Jump to content

İnsan Olmanın Düşündürdükleri..

haci

Recommended Posts

Bencilce bir açıklama.. Güzel bir vurdumduymazlık örneği...

Ben bir kişi tarafından bile anlaşılmasam bunu kendime dert edinirim.

Senin öyle bir sorunun yok.. Umurumda bile değil anlaşılıp anlaşılmadığın..

Hicte ilgisi yok. Bir seyin ne oldugu gozlem ile ortaya konur.

Seni su halin ile kac kisinin senin verdigin gibi algiladigini zannediyorsun?

Hicte ilgisi yok. Bir seyin ne oldugu gozlem ile ortaya konur.

Seni su halin ile kac kisinin senin verdigin gibi algiladigini zannediyorsun?

İyi de herkes o gözlemi yapamaz.

Özellikle iyi bilmediği bir konuda hiç yapamaz.

Bilimde anlaşılmak çok önemlidir.

Felsefede ise herşeydir.

Anlaşılmak anlatanın sorumluluğudur. Onu anlayacaklara yüklemek sorumluluktan kaçmaktır.

Forumlar eğitim platformlarıdır.

Forumlarda anlatmak va anşılmak anlamaktan  daha önemlidir.

İyi de herkes o gözlemi yapamaz.

Özellikle iyi bilmediği bir konuda hiç yapamaz.

Bilimde anlaşılmak çok önemlidir.

Felsefede ise herşeydir.

Anlaşılmak anlatanın sorumluluğudur. Onu anlayacaklara yüklemek sorumluluktan kaçmaktır.

Forumlar eğitim platformlarıdır.

Forumlarda anlatmak va anşılmak anlamaktan  daha önemlidir.

Bak soyle bir sey yapalim.

Yazilan bir yaziyi okuyan 50 kisinin hepsinin o yaziyi yazarin verdigi gibi algilamasi mumkun mu?

Seninj unuttugun sey, burasinin kitle platformu oldugu. Tabi ki birebir dialoglarda, karsindakine gore bir duzey belirleyebilirsin, ama; kitle platformunda, karsinda bir kitle var ve bu kitlenin her bir okurunun beyin duzeyi algisi bulgisi bilinci v.s. biribirinden farkli.

Hangisinin anlamasini one cikaracaksin ve neden?

Bak soyle bir sey yapalim.

Yazilan bir yaziyi okuyan 50 kisinin hepsinin o yaziyi yazarin verdigi gibi algilamasi mumkun mu?

Seninj unuttugun sey, burasinin kitle platformu oldugu. Tabi ki birebir dialoglarda, karsindakine gore bir duzey belirleyebilirsin, ama; kitle platformunda, karsinda bir kitle var ve bu kitlenin her bir okurunun beyin duzeyi algisi bulgisi bilinci v.s. biribirinden farkli.

Hangisinin anlamasini one cikaracaksin ve neden?

Bu konunun tartışmasını yapmak bile absürd.

Burası yalnız kitle platformu değil. Aynı zamanda eğitim platformu. Öğrenme platformu. Öğretme platformu.

Bu platformda yalnız uzmanlar tartışmıyor. Çok az uzman var.

Tartışmaları işlenen konuyu çoğunluğun bilmediğini varsayarak yapmak gerekir.

Kaç kişi yazıyor forumda? Ne yazıyor?

Forumu izleyenler soru sormaya korkuyorlar.

Burası teknik olarak felsefe forumu değil. Felsefi konuların tartışıldığı halka açık, felsefe ile ilgilenen ama o konuda tam bir eğitimden geçmemiş meraklıların katıldığı bir forum.

Onların iyi niyetlerine, öğrenme isteklerine hürmet edeceğinize, onları anlayışsızlıkla suçluyorsunuz.

Bu kaba müdahalenin mazereti yok.

Anlaşılmak zorundasınız.

Bu konunun tartışmasını yapmak bile absürd.

Burası yalnız kitle platformu değil. Aynı zamanda eğitim platformu. Öğrenme platformu. Öğretme platformu.

Bu platformda yalnız uzmanlar tartışmıyor. Çok az uzman var.

Tartışmaları işlenen konuyu çoğunluğun bilmediğini varsayarak yapmak gerekir.

Kaç kişi yazıyor forumda? Ne yazıyor?

Forumu izleyenler soru sormaya korkuyorlar.

Burası teknik olarak felsefe forumu değil. Felsefi konuların tartışıldığı halka açık, felsefe ile ilgilenen ama o konuda tam bir eğitimden geçmemiş meraklıların katıldığı bir forum.

Onların iyi niyetlerine, öğrenme isteklerine hürmet edeceğinize, onları anlayışsızlıkla suçluyorsunuz.

Bu kaba müdahalenin mazereti yok.

Anlaşılmak zorundasınız.

Ben anlasilmadigimin agirlik bastigini dusunmuyorum ve her bir okura da anlasilmayan yeri soruyorum.

Ben kimsenin beynini okuyamam. Zaten gelen yanitlardan verilenin algilanip algilanamamis olmasi ortaya cikiyor.

Ya da bas yazi disindaki mesajlarin gidisati, gelen yanitlar temelinde oluyor.

Benb kimseyi anlayisizlikla suclamiyorum. Cunku ben biliyorum ki, ben bir yaziyi anlamak istersem, bu caba benden gelmelidir. O yuzden de bir yaziyi verilenin disinda anlamamis olmak adina, ya da kisinin algi duzeyini algilama adina; sorular sorarim. Sonucta her soruya veriulen yanit, kisinin bilinc duzeyini bilgi duzeyini ortaya koyar.

Burasi dusunce platformu ve dusunce algi bilgi paylasimi temelinde dini milli ya da politik hedefi olan forumlardan farkli.

Ayrica her formu nasil degerlendirirsen oyledir.

Senin bir takintin da herseyi felsefe ile ozdeslestirmek.

Ne her bilgi felsefidir, ne de her dile gelen dusunce.

Aslinda senin son zamanlarda siteye aktif katilimin, gayet iyi oldu.

En azindan site katilimcilari farkli bir dusunce dile getiren ile tanistilar.

Ustelik basliklar konular ve kavramlar yazi olarak kendinden farkli bir yaziya bilgiye ve dusunceye kavustu. 

Tabiki baska arkadaslarin katilimi olursa ki gerekli gorenler katiliyor, baslik konu ve kavramlar daha bir anlam icerik bilgi v.s. olarak cesitlilik kazanacak.

Aslinda senin son zamanlarda siteye aktif katilimin, gayet iyi oldu.

En azindan site katilimcilari farkli bir dusunce dile getiren ile tanistilar.

Ustelik basliklar konular ve kavramlar yazi olarak kendinden farkli bir yaziya bilgiye ve dusunceye kavustu. 

Tabiki baska arkadaslarin katilimi olursa ki gerekli gorenler katiliyor, baslik konu ve kavramlar daha bir anlam icerik bilgi v.s. olarak cesitlilik kazanacak.

Aslında ben bu forumda moderatördüm. Hala da moderetörüm galiba. Moderatörlük yapacak birşey yok gerçi..

Kendiliğinden düzenli bir şekilde ilerliyor. Bu siteye katılanlar beni Ateistforum'dan tanırlar zaten.

Benim  en büyük tutkum forumlara asılan yazıların anlaşılır olması..

Ben herkese herşeyin, anlaşılır bir şekilde anlatılabileceğine, her bilginin öğretilebileceğine inanıyorum.

Forumlar bunun için ideal bir platform. Anlaşılmayan konu sorulur ve açıklanması istenir.

Ama forumun bunu tolere etmesi şart. Snap olmamak lazım. Ayrıca tartışılan konunun anlaşılmayan taraflarının çok olmaması gerekir.

Aslında ben bu forumda moderatördüm. Hala da moderetörüm galiba. Moderatörlük yapacak birşey yok gerçi..

Kendiliğinden düzenli bir şekilde ilerliyor. Bu siteye katılanlar beni Ateistforum'dan tanırlar zaten.

Benim  en büyük tutkum forumlara asılan yazıların anlaşılır olması..

Ben herkese herşeyin, anlaşılır bir şekilde anlatılabileceğine, her bilginin öğretilebileceğine inanıyorum.

Forumlar bunun için ideal bir platform. Anlaşılmayan konu sorulur ve açıklanması istenir.

Ama forumun bunu tolere etmesi şart. Snap olmamak lazım. Ayrıca tartışılan konunun anlaşılmayan taraflarının çok olmaması gerekir.

Ben senin kim ve ne oldugunu gayet iyi biliyorum, sen de benim. Basta ateistforumdan.

Benim dedigim, senin katkinin bu forum ile ilgili olmasi ve ustelik lakabimin basliklari ya da mesajlari temelinde katkin olmasi.

Ben ateist forumdan senin diktatorlugun yuzunden ayrildim ve cokca israr olmasina ragmen de donmedim.

Burada da daha onceki katiliminda ayni diktator tavrini surdurdun, ama bu son katilisinin basindada da ayni tavrin basladi, ama devam etmedi. 

En azindan lakabim ile medeni bir sekilde yazisabilme olanagini elde ettin.

Bu hem lakabim hem senin hem de bu site okuru ve katilimcisi icin bir kazanc.

Medeni bir sekilde fikirler farkli olsa da yazisabilmek.

Iste butun mesele katilim da. Katilim oldukca yazilanlarin anlasilabilir olup olmadigi da gozlemlenecek. Zaten yanitlar bunu ortaya koyar.

Bak bu konuda sana ornek vereyim.

Hurriyet ile diyelim cumhuriyetin yazi dili icerigi bilinci v.s. ayni midir?

Yani cogu hurriyet okuyana cumhuriyet "agir" gelir.

Ya Britanya'dan ornek vereyim.

The sun ile Financial times ikisi de gazetedir, ama aralarinda bilgi dusunce beyin duzeyi olarak mukayese edilemeyecek bir fark vardir.

Dolayisi ile bir kisi kendi duzeyi ne ise onu dile getirir. Bu konuda kendini degistiremez.

Ustelik anlanabilmek icin, kisi ne dunya gorusunu ne dusuncesini ne de bilgisini degistirmez.

Herkesin tefine gore de oynayamaz.

Burasi da yazi duzeyi yukselk bir platformdur. O yuzden kimse de burdan zaten hurriyet ya da the sun duzeyinde bir yazi beklemez.

Ayrica ogrenmek isteyen zaten sorar ve ogrenir. Yeterki ogrenmek istesin.

Ben insanlik evrensellik bilissellik ve bilimsellik temelli yazi kaleme aliyorum. Bunun dili deancak bilgi temelinde gecerli bir dil olmak durumunda. Akademik felsefi kavramlari ile birlikte.

Bu da mesela ateizm ile ilgili yazisirken, metafizigin, varligin, teolojinin, inancin ve ideolojinin devreye girmesi demektir.

O yuzden kulaktan dolma ya da "islama/kurana v.s. kizip yorgan yakma" temelli bir ateistin algisina "agir" gelir. 

Ornekler cogaltilabilir. Sonucta bir kavram o kavram ile ilgili bilinen en cagdas temelde her turlu yan bilgisi ile birlikte dile getirilir.

Ben despot falan değilim. Bilim forumunda sadece yazıların anlaşılır olmasını sağlamaya çalışıyorum.

Ayrıca bilim forumunun felsefe forumu olmasına da karşıyım.

Felsefe forumu açılabilir. Ona karşı değilim. Hatta bilimde bile bilimsel felsefe yapılmasına itiraz etmem.

Ama yazılar herkes için (konuyu bilmeyenler için özellikle) anlaşılır olmalı.

Anlaşılmazı zor konular için çıklamalar yapılmalı.

Ben herkese en zor kavramların bile öğretilebileceğine inanan biriyim.

Ama bunu usulünde yapmadan yanayım.

Ben despot falan değilim. Bilim forumunda sadece yazıların anlaşılır olmasını sağlamaya çalışıyorum.

Ayrıca bilim forumunun felsefe forumu olmasına da karşıyım.

Felsefe forumu açılabilir. Ona karşı değilim. Hatta bilimde bile bilimsel felsefe yapılmasına itiraz etmem.

Ama yazılar herkes için (konuyu bilmeyenler için özellikle) anlaşılır olmalı.

Anlaşılmazı zor konular için çıklamalar yapılmalı.

Ben herkese en zor kavramların bile öğretilebileceğine inanan biriyim.

Ama bunu usulünde yapmadan yanayım.

Ateistforumda uc bolum var, formun kendisi din ve tanri ile ilgil;i. Burada senin algilayamadigin, bu ikisinin de felsefenin konusu oldugudur.

Bilimsel felsefe ve her turlu insanoglu yasam ve iliskisindeki sosyo-psikolojik sorunlar da bilimsel felsefeye girer. Bu da ancak bilim formudur.

Geriye kalan cafe bolumu de geyik sohbeti ve havadan sudan konular icin.

Dolayisi ile forumun temeli ister din ister milliyet ister etiuk ister politika olsun, felsefeden bagimsiz olamaz. Cunku butun bu kavramlar felsefe ile aciklanir.

Tamamda sen bu konuda kendini tek otorite goruyorsun, diktatorlugun de burdan geliyor. Ben despot demedim.

Bir seyin uslubunun ne oldugu tartisilir. Bu senin istedigin gibi olursa bu diktatorluktur.

Anlasilirligi da tartisilir. Sen anliyorsun diye anlasilir, anlamiyorsun diye anlasilmaz olmaz.

En azindan demokrasi uygulanir.

Bir konuyu bilmek once ogrenmek ile olur, itiraz etme ile ya da sirf karsi cikmak icin karsi cikmas ile degil. Bu da niyet ve istemdir.

Herkes her konuyu da ogrenmek istemeyebilir.

Sonucta kisiler, genelde ilgi, etki ve onem temelinde hareket ederler. Herkesin etkilendigi, ilgilendigi ve onemsedigi konu kavram v.s. de farklidir.

Iste o yuzden de bir sinifta kimse ogretmeni suclamaz. Talebe ogretmenin ogretimine gore ya ogrenir, ya ogrenmez.

Ayrica kisilerde olmayan sey de saygidir. Bir kisi gozleme gore konusunda ya da kavramda bilgisi olan birine saygi gostermeli ve onunla bilir bilmez atismamalidir. Yani ego tatmini yapmamalidir.

Mesela ben her bir sitede kimin zamanla hangi konularda bilgili ve deneyimli v.s. oldugunu algilar ve gozlemler ona gore davranirim.

Tabi butun bunlar toplumun gelismislik duzeyi ile ilgili.

Niceliğin de ilginç bir niteliği var.

Her türlü insanla tartışmanın zevki başka..

Oyle de bazen tartismalar kahve kulturunun de altina dusuyor. Hele kisilerin birbirlerini hedef almasi, tam bir duygusal ve egosal kutuplasmaya donuyor.

Boyle durumda ortada ne bir dusunce ne de bilgi oluyor.

Ustelik kitle de bunlari okumaya maruz kaliyor.

Geçmişten beri söylüyorum. Evrensel-insan'ın yazıları çok değerli olmasına rağmen zor anlaşılır. Belki de söylediği gibi, algı zayıflığı, konuyu kavrayamadığımdan, değişik dünya görüşü vs. olabilir. Bunu sadece kendim için söylüyorum. Kimseye sözüm yok.

Evrensel-İnsandan zor da olsa epey şeyler öğrendim. Toplumsal bilinç yerine birey bilinci edinmenin gereğini öğrendim. Bu bile yeter. Diğer bilgileri öğrenmeye devam ediyorum.

Yazılarındaki tutarlılığı, bilimselliği farketmemek mümkün değil.

Bazan yazılarında bana göre hatalar görüyorum ama, bunu önce kendimin kavrayamamasına yoruyorum. Kavradığımda daha da üzerine gidip, tartışıp, sorgulayacağım.

Geçmişten beri söylüyorum. Evrensel-insan'ın yazıları çok değerli olmasına rağmen zor anlaşılır. Belki de söylediği gibi, algı zayıflığı, konuyu kavrayamadığımdan, değişik dünya görüşü vs. olabilir. Bunu sadece kendim için söylüyorum. Kimseye sözüm yok.

Evrensel-İnsandan zor da olsa epey şeyler öğrendim. Toplumsal bilinç yerine birey bilinci edinmenin gereğini öğrendim. Bu bile yeter. Diğer bilgileri öğrenmeye devam ediyorum.

Yazılarındaki tutarlılığı, bilimselliği farketmemek mümkün değil.

Bazan yazılarında bana göre hatalar görüyorum ama, bunu önce kendimin kavrayamamasına yoruyorum. Kavradığımda daha da üzerine gidip, tartışıp, sorgulayacağım.

Aslinda bu yetmez.:)

En azindan cagi bilimselligi evrenselligi yakalama adina yetmez.

Ayrica birey bilincinin, farkindasizlik ve bilissel olmadan; bireyciligin, akilciligina, bencilligine, bananeciligine, baska bir teslimiyete v.s. donusmemesi ve en basta kendi turunu karsisina sirf kendi bireyci cikari adina almamasi icin, seni ilgilendiren, etkileyen ya da onemsedigin konu ve kavramlar yada detayli bilgilenme ve bilinclenme istegin arzun v.s. olursa; ister bu konu ve kavramda kendin bir baslik acabilirsin, istersen bu sitedeki ya da baska sitelerdeki basliklardan senin alginda ve senin adina onemli gordugun ilgini ceken varsa da onun ile ilgili yazisabiliriz.

Algı zayıflığı yazan için de geçerlidir okuyan için de..

Ayrıca yazdıklarının etkisini gözlemlemek isteyenler için çok daha önemlidir.

Algı zayıflığı müphem bir kavram aslında.

Bununla ne demek istendiği belli değil.

Ama eğer yazılanları anlamamak kastediliyorsa, yazdıklarından dolayı anlaşılmamak daha az bir algı zayıflığı değildir.

Ama eğer yazılanları anlamamak kastediliyorsa, yazdıklarından dolayı anlaşılmamak daha az bir algı zayıflığı değildir.

Noncognitivizm ne demektir?

http://forum.dusuncedunyasi.net/index.php?/topic/1026-noncognitivizm-farkindasizlikbilissel-olmama-durumu/

Buradaki sorun basta algilama icin gereken caba onem ilgi etki v.s. ortaya koymadan, direk yazinin yazarinda sorunu aramaktir.

Bu algilamak istemekten kacistir, ya da beynin algiyi bilincini bilincsiz kapamisligidir. Cunku beyin kendi core faithleri ile alma acikligini kapatmistir.

Her turlu corefaithe ters gelen ve onu sorgulatan herhangibir aciklamayi bu temelde beyin almaz.

Cunku onun icin corefaithleri sorgulanmazdir.

Core faith and culture

Another important factor of human behavior is their “core faith”. This faith can be manifested in the forms of religion, philosophy, culture, and/or personal belief and often affects the way a person can behave. 80% of the United States public claims some sort of belief in a higher power, which makes religion a large importance in society

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_behavior

Core faith – The person's set of beliefs, like religion, philosophy, etc. Provided, sometimes subconsciously, by their family, peers, social media, and the society where they live.

Haklı olabilirsin.

Daha kolay algılayan, algılayan, algılayamayan sıfatları algılayanlar içinse, daha kolay anlaşılan, anlaşılan, zor anlaşılan, anlaşılmayan da anlatan için birer sıfattır.

Anlatanın tecrübesi, becerisi ve yeteneği de hiç yabana atılmayacak özelliklerdendir. Aynı konuyu anlatan yazarların yayın organları farkları tercih sebebidir. Kimisi açık, basit, detaylı ama kolay anlaşılır, örnekli, resimli, grafikli, deneyli, akışkan, eğlenceli ve dil bilgisine uygun şekilde olabilir. İşte bu özelliklerin her biri, algılayan için çok önemlidir.

Sonuçta her iki tarafında tecrübesi, bilgisi, eğilimi önemlidir.

Noncognitivizm ne demektir?

http://forum.dusuncedunyasi.net/index.php?/topic/1026-noncognitivizm-farkindasizlikbilissel-olmama-durumu/

Buradaki sorun basta algilama icin gereken caba onem ilgi etki v.s. ortaya koymadan, direk yazinin yazarinda sorunu aramaktir.

Bu algilamak istemekten kacistir, ya da beynin algiyi bilincini bilincsiz kapamisligidir. Cunku beyin kendi core faithleri ile alma acikligini kapatmistir.

Her turlu corefaithe ters gelen ve onu sorgulatan herhangibir aciklamayi bu temelde beyin almaz.

Cunku onun icin corefaithleri sorgulanmazdir.

Core faith and culture

Another important factor of human behavior is their “core faith”. This faith can be manifested in the forms of religion, philosophy, culture, and/or personal belief and often affects the way a person can behave. 80% of the United States public claims some sort of belief in a higher power, which makes religion a large importance in society

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_behavior

Core faith – The person's set of beliefs, like religion, philosophy, etc. Provided, sometimes subconsciously, by their family, peers, social media, and the society where they live.

Bu daha da kötü bir mazeret. Özür kabahatten büyük...

Savını savunurken veya bir konuyu tartışırken hitabettiiklerinin bilişseel düzeyde eksik olabileceklerini düşünen birisi, önce onları eğitecek, ya da konuya açıklık getirerek daha kolay anlaşılmasını sağlayacak bir yöntem izlemelidir.

Bu daha da kötü bir mazeret. Özür kabahatten büyük...

Savını savunurken veya bir konuyu tartışırken hitabettiiklerinin bilişseel düzeyde eksik olabileceklerini düşünen birisi, önce onları eğitecek, ya da konuya açıklık getirerek daha kolay anlaşılmasını sağlayacak bir yöntem izlemelidir.

Bunlari ben degil, gozlem ve bilimsellik ortaya koyuyor. Aksi ayni turden oldugumuz halde insanligi tartismamis mumkun degildir.

Bizleri tartistiran ayni turden gorunuste olmamiz ama zihniyette olmamamizdir.

Bunlari ben degil, gozlem ve bilimsellik ortaya koyuyor. Aksi ayni turden oldugumuz halde insanligi tartismamis mumkun degildir.

Bizleri tartistiran ayni turden gorunuste olmamiz ama zihniyette olmamamizdir.

Yani bunları sen söylemiyorsun. Sana söyletiyorlar....

Bu daha da ilginç...

Yani bunları sen söylemiyorsun. Sana söyletiyorlar....

Bu daha da ilginç...

Hayir, benim ...e gorem belli insanoglu temeli. Benim hedefim de belli zihinsel davranissal ve her turlu yasam ve iliskisel, insanlasma evrensellesme bilimsellesme ve bilissellesme.

Bu da insanoglunu baska bir fenomene ozdes kilmak ile degil, insanoglunu insanlastirmak ile saglanir.

Hayir, benim ...e gorem belli insanoglu temeli. Benim hedefim de belli zihinsel davranissal ve her turlu yasam ve iliskisel, insanlasma evrensellesme bilimsellesme ve bilissellesme.

Bu da insanoglunu baska bir fenomene ozdes kilmak ile degil, insanoglunu insanlastirmak ile saglanir.

İletilerinizi çok sayıda teknik terimler kullanarak yazarsanız bilginizi, o terim ve kavramları iyi bilenler dışında kalanlarla paylaşamazsınız.