Jump to content

Ateistforum'a ulaşılamıyor

Ateist Bakış

Recommended Posts

Mantık şu adamlara ya sen söyle ya da ben. Sen söylesen daha iyi. Konuya hakimsin.

Düzeltsinler forumu.. Tamir etsinler. Ne gerekiyorsa yapsınlar ve işleyecek hale getirsinler.

Ücretlerini de vereceğimizi söyle. O konuda çekinmesinler ki tamir etsinler.

Ne istiyorlarsa veririz.

Adamları da yüzlerine karşı suçlama ki, tamirleri hemen yapsınlar.

Çünkü suçlayarak bir sonuca ulaşamayız. Bu işin doğası böyle malesef.

Yine de şimdiye kadar kullandığımız en güvenilir hosting burası..

Bazı etkinliklerini beğenmesek bile yine de en ucuzu bunlar.

Tabii eğer tamir edemezlerse durum ayrı. O zaman ne yaparız bilmiyorum.

Ayrıca virus girmiş olabilir mi? Viruslara karşı önlem almıyor muyuz?

• Replies 128
  • Oluşturuldu
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mantık şu adamlara ya sen söyle ya da ben. Sen söylesen daha iyi. Konuya hakimsin.

Düzeltsinler forumu.. Tamir etsinler. Ne gerekiyorsa yapsınlar ve işleyecek hale getirsinler.

Ücretlerini de vereceğimizi söyle. O konuda çekinmesinler ki tamir etsinler.

Ne istiyorlarsa veririz.

Adamları da yüzlerine karşı suçlama ki, tamirleri hemen yapsınlar.

Çünkü suçlayarak bir sonuca ulaşamayız. Bu işin doğası böyle malesef.

Yine de şimdiye kadar kullandığımız en güvenilir hosting burası..

Bazı etkinliklerini beğenmesek bile yine de en ucuzu bunlar.

Tabii eğer tamir edemezlerse durum ayrı. O zaman ne yaparız bilmiyorum.

Ayrıca virus girmiş olabilir mi? Viruslara karşı önlem almıyor muyuz?

Abi sorun ne tam olarak? Sizde mi bilmiyorsunuz? DDOS saldırısı mı var yoksa hosting şirketinden kaynaklanan bir sorun mu? Daha öncelerde de böyle sorunlar oluyordu fakat 1-2 saat içersinde çözülüyordu.Bu kadar uzun süren bir sorun olduğunu hatırlamıyorum.

Host şirket server'da bazı hardware upgrade'leri yapmış. Hatta ciddi upgrade'ler bunlar. Tüm hardware'i yeniledikleri gibi, belleğimizi arttırmışlar ve server'ımızı yeni bir switch'e taşımışlar.

Hemen ardından ise işletim sistemimizde bu sözkonusu problemler başgösterdi.

Adamlara sizin yaptığınız hardware upgrade'lerinden sonra sistem bozulmuş gibi gözüküyor, düzeltin dedik, sorumluluğu üzerlerinden atmak için "sisteminiz hack edilmiş olabilir, işletim sistemini tekrar yükleyin" dediler.

Ama bu iddialarını şüpheyle karşılıyorum. Normalde karşılamayız bakın, çünkü çok saldırı çeken bir site olduğumuz malum. Ama bunun onlar da bilincinde zaten. Geçmişte yaşadığımız pek çok saldırı girişiminden de haberleri olduğu için, bence kolay inanacağımızı düşündükleri bu masal ile sorumluluğu üzerlerinden atmaya çalışıyorlar, olay bu.

Kısacası, işletim sistemini tekrar yüklemek gerekiyor server'a. 24 saattir pek çok şeyler yaptılar, nihayet Webmin'i falan erişilir hale getirmeyi başardılar ama hala bir SQL server problemi var. Bu yüzden şu aşamada yapılabilecek tek şeyin tüm işletim sistemini tekrar yüklemek olduğunu söylüyorlar.

Ya kendilerine yaptıracağız, ya biz yapacağız bu işlemi.

Kısacası, sitenin açılması biraz daha gecikecek gibi gözüküyor.

Olayın bu hardware upgrade'leri ile kesin ilgisi var bence ama doğrudan değil dolaylı bir ilgi de olabilir bu.

Yani bu hardware upgrade'leri doğrudan işletim sistemini bozmamış olabilir, ama mesela ayrı bir switch'e falan taşıyarak, server'ımızda yüklü ve bizi pek çok saldırı girişimine karşı falan koruyan bazı yazılımların konfigürasyonunun artık işe yaramaz hale gelmesine farkında olmadan sebep olmuş olabilirler. Bu da saldırılara server'ı tekrar açık hale getirmiş olabilir. Yani sistemin hack edilmiş olması da mümkün iddia ettikleri gibi ama bizim sistemi hack edecek insanların motivasyonları belli. Bu adamlar, işletim sistemini bozacak düzeyde server'a erişim imkanı elde ettiyse, ana sayfamızı editleyip (index atmak deniyor buna) bu zaferlerini duyurmadan ve bizim server'a erişim şifremizi değiştirip bizim erişimimizi engellemeye falan çalışmadan bu işi bırakmazlardı.

Eski hacking girişimlerinden bu tür durumlarda neler olduğunu ya da olabildiğini biliyoruz.

Bana şu anki işaretler pek hacking işareti gibi gelmiyor hala.

Kısacası, işin içinde bir hacking durumu olup olmadığı hala meçhul ama yapılan hardware upgrade'lerinin bu olayda bir fonksiyonu olduğu kesin bana sorarsanız. (Doğrudan veya dolaylı olarak).

Şu ya da bu sebeple, işletim sistemimiz şu anda corrupt olmuş durumda ve tekrar yüklenmesi gerekiyor.

Hallolduğunda tekrar açacağız.

Olayın bu hardware upgrade'leri ile kesin ilgisi var bence ama doğrudan değil dolaylı bir ilgi de olabilir bu.

Yani bu hardware upgrade'leri doğrudan işletim sistemini bozmamış olabilir, ama mesela ayrı bir switch'e falan taşıyarak, server'ımızda yüklü ve bizi pek çok saldırı girişimine karşı falan koruyan bazı yazılımların konfigürasyonunun artık işe yaramaz hale gelmesine farkında olmadan sebep olmuş olabilirler. Bu da saldırılara server'ı tekrar açık hale getirmiş olabilir. Yani sistemin hack edilmiş olması da mümkün iddia ettikleri gibi ama bizim sistemi hack edecek insanların motivasyonları belli. Bu adamlar, işletim sistemini bozacak düzeyde server'a erişim imkanı elde ettiyse, ana sayfamızı editleyip (index atmak deniyor buna) bu zaferlerini duyurmadan ve bizim server'a erişim şifremizi değiştirip bizim erişimimizi engellemeye falan çalışmadan bu işi bırakmazlardı.

Eski hacking girişimlerinden bu tür durumlarda neler olduğunu ya da olabildiğini biliyoruz.

Bana şu anki işaretler pek hacking işareti gibi gelmiyor hala.

Kısacası, işin içinde bir hacking durumu olup olmadığı hala meçhul ama yapılan hardware upgrade'lerinin bu olayda bir fonksiyonu olduğu kesin bana sorarsanız. (Doğrudan veya dolaylı olarak).

Şu ya da bu sebeple, işletim sistemimiz şu anda corrupt olmuş durumda ve tekrar yüklenmesi gerekiyor.

Hallolduğunda tekrar açacağız.

Hosting firmasını boşver.

IPB'ye yazı yazın.

Galiba sorunu anladım.

Kendi sistemlerinde yaptıkları iyileştirmeye sizin de bir şekilde ayarlarınızla yanıt vermeniz lazım.

Adamlar haklı olarak sizin ayarlardan bize ne diyorlar.

IPB'den fikir alın.

Tam olarak ne yaptıklarını söylemiştir hosting firması.

O yaptıkları şeyi IPB'ye söyleyin, onlar yönlendirir.

http://community.invisionpower.com/topic/162410-mysql-query-error-after-upgrade-131/page__p__1132433__hl__+mysql%20+query%20+error__fromsearch__1#entry1132433

Mesela bak burada benzer durumlar var.

Ancak IPB'nin galiba ücretli bir destek hattı falan varmış.

Lisanslı ise yazılım, arka planda public help den daha detaylı help de sunuyorlardır.

IPB ile alakalı bu.

Olayin IPB ile ilgisi yok. IPB uygulama yazılımı. IPB'nin lisanslı kullanıcısıyız. Onlarla ilgili durum olduğunda onlarla bağlantı kuruyoruz sık sık.

Ama bu olayın onlarla ilgisi yok. Çünkü server'ın kendisine erişim yoktu 2 gündür. Yani kullanıcı adımız ve password'ümüzü girip server'a login olacağımız sayfa çıkmıyordu. Ya da SSH ile bağlanmaya çalışınca connection error veriyordu. Bunlar server problemi. Olay daha uygulama yazılımına gelmeden vardı sorun.

Şu anda SSH erişimi hala yok. Web interface yoluyla yönetim bölümüne erişim imkanını (Webmin) sağladılar nihayet, ama şu anda işletim sisteminin bazı library'lerinde corruption var.

Problemin ne olduğu belli. O konuda bir şüphe yok. Bu yüzden yapılacak işlem de belli. Sadece sebebi çok açık değil hala. (Yani bu corruption'ın tam olarak neyden kaynaklandığı).

Çeşit çeşit neden varmış corruption için.

Ani server shutdown bile neden olabiliyormuş.

Bu hata yaygın.

Önemli konu ise, bu hata IPB ile birlikte anılıyor heryerde.

IPB'e sorun dediğim forum işinde uzman olanlar onlar.

Hosting firması forum işlerinde, database işlerinde uzman mı?

Hosting firması forum ile, database ile uğraşmıyor. Biz istesek bile uğraşmazlar zaten. Geçmişte, uygulama yazılımları ile, database'ler ile ilgili bilgimizin daha az olduğu dönemlerde kendilerinden çok yardım istedik, onlar bizim işimiz değil dediler hep. Yani istesek de yanaşmazlar, yanaşmıyorlar.

Hosting firmalarının ilgilendiği iş, kendi server'ları ile ilgili.

İşletim sistemi ayrı şey, uygulama yazılımı (IPB) ayrı şey. Sorun işletim sisteminde. Onun yenilenmesi gerekiyor.

İşletim sistemini tekrar yüklettirmedik henüz. Önce bir yedek almamız gerekir diye.

Webmin erişimimiz düzeldi. SSH erişimde hala sorun var.

Tabi bu arada bütün bu işlemler ve hardware değişikliklerinden falan sonra, yukarıda Ateist Bakış'ın bahsettiği sorun da meydana gelmiş. Yani zaten database corruption'lara hassas olan forum yazılımının database'i de bozulmuş.

Bu bozukluğu teknik danışmanımız yahya halletti.

Şu anda Ateistforum açık.

Ama çok yavaş işliyor. SSH erişim sorunu da hala devam ettiği için server'daki işletim sistemini gerçekten tekrar yüklemeli/yükletmeli miyiz, yoksa böyle mi bırakmalıyız olayı ona karar vermemiz lazım.

Yahya ile konuşup ne yapmak gerektiğini tespit edeceğiz.

Forum yahya'nın forum database'indeki corruption'ı gidermesinden sonra açılmıştı ama insanlar giriş yapmaya başlayınca erişim yine gitti.

Çünkü problemin altında yatan işletim sistemi sorunu hala devam ediyor.

Galiba işletim sistemini yeniletmekten başka çare yok.

Bunun için de önce yedek almamız lazım, ondan sonra da işletim sistemini yeniden yüklememiz/yükletmemiz lazım.

Eğer ona karar verirsek, adamlara yaptırmayı tercih edeceğiz sanırım.

Bu arada, hazır fırsat bu fırsattır deyip, başka bir server'a geçme olasılıklarını da konuşuyoruz. Çünkü şu anki host şirketin teknik hizmetlerinden memnun değiliz.

Eğer ona karar verirsek, sitenin açılması daha da zaman alacaktır.

Shared server'larda güvenlik sorunlarıyla çok karşılaştığımız için, ve çok çektiğimiz DOS saldırıları o tür server'larda sadece bizim siteyi değil, aynı server'da host edilen başka pek çok siteyi de etkilediği için, shared server host'ları bizi istemediler. Bize semi dedicated veya full dedicated server önerdiler.

Biz de önce semi dedicated bir server denedik, orada da tam memnun olmayınca çok daha pahalı olan full dedicated server'ları araştırdık.

Onlar arasında da bulabildiğimiz en ucuzunu bulduk, onları kullanıyoruz yıllardır.

Ama tabi ucuz oldukları için aldığımız teknik hizmetin kalitesi çok düşük.

Bize sağlam ve sürekli bir server erişimi sağlayamıyorlar bir türlü.

Düzelttik diyorlar, fakat biz bakana kadar, birkaç dakika içinde yine gidiyor.

Bazen girebiliyoruz, ama herhangi birşey yapamadan erişim yine gidiyor.

Ortada birden fazla problem var. İşletim sisteminin bozulmuş library'lerini tekrar yüklemelerini gerektiren problem ile, Webmin erişiminin gidip gelmesine sebep olan problemin aynı olduğunu zannetmiyorum. Bizim server'ı başka bir switch'e taşımışlar. Sanırım bir de ondan kaynaklanan bir network erişimi problemi var yaşanan.

Doğru dürüst bir server erişimimiz olmazsa, server'da yedeğini almak istediğimiz bazı dosyalar ve folder'ların yedeğini alamayız. Onların yedeğini almadan da işletim sisteminin tekrar yüklenmesi riskini göze almak istemeyiz.

Aslında forumun bu problem başlamadan az önceki halinin database'i elimizde. Yani başka bir server'dan falan sıfırdan başlanabilir. Yazılmış mesajların ise hemen hemen hepsi muhtemelen yerli yerinde durur. (Belki son birkaç günküler kaybolabilir). Ama bu durumda tüm kullanıcı avatarları, resimleri falan kabyolur. Çünkü günlük yedeklemede onların yedeğini almıyoruz. Sadece forum içeriğinin yedeğini alıyoruz. (Avatarların, vs kapladığı disk alanı çok fazla. Onların her gün yedeği alınamaz). Ayrıca server'da kaybetmek istemediğimiz başka bazı dosyalar da olduğu için, biz istediğimiz yedeklemeyi yapmadan, işletim sisteminin tekrar yüklenmesi riskine girmek istemiyoruz.

Bunun için de dediğim gibi server erişimi gerekli. Onu bir sağlam bir şekilde sağlayabilseler, gerisi gelir. Ama o olmuyor bir türlü.

Henüz işletim sisteminde yapılmasını önerdikleri güncelleştirmeleri yapmadılar. Önce dosyalarımızın backup'ını almak istedik, fakat bize server erişimi veremedikleri için alamıyorduk. Şimdi server erişimi düzelmiş gibi.

Server erişimi düzelince site de açıldı. Ama bunun geçici olup olmayacağı meçhul. Çünkü ortada birden fazla problem var gibi gözüküyor. Server'ımızda yapılmasını önerdikleri o işletim sistemi güncelleştirmesi talebinden bize bahsediyorlar ama server'ın yönetim bölümüne erişim konusunda yaşanan problemlerin sebebinin ne olduğunu söylemiyorlar, sanırım kendileri de bilmiyorlar.

O problem şu anda yok. O problem kalktığı zaman zaten site de açılıyor.

O problem göründüğü kadarıyla işletim sistemi güncelleştirmesi önerdikleri meseleden farklı bir problem. Belki tek problem o olabilir.

Ama o da bizim elimizden gelecek bir konu değil. Host şirketin kendi serverlarını işler ve erişilir duruma getirmeleri ile ilgili bir konu.

Dolayısıyla, bizim server'da yapmak istedikleri işletim sistemi güncelleştirmelerinin gerekli olup olmadığı meçhul.

Uzun zamandır bu işlerle uğraşıyorum kendi dedicated serverim var 5 yıldır.

Anladığım kadarıyla Ateist forumun serverini başka bir sunucuya taşımışlar ve sorun burdan sonra başlamış.

Kullandığınız yeni server %99 VPS gibi görünüyor, bu gibi VPS serverlerin Mysql sunucuları çok zayıf olur, özellikle bu yoğunluktaki bir forumu kaldırması nerdeyse imkansız.

Tavsiyem acilen bir dedicated server kiralamanız, aylık 150 dolar civarına iyi bir dedicated server kiralanabilir.

Ayrıca bu gibi durumlarda ben, hemen bir aylık başka server kiralayıp tüm verilerimi oraya kuruyorum ta ki köklü çözüm bulana kadar.

Bir aylık 10 dolar vermek çok zor olmasa gerek, bunu eleştiri olarak algılamayın lütfen, sadece çözüm önerisidir.

Ateist Bakış Ip Board dan kaynaklanıyor olabilir demiş, bunun IP Boardla bir alakası yoktur Ip Board bir güncelleme yapsa bile bu başka forumlara yansımaz, sen gider yeni sürümünü upgrade edersin sorun varsa bu şekilde başlar. Yani Ip Board çalışmaları tamamen diğer tüm forumlardan bağımsızdır.

Verilerin yedeklenmesi;

Firmalara ait ortalama 250 adet web sitelerini haftalık veya aylık düzenli olarak yedekliyorum, hatta her ay bu yedekleri kendi bilgisayarıma indiriyorum.

Yedek almada en kolay olanı ise forumlar, veri tabanını bilgisayarınıza indiriyorsunuz en fazla 50 - 60 MB. Ftp den bağlandığınızda ise resim klasörünü indirin hepsi bu kadar.

Forumun kendisini bir kere indirmeniz yeterli olacaktır zaten. Çünkü resimler hariç diğer tüm dosyalar hepsi ayndır.

BOSS,

Ateistforum'un serverı full dedicated bir server. Yıllardır da aynı dedicated server'da.

İşte bu dedicated server'ın hardware'ini, bu server'ı bize satan şirket olduğu gibi yenilemiş ve o günden beri de problemler bitmiyor.

Sanırım bir de saldırılar oluyor aynı zamanda. (Durumu fırsat bilenler saldırıyor).

Nihayet server'ımıza erişim sorununu hallettiler. Biz de verilerimizi yedeklemeye başladık. Saatlerdir yedekleme işlemi sürüyor. Az kaldı, bitti sayılır.

Yedekleme işlemi bitince, adamlara Server'da yapılacak işletim sistemi güncellemesini yaptıracağız. (Kendimiz uğraşmaktansa adamlara yaptırmayı tercih ediyoruz). Dediklerine göre işletim sisteminin bazı library paketlerinde corruption olmuş. Bunu düzelttiklerinde sorun duzelecek mi göreceğiz.

Forumun veri tabanı fazla yer kaplamıyor. Ama tüm avatarlar ve resimlerin bulunduğu folder 16000 üyesi olan Ateistforum'da oldukça fazla yer kaplıyor haliyle. Bu yüzden işin o kısmı vakit alıyor.

Ki bizim durumumuzda forumun veri tabanı bile senin bahsettiğin o tipik veritabanı boyutlarına göre çok daha büyük. (Yaklaşık 315MB).

BOSS,

Ayda 10 dolar verip ayrı bir yer kiralamaya gerek yok.

Elimizde bu tür ayrı bir server var zaten. (Bir VPS). Şu anda yedeklenmiş forum dosyaları oraya da yükleniyor. Yani geçici olarak başka yerden açma olayını biz de düşündük ve gerekirse yapacağız. En azından bu upload işlemi bitince yapabilecek duruma geleceğiz.

Ama yapmamıza gerek kalır mı bilmiyorum, çünkü adamlar muhtemlen kısa bir süre içinde işletim sistemini yenileyecekler ve ondan sonra problem düzelirse zaten başka birşey yapmaya gerek yok. 24 saat içinde açılabilir o zaman. Ama baktık adamların yapmak istediği güncelleştirmeden sonra da açılmıyor, o zaman dediğin gibi diğer server'dan geçici olarak açacağız.