Jump to content

Lazlar Kimdir?

jadi

Recommended Posts

NTV Tarih dergisinin geçen sayılarından birinde, yanlış anımsamıyorsam Bayburt'ta olacak, bir dağ köyünün yakınlarında bulunan Bizans kilisesi yıkıntısı hakkında, köylülerin 'gavur geçmişlerinden utandıkları için' hiç konuşmak istemedikleri yazılmıştı. İlginç bir psikoloji.

Soyle degerlendirmek gerek. Bu kisiler Bizans geldiginde Rum kimligini kabulleniyor ve onlardan cok Yunan oluyor. Osmanli gelince Turklesiyorlar, simdi nasil bir milliyetci olduklarini soylememe gerek yok. Burdan tahmin edebiliriz ki yarin baska bir imparatorluk gelse, farkli bir din ve dil ve din dayatsa yine direnmeyecekler, bu gune kadar hic yapmadilar cunku. O zamanda torunlari simdi onlarin Ortodoks atalarindan utanmasi gibi onlardan utanacaklar. Kurtler icin bunu asla soyleyemeyiz onlar direniyor cunku

Bu acidan bakarsak ne kadar nahos bir durum oldugunu goruruz saniyorum

Karadeniz halki, asimilasyona direnmese dahi kendi kulturunu ve folklorunu devam ettirerek ozgun kimligini koruyabilmis. Ama ne yazik ki gunumuz TC'si bu insanlarin kulturel farkliligina bile tahammul gosterememekte ve bu alcaltici fikralari bir sekilde pompalayip, yore insanini bir karikatur kahramani, yarim akilli bir ahmak gibi gostermeyi amaclayip kulturlerinden de uzaklastirmayi amaclamaktadir.

İnsan şunu yazmadan önce "yarım akıllı ahmak" diye nitelendirdiğin Karadenizli insanlardan Tayyip Erdoğan, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan gibi çok sayıda başbakan ve Cevdet Sunay gibi cumhurbaşkanlarının çıktığını görür de utanır yahu.

Ne ilgisi var o fıkraların?

O fıkraların kökeni Osmanlı'ya dayanır.

Karagöz-Hacivat oyunlarının yanında "Sen beni tanaymisun, anamı tanaymisun, babamı tanaymisun" şeklinde uzun uzun konuşup karşısındaki iki kelime edince "Dur sen çok konuştun, biraz da ben konuşayım" deyip yine uzun uzun konuşan tiplemeden türetilmişlerdir.

Ve Ateist Bakış'ın da vurguladığı gibi Karadeniz'li bundan gocunmaz, hoşuna gider.

• Like 1

Bizans mirasi simdilerde Yunanlilar tarafindan sahiplenildigi icin boyle sunuluyor bu. Karadenizliler helen halki deniyor

Romaya ait hiç bir değer Batı devletlerinin ne kökü ne de sahip olabilecekleri bir değerdir. Batı devletlerinin kendilerine düşünsel temel oluşturmak için uydurmuş oldukları bir dolu çakma düşünceden başka bir sey değildir.

Bunları elli defa yazdık çizdik.

Roma - Yunan - Batı Kültürü birbirinden alakasız oluşumlarıdr. Batının Romayı kendine mal etmeye çalışması Jenerik bir Hırsızlıktır.

Ha ben bu konularla çok ilgiliyim okumak istiyorum dersen ;

Etudes sur la religion romaine....Pierre Boyance

Al bu da benden ;

http://neferkaminanu.wordpress.com/2010/08/22/seytan-romanin-seytansiz-dunyasi/

Temel fikralarinin gecmisi 20-30 yil diye biliyorum, problemli olan onlar

Birgun okulda bir arkadasla konusurken babalarimizin birbirlerini taniyabilecegini dusunduk, ayni yerde mi calismislar bir donem oyle birseydi. Bende babanin adi ne sorarim bende babama belki ahbaplardir dedim. Cocuk guluyor, utaniyo kizariyo falan, adini soylemek istemiyor. Meger babasinin adi Temel diye yapiyormus bunu, utaniyor bundan. Eskiden asiri yayginmis bu isim

Soyle degerlendirmek gerek. Bu kisiler Bizans geldiginde Rum kimligini kabulleniyor ve onlardan cok Yunan oluyor. Osmanli gelince Turklesiyorlar, simdi nasil bir milliyetci olduklarini soylememe gerek yok. Burdan tahmin edebiliriz ki yarin baska bir imparatorluk gelse, farkli bir din ve dil ve din dayatsa yine direnmeyecekler, bu gune kadar hic yapmadilar cunku. O zamanda torunlari simdi onlarin Ortodoks atalarindan utanmasi gibi onlardan utanacaklar. Kurtler icin bunu asla soyleyemeyiz onlar direniyor cunku

Fatih 1453'de İstanbul'u fethettiğinde, Pontus bölgesi (şimdiki kabaca Rize-Trabzon-Giresun-Ordu-Bayburt-Gümüşhane illeri) hala Hıristiyandı. Alparslan'ın 1070 Malazgirt Savaşı'nı anımsarsanız, bu bölgenin İslamlaşmasında en az 300 yıllık bir gecikme olduğunu görürsünüz.

Herhalde bu nedenle, gerek Hrant Dink gerekse Katolik papaz cinayeti faillerinin -eski adıyla- Pontuslu olması, bilinçaltında bu gecikmeyi kapatma çabasından kaynaklıyor olsa gerek.

Romaya ait hiç bir değer Batı devletlerinin ne kökü ne de sahip olabilecekleri bir değerdir. Batı devletlerinin kendilerine düşünsel temel oluşturmak için uydurmuş oldukları bir dolu çakma düşünceden başka bir sey değildir.

Bunları elli defa yazdık çizdik.

Roma - Yunan - Batı Kültürü birbirinden alakasız oluşumlarıdr. Batının Romayı kendine mal etmeye çalışması Jenerik bir Hırsızlıktır.

Ha ben bu konularla çok ilgiliyim okumak istiyorum dersen ;

Etudes sur la religion romaine....Pierre Boyance

Al bu da benden ;

http://neferkaminanu.wordpress.com/2010/08/22/seytan-romanin-seytansiz-dunyasi/

Yahu ben demiyorum bunlari, Yunanlilar soyluyorlar diyorum. hallam ya

Fatih 1453'de İstanbul'u fethettiğinde, Pontus bölgesi (şimdiki kabaca Rize-Trabzon-Giresun-Ordu-Bayburt-Gümüşhane illeri) hala Hıristiyandı. Alparslan'ın 1070 Malazgirt Savaşı'nı anımsarsanız, bu bölgenin İslamlaşmasında en az 300 yıllık bir gecikme olduğunu görürsünüz.

Herhalde bu nedenle, gerek Hrant Dink gerekse Katolik papaz cinayeti faillerinin -eski adıyla- Pontuslu olması, bilinçaltında bu gecikmeyi kapatma çabasından kaynaklıyor olsa gerek.

Farki kapamaya calisiyorlar diyosun :)

Yahu ben demiyorum bunlari, Yunanlilar soyluyorlar diyorum. hallam ya

Siyasi endişelerle yapılan söylemleri kanıt yapan sensin.

Lazlar kimdir diye başlık açıp tek satır yazmıyorsun, bu başlık açma cesaretini nerden alıyorsun. ?

Sana elli defa etnik kökenini yaz diyorum elli defadır görmeze geliyorsun ?

Yanlış biliyorsun sen.

Onların çoğu Pontus Rum'u ve diğer Gürcü, Abhaza gibi halklardır.

Laz değildirler.

Lazlar öyle boyun eğen bir halk değildir. Tersine her konuda uzlaşmaz, kavgacı, inatçı, saldırgan, işini ve adaletini kendi gören, daima silahla gezen bir halktır. Onlarla kimse kolay kolay başedemez. "Dinsizin hakkından imansız gelir" sözü gibi Lazlarla başa çıkabilen Çepniler olmuştur.

• Like 1

Siyasi endişelerle yapılan söylemleri kanıt yapan sensin.

Lazlar kimdir diye başlık açıp tek satır yazmıyorsun, bu başlık açma cesaretini nerden alıyorsun. ?

Sana elli defa etnik kökenini yaz diyorum elli defadır görmeze geliyorsun ?

Etnik kimligim neyi degistirecek, buna mantikli bir yanit verirsen atalarimin nerelerden geldigini belki om ile soylerim

İnsan şunu yazmadan önce "yarım akıllı ahmak" diye nitelendirdiğin Karadenizli insanlardan Tayyip Erdoğan, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan gibi çok sayıda başbakan ve Cevdet Sunay gibi cumhurbaşkanlarının çıktığını görür de utanır yahu.

Ne ilgisi var o fıkraların?

O fıkraların kökeni Osmanlı'ya dayanır.

Karagöz-Hacivat oyunlarının yanında "Sen beni tanaymisun, anamı tanaymisun, babamı tanaymisun" şeklinde uzun uzun konuşup karşısındaki iki kelime edince "Dur sen çok konuştun, biraz da ben konuşayım" deyip yine uzun uzun konuşan tiplemeden türetilmişlerdir.

Ve Ateist Bakış'ın da vurguladığı gibi Karadeniz'li bundan gocunmaz, hoşuna gider.

Ben bu karadeniz fıkraları yüzünden T.C. den nefret eden bir karadenizliyle karşılaşmadım şu ana dek. :)

Ama jadi kararlı. Lazlarda, alevilerde veya diğer etnik kültürlerde illa bir T.C. nefreti oluşmalı.

Nasıl olur da bu fıkralardan sonra karadenizliler türklükleriyle övünürler, nasıl olurda T.C. nin yaptığı onca (sözde) kötülüğe rağmen aleviler Atatürk'ü sever ve saygı duyar. :lol:

Ben bu karadeniz fıkraları yüzünden T.C. den nefret eden bir karadenizliyle karşılaşmadım şu ana dek. :)

Ama jadi kararlı. Lazlarda, alevilerde veya diğer etnik kültürlerde illa bir T.C. nefreti oluşmalı.

Nasıl olur da bu fıkralardan sonra karadenizliler türklükleriyle övünürler, nasıl olurda T.C. nin yaptığı onca (sözde) kötülüğe rağmen aleviler Atatürk'ü sever ve saygı duyar. :lol:

Stocholm sendromu

Bu fikralar Karadeniz halkinin kendi urunudur diyenler, o zaman neden son yirmi yildir kimse cocuguna "Temel" ismini vermiyor? Madem hic rahatsiz degiller bu fikralardan?

Almanya da ki fikralar da da lazlarin yerine,Türkleri ve Avusturyalilari koyuyorlar.Türkiye de Lazlarin yaninda Kürtleri de koyuyorlar.Karikatürize olduk...

Sahsimca hepsi komik,hic gocunmam,insanoglu iste al birini vur ötekine,hepsi ben güzelim der :)

Hayir ya bak, su adam Karadenizlilerin gecmiste hiristiyan Rum oldugunu inkar etmek icin ne soytariliklar yapiyor, biz ezelden beri Turktuk demeye calisiyor.

Bunun nedeni

1)Evet sonradan donduk, biz donegiz.... lafini itiraf etmek istememeleri. Bundan kacmak icin milliyetcilikte cok fazla agresif olmaya meylediyorlar

2)Devletin bu halki tehlikeli gormesinden dolayi ulku ocagi orgutlenmesine buyuk itina gostermesi

Bu sebeplerden en asagilayici fikralari bile "heheh bizi sevdiklerinden yapiyorlar boyle" diye gecistirmeye calisiyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=UqzlgHHykH0&feature=related

Herkese Merhabalar,

Konuyu basindan beri takip eden ve LAZ biri olarak bir kac sey soylemek istiyorum izninizle. Genel olarak bir kac genel soruya cevap bulmus olsaniz bile tekrarlamak istiyorum . Her karadenizli soylendigi gibi laz degildir. Rize'de lazlar Pazar ilcesinden baslar sinira kadar yasamaktadirlar.(Artvin Hopa Gurcistan'a kadar) Ayrica Turkiye'nin bir cok yerine dagilmislardir. Nufusumuz hakkinda kesin bir bilgi yok evet fakat azimsanmayacak kadarda laz nufusu vardir Turkiye ve disinda yasayan ulkelerde. Gelelim asimilasyon meselesine.!

Sn. Jadi oncelikle onyargilarinizin altinda birsey arayarak yukaridaki alintiyi cevaplamak isterdim fakat biraz sacmalama derecesinde sorular sormus bilmediginiz konu hakkinda cok farkli degerlendirmeler yapmissiniz.. Lazlar'in Trabzondaki rumlugu kabullenmis olmasi sizleri yaniltmasin ,keza turk kavmi olupta istanlardan ,baskinlardan sonra dinlerini,turkluklerini kaybedende cok etnik grup sayabiliriz fakat su an Turkiyede yasayan Turklere siz asimile oldunuz diye genelleme yapamayiz. Trabzonda rumlarin isgali ile o zamanin sartlarina bakildiginda sayica cok ustun olan bir kavime ,irka karsi yapilmasi gereken yapilmis ,o zamanki kral dahil cogu laz oldurulmus kacmayi basaranlar lazliklarini kaybetmeden goc ederek bugunku lazlarin atalari olmuslardir.Ayrica osmanli-rus savasinda O zaman Gurcistan'in Batum kentinin ( Su anda orada cok alz yasar ve konusulan 2 dilden biridir (Digeri gurcuce) buyuk nufus cogunlugunu olusturan bir irk olarak OSMANLI deniz kuvvetlerinin cogunlugunu olusturuyorlardi. Lazlar'in turkiyede kalici olarak kalmalari ve hayatlarini burada surdurmeleri bu savastan sonra baslamistirki ondan sonrada LAZLIKLARIni kaybetleri icin devlet bir kac kisitlama yapmis fakat bunu basaramamislardir.

Yanlış biliyorsun sen.

Onların çoğu Pontus Rum'u ve diğer Gürcü, Abhaza gibi halklardır.

Laz değildirler.

Lazlar öyle boyun eğen bir halk değildir. Tersine her konuda uzlaşmaz, kavgacı, inatçı, saldırgan, işini ve adaletini kendi gören, daima silahla gezen bir halktır. Onlarla kimse kolay kolay başedemez. "Dinsizin hakkından imansız gelir" sözü gibi Lazlarla başa çıkabilen Çepniler olmuştur.

Sn panteidar konuda LAZ olmadan (Tahmin sadece) en azindan okuduklarindan da en dogru seyleri cikaran sanirim sizsiniz.

Lazlari,etnik grup olarak HAIN kurtlerden ayiran ozellikleri hicbir laz ozerlik istemez Turklugu ile gurur duyar. Kimse yanlis anlamasin onlarca canciger oldugum kurt dostum/uz vardir Pkk ya ve ona desten veren kurtlere lanet eden.. Olasi bir ihtilafta en on saflarda gidecek olan yine lazlardir. Kucuk bir olayi anlatayim, Rizede lazlarin bulundugu bir ilcede pkk lilar bir otelde konaklamaktadirlar.(Amaclarinin ne oldugu hic anlasilamadi) Oteli kapatan pkk lilar otel sahibinide parayla susturmuslar fakat otele girip cikarken dikkat ceken bu kisilerin kaldigi otel o gece sahibi ve calisanlari ile birlikte yakilarak icindekilerle yok edilmistir. Bu olay 40-50 sene once olmadi .UZak sayilamayacak kadar yakin bir zamanda gerceklesti .Iyi birsey mi bu olay ? Hayir degil. Fakat Lazlarin vatanlarina olan hassasiyeti bu sinirdadir.Bu olayi sadece lazlarin turkluklerini ve topraklarini bolmeye calisanlara karsi hep ayni durus ile kaldigini gostermek icin anlattim ki vatan hainleri hicbir zaman lazlarin oldugu bolgerele girememislerdir... Eger bu asimile olmaksa biz bundan da gurur duyuyoruz SN JADI.

Ayrica lazlarin cocuklari 3-4 yasinda konusamasalarda (lazca agir bir dildir dil hemen donmuyor maalesef) lazcayi ana dilleri gibi anlarlar..Asimile olan millet bu ozelliklerini kaybeder.Fakat lazlar bu ozelliklerini hic kaybetmediler. Cocuklarina ,torunlarina nereden geldiklerini hic unutturmadiklari gibi ekmek yedigi barindigi vatanina ihanet etmemeyi ,ihanet edene karsi durmasi gerektigini hep ogretmistir.

Velasil Sn jadi nette okunulan 2-3 seyle bilmedigin konularda ahkam kesmek bilmislik degildir. Kisi soru sorarken istedigi cevabi alana kadar hayir o bu su degildi diyerek bilmislik yapmamalidir. Sordugunuz sorulara bir kac kere cevap verildigi halde kafanizda kurdugunuz senaryoya uyan cevabi alamamis olmanin verdigi aci ile baktim olmuyor bari ben yazayim diyip bilmeden sagdan soldan edinilen 2-3 cumleyle bos kelamlar saymak pek dogru olmasa gerek . Konunun ozu budur.

Bu arada Lazlarin calgisida evet kemence degil Tulumdur. Sn jadi simdi bunada onuda iskoclarin gaydasindan caldiniz der :) ve/veya demez cevabini vereyim. Gayda 19 yy. Tulum 17yy. ortaya cikmistir.

Iyi gunler.

• Like 1

Hayir ya bak, su adam Karadenizlilerin gecmiste hiristiyan Rum oldugunu inkar etmek icin ne soytariliklar yapiyor, biz ezelden beri Turktuk demeye calisiyor.

Bunun nedeni

1)Evet sonradan donduk, biz donegiz.... lafini itiraf etmek istememeleri. Bundan kacmak icin milliyetcilikte cok fazla agresif olmaya meylediyorlar

2)Devletin bu halki tehlikeli gormesinden dolayi ulku ocagi orgutlenmesine buyuk itina gostermesi

Bu sebeplerden en asagilayici fikralari bile "heheh bizi sevdiklerinden yapiyorlar boyle" diye gecistirmeye calisiyorlar.

http://www.youtube.c...feature=related

Kraldan daha kralci olduklarini biliyorum,balkan göcmenlerinin coguda da ayni.Kendini inkarla degil kendinle varsin,karakedi atasözü;)

Kraldan daha kralci olduklarini biliyorum,balkan göcmenlerinin coguda da ayni.Kendini inkarla degil kendinle varsin,karakedi atasözü;)

Hop kedicik kal orada.Kraldan çok kralcılar sizlersiniz.Ben kendi dilimi istediğim gibi konuşabiliyorum.Kendi kültürümü sonuna kadar yaşıyorum kimse de ses etmiyor.Balkan dernekleri bu konuda sonuna kadar destek veriyor.Sınırlı imkanlarla ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar.Bilhassa kendi çevremde 45-50 yaş üzeri Türkçe konuşana çok nadir rastlıyorum.İstediğimiz herşeyi yapabilirken neyin isyanını yapalım?

Bu konuda da lazlar rahatsız olmuyorsa afedersiniz size b*k yemek düşer.Adamlar kendileriyle dalga geçebilcek kadar komplekssiz ve rahat demekki.Eleştirceğinize onları örnek almaya bakın.

Hop kedicik kal orada.Kraldan çok kralcılar sizlersiniz.Ben kendi dilimi istediğim gibi konuşabiliyorum.Kendi kültürümü sonuna kadar yaşıyorum kimse de ses etmiyor.Balkan dernekleri bu konuda sonuna kadar destek veriyor.Sınırlı imkanlarla ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar.Bilhassa kendi çevremde 45-50 yaş üzeri Türkçe konuşana çok nadir rastlıyorum.İstediğimiz herşeyi yapabilirken neyin isyanını yapalım?

Bu konuda da lazlar rahatsız olmuyorsa afedersiniz size b*k yemek düşer.Adamlar kendileriyle dalga geçebilcek kadar komplekssiz ve rahat demekki.Eleştirceğinize onları örnek almaya bakın.

Yok haklısın.Yunanlılar fazlasıyla milliyetçiler.O bölgede sürekli sorun yaratan bir millet.Makedonlara yaptıkları resmen adiliktir.Utanmadan adamların anayasalarını bile karışma cüretini gösteriyorlar.

Tam Temel fikrasi.Efendine köleligi kabul ediyorsan bisey diyemem efem :rolleyes: