Jump to content

Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

TheUniverse

Recommended Posts

Yazdığın gibi bilimsel bir kaynak yok. Olamaz da..

Ama fantezi kurgu bilim kaynağı olabilir.

Onlardan çok var.. Ben sana bin tane gösterebilirim.

Işık hızı geçilemez.

kardeşim kalkıp sana yalanmı söylecegim.O kadar eminsinki sanki herşeyi araştırdın gibi konuşuyorsun.

Ezber ve kulaktan dolma bilgilrle karşıma cıkma

Bilimsel tezler deneylerden ibarettir.Bilimsel deneylerin sonuçları ŞU ANLIK EN DOĞRU OLAN BUDUR DEMEKTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR.

Bu da bilimin açık şekilde değişkenliğini kanıtlar.

Işık Hızı Henüz red edilemeyen en hızlı madde ancak bu onun sınır olduğunu kanıtlamaz.

Nedeni açık şekilde belidir ki bilimin kanıtları madden öteye( atomsal düzeneklerden) geçemez. Eğer evrende Atomsal düzenek denilen maddenden başka Maddelerde varsa (ki var) bunun deneyi maddeyle yapılabilirmi?

Eğer bu madde ışıktan hızlıysa Şimdi kabul ettiğimiz Kural diye ortaya atılan ışık hızı sınırı halamı kural olcak??.

Nivtonun Yerçekim kanununun nasıl zamanında geldiğinde değişmesi gerektiği ve kurallarının farklı ortamlarda farklı yapı teşkil ettiği ortaya çıkmıştı.

Yeni araştırmalar ışık hızınında hızlanmaya başladığınıda kanıtlamıştır. Buda Hızın sınırının ışık hızında olmadığının kanıtını gösterir.

İşte tartışam konusu olan IŞIK-ZAMAN-HIZ üçlemi Bilimde değişkenliğini gösteren AKIL-DÜŞÜNCE-DENEY üçlüsüyle eşdeğerde gitmektedir.

Evrimin kanıtları maymun şempanze yada diğerleriyle uyuşmuş olabilir ve gerçektende zamanında bu tür canlılar var olmuş olabilir ancak Açıklanmayı bekleyen büyük soru ise HOMOSAPİENS NERDE oluştu.

Bu soruyu Bilim diğer canlıların benzerlikleriyle açıklarken evrimi ortaya atıyor ancak soruya direk bir cevap veremiyor.

Evrimde kabul edilen Mekanizmayı milyarlarla ifade ederken bir genin değişimi milyalraca yıl atlatacağıda kanıtlanıyor ve sonuçta yine muamma bir süreç ortaya çıkıyor.

Karbon testi denilen testin maddedeki karbon oranlarıyla yapıdığı gerçekken gerçeği ne kadar net yatsıttığı ise maddenin sürecine kaldığı ortama bağlanıyor.

İşte Bilim zamanla değişim yaşıyorsa bunların sorularını bulcak yada bulmaya yaklaşacaktır. Sonuçta Bilim ışık hızını şimdilk sınır alabilir ve bunu genel kural olrak bende kabul edebilirim ama bu onun araştırmayı bitirdiği anlamına gelmez ve fikir ileri sürülemez olduğunu göstermez..

Isik hizi gecilmez diye biliyorum ben.

Boyle bir kesin yanasim, bilimsel degil; inancsal olur.

A neutrino ( English pronunciation: /njuːˈtriːnoʊ/,Italian pronunciation: [neuˈtriːno]) is an electrically neutral, weakly interacting elementary subatomic particle[1]. Meaning "small neutral one", is an elementary particle that usually travels close to the speed of light, although recent still very controversial evidence exists that they may travel faster in certain circumstances

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15017484

In physics, a photon is an elementary particle, the quantum of the electromagnetic interaction and the basic unit of light and all other forms of electromagnetic radiation. It is also the force carrier for the electromagnetic force.-Alinti-

Neutrinos are almost massless, travel close to the speed of light, and pass through matter almost undisturbed. Photons, on the other hand, have no mass, travel at the speed of light, yet are absorbed and/or reflected even by fairly sparse matter such as gasses.

Neutrinos interact only via the weak interaction. Photons interact via the electromagnetic interaction. The weak interaction is much weaker than the electromagnetic interaction.-Alinti-

Bilim ve bilimsellikte, mutlaklik, kesinlik v.s. yoktur, olursa zaten inanc olur. Bilim degiskendir ve yanlislanabilir. Inanc ise sabittir ve degismez.

• 2 hafta sonra...
  • 2 hafta sonra...

Einstein'ın rölativite teorisine göre "madde" veya "bilgi" ışıktan hızlı hareket etmez. Bu teori halen günümüz fiziğinin en sağlam teorileri arasındadır ve kendisinden şüphe etmek için pek bir sebep bulunmamaktadır.

Sadece çok kısa zaman önce CERN'de yapılan ve nötrino'ların bazı durumlarda ışık hızını aşıyor olabileceklerine dair çeşitli deney sonuçları mevcuttur bu konuda şüphe yaratan ama bu sonuca deneyi yapanlar bile inanmamakta ve yaptıkları hatanın nerede olduğunu belki başkaları bulur maksadıyla sonuçlarını yayınlamış bulunmaktadırlar. Çünkü çok sayıda denemeye rağmen nerede hata yaptıklarını kendileri tespit edememişler.

Eğer bu sonuçlar bağımsız deneyler tarafından desteklenirse, o zaman ortada ciddi bir problem var demektir. Ama şu anda bilenen kadarıyla, henüz hala Einstein'ın rölativite teorisinden şüphe etmeyi gerektirecek bir durum yoktur, yani ışık hızı "matter" (madde) ve "information" (bilgi) tarafından aşılamaz.

Ama bu kriterlere uymayan bazı hız tanımları mümkündür ve bunlar bazı durumlarda ışık hızından büyük sonuç verirler. Ki bu Einstein'in rölativite teorisine uygundur, çünkü ortada bir hareket yoktur. Yani bir şeyin A noktasından B noktasına yer değiştirmesi sözkonusu değildir bu konularda.

Bu tür konulara bir örnek, yıldızların bize göre rölatif hareketidir. Örneğin bize en yakın yıldız olan Alpha Centauri, bizden 4 ışık yılı uzaklıktadır. Dünyanın sabit kabul edildiği bir ölçüm pozisyonundan bakıldığında, bu yıldızın gökyüzünde çizeceği çember üzerinde katettiği hız, ışık hızının kat kat fazlası çıkmaktadır.

Ya da örneğin dalga teorisinde "faz hızı" ve "grup hızı" şeklinde kavramlar tanımlıdır ve dalgaların grup hızı bazı durumlarda ışık hızından fazla çıkmaktadır.

Ya da "takyon" denen sanal parçacıkların hızları, eğer böyle parçacıklar varsa, ışıktan hızlı olmak zorundadır. Ama bu parçacıkların reel kütlesi yoktur. Yani böyle parçacıklar gerçekten varsalar, bunun da özel rölativite teorisini çiğneyen bir tarafı yoktur.

Yani, özel rölativite teorisini çiğnemeyen pek çok ışık hızından hızlı hız tanımları mümkündür. Bunların özel rölativite teorisini çiğnemiyor olmalarının sebebi bir harekete, yani yer değiştirmeye tekabül ediyor olmamalarıdır.

Güneşteki patlamayı 8 dk. sonra çıplak gözle görüyorsak, demek ki dünyada olan bir şeyi de güneş mesafesinden yaklaşık 8 dk. sonra çıplak gözle görecektik.

Geleceğe veya geçmişe gidilemez, ama sadece kavramsal zamanda oyun oynanabilir.

Mesela, uzayın derinliklerinde olan bir olayı o anda görür ve yaşarsınız, dünyaya rapor edersiniz de belki bundan yüz yıl sonra o rapor edilen olay dünyadan görülebilir, yaşanabilir.

Bu da işte geleceği görmek olur. ama kelime oyunlarından ibaret kalır.

Yoksa ki, işlenmiş bir cinayetin ardından 1 gün geri gidip de öldürüleni kurtarma imkanı yoktur.

Ama olması muhtemel bir olayı önden gözlemleyip bilme imkanımız vardır. Olacağına inancım vardır diyelim ya da...

Güneşteki patlamayı 8 dk. sonra çıplak gözle görüyorsak, demek ki dünyada olan bir şeyi de güneş mesafesinden yaklaşık 8 dk. sonra çıplak gözle görecektik.

Geleceğe veya geçmişe gidilemez, ama sadece kavramsal zamanda oyun oynanabilir.

Mesela, uzayın derinliklerinde olan bir olayı o anda görür ve yaşarsınız, dünyaya rapor edersiniz de belki bundan yüz yıl sonra o rapor edilen olay dünyadan görülebilir, yaşanabilir.

Bu da işte geleceği görmek olur. ama kelime oyunlarından ibaret kalır.

Yoksa ki, işlenmiş bir cinayetin ardından 1 gün geri gidip de öldürüleni kurtarma imkanı yoktur.

Ama olması muhtemel bir olayı önden gözlemleyip bilme imkanımız vardır. Olacağına inancım vardır diyelim ya da...

Geleceğe gitmek mümkün Ancak burdaki gelecek kavramı bir arabaya atlayıp gitmek gibi değil. Deneyesel değişim süreci.

Zaman deney tüpüne hem giriyor hemde girmiyor.

Zaman bir noktada sürekli aynı hızda bu nedenle deney tüpüne giremiyor.

Ancak

Zaman maddenin değişim süreci ise deneye tabi kalıyor uzaya gidp gelmekle 6-7 dk daha yavaş bir değişim yaşıyoruz. Bu bilimde saat deneyiyle yapıldığında da böyle oluyor.

Sorunda burda oluşuyorki Bilim zamanı değişim süreci olarak ele alıyor. ancak değişim sürecinin dışında aynı anda hareket eden nesnelerdeki değişimleri aynı bazda kabul etmiyor.

İşte geleceğe gidebilmenin bir yolu bu. Ama bu sizin bir iki saniyelik değişiklik yaratmak için uğraşınıza ek olarak sürekli ilerleyen birde zaman bulunmakta:...:)

• 7 ay sonra...

Samanuolu galaksisi saniyede 1 milyon kilometreyi geçkin bi hızla dönüyor.Işık hızının 3 katından fazla.Hatta buna sebebiyet verenin karanlık madde oldugundan şüphe ediliyor buda ayrı bir tartışma konusu :)

Evrende bir yapı yada madde ışık hızını geçtiği an bizim görüş alanımızdan çıkar. Kendisine ne olur bilemem ama bize görünmez olur. Samanyolu ışık hızını nasıl geçecekmiş? O zaman bizde beraber ışık hızını geçmiş olurduk. Yok artık daha neler.

Uzayda hızı kullanarak geleceğe gitmek mümkündür ama geri dönüşü yoktur. Geleceğe gider orada kalırsın. Somut gerçek.

Zamanda yolculuk düşüncesi saçmalıktır. Zaman, madde ve enerjinin hareketi olduğuna göre, zamanda yolculuk olamaz. Çünkü zaman yoktur.

Solucan deliklerinin zamanda yolculukla alakası yoktur ki. Araştırılan bir konudur.

Mr. Kaku antimadde kullanarak solucan deliği yaratıp içinden geçilebileceğini anlatıyordu. İlginçti. Olabilir belki. Tez sadece.

Şu anda saatım 15'i gösteriyor. Birazdan 16'ı gösterecek.

Yani ben saat 15'den saat 16'ya doğru zamanda yolculuk yapıyorum.

Ne zaman makinasının(!) icat edilmesi için bir milyon yıl beklemek zorunda kaldım,

ne solucan deliği üretmek için bir milyar güneş kütlesine denk gelen negatif kütle sparişi verdim.

Ne de bir seyahat şirketinden zamanda yolculuk turu ayarladım.

Hem zahmetsiz, hem de bedava yapıyorum zamanda yolculuğumu.

Siz olduğunuz zamanda durun, ben size gelecekten haber veririm diyeceğim ama...

Maalesef mümkün değil.

Benim yolculuğumun geri vitesi...

Pardon

Geri dönüşü yok maalesef.

Yok yok!

Bana güvenmeyin.

Herkes kendi yolculuğunu kendi zamanında yapsın.

:D

Sevgiler

Işık Hızı Henüz red edilemeyen en hızlı madde ancak bu onun sınır olduğunu kanıtlamaz.

Zamanın göreceliği konularında bu ve benzer söylemler/hatalar sık sık yapılıyor.

Hata neden-sonuç ilişkisini tersine çevirmekle yapılıyor.

Özel Görelilik Teorisine yapılan bu eleştiri aslında yanlış bir noktaya yönelik

Özel görelilik teorisinin iki temel prensibinden birisi "ışık hızının her referans sisteminde aynı olduğu" prensibi/ön kabulüdür.

Bu prensipte/ön kabülde ışık hızının değeri/büyüklüğü, sınır hız olduğu gibi konular hiç rol oynamıyor. Bunlar Özel Görelilik prensiplerine dahil değildirler.

Işık hızının sınır hız olması "Işık hızının her referans sisteminde aynı olduğu" prensibinin matematiksel sonucudur. Nedeni değildir.

Sevgiler

• 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

Fizikten matematikten anlamam...

Su ana kadar dünyaya gecmisten, gelecekten gidip gelenler var mi?Gelecekten gelip gidenler hangi yolcu terminallerini kullanmaktalar?

Bilimde dogmatik inanclar olmaz diye düsünüyorum.

Isik hizi süratine ulasilirsa, zamanin gerisine gidilebilmesi ile ne ilgisi var?

• 1 ay sonra...
  • 11 sene sonra...

Zamanda yolculuk olmaz da , hayalindeki dünyaya yolculuk yaparsın. Paralel evrenler bununla ilişkili olabilir.

Zaman dene şey beynimizin kayıt özelliğidir. Geçmişi kayıt ettiği için zaman denen şeyi icad ediyor. Yani zaman sadece beyninize özel bir durum.

Samanyolu galaksisinin hızı net olarak ölçülemez çünkü görecelidir. Neye göre hızı ölçülecek.

Işık hızı da göreceli olarak geçilebilir. Zıt yönde ilerleyen iki cizmin zıt yöne yaydığı iki ışık dalgası birbirinden ışık hızının üzerinde uzaklaşır. Yada tam tersi durumda birbirine ışık hızının üzerinde yaklaşırlar.

Daha fazla teknik bilgi vermiyorum prensip meselesidir.

Merak eden okusun çalışsın çılgın deneyler yapsın bana ne.

Işık hızı diye bir şey yoktur, bu sadece hayal gücünün bir ürünüdür!!!

Işık = Konsept!
Hız = Konsept!

Işık hızının ne anlama geldiğini aşağıdaki bağlantılarda zaten açıklamıştım:

Işık hızı nedir ve ışık hızı var mıdır?

Hız var mı?

Ve Zaman, zaman yalnızca gezegenin hareketini (uzamsal değişim, uzunluk) tanımlar. Biz insanlar, kendi ekseni etrafında dönen ve güneşin etrafında dönen gezegenimizin hareketini sayarız. Gezegenin zamanı (hareketi) güneşe göre ayarlanmıştır. Bileşenler (ikinci, dakika, saat, gün, hafta...) sadece düşünce dünyamızın parçalarıdır, gerçek fiziksel dünyanın değil. Fiziksel dünya yalnızca objelerden oluşur. Diğer her ''şey'' insan yapımı fikirler ve kavramlardır. Konseptler (kavramlar) fiziksel olarak gerçek değildir, sadece bizim zihnimizden cıkmadır.

Evrenin başlangıcı ve sonu yoktur. Ucu bucağı, yanları yoktur. Sonsuz boyutta sonsuzluktur, evren.

Insanın zamansal hayal gücü:

hatırlanan geçmiş
algılanan şimdi (insan sadece şimdide yaşar!)
hayal edilen gelecek

Geçmiş ve gelecek, düşünme aygıtımızın saf düşünce kurgularıdır ve gerçeklikle hiçbir ilgileri yoktur! Evren ve zaman öncelikle 'zihnin düzenleme kalıplarıdır'.

Zaman = Konsept!

Eğer ışık, hız ve zamanın var olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bunu burada kanıtlayın!

Dikkat: bunu hiç denememenizi tavsiye ederim, çünkü kişi kendini aptal durumuna düşürecektir!

• moderator başlığı Zamanda Yolculuk Mümkün mü? olarak değiştirdi