Jump to content

Burada adalet var mı?

supernova

Recommended Posts

7 saat önce, supernova yazdı:

Evet aynen öyle insan kendi kendine karar verebilen bir varlıktır. İstersem allınterimle kazanırım istersem rüşvet yerim. Hormonla alakası yok. iyi olmayı tercih etmişsem alınterini seçerim kötü olmayı tercih etmişsem rüşvet yerim.

Hormonlar sadece kararlarımızı etkileyen  şeylerden sadece birine örnek olarak verildi.

Bilmediğimiz bir sürü etken var.

Seçerim diyorsunda seçimlerini etkileyen şeyleri neden yazmıyorsun?

O zaman  özgür iradeye sahip yani seçimlerini senden bağımsız yapan iki adet klima yap desem nasıl yaparsın?

İkisinede bu oda sıcaklığını 20 C derece ile 25 C derece arasında tutmasını söyleyeceksin.

Bunlardan birisi neden kötü niyeti seçer istediğin şeyi yapmaz diğeri neden iyi niyeti seçer istediğin şeyi yapar yazabilir misin?

Hatta birisi senden istediğin şeyi yapması için rüşvet   istesin.:)

On 24.11.2022 at 13:29, TAO yazdı:

Putların kendisi ilah değildir. Onlar  temsili varlıklardır. Aracılardır.

Kabeye yönelmeden namazın kabul olmuyorsa bu onu putlaştırmaktır.

Haklısın. Putlar, tapılan tanrıya bir nevi mesaj yollama görevini üstlenirler, aracılık yaparlar.  Bunların direktman tanrı/ilâh olmadıĝını tüm dindarlar bilir zaten. Bu nedenle Mekke´de  etrafında dönülen ve namaz ritüelinde yönelinen küp, özünde diĝerleri gibi bir puttur tabii ki. 

On 24.11.2022 at 13:29, TAO yazdı:

Muhammed in yüzü suyu hürmetine yaratılmamış mı  bu dünya? :)

Muhammed´i şahsen tanımak isterdim, çünkü hakkında yazılıp çizilenler o kadar çok aşırı abartılmış ki, hep  " Yok devenin nalı" diyesim geliyor. Bazıları ipin ucunu çok kaçırmış anlaşılan.:D

Bu dindarlar yok mu; ölünün diriltildiĝine bile inanır: https://sorularlaislamiyet.com/hz-isanin-oluleri-allahin-izniyle-diriltmesi-nasil-aciklanabilir

Yeter ki inan: https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/peygamberimiz-sav-ve-mucizeleri

On 24.11.2022 at 14:24, supernova yazdı:

İnsan denen varlık etkilesimli bir varlık hicbir seyden etkilenmemesinin imkanı yok.

Ama senin tanrın bağışlayıcıdır. Neye bulaşırsan bulaş tövbe et affetsin. Bir tek kendisini tanımamanin affı olmasın.

Bilmem farkında mısın ama

Cennetteki sen ile buradaki bok arasında hiç bir fark yok.

Burada bir bok hiç çaba göstermeden sinekleri nasıl üzerine çekiyorsa sende öyle herşeyi cennette üzerine çekeceksin.

Çaba yok, emek yok, o çok övdügün alın teri yok. Burada olmasını cok istedigin bok olma özelliğine öbür dünyada kavuşma hayali kuruyorsun hepsi bu.

17 saat önce, Deadanddark yazdı:

Cennetteki sen ile buradaki bok arasında hiç bir fark yok.

Alışkın olduğumuz ateist nefret, ateist hakaret... 

Hakarete kısasla mukabele edelim.

Lan bok, sen yoktan kendiliğinden hiç bir neden yok iken var olabiliyorsun da, benim cennet inancım ne diye ahlaksızlık oluyor. Sen de boktun bir anda bu dünyada var oldun. Bu dünya senin önceki bok haline göre cennetindir. Anladın mı bok?

On 25.11.2022 at 20:25, TAO yazdı:

O zaman  özgür iradeye sahip yani seçimlerini senden bağımsız yapan iki adet klima yap desem nasıl yaparsın?

Klima örneğini boşver. 

Kendi kendine karar verebilen robotlar ile alakalı bir sürü film var. Matrix, terminatör, vs...

Demek ki mümkün olabilir. Yani yapılamayacağına dair kesin delil yok...

2 saat önce, supernova yazdı:

Klima örneğini boşver. 

Kendi kendine karar verebilen robotlar ile alakalı bir sürü film var. Matrix, terminatör, vs...

Aptal mısın nesin?

Sana filmleri sormuyoruz. :)

Bir makinaya nasıl özgürlük verirsin/verilir diye soruyorum sen yapılabilir diye geçiştiriyorsun.

Nasıl verildiğini yazsaydın özgürlüğün imkansız olduğunu öğrenirdin.

Ayrıca insan çevresinde olanları kullanır.

Onların özelliklerini belirlemez.

Oysa tanrı senin dinine göre ALLAH belirler.

Battıkça batıyorsun.

İnsanın mutlak hakimiyeti(yönetim,planlama,programlama) yoktur.

ALLAH' ın vardır.

İnsan hakimiyeti baskasına verebilir.

ALLAH kendisi dışında bir tanrı olmadığı için hakimiyeti başkasına veremez.

Beyin yerine saksı tasıyorsun. :)

5 saat önce, TAO yazdı:

Sana filmleri sormuyoruz. :)

Aptal olan sensin. Filmlerdeki kurgular ile alakalı saksını biraz çalıştırsaydın kendi kendine karar verebilen özgür sistemlerin tasarlanabileceğini anlardın. İnsan bile böyle bir kurgu yapabildiğine göre Allah haydi haydi yapabilir. Allah tan bahsediyorsun ama onun özgür iradeli bir tasarım yapamayacağını iddia ediyorsun . Yani buradaki seviye endişelerimi yersiz bıraktı çok şükür. Bir ara ateizmin bayağı bir yükselişte olduğunu düşünerek kaygilanmistim. Ama kaygıya yer yok Elhamdülillah 😁

46 dakika önce, supernova yazdı:

Aptal olan sensin. Filmlerdeki kurgular ile alakalı saksını biraz çalıştırsaydın kendi kendine karar verebilen özgür sistemlerin tasarlanabileceğini anlardın. İnsan bile böyle bir kurgu yapabildiğine göre Allah haydi haydi yapabilir. Allah tan bahsediyorsun ama onun özgür iradeli bir tasarım yapamayacağını iddia ediyorsun . Yani buradaki seviye endişelerimi yersiz bıraktı çok şükür. Bir ara ateizmin bayağı bir yükselişte olduğunu düşünerek kaygilanmistim. Ama kaygıya yer yok Elhamdülillah 😁

İnsan ile ALLAH ı eş koştuğunu farkında mısın? 

Özgür irade nasıl verilebilir diye sordum.

Sen hala filmde varsa olabilir diyorsun. 

Tasarımı programı yazda görelim. :)

Programı komple yaz demiyorum nasıl özgür irade verebilirsin diyorum.

Filmde nasıl özgür irade verildiği anlatılmıyor.

Ben  nasıl olduğunu yazarımda ilk senden bekliyorum.

Ateistforumda yazmıştım zaten. 

9 saat önce, supernova yazdı:

Alışkın olduğumuz ateist nefret, ateist hakaret... 

Hakarete kısasla mukabele edelim.

Lan bok, sen yoktan kendiliğinden hiç bir neden yok iken var olabiliyorsun da, benim cennet inancım ne diye ahlaksızlık oluyor. Sen de boktun bir anda bu dünyada var oldun. Bu dünya senin önceki bok haline göre cennetindir. Anladın mı bok?

Gerçekleri söylemek hakaret sayılmaz.

Buradaki bok ile cennetteki sen arasında hiç bir fark olmadığıni görememen bu hakikati değiştirmiyor. Boka bir çok böcek ve hayvan üşüşür. Sende orada boktan fazlası olamayacaksin.

9 saat önce, supernova yazdı:

Klima örneğini boşver. 

Mümkün olmayan birşey söyle desem herşey mümkün ama Allah siz evren olmaz dersin.

O mümkün bu mümkün ama sana göre, bize gelince mümkün değil. 

1 saat önce, TAO yazdı:

Özgür irade nasıl verilebilir diye sordum.

Sen hala filmde varsa olabilir diyorsun. 

Tasarımı programı yazda görelim. :)

Programı komple yaz demiyorum nasıl özgür irade verebilirsin diyorum.

Filmde nasıl özgür irade verildiği anlatılmıyor.

Ben  nasıl olduğunu yazarımda ilk senden bekliyorum.

Ateistforumda yazmıştım zaten. 

Özgür iradenin ne olduĝunu ve ne anlama geldiĝini onun bildiĝini zannetmiyorum.:D

On 27.11.2022 at 22:01, TAO yazdı:

Hay Allahim yarabbim sen bana sabir ver.

Allahin özgür iradeli bir varlık yaratamayacağını iddia ederek Allah'a noksan sıfat atfeden sensin. İnsanı iradesi olmayan aciz bir varlık olarak lanse ettiğine göre insanlarin tercih ettiği bütün kötülüklerin sorumluluğunu da Allah'a yıkma derdindesin herhalde. Savunduğun felsefe İsa Mesih Allah'tır ve bütün kötülüklerin sorumluluğunu alarak çarmıha gerilmiştir diyen teslisçi müşriklerin felsefesine ne kadar da çok benzemekte... 

On 01.11.2022 at 15:38, supernova yazdı:

Foruma yeni katıldım. Peşinen söyliyeyim Ehl-i Sünnet Vel Cemaat bir müslümanım.

Daha önceleri kısa da olsa ateist forumlarda takılmışlığım var, doğal olarak yasaklandım.

Türkiye'deki atesit forumlar ile ilgili tespitlerim;

Kendileri(müslüman olmayanlar) müslümanlara "oç", p.ç, kadınsa or.spu, erkekse c.nsel sapık gibi bir çok hakaretleri 

sıralarlar ama admin onları yasaklamaz.

Müslümanlar bunların onda birini zikretse hemen yasaklarlar.

Şimdi peşinen sorayım

1) Bana edilen hakaretlerin aynısı ile mukabele ettiğimde yasaklayacak mısınız yasaklamayacak mısınız?

2) Daha önce üye attınız mı ? Attınız ise kaç tanesi müslüman kaç tanesi kafirdi?

3)O.ç, P.ç gibi küfürler burada serbest mi , serbestse sadece kafirlere mi serbet yoksa müslümanlar da bu küfürleri

edebiliyor mu?

Bunlara gelecek cevaba göre ateizmin(deizm, agnostizm, septisizim vs. islam dışı her türlü akıma ben ateizm diyeceğim her birini ayrı ayrı sınıflandıracak kadar aralarında pek fark olduğunu düünmüyorum yani ateistlere ettiğim her eleştiriyi desitler, agnostikler ve septikler  üstlerine alınabilirler) saçmalığı ile alakalı delillerimi sunmaya çalışacağım.

Tabii ki yeri geldiğinde bu ayrımları(deist,ateist,agnostik,septik) kullanabilirim.

Eleştirin anlamsız ve sacma, ben uzun yıllardır,müslüman ilahiyatcılarla tartısamıyorum, 

müslüman adminler beni kısa sürede atıyor, banlıyor, neden biliyormusun?

yorumlarım çok hassas ve gerçekçidir, 

islami iddialarını ışık hızında çürütüyorum hayatımda hiç küfür etmedim , küfür geçtim hakaret ettiğim literatürde bile yazmaz,

beni küfür etmediğim halde,

atan müslüman adminlerden haberin varmı bilmiyorum ama,

sadece ateist adminler atmıyor müslüman üyelerde atıyor ,

bu durumda sen üzerine alınabilirsin çünkü müslümansın..

bana göre küfür eden  dogal olarak atılabilir, fakat müslüman yada ateist diye insan atılmaz,

beni inançsızım diye attılar, küfür ettiğim için değil,

müslüman olsaydım beni atmazlardı, o gruplarda müslüman üyeler  bana agır hakeret ve küfür de bulundular, ama atılmadılar, müslüman oldukları için adminler örmezden geldi, inanılmaz haksızlıklara ugradım, 

hangisi daha kötü kötü?senin olayın mı yoksa benım olayım mı?

(klasik islamcıların duygu sömürüsü)

1 saat önce, İgnostik üye yazdı:

islami iddialarını ışık hızında çürütüyorum

Neden çürütüyorsun ki? 

Adamlar o İslami forumları din tartışılsın veyahut çürütülsün diye açmıyorlar. Zira onların çoğunun dini bir şüphesi -genellikle- olmuyor ve haliyle dinlerinin çürütülmesini istemezler. 

Söz konusu dini forum siteleri, facebook grupları vb. olduğunda amaç genel olarak "dine hizmet" dedikleri şey olur. Yani toplumu dindarlaştırmak diyebiliriz. 

Sen gidip o forumlara "Allah yok" "Evrim var" gibi şeyler yazamazsın. Bu durum o sitelerin amacına aykırı. 

1 saat önce, İgnostik üye yazdı:

müslüman olsaydım beni atmazlardı, o gruplarda müslüman üyeler  bana agır hakeret ve küfür de bulundular, ama atılmadılar, müslüman oldukları için adminler örmezden geldi, inanılmaz haksızlıklara ugradım, 

Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışmışsın. (Espri)

🤣🤣🤣🤣

On 27.11.2022 at 21:18, supernova yazdı:

Aptal olan sensin. Filmlerdeki kurgular ile alakalı saksını biraz çalıştırsaydın kendi kendine karar verebilen özgür sistemlerin tasarlanabileceğini anlardın.

Yazılımı yazan kişinin verdiği imkan doğrultusunda özgür olabilir. Yazılıma "kendini özgür zannet" kodunu kodlarsan, kendini özgür sanacaktır. 

Kuran, İncil ve Tevrat ise özgür iradeye yer vermez.

Onların kalbini mühürledik, Tanrı firavunun kalbini katılaştırdı vb. birçok ayet var. 

On 27.11.2022 at 21:18, supernova yazdı:

Robotların özgür iradesi var madem onlar içinde bir cennet-cehennem yaratılsın. 

Senin fikirlerine göre konuşursak bu zorunlu. 

Aslında dini olarak bakarsak özgür irade fikri çok saçma. Özgür irade filan yok. 

Evrende her canlı Allah'ın kontrolü altında. 

Alıntı

“Kıyamet günü Allah’ın adaleti öyle kapsamlı bir şekilde cereyan eder ki, boynuzsuz hayvanların boynuzlu olanlarından, hatta bir karınca ile diğer bir karınca arasında kısas uygulanır.” (bk. Mecmau’z-zevaid, 10/352; Elmalılı Hamdi Yazır. Hak Dini Kur'an Dili, VIII/5599)

Yukarıda ne yazıyor görüyorsun. Özgür irade olsa yukarıda yazılan kısas sistemi uygulanamaz. 

16 saat önce, supernova yazdı:

Hay Allahim yarabbim sen bana sabir ver.

Allahin özgür iradeli bir varlık yaratamayacağını iddia ederek Allah'a noksan sıfat atfeden sensin. İnsanı iradesi olmayan aciz bir varlık olarak lanse ettiğine göre insanlarin tercih ettiği bütün kötülüklerin sorumluluğunu da Allah'a yıkma derdindesin herhalde. Savunduğun felsefe İsa Mesih Allah'tır ve bütün kötülüklerin sorumluluğunu alarak çarmıha gerilmiştir diyen teslisçi müşriklerin felsefesine ne kadar da çok benzemekte... 

Evet sıfatları ile çelişiyor ama mantık kuralları ile çelişmiyor.

Sen hala soruma cevap vermedin?

Özgür irade nasıl verilir yazabilir misin?

Kaçak dövüşüyorsun. :)

Bak sana yazayım.

1. ALLAH'ın mutlak hakimiyeti vardır.
  2. Yarattığı bütun varlıklar onun  hakimiyeti altındadır. Yani ona bağımlıdır.
  3. Bağımlı olan özgür değildir.
  4. Özgür irade varsa ALLAH' a bağımlı değildir.
  5. ALLAH' a bağımlı olmayan varlıklar varsa ALLAH' ın hakimiyeti dışında kalırlar. 1. madde ile çelişirler.

Satranç programlarında en iyi hamleler arasında seçim yaptırabilmek  rastgele sayı jeneratoru kullanılır.

Bu sayı jeneratoru programı yazan kişiye bağımlı değildir.

Bu yüzden seçimleri programı yazan kişiden bağımsız özgür olur.

Çünkü insan kendi çevresinde olanları yaratmadığı için onlar hakimiyeti dışında kalır.

ALLAH'ın yaratmadığı varlık olmadığı için hakimiyeti dışında bir varlık olamaz.

Bu yüzden insan özgür olamaz.

Şimdi sıra sende.

ALLAH'ın nasıl özgür irade verebileceğini yazmanı bekliyoruz.

ALLAH herşeye kadirdir.

O halde ALLAH özgür irade yaratabilir.

Deme sakın.

Çünkü bunlar içinde özgür iradenin nasıl verileceği yazmıyor. :)

• Thanks 1

5 saat önce, İgnostik üye yazdı:

Eleştirin anlamsız ve sacma, ben uzun yıllardır,müslüman ilahiyatcılarla tartısamıyorum, 

islami iddialarını ışık hızında çürütüyorum hayatımda hiç küfür etmedim , küfür geçtim hakaret ettiğim literatürde bile yazmaz,

beni küfür etmediğim halde,

atan müslüman adminlerden haberin varmı bilmiyorum ama,

sadece ateist adminler atmıyor müslüman üyelerde atıyor ,

bu durumda sen üzerine alınabilirsin çünkü müslümansın..

bana göre küfür eden  dogal olarak atılabilir, fakat müslüman yada ateist diye insan atılmaz,

beni inançsızım diye attılar, küfür ettiğim için değil,

hangisi daha kötü kötü?senin olayın mı yoksa benım olayım mı?

(klasik islamcıların duygu sömürüsü)

İĝno, bence böyle boş beleş konuşmasan iyi olur!:angry:

• Haha 1

22 saat önce, İgnostik üye yazdı:

islami iddialarını ışık hızında çürütüyorum

Çok kibirli ve mağrur gördüm seni. 

16 saat önce, kavak yazdı:

İĝno, bence böyle boş beleş konuşmasan iyi olur!:angry:

Işık hızında çürütüyormuş. Açtığı konular nedense pek ilgi çekmiyor. 

• Thanks 1

On 30.11.2022 at 18:02, Sputnik yazdı:

Neden çürütüyorsun ki? 

Adamlar o İslami forumları din tartışılsın veyahut çürütülsün diye açmıyorlar. Zira onların çoğunun dini bir şüphesi -genellikle- olmuyor ve haliyle dinlerinin çürütülmesini istemezler. 

Söz konusu dini forum siteleri, facebook grupları vb. olduğunda amaç genel olarak "dine hizmet" dedikleri şey olur. Yani toplumu dindarlaştırmak diyebiliriz. 

Sen gidip o forumlara "Allah yok" "Evrim var" gibi şeyler yazamazsın. Bu durum o sitelerin amacına aykırı. 

Merhaba;

müslüman adminler islami siteleri neden açıyor? bildiğin birşey varsa bunu öğrenmek isterim,

asıl amaç nedir?

siyasi mi

kişisel mi?

gizli bir örgüt kurup tüm dünyayı ele geçir mek mi?

herşeyi yazmışsınız  ama  sonuca varıcak asıl konuyu yazmamışsınız

yani sonuç nedir?

..

biz onlarla aynı gezegende yaşıyoruz,

farklı bir gezgende yaşamış olsaydık onların amacı beni ilgilendirmez ama aynı havayı soludugumuz sürece , onlarla savaşmayı sürdürücem,

hayatım boyunca tanıdıgım tüm kötü insanların % 99 u dincilerden oluştu.

dinler benım hayatıma en büyük zararı verdi. bu durumda benden susmamı ve bir köşeye cekılmemi nasıl beklersin?

6 dakika önce, İgnostik üye yazdı:

Merhaba;

müslüman adminler islami siteleri neden açıyor? bildiğin birşey varsa bunu öğrenmek isterim,

Dini propaganda ve örgütlenme için açıyorlar.

E haliyle oraya gidip "Allah yok" "Din yalan" filan yazmana izin vermezler.

8 dakika önce, İgnostik üye yazdı:

hayatım boyunca tanıdıgım tüm kötü insanların % 99 u dincilerden oluştu.

Dinin veya dinsizliğin gerçek hayatta ne tür bir karşılığı olabilir? 

10 dakika önce, İgnostik üye yazdı:

dinler benım hayatıma en büyük zararı verdi. bu durumda benden susmamı ve bir köşeye cekılmemi nasıl beklersin?

Nasıl yani? 🤔

1 saat önce, Sputnik yazdı:

Dini propaganda ve örgütlenme için açıyorlar.

E haliyle oraya gidip "Allah yok" "Din yalan" filan yazmana izin vermezler.

Dinin veya dinsizliğin gerçek hayatta ne tür bir karşılığı olabilir? 

Nasıl yani? 🤔

1 ay önce evimi yıktılar şu an evsizim bir çadırda kalıyorum,

inan bana yünan askeri bu ülkeyi işgal etseydi bana gerçekten acır ve benım evimi yıkmazdı. ama bizim devletimiz dincilerden oluştugu için allahı bir araç olarak kullanıp , yani asıl gücünü allahtan alıp , en büyük haksızlıgı ve kötülüğü üstelık göstere göstere ve haklı oldugunu iddia ederek yapıyor.

yıkılan evin arazısı dedelerimden bana mirastır. atatürk tapusu vardı. 2002 de akp geldi ve o tapuları iptal etti ve yaklaşık olarak 1500 ev yıkıldı. şu an çok kötü ve perişan durumdayım, 

atatürk ateist idi yani inançsızdı..

düşünsene bir ateist benim hayatımı kurtarıyor. bir dincide benım yaşama hakkımı elimden alıyor.

şu an dava açtık 1500 kişi devlete bu dava çok uzun sürücek. benım yerime sen olsaydın . nasıl davranırdın? hayata bakış açın nasıl olurdu?

• Thanks 1