Jump to content

Togg aracının hangi parçaları yerli olacak?

TAO

Recommended Posts

TOGG hedefin çok gerisinde kaldı: Yüzde 3 bile değil...

Otomotiv Distribütörleri Derneği bu yıl kaç adet TOGG T10X satışı yapıldığını açıkladı. TOGG'un 2023 yılı satışları için 28 bin adet satış hedefi konulurken yılın ilk 6 ayında yalnızca 808 araç satıldı. 

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/togg-hedefin-cok-gerisinde-kaldi-yuzde-3-bile-degil-2097246

Zaten boyle olacagi belliydi. Togg secim icin propaganda araciydi. Secim bitti, togg bitti.

Lamı cimi yok. TOGG elbette önemli bir seçim yatırımı idi ancak yine de bu tür büyük çaptaki projelere asgari 5 senelik bir süre verilmeli. Çünkü ciddi oranda yatırım yapıldı.

Yine de görünen köy kılavuz istemez. Böyle sıfırdan bir markanın piyasada tutunabilmesi ve başarılı olabilmesi için alt yapıdan tutun, kalitesi, satış fiyatı, yedek parça tedariĝi ve servisine kadar tüm kalemlerin dört dörtlük  olması gerek. Bu açıdan bakıldıĝında bir çok şeyin yetersiz olduĝu ortada.

Uzun lafın kısası; 5 sene sonra TOGG markası konuşuluyorsa, demek ki başarılı bir yatırım olmuş.

• 1 ay sonra...

Hani Nisan ayinda millet satin alabilecekti bu togu, ne oldu?

Bakin, ben size soyleyeyim. Buraya da yazmis olayim. 5 sene bu togg piyasada gorunmeyecek. Secimlerde yine togg diyecekler. Ha bir de yerel secimlerde bahsedilir. Ben, togg diye bir seyin turkiyede uretilmedigini dusunuyorum. Secimler icin bir propaganda araci.

9 saat önce, Cougar yazdı:

Hani Nisan ayinda millet satin alabilecekti bu togu, ne oldu?

Bakin, ben size soyleyeyim. Buraya da yazmis olayim. 5 sene bu togg piyasada gorunmeyecek. Secimlerde yine togg diyecekler. Ha bir de yerel secimlerde bahsedilir. Ben, togg diye bir seyin turkiyede uretilmedigini dusunuyorum. Secimler icin bir propaganda araci.

Burada yanılıyorsun, çünkü bu araç üretiliyor ve şimdiye kadar olan teslimat sayısı 3000 adet civarında. Şimdilik tamamen yerli pazara yönelme var ancak uzun vadede bu yeterli olmayacak, çünkü şimdiye kadar alanların maddi durumu iyi olanlar, AKP çevrelerinden olanlar vs.

Bu nedenle kâr yapabilmesi ve piyasada tutunması açısından en azından 5 sene beklenmeli diyordum ve hâlâ aynı fikirdeyim.

Kaynak: https://www.webtekno.com/bugune-kadar-kac-togg-teslim-edildigi-belli-oldu-h134939.html

6 hours ago, kavak said:

Burada yanılıyorsun, çünkü bu araç üretiliyor ve şimdiye kadar olan teslimat sayısı 3000 adet civarında. Şimdilik tamamen yerli pazara yönelme var ancak uzun vadede bu yeterli olmayacak, çünkü şimdiye kadar alanların maddi durumu iyi olanlar, AKP çevrelerinden olanlar vs.

Bu nedenle kâr yapabilmesi ve piyasada tutunması açısından en azından 5 sene beklenmeli diyordum ve hâlâ aynı fikirdeyim.

Kaynak: https://www.webtekno.com/bugune-kadar-kac-togg-teslim-edildigi-belli-oldu-h134939.html

Fabrikasi nerede? Fabrikanin icini, uretimini gosteren bir tane resim video var mi? Ben gormedim. Goren varsa burada paylassin. 3000 tane teslimat varsa, 3000'i de akp kendi kendine satmistir. Var olmayan fabrikalarin, temeli atilmayan bos arazilerin dahi reklamini yapan AKP, mutlaka fabrikanin icini, bu togg'un uretimini felan gosterirdi. 

Ben, ayni dusunuyorum. 5 sene sonra tekrar goruselim bu konuyu kavak :) 

11 saat önce, Cougar yazdı:

Fabrikasi nerede? Fabrikanin icini, uretimini gosteren bir tane resim video var mi? Ben gormedim. Goren varsa burada paylassin. 3000 tane teslimat varsa, 3000'i de akp kendi kendine satmistir. Var olmayan fabrikalarin, temeli atilmayan bos arazilerin dahi reklamini yapan AKP, mutlaka fabrikanin icini, bu togg'un uretimini felan gosterirdi. 

Bursa Gemlik'te fabrika. Youtube'da  videoları  var.

• Like 1

17 saat önce, Cougar yazdı:

@Cougar, biraz abartıyorsun. Fabrika var, üretim var, satış var. Peki, satış rakamları yeterli mi? Elbette deĝil ki bunu zaten önceki iletilerimde izah etmiştim.

• 3 hafta sonra...

Bu aracı, gece gündüz, kendi tv kanallarında, % 100 yerli diye pazarladılar, öyle değil mi? Yerli de yerli, aman yarabbim yerli de yerli, şöyle de yerli, böyle de yerli diye diye, insanları neredeyse bu yerli kelimesinden tiksinecek hale getirmediler mi?

Bir şey sormak istiyorum.

Pek de müslüman, pek de muhafazakar, pek de Filistin'ci, amanın pek de millî olan bu arkadaşlar, bu arabanın logosunu, niçin şu aşağıdaki herife yaptırdılar? "Zalimler zalimi" İsrail'de doğmuş bu herife, bir logo yapması için, acaba kaç para bayıldılar, merak ediyorum gerçekten!

(linkteki sayfanın altına kadar inmeyi ihmal etmeyin)

https://en.wikipedia.org/wiki/Sagi_Haviv

• Like 1

• 5 hafta sonra...
41 dakika önce, hayna yazdı:

Sagi Haviv'in yaptığı ve bizimkilerin de kabul ettiği bu logo, neye benziyor?

Bir görüşü olan var mı?

Şimdi böyle ortaya sorunca muhtemelen kimse cevap vermeyecek, o zaman şöyle sorayım:

@pigeon

Sence bu logo neye benziyor?

Yan yatmış renaultun logosuna benziyor. :)

1 dolardaki meşhur göz:

1dollar-seal10-426x426.jpg

"Novus Ordo Seclorum", Latincede "Çağların yeni düzeni" anlamına gelir. Annuit cœptis ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri devlet mühründe bulunan iki slogandan biridir. Bu mühür, ABD'nin tedavüldeki 1 dolarlık banknotlarının üzerinde de bulunmaktadır.

Logoyu tasarlayan kişi İsrail vatandaşı olabilir. Ne var bunda?

Türk devleti, kendi vatandaşlarının aksine İsrail´i düşman olarak görmez. Haliyle anormal bir durum yok ortada.

TOGG aracı milli olarak lanse edildi, bu doĝru. Bir bakıma öyledir.

Resmi olarak %100 milli arabamız minvalinde reklamının yapıldıĝını ben duymadım ve görmedim ya da benim gözümden kaçmıştır.

55 dakika önce, kavak yazdı:

Türk devleti, kendi vatandaşlarının aksine İsrail´i düşman olarak görmez. Haliyle anormal bir durum yok ortada.

Resmi olarak %100 milli arabamız minvalinde reklamının yapıldıĝını ben duymadım ve görmedim ya da benim gözümden kaçmıştır.

O "yüzde" meselesi biraz karışık. Önce hep bir ağızdan, % 100 yerli diye propaganda ediyorlardı ve bu da siyaseten işlerine geliyordu. Öyle de götüreceklerdi işi fakat tabii foyaları ortaya çıkmaya başlayınca ve bu işi gerçekten bilen kişiler ciddi itirazlar yapmaya başlayınca, bu sefer kıvırmaya, işte "canım zaten yüzde yüz yerli otomobil olmaz ki, dünyada da yok" filan demeye başladılar. Eğer yutturabilseler, yutturacaklardı. Buna emin olabilirsin kavak... Fakat işin garibi, AKP'nin cahil seçmeninin ezici çoğunluğu, hâlâ daha bunun "tamamen Türk malı" olduğuna inanmaya devam ediyor! Öyle inanmak hoşlarına da gidiyor.

Türkiye, AKP gelmeden önce de zaten montaj işini yapardı. Turgut Özal, "kendi uçağımızı yapıyoruz" diye propaganda yapardı, bilmem burada hatırlayan var mı?

• Like 1

1 saat önce, kavak yazdı:

Logo siparişini, koskoca dünyada başka tasarımcı kalmamış gibi, bir Yahudi'ye havale edenler bunların kendisi!.. Bunlar kim? İslam, din, ümmet, Kudüs, Filistin, "zalim, işgalci İsrail" diye yıllardır kafa ütüleyen tipler! Bunlar çok eskiden beri Anadolu'daki Yahudi-İsrail düşmanlığını (antisiyonizmi, antisemitizmi) kitlelere, gençlere, çocuklara aşılayan, pompalayan tipler... Aralarında bütün vaktini buna harcamış tipler bile vardır. Ayrıca, dış politikayla ilgili analizlerini de hep "dünyayı ve İslam alemini karıştıran, Türkiye'yi bölmek isteyen acımasız, gözü dönmüş Yahudiler (siyonistler)" söylemine oturturlar. 

Biz otomobilin yerlisini yaptık, ilk kez biz yaptık, daha önce yapılamayanı yaptık diyerek her kanaldan propaganda yapıp da, logosunu kendi iradeleriyle bir Yahudi'ye sipariş etmeleri, gerçekten de tuhaftır. (iki yönden de tuhaftır)

Sorun, bunların tutarsız oluşunda, şüphe çekici davranmalarında.

(Ayrıca bunlar "Türk devleti" diye bir şeyi kabul etmezler, mecbur kalmadıkça da bu tabiri ağızlarına asla almazlar.)