Jump to content

Sputnik

Members
 • Posts

  12
 • Joined

 • Last visited

Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

68 profile views
 1. Evrim ağacı sitesinde şöyle bir yazı buldum. Şurası gerçekten ilginç; Tarıma geçişle birlikte boy ortalaması kısalmış. Başka bir yerde, taş devri insanlarının beyinlerinin daha büyük olabileceği iddiasını okumuştum.
 2. Depresyon, otizm ve hatta şizofreni gibi ağır hastalıkların sağlıklı beslenme ile ilişkisi araştırılıyor. Bilimsel açıdan çok ilerleme var ama tedavilere pek yansıdığını görmüyoruz. Genellikle ketojenik diyet veya düşük karbonhidrat diyeti tavsiye ediliyor. Bu alandaki güçlü kanıtlara rağmen, psikiyatristlerin çoğunun bu sağlıklı beslenme-diyet konusuyla ilgilenmemesinin nedeni ne olabilir? İlgilenen var ama sayıca çok az. Birde sadece otizm hakkında konuşuyorlar.
 3. Evet kesinlikle haklısın. Atatürk bu milleti ileri fikirleriyle kurtarmasaydı batı yunan hakimiyetinde, anadolu ise yabancı güçlerin kuklası çakma bir osmanlı sultanı tarafından yönetilecekti. Zaman bilim zamanı demişsin evet doğru ama sadece şimdiyi bilim zamanı olarak tanımlamak yanlış olur. Ortaçağda bile bilimde önde olan milletler gelişiyordu, hatta antik çağda bile bu durum böyleydi... Osmanlıların ise sırf askeri güçle süper güç olduğunu sanmıyorum. İngiltere krallarının okuma yazma bilmediği, İspanya'da cadı avcılığı yapılan dönemde Fatih Sultan Mehmet altı tane yabancı dil biliyordu. Hatta o dönemde Osmanlı, toplum olarak en serbest yapıya sahipti. Osmanlı'nın yıkılmasına sebep olan şey bana göre, kaybedilen savaşlar, ekonominin çökmesi ve nüfusun artmaması. Avrupa askeri sistemine ayak uyduramamak gibi nedenlerde öne sürülebilir.
 4. İnternette, muhafazakar geçinenlerin Osmanlı'yı hep övdüğünü görüyoruz. Hiç durduk yere infaz edilen paşalardan veya yapılan diğer kötülüklerden bahsedildiğini görmedim. Osmanlı'nın sisteminin, Tevrat ve Kuran'da bahsedilen firavunun sisteminden ne farkı var? Zuhruf Suresi 54.ayet: "Firavun, milletini küçümsedi ama, onlar kendisine yine de itaat ettiler. Doğrusu onlar yoldan çıkmış bir milletti."
 5. Bu başlığın ilk yorumunda şöyle bir şeyler denmek istenmiş. Fikirlerin veya bilginin beyni değiştirdiğinin bilimsel bir açıklaması yok. Hatta "beyin yıkama" denen olay bile tamamen biyolojik kökenli. Bilinç denen kavram ise büyük oranda genlerimizden geliyor. Aynı şekilde dini ve ahlaki inançlarda biyolojik kökenli. @evrensel-insan kimsindir nesindir bilmiyorum ama aradan geçen bunca yıldan sonra umarım konudan konuya atlamamayı ve öz konuşmayı öğrenmişsindir. Yazdıklarından bir sonuç çıkaramadım.
×
×
 • Create New...