Jump to content

Merhaba

admin

Recommended Posts

Düşünce Dünyası forumuna hoş geldiniz.

Yıllardır internette takip ettiğim ve tartışmalara katıldığım başka forum ortamları oldu. Oralarda farkettim ki insanlarımız, özellikle ciddi konularda (felsefe ve politika gibi) tartışırken dinsel ve geleneksel bakış açısının dışına fazla çıkamıyor.

Politikayı ana babadan öğrendiği gibi tartışıyor, felsefi sorulara dinden öğrendiği kadarıyla cevap veriyor, günlük hayatta karşılaşılan ve kafa kurcalayan pek çok konuda ise ya güvendiği insanların bilgilerini takip ediyor, ya da ne düşüneceğini, neye inanacağını, konuya nasıl yaklaşacağını bilmiyor.

Bunun genel olarak "bilimsel" ve "eleştirel" düşünce eksikliği ile ilgili olduğunu düşünüyorum. İnsanlar toplumda ve eğitim aldıkları okullarda pek çok şey öğreniyorlar, ama doğru düşünmenin yolu ve yöntemleri bunlardan biri değil.

Bilinmeyen konulara, yeni karşılaşılan meselelere, veya aşina olunan fakat hazır alınmış bilgilerin ötesine pek geçilmemiş konulara nasıl yaklaşacaklarını, bu konularla ilgili güvenilir bilgileri güvenilir olmayanlardan nasıl ayıracaklarını insanlar genel olarak bilmiyor.

Doğru düşünme ve bilimsel kuşkuculuk da öğrenilebilecek konulardır. Çünkü onların da yöntemleri, kuralları vardır. Yanlış alışkanlıkları tespit etmenin yolları vardır.

Bu konularda kendisini eğitmek ise, insanları pek çok açıdan daha bilinçli, daha aydın ve hatta kendi hayatlarında da daha başarılı yapacaktır.

İnsanların içinde bulundukları yanlış düşüncelerin ve şartlanmaların farkına varmaları belki o zaman biraz daha kolay olacaktır.

İşte belki o zaman insanlar her konuda o kadar kolay aldanmayacaktır.

Bugün, muskacılara, falcılara, dua ile insanları iyileştirdiğini iddia edenlere, mucizelere, cinlere, hayaletlere, ruh çağırmaya, medyumlara, telepatiye, uzaylıların dünyayı ziyaret edip insanlara yardım etmiş olduğuna, komplo teorilerinin her türlüsüne inanan yığınla insan bulunmaktadır toplumda.

Hatta hemen hemen herkes, bu saydığım konuların en az birkaçında zayıftır muhtemelen, ve yanılmaya, kandırılmaya eğilimlidir.

Halbuki bilimsel kuşkuculuğu, eleştirel düşünce alışkanlığını ve şartlanmaları, dayanaksız kabulleri tespite alışkın bir zihin, bu konuların pek çoğunda çoğunluğa nazaran daha gerçekçi bir tavır takınabilecektir.

Bu forumda tartışılacak konularla, topluma bu konularda faydamız olmasını diliyorum.

• Replies 101
  • Oluşturuldu
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fakat elbette bu site ve forum sadece bu maksatla ve bu çerçeveye giren konularla ilgili açılmamıştır.

Forum ana sayfasında da göreceğiniz gibi, bilim forumumuz, felsefe forumumuz ve politika forumumuz bulunmaktadır. Oralarda tartışılacak konuların da mümkün olduğunca bilimsel bir yaklaşımla ve eleştirel düşünce alışkanlığıyla yoğurulmuş şekilde yapılmasını umut etmekle beraber, bu site ve forum, yelpazesi oldukça geniş bir tartışma platformudur.

Başka sitelerin eksik bıraktığı konulara odaklanmayı umut eden sitemizin, katılımcılara faydalı ve eğlenceli bir ortam haline gelmesini umuyorum.

Benden sonra gelen ve benden once uye olmus olan her yazar arkadasa, hosgeldin.

Ayrica, bu siteyi dusunup, bizlerin hizmetine sunan, yazar arkadasa da tesekkurler.

Eger yazismalar sadece dile gelen dusunce uzerine olursa ve kisiye,kisisellige yonelinmezse ve de dusunce belirtmek yerine, belirtilen dusunceye dusunce belirtmek yerine, cesitli nedenlerden dusuncenin yazarina kisisel olarak yonenilmezse ve yazismalar kisisellige karsilikli atasma ve satasmaya donusmezse, sorun olmaz.

Bu konuda, ben herkesin azami dikkat ve onemi gosterecegini ve duygusu yerine mantigini kullanarak dusunce dile getirecegini umuyorum.

En azindan, yazarlarin boyle bir ortama cekildiginde, misilleme yapmamasini ve karsidakine bu firsati vermemesini ve bir kisir dongulu "ben dogruyum v.s." yarismasina girmemesini umuyorum.

evrensel-insan

Saygideger pante;

Ölçüyü kaçırmazsan tabi!-pante-

Senin yukaridaki cumleni, algilama olarak ben; soyle tercume ediyorum.

"Aklin, alisilagelmis, yerlesmis, otomatiklesmis, dogal veri, tabu, degerlerini ve sinirlarini algilanamayacak sekilde zorlamazsan, tabi"

Iyi guzelde, aklin, her turlu sinirlarini asmis, oznesi olmayan dusuncenin boyle bir olcutu var mi? :lol:

Aslinda olcut, aklin algilayabilme siniri olarak saptanacak, tabi bu da her beynin aklinin kendideger, veri, tabu, konusundaki sahiplik ve sabitlik temelli ideolojik/inancsal dogrulanan siniri ve algisina gore degisecek.

Ama unutma, her yasanan sonucta gozlemsel bir tecrube, birikim, deneyimdir.

Bu acidan, bu site diger oncekilerden, isleyecegi konularda yazarlarin bilgi, birikim, bilinc ve farkindalik duzeyleri olarak daha farki olacak ve ben oyle umuyorum.

Haydi, hayirlisi! :D

Saygideger placebo;

Bilhassa uzun zamandır yazışmayı özlediğim evrensel hocama

Artık Pante hocamla ne atışırsınız kimbilir.-placebo-

Bilmukabele ve tesekkurler.

Ayrica"halep ordaysa, arsin burda". Zaten tum tartismalarimizi, demokratik ve okurlara acik yapiyoruz. Gizli, saklimiz yok. :)

Ama, benim korkum; panteye yonelik, onun "sinirlarini zorlayacak olcuyu kacirmak."

Insaallah, o raddeye gelip, "kususmeyiz." :(

evrensel-insan

Ama, benim korkum; panteye yonelik, onun "sinirlarini zorlayacak olcuyu kacirmak."

Insaallah, o raddeye gelip, "kususmeyiz." :(

Sevgili Placebo;

Ben forumlarda 3 şeyden nefret ederim: :)

Birincisi; başlık kirliliğinden. Yani, sıkı sık ve gereksiz açılan içeriksiz başlıklarla forumun kirletilmesinden.

İkincisi; gereksiz uzun ve anlaması ağır mesajlarla yanıt verip insanı bayan yorumlardan. Üstelik bu mesajlarda soru üstüne soru sorup yanıt vermeye zorunlu bırakılmaktan.

Üçüncüsü de; Mesajlarda zorunlu olunmadığı halde bol miktarda teknik terimler, yabancı dilde bilimsel sözcükler kullanılarak sade ve herkesin anlayacağı dilden uzaklaşılmasından.

Saygıdeğer Evrensel-insan'ı bu saydıklarımdan tenzih ederim. Ve yapsa bile küsüşmem. :D