Jump to content

Peki ya Allah Varsa?

somebody

Recommended Posts

14 dakika önce, Dummy yazdı:

Zekana hayranım :)

Gerdek ne alaka?

İslam Arap dini ve kültürüdür, erkek egemen bir dindir.

Sen arapsan eğer el şeyiyle gerdeğe girmiş olmuyorsun elbet.

Değilsen Arap şeyiyle gerdeğe giriyorsun.

Onların dayattığı, yaşamak istedikleri gibi yaşamaya zorlanıyor ya da bilinçsizce kendin öyle istiyorsun. Seni İslama uygun hale gelecek şekilde yonttuklari için tercihinde bu şekilde oluyor. Kabuğunu kiranlarda var elbet.

Herhangi bir dine göre hayatını çizmeyene, yani elin şeyi ile gerdeğe girmek istemeyene ateist denir. Ben niye arap gibi olayımki. Hayatımı onların istediği gibi yaşayayım. 

İslam değil musevi,hiristiyan Hindu hiç farketmez. Hepsi benim için el şeyi.

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

İslam Arap dini ve kültürüdür, erkek egemen bir dindir.

Sen arapsan eğer el şeyiyle gerdeğe girmiş olmuyorsun elbet.

Değilsen Arap şeyiyle gerdeğe giriyorsun.

Onların dayattığı, yaşamak istedikleri gibi yaşamaya zorlanıyor ya da bilinçsizce kendin öyle istiyorsun. Seni İslama uygun hale gelecek şekilde yonttuklari için tercihinde bu şekilde oluyor. Kabuğunu kiranlarda var elbet.

Herhangi bir dinin, yani elin şeyi ile gerdeğe girmek istemeyene ateist denir. Ben niye arap gibi olayımki. Hayatımı onların istediği gibi yaşayayım. 

İslam değil musevi,hiristiyan Hindu hiç farketmez. Hepsi benim için el şeyi.

Anladım ama bunun gerdek ile ne ilgisi var. Her neyse benim için önemli olan kalbin temizliği :)

21 dakika önce, Dummy yazdı:

Ama şimdi şöyle bir şey var. Peygamber başka bir milletden olsaydı o zaman o millete mi özenmiş olacaktık?

Peygamberinde bir insan olduğu için bir milletden olması gerekir. 

Sen ne yap biliyormusun.

Kendi kendinin peygamberi ol, kendi tanrıni düşün. İstersen ona bir isim ver.

Boşver başkaları neye inanıyorsa inansın.

Sonra gel istersen tanrıyı anlat, tartış. Şu çok bildik tanrılardan gına geldi. Tiksiniyorum artık duymaktan. Hepsi fahişe olmuş gibi. Ortalık malı gibi.

On 10.12.2023 at 21:42, Deadanddark yazdı:

Peki ya herhangi bir diğer dinin tanrısı varsa. Allah da allah diye tutturana ne olacak!

Siz yine de allah da Allah deyin ama arkanızı dönünce çaktırmadan diğer tanrılar içinde güzel şeyler söyleyin, düşünün. O zaman kesin diğer tarafta iyi muamele görmek gibi bir beklentiniz olur, ferahlarsiniz.

Bir ateist olarak ben her türlü sürprize açığım. Sürprizleri severim. 

Rahatım yani.

Bana göre El ilah (Allah), ilah, ilim, ilham gibi kelimelerin aynı kökten gelmesiyle (ilm kökü) anlam bulan ve bir kişinin bünyesinde vukuu bulan bir fenomendir ve kutsal ruh da bunu daha iyi açıklar. Baba oğul bu 450 bin yıllık sarışın/kumral fenotipli ön insanların kut anlayışına, kutsal ruh da El ilah (Allah) kavramına bir atıftır. Sümer tabletlerini detaylı incelemiş biri tüm dinlerin kaynağını kolaylıkla anlar.

Bu öğretidir ki Sümerlerin ilk kralı ve atası An'a (Bence aynı zamanda Aang) zuhur etmiş bir düşünce olup dünya kaynaklı bu gelişmiş medeniyetin başka gezegenlerde bir süre daha yaşadıktan sonra Warp yolculukları sırasında zamanda da geriye giderek Dünya'ya ulaşıp buradaki bir primat türü ile kendilerini melezleyerek hem bizim atalarımız hem de benim torunlarım olan bir soydur.

Zekeria Sitchin ve James Chuchward gibi dahîlerin bu alanlardaki çalışmalarını dikkatlice incelerseniz gerçeği sizler de öğrenirsiniz.

Hatta dilimize özellikle Arapça ve ona da İbranice'den geçen "Mu" ile başlayan "Muallim, Muhteşem, Mucize, Mumya, Muhammed, Musa" gibi kelimelerin Mu'ya atıf olduğuna yemin edebilirim. Bu benim etimolojik bir tezim ancak kesin kanıtlar için daha çok araştırma gerekiyor. "İsa niye bu kurala uymuyor" derseniz de o Osiris yani Atlantis soyundandır.

Allah varsa bunu ispat etmek kimseye düşmez. Kendi sözlerini kendi ispat etmek zorundadır. Bunu bugüne kadar da yapamadığı için Allah yoktur diyeceğiz.

Aslına bakarsanız kimsenin de Allah'a gereksinimi yoktur. Çünkü asıl gerek duyulan şey para ve güçtür. Işte bunu elde etmek için oluşturan konseptin bir üyesi de tanrı düşüncesidir.

Bu yüzden Allaha inanmaya çalışanların hepsi aslında zavallı insanlardır.

Allah'a Inandırmaya calisanlar ise hep uyanık kurnaz kişilerdir.

Bu tanrı dusuncesi şuna benzer;

Zengin birinin hayatını taklit ederek zengin olacağına inanmak gibidir. Onun gibi giyinerek onun gibi yemek yiyerek onun kadar zengin olacağını düşünmek arzusudur.

Tanrinin en büyük gücü temsil ettiğine inandirilmiş insanlar da aynı taklitleri yapmaya başlar. Onun temsilcisi Muhammed kurgusu üzerinden taklitcilik yaparlar.

On 5.12.2023 at 17:16, müftü yazdı:

@Hami

Onlar görse de inanmaz, bir kitap uydurup insanlara yutturmak istediğimde aklıma ilk gelecek gayet insansı, en harcıalem söylemlerden biri. Ayrıca sınav mantığını da patlatıyor farkında değilsin. Allah neden sınav yapıyordu hele?

Bu, sosyal medyadaki bazı ünlü Türk derin düşünürlerimizin(!) samimiyet deliline(!) benzemiş sanki. :) Kaldı ki bunların hepsi kendi içerisinde döngüsel bir aktarma-kanıtlama mantığı içeriyor olması bir yana, yanına yöresine orasına burasına koyacağın hiçbir müşkül/dezavantaj, Muhammed'in elinde olan azami suretteki avantaj ve kayırılması ile kıyaslanamaz bile. Özel yaratılmış olması + adam direk temasta. Ötesi var mı?

İç güdüsel bir ihtiyaç olsa dahi bu, inananların evrimsel olarak avantajlı olabileceği ilkel çağlardan bu yana bu eğilimde olanların birikerek ağırlıklı ama yine de genel olamayan bir iç güdü seviyesine getirdikleri aslen bir yan ürün. İç güdüsü olmayanlar ya da yeterince baskın olmayanlar ya da bu güdüyü aklı ile tarumar edebilenler ise bu kez bu konuda elinde patlayan kısım. Onlar ne ayak? Allah baba mı vermemiş o iç güdüyü? Yoksa karşı güdünün dozunu mu kaçırmış? Ha var da onlar inkar ediyorlar diyorsan, o kişilerin kendisi olmadığın sürece kanıtlanmaya muhtaç asılsız bir iddia olmaya mahkum bu söylem. Başkalarının adına niyet okuması sadece. 

Hep bir şeye inanmak ya da inanma eğiliminde olmak onu aslen doğal seçilimsel olarak pragmatizm nevinden bir faydacılığın ana unsuru, temel bir motivi haline getirir, ötesi değil. İnanç gruplaşmayı ve grubu bir arada tutmayı kolaylaştırdıysa eğer, bu eğilimde olanların gen havuzundaki frekansı artacak, ancak limit sonsuza giderken hiç bir zaman %100 olamayacaktır. Tıpkı şimdi gördüğümüz gibi. Zaman akıp da sağladığı avantajlar artık ikincil plana düştüğünde ise azalmaya başlayacaktır. Tıpkı şimdi deneyimlediğimiz gibi.

Ruhunu besleyerek psikolojik mukamevetle buhranlardan koruyan; gruplaşma, bir araya gelme, sürü yaratma ve ölüme dahi kolaylıkla gitmeni sağlayacak savaş vb. durumlarında fayda sağlayacak gayet verimli İsveç Çakısı gibi bir araç. Aksi durum olsa oturur düşünürdük belki.

İç güdü kelimesini yeterince anlatamamış olabilirim.bahsettiğim şey hayvani bir iç güdü değil.bahsettiğim şey sevenin sevdiğini bulma çabasıdır .Beyinden  ile değil yürekten gelir.Yaratılış icabı insanda iki tür akıl vardı. Birincisi beyni ikincisi kalbidir.Bilim henüz ispatlayamadı diye kalpten akıl olur mu deme.Bununla ilgi çalışmalar var ,bence orta vadede ispat olacaktır.Beyin ve kalp terazi gibidir bize düşen ikisini eşit tartıda tutabilme çabasıdır.Doğruyu ve iyiyi kimi zaman mantık ile kimi zaman yürek ile buluruz.

Güzel Türkçem de bir sürü özlü sözler vardır.

Sevenin halinden seven analar

bekara karı boşamak kolaydır(evli olmayan bilmez evlinin halini)

Bir gün evlat sahibi olduğunda beni anlarsın.

İnsan bunları bulmadı diye bilemez, bulamaz değildir.Bir gün sever, evlenir ve evlat sahibi olur o da bilir..Bulsa da hâlâ bilmeyenler elbette olur ama hakikat yolu her daim açıktır.Her insanın son anına kadar kapıya ulaşma imkanı vardır.Gören gördü diye onu deli  ,cahil bilme onu hor görme,  bir sor ona sen ne gördün diye

insanın varoluşu ile ilgili bir yazı yazmıştım orada biraz daha geniş bahsetmiştim okursan memnun olurum

On 24.12.2023 at 21:04, Aang yazdı:

Bana göre El ilah (Allah), ilah, ilim, ilham gibi kelimelerin aynı kökten gelmesiyle (ilm kökü) anlam bulan ve bir kişinin bünyesinde vukuu bulan bir fenomendir ve kutsal ruh da bunu daha iyi açıklar. Baba oğul bu 450 bin yıllık sarışın/kumral fenotipli ön insanların kut anlayışına, kutsal ruh da El ilah (Allah) kavramına bir atıftır. Sümer tabletlerini detaylı incelemiş biri tüm dinlerin kaynağını kolaylıkla anlar.

Bu öğretidir ki Sümerlerin ilk kralı ve atası An'a (Bence aynı zamanda Aang) zuhur etmiş bir düşünce olup dünya kaynaklı bu gelişmiş medeniyetin başka gezegenlerde bir süre daha yaşadıktan sonra Warp yolculukları sırasında zamanda da geriye giderek Dünya'ya ulaşıp buradaki bir primat türü ile kendilerini melezleyerek hem bizim atalarımız hem de benim torunlarım olan bir soydur.

Zekeria Sitchin ve James Chuchward gibi dahîlerin bu alanlardaki çalışmalarını dikkatlice incelerseniz gerçeği sizler de öğrenirsiniz.

Hatta dilimize özellikle Arapça ve ona da İbranice'den geçen "Mu" ile başlayan "Muallim, Muhteşem, Mucize, Mumya, Muhammed, Musa" gibi kelimelerin Mu'ya atıf olduğuna yemin edebilirim. Bu benim etimolojik bir tezim ancak kesin kanıtlar için daha çok araştırma gerekiyor. "İsa niye bu kurala uymuyor" derseniz de o Osiris yani Atlantis soyundandır.

Uzun zaman oldu ama yanlış hatırlamıyorsam james chucward anlatımlarını zaman yolculuğuna bağlamıyordu.ama diğer söylediklerini oldukça zihin açıcı buldum.insanın evrimleştiğine inanlar,onun 50 bin belki 150 bin yıl önce yaşadığı ,hem manevi hemde teknoloji anlamında çok daha yüksek medeniyetler kurmuş olabileceğine pek ihtimal vermiyor. Benim araştırmalarıma göre Osiris olan kişi İdris peygamberdir. Ben de bir tezimi söyleyeyim nuhun gemisinin tüm genetikleri toplayan bir uzay gemisi olduğunu düşünüyorum.Onu arayan bazı araştırmacılar belki bunu biliyor olmalı.Aksi halde kimse binlerce yıldır toprağın altında kalmış ahşap gemi peşine düşmez.

34 dakika önce, Hami yazdı:

İç güdü kelimesini yeterince anlatamamış olabilirim.bahsettiğim şey hayvani bir iç güdü değil.bahsettiğim şey sevenin sevdiğini bulma çabasıdır .Beyinden  ile değil yürekten gelir.Yaratılış icabı insanda iki tür akıl vardı. Birincisi beyni ikincisi kalbidir.Bilim henüz ispatlayamadı diye kalpten akıl olur mu deme.Bununla ilgi çalışmalar var ,bence orta vadede ispat olacaktır.Beyin ve kalp terazi gibidir bize düşen ikisini eşit tartıda tutabilme çabasıdır.Doğruyu ve iyiyi kimi zaman mantık ile kimi zaman yürek ile buluruz.

Güzel Türkçem de bir sürü özlü sözler vardır.

Sevenin halinden seven analar

bekara karı boşamak kolaydır(evli olmayan bilmez evlinin halini)

Bir gün evlat sahibi olduğunda beni anlarsın.

İnsan bunları bulmadı diye bilemez, bulamaz değildir.Bir gün sever, evlenir ve evlat sahibi olur o da bilir..Bulsa da hâlâ bilmeyenler elbette olur ama hakikat yolu her daim açıktır.Her insanın son anına kadar kapıya ulaşma imkanı vardır.Gören gördü diye onu deli  ,cahil bilme onu hor görme,  bir sor ona sen ne gördün diye

insanın varoluşu ile ilgili bir yazı yazmıştım orada biraz daha geniş bahsetmiştim okursan memnun olurum

İslam ile çocukları kandırırsın ancak. Çünkü kız çocuğun varsa aklında hep ayni soru dolaşır , acaba orospu olur mu?. İşte kadına bakış açısından ve yaşadığın çevreden kaynaklı bir korku bu. Çocuğunu nasıl eğitebilirim diye düşünmüyorsun bile. Kafanda İslam'dan daha iyisi olmayacağına karar vermişsin. Hayırlısıyla evlensin de kötü yola düşmesın , baş göz edelim de hayatı kurtulsun kafasındasın.

Çünkü sen kendin ve çevren hep gençliğinden beri kızlara zykilir mi gözüyle baktınız. Başkasından da aynı tepkiyi alırım diye korkup herkesi kendin ve yakın çevren gibi görmektesin. İslam'ın sana dayattığı cinsel yoksunluk kadına ve kızına böyle yansıyor.

7 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

İslam ile çocukları kandırırsın ancak. Çünkü kız çocuğun varsa aklında hep ayni soru dolaşır , acaba orospu olur mu?. İşte kadına bakış açısından ve yaşadığın çevreden kaynaklı bir korku bu. Çocuğunu nasıl eğitebilirim diye düşünmüyorsun bile. Kafanda İslam'dan daha iyisi olmayacağına karar vermişsin. Hayırlısıyla evlensin de kötü yola düşmesın , baş göz edelim de hayatı kurtulsun kafasındasın.

Çünkü sen kendin ve çevren hep gençliğinden beri kızlara zykilir mi gözüyle baktınız. Başkasından da aynı tepkiyi alırım diye korkup herkesi kendin ve yakın çevren gibi görmektesin. İslam'ın sana dayattığı cinsel yoksunluk kadına ve kızına böyle yansıyor.

:))) senin beynin aşağı düşmüş hep oradan çalışıyor.yazdığın yazılara bak her sözün oraya bağlanıyor.Kendine bu kadar kötü davranma iyice ağzına vurmuş böyle olmaz. Yoksa senide küpe takıp kısırlaştırdılarmı?  Ne diyeceğini biliyorum sapıklıkla itham ederek hakaret hakaret hakaret.

2 dakika önce, Hami yazdı:

:))) senin beynin aşağı düşmüş hep oradan çalışıyor.yazdığın yazılara bak her sözün oraya bağlanıyor.Kendine bu kadar kötü davranma iyice ağzına vurmuş böyle olmaz. Yoksa senide küpe takıp kısırlaştırdılarmı?  Ne diyeceğini biliyorum sapıklıkla itham ederek hakaret hakaret hakaret.

Fazla kuran okuyorum ondandır.

On 24.12.2023 at 15:37, Röpteşambırlı Uzaylı yazdı:

ne alakası var kardesim.senin o din, iman edebiyatı yapan kişilerin çoğu askerlik bile yapmamiştir.çürük almak için kırk takla atmışlardır.biraz sorgula, arastır.kuranda biz bu kitabi mekke ve çevresine indirdik yaziyor.demek ki bize indirmemiş.anlayasiz diye arapça yaptık diyor ama kimse anlamiyor. arap bile okuyup anlamiyor.biri dunya duz yaziyor diyor, oburu yok yuvarlak yaziyor, oburu yok mecaz diyor.oburu dünyanin dişi uzay yok diyor.hangi birini yazam.🙈

Müslümanların  yaptığı yanlışlar ,kuranın doğruluğuna ve temizliğine leke getiremez.Bir çok yerde inananlar dahil herkezin hata yaptığından  ve yapacağından bahseder.madem kurandan bahsediyorsun doğru ve objektif olmalısın. Ayrıca Mekke’ye indirdik demiyor..Mekke ve çevresindekileri uyarman için indirdiğimiz diyor.Tabiki indirdiği yerin dili olacak bunu nasıl düşünemezsin Arabistan’a inan kitap Fransızca olacak değil ya.gerçi ozaman da niye Fransız kaldık biz derdin

13 saat önce, Hami yazdı:

Müslümanların  yaptığı yanlışlar ,kuranın doğruluğuna ve temizliğine leke getiremez.Bir çok yerde inananlar dahil herkezin hata yaptığından  ve yapacağından bahseder.madem kurandan bahsediyorsun doğru ve objektif olmalısın. Ayrıca Mekke’ye indirdik demiyor..Mekke ve çevresindekileri uyarman için indirdiğimiz diyor.Tabiki indirdiği yerin dili olacak bunu nasıl düşünemezsin Arabistan’a inan kitap Fransızca olacak değil ya.gerçi ozaman da niye Fransız kaldık biz derdin

Peki neden oraya iniyor kuran.

Dünyanın geri kalaninda insanlar allaha taparak mutlu mesut mu yaşıyordu?

Ayrıca bu ayet ne saçmalıyor böyle;

Şuara süresi:  Biz onu Arapça bilmeyenlerden birine indirseydik de, bunu onlara o okusaydı, yine ona iman etmezlerdi.

Onu günahkârların kalplerine böyle soktuk. Onun için, acıklı azabı görünceye kadar ona iman etmezler.  

Madem kalplere yerleştirdin, iman etmeyecekler falan var, yahu bu kadar tantana niye. Ne diye ha bire kitap indirip peygamber gönderiyorsun.

3 saat önce, Deadanddark yazdı:

Peki neden oraya iniyor kuran.

Dünyanın geri kalaninda insanlar allaha taparak mutlu mesut mu yaşıyordu?

Ayrıca bu ayet ne saçmalıyor böyle;

Şuara süresi:  Biz onu Arapça bilmeyenlerden birine indirseydik de, bunu onlara o okusaydı, yine ona iman etmezlerdi.

Onu günahkârların kalplerine böyle soktuk. Onun için, acıklı azabı görünceye kadar ona iman etmezler.  

Madem kalplere yerleştirdin, iman etmeyecekler falan var, yahu bu kadar tantana niye. Ne diye ha bire kitap indirip peygamber gönderiyorsun.

Sence nereye inseydi doğru olurdu?
Sanırım kendi cevabını bulmuş olabilirsin.Şuara 198 :”Eğer biz kuranı Arapça bilmeyen(başka millet,başka dilde) birine indirseydik de bunu onlara o kişi okusaydı onlar yine iman etmezlerdi “

Allahı bulamayan ve inanmayanlardan bazıları neden Arapça neden Araplara indirilmiş kuran diye itiraz ediyor .Bu ayet bu itirazlarda bulunanlara

Şuara 200:”işte böylece biz onu (kuranı)günahkarların kalbine soktuk”

Buradaki kalp ,kalbi akıl ile edilen idrak anlamında .yani inanmayanlarında idrakinde kuranı anlayabilmek için imkan var. Kişinin isteyip,arayıp kendini keşfetmesi ve hakikat yolculuğuna başlayabilme imkanı herkese verilmiş…

Ama bazı inanmayanlar kötü ve zalim olanlar kalpleri mühürlenmiş olanlar ancak azabı görünce iman ederler .

1 dakika önce, Hami yazdı:

Sanırım kendi cevabını bulmuş olabilirsin.Şuara 198 :”Eğer biz kuranı Arapça bilmeyen(başka millet,başka dilde) birine indirseydik de bunu onlara o kişi okusaydı onlar yine iman etmezlerdi “

Allahı bulamayan ve inanmayanlardan bazıları neden Arapça neden Araplara indirilmiş kuran diye itiraz ediyor .Bu ayet bu itirazlarda bulunanlara

Buradaki kalp ,kalbi akıl ile edilen idrak anlamında .yani inanmayanlarında idrakinde kuranı anlayabilmek için imkan var. Kişinin isteyip,arayıp kendini keşfetmesi ve hakikat yolculuğuna başlayabilme imkanı herkese verilmiş…

Ama bazı inanmayanlar kötü ve zalim olanlar kalpleri mühürlenmiş olanlar ancak azabı görünce iman ederler .

İllaki bir şey mi inmesi gerekiyor. Neden arapın sülalesinden geliyor bütün elçiler?

Hem arapın putu herşeyi biliyorsa kitap elçi din min bunlarla neyi amaçlıyor?

Arabın putu iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Önce kendi yaratıclığını ispat etmeli.

Tanrıya bak ki iddiaya giriyor varsayımda bulunuyor. Yemin ediyor.

Bunlar insan özellikleri hemde öfkesinden kuduran bir insanın özellikleridir.

6 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

İllaki bir şey mi inmesi gerekiyor. Neden arapın sülalesinden geliyor bütün elçiler?

Hem arapın putu herşeyi biliyorsa kitap elçi din min bunlarla neyi amaçlıyor?

Arabın putu iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Önce kendi yaratıclığını ispat etmeli.

Tanrıya bak ki iddiaya giriyor varsayımda bulunuyor. Yemin ediyor.

Bunlar insan özellikleri hemde öfkesinden kuduran bir insanın özellikleridir.

Bu gereklilik meselesi değil.Arap mevzusunu yukarda yazdım aynı şeyi tekrar yazmayayım.İnanç işi gönül işidir ,zorlama yok .Zaten insana inkar edebilme özgürlüğü de verilmiş.Dolayısıyla inanmayana ispatlanacak bir şey yok.

22 dakika önce, Hami yazdı:

Cevabını göremiyorum. Sadece Kem küm lam mim var yazdıklarında.

Dünya sadece orta doğudan arap yarımadasından mı ibaret?

Bak diğer tarafta, Japon Moğol savaşıyor. Çin duvar örüyor. Avrupalılar Atilladan kaçıyor. Geç karşı kıtaya Maya inka falan insan kurban ediyor ama gökten bir türlü koyun inmiyor.

Süreye gelince kivirmissin. Adam zaten diyor, ne yapsakta onlar bizi anlamayacak. Yani anlaşılan yanma garantili insan yaratıyor senin tanrin.

4 dakika önce, Hami yazdı:

Bu gereklilik meselesi değil.Arap mevzusunu yukarda yazdım aynı şeyi tekrar yazmayayım.İnanç işi gönül işidir ,zorlama yok .Zaten insana inkar edebilme özgürlüğü de verilmiş.Dolayısıyla inanmayana ispatlanacak bir şey yok.

Ne gönül işi be. İnanmayanı cehenneme atacam , malları size ganimettir diyen bir Allah var.

Üstelik müslüman kendinden sorumlu degil sadece , diğerlerinden de sorumlu tutuluyor ve gidip anlatması  emrediliyor. Herkes misliman olana kadar savaşın diye emir var kitapta.

Gönül işiymiş..preh preh , madem gönül işiydi de adem ile havvayu ne halt etmeye cennetten kovdu öfkesinden.

6 saat önce, Deadanddark yazdı:

Cevabını göremiyorum. Sadece Kem küm lam mim var yazdıklarında.

Dünya sadece orta doğudan arap yarımadasından mı ibaret?

Bak diğer tarafta, Japon Moğol savaşıyor. Çin duvar örüyor. Avrupalılar Atilladan kaçıyor. Geç karşı kıtaya Maya inka falan insan kurban ediyor ama gökten bir türlü koyun inmiyor.

Süreye gelince kivirmissin. Adam zaten diyor, ne yapsakta onlar bizi anlamayacak. Yani anlaşılan yanma garantili insan yaratıyor senin tanrin.

Dediğin gibi görememişsin.Arabistan yerine Japonya veya Çin’e inseydi o zaman dünya Asya’dan mı ibaret derdin.Dünyanın neresine  inmiş olsa ,biz yine bu konuyu konuşuyor olacaktık.

Tüm insanlara anlayabilme potansiyeli ve kapasitesi verildi.Cehenneme veya cennete girecek kişiyi de kendi tercihleri belirleyecek.

Kıvıracak bir şey yok inanmadığım şeyleri yazmıyorum .yeterince iyi anlatamamış olabilirim ama bilmediğime de bilmiyorum derim.

9 saat önce, Hami yazdı:

Dediğin gibi görememişsin.Arabistan yerine Japonya veya Çin’e inseydi o zaman dünya Asya’dan mı ibaret derdin.Dünyanın neresine  inmiş olsa ,biz yine bu konuyu konuşuyor olacaktık.

Tüm insanlara anlayabilme potansiyeli ve kapasitesi verildi.Cehenneme veya cennete girecek kişiyi de kendi tercihleri belirleyecek.

Kıvıracak bir şey yok inanmadığım şeyleri yazmıyorum .yeterince iyi anlatamamış olabilirim ama bilmediğime de bilmiyorum derim.

Hayla daha kem küm yapıyorsun.

Neden Allah hep Arap sülalesine peygamber göndermiş. Arada bir Çinli , Türk Yunan Rus veya kadın peygamber de ekleme yapmamış.

Ve peygamber göndermeye neden ihtiyaç duymuş. Bu bir acizliktir. Peygamberleri kendisine aracı yapmış. Kendisi doğrudan iletişime geçemiyor mu.

Kem küme yapmadan cevap veremiyorsun. İllaki arap seveceksin sen.

11 saat önce, Hami yazdı:

Kem küm zart zurt....

Kıvırmaya devam.

Bak orada dünyanın en eski medeniyetlerinden hintliler var. Hiç bir yapı anıt tablet ya da başka birşeyde senin tanrının adı geçmiyor. Çinli, Moğol, japon en eski yapılarda adının ilk harfi bile yok. Mısır medeniyetinde yok.

Neden kuranda geçen adıyla Allah ismini dünyanın diğer medeniyetlerinin bıraktığı işlerde, izlerde bulamıyoruz.

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

Kem küm zart zurt....

Kıvırmaya devam.

Bak orada dünyanın en eski medeniyetlerinden hintliler var. Hiç bir yapı anıt tablet ya da başka birşeyde senin tanrının adı geçmiyor. Çinli, Moğol, japon en eski yapılarda adının ilk harfi bile yok. Mısır medeniyetinde yok.

Neden kuranda geçen adıyla Allah ismini dünyanın diğer medeniyetlerinin bıraktığı işlerde, izlerde bulamıyoruz.

Hiç bir dediğin hiç bir dediğini tamamlamıyor tüm tuşlara basıp aklına geleni söylüyorsun.Söylediklerinin bir mantığı yok  yaptığın tartışmak değil ucuz bir laf dalaşı .buna vaktim yok