Jump to content

Lazlar Kimdir?

jadi

Recommended Posts

Tam Temel fikrasi.Efendine köleligi kabul ediyorsan bisey diyemem efem :rolleyes:

Bana köle diyorsan bütün dünya halklarına köle demen gerekiyor kedican.Kültürümü yaşıyorum,dilimi konuşuyorum,yeri geliyor arabama memleketimin bayrağını asıyorum,devletten ve halktan henüz bir tepki falanda görmedim.Kölelik buysa köle olabilirim :)

Hayir ya bak, su adam Karadenizlilerin gecmiste hiristiyan Rum oldugunu inkar etmek icin ne soytariliklar yapiyor, biz ezelden beri Turktuk demeye calisiyor.

Bunun nedeni

1)Evet sonradan donduk, biz donegiz.... lafini itiraf etmek istememeleri. Bundan kacmak icin milliyetcilikte cok fazla agresif olmaya meylediyorlar

2)Devletin bu halki tehlikeli gormesinden dolayi ulku ocagi orgutlenmesine buyuk itina gostermesi

Bu sebeplerden en asagilayici fikralari bile "heheh bizi sevdiklerinden yapiyorlar boyle" diye gecistirmeye calisiyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=UqzlgHHykH0&feature=related

Sn jadi sacmaladikca sacmaliyorsunuz. Acinacak hallere dusmeyin. Istediginiz cevabi alamadikca cidden garip bir evrim geciriyorsunuz gibi . Oncelikle KARADENIZLILERLE LAZLARI birbirinden ayirin. Bunu anlamak icin kocaman %100 kapasite ile calisan bir dusunce kabiliyetine sahip olmaya gerek yok .

Samsun ,Giresun ,Zonguldan bunlarin hepsi karadeniz icinde siz gidip KARADENIZLILER hristiyandi derseniz bu insanlar hayir biz degiliz der tabiki.

Ama soyle usturuplu deseniz ; Karadeniz icindeki bazi etnik gruplar eskiden hristiyandi. Buna kimse karsi cikamaz evet oyleydi cunku.

Lazlara gelince EVET LAZLAR hristiyandi ve sonradan musluman oldular.

Nedeninize anlayacaginiz dilde basit cevaplar ;

'''1)Evet sonradan donduk, biz donegiz.... lafini itiraf etmek istememeleri. Bundan kacmak icin milliyetcilikte cok fazla agresif olmaya meylediyorlar''

Her ne kadar bu cumle kadar basit ve itici bir cevap veremeyecek olsamda, Ben laz olarak gecmisimi biliyorum ve kabul ediyorum her lazda kabul eder.Ama donek lafina gelince Turkce konustugu halde ulkesinde yasayan ulkesi icin hic dusunmeden canini verecek bu insanlara ve ayni dili konustugu kisilere bu sekilde hitap etmeniz sanirim DONEK ligin cok daha otesinde bir aciklama gerektiriyor fakat oda bize gore degil. Ben turk degilim ama dilinizi konusuyorum biliyorum sizlere karsi KARIN AGRIM var diyin amenna lafim olmaz.

2-''2)Devletin bu halki tehlikeli gormesinden dolayi ulku ocagi orgutlenmesine buyuk itina gostermesi''

Turkiye Cumhuriyeti Iktidarindaki parti elinden gelse ulku ocaklarini kapar ,yani devletin bunu desteklemesi gibi bir durum soz konusu hic olmadi ,yine salladikca salliyor bilmediginiz konularda biliyormus gibi konusup kendinizi gulun bir okadarda cekilmez birisi haline sokuyorsunuz. Devletine ihanet eden ,ihanet edecek Herkes LAZLARIN oldugu bolgede faaliyet yapmayi dusunuyorsa bir kac kere dusunmesi gerekir. Bunun anlamini anlayacak kadar TURK olmadiginiza kanaat getirdigim icin dahada acma gereksinimi duymuyorum maalesef..

''Bu sebeplerden en asagilayici fikralari bile "heheh bizi sevdiklerinden yapiyorlar boyle" diye gecistirmeye calisiyorlar.''

Hala karadenizli ve LAZLAR arasindaki farki anlamayacak durumdasiniz ama biraz once yazdigim gibi bunu anlamak icin %100 dusunme gucune sahip olmaya gerek yok . Siz bunu LAZIN birine soyleseniz yuzunuze baka baka guler cunku bilirki O fikralarin beslendigi yer lazlar degildir.. Bunun disinda farkezelimki Bu fikralarin beslendigi kisiler lazlar olsun :) Simdi Amerikalilar yani hristiyanlar ozellikle yahudilerle cok dalga gecerler.YAhudiler de yuzlerine bakip gulerler ama Amerika'nin en zengin finans sirketlerinin sahipleri yahudidir. Amerikan borsasinda en cok nakiti olan kisiler yine yahudilerdir,oradaki en buyuk Taki firmalari yine yahudilerin elindedir vs vs vs vs ...Ingilizceniz var ise yahudilere yapilan klasik sakalardan birinin en taninmis hali bu kisacik showdada vardir (5:51 . dakika). Ama yahudiler onlara gulenlere bir sonraki gun onlar islerine gittiklerinde daha cok guler.

http://www.youtube.com/watch?v=1uwOL4rB-go

Lazlarda bu ornege uyuyor :) Tr nin en buyuk armatorlerinin %60i lazdir. Turkiyenin en iyi mutahitlerinin %40i lazdir. Boyle cok ornek sayabilirim ama ben saydikca siz kendinizi cok farkli kisi olarak gorebilirsiniz. Siz kafanizdaki senaryoya uyan cevaplar bulana daha dogrusu baskalarindan duyana kadar rahat edeceginiz yok .Siz burda bunlari yazdikca bizde sizlere guluyoruz :)

temel, mesleği icabı kayseride bi köyde kalıyomus..tabi karadenizli damarı astığı astık kestiği kestik..iş cıkışı hergün köy kahvesine gidermiş.her gün de silahını masaya vurup kahvede şöyle bağırırmış..

--ulan sağdaçilerun anasini,soldaçilerun bacisini si...yim..

bir iki derken kayserililer bunu kaldıramaz hale gelmişler.temele de bişey diyemiyolar.ne yapalım ne edelim derken bi çare bulmuslar..aralarında anlaşıp biz niye altta kalıyoruz,bizde gidelim temelin köyünde böyle yapalım demişler.içlerinden en iyi konusanı (küfretcek ya) seçip göndermişler temelin köyüne..neyse kayserili gitmiş köyün kahvesine çıkarmış silahını masaya vurmuş..birden kahvedeki bütün lazlar bellerinden silahlarını cıkarıp kayseriliye tutmuslar.birisi şöyle demiş:

--uşağum bişey mi diyecesun??

kayserili de cevap vermiş lazların anlıycağı dilden

--yok bişey ağabey,sağdaçiler anami,soldaçilerde bacimi si...sinler ,diyecektum..:)))

Buda karadeniz insaninin bir fikrasi hepsindede kotu gozukmuyormus sanirim :)

Sn jadi sizde bunlara gulerken birileri sizlere kahkaha atarak guluyor unutmayiniz ..

Son mesajimdi herkese iyi gunler ve bol gunesli yazlar.

Bana köle diyorsan bütün dünya halklarına köle demen gerekiyor kedican.Kültürümü yaşıyorum,dilimi konuşuyorum,yeri geliyor arabama memleketimin bayrağını asıyorum,devletten ve halktan henüz bir tepki falanda görmedim.Kölelik buysa köle olabilirim :)

Senin yaptiklarini bizde yapsak mesele kalmayacak o zaman ;)

Hayir ya bak, su adam Karadenizlilerin gecmiste hiristiyan Rum oldugunu inkar etmek icin ne soytariliklar yapiyor, biz ezelden beri Turktuk demeye calisiyor.

Yahu senin dediğin "eskiden lazlar böyleydi" sözü ile "biz şimdi böyleyiz" sözü arasında ne fark var?

Döneklik, haysiyetsizlik ise vurgulamak istediğin, şu anda kendini başka türlü hisseden adamı kendi istediğin gibi hissetmeye zorlamak da dönekli ve haysiyetsizlik.

Yahu sana ne?

Lazların (Karadeniz halklarının) politikası binlerce yıldır onları asimile etmemiş işte.

Anadoludaki aynı dönemdeki bütün herkes asimile olmuş karadeniz insanı olmamış.

Yaptığın şeyler madalyon gibi.

İki yüzü var.

Sen bir yandan bir şeyler vurgularken diğer taraftan ilkel ilkel şeylerden bahsediyorsun.

Herkes milli benlik ve kimliğini şiddet veya huzursuzluk çıkararak koruyacak ya da vurgulayacak diye bir şey yok.

Bu tür şeyleri yazma.

Karadenizin havasını solusan 3 gün çarpılıp yatak döşek yatacaksın (bu kesin, havası çarpar alışık olmayanları) gelmiş kraldan çok kralcı oluyorsun.

Sen istiyorsun ki karadeniz halkı da güneydoğudakiler gibi şiddet ve gürültü patırtı çıkarsın.

Senin hak arama anlayışın bu.

Orada herkes rahat canım.

Eski yunancadan, Modern yunancaya bir çok ders veren yer var.

Yayın yapan kanal var.

Ayinler var.

Kültüre ilişkin her şey var.

Ama gürültüsüz patırtısız.

Bu bir kültür meselesi.

Ben burada Laz halkinin (ve Lazlar'dan once Rumluga, sonra Turkluge asilmile olmuis Karadenizliler'in) kulturu, dili, folkloru korunsun ve taninsin, asigilanmasin diye mucadele ediyorum, Lazlar gelip bana ofke kusuyor. Lanet olsun boyle duzene

Ne yaparsın işte. Kütahya'da da siyanürlenen halk AKP'ye %60 oy basmıştı. :D :D

Ben burada Laz halkinin (ve Lazlar'dan once Rumluga, sonra Turkluge asilmile olmuis Karadenizliler'in) kulturu, dili, folkloru korunsun ve taninsin, asigilanmasin diye mucadele ediyorum, Lazlar gelip bana ofke kusuyor. Lanet olsun boyle duzene

Senin amacın Lazlara destek çıkmak değil, Lazlar üzerinden Türklere, Türkiye Cumhuriyetine çamur atmak. Ama yemedi kimse. :D

• Like 1

Senin yaptığın kötü yerleri işaret etmek.

Buna fitna deniyor (yani provokasyon)

Sadece sen değilsin ki bunu korunsun diyen.

Avrupa Birliği bir çok hibeli veya düşük faizli programlar başlattı.

Kültürel etkinlik, el işi, giyim, yaşatma derneği, çalışma, araştırma vs krediler verip destekler sunuyor.

Japonya bile kredi veriyor.

Kültürleri yaşatın diye.

Çünkü orası ilginç bir yer.

Her 50 km'de bir farklı kültüre rastlanan bir yer.

Ama "böyle bölye yaptılar size ulan, bu yakışır mıydı sizin gibi delikanlı adamlara" vs diyen kişi ne kadar samimidir?

Ha bu arada... Sakın bu Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin kültür yaşatmaya yönelik program ve kredilerini karadenize özgü sanma.

Bu herkese özgü.

Ancak herkes fıtratınca davranıyor.

Karadenizli el işini osunu busunu yaşatmak için kadınları topluyor kooperatifçilik oynuyor.

Başkaları da silah alıp dağ tepe geziyor.

Dedim ya,

Kültür meselesi...