Jump to content

Evren nasıl ortaya çıktı?

mantik

Recommended Posts

1 saat önce, kavak yazdı:

Kara delikler, bir noktadan ibaret değiller.

Hayır, 3 boyutlu olduğu kesin, çünkü aşırı sıkışmış vaziyette olan bir çapı ve kütlesi var. Mesela bizim güneşi kara delik yapmaya kalksak, çapı 6 km civarında olacaktı. Ancak bizim güneşin kara delik olması mümkün değil, çünkü mevcut kütlesi yetersiz. Samanyolunun merkezindeki kara deliğin çapı ise 24 milyon km civarında. Haliyle bir çapı ve kütlesi olan bir maddenin 2 boyutlu olması mümkün değil.

Kara delik hakkında görüşlerim 

Kara delikteki yoğunlaşma mutlak sıfır ötesine geçip parçacıkları aslına ipliğe sicime döndürür bu yüzden çekimi güçlüdür.  Nötron yıldızı öylesine bir içe göçme Yaşar yuğunlaşır ki  atomlor iplikciklere ayrışır ve bu ayrışma ile birlikte oluşan yoğun sıkışmada sicimler titreşemez hale getirir buda mutlak sıfırn ötesine geçmeyi de sağlayabilir. Evrenin örtüsü, sicimler bir çeşit elektirik kablosu gibidir aslında kara delikte madde tek bir nokta haline gelmez o tek nokta dediğimiz alandan giren sicim elektirik olsa şebekenin sonuna eklenen yeni hatta giden elektirik misali evrenin en uç noktalarında büyümeyi sağlar. 

Özetle aslında kara delik değimiz şey atomun sicime dönmesi sonucu bu sicimleri evrenin genişletme sonucunu oluşturan taşıyıcı dan ibaretir. 

Sicim iki boyutlu mu üç boyutlu mu evren örtüsü kaç boyutlu  boyutlar üçten mi başlar  yukarıdaki şahsi düşünceme göre yazdım bunlar soru değil demek istediğim bu sorular sorulunca cevaplar tıkanır sizin düşüncenizde

On 03.05.2022 at 20:07, kavak yazdı:

Hayır, 3 boyutlu olduğu kesin, çünkü aşırı sıkışmış vaziyette olan bir çapı ve kütlesi var. Mesela bizim güneşi kara delik yapmaya kalksak, çapı 6 km civarında olacaktı. Ancak bizim güneşin kara delik olması mümkün değil, çünkü mevcut kütlesi yetersiz. Samanyolunun merkezindeki kara deliğin çapı ise 24 milyon km civarında. Haliyle bir çapı ve kütlesi olan bir maddenin 2 boyutlu olması mümkün değil.

Bahsettiğiniz kara deliğin olay ufku yani ışığın dahi kaçamadığı alan kara delik denen merkezdir oda toplu iğne başı kadarmış

On 01.05.2022 at 10:05, kavak yazdı:

Kara deliklerin arkası derken, neyi kastediyorsunuz?

Kara delikler, bildiğin bir topa benzer, yuvarlaktır. Görüntüsü her taraftan aynıdır.

Kara delik üç boyutlu olduğu kesin ama şekli top gibi olmayabilir. Uzayda yön kavramı yok tabiki nereden bakarsan orası merkezdir. Benim demek istediğim bir kara deliği merkeze alıp  bir dairesel yörüngede iki izdüşüm noktasından karadeliği göremiyoruz.

Uzayı da tek boyutlu görmekteyiz. Çünkü iki boyutlu görebilmek için bir noktadan sonunu bulmamız şarttır. Şöyle düşünün dünyanın bir milyon katı büyüklüğünde bir gezegende yaşarsak  bir tam dönüşü gözlemek için binlerce nesil geçmesi gerekir. Uzaya çıkıp dışarıdan bakarsan o zaman beklemek gerekmez. İşte evren de şu an böyle. Ya dışarıdan bakacağız yada bir yöndeki sonunu bulacağız. 

Genişleme konusunda ise  evrenin her noktasında aynı olmadığını biliyoruz. Galaksiler bazen yakınlaşıp çarpışırken bazıları uzaklaşıyor. Evren kapalı bir sistem de olabilir. Bir yığın bilyanın  kapalı  bir ortamda  saçılması gibi kimisi yakınlaşır kimisi uzaklaşır. Bu noktada bir dış evrenin varlığı söz konusu olur.

8 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Kara delik üç boyutlu olduğu kesin ama şekli top gibi olmayabilir. Uzayda yön kavramı yok tabiki nereden bakarsan orası merkezdir. Benim demek istediğim bir kara deliği merkeze alıp  bir dairesel yörüngede iki izdüşüm noktasından karadeliği göremiyoruz

Uzayda buyuk kutleli cisimler kureseldir. Gunesin 3 kati kutleye sahip bir yildizin cekirdegi coktugunde nasil bir sekil almasini bekliyorsun.

Samanyolu spiral bir galaksidir, bir cogu gibi. Genel olarak butun galaksilerin merkezinde super kutleli bir karadelik bulunur. Elimizde her acidan hubble ile cekilmis gayet net resimler var. Bu galaksilerden birinin sahip oldugu karadelik ve onun etrafindaki toz diski belirgin bir sekilde gorulebiliyor. Bu disk bir siyah kurenin etrafinda duruyor. Diskin sekli silindir ucgen ya da kare degil.

8 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Bu noktada bir dış evrenin varlığı söz konusu olur.

Bu dis evrende hic galaksi yokmu. Bu durumla ilgili olber paradoksu nedir diye bakabiliriz.

• Like 1

Kara delik bir yerden bir yere uzanan bir tünel, bir geçit değil.
Garip garip modellemeler var.
Karadelik çok yüksek oranlı bir çekim hareketidir.

Bir tencere çorba gibi düşünün kara deliğin olduğu alanı.
BU çorba normal kaşıkla karıştırılıyorken durursanız çorba yüzeyinde bir eksenel dönme hareketi elde edersiniz.
Ancak çorbayı elle çok hızlı veya mikserle karıştırırsanız çorbanın ortasında bir çukurlaşma oluşur ve çok güğçlü bir dönme hareketi oluşur yine.
Nötron yıldızının içe geçmesi tam da bu hareketi oluşturur.

Bunu anlamak için şeffaf bir sıvıyı karıştırın, sonra karıştırma hızını artırın.
Karıştırma hızı çok yükselince tam ortada aşağı doğru uzayan girdap yapısını göreceksiniz.

Tam olarak gerçekleşen bu.

Her şeyi ince bir kıyma makinesinden geçiren bir girdap.
Kütleli şeyleri parçacıklar (enerji) seviyesine dönüştüren bir girdap.

4 saat önce, Ateist-Bakış yazdı:

BU çorba normal kaşıkla karıştırılıyorken durursanız çorba yüzeyinde bir eksenel dönme hareketi elde edersiniz.
Ancak çorbayı elle çok hızlı veya mikserle karıştırırsanız çorbanın ortasında bir çukurlaşma oluşur ve çok güğçlü bir dönme hareketi oluşur yine.

Bunu anlamak için şeffaf bir sıvıyı karıştırın, sonra karıştırma hızını artırın.
Karıştırma hızı çok yükselince tam ortada aşağı doğru uzayan girdap yapısını göreceksiniz.

Girdap huni şeklindedir. Öyleyse kara delikler de küre olmayabilir. Bunu demek istiyorum. Işık bir yönden emiliyor diğer yönden de püskürtülmesi gerekir. Yani diğer tarafın çok parlak olması beklenir.

Bir kaptaki su kapalı bir sistemdir. Kabın çeperlerine çarpan merkezkaç kuvveti geri döner girdap oluşturur. Suyu boşlukta çevirirseniz hep saçılmaya devam eder.

5 saat önce, Ateist-Bakış yazdı:

1 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Girdap huni şeklindedir. Öyleyse kara delikler de küre olmayabilir. Bunu demek istiyorum. Işık bir yönden emiliyor diğer yönden de püskürtülmesi gerekir. Yani diğer tarafın çok parlak olması beklenir.

Karadelik animasyonlarina cok takilmayin. 

Gunese hangi noktadan yaklasirsaniz yaklasin giderek artan bir hizla cekilirsiniz. 

Ayni durum karadelik icinde gecerli. 

Saturn gezegenine bakarsak halkalara sahip oldugunu goruruz. Cok yaklastigi icin parcalara ayrilmis bir uydu saturnun ekvator/donus duzlemiyle uyumlu halkalar olusturmus. Ayni durum karadelik icinde gecerli. Ve saturn kuredir.

Kafir imam,

Pulsar ve karadelik jetlerini arastirmalisin. Onu ve arkasi dedigin en fazla karadeligin kutuplari olur. 

2 hours ago, Kafir İmam said:

Bir kaptaki su kapalı bir sistemdir. Kabın çeperlerine çarpan merkezkaç kuvveti geri döner girdap oluşturur. Suyu boşlukta çevirirseniz hep saçılmaya devam eder.

Zaten Hawking de bunu diyor.
Bir şeyler yayıyor olmalı, ışık değil se ısıdır diyor.
Hawking radyasyonu denilen şey de bu.

Entropi ile birleştiriyor karadelikleri.
Karadelikler de entropiye tabi olmak zorunda.

Entropi yani evrenin genelinde olan ve elektrik süpürgesi gibi oluşan, ışıyan, birleşen her şeyi çekip genele dağıtan etki.
Bu karadelikte de varmış.
Hawking bunun sonucunda ortaya çıkan radyasyonu bile hesaplamış.

Her şeyin teorisi diye bir arayış var fizikte.
En düşük atom altı parçacıklardan (dalgalardan) en büyük yapılara kadar açıklayan, işe yarayan, geçerli olan bir teori.
Hawking'in ömrü bunu aramakla, oluşturmaya çalışmakla geçti. Başaramadı.
Her şeyi açıklayan bir teori, formül olmalı. Her şeye uygun bir ifade.
Ona çabalıyorlar şu anda.
Süpersicim, sicim vs teorik hesapları bu yönde.

Ben de buna çabalıyorum.
Rakamlarla değil üç boyutlu çalışıyorum.
Yani aforizmalarla.
Örneğin "gide gide ya yol biter ya giden" gibi bir ifade doğru ve %100 geçerli gibi gözükse de öyle değil işte.
Bir şey geçerliliğini kaybetmesine yol açıyor.
Ya da "yüksekten aşağı düşülür" gibi kesin gibi görünen bir ifade. Kesin gibi tasarlasan da kesinlik kayboluyor.
Benim şüphelerim, fizikte de böyle muhtemelen, uzay zaman da da bir entropi (genele dağılma) yaşandığı ve bu yaşanırken de ölçme problemi gibi bir durumun ortaya çıktığı.

Başka türlü kaybolamaz veya değişemez ki geçerlilikler.

6 saat önce, Ateist-Bakış yazdı:

Zaten Hawking de bunu diyor.
Bir şeyler yayıyor olmalı, ışık değil se ısıdır diyor.
Hawking radyasyonu denilen şey de bu.

Entropi ile birleştiriyor karadelikleri.
Karadelikler de entropiye tabi olmak zorunda.

Entropi yani evrenin genelinde olan ve elektrik süpürgesi gibi oluşan, ışıyan, birleşen her şeyi çekip genele dağıtan etki.
Bu karadelikte de varmış.
Hawking bunun sonucunda ortaya çıkan radyasyonu bile hesaplamış.

Her şeyin teorisi diye bir arayış var fizikte.
En düşük atom altı parçacıklardan (dalgalardan) en büyük yapılara kadar açıklayan, işe yarayan, geçerli olan bir teori.
Hawking'in ömrü bunu aramakla, oluşturmaya çalışmakla geçti. Başaramadı.
Her şeyi açıklayan bir teori, formül olmalı. Her şeye uygun bir ifade.
Ona çabalıyorlar şu anda.
Süpersicim, sicim vs teorik hesapları bu yönde.

Ben de buna çabalıyorum.
Rakamlarla değil üç boyutlu çalışıyorum.
Yani aforizmalarla.
Örneğin "gide gide ya yol biter ya giden" gibi bir ifade doğru ve %100 geçerli gibi gözükse de öyle değil işte.
Bir şey geçerliliğini kaybetmesine yol açıyor.
Ya da "yüksekten aşağı düşülür" gibi kesin gibi görünen bir ifade. Kesin gibi tasarlasan da kesinlik kayboluyor.
Benim şüphelerim, fizikte de böyle muhtemelen, uzay zaman da da bir entropi (genele dağılma) yaşandığı ve bu yaşanırken de ölçme problemi gibi bir durumun ortaya çıktığı.

Başka türlü kaybolamaz veya değişemez ki geçerlilikler.

Evet herşeyi açıklayan bir teori olmalı , ben bunu karanlık maddenin hareketsiz olmasına bağlıyorum. Sonsuz tane birbirine değen ama sıfır enerjili parçacık düşünün. Tek yönden uygulanan kuvvet anında diğer yöne iletilir. Işığı da geçer hız olarak. Eğer böyle bir ortama iki yönden kuvvet uygulanırsa bu kuvvetler dengeyi bulana kadar ortam içerisinde döner durur. İşte ben varlık denen şeyi bu kuvvetlerin dengeye gelme süreci olarak yorumluyorum.  Kara delikler de merkezde kalan sıfır enerjili parçacıkların denge noktası olabilir.

• 2 hafta sonra...
On 03.05.2022 at 20:07, kavak yazdı:

Sıkışmış kütle yoksa.

Diğer bir deyişle evrenin genişlemesinde  etkili olan karadeliklerse maddeyi içine çekip dağıtması gerek bu durumda farklı bir boyut olmalı o yüzden ....

On 07.05.2022 at 06:30, Ateist-Bakış yazdı:

Uzay boşluğu dediğimiz alanı sıvıya mı gaza mı benzetebiliriz sıvıda her ne kadar çemberimsi içe döngü olsada bu karadeliğin şeklini andırsada her halde bu durumun sizin zihnimizde oluşan şeklin çıkmazı fırtınalara oluşan hortum lardır. Hortum ve girdaplar hem zeminden hem olay ufku dan çekim yapar sonuç olarak ta bu bölgenin solucan deliklerine bağlanması mı gerek?

Kısaca kara deliğin altında çok daha güçlü bir çekim alanı sonucu ortaya çıkıyor sizin görüşünüz de.