, kanser vs insani oldurur. Umut insani niye oldursun. 

"umut insanı eylemsizlik" Yoo, nerden cikariyorsun. Egitimini yaparsin, guzel bir is bulursun, umutlarinin, sevdigin seylerin pesinden gidersin yine umudun olur. Umut demek otur hayatta hic bir sey yapma, hic bir eylemde bulunma, evsiz ol, sokakta yasa, bir eylemin olmasin mi diyor :) Ne alakasi var yani.

"her şeyi tanrıdan bekler, umut edersin" Yoo, herseyi tanridan beklemezsin. Newton inancliymis, herseyi tanri'dan mi beklemis? Insan genim calismasini yuruten Collins inancli adam, evinde oturup sadece beklemis mi? Yoo, gitmis calismis DNA'nin bilmem ne haritasini cikarmis. Tanri, hic bir is yapma, oylece otur mu diyor?

"sorgulamaz, arastırmaz, düşünmezsin" niye? Ben sorguluyorum, arastiriyorum ve dusunuyorum. Cok populerlesti diye soyluyorum yoksa cok bir agirligi yok ama Dawkins'in ben HER KITABINI okudum. Darwin'i ben 15 yaslarimda okudum, hala da okur, cevreme de anlatirim. Cahil adam, inancliar arasinda da inancsizlar arasinda da, solcular arasinda da sagcilar arasinda da, kizlarda da erkeklerde de yani HER KESIMDE var. 

"her sorunun cevabı tanrı'dır." yoo degildir. Niye olsun ki? Ornegin, surda kafan kirildi, biri tas atti diyelim. Tanri kafani kirdi mi diyoruz. Elemanin biri kafani kirdi diyoruz. Sonra doktora gidiyoruz, tedavi oluyoruz vs. Yani, kalkip da kafam kirildi, ben doktora gitmeyeyim de surda namaz kilayim yada kiliseye gideyim diyene hic rastlamadim. Dinlerin bunu ogrettigini de sanmiyorum. Senin din gozleminde bu tarz gozlemlerin mi oldu?

"bu durumda kitleleri taş devrine, mağara, ilkel dönemlere götürür." Goturmemis iste. Bir suru inancli filozof ve bilim insani var. Bunlarin bir bolumu hastanede, bir bolumu laboratuvar'da, bir bolumu universitede calisiyor. Newton, Kepler, Collins vs magarada mi yasamis? :) Benim magarada filan mi yasadigimi dusunuyorsun?

"Tanrı hiç bir soruya cevap vermez" Niye vermesin? Sordugun soruya bagli. Kalkip universite sinavinda bana su sorunun cevabini ver dersen cevap vermez tabii. Onu ararsan bulursun. Sen sordun mu nerdesin diye?

"çözümsüz sorular ve sorunlar üretir" Bunu ureten aslinda insandir. Insan kadar karmasik ve cevresine zarar veren baska varlik yoktur.

"zaten yok orası ayrı mesele." Vardir guzel kardesim, vardir. 

Kusura bakma biraz uzun oldu.

19 minutes ago, pigeon said:

Tanrı hizmetçi değil yaratıcı.

Tanrı eğer yaratıcı ise insanı düzgün programlaması gerekirdi.

Seçme eylemi program sayesinde yapıyorsun. Durduk yere kötülüğe kimse yönelmez.

Programlayan sorumludur. Programlanan değil.

Tanrın aptal aciz ise onun sorumluluğu olmaz zaten. :)

Öğretmen tanrı değil ki seni programlasın. Öğretmen asker yargıç örnekleri bayatladı artık.

Durduk yere komşusunu öldüren kişi  delidir aptaldır. Onu git tanrına anlat. :)

Afrikada ki kişilerin yaşadığı mekanı ben yaratmadım. Onu da tanrına söyle. Aç ama çocuk yapma içgüdülerini tanrı yaratmadı mı?

Cüzdan bulduğum zaman ekonomik durumum iyi ise veririm. Değilse vermem. Bu kadar basit. 

"Tanrı hizmetçi değil yaratıcı." Tanri, senin ksiiligini karakterini yaratan degildir. Senin karakterinin bir bolumu genlerinden, bir bolumu de cevresel faktorlerden gelir. Yani, oturdum bir insan yarattim diye birsey yok. Biz, tanrinin cocuguysak, ondan geliyorsak, bir secme durumumuz var demektir. iyiyi de secersin, kotuyu de secersin bu dunyada. Iyiyi secmeye calisiyoruz iste. Birinin kafasina durduk yere tas ta atarsin, gider cicek de verirsin.

"Tanrı eğer yaratıcı ise insanı düzgün programlaması gerekirdi." Tanri bir programlayici ve biz de onun robotlari degiliz. 

"Seçme eylemi program sayesinde yapıyorsun" Secme islemini programla yapmiyorum. Kismi serbest secimimle yapiyorum. Bak, sana guzel bir secenek sunuyorum, yine yanlis seyi seciyorsun. Tanri ne yapsin.

"Durduk yere kötülüğe kimse yönelmez." yonelir. Yolda yuruyen adam durduk yere gidiyor kediye tekme atip olduruyor. Bir kadini goruyor, kafasina vurup oldurup irzina geciyor. Tanri mi soyledi bunu yap diye. Yoo. Tanri diyor ki, adam gibi ol, pislik yapma, o da gidiyor, hayir ben seni dinlemem ben kendi penisimi dinlerim diyor. Burda Tanri mi yoksa penisinin dikine giden adam mi suclu?

"Tanrın aptal aciz ise" Aptal yada aciz degil.

"onun sorumluluğu olmaz zaten" hah, soyle anlasmaya varabildik :) Her insanin sorumlulugu vardir

4 dakika önce, St.John yazdı:

"Tanrı hizmetçi değil yaratıcı." Tanri, senin ksiiligini karakterini yaratan degildir. Senin karakterinin bir bolumu genlerinden, bir bolumu de cevresel faktorlerden gelir. Yani, oturdum bir insan yarattim diye birsey yok. Biz, tanrinin cocuguysak, ondan geliyorsak, bir secme durumumuz var demektir. iyiyi de secersin, kotuyu de secersin bu dunyada. Iyiyi secmeye calisiyoruz iste. 

Tanrının çocuğu filan değilim. O senin kurgun. Genlerimi ben seçmedim. Çevre şartlarınıda ben yaratmadım. 

Onları yaratan sorumludur. Bunları yaratan değilse ona tanrı denilmez kukla denilir. :)

19 dakika önce, St.John yazdı:

"Kardesim ne bekliyorsun bu düşten?" - Dus oldugunu kim soyluyor. Dus degil ki. 

nasıl düş değil kardesim ? öldükten sonra tanrı ile tanışmayı düşünüyorsun.bu bir vehim,hayal, rüya değil de nedir? tanrı ile tanışmak, konuşmak, sohbet etmek filan bana çok fantastik geliyor.

6 dakika önce, St.John yazdı:

"Durduk yere kötülüğe kimse yönelmez." yonelir. Yolda yuruyen adam durduk yere gidiyor kediye tekme atip olduruyor. Bir kadini goruyor, kafasina vurup oldurup irzina geciyor. Tanri mi soyledi bunu yap diye. Yoo. Tanri diyor ki, adam gibi ol, pislik yapma, o da gidiyor, hayir ben seni dinlemem ben kendi penisimi dinlerim diyor. Burda Tanri mi yoksa penisinin dikine giden adam mi suclu?

Tanrı suçludur. Her insan aynı programlanmamış tasarımlanmamış yani.

Biri kediye durduk yere tekme atıyorsa  o kusurlu tasarımlanmıştır. Bu kadar basit.

Kedide binbir türlü hastalık var.

Yiyeceklerini çalıyordur falan filan.

Aynı ortamda yaşamak istemiyorda olabilir.