Jump to content

Usame Bin Laden Öldürüldü

Terzaghi

Recommended Posts

Marquez,

Şüphenin sonu yok. İlle hiçbir şeye güvenmeyeceğim, her şeyden şüphe edeceğim dersen, Descartes gibi kendi varlığından bile şüphe edecek kadar ileri götürmek zorunda kalırsın bu düşünce çizgisini.

Bilimsellik, her ayrıntıyı en ince ayrıntısına kadar kanıtlamak değil, iyi açıklamaları kötülerden ayırabilmek, istatistiksel olarak daha olası durumlarla çok daha az olası durumların ayırdına varıp, kesin bilginin olmadığı konularda en rasyonel bakış açısını takınabilmek demektir.

Kanıtlanabilirlik açısından, zaten bu komplo teorilerinin kanıtlanabilirliği de, normal ve daha olası açıklamaların kanıtlanabilirliğine göre çok daha zayıftır. Yani normal açıklamadan şüphe eden kişinin, aynı mantık gereği o komplo teorisinden zaten kat kat şüphe etmesi gerekir.

Daha bugün haberlerde bahsediyordu, Usame Bin Ladin'in fotoğraflarını yayınlama konusunda. Bazıları diyorlar ki, admın kesin öldüğüne insanları ikna edebilmek için bu fotoğrafların yayınlanması gerek.

Diğerleri de diyor ki, elimizdeki bu kadar güçlü delile, DNA kanıtına ve hatta El Kaide'nin kendi web sayfasında Bin Ladin'in öldürüldüğünü söylemiş olmalarına rağmen hala buna inanmayanlar varsa, ki olacaktır, zaten o kişileri birkaç fotoğrafla ikna edemezsiniz diyorlar. Ki çok doğru.

Bir kez resmi açıklamaya inanmamayı kafasına koymuş bir kişiyi, ne yaparsan yap zaten inandıramazsın. Daha az olası olan ve teori olarak çok daha değersiz açıklamalara bile bel bağlayacaktır o kişi, ama resmi açıklamayı beğenmiyorsa, beğenmeyecektir. İşin içine bu konularda da inanç giriyor çünkü.

İnanç bir kez insanın bakış açısını köreltti mi, bunun akıl, mantık, bilim, teori, delil, olasılık gibi meselelerle düzeltilmesi mümkün değil.

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Ben ABD'ye güvenelim, onların her dediği ve yaptığı doğrudur demiyorum.

ABD'nin pek çok dış politikasını beğenmeyen, en fazla eleştiren kişiler arasındayımdır. Ama olayları değerlendirmede objektifliğimizi kaybetmememiz gerektiğini düşünürüm.

Guest DİRİLİŞ

Birinin ölümünün kesinleşmesi için ceset lazım ceset!

Ceset yoksa DNA testi yapılacak bir şey getirin, bir diş kaydı ya da bilmem ne.

Müslümanlara yöneltir durursunuz iddia ediyorsun, kanıtla diye.

Buyrun öldüğünü iddia ediyorsunuz, kanıtlayın!

El Kaide açıklama yapmışmış.

Herhalde mağaranın koordinatları hakkında bizi tam olarak bilgilendirebilirsin?

Canlı yayın mı yapılmış?

Usame'nin öldüğünü iddia eden bunu kanıtlamak zorundadır.

Cesetin görüntülerini açıkladılar.

Ama sen o görüntülere inanmıyorsan, sana özel görüntü sunacak halleri de yok herhalde...

Usame'nin kızının, El-Kaide örgütünün açıklamaları birbirini tutuyor ve bunları yalanlayan olmadığı gibi yalan olduğunu düşünmek için bir neden de yok.

Sizlerde mantık zayıflığı ve uslamlama bozukluğunun yanı sıra toplumları ve kültürleri değerlendirme konusunda da ciddi bilgi eksikliği mevcut.

Amerikan kamuoyuna kolay kolay yalan söyleyemezsin.

Adamı oyar Amerikan halkı.

Amerikalılar sizin kuzu gibi her şeyi sineye çekeni ezik, hakkını aramasını bilmeyen, sorgulamayan cahil Türk halkına benzemez.

Ayrıca, 9/11 konusunda yukarıda yazdıklarınız da gerçekten akla zarar iddialar.

Tutarlı bir tek iddianız bile yok.

CIA böyle bir komplo için yüzlerce ajanını kendi insanlarını hunharca katletmesi için ikna edecek ve görevlendirek.

Bundan başka, uçakları kaçırıp uçakla birlikte paramparça olacak, kendi canlarını hiçe sayacak elemanlar bulunacak.

Bina görevlilerinin tümü CIA ajanı olacak ve kulelere (kimse görmeden, hem de çelik kolonları keserek) patlayıcılar yerleştirilecek!

Hükümet, birçoğu kendi yakınları, dostları, akrabaları, ahbapları olan Dünya Ticaret Örgütü binasındaki insanları hiç gözlerini kırpmadan katledecek!

Ve yüzlerce kişinin dahil olduğu bu komplo, ABD gibi haber alma olanakları oldukça gelişmiş bir ülkede herhangi bir yolla ortaya çıkmayacak!

Akıl sağlığı yerinde olan birinin inanacağı türden iddialar mı bunlar?

Üstelik bunca açıklamadan sonra.

Geçin bunları artık.

Guest DİRİLİŞ

Saygideger DIRILIS;

Ayrica El-Kaide zaten bir ABD teror orgutu, ABD 'nin disinda bir aciklama yapacak degil ya!-e.i.-

evrensel-insan

Bakın, sizler cidden sorunlusunuz.

Gerçi bu durum elbette sadece sizi ilgilendirir ama halka açık bir forumda insanları yanıltmak gerçekten yerilesi bir tutumdur.

Biz toplum olarak zaten kulaktan dolma bilgilere inanma eğilimi çok yüksek bir halkız ve Batılı değerlere düşman olmamız için ipe sapa gelmez iddialarla adeta bombardımana tutuluyoruz. Hal buyken, aydın geçinen insanların bu derece saçmalaması ve halkı yanıltması bir felakettir.

Sizler bir felaketsiniz!

Yukarıdaki satırların bu acı gerçeğin kanıtı.

Marquez,

Şüphenin sonu yok. İlle hiçbir şeye güvenmeyeceğim, her şeyden şüphe edeceğim dersen, Descartes gibi kendi varlığından bile şüphe edecek kadar ileri götürmek zorunda kalırsın bu düşünce çizgisini.

Bilimsellik, her ayrıntıyı en ince ayrıntısına kadar kanıtlamak değil, iyi açıklamaları kötülerden ayırabilmek, istatistiksel olarak daha olası durumlarla çok daha az olası durumların ayırdına varıp, kesin bilginin olmadığı konularda en rasyonel bakış açısını takınabilmek demektir.

Mantık;

Ben 'şüpheci' biriyim. Sadece bu konuda değil birçok konuda. Konuya kesinlikten ziyade olasılıksal yaklaşmak bana daha mantıklı geliyor. (Özellikle bizim için birçok bilinmezin olduğu noktada bu benim için biraz daha güven verici.)

Komplo teorileri doğrudur demiyorum. Zaten yazdım komplo teorilerinin büyük bir bölümü saçma olabilir. Bunların çoğu gerçekten resmi açıklamadan çok daha mantıksız da olabilir. Bunların çoğunu ben de son derece saçma buluyorum.

Ama resmi açıklamalardan da zaman zaman şüphe ederim. Bunlardan şüphe etmek bana mantıksız filan gelmiyor.

Resmi açıklama doğru olabilir buna itirazım yok ama her durumda şüphe edenlerin aptal olduğu, iyi düşünemediği vb. düşünülmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Ben burada, bu konuyla ilgili olarak (11 Eylül'ün nasıl olduğu) ne resmi açıklamayı ne de komplo teorilerine inanmayı uygun gördüm.

Cevabım şu: Bilmiyorum.

Konu birçok bakımdan manipüle edilmeye müsahit diye düşünürüm.

Diyebilirsin ki: resmi açıklama komplo teorilerinden filan çok daha mantıklı, daha olası.

Olabilir gerçekten.

Ama ben, birçok nedenden dolayı, tam anlamıyla bu olay bu şekilde olmuştur, mesele böyledir diyecek kadar ikna olmuş değilim.

Ve konu epeyce ciddi, son derece büyük bir olay olduğu için çabuk biçimde düşünerek bu böyle olmuştur demek istemiyorum.

"Bilmiyorum" deme özgürlüğümün de olması gerekir. Umarım derdimi anlatabildim.

Şu da var: geçen zamanla, yeni bilgi, düşünce, analiz vb. ışığında kararım bazı bakımlardan elbette değişebilir.

Saygideger mantik;

Bir kez resmi açıklamaya inanmamayı kafasına koymuş bir kişiyi, ne yaparsan yap zaten inandıramazsın. Daha az olası olan ve teori olarak çok daha değersiz açıklamalara bile bel bağlayacaktır o kişi, ama resmi açıklamayı beğenmiyorsa, beğenmeyecektir. İşin içine bu konularda da inanç giriyor çünkü.

İnanç bir kez insanın bakış açısını köreltti mi, bunun akıl, mantık, bilim, teori, delil, olasılık gibi meselelerle düzeltilmesi mümkün değil.-mantik-

Bence, inanc ile dusunceyi ve bilgiyi biribirine karistirmamak gerekir.

Ben yagmur yagacagina inaniyorum" demek, senin bu konuda kisisel bir fikrin yok, sadece sana ne veriliyorsa onu alip kasbul ediyorsun, demektir.

"Ben yagmur yagacagini dusunuyorum" diyorsan, o zaman en azindan yagmur yagacagi konusunda kendine gore bir aciklaman ve fikrin var demektir,

"Ben yagmur yagacagini biliyorum" diyorsan, elinde bir delil, veri (meteroloji haberi) ve sen bu veriye gore konusuyorsun, demektir.

Benim yasim ve tecrubem, Turkiye dahil; hic bir resmi korulusun aciklamalarina guvenmemeyi bana ogretmistir. Bu konu, benim bilgi, birikim, bilinc, arastirma v.s. temelinde sorguladigim bir konudur.

Ayrica, insan ve insanligi emperyalist zihniyetin yonlendirip, yonettiginin de bilincinde ve farkindayim.

Ayrica konu, kimin neyi acikladigi degil; aciklananin, bilimsel olabilirliginin ve aklin inandigi dogru gucu ile eldeki guc ve otorite ile ne kadar carptirilabileceginin de bilinc ve farkindayim.

Birseye, guven, itimat v.s. olabilmesi icin, o seyce bunun kanitlanmasi gerekir. Ama, bu kanitlamayi sorgulamadan koru korune inanc, aslinda bir inanc degil; imandir.

Bu da aslinda, birey bilinci almamis bir beyin icin gayet dogaldir. Cunku alisilagelmis olan "o ne derse dogrudur/vardir bir bildikleri/sen ondan daha iyi mi bileceksin?" v.s. temelli toplumsal kisilik yanasimidir.

Bu boyle olmasa, bir intihar bombacisi, bir kan davacisi, bir tore cinayeti v.s. olabilir miydi?

evrensel-insan

Saygideger Astur;

Hala inat ediyorsun degilmi?

Konu UBL'in olup olmemesi degil; haberin ABD ile UBL iliskisi oldugu.

Ayrica El-Kaide zaten bir ABD teror orgutu, ABD 'nin disinda bir aciklama yapacak degil ya!

evrensel-insan

Daha önce de yazdım, komplo teorisyenleri iddialarının sınanmasına olanak tanımayacak bir kafa yapısına sahipler. Hatırlarsanız Wikileaks belgeleri çıktığında bizim ulusalcıların inandıkları ABD'ye ve Türkiye'ye ilişkin 50 çeşit komplo teorisi tabiri caizse patlamıştı. Onlar da ne yaptılar? Wikileaks'e ilişkin bir komplo teorisi uydurdular hemen, imanları da sarsılmamış oldu.

İddialarını yanlışlayacak her türlü şeyi de başka komplo teorileri ile egale ettiklerini sanarak hep haklı kalıyor işte bu arkadaşlar. Örneği yukarıda.

Astur ile bu konuyu tartışmak hata.

ABD ne dediyse iman etmiş biri Astur.

Yani Astur'un yorumu şu: ABD devleti ne derse kabul et, sus ve konuşma. Sen kimsin, hö he..yorumu

Sabrım taşmaya başladı artık; zaman ayırıyorum, adamdan sayıp cevap yazıyorum, karşılığında iftira ve demagojiden başka bir şey gelmiyor.

Hani nerede demişim yukarıda dediğine benzer bir şey?! ABD ne dediyse doğrudur minvalinde tek bir şey söylemiş miyim? Ne kadar yalancı insanlarsınız siz yahu. İnsanda yüz olsa kızarır.

Saygideger Astur;

Yahu, bu kadar da olmaz. Pakistan'in aciklamasinin neresi komplo?

Ya da sana gore ne kime/neye gore komplo.

Resmi yayin sa resmi yayin, aciklamayi yapan Pakistan Cumburbaskani, Zerdari.

Zerdari: Ladin’i 10 yıl önce teslim ettik !

evrensel-insan

Komplo teorisi dediğim El Kaide'nin açıklamasına "zaten onlar da ABD örgütü" diyerek cevap vermendi.

Pakistan'ın açıklamasını da aradım, doğru düzgün hiçbir haber sitesinde bulamadım. Nerede, ne zaman söylenmiş bu sözler? Haydi bize adam gibi bir gazetenin sitesinden şu haberi bul getir. Ben bir kolpanı daha yakaladım diyorum, yine sazanladın diyorum.

Saygideger Astur;

REASONABLE DOUBT -- ".refers to the degree of certainty required of a juror before he or she can make a legally valid determination of the guilt of a criminal defendant.The term doesn't require that the evidence be so clear that no possibility of error exists; it means that the evidence must be so conclusive that all reasonable doubts are removed from the mind of the ordinary person.

evrensel-insan

Saygideger Astur;

Komplo teorisi dediğim El Kaide'nin açıklamasına "zaten onlar da ABD örgütü" diyerek cevap vermendi.-Astur-

Sen olmadigini ispat edemezsin, ama ben oldugunu ederim. Tabi bu konuda ufku acik olana, sabit, iman duzeyinde inanmis beyine degil.

http://www.habervakti.com/?page=news_details&id=45517

http://www.dunyatimes.com/?p=49139

http://www.facebook.com/notes/haber-medya5/pakistan-bin-ladini-10-y%C4%B1l-%C3%B6nce-yakalayarak-abdye-teslim-etti/170605286330945

Neden verdigim linkler seni tatmin etmiyor mu?, tatmin olmak icin, nasil bir link arzu edersiniz?

evrensel-insan

Evet, o makul şüphecilik tanımına oturup çalışmanızda fayda var. Ama önce şu habere düzgün bir kaynak bulmaya bak sen.

Sizlerle tartışınca ne düşünüyorum biliyor musunuz? Hani Simpsons'ın başında Bart tahtaya tekrar tekrar bir şeyler yazıyor ya, size de aynı şekilde yüzer kere "Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıt gerektirir." falan yazdırmak lazım belki de.

Saygideger Astur;

Sen olmadigini ispat edemezsin, ama ben oldugunu ederim. Tabi bu konuda ufku acik olana, sabit, iman duzeyinde inanmis beyine degil.

Neden verdigim linkler seni tatmin etmiyor mu?, tatmin olmak icin, nasil bir link arzu edersiniz?

evrensel-insan

Yokluğun ispatı olmaz, onu öğren önce sen bir...

Linklerin kolpa, aynı haberi yerli yabancı gazetelerin sitelerinde falan aradım yok. Bu tarz bir açıklamanın ne kadar ses getireceğini de tahmin etmek zor değil, o açıdan kolpa diyorum.

Bence senin kaynaklar sıkıntılı. Vakit Gazetesi ve Ulusal Kanal arasında gidip gelen adamın hayat görüşünde n'olacak yani?!

Bizim burada şeye adıyla hitap ediyoruz Marquez. (yazarın da adını kirletiyorsun benim için, keşke başka nick alaydın)

Saygideger Astur;

Kusura bakma ama sen" hasta bir beyne" sahipsin.

Biraz once verdigim linklerin hangisi ulusal kanal, ya da vakit.

Inan senin bu durumuna senin adina uzuluyorum, bu genc yasinda bu teslimiyet.

evrensel-insan

Özür dilerim evrensel, bir an habervakti.com'u Vakit'in sitesiyle karıştırmışım. Yayıncılık tarzı aynı olduğu için karışabiliyor.

Beynim hasta olabilir ama yine de şükrediyorum evrensel, senin gibi de olabilirdim, Allah korumuş.

Saygideger Astur;

Benim gibi olmak o kadar kolay degil. Once istek, sorgulama, bilgi, bilinc ve farkindalik konusu ve en onemlisi VERILENE TESLIM OLMAMA KONUSU.

Ama, simdiye kadar yapmadigini yapar, hangi verileni sorgulamaya baslar ve kendini egitir ve her turlu duzey olarak yukseltirsen, BENIM GIBI DEGIL; evrensel bir insan gibi olabilirsin.

Tabi bu da evrenselden ve insan olmaktan ne algiladigina ve bu iki kavrami ne kadar sorgulayabildigine ve bir de aklinin inandigi dogru sinirlarini dusuncenin sinirsizligi ve ozgurlugune acabilmene bagli.

Ama simdilik bu ufukta gozukmuyor. Belki ilerde, Ben de bugunku halime gelebilmenin temelini 35 (1990) yas sonrasina borcluyum. Senin o yasa kadar daha zamanin var.

Ama, konu yas degil tabiki. AKLIN HER TURLU INANDIGI DOGRULARI SORGULAYABILMEK.

Tabi, imanin iyice percinlesmezse!

Saygideger Astur;

Dogru, ideolojik inancsal dogrularla, kendine verilenleri sorgulamayanlarla, sabit fikirlerle, imanla, aklini sinirlamis olanlar icin olmaz.

evrensel-insan

Yok abisi yok, yokluğun ispatı falan olmaz.

Şu olayı bir oku:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Russell%27in_%C3%A7aydanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1