Jump to content

EN SEVDİĞİNİZ SÖZ HANGİSİ?

Huysuz

Recommended Posts

"LA İLAHE İLLALLAH" Bu söz sadece Müslümanlar için geçerli değilidir. Bu söz her insanın özgürlüğünün doruk noktasıdır. "La ilahe" diyerek dogmalaşmış tüm değer yargıları, gelenek, kanun, sistem ve ideoloji putlarını bir bir deviriyor ve tüm putlardan arınıp özgürleşiyorsunuz. Ondan sonra da "illallah" (Allah'tan başka) diye bir parantez açarak "beni yargılayabilecek birisi varsa o da ancak beni ben yapan, benim varlığımı bana kazandıran, varlığı bana emaneten vermiş olan yaratıcı, var edicidir" yani ONLY GOD CAN JUDGE ME! demiş oluyorsunuz. Ne mutlu LA İLAHE İLLALLAH diyene!

Red ediyorum; tüm dogmalaşmış değer yargılarını, gelenekleri, ideolojileri, kanunları. İnsanın insana kulluğunu red ediyorum!

Insanin insana kullugunu red ediyorsun ama, kullugu insandan alip Allah'a veriyorsun.

Sen kullugu red etmis olmadigin gibi, Insaninda kendi yarattigina kendinin kulluk etmesini istiyorsun?

Insanoglu illa kul olmak zorunda mi?

Kullugun mantigi, anlam ve icerigi nedir?

Insanoglu neden kendikendini kendine ya da Allah'a kul etsin?

• 1 ay sonra...

"beni yargılayabilecek birisi varsa o da ancak beni ben yapan, benim varlığımı bana kazandıran, varlığı bana emaneten vermiş olan yaratıcı, var edicidir" yani ONLY GOD CAN JUDGE ME!

Sonra da seni bir insanoğlu çıkıp yasa ve kanunlar yoluyla yargılıyor ,toplum yargılıyor,anan baban yargılıyor,öğretmenin yargılıyor..Sen ezilip büzülüyor,eğilip bükülüyorsun..İstersen karşı çık ..

Dünya üzerinde bu işler somuttur.. Diğeri nerede yargılıyor bilemiyoruz..

Red ediyorum; tüm dogmalaşmış değer yargılarını, gelenekleri, ideolojileri, kanunları. İnsanın insana kulluğunu red ediyorum!

Tabii sen red ededur...........Şiir tadında bir reddediş..

• 2 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

* Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, tenkid edin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin. Sadî Şirazî

* Kendini övmek, rüzgarla karın doyurmaya benzer. İmam Buhari

* İnsan umumiyetle fena huylu olduğundan değil de övünmek maksadıyla başkalarını kötüler. La Rochefoucalud

* Kendini övme, sana güvenen olmaz; kendini kötüleme, sana herkes inanır. Joseph Roux

* Olgun bir hükümet adamım sevindirmek isterseniz; tenkid ediniz. Basit bir hükümet adamını sevindirmek isterseniz, övünüz. Mark Twain

Mümtehine 6 -Yemin olsun, onlarda sizin için, Allah'ı ve âhiret gününü arzu edenlere çok güzel bir örnek vardır. Kim yüz çevirirse şunu bilsin ki, Allah, sınırsız zengindir; tüm övgülerin sahibidir.

:D

• 3 ay sonra...

Beni güden birçok söz var, en çok güden söz diye bir şey yok. Hatta Kuran, Hadisler İncil'den pasajlar bile motive edebilir beni.

Bugünlerde hoşuma giden:

Sen benim savaş çomağım ve savaş silahımsın. Ulusları parçalayacak ve krallıkları yok edeceğim ve seninle atlarla binicilerini ve savaş arabalarıyla sürücülerini kırıp ezeceğim ve erkeklerle kadınları ve gençlerle yaşlıları ve delikanlılarla genç kızları ve çobanla sürüsünü ve çiftçiyle öküzlerini ve valilerle yardımcılarını darmadağın edeceğim. - Tevrat'tan

Çoban, silah, ulus, vali, genç kız gibi kavramları kafamdaki bazı imgelerle değiştiriyorum hoş oluyor :)

• 8 sene sonra...
  • 6 ay sonra...
On 24.06.2011 at 17:09, haci yazdı:

We live on an island surrounded by a sea of ignorance.

As our island of knowledge grows, so does the shore of our ignorance.

John A. Wheeler

Artık yaşamadığını, hayatta olmadığını öğrendiğim "haci" nikli forum üyesi, 2011 yılında bu başlığa, en sevdiği sözü yazmış. Fakat sözün sadece İngilizcesini yazmış, Türkçesini yazmamış...

Ben de merak ettim, baktım, haci'nın en sevdiği sözün Türkçesi meğer şuymuş:

"Cehalet deniziyle çevrili bir bilgi adasında yaşıyoruz. Bilgi adamız büyüdükçe, cehaletimizin kıyısı da büyür."

Yani, çok şey bilip öğrendikçe, bilgisizlik seviyemiz de aynı şekilde artar anlamına gelen, ayrıca insanı bilgi bakımından mütevazı ve alçakgönüllü olmaya teşvik eden bir özdeyişmiş...

ABD'li teorik fizikçi John Archibald Wheeler (1911-2008)'a aitmiş bu söz... İlk atom bombasının yapılmasına yardımcı olan bilimadamlarından olan Wheeler, "kara delik (black hole)" ve "solucan deliği" (wormhole) terimlerini de ilk kez kullanan fizikçiymiş. Richard Feynman'ın hocasıymış...

haci'nın alıntı yaptığı fizikçi John Archibald Wheeler'ın başka özlü sözleri var mı diye bir araştırdım...

Yabancı kaynaklarda bulup sonra da Türkçeye çevirebildiğim bazı sözleri şöyle John Archibald Wheeler'ın:

"Herhangi bir alanda, en tuhaf şeyi bulun ve onu araştırın."

"Eğer gün boyunca tuhaf bir şey bulamamışsanız, pek de dikkate değer bir gün olmamış demektir."

"Geçmiş, kayda geçmediği sürece gerçekten geçmiş değildir."

"Zaman, her şeyin aynı anda olmasını engelleyen şeydir." ("Zaman, Doğa'nın her şeyin aynı anda olmasını önleme yöntemidir.")

"Hiçbir yasanın olmadığı yasası hariç, hiçbir yasa yoktur."

"Cevabı öğrenene kadar, asla bir hesap yapmayın."

"Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, onu öğretmek zorunda kalmaktır." ("İnsan ancak öğreterek öğrenebilir")

"Üniversitelerde öğrenci bulunmasının esas sebebinin, profesör eğitmek olduğunu hepimiz biliyoruz."

"Evrenin ne kadar basit olduğunu, ilk olarak evrenin ne kadar tuhaf olduğunu fark ettiğimizde anlayacağız."

"Benim düşüncem, her şeyin basit bir fikre dayanması gerektiğidir. Ve bence bu fikir, sonunda keşfettiğimizde, o kadar çekici, o kadar güzel olacak ki, birbirimize evet nasıl daha farklı olabilirdi diyeceğiz."

"Bir teorik fizikçinin işi, mümkün olduğunca hızlı hatalar yapmaktır." ("Bilgi, ancak mümkün olduğunca hızlı hatalar yaparak ilerler.")

"Hiçbir fenomen, gözlemlenen bir fenomen olmadıkça, fiziksel bir fenomen değildir."

"Sadece fizikle ilgilenen hiçbir fizik teorisi, fiziği asla açıklayamaz. Evreni anlamaya çalışırken, aynı zamanda insanı da anlamaya çalıştığımıza inanıyorum."

"Yaşamın başarılamadığı bir evren, başarısız bir evrendir. İçinde yaşam olmayacak şekilde kurulan bir evren, ilk planda var sayılamaz."

"Çocukken her akşam yatmadan önce tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün, tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce tanrıya günahlarımı bağışlaması için dua etmeye başladım."

"Avrupalılar (beyaz adamlar) geldiklerinde, onların ellerinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki, bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı."

Birinci söz, ABD'li ünlü mafya babası Al Capone'a atfediliyor... İkinci söz ise, bağımsız Kenya'nın ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'ya atfediliyor...

Çok zekice düşünülüp ifade edilmiş sağlam "din eleştirisi" barındırıyor bu sözler bence...

Dua kavramının işlevselliğini hicveden ve din-siyaset arasındaki istismara, sömürüye dayalı ilişkiyi çok ustalıkla anlatan iki söz...

• 3 hafta sonra...
On 2/28/2022 at 2:34 AM, aynar said:

"Çocukken her akşam yatmadan önce tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün, tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce tanrıya günahlarımı bağışlaması için dua etmeye başladım."

"Avrupalılar (beyaz adamlar) geldiklerinde, onların ellerinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki, bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı."

Birinci söz, ABD'li ünlü mafya babası Al Capone'a atfediliyor... İkinci söz ise, bağımsız Kenya'nın ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'ya atfediliyor...

Çok zekice düşünülüp ifade edilmiş sağlam "din eleştirisi" barındırıyor bu sözler bence...

Dua kavramının işlevselliğini hicveden ve din-siyaset arasındaki istismara, sömürüye dayalı ilişkiyi çok ustalıkla anlatan iki söz...

Bütün tapınaklar kendini affettirme istasyonlarıdır.
Roma hamamı gibi.
Her boku yer kirli işler yapıp kirlenirsin.
Sonra inancının tarif ettiği temizleyici, arındırıcı süper kahraman (tanır şiva allah vs) evine gidersin.
Temizlenirsin.
Sistem böyle çalışır.
İnsanlara iyi olmaları öğretilmez.
İstedikleri kötülükleri yapsalar da onları temizleyecek bir süper kahraman olduğu öğretilir.
O tapınaklar bu işe yarar. Tüm sistem bu işe yarar.