Jump to content

Kur´an delilleri

Ömer

Recommended Posts

Kuranda geçen “...Sizi de annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratışın ardından diğerine çevirerek yaratıyor. Rabbiniz olan Allah işte budur…” ayetini siz ateistler nasıl çürütüyorsunuz? 

Bunun kanıtını birçok sitede bulabilirsiniz. Ve bu delil gibi birçok delilde kuranı kerimde geçerken neden inanmayı seçmiyorsunuz? Üstüne insanların akıllarını karıştırıp ateist yapmaya çalışıyorsunuz fakat sizin düşüncenizde (din demiyorum) tebliğ diye bi şey olmamasına rağmen. İnsanların imanını zayıflatınca elinize bir şey geçmiyor. Ben ateist oldum cennet cehennem olsa bile olmayacağım o yüzden hiçbirinizde cennet cehennem olsa bile cennete girmeyeceksiniz anlayışından başka bi şey olduğunu düşünmüyorum.

Lütfen cevap verirken cahil, gerizekalı, salak kelimelerini kullanmayın. Eğer diyorsanızda bu beni çürüttüğünüz ya da üste çıktığınız anlamına gelmez. Mesajlarınız bilimsel kanıtlarla anlatın. Kendi yorumunuzu yazıp da inanmamı beklemeyin.

54 minutes ago, Ömer said:

Kuranda geçen “...Sizi de annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratışın ardından diğerine çevirerek yaratıyor. Rabbiniz olan Allah işte budur…” ayetini siz ateistler nasıl çürütüyorsunuz? 

Bunun kanıtını birçok sitede bulabilirsiniz. Ve bu delil gibi birçok delilde kuranı kerimde geçerken neden inanmayı seçmiyorsunuz? Üstüne insanların akıllarını karıştırıp ateist yapmaya çalışıyorsunuz fakat sizin düşüncenizde (din demiyorum) tebliğ diye bi şey olmamasına rağmen. İnsanların imanını zayıflatınca elinize bir şey geçmiyor. Ben ateist oldum cennet cehennem olsa bile olmayacağım o yüzden hiçbirinizde cennet cehennem olsa bile cennete girmeyeceksiniz anlayışından başka bi şey olduğunu düşünmüyorum.

Lütfen cevap verirken cahil, gerizekalı, salak kelimelerini kullanmayın. Eğer diyorsanızda bu beni çürüttüğünüz ya da üste çıktığınız anlamına gelmez. Mesajlarınız bilimsel kanıtlarla anlatın. Kendi yorumunuzu yazıp da inanmamı beklemeyin.

Ben verdigin ayette bir mucize gormedim. Mucize doganin isleyisine aykiri sey demektir. Yukaridaki ayette doganin hangi kanununa aykiri bir olay olmus? Mesela Isa Mesih’in mucizeleri doganin akisina aykiri. Bu yuzden mucize, burdaki durum ne 

@Ömer

Sizi de annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratışın ardından diğerine çevirerek yaratıyor. 
Rabbiniz olan Allah işte budur…”

Hayır, bunu kabul etmiyorum!

Embriyolojiye bakacak olursak, bunun biyolojik bilimsel bir açıklaması vardır!

Ayrıca, 'yaratıcın' sahtedir. Yani, bu kurgu beynine talimat yoluyla yerleştirilmiştir. Bunun kesinlikle bilimle hiçbir ilgisi yok!

Gerçek 'yaratıcı' Tanrı'dır!

Tanrı Gök'tür, Gök tanrıdır. Tanrı başlangıcı olmayan, sonu olmayan sonsuz boyutta sonsuzluktur. Tanrı sonsuzdur. Tanrı varlığı, kendinden 'yaratmıştır'. 'Yarattıklarında' açığa çıkmış, onların içinde de kendisini göstermiştir. Görünen bütün nesneler tanrının görüntüsüdür.

Tanrı'nın varlığı, yokluğu konuşulmaz. Varlık varsa, tanrıda vardır. Varlık tanrıdadır ve tanrı varlıktadır. Varlık bir bütündür. Görünenlerin tümü tanrı'nın görüntüleridir

Kadın ve erkek tanrının yeryüzündeki en üstün görüntüleridir.

Tanrıdan gelmedin, Tanrı ile geldin, biz Tanrıda varız, Tanrıda yaşıyoruz, biz Tanrıyız!

Bu inançta tapınak, inanç görevlisi yoktur. Bu, gerçek inanç ve bilimdir, din değildir!

Tanrı'ya yaklaşmak için Bilim gerekir!

@Ömer

Ayrıca, bu soruyu dün de sormuştum. Sana da sormak istiyorum:

Soruma cevap vermeden önce, bir düşünce deneyi yapman gerekir.

Bu düşünce deneyi şu şekilde:

12 yaşındaki iki çocuk (bir kız ve bir erkek) dışında tüm insanların öldüğünü hayal et. Birdenbire bu 2 çocuk dışında herkes gitti. Tabiri caizse, bu dünyadaki tek insanlar onlardır.

Bu çocuklar daha önce hiç din dersi almamışlar ve bir allahı hiç duymamışlar!

Doğal içgüdülerini takip ederler ve çocuk sahibi olurlar. Ve onların çocuklarının da çocukları olur vesaire. Sonuç olarak, önümüzde büyük bir aile var.

Şimdi soruma gelelim: Ne düşünüyorsun, allahın hala var mı, yok mu?

Ve eğer soruya, evet, allah hala var olduğu şeklinde cevap verirsen, sormak isterim ki, allah bu insanların zihinlerine nasıl ulaşabilir?

Bu soruyu cevaplamak için istediğin kadar zaman ayırabilirsin!

Anladığım kadarıyla bu ayette Allah'ın bizi cenin halden doğuma kadar kusursuz ve sağlıklı bir şekilde meydana getirdiğinden bahsetmişsiniz

Allah'ın yaratma sanatı ve bize karşı olan şefkati takdire şayan

Fakat anormal doğumları da senin Allah'ın takdir ve tecelli ettiriyor

Bu anormal doğumlar senin yazdığın ayet ve Allah'ın yaratma sanatı ve bize karşı olan sevkati ile çelişiyor

Ramazan aha bak ne kadar kolay çürüttüm🤣

• Haha 1

Lokman Suresi 34. Ayet

Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde ne varsa (erkek veya dişi oluşunu, renk ve özelliklerini) O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır.

(Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri)

• Thanks 1

3 saat önce, Predictor yazdı:

@Ömer

12 yaşındaki iki çocuk (bir kız ve bir erkek) dışında tüm insanların öldüğünü hayal et. Birdenbire bu 2 çocuk dışında herkes gitti. Tabiri caizse, bu dünyadaki tek insanlar onlardır.

Doğal içgüdülerini takip ederler ve çocuk sahibi olurlar. Ve onların çocuklarının da çocukları olur vesaire. Sonuç olarak, önümüzde büyük bir aile var.

Ve eğer soruya, evet, allah hala var olduğu şeklinde cevap verirsen, sormak isterim ki, allah bu insanların zihinlerine nasıl ulaşabilir?

Ben de hep şunu merak ettim islam 600 Lübnan yıllar gibi geldi 

amerika 1400 lerin sonu gibi keşfedildi 

aragdaki 800 senede Amerika yerlileri islamdan bir haberdi 

şimdi bunların allah katında durumu nedir 🙁

1 dakika önce, Frankenstein yazdı:

Ben de hep şunu merak ettim islam 600 Lübnan yıllar gibi geldi 

amerika 1400 lerin sonu gibi keşfedildi 

aragdaki 800 senede Amerika yerlileri islamdan bir haberdi 

şimdi bunların allah katında durumu nedir 🙁

O soruyu Hristiyan kaşiflerde sormuşlar ve yerlilerin insan olmadığı sonucuna varmışlar. 

• Haha 1

@Ömertatlı su müminliği mi yoksa tasavvuf mu

örnegin tatlı su müminin allahın huzuruna çıkmak için elbise ve vücudu temiz olması kafidir

tasavvuf da ise kalbinin de temiz olması kimseye karşı bir kızgınlık yada art niyet taşımaması gerekir bu da herkese hakkını helal etmek yoluyla gerçekleşir 

Ama ben çok seni Allah’a havale ediyorum diyerek çirkef bir ruh hali namaz kılıp ilenip beddua eden tatlı su mümini gördüm

sence de böylelerinin namazı bile onlardan şikayetçi olup başından aşagı geçirilir mi

sen hangi tayfadansın 

@Frankenstein

16. yüzyıl öncesi tarihi anlatan kitaplarda yazılan insanlık tarihinin neredeyse tamamı kurgudur. Bu konuda gerçek bir belge yok.

Sadece insanlığın kullandığı yıllık takvimi düşün. Takvim ne zamandan beri var? 16. yüzyıla kadar insanlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı, çünkü eğer bir küre olsaydı, insanlar aşağıya düşerdi.

Düz Dünyacıların bir takvimi olabilir mi?

Çoğu insan bilimsel terimlerin büyüsüne kapılır. Bilimsel terimler yeterince karmaşık seçilir seçilmez, daha fazla işlem yapmadan gerçeği ilan ediyor gibi görünüyorlar. Ayrıca alıntılardan ve otoritelerden gelen açıklamalar da otomatik olarak gerçeği ilan ediyor gibi görünüyor. Bir yerde yazılı olduğu için bir ifade doğru değildir. Referanslı dipnotlar, bir ifadenin doğruluğunu kanıtlamaz.

Bu nedenle insanlar, bir din hocanın, profesör veya doktora derecesine sahip bir fizikçinin, hekimin ve tarihçinin anlattığı her şeye inanmamalıdır. Yalnızca kendi doğruladığı ve bir gerçek olarak tanımladığı şeye inanmalı. Bakmalı ve orada ne olduğunu ve ne oldmadığını görmeli orada, doğayı ve tarihi tanımanın tek yolu bu.

7 saat önce, Ömer yazdı:

Bu ayette zamanının ötesinde bir şey yazılmamış ki? :)

Eski devirde yaşamış insanları cahil zannetmeyin.

Tam adı Bergamalı Galen - Galenos
Doğumu 129 [1]
Bergama
Ölümü 216

https://tr.wikipedia.org/wiki/Galen

Bak adam kaç sene önce yaşamış Muhammed den.  

Hayvanları ölü insanları kesip incelemiş adam.

https://wikiislam.net/wiki/Sources_of_Islamic_Theories_of_Reproduction

• Like 2

4 saat önce, pigeon yazdı:

Eski devirde yaşamış insanları cahil zannetmeyin.

Müslümanlara göre Muhammed piyasaya girmeden evvelki devirler Cahiliye(!) Devri olarak tanımlandıĝı/görüldüĝü için, bu mâlum kitabın içinde yazılanları mucize olarak görmek istiyorlar. Halbuki eskilerin masallarından ve bilgilerinden ibaret.

11 saat önce, Ömer yazdı:

Mesajlarınız bilimsel kanıtlarla anlatın.

Vay be, bilimsel kanıt istiyorsunuz ha. 

Peki, siz bu kitabın içindeki yazıların Muhammedin aĝzından çıktıĝını, sonra bunların hiçbir kelimesinin kaybolmadan/ deĝişmeden yazıldıĝını ve daha da önemlisi, her bir kelimenin Allah ismini taşıyan sözde bir tanrının sözleri olduĝunu bilimsel olarak kanıtlayabilir misiniz?

Buyrun kanıtlayın. Eĝer bunların tümünü kanıtlayabilirseniz, sizin sorularınıza geliriz sonra. Gerçi forumdaşlar gereken cevapları vermişler. Olsun.

Sabırsızlıkla sizin(!) bilimsel kanıtlarınızı bekliyoruz.

Dipnot: Oradan buradan kopyalayıp yapıştırmak yasak. Bizzat kendiniz yazmalısınız.

12 saat önce, Ömer yazdı:

Üstüne insanların akıllarını karıştırıp ateist yapmaya çalışıyorsunuz fakat sizin düşüncenizde (din demiyorum) tebliğ diye bi şey olmamasına rağmen. İnsanların imanını zayıflatınca elinize bir şey geçmiyor.

Bu kuyruklu bir yalan, çünkü ateistlerin böyle bir hedefi yoktur ve her birini bireysel olarak deĝerlendirmek zorundasınız. Yani birinin ne yaptıĝı diĝerini baĝlamaz ve ilgilendirmez. Bu nedenle genelleme yapamazsınız. Sadece tek bir ortak paydaları vardır. Peki, nedir o?  Piyasadaki tüm tanrıları reddederler.

Yani tam tersine; bizzat sizler ha bire İslam güzellemesi derdindesiniz. İnsanları bir türlü rahat bırakmıyorsunuz, çünkü İslam tebliĝ yapmayı teşvik eder. Mesela siz bunun güzel bir kanıtısınız, çünkü daha 1. mesajınızda hemen din derdine düşmüşsünüz. Yahu, bu forumda dinle alakası olmayan başka konulara yazmak hiç mi aklınıza gelmiyor?

Ben olsam, Tanrı kelmesin allahı tarif etmek için kullanmam. Bu tanımı geri almalıyız, onlara bırakmamalıyız. Tanrı Gök'tür!

Ayrıca, ateist terimini de kullanmazdım, çünkü ateist denilebilmesi için teist olması gerekir. Teizm (yunanca, theós), evrende var olan her şeyin arkasında allahın veya ilahi bir düzene olan inancı ifade eder. Bu dolaylı olarak allahın 'var' olduğunu kabul eder ve en önemli şey onlara yem verilir.

Bu bir eleştiri değildi, sadece benim fikrimdi!

Not: Ömer'in gerçek olmadığından şüpheleniyorum. Sadece bizi titretmek istiyor. Belki de yanılıyorum!

• moderator başlığı Kur´an delilleri olarak değiştirdi
On 11.07.2023 at 11:44, Cougar yazdı:

Ben verdigin ayette bir mucize gormedim. Mucize doganin isleyisine aykiri sey demektir. Yukaridaki ayette doganin hangi kanununa aykiri bir olay olmus? Mesela Isa Mesih’in mucizeleri doganin akisina aykiri. Bu yuzden mucize, burdaki durum ne 

Zaten mucizeden bahsetmedim. Kurandaki delillerden bahsediyorum.

On 11.07.2023 at 12:16, Predictor yazdı:

@Ömer

Sizi de annelerinizin karınlarında, üç karanlık içinde, bir yaratışın ardından diğerine çevirerek yaratıyor. 
Rabbiniz olan Allah işte budur…”

Hayır, bunu kabul etmiyorum!

Embriyolojiye bakacak olursak, bunun biyolojik bilimsel bir açıklaması vardır!

Ayrıca, 'yaratıcın' sahtedir. Yani, bu kurgu beynine talimat yoluyla yerleştirilmiştir. Bunun kesinlikle bilimle hiçbir ilgisi yok!

Gerçek 'yaratıcı' Tanrı'dır!

Tanrı Gök'tür, Gök tanrıdır. Tanrı başlangıcı olmayan, sonu olmayan sonsuz boyutta sonsuzluktur. Tanrı sonsuzdur. Tanrı varlığı, kendinden 'yaratmıştır'. 'Yarattıklarında' açığa çıkmış, onların içinde de kendisini göstermiştir. Görünen bütün nesneler tanrının görüntüsüdür.

Tanrı'nın varlığı, yokluğu konuşulmaz. Varlık varsa, tanrıda vardır. Varlık tanrıdadır ve tanrı varlıktadır. Varlık bir bütündür. Görünenlerin tümü tanrı'nın görüntüleridir

Kadın ve erkek tanrının yeryüzündeki en üstün görüntüleridir.

Tanrıdan gelmedin, Tanrı ile geldin, biz Tanrıda varız, Tanrıda yaşıyoruz, biz Tanrıyız!

Bu inançta tapınak, inanç görevlisi yoktur. Bu, gerçek inanç ve bilimdir, din değildir!

Tanrı'ya yaklaşmak için Bilim gerekir!

Anlamadım şimdi sen ben biz tanrı mıyız??

On 11.07.2023 at 12:26, Predictor yazdı:

@Ömer

Senin anlattığın gibi bir şey olmamıştır zaten. Hz. Adem cennetten kovulmuştur. Ve tövbe amacı ile dünyaya dönmüştür. Ben Kurana inanıyorum ve Kuran bu şekilde anlatmakta.

Eğer Kuran harici düşünürsem yine de oradaki insanlar bir yaratıcının olduğuna sonunda inanacaklardır çünkü insan neden geldiğini, nasıl geldiğini sorgular. Etrafındaki denizi, toprağı, meyveleri, bitkileri onun için verilmiş olan bir nimet olduğunu anlar. Ve bunların bir varlığın onlar için verdiğini anlamak çok da zor olmamalı bence.

On 11.07.2023 at 15:02, Predictor yazdı:

@tabu

Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır. 

Çok komiksin, çünkü allah bir kurgudur!

Bilimsel kanıt çok basittir: Yokluğun varlığı ispatlanamaz!

Varlığın yokluğu da ispatlanamaz. Senin bilimin bunu cevaplayamadı :)

On 11.07.2023 at 15:51, Frankenstein yazdı:

@Ömertatlı su müminliği mi yoksa tasavvuf mu

örnegin tatlı su müminin allahın huzuruna çıkmak için elbise ve vücudu temiz olması kafidir

tasavvuf da ise kalbinin de temiz olması kimseye karşı bir kızgınlık yada art niyet taşımaması gerekir bu da herkese hakkını helal etmek yoluyla gerçekleşir 

Ama ben çok seni Allah’a havale ediyorum diyerek çirkef bir ruh hali namaz kılıp ilenip beddua eden tatlı su mümini gördüm

sence de böylelerinin namazı bile onlardan şikayetçi olup başından aşagı geçirilir mi

sen hangi tayfadansın 

Ben şuan sorgulama aşamasındayım. Senin bahsettiğin müslümanları bende anlayamıyorum. Bence ibadetlerini yapmayanların ve doğru yapmayanların kendisine müslüman demeleri yanlış gibi. Namazlarımı ara sıra kılıyorum. Tam anlamıyla müslüman değilim. Ama namazlarımı tam kılma konusunda ilerliyorum.

On 11.07.2023 at 16:13, Predictor yazdı:

@Frankenstein

16. yüzyıl öncesi tarihi anlatan kitaplarda yazılan insanlık tarihinin neredeyse tamamı kurgudur. Bu konuda gerçek bir belge yok.

Sadece insanlığın kullandığı yıllık takvimi düşün. Takvim ne zamandan beri var? 16. yüzyıla kadar insanlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı, çünkü eğer bir küre olsaydı, insanlar aşağıya düşerdi.

Çoğu insan bilimsel terimlerin büyüsüne kapılır. Bilimsel terimler yeterince karmaşık seçilir seçilmez, daha fazla işlem yapmadan gerçeği ilan ediyor gibi görünüyorlar. Ayrıca alıntılardan ve otoritelerden gelen açıklamalar da otomatik olarak gerçeği ilan ediyor gibi görünüyor. Bir yerde yazılı olduğu için bir ifade doğru değildir. Referanslı dipnotlar, bir ifadenin doğruluğunu kanıtlamaz.

Bu nedenle insanlar, bir din hocanın, profesör veya doktora derecesine sahip bir fizikçinin, hekimin ve tarihçinin anlattığı her şeye inanmamalıdır. Yalnızca kendi doğruladığı ve bir gerçek olarak tanımladığı şeye inanmalı. Bakmalı ve orada ne olduğunu ve ne oldmadığını görmeli orada, doğayı ve tarihi tanımanın tek yolu bu.

20 saat önce, Predictor yazdı:

Ben olsam, Tanrı kelmesin allahı tarif etmek için kullanmam. Bu tanımı geri almalıyız, onlara bırakmamalıyız. Tanrı Gök'tür!

Ayrıca, ateist terimini de kullanmazdım, çünkü ateist denilebilmesi için teist olması gerekir. Teizm (yunanca, theós), evrende var olan her şeyin arkasında allahın veya ilahi bir düzene olan inancı ifade eder. Bu dolaylı olarak allahın 'var' olduğunu kabul eder ve en önemli şey onlara yem verilir.

Bu bir eleştiri değildi, sadece benim fikrimdi!

Not: Ömer'in gerçek olmadığından şüpheleniyorum. Sadece bizi titretmek istiyor. Belki de yanılıyorum!

Bende senin gerçek olup olmadığından emin değilim :)

21 saat önce, kavak yazdı:

Vay be, bilimsel kanıt istiyorsunuz ha. 

Peki, siz bu kitabın içindeki yazıların Muhammedin aĝzından çıktıĝını, sonra bunların hiçbir kelimesinin kaybolmadan/ deĝişmeden yazıldıĝını ve daha da önemlisi, her bir kelimenin Allah ismini taşıyan sözde bir tanrının sözleri olduĝunu bilimsel olarak kanıtlayabilir misiniz?

Buyrun kanıtlayın. Eĝer bunların tümünü kanıtlayabilirseniz, sizin sorularınıza geliriz sonra. Gerçi forumdaşlar gereken cevapları vermişler. Olsun.

Sabırsızlıkla sizin(!) bilimsel kanıtlarınızı bekliyoruz.

Dipnot: Oradan buradan kopyalayıp yapıştırmak yasak. Bizzat kendiniz yazmalısınız.

İsteğime istekle mi cevap veriyorsun?

Kuranın içinde 365 defa gün kelimesi, 12 defa ay kelimesi, 27 defa kamer kelimesi geçmektedir. Dahası Kuran'da hem erkek kelimesi 24 defa hem de kadın kelimesi 24 defa geçer. Bu eşitliğin birçok örneği vardır. Kuran değiştirilmiş olsaydı bu düzenlerden en az birinin değişmesi gerekirdi. Fakat hiç biri değişmiş durumda değil. Bu delil seni inandırır mı inandırmaz mı bilmiyorum ama yine bir tür kendince deliller sunarak kendini avuturmuşsun gibi geliyor. Ki KESİNLİKLE öyle olacak.

Not: Kuran Allah kelamıdır. Hz Muhammed (sav) in değil.

On 11.07.2023 at 16:13, Predictor yazdı:

@Frankenstein

İstediğim şeyden bahsetmiyorsun dostum. Kanıtlar senin yorumların olamaz öyle değil mi? Benim için bunlar sadece senin yorumun.