Jump to content

Ateistforum'a ulaşılamıyor

Ateist Bakış

Recommended Posts

• Replies 128
  • Oluşturuldu
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ama yapmamıza gerek kalır mı bilmiyorum, çünkü adamlar muhtemlen kısa bir süre içinde işletim sistemini yenileyecekler ve ondan sonra problem düzelirse zaten başka birşey yapmaya gerek yok. 24 saat içinde açılabilir o zaman. Ama baktık adamların yapmak istediği güncelleştirmeden sonra da açılmıyor, o zaman dediğin gibi diğer server'dan geçici olarak açacağız.

Aslında bu adamların bu arızayı tespit etmeleri ile anında tüm verileri ellerindeki başka bir server a aktarmaları bir olmalı.

Bu tür sorunu bende yaşadım fakat anında çözdürüyordum yukarıdaki şekilde forum neredeyse bir haftadır çalışmıyor, bu adamlar bunu yapma imkanına sahipken yapmamaları şaşırtıcı.

Host firmasının server üzerinde donanımsal veya yazılımsal bir uygulama yapmasından sonra sorun oluştu galiba.

Neyse olan oldu artık biç kaç gün kapalı kalsa bir şey farketmez neticede ticari bir kuruluş değil.

Önemli olan acele etmeden bir plan dahilinde sistem devreye alınınca hemen bir daha sorun yaşanmaması.

Burada ve hatta şu anda en önemli şey yedek, sistemi arada bir full olarak belli ve belli periyotlardada sadece yazılar olmak üzere bir kaç değişik lokasyona yedeklemek iyi olur ayrıca bu yedekleri geri dönülüyormu diye denemekte fayda var geri dönmek için bir server değil güçlü bir pc yeter diye düşünüyorum önemli olan yedek dediğim gibi yoksa diğer seylere çözüm bulunur. Kolay gelsin.

Ateist Bakış Ip Board dan kaynaklanıyor olabilir demiş, bunun IP Boardla bir alakası yoktur Ip Board bir güncelleme yapsa bile bu başka forumlara yansımaz, sen gider yeni sürümünü upgrade edersin sorun varsa bu şekilde başlar. Yani Ip Board çalışmaları tamamen diğer tüm forumlardan bağımsızdır.

Senin dediğin anlamda IPBoard'dan kaynaklanıyor demedim ben.

Ben şunu diyorum.

Güncelleme yapılmadan önce forum sorunsuz kullanılıyor muydu? - Evet

Güncelleme yapıldıktan sonra sorunlar mı başladı? - Evet

Sorunlar Forumla ilgili sorunlar mı? - Evet

O zaman güncelleme öncesindeki tüm durumlarla senkronize olan yapı, güncelleme sonrasında senkronize olamıyor.

Yani ahtapot gibi önceden 8-9 kolunu servere takabilen yapının bir kolu artık uzamıyor bir yerlere.

Herhalde IP Board bir şey yapmadı.

Ancak IP Board kendi sisteminin kollarının nerelere yetemeyeceğini, nerelerde bütünlük sorunu göstereceğini bilir.

Bu bütünlüğün sağlanmasındaki güvenlik açıklarını kapatmayı da bilir.

IP Board servere tutunamıyor, siz bu soruna bardağın boş tarafından bakıyorsunuz, yani serverde yapılan değişiklik bizim sistem bütünlüğümüzü bozdu diyorsunuz.

ben de diyorum ki, arkadaşım herifler serverlerini daha modern hale getirdiler ve bu modernitede senin bir şeylerin eksik kalıyor.

Eksik kalıyor ki sen sorun yaşıyorsun, server iflas etmiyor.

IP Board'a serverde ne güncelllemeler yapıldığını belirtin.

Onlar neyin yetmediğini bilirler.

Tutunamayan forumun sistemi, yoksa server değil.

Tutunamayan şey kenetlenemiyordur.

Son gelişmelerin gösterdiğine göre Ateistforum server'ı virüs/malware kapmış.

Son yapılan donanım değişikliklerinin bu işte fonksiyonu belirsiz. Onların hala bir rolü olabilir bana kalırsa. Server güvenliğini geçici olarak azaltan bazı değişiklikler yapıldıysa, o da bu zararlı programlara kapıyı açmış olabilir.

Şu anda tüm hard diskin klonu alınıyor. Ondan sonra sadece zarar görmüş library paketleri değil, tüm işletim sistemi yeniden yüklenecek.

Son gelişmelerin gösterdiğine göre Ateistforum server'ı virüs/malware kapmış.

Son yapılan donanım değişikliklerinin bu işte fonksiyonu belirsiz. Onların hala bir rolü olabilir bana kalırsa. Server güvenliğini geçici olarak azaltan bazı değişiklikler yapıldıysa, o da bu zararlı programlara kapıyı açmış olabilir.

Şu anda tüm hard diskin klonu alınıyor. Ondan sonra sadece zarar görmüş library paketleri değil, tüm işletim sistemi yeniden yüklenecek.

Yalan söylüyorlar. Hem harddisk değişiyor hemde virüs kapmış. Resmen saçmalık.

Serverlar virüs kapmaz, özellikle linux serverlar asla virüs kapmaz.

Serverların özelliği dışarıya sunum yapmaktır, herhangi bir windows işletim sistemi gibi dışarıdan içeri veri ancak ftp yolu ile yapılır.

Bu şekilde virüs kapsa bile serveri çökertmez. Kaptığı virüs de olsa olsa web site sayfalarına bulaşan iframe kodları veya js kodları arasına yerleşen html kodlardır. Bu kodlarda herhangi birinin trojan kapmış bilgisayarı aracılığı ile ftp bilgilerinin çalınması ile olur.

Ben size bir tane ftp girişi vericem, hadi kaptırın virüsü kaptırabiliyorsanız.

BOSS,

Haklı olabilirsin, bilmiyorum. Bana da tuhaf geldi bu virüs/malware kapma hikayesi zaten.

Ama yaşanan bazı şeylerin başka doğru dürüst açıklaması da yok.

Mesela, dahil olduğumuz network'un security teknisyeninden bir "abuse warning" emaili de aldık. İddia ettiğine göre bizim server'dan originate eden bir TCP sweep tespit etmiş.

Bu normal olarak başka bilgisayarları kendi amacı için kullanmaya çalışan hacker'ların falan boş ve güvensiz portları tespit etmek için yaptığı bir tarama anladığım kadarıyla.

Bizim serverda bizim yüklediğimiz ve böyle birşey yapacak bir uygulama yazılımı yok. Hatta biz bu TCP sweep dediği şeyi yapmayı bile bilmiyoruz.

Ama network teknisyeninin dediği doğruysa, bizim server'da bunu yapan bir yazılım çalışıyor demektir, ki bu da virüs/malware kapmış olabileceğini gösteriyor.

Nasıl olabilir ben de bilmiyorum ama en azından bu TCP sweep meselesinden dolayı adamların haklı olabileceğini düşündüm.

Sevgili mantık, olaylara mantıksal yönden yaklaştığımızda bir sorunun çözümü ya vardır ya yoktur, bir haftadır çözüm bulamıyorlar çünkü profesyonel değiller, yada onlarıda birileri kekliyor.

Bu sorun 2 saatde çözülecek bir sorun, en kötü ihtimalle ne yapılır?

1. Tüm yedekleri alırsın server a format atarsın. Sorun 2 saatde çözülür.

2. Verileri ellerindeki başka servere yüklerler, yayına oradan devam edilir. Sorun yine 2 saatde çözülür.

Bu adamlar çoluk çocuk değillerse eğer, ya çok ucuza iş yapıyorlar, yada muhtemelen kendi evlerine server kurmuş olabilirler ve o bölgede yaşanan internet bağlantısı sorunu yaşıyorlardır.

Bizim şu şartlarda her söylediğimiz spekülasyondan öteye gitmeyecek. Ama gerçek olan, 2 saatde çözülecek bir sorun olduğunu bilmemiz olmalı, gerisi tahminlerde kalır.

Bizi onların ne dediği değil, bizim bu sorunu 2 saatde çözülebilecek bir sorun olduğunu bilmemiz olmalı.

Tavsiyem, derhal daha düzgün bir yerle anlaşmak.

Dipnot olarka şunu belirteyim;

Bilgisayarıma açılamayacak duruma gelene kadar hiç format atmam, bilgisayarlarımı yıllarca format atmadan kullanmışımdır. Neden?

Çünkü bilgisayarlarda bir düzensizlik veya sorun yaşadığımda onun nedenini bulmalıyım, aksi halde her defasında format atmam gerekir ve sorunun kaynağını bulamazsam aynı sorunu tekrar yaşadığımda yine çözümsüz ve çaresiz kalırım.

Format atmak ve tekrar kullandığım programları kurmak nerdeyse 2 günümü aldığı için format atmak yerine sorunun kaynağına ulaşmak ve sorunu çözmek bana zaman kazandıracağı gibi maddi kayıplarımıda engellemiş olur.

Bu yüzden bilgisayarlarımda sorun yaşadığımda her zaman 10 dakikada çözerim.

Şunu demek istiyorum, bu adamlar sorun çözemiyorlar, bugün çözseler bile yarın aynı sorunu tekrar yaşayacağız. Tekrar günlerce mağdur olacağız.

BOSS,

Bu adamlar profesyonel değiller evet. Geçmişte de ne zaman teknik desteklerine ihtiyaç duysak bunu açıkça gördük.

Dediğin gibi kendi evlerinde server işleten birkaç genç bile olabilirler. Bilmiyorum, çünkü yerlerini görmeden satın alıyor insan bu tür hizmetleri.

Tek bildiğim, bunların fiyatının diğer dedicated server'ların çoğunun neredeyse yarısı kadar olması.

Biz normal olarak shared serverlar kullanıyorduk. Oralarda barınamayınca birkaç yıl önce dedicated server araştırdık ve pahalı olduklarını gördük. Bunların fiyatı nispeten düşük olunca da bunlardan aldık.

Sonuçta bir kar amacı güden ve yaptığı işten para kazanan bir sayfa değiliz. Onun için de masrafı minimum tutacak çözümler aradık, arıyoruz hep.

Ama bu adamlarla olmuyor. Uzun vadede bu adamları değiştirmek zorunda kalabiliriz gibi gözüküyor.

Anlamadım bır daha anlatırmısın?? neyse Ateist bakış..Sana ne denile bilir ki herseyın en iyisini sen biliyorsun.

Benim dile getirdiğim şey, bir sorun giderme prosedüründe, bir checklist maddesi olabilecek niteliklerde bir öneri.

Yani 6-7 maddelik sorun giderme eylem planındaki maddelerden biri olabilme vasfı taşıyor.

Bu anlamda, evet! En iyisini ben bilirim!

Arkadaşlar ateistforum açıldıktan sonra bağış kısmı koyalım, bağış yapmak isteyen paypal aracılığı ile paypal hesabı olmayanlar bile kredi kartıyla ödeme yapabilsin.

Bu şekilde 5 - 10 dolarlık bağışlar sayesinde doğru dürüst bir server kiralanabilir.

Daha öncede söylediğim gibi ayda 150 dolarlık serverlar var ve bizler bu parayı havada karada toplarız kendi aramızda.

Paypal hesbına gerek kalmadan paypal hesabına kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor, bununla ilgili sanal pos kurulumu yapılmaya başlanmış.

Kaynak: http://www.r10.net/is-arayanlar/942696-sanal-pos-bankasiz-kurulur.html

BOSS,

O tür bir bağış kısmı bir ara vardı forumda. Bazı katılımcılarımızdan da paypal yoluyla bağış gelmişti.

Ama o uygulama yüzünden çok acımasız eleştirilerin hedefi olduk, sonunda bitirdik o uygulamayı.

Zaten nefret edenimiz, sevmeyenimiz çok, işin içine para falan da girdiğinde daha da ciddiye biniyor olay ve insanların eline bizi eleştirebilecekleri daha fazla koz verilmiş oluyor.

Bu yüzden vazgeçtik sonradan. Şu anda masrafın hemen hemen hepsini hacı karşılıyor, idare ediyoruz.

Ahahahaha Allah'tan başka şey dileseydin jadı :D

Boyle bisey dilemis degilim ama son donem kendimi oldukca kotu hissetmeme neden olacak seyler yasadim.

Bu arada ateistforum'un kapanmasi, yazabilecegim diger forumlar oldugunu hatirlamamin vesilesi oldu sadece. Bunu farkli yorumlayan olsun istemem

Arkalarindan konusmakta istemem. Kesinlikle beni madur edecek bisey yapmadilar

Boyle bisey dilemis degilim ama son donem kendimi oldukca kotu hissetmeme neden olacak seyler yasadim.

Bu arada ateistforum'un kapanmasi, yazabilecegim diger forumlar oldugunu hatirlamamin vesilesi oldu sadece. Bunu farkli yorumlayan olsun istemem

Arkalarindan konusmakta istemem. Kesinlikle beni madur edecek bisey yapmadilar

Böyle bir şey dilemediğini biliyorum, şaka yapıyordum. :)

Ateistforum'daki sorun geçici, ara ara TD sitesine de oluyor, habire saldırıyorlar bu tarz sitelere. Endişelenecek bir durum yok.

Belki de bir duyuru ile bagis yapmak isteyenler admin ile baglantiya gecsin seklinde bir ibare konulabilir?

Gene aynı yola çıkar, sonuçta bu duyuruyu yapmak bağış istemenin bir başka türü.

Böyle bir şey dilemediğini biliyorum, şaka yapıyordum. :)

Ateistforum'daki sorun geçici, ara ara TD sitesine de oluyor, habire saldırıyorlar bu tarz sitelere. Endişelenecek bir durum yok.

Bilader, okuduğunu anlama problemin mi var yoksa okumadan mı dalıyorsun başlıklara? :D Hostingi sağlayan fimadan kaynaklanıyormuş işte olay.

Ateistforum'un server problemiyle ilgili son durum:

Kullanmakta olduğumuz server'ın işletim sistemi yenilendi, fakat herşey default haline döndüğü için onu tekrar eski haline dönüştürmek, dataları tekrar yüklemek ve gerekli konfigürasyonları yapmak, vs çok zaman alacak.

Bu yüzden şu aşamada forumu geçici olarak başka bir server'dan açmaya uğraşıyoruz.

Ama o konuda da teknik problemler çıkıyor. Database'imiz çok büyük olduğu için 24 parçaya ayırıp o tarafa aktarmaya çalışıyoruz, fakat hem uzun sürüyor hem de arada teknik bazı sorunlar çıkıyor.

Önümüzdeki günlerde benden çok teknik danışmanımız yahya bu işlerle ilgilenecek. Benim yarından itibaren bir süre düzenli internet erişimim olmayacak. Dolayısıyla işin gerisini yahya'ya devretmek zorundayım. İlglenirse kısa zamanda forumu en azından başka bir server'dan geçici olarak açabileceğimizi zannediyorum. İlgilenemezse forumun tekrar açılması daha da uzayabilir.

Bilginiz olsun diye duyurmak istedim.

Mantik kardesim simdiye kadar isinize karismak istemedim ama sorunun ve ugrasin cok cok fazla oldugunu biliyorum. Konuyu bilmeden cakkudu cukkudu yapanlara da bos yere yanit verip zamanini harcamamani öneririm... :)

Size bir secenek daha sunayim düsünüp tartisin ve akliniza yatarsa onu uygularsiniz...

Normal düzgün bir hostingle anlasirsiniz seneligi 30 - 50 dolardan fazla olmaz ama korumalari siz yaparsiniz. Hazir satilan koruma yazilimlarida var.Senelik asagi yukari desifre edilmislerin yerine devamli yenileri eklenen 50 koruma yeter. Buda senelik 400-500 dolari gecmez ama devamli bununla ugrasacak teknik elamen gereklidir.

Ayrica sitenin databasenin cok iyi korunan donanimli bir bilgi sayarda olmasi lazim. :)

Bunu da düsünün.