Jump to content

Tekrar Müslüman Oldum

Tasvir-i Efkâr

Recommended Posts

3 saat önce, Ali yazdı:

Konu müsloş değil fikir değiştirmenin ve eskiden a deyip şimdi b yi düşünmenin normal ve mümkün bir şey olduğunu tasdik etmek. Bir Müslüman ateist olsa aynı şeyi söylerim ve bu etrafımda söylediğim Müslüman kişilere sürekli dediğim şeydir bu kadar fanatik olmamak ve ilerde belki fikriniz değişecek sözlerini hep söylediğim için ben bunları normal görüyorum. " halbuki ne kadar da kendinden emin dindarlara sayıyordu" cümlesiyle dediğimi yine ortaya koydunuz. İşte anlamanız gereken kişi kendi çapında hata yapabilir. Ve eski söyledikleri belirli nedenlerle artık yetersiz hatta saçma gelebilir. Adam burada tartışmak için değil fikirlerini söylemek için açmış belki de eskiden vakit geçirdiği forumdaşlarıyla bir arkadaşlık bağı hissettiği için tekrar yıllar sonra dönüp bunu açmıştır. Peki çok gerekli mi idi evet bence de değildi. Ancak yıllar sonra olan bu değişimi sizlerle paylaşması bile sizlere hala değer verdiğini gösteriyor. Her ne kadar eski fikirlerim saçmaydı desede.

A ve B fikirleri arasında siyah ve beyaz kadar fark var.

A ateizm, B İslam.

Dinsiz de olmamış, direk İslam.

Bir insanın fikri değişir, ucundan kıyısından sağından solundan değişebilir ama böyle değil.

Beyaz bir anda siyah olmaz.

Burada başka birşeyler dönüyor olma olasılığı daha yüksek geliyor bana. Daha önce dindarlara gerekli cevapları vermiş birinin şimdiki halini samimi bulmam mümkün değil.

4 saat önce, Deadanddark yazdı:

A ve B fikirleri arasında siyah ve beyaz kadar fark var.

A ateizm, B İslam.

Dinsiz de olmamış, direk İslam.

Bir insanın fikri değişir, ucundan kıyısından sağından solundan değişebilir ama böyle değil.

Beyaz bir anda siyah olmaz.

Burada başka birşeyler dönüyor olma olasılığı daha yüksek geliyor bana. Daha önce dindarlara gerekli cevapları vermiş birinin şimdiki halini samimi bulmam mümkün değil.

Beyaz bir anda siyah olmamış zaten uzun bir süre geçmiş benim bildiğim kadarıyla. Yani konu sahibi kaç yıllık üye bilmiyorum ama okurken görüyordum. Bu da şunu gösteriyor ki müslümanlara verdiği cevaplarin çoğu kendisini bile tatmin etmemiş üzerinde düşününce. Ya da yaptığı eleştirilerin bazılarının hepsinin değil tabiki yetersiz olduğunu görmüş. Ayrıca samimi bulup bulmananız önemli olmamakla beraber ancak söylediklerini fikren çürütmek yeterli olacaktır.

4 saat önce, Ali yazdı:

Beyaz bir anda siyah olmamış zaten uzun bir süre geçmiş benim bildiğim kadarıyla. Yani konu sahibi kaç yıllık üye bilmiyorum ama okurken görüyordum. Bu da şunu gösteriyor ki müslümanlara verdiği cevaplarin çoğu kendisini bile tatmin etmemiş üzerinde düşününce. Ya da yaptığı eleştirilerin bazılarının hepsinin değil tabiki yetersiz olduğunu görmüş. Ayrıca samimi bulup bulmananız önemli olmamakla beraber ancak söylediklerini fikren çürütmek yeterli olacaktır.

Yaptığı eleştirilerin yetersizliğini farkeden ateist müslüman mı oluyormuş.

Gitsin bokuyla oynasın ergenlikten çıkamamış salak.

Sende oynamasına yardımcı ol.

Ya da sen başla fikirlerini çürütmeye ben arkandan gelirim.

15 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Yaptığı eleştirilerin yetersizliğini farkeden ateist müslüman mı oluyormuş.

Gitsin bokuyla oynasın ergenlikten çıkamamış salak.

Sende oynamasına yardımcı ol.

Ya da sen başla fikirlerini çürütmeye ben arkandan gelirim.

Yaptığı eleştirileri yetersizse ve müslümanlikta soruların cevabını aldıysa ve tanrının varlığı ona akılcı geldiyse neden olmasın. Eskiden başka fikirde olup " kendi çapında" yanlışından dönene ergen mi denir yoksa bu duruma "erdem" mi denir siz karar verin. Ben onun inandığı gibi inanmıyorum orası ayrı ama ben onun bakış açısını konuşuyorum zaten konunun başından beri.

Belki de siz bir fikre saplanıp kalıp ergenlikten çıkamamışsınızdır? Şüphe diyorsak bundan da şüphe edin belki sizinde fikriniz değişir. 

5 dakika önce, Ali yazdı:

Yaptığı eleştirileri yetersizse ve müslümanlikta soruların cevabını aldıysa ve tanrının varlığı ona akılcı geldiyse neden olmasın. Eskiden başka fikirde olup " kendi çapında" yanlışından dönene ergen mi denir yoksa bu duruma "erdem" mi denir siz karar verin. Ben onun inandığı gibi inanmıyorum orası ayrı ama ben onun bakış açısını konuşuyorum zaten konunun başından beri.

Belki de siz bir fikre saplanıp kalıp ergenlikten çıkamamışsınızdır? Şüphe diyorsak bundan da şüphe edin belki sizinde fikriniz değişir. 

Müslümanlıkta sorularına cevap falan bulamazsın sadece kendini kandirirsin. Avunursun ancak.

O cevapları bulabileceğin daha fazla din mutlaka vardır. 

Ateizm varacağınız son duraktır. Şüpheye yer kalmaz.

Gevelemeyi bırak fikirlerini çürütmeye başla, yapamıyorsan müslüman olman kaçınılmaz son.

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

Müslümanlıkta sorularına cevap falan bulamazsın sadece kendini kandirirsin. Avunursun ancak.

O cevapları bulabileceğin daha fazla din mutlaka vardır. 

Ateizm varacağınız son duraktır. Şüpheye yer kalmaz.

Gevelemeyi bırak fikirlerini çürütmeye başla, yapamıyorsan müslüman olman kaçınılmaz son.

Benim çok eleştiri yapamadığım ahlak temellendirmesi ve hayatın nihai anlamı, amacı gibi konulardan dem vurmuş başlık sahibi. Her ne kadar bunu çözememiş olmam ateist kalmama engel değilse de bir kişi bu yüzden ve farklı gerekçelerle teist olduysa onu anlarım sadece. Özetle ahlak konusu benim içinde arkadaşın anlattığı tarzda hala net değil ama öylece yaşıyorum işte.

@Ali 

Neyi savunuyorsun, ne yapmaya çalışıyorsun anlayamadım ama inançlı olduğun kesin. 

Sana tavsiyem, birde olaya ateistlerin gözünden bak. 

Birisi sana "Van gölü canavarı gerçek" dese gülersin değil mi? İşte gerçek ateistlerde Abraham'ın dinlerine inananlara böyle gülüyor. Zaten gülmüyorsa ateist değil demektir.

Bu arada evet, yazdığın çoğu şeyi düzgün okumadım. Zırvalıyorsun çünkü. 

1 saat önce, Ali yazdı:

Benim çok eleştiri yapamadığım ahlak temellendirmesi ve hayatın nihai anlamı, amacı gibi konulardan dem vurmuş başlık sahibi.

Başka bir forumda uzaylılara inanan biri vardı. Bu adam çıkıp "uzaylılara inanmayan ahlaksızdır" dese güler misin? 👽

15 saat önce, Ali yazdı:

Tanrısı derken neden hakaret ediyorsun?

Uzaylısı dese hakaret olmazdı 👽

On 18.11.2022 at 18:19, Ali yazdı:

Tasvir i efkar gibi tekrar dine dönmüş ve anlamı amacı orada bulmuş birisini ilk müslümanım dediği halindeki gibi bu tarz ayetlerle konularla etkileme şansınız düşük. Bu tarz kişiler bir takım konuları atlayıp kendilerince birkaç konuya odaklanır ve gerisini sorun etmez. Geri döndürmek içinse amacınız biraz zor.

Kutsal denen kitabın içinde ne geçerse geçsin körü körüne inanırız demek istiyorsun yani?

Attığım ayette Dünya düz olarak tasvir edilmiş. Bundan daha büyük bir hata yapılamazdı. Yine de İnanmak isteyen inanır. 

İsteyen uzaylılara da inanabilir tabi ki. Al örnek olarak bir UFO tarikatı. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Heaven's_Gate

👽

47 dakika önce, Sputnik yazdı:

@Ali 

Neyi savunuyorsun, ne yapmaya çalışıyorsun anlayamadım ama inançlı olduğun kesin. 

Sana tavsiyem, birde olaya ateistlerin gözünden bak. 

Birisi sana "Van gölü canavarı gerçek" dese gülersin değil mi? İşte gerçek ateistlerde Abraham'ın dinlerine inananlara böyle gülüyor. Zaten gülmüyorsa ateist değil demektir.

Bu arada evet, yazdığın çoğu şeyi düzgün okumadım. Zırvalıyorsun çünkü. 

Başka bir forumda uzaylılara inanan biri vardı. Bu adam çıkıp "uzaylılara inanmayan ahlaksızdır" dese güler misin? 👽

Uzaylısı dese hakaret olmazdı 👽

Tanrının olduğuna  inanmıyorum evet. 

Ateistin gözüyle bakabiliyorum ki zaten ateistim

Yazdığım çoğu şeyi okumayıp tamamı için genelleme yapıp zırvalıyorsun demeniz gayet güzel.

Uzaylılara inanmayan ahlaksızdır derse gülerim tabiki. Fakat ahlakın ontolojik temeli konusunda bende net değilim sadece hepsi bu. 

30 dakika önce, Sputnik yazdı:

Kutsal denen kitabın içinde ne geçerse geçsin körü körüne inanırız demek istiyorsun yani?

Attığım ayette Dünya düz olarak tasvir edilmiş. Bundan daha büyük bir hata yapılamazdı. Yine de İnanmak isteyen inanır. 

İsteyen uzaylılara da inanabilir tabi ki. Al örnek olarak bir UFO tarikatı. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Heaven's_Gate

👽

Körüne körüne inanırız değil. Bu tipler; Level 1 ateist argümanları olarak gördükleri ''bak şu ayette ne diyor, bilimsel değil, bak ahlaksızlık'' gibi konuları çoktan geçmiş oluyorlar. Tabi benim gördüğüm kadarıyla. Belki tasvir-i efkar'a 10 yıl önce müslümanken  falan sorsaydınız ''vay anasını'' bilimle çelişiyor ya da ne saçma ayetler deyip düşünürdü ama artık o tipler onların kendince çözümünü bulduğunu düşünüyor ve ateistlerin sadece gereksizce ayet eleştirmesini komik bulmaya başlıyor. 

2 saat önce, Ali yazdı:

Fikir değiştirince kişi hastalanmış mı oluyor? Ateistleri kötü temsil etmeyin lütfen. Ya da edin siz bilirsiniz sonuçta ateistler değil ateizm esas olandır.

Hastalanmış olabilir.

İnsan davranış ve düşüncelerini etkileyen hastalıklar var.

Örneğin Toxoplasma gondii

Aynı şekilde memeli ve böceklerde de davranışları değiştiren parazit ve başka mikroorganizmalar mevcut.

Dindari savunacağım diye komik duruma düşme.

Tanrı ahlâk dağıtırken yanında insan davranışlarını bozan bir takım rahatsızlıklar vermiş. 

Şimdi sen şu ahlâk konusunu aç bakalım.

Ne demek istiyorsun. Yoksa tanrıya inanan ahlaklı inanmayan ahlaksız mı oluyor. Bu mu senin derdin?

4 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Hastalanmış olabilir.

İnsan davranış ve düşüncelerini etkileyen hastalıklar var.

Örneğin Toxoplasma gondii

Aynı şekilde memeli ve böceklerde de davranışları değiştiren parazit ve başka mikroorganizmalar mevcut.

Dindari savunacağım diye komik duruma düşme.

Tanrı ahlâk dağıtırken yanında insan davranışlarını bozan bir takım rahatsızlıklar vermiş. 

Şimdi sen şu ahlâk konusunu aç bakalım.

Ne demek istiyorsun. Yoksa tanrıya inanan ahlaklı inanmayan ahlaksız mı oluyor. Bu mu senin derdin?

Ben insan hastalanmaz iddiasında bulunmadım. Sadece konuyu açan kişi " kafam çok bozuk" o halde teist oldum dememiş ki gerekçeleri sıralamış kendince.

İkinci olarak; tanrıya inanmayan ahlaksızdır diye anlıyorsanız mevzuyu daha başta anlama problemi yaşamışsiniz bence. Tasvir de demiş ki ateistler ahlaksızdır demiyorum belki teistlerden daha ahlaklıdır ancak ontolojik temel meselesi ayrı bir durum.

3 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Olabilir ama sanki daha çok bunları yazmaya sevk edilmiş gibi. Birileri tarafından böyle yapması istenmiş, kimbilir tarikat falan işlerine bulaşmıştır.

Hep varsayımlar. Evet birilerinden etkilenmesi normal çünkü okudum araştırdım izledim diyor ama hayale gerek yok.

7 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Olabilir ama sanki daha çok bunları yazmaya sevk edilmiş gibi. Birileri tarafından böyle yapması istenmiş, kimbilir tarikat falan işlerine bulaşmıştır.

Ateistken müslüman olmuş ve müslüman olarak bir forumda yazılar yazmış ateistleri eleştirmiş birisi farzedin. Sonra bu kişi ateist olmuş tekrardan.

1. Bu kişi hakkında görüşünüz ne olurdu?

2. Bu kişinin eskiden aynı fikirde olduğu müslümanlar da muhtemelen sizin dediğiniz gibi ''herhalde hasta oldu'', ya da '' kesin ateist ortamlara takıldı, onlar bu çocuğu çok etkiledi, kafasını karıştırdı.'' der miydi sizce? 

5 dakika önce, Ali yazdı:

Ben insan hastalanmaz iddiasında bulunmadım. Sadece konuyu açan kişi " kafam çok bozuk" o halde teist oldum dememiş ki gerekçeleri sıralamış kendince.

İkinci olarak; tanrıya inanmayan ahlaksızdır diye anlıyorsanız mevzuyu daha başta anlama problemi yaşamışsiniz bence. Tasvir de demiş ki ateistler ahlaksızdır demiyorum belki teistlerden daha ahlaklıdır ancak ontolojik temel meselesi ayrı bir durum.

Sıralar yavrum, sorun değil. Kafam bozuk diye de yazar isterse motorum bozuk diye yazar, yazmayabilir de.

Böyle yazmadı diye sağlıklı raporu veremezsin dingil.

Ahlakta tanrı aramak kadar saçma birşey olabilir mi? Herşeyi tüketiniz ahlâk mı kaldı geriye.

Şu an, Deadanddark yazdı:

Sıralar yavrum, sorun değil. Kafam bozuk diye de yazar isterse motorum bozuk diye yazar, yazmayabilir de.

Böyle yazmadı diye sağlıklı raporu veremezsin dingil.

Ahlakta tanrı aramak kadar saçma birşey olabilir mi? Herşeyi tüketiniz ahlâk mı kaldı geriye.

Yazarken üslubunuza öncelikle dikkat etmelisiniz rica ediyorum sizden.

Sıraladığı gerekçeler sizin için önemsizse zaten konusuna yazmazsınız olur biter nitekim. Yani ne derse desin sizin için farketmiyorsa zaten konuşacak bir şey kalmıyor geriye.

Ahlakta tanrı aramanın neden makul olduğunu veya en azından neden daha tutarlı bir yol olduğunu açıklamaya çalışmış sanırım siz okumadınız elemanı.

1 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Samimi bulmadığımı onkere söyledim, sen ne diye aksi için çırpınıp duruyorsun. Sana girip içinde kalan birşey mi var.

Ben ateistim diyorsunuz ve insanlara yanlış örnek olmayın diye kendimi yırtıyorum sadece. Samimi bulmak zorunda değilsiniz sadece fikri çürütmek varken kişinin karakteriyle ilgili analizde bulunmak sağduyulu ateistlere yani bizlere yakışmaz demek istiyorum.