Jump to content

27 Mayis 1960 Darbesi

evrensel-insan

Recommended Posts

Yahu hacı, Kürtler'in eğitim düzeyi, ortalama kültürel durumları Türkler'den düşük, ama demokratik haklarına sahip çıkıyorlar. Türkler de çıkarlar. Türk milletini bu kadar küçük ve ezik görmeyin. Ayrıca, ordunun kendisinin İslamcılık pompaladığını gördük. Lütfen artık şu darbeciliğinizden vazgeçin. Bu ülkeye gram fayda etmedi. 50 sene önce halledilecek siyasi sorunları 2010 yılına kadar getirmemize neden oldu bu darbecilik geleneği.

Kürtler mi demokratik haklara sahip çıkıyorlar.

Güldürme adamı yaw. Adamların demokrasi anlayışının temelini oluşturan ilkeler haydutluk, çapulculuk ve hırsızlık.

Yobazlık ve her türlü töre cinayetleri de cabası..

Kürtlerin sahip çıkmaya çalıştığı demokratik hakların başında başkalarının üzerinden yaşama hakkı geliyor.

Kürtler mi demokratik haklara sahip çıkıyorlar.

Güldürme adamı yaw. Adamların demokrasi anlayışının temelini oluşturan ilkeler haydutluk, çapulculuk ve hırsızlık.

Yobazlık ve her türlü töre cinayetleri de cabası..

Kürtlerin sahip çıkmaya çalıştığı demokratik hakların başında başkalarının üzerinden yaşama hakkı geliyor.

Kürtler sizin despotluğunuza ve asimilasyon çabanıza direniyorlar. Kemalist despotluğu tarihin tozlu raflarına gönderdikleri için beğenmemeniz normal. Acınızı anlıyoruz. :rolleyes:

Yahu hacı, Kürtler'in eğitim düzeyi, ortalama kültürel durumları Türkler'den düşük, ama demokratik haklarına sahip çıkıyorlar.

Poyra, bunun nedenini bir tahlil et bakalım.

Kürtlerin demokratik haklarına sahip çıkması, halktan mı kaynaklanıyor yoksa örgütten mi?

O örgüt ki, ideolojisini, felsefesini, taktik ve stratejilerini 68 hareketinden, THKO ve THKP'den, devrimcilerden almıştır.

O örgüt de Kürtlerin ordusu gibi olmuştur.

Yani nasıl ki ülkeyi işgallerden kurtaran, cumhuriyeti kuran, devrimleri yapan Türk ordusu ise; Kürt halkı üzerinde egemen olup örgütün taleplerini Kürt halkının talepleri haline dönüştüren de PKK'dır.

Sonuçta yine ordu faktörü, daha doğrusu militarizm baskısı ortaya çıkıyor.

Bunu savunduğum için yazmıyorum, ama gerçek bu.

Bizim halkımız hep yukardan yönetilmeye alışmış, henüz kıramadı zincirlerini.

Halktan kaynaklanıyor elbette. Halktan kaynaklanmasa örgüt ne yapacak ki. Bugün PKK ortadan yok olsa, o ilerici damar devam eder, yok olmaz.

Sen çok iyimsersin.

Ben tam tersini düşünüyorum.

Bugün örgüte rağmen Kürtlerin çoğunluğu AKP'ye oy vermekte.

Örgüt olmasa demokrasi anlayışı sadece sol kesimde kalır ki onun oranı da bellidir ve azınlıkta kalır.

Zaten sol'un demokrasi anlayışı da devrim yapana kadar. Sonrası yine dikta.

Var mı Kürtlerin içinde gerçekten demokrat, sosyal demokrat ve liberal bir güçlü kesim?

Ne gezer?

Feodal ilişkileri egemen olan bir toplumda ancak güçlü olanın sözü geçer, demokrasinin değil.

Feodal ilişkileri egemen olan bir toplumda ancak güçlü olanın sözü geçer, demokrasinin değil.

Ya pante kardeş, sen geçmişte kalmışsın. Bu dönemde feodalizm falan kalmadı orada. Şehirleşme arttı. Şanlıurfa'da aşiretlerin adayları seçilip meclise gelmedi. Akşam gazetesinde röportaj bile vardı. Şehirleşme arttıkça feodal ilişkiler çözülüyor. Doğuda da şehirleşme oranı çok yüksek.

Ayrıca epey de küçümsüyorsun doğuyu, klasik bir oryantalist olarak. Diyarbakır'ın, Mardin'in Urfa'nın Van'ın şehir kültürü epey derindir. Kemalist dönemde doğuya önem verilmedği için o halde düştü oralar.

http://www.aksam.com.tr/siyaset,-asireti-boyle-yendi--47716h.html

Ya pante kardeş, sen geçmişte kalmışsın. Bu dönemde feodalizm falan kalmadı orada. Şehirleşme arttı. Şanlıurfa'da aşiretlerin adayları seçilip meclise gelmedi. Akşam gazetesinde röportaj bile vardı. Şehirleşme arttıkça feodal ilişkiler çözülüyor. Doğuda da şehirleşme oranı çok yüksek.

Ayrıca epey de küçümsüyorsun doğuyu, klasik bir oryantalist olarak. Diyarbakır'ın, Mardin'in Urfa'nın Van'ın şehir kültürü epey derindir. Kemalist dönemde doğuya önem verilmedği için o halde düştü oralar.

http://www.aksam.com.tr/siyaset,-asireti-boyle-yendi--47716h.html

Seçimlerde aşiret reislerinin seçilememesi bir kıstas değildir. Yanlış değerlendirme.

Adamlar yine aşiret mensuplarının oylarını almışlar ama seçilmeye yeterli gelmemiş.

Ayrıca kentleşme feodalitenin tasfiyesi demek değildir. Önemli bir faktördür ama zihniyetler değişmedikçe kentleşme işe yaramıyor.

Zihniyetlerin değişmesi ise devrimleri gerektiriyor. En başta da kültür devrimini, toprak devrimini.

Hacı'nın dediği gibi hala töreler, kan davaları, ağalıklar, şeyhlik-şıhlıklar, leviratlar, berdeller devam ediyor.

Büyük şehirlere göç edenlerde bile bu ilkellikler devam ediyor.

Sanki kemalist dönemden önce iyiymiş de sonra bozulmuş gibi yazmışsın.

Yahu o isyanların çoğunun temelinde feodaliteye dokundurtmamak yatar. Dinmiş, Kürtlükmüş hikaye. :D

Evet, aynen öyleydi. Ulus devletlerin kurulmasını takriben bölgenin ekonomisi çöktü, böyle bir manzara ortaya çıktı.

:D

Ulus devlet ne yaptı yahu?

Varolan fabrikaları mı yıktı, sanayiyi mi ortadan kaldırdı?

Demiryollarını mı söküp kaldırdı?

Hayvanlarını mı telef etti?

Nehirlerini, derelerini mi kuruttu?

Ekili topraklarına mı el koydu?

Yoksa özgürdüler de köle mi yapıldılar?

Ulus devlet mi getirip dayattı töreleri, kan davalarını?

Ağaları, aşiret reislerini, şeyhleri-şıhları ulus devlet mi peydahladı?

Komik olmayın. :D

:D

Ulus devlet ne yaptı yahu?

Varolan fabrikaları mı yıktı, sanayiyi mi ortadan kaldırdı?

Demiryollarını mı söküp kaldırdı?

Hayvanlarını mı telef etti?

Nehirlerini, derelerini mi kuruttu?

Ekili topraklarına mı el koydu?

Yoksa özgürdüler de köle mi yapıldılar?

Ulus devlet mi getirip dayattı töreleri, kan davalarını?

Ağaları, aşiret reislerini, şeyhleri-şıhları ulus devlet mi peydahladı?

Komik olmayın. :D

Ulus devletin kurulmasıyla eskiden birlikte bir hinterland olan ortadoğu coğrafyası devletler arasında parçalanıp bölüşüldü. Bir de sömürgecilik geldi, bölgenin zenginliği kendi içinde ticaret ile yayılmak yerine, limanlardan Batı Avrupa'ya aktı. Sınırlar da gelince ticari hacim küçüldü. Dolayısıyla bölge köylü kaldı. Anlatabildim mi derdi mi?

Aynısı İzmir, Trakya, Trabzon, Kars için de geçerli. 20. yy'ın başında Osmanlı içinde uyanıp dünyaya entegre olmaya başlayan şehirler, derin bir sessizliğe gömüldüler.

Çok uzak olmayan zamanda demokrasinin ne şekilde ilerleyeceğini birlikte yaşayarak öğreneceğiz.

Ve senin analizlerinde yanıldığını hep birlikte yine yaşayarak göreceğiz.

Yaşayarak öğrenme çok etkilidir. Fakat bazen o kadar etkili olur ki öğrenip öğrenmemenin bir anlamı kalmaz.

Şöyle:

Şimdi adamın birisi ben kafama onluk bir çivi çakacağım, böylece daha zeki olurum desin.

Hayır bunun çok zararı olur, ölebilirsin deneme lütfen diye uyaralım.

O da: ama ben yaşayarak öğrenmek istiyorum desin ve kafasına çiviyi çakarak tahtalı köyü boylasın.

Şimdi belki bu adam bazı şeyler öğrenmiştir ve bir yere varmıştır ama anlamı kalmamıştır. :D

İşte benim de söylemeye çalıştığım bu.

Çok uzak olmayan zamanda demokrasinin ne şekilde ilerleyeceğini birlikte yaşayarak öğreneceğiz.

Ve senin analizlerinde yanıldığını hep birlikte yine yaşayarak göreceğiz.

Hangi mesajıma istinaden bunu yazdın? Keşke silmeseydin alıntıladığın mesajımı.

Şimdi bak, Türkiye'de önceden de demokrasi yoktu şimdi de yok. Ben demokrasi geleceğini düşünmüyorum, demokrasi bir imkan ve mücadele işidir. Mücadele eden imkanları da genişletir ve ilerletir.

Ulus devletin kurulmasıyla eskiden birlikte bir hinterland olan ortadoğu coğrafyası devletler arasında parçalanıp bölüşüldü. Bir de sömürgecilik geldi, bölgenin zenginliği kendi içinde ticaret ile yayılmak yerine, limanlardan Batı Avrupa'ya aktı. Sınırlar da gelince ticari hacim küçüldü. Dolayısıyla bölge köylü kaldı. Anlatabildim mi derdi mi?

Hayır, bence bu anlattığına kendin bile inanmıyorsundur.

Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti kurulmasaydı, bölge kalkınmış olacaktı öyle mi?

Osmanlı'da niye öyle kaldı madem?

Sen kafanda bir ideal oluşturmuşsun, "o olsaydı böyle olmazdı" diyorsun.

Herşeyi devletten bekleyen, ağaç dikilmesi için bile "devlet yapsın" diyen zihniyet kalkınamaz.

Dediğim gibi önce o zihniyet değişmeli.

Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti kurulmasaydı, bölge kalkınmış olacaktı öyle mi?

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye, Irak, Ermenistan, Gürcistan kurulmasaydı kalkınabilirdi. Bu bölge kuzey güney aksında bir bütün. Ticaret yapılıyor, mal alınıp satılıyor. Araya sınırlar girince işler zorlaştı. Bir de Sovyetler birliği kuruldu, bölgedeki ilişkiler dondu. Ticari hayat durgunlaştı, canlılık kazanmaya başlayan şehirler durgunlaşıp içine kapandı. Burada suçlayıcı bir şey yok. Sadece bu şekilde gelişti olay.

Osmanlı'da niye öyle kaldı madem?

Osmanlı burjuva devrimi yapamadığı için geri kaldı.