Jump to content

Usame Bin Laden Öldürüldü

Terzaghi

Recommended Posts

Saygideger astur;

Ne biliyorsun? Nereden biliyorsun? Eğitimin nedir sorabilir miyim? Daha iyisi, bir kaynak görelim bu dediğine?!-Astur-

Neden birden bire "celallendin", telasa kapildin, yoksa senin o komplo teorilerine uymadi mi?

Ben ilk okulu bile bitirememis, bir "kara cahilim"

Sen beni birakta, o ucagin o binayi nasil "tuzla buz" ettigini,kendi egitim ve bilgin temelinde izah et.

Tabi, sabitledigin ideolojik inancinin dogrusuna "dokunmayacak ise.

En basitinden etki tepki prensibi olarak, ucagin carpma hizi, ancak binanin ucagin carptigi kattan uste kalan kismina etkiler. Ucagin carptigi katlarin altinaetkilemez. Binanin ust kismindan bir parca asagidusmedigi gibi, bina bulundugu alana kat kat patlayarak cokmustur. Ayni, imhaedilen eski bir bina gibi.

evrensel-insan

Saygideger astur;

Neden birden bire "celallendin", telasa kapildin, yoksa senin o komplo teorilerine uymadi mi?

Ben ilk okulu bile bitirememis, bir "kara cahilim"

Sen beni birakta, o ucagin o binayi nasil "tuzla buz" ettigini,kendi egitim ve bilgin temelinde izah et.

Tabi, sabitledigin ideolojik inancinin dogrusuna "dokunmayacak ise.

En basitinden etki tepki prensibi olarak, ucagin carpma hizi, ancak binanin ucagin carptigi kattan uste kalan kismina etkiler. Ucagin carptigi katlarin altinaetkilemez. Binanin ust kismindan bir parca asagidusmedigi gibi, bina bulundugu alana kat kat patlayarak cokmustur. Ayni, imhaedilen eski bir bina gibi.

evrensel-insan

Haydi hatırın için buna celallaneme diyelim... İki sebepten ötürü celallendim. Birincisi, burada bilimsel kuşkuculuk vs. temelinde bir site açılmış, bu ortamda saçma salak komplo teorileri ile uğraştırıyorsun milleti. Bir ikincisi, lise biyoloji bilgisi dahi olmadan evrimi yıkan müslüman modeller vardır ya, o modele kıl olurum, sen de onlardan farklı değilsin. Mesleğini şu açıdan sordum, hani fizikçi olursun makine mühendisi olursun falan konuda bilgi birikimin olur, biz de o açıdan dediklerini ciddiye alabiliriz. Ama şimdi şu hâlinle bahsettiğim müslümanlardan en ufak bir farkın var mı? Ne biliyorsun binanın yıkılmayacağını falan?

Bu arada komplo teorisyenleriin şahı sensin, ben nerede hangi komplo teorisini savunmuşum? Dayı bi git çay koy yahu...

İstediğin açıklama da aha burada:

http://www.popularmechanics.com/technology/military/news/debunking-911-myths-world-trade-center#damage

Ben doğa bilimleri konusunda yetkin bir insan değilim, o açıdan konu hakkında bilim insanları ne der ona bakıyorum. Aynı evrim vb. konularda yaptığım gibi. Senin kafanla gidersek ohoo...Sizinkisi gibi kuşkuculuk olmaz olsun.

Saygideger Astur;

laf ebeligini ve simdilik baskalarinin aciklamalarini bir yana birakalim.

Sen beni birakta, o ucagin o binayi nasil "tuzla buz" ettigini,kendi egitim ve bilgin temelinde izah et.-e.i.

Ya da oglun, kardesin v.s. sana sordu "Bu ucak bu binayi nasil "tuzla-buz eder?"

Senden yanit bekliyorum.

evrensel-insan

Saygideger Astur;

laf ebeligini ve simdilik baskalarinin aciklamalarini bir yana birakalim.

Ya da oglun, kardesin v.s. sana sordu "Bu ucak bu binayi nasil "tuzla-buz eder?"

Senden yanit bekliyorum.

evrensel-insan

Oğlum ya da kardeşim bana bu yönde bir soru soracak olsa onlara uzmanların dediklerini aktarırım. Uçak binaya çarpıyor, jet yakıtı yanıyor, daha sonra binanın içindeki diğer materyaller de yanıyor, yangın binanın çelik iskeletini zayıflatıyor, bina da çöküyor. Bu kadar basit.

Saygideger Astur;

Oğlum ya da kardeşim bana bu yönde bir soru soracak olsa onlara uzmanların dediklerini aktarırım. Uçak binaya çarpıyor, jet yakıtı yanıyor, daha sonra binanın içindeki diğer materyaller de yanıyor, yangın binanın çelik iskeletini zayıflatıyor, bina da çöküyor. Bu kadar basit.-Astur-

Kusura bakma ama, simdi ben senin tahsil durumunu ve yukarida yazilanlara hangi fizik ve matematik kurallariyla katildigini merak ettim dogrusu.

Bu arada celik nasil yaniyor?, Hadi bina kagittan, ya da odundan yapilmis, bir baraka olsa, neyse! binanin cokus suresi?

Dogru ya, dindarlar gibi direk soylenilene inanmak varken, neden sorgulayasin degil mi, ama!

Gerci bu yazdigin burada kalacak ve herkes okuyacak, bakalim kac kisi senin gibi bu dediklerine sorgusuz/sualsiz inanacak,merak ediyorum dogrusu!

Cunku komplo teorisine daha uygun bir aciklama. Yani ters komplo, inandirilmak icin verilmis komplo.

evrensel-insan

Saygideger Astur;

Kusura bakma ama, simdi ben senin tahsil durumunu ve yukarida yazilanlara hangi fizik ve matematik kurallariyla katildigini merak ettim dogrusu.

Bu arada celik nasil yaniyor?, Hadi bina kagittan, ya da odundan yapilmis, bir baraka olsa, neyse! binanin cokus suresi?

Dogru ya, dindarlar gibi direk soylenilene inanmak varken, neden sorgulayasin degil mi, ama!

Gerci bu yazdigin burada kalacak ve herkes okuyacak, bakalim kac kisi senin gibi bu dediklerine sorgusuz/sualsiz inanacak,merak ediyorum dogrusu!

Cunku komplo teorisine daha uygun bir aciklama. Yani ters komplo, inandirilmak icin verilmis komplo.

evrensel-insan

Ben öğrenciyim, alanım da siyaset. Doğa bilimleri konusunda yetkin değilim diye ondan diyorum.

Çelik yanıyor kim dedi bu arada?! Binanın çelik iskeleti zayıflıyor dedik!

Jet fuel burns at 800° to 1500°F, not hot enough to melt steel (2750°F). However, experts agree that for the towers to collapse, their steel frames didn't need to melt, they just had to lose some of their structural strength—and that required exposure to much less heat. "I have never seen melted steel in a building fire," says retired New York deputy fire chief Vincent Dunn, author of The Collapse Of Burning Buildings: A Guide To Fireground Safety. "But I've seen a lot of twisted, warped, bent and sagging steel. What happens is that the steel tries to expand at both ends, but when it can no longer expand, it sags and the surrounding concrete cracks."

"Steel loses about 50 percent of its strength at 1100°F," notes senior engineer Farid Alfawak-hiri of the American Institute of Steel Construction. "And at 1800° it is probably at less than 10 percent." NIST also believes that a great deal of the spray-on fireproofing insulation was likely knocked off the steel beams that were in the path of the crashing jets, leaving the metal more vulnerable to the heat.

But jet fuel wasn't the only thing burning, notes Forman Williams, a professor of engineering at the University of California, San Diego, and one of seven structural engineers and fire experts that PM consulted. He says that while the jet fuel was the catalyst for the WTC fires, the resulting inferno was intensified by the combustible material inside the buildings, including rugs, curtains, furniture and paper. NIST reports that pockets of fire hit 1832°F.

"The jet fuel was the ignition source," Williams tells PM. "It burned for maybe 10 minutes, and [the towers] were still standing in 10 minutes. It was the rest of the stuff burning afterward that was responsible for the heat transfer that eventually brought them down."

Daha önce de yazdım, ben bu konuda ortadaki bilimsel konsensusa güveniyorum, diğer konularda olduğu gibi bu alanda da modern bilimin ortaya koyduklarını temel alıyorum. Tabii sen bunlara "ters komplo" diyorsun. Sen esas evrim yıkan lise mezunu müslüman triplerini açıkla millete. Onlar için de Darwinist komplo var, bilim insanlarının kanıtıyla ortaya koyduğu gerçekleri kendi sınırlı kapasiteleri ile sorguladıklarını sanıyorlar, "bence bu düzen kendiliğinden oluşamaz" falan diye saçmalıyorlar. Sorguluyorsun ama sende sorgulayacak tahsil mi var? Neyi neyle sorguluyorsun yani?

Saygideger Astur;

Ben her zaman bilim ve bilimsellikten yanayimdir. Tabi bu olayi sorguladigim icin.

http://www.journalof...ationOfWTC1.pdf

Bu konudaki en cok okunan ve ortak olan bir link.

http://www.911truth.org/

Ama hala yazdigin cumlen seni tatmin ediyor ve dogruluguna inanmak istiyorsan, benim senin icin yapabilecegim bir sey yok.

Çelik yanıyor kim dedi bu arada?! Binanın çelik iskeleti zayıflıyor dedik! Astur-

Fire has never — prior to or after 9/11 — caused any steel frame building to collapse.

9/11 oncesinde veya sonrasinda, ates HICBIRZAMAN celik iskeletli bir binanin cokusune neden olmamisti.

Ne diyelim, bence bunu mucize olarak kuran'a gecirelim. Sonucta ucagi binaya carptiranlar musluman.

Iste senin cumlen tum bilimi alt ust ederek tarihte bir ilke imza atiyor. Ama, inancin tabiki inanmamasi icin hic bir nedeni yok. Yeterki soylenenin dogruluguna akil inansin ve tatmin olsun.

evrensel-insan

Saygideger Astur;

Fire has never — prior to or after 9/11 — caused any steel frame building to collapse.

9/11 oncesinde veya sonrasinda, ates HICBIRZAMAN celik iskeletli bir binanin cokusune neden olmamisti.

Ne diyelim, bence bunu mucize olarak kuran'a gecirelim. Sonucta ucagi binaya carptiranlar musluman.

Iste senin cumlen tum bilimi alt ust ederek tarihte bir ilke imza atiyor. Ama, inancin tabiki inanmamasi icin hic bir nedeni yok. Yeterki soylenenin dogruluguna akil inansin ve tatmin olsun.

evrensel-insan

Bir de kendini bilimsel falan ilan ediyorsun ya, pes doğrusu.

3. How could the WTC towers have collapsed without a controlled demolition since no steel-frame, high-rise buildings have ever before or since been brought down due to fires? Temperatures due to fire don't get hot enough for buildings to collapse.

The collapse of the WTC towers was not caused either by a conventional building fire or even solely by the concurrent multi-floor fires that day. Instead, NIST concluded that the WTC towers collapsed because: (1) the impact of the planes severed and damaged support columns, dislodged fireproofing insulation coating the steel floor trusses and steel columns, and widely dispersed jet fuel over multiple floors; and (2) the subsequent unusually large, jet-fuel ignited multi-floor fires weakened the now susceptible structural steel. No building in the United States has ever been subjected to the massive structural damage and concurrent multi-floor fires that the towers experienced on Sept. 11, 2001.

http://wtc.nist.gov/pubs/factsheets/faqs_8_2006.htm

Saygideger Astur;

Bir de kendini bilimsel falan ilan ediyorsun ya, pes doğrusu.Astur-

Bu ne simdi," caresizligin mi", yoksa inancinin sarsilmasi "korkusu mu?"

Sen bilimsel olarak aksini ispat et de, bilimde bir cag acmis olursun.

Buyur, bekliyorum.

Bu arada "fizigin esaslari" linkini okumani oneririm. Ilk verdigim link.

evrensel-insan

Saygideger Astur;

Bu ne simdi," caresizligin mi", yoksa inancinin sarsilmasi "korkusu mu?"

Sen bilimsel olarak aksini ispat et de, bilimde bir cag acmis olursun.

Buyur, bekliyorum.

Bu arada "fizigin esaslari" linkini okumani oneririm. Ilk verdigim link.

evrensel-insan

Yahu yukarıda yanıtını vermedik mi onun?! Mesele sırf yangın meselesi değil, zaten kimse sadece yangından bina yıkıldı demiyor ki!

Linki de okudum, binanın çöküş hızı ile ilgili bu ve benzeri elli çeşit geyiği, ve de daha sonra doğru düzgün kaynaklarda bu iddiaların refute edilişini daha önce okumuştum.

Saygideger Astur;

No building in the United States has ever been subjected to the massive structural damage and concurrent multi-floor fires that the towers experienced on Sept. 11, 2001.

Tuzla buz olmak ile, yapisal hasar ayni anlamami geliyor?

evrensel-insan

http://www.mondaynay.com/wp-content/uploads/2010/03/polar-bear-face-palm_thumbnail1.jpg

Yahu sen İngiltere'de yaşamıyor musun? Basit İngilizce bir cümleyi de mi anlamayamıyorsun? Büyük çapta yapısal hasar + birden fazla kattaki yangın binaların yıkılış sebepleri olarak sıralanmış işte!

Evrensel insan,

Doğru, belki hiçbir yangın çelik bir binanın çökmesine sebep olmadı daha önce ama o yangınların hiçbiri uçak yakıtının, hele de koca Boeing uçaklarının sebep olduğu bir yangın değildi.

O koca araçları uçurmaya yetecek enerjiye sahip uçak yakıtları, elbette çok yüksek sıcaklıkları oluşturabilecek ve çeliği zayıflatacaktır.

Ben bir mühendisim. Alanım makine veya inşaat mühendisliği değil ama temel mühendislik dersleri aldım üniversitede. Çelik olsun, başka materyal olsun, esneklik hesapları var, ne kadar güce hangi durumlarda dayanacaklarına dair formüller falan var. Bu tür şeylerin bağlı olduğu parametrelerden biri de sıcaklık. Yani sıcaklığın artması, hele de 1500 fahrenheit gibi değerlere çıkması, belki çeliği eritmeyecek ama "structural integrity"sini elbette ciddi şekilde azaltacaktır.

9/11 gibi bir olay, bir komplo olsa kaç kişinin bu işin içinde olması gerekeceğini hiç düşündünüz mü?

Bir sır, iki kişi arasında bile kalmazken, yüzlerce, binlerce insanın tutması gereken bir sır nasıl sır olarak kalır?

Zaten daha yapılmadan konuşurdu birileri. "Benim vicdanım kendi binlerce masum vatandaşımızın ölümüne yol açacak böyle bir planda yer almama imkan vermiyor" diyen çok kişi çıkardı.

Bu Amerika'yı iyice canavar yaptınız yahu. Tamam adamlar pek çok kalpsiz ve acımasız politikayı uygulamaya koyuyorlar ama binlerce masum vatandaşlarını öldürecek bir komployu hazırlayabileceklerini beklemek, işte o kadarı biraz fazla oluyor.

"İstatistiksel olarak olası ama çok çok düşük olasılıklara işaret eder komplo teorileri" dediğim oydu yukarıda. Daha mantıklı ve olası açıklamalar yerine, çok daha az olası olanlara sarılmak neden?

Bu ABD düşmanlığının insanların gözlerini köreltmesinden başka birşey değil benim gözümde.

Tamam, ABD'nin pek çok yaptığını ben de beğenmiyorum ama her suçlamanın da bir sınırı var.

Ya mesele sırf yangın olsa neyse, olayın bir de darbe kısmı var, koca jet çarpıyor binaya, sütunları kaplayan fireproof maddeler falan sökülüyor. Bu durumda bu olayı diğer yangınlarla kıyaslamanın ne mantığı var? Sanki her Allah'ın günü gökdelenlere jetle giriyorlar...

Bu arada evrensel efendi sen de istediğine inan, ama sen neree, bilimsellik neree...

ABD hükümetinden bağımsız pek çok kaynakta benzer açıklamalar var bu arada, hiç oraya sığınmaya çalışma:

http://www.popularmechanics.com/technology/engineering/4213805

9/11 gibi bir olay, bir komplo olsa kaç kişinin bu işin içinde olması gerekeceğini hiç düşündünüz mü?

Bir sır, iki kişi arasında bile kalmazken, yüzlerce, binlerce insanın tutması gereken bir sır nasıl sır olarak kalır?

Zaten daha yapılmadan konuşurdu birileri. "Benim vicdanım kendi binlerce masum vatandaşımızın ölümüne yol açacak böyle bir planda yer almama imkan vermiyor" diyen çok kişi çıkardı.

Benim astığım karikatürlerden birinde de aynı soru vardı, binlerce insanı komplonun parçası olmakla itham ettiklerini de anlamıyor bu komplo teorisyenleri.

Ben başka bir şey de söyleyeyim; diyelim ABD yöneticileri cidden binlerce vatandaşlarını canlı yayında, dünyanın gözü önünde öldürmekten çekinmiyorlar. Sizce bu komplo teorilerini uyduran adı, yeri vs. belli adamları neden susturmuyor aynı yöneticiler? Nasıl rahatça yayıyorlar bu düşünceleri?

Madem vicdan var, bir soru sormak istiyorum.

Neden Bush olayin hemen ardindan, terorden, terorizmden ve Usame Bin Laden'den bahsetti. Halkini dusunen bir kisinin ilk soyliyecegi bunlar mi olmaliydi, yoksa; bu kadar olenin ardindan yapilmasi gereken bir konusma mi, olmaliydi.

Bu olayin daha onceden planlandigi ve planlanan SSCB'nin "cokusunden sonrada, devreye kondugu, ustelik SSCB'ne karsi CIA'nin kullandigi UBL ismi zikredilerek.

Ama dedigim gibi, ABD'ye ve Resmi aciklamalarina korukorune ve sorgulamasiz bir inancla baglanilmissa, ne desem bos.

En azindan, tarihteki ABD'nin Kore, Vietnam v.s. saldirilari sorgulanabilirdi.

Ama ne demisler, imanin gozu kordur, gormez. O zavallilar, cennete gidecegini zannederek, intihar ucusu yaparlar, sabit beyinlerde aciklamalara inanirlar.

Zaten bu inanc yikilmazsa, ABD'nin neden zincirleme Afganistan, Irak ve bugunku Libya saldirilarini algilamak mumkun olmaz ve saldirilar, bombalar=demokrasi+ozgurluk olur.

Ama, Bahreyn'e, Misir'a Tunus'a Yemen'e saldirmageregi bile duyulmaz.

Zannedersem sozun bittigi yer.

evrensel-insan

Zaten bu inanc yikilmazsa, ABD'nin neden zincirleme Afganistan, Irak ve bugunku Libya saldirilarini algilamak mumkun olmaz ve saldirilar, bombalar=demokrasi+ozgurluk olur.

Ama, Bahreyn'e, Misir'a Tunus'a Yemen'e saldirmageregi bile duyulmaz.

Zannedersem sozun bittigi yer.

evrensel-insan,

O ülkelerde olan bitenlerde ABD'nin parmağı olduğu elbette açık. Zaten ABD de bunu reddetmek için fazla çaba harcamıyor. Hatta üstü kapalı itiraf ediyor.

Ama o ülkelerin kendi halkı o diktatörlerden falan zaten bıkmış olmasa, sadece ABD'nin çabasıyla olacak şeyler miydi bunlar?

ABD'nin başarılı olduğu birşey varsa o da rakipleri birbirine kırdırabilmesi ve bu yolla düşmanlarını zayıflatmasıdır.

Zaten ABD'nin tüm dış politikası bu esas üzerine kurulmuştur denebilir.

ABD'nin temel dış politikası, ABD'ye ileride meydan okuyabilecek herhangi bir bölgesel gücün ortaya çıkmasını engellemektir.

Çünkü ülkeler önce bölgesel güç olurlar, sonra küresel güç olurlar.

Eğer bölgesel güçlerin ortaya çıkmasını engellersen, yılanın başını küçükken ezmiş olursun.

Bu yüzden önce İran-İran savaşında Saddam'ı destekleyip, sonra Saddam kontrolden çıkınca onu karşısına almıştır. Ya da Sovyetler karşısında Taliban'ı destekleyip, sonra Taliban kontrolden çıkınca onu da karşısına almıştır.

ABD'nin bir dost ve dost olmaya ülkeler ayrımı var. ABD çıkarlarına aykırı davranmayan, ABD'nin sözünden çıkmayanlar dost ülke oluyor. Kendi çıkarları için veya herhangi bir sebeple ABD ile çıkar çatışması yaşayanlar, "axis of evil" falan oluyor.

Bunlar bildiğimiz şeyler. Ülkeler arası politikada iyiler ve kötüler yok. Sadece çıkarlar ve kamplaşmalar var.

Savaşlarda gerçekler ve dış dünyanın algılanışı her türlü propaganda malzemesi kullanılarak mümkün olduğunca deforme edilmeye ve istenilen şekle uydurulmaya çalışılır. İnsanların olayı yönetimin görmelerini istediği şekilde görmeleri çok önemlidir çünkü.

Bu yüzden de propaganda artık uzmanlık gerektiren bir alan haline gelmiştir ve tüm ülkeler ellerindeki imkanlar dahilinde bu gücü kullanmaya çalışırlar.

Saygideger mantik;

Ben sana, UBL'nin oldurulusu (oldurulmek), ABD'nin her turlu planindaki yeni bir asamadir, dersem; bunu nasil degerlendirirsin.

Neden UBL su sira oldurulmustur?

CIA istedigi zaman,istedigi sekilde UBL bulup oldurebilirdi.

Ayrica, UBL'ni yaratan, lanse eden, SSCB'ne karsi kullanan, Ikiz Kulelerde de adini zikreden yine ABD'dir.

Bu arada emperyalist zihniyette vicdan yoktur, vatan yoktur, din yoktur; sadece cikar ve uygulanmasi gereken plan vardir.

Oyuzden ABD'nin kendi kendini vurmasi ile, askerini Kore'de, Vietnam'da, Irak'ta Afganistan'da ve de buyuk bir olasilikla Libya'da olume gondermesi arasinda bir fark yoktur.

Churchill ne demis "bir damla petrol, bir damla insan kanindan daha degerlidir"

Baska soze gerek var mi, hangi vicdan?

Emperyalist zihniyet icin, insanoglu kullanilip atilan bir esyadir.

evrensel-insan

Madem vicdan var, bir soru sormak istiyorum.

Neden Bush olayin hemen ardindan, terorden, terorizmden ve Usame Bin Laden'den bahsetti. Halkini dusunen bir kisinin ilk soyliyecegi bunlar mi olmaliydi, yoksa; bu kadar olenin ardindan yapilmasi gereken bir konusma mi, olmaliydi.

Bu olayin daha onceden planlandigi ve planlanan SSCB'nin "cokusunden sonrada, devreye kondugu, ustelik SSCB'ne karsi CIA'nin kullandigi UBL ismi zikredilerek.

Uff! Bu kanıtlardan sonra ABD'lile ne dese boş, itiraf etseler bari! :D

Bu mesajını okuduktan sonra hemen Bush'un konuşmasını izledim, Bin Ladin'in ismi geçmiyor konuşmada, buyur bak:

Hani akıl yürütmedeki sakatlıkları geçtim, başlangıç noktandaki bilgiler dahi yanlış...

En azindan, tarihteki ABD'nin Kore, Vietnam v.s. saldirilari sorgulanabilirdi.

Ne alakası var? Bunlar bir kere savaş, bir ülkenin kendi vatandaşlarını hedef almasının örnekleri değil. Daha sonra aradan onlarca yıl geçmiş, yöneticiler, toplum vs. değişmiş...2000'lerle ne alakası var? Bak senin yaptığın bu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_fallacy