Jump to content

Rusya'nın Ukrayna'yı İşgal Etmesi

Charles Dawkins

Recommended Posts

https://tr.wikipedia.org/wiki/Şanghay_İşbirliği_Örgütü

31 dakika önce, Sputnik yazdı:

Bugün Ukrayna yarın Kazakistan. 

İşgalin NATO üyeliğiyle filan bir alakası olduğunu sanmıyorum. Rusya'nın genişleme çabasından ibaret gibi geliyor. 

Kazakistan zaten ekonomik olarak ortak Rusya ile.

Ukrayna harita da yer almıyor. :)

Nato üyeliği ile alakası var.

Amacı

Dünya petrol üretim ve kullanım pazarının yarısından fazlasını elinde bulunduran ve Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan'ın gözlemci olarak bulunduğu örgüt, ABD'ye karşı etkili bir kutup oluşturmaktadır. Dönemin Rusya Devlet Başkanı Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Ağustos 2007 Bişkek Zirvesi’nde “Tek kutuplu dünya kabul edilemez.” diyerek bir anlamda birliğin misyonunu da belirtmiştir.

• 2007 Bişkek Zirvesi’nde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Tek kutuplu dünya kabul edilemez.” açıklaması, örgütün misyonunu özetlemektedir aslında. Çıkış noktasına baktığımızda, üye ülkelerin sınır bölgelerinde askeri güveni sağlamak gibi görünse de, birincil amaç ABD suretinde batıya karşı alternatif ve etkili blok oluşturmak, ikincil amaç ise dünya nüfusunun 1/4′ünün yaşadığı coğrafyada, en büyük güvenlik tehditleri olarak deklare ettikleri terör, ayrılıkçılık ve aşırıcılıkla mücadele adı altında bu coğrafyada yaşayan halk ve uygarlıkları dizginlemektir.[5]

800px-SCO_(orthographic_projection).svg.

@TAO, geçen gün Gorbatçov öldü ve cenaze merasimine Putin gitmedi.:D

Çünkü  Gorbatçov, Rusların yönettiĝi Sowyetler Birliĝini daĝıttı. Putin bunu hâlâ kabul etmiş deĝil ve edeceĝini de sanmam. Hâlâ büyük imparatorluk hayali peşinde koşan bir zihniyeti var. Yani mesele sadece NATO deĝil.

Ona bakarsan yukarıda iliştirdiĝin haritayı iyi incelersen hemen görürsün. Doĝu Rusya ile Batı Alaska(ABD) sınırları burun buruna. Ve orada karşılıklı konuşlandırılmış silahlar var zaten.

Yani Ukraynayı istila etmesinin yegane sebebi, sınırlarını olabildiĝince büyütebilmek. Bu esnada Ukrayna´nın NATO üyeliĝine yeşil ışık yakmasını bir bahane olarak gördü.  Gorbatçov yüzünden kaybedilen topraklara yeniden hükmetmek istiyor. Gerisi hikaye.

Şunu da unutmamak lazım; Rusya 5-6 sene evvel Kırım´ı ilhak etti. Oldu bittiye getirdi. Batının buna seyirci kalması en büyük hataydı. Bu seferde hiç karışmayacaĝını düşünerek Ukrayna´yı istila etmeye kalktı.

Dipnot: Alaska eskiden Rusya´ya aitti ve 1867 senesinde ABD´ye sattı.:D

• Thanks 1

37 dakika önce, kavak yazdı:

@TAO, geçen gün Gorbatçov öldü ve cenaze merasimine Putin gitmedi.:D

Çünkü  Gorbatçov, Rusların yönettiĝi Sowyetler Birliĝini daĝıttı. Putin bunu hâlâ kabul etmiş deĝil ve edeceĝini de sanmam. Hâlâ büyük imparatorluk hayali peşinde koşan bir zihniyeti var. Yani mesele sadece NATO deĝil.

Ona bakarsan yukarıda iliştirdiĝin haritayı iyi incelersen hemen görürsün. Doĝu Rusya ile Batı Alaska(ABD) sınırları burun buruna. Ve orada karşılıklı konuşlandırılmış silahlar var zaten.

Yani Ukraynayı istila etmesinin yegane sebebi, sınırlarını olabildiĝince büyütebilmek. Bu esnada Ukrayna´nın NATO üyeliĝine yeşil ışık yakmasını bir bahane olarak gördü.  Gorbatçov yüzünden kaybedilen topraklara yeniden hükmetmek istiyor. Gerisi hikaye.

Şunu da unutmamak lazım; Rusya 5-6 sene evvel Kırım´ı ilhak etti. Oldu bittiye getirdi. Batının buna seyirci kalması en büyük hataydı. Bu seferde hiç karışmayacaĝını düşünerek Ukrayna´yı istila etmeye kalktı.

Dipnot: Alaska eskiden Rusya´ya aitti ve 1867 senesinde ABD´ye sattı.:D

Ne yani Avrupa Roma hayalini unuttumu sence  komik olmayın. Rusya kendi sınırını koruyor Avrupa'ya karşı.

39 dakika önce, kavak yazdı:

Ukrayna tamamen de yutulabilirdi. Bugün ABD olmasa Rusya Türkiye'yi bile yutar. 

NATO da kalmamız beka meselesi. 

Aklıma istemsizce Osmanlı-Rus çarlığı savaşları geliyor. Osmanlı'nın en büyük müttefiki hep İngiltere-Fransa olmuştur.

Bugün de aynı görevi ABD üstleniyor. Rusya'nın genişlemesi buna rağmen devam ediyor ama şimdilik çevresindeki zayıf ülkelerle yetinmek zorunda.

Bence denge politikasını bırakıp Rusya karşıtı olmalıyız. Rusya yalnız bırakılmalı ki eskisi gibi tehdit olmasın. 

10 dakika önce, Sputnik yazdı:

Ukrayna tamamen de yutulabilirdi. Bugün ABD olmasa Rusya Türkiye'yi bile yutar. 

NATO da kalmamız beka meselesi. 

Uluslararası siyasette milli menfaatler her zaman önce gelmiştir elbette. Bu baĝımsız ve meşru olan her ülke için geçerlidir. Ancak bu başka ülkeleri istila etme hakkını, sebebi ne olursa olsun, hiçbir ülkeye vermez. Sorunlar diplomatik çerçevede çözülmeli, yoksa bu dünyanın nükleer savaşın eşiĝine gelmesi işten bile deĝil.

8 dakika önce, Sputnik yazdı:

Aklıma istemsizce Osmanlı-Rus çarlığı savaşları geliyor. Osmanlı'nın en büyük müttefiki hep İngiltere-Fransa olmuştur.

Bugün de aynı görevi ABD üstleniyor. Rusya'nın genişlemesi buna rağmen devam ediyor ama şimdilik çevresindeki zayıf ülkelerle yetinmek zorunda.

Bence denge politikasını bırakıp Rusya karşıtı olmalıyız. Rusya yalnız bırakılmalı ki eskisi gibi tehdit olmasın. 

Gerçekçi olmak gerekirse, ABD´de pek dürüst deĝil. Mesela Saddam Hüseyin´i devirmek için aslı astarı olmayan iddialar ortaya attı. Bu iddiaların hepsinin yalan olduĝu sonradan ortaya çıktı. Irak´a girmesi meşru deĝildi ve yanlıştı.

2 dakika önce, kavak yazdı:

Ancak bu başka ülkeleri istila etme hakkını, sebebi ne olursa olsun, hiçbir ülkeye vermez. Sorunlar diplomatik çerçevede çözülmeli,

Diplomasi iki karşıt güç dengeli olduğunda işler. Biri diğerinden çok üstün olursa işgal kaçınılmaz hale gelir.

Hayvanlardaki benim bölgem-senin bölgen kavgasına benziyor biraz. 

6 dakika önce, Sputnik yazdı:

Diplomasi iki karşıt güç dengeli olduğunda işler. Biri diğerinden çok üstün olursa işgal kaçınılmaz hale gelir.

Hayvanlardaki benim bölgem-senin bölgen kavgasına benziyor biraz. 

Bu tür işgalleri engellemenin tek yolu BM´leri güçlendirmekten geçer. Veto hakkı olan 5 daimi üyeler İngiltere, Fransa, Çin, ABD ve Rusya dünyadaki kargaşanın baş sorumluları. Bunların veto hakkı ellerinden alınmalı. Yani BM´de köklü bir reform yapılmalı.

19 dakika önce, kavak yazdı:

Komik olan yok. Durum tespiti sadece.

Bende durum tespiti yaptım. Sscb nin dağılalı 30 yıl oldu ve tekrar birlik istemesi çok doğal.  Ama romanın yıkılalı 1000 yıl oldu , atlantisin yıkılalı kaç bin yıl oldu. Avrupa’nın ve ABD nin Roma ve Atlantis hayalleri kurması normal mi?  

Ayrıca şunu belirteyim ki Avrupa asla Türkiye’ye teknoloji desteği vermemiştir. Sadece satmıştır. Ama Türkiye’deki  petrokimya , demirçelik ve kağıt sanayisine teknolojisini vermiştir.  

Avrupa sömürgeci zihniyeti ile çok daha Büyük tehdittir. Avrupa asla sizi insan olarak görmez. Günümüz mülteci politikaları buna en temel örnektir.

5 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Bende durum tespiti yaptım. Sscb nin dağılalı 30 yıl oldu ve tekrar birlik istemesi çok doğal.  Ama romanın yıkılalı 1000 yıl oldu , atlantisin yıkılalı kaç bin yıl oldu. Avrupa’nın ve ABD nin Roma ve Atlantis hayalleri kurması normal mi?  

Ayrıca şunu belirteyim ki Avrupa asla Türkiye’ye teknoloji desteği vermemiştir. Sadece satmıştır. Ama Türkiye’deki  petrokimya , demirçelik ve kağıt sanayisine teknolojisini vermiştir.  

Avrupa sömürgeci zihniyeti ile çok daha Büyük tehdittir. Avrupa asla sizi insan olarak görmez. Günümüz mülteci politikaları buna en temel örnektir.

ABD veya Avrupa´nın hayal kurduĝu yok. Romaymış..mış. Atlantis diye bir yer bile yok. Yok böyle bir şey.

Sen takmışın kafayı Avrupa´ya. Avrupa şöyle, Avrupa böyle. Rusya´yanın yaptıĝı yanlışı, sözde başka bir yanlışla savunmak ne kadar mantıklı?

Rusya´nın Ukrayna´yı işgali hiçbir şeyle savunulamaz. Bu bir işgal. Yanlış. Sen bu kafayla Türkiye´nin işgal edilmesine de karşı çıkmazsın herhalde.

42 dakika önce, kavak yazdı:

ABD veya Avrupa´nın hayal kurduĝu yok. Romaymış..mış. Atlantis diye bir yer bile yok. Yok böyle bir şey.

Sen takmışın kafayı Avrupa´ya. Avrupa şöyle, Avrupa böyle. Rusya´yanın yaptıĝı yanlışı, sözde başka bir yanlışla savunmak ne kadar mantıklı?

Rusya´nın Ukrayna´yı işgali hiçbir şeyle savunulamaz. Bu bir işgal. Yanlış. Sen bu kafayla Türkiye´nin işgal edilmesine de karşı çıkmazsın herhalde.

Asıl sen takılmışsın Rusya'ya.

Ukraynayı işgale hazırlayan NATO'nun üs kurma çabasıdır. Dünya gündemini takğp etmediğiniz çok belli. Rusya yıllar önce Ukrayna'ya üs kurarsanız bende işgal ederim diye uyarmıştı. ABD ve Avrupa Suriye'de yediği kazığın acısını böyle çıkarmayı planlıyordu .

Atlantis hayalmiş , Roma hayalmiş preeeeh...

O zaman neden Kuzey Atlantik antlaşması ?

Neden Almanya hala kartal sembolu kullanıyoreee?

Sizler rüzgarın yönüne ıslık çalanlarsınız.

Rusya Türkiye'ye bir çok teknoloji hibe etmiştir. Bunun karşılığında Rus gibi yaşamayı , Rusça konuşmayı dayatmamıştır. Ama Avrupa sana sattığı ürünlere bile senin dilinde kullanım klavunuzunu yıllarca koymadı. Sattığı arabanın menüsü bile kendi dilindeydi.

Avrupa kendinden başka herkesi mal olarak görür.

1 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Asıl sen takılmışsın Rusya'ya.

Ukraynayı işgale hazırlayan NATO'nun üs kurma çabasıdır. Dünya gündemini takğp etmediğiniz çok belli. Rusya yıllar önce Ukrayna'ya üs kurarsanız bende işgal ederim diye uyarmıştı. ABD ve Avrupa Suriye'de yediği kazığın acısını böyle çıkarmayı planlıyordu .

Atlantis hayalmiş , Roma hayalmiş preeeeh...

O zaman neden Kuzey Atlantik antlaşması ?

Neden Almanya hala kartal sembolu kullanıyoreee?

Sizler rüzgarın yönüne ıslık çalanlarsınız.

Rusya Türkiye'ye bir çok teknoloji hibe etmiştir. Bunun karşılığında Rus gibi yaşamayı , Rusça konuşmayı dayatmamıştır. Ama Avrupa sana sattığı ürünlere bile senin dilinde kullanım klavunuzunu yıllarca koymadı. Sattığı arabanın menüsü bile kendi dilindeydi.

Avrupa kendinden başka herkesi mal olarak görür.

Bir hayli hayalperestsin ve batı düşmanlıĝı iliklerine kadar işlemiş senin. Ben Rusya´yı eleştirirken diĝerlerinin yediĝi haltları görmezden gelmem. Gelmedim hiçbir zaman.

Rusyanın yaptıĝı yanlış.  Yok öyle yaĝma, ben güçlüyüm istediĝimi yaparım. Ben buna karşıyım.

10 saat önce, kavak yazdı:

Bir hayli hayalperestsin ve batı düşmanlıĝı iliklerine kadar işlemiş senin. Ben Rusya´yı eleştirirken diĝerlerinin yediĝi haltları görmezden gelmem. Gelmedim hiçbir zaman.

Rusyanın yaptıĝı yanlış.  Yok öyle yaĝma, ben güçlüyüm istediĝimi yaparım. Ben buna karşıyım.

Olayı anlayamıyorsunuz. Rusya da aynı şeyi batıya söylüyor. Güçlüsünüz diye 3000 km öteden burnumun dibine askeri üs kuramazsın diyor.

Siz batının yönetme şeklini anlayamıyorsunuz. Tıpkı batının Türkiye'deki Kürtleri kullanma şekli gibi şimdi de Ukrayna halkını Rusya'ya karşı kışkırtıyor.  Batı her zaman maşa kullanır.

59 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Olayı anlayamıyorsunuz. Rusya da aynı şeyi batıya söylüyor. Güçlüsünüz diye 3000 km öteden burnumun dibine askeri üs kuramazsın diyor.

Bilakis, Batıya olan nefretin yüzünden Rusya´nın yaptıklarını görmezden geliyorsun. NATO genişlemesinin etkisi yok mu? Var elbette ancak yegane sebebi başka. Mesele yakın sınır falan deĝil, mesele Putín´in daĝılan Sovyetler Birliĝini kabullenememesi. Yukarıda Alaska örneĝini vermiştim bu yüzden. Zaten senelerden beri ABD ile burunu buruna yaşıyor. Bu nedenle elinden gelse, ayrılan tüm ülkeleri zor kullanarak kendine yeniden baĝlamak istiyor. Büyük Rusya Imparatorluk budalası kendisi. İstiyor ki çevresindeki ayrılan tüm ülkeler yeniden Rusyanın güdümünde olsun. Bu nedenle Gürcistana girdi, bu nedenle Kırımı ilhak etti, bu nedenle Ukraynayı istila etti. Bu nedenle Baltık ülkelerine, Finlandiya´ya vs. göz daĝı vermeye kalkıyor.

59 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Siz batının yönetme şeklini anlayamıyorsunuz. Tıpkı batının Türkiye'deki Kürtleri kullanma şekli gibi şimdi de Ukrayna halkını Rusya'ya karşı kışkırtıyor.  Batı her zaman maşa kullanır.

Bu da yanlış; çünkü gayet iyi anlıyorum. Senin senin anlamadıĝın şu: Her zaman yazmışımdır, hatta yukarıda da yine yazmıştım. Her ülke, bak her ülke diyorum iyi oku, milli menfaatleri doĝrultusunda hareket eder ve siyaset yapar. Bu nedenle sürekli "Aman da Batı her zaman maşa kullanır" minvalindeki tek taraflı söylemler boş laftan öteye gidemez, çünkü her ülke menfaatlerini korumak için bir şeyler yapmaya kalkar.

Hasılı ben yanlış nereden gelirse gelsin, ona yanlış derim. Mesela ABD´nin yalan yanlış iddialar ortaya atarak Irak´a girmesi yanlıştı (yukarıda buna da deĝinmiştim aslında). Savunulamaz. Mesela terörist oldukları saptananların saklandıĝı yer Avrupa Birliĝi olmamalı. Bu da yanlış. Türkiye´nin, Rusya´nın, ABD´nin, İran´ın Suriye´de bulunması ve bu ülkeyi harabeye çevirmeleri de yanlış. Terörist örgütlerin desteklenmesi her bakımdan yanlış. Çin´deki azınlıkların baskı görmesi de bir o kadar yanlış.

Bak görüyorsun ki tarafsız olmaya çalışıyorum. Hasılı Rusya´nın Ukrayna´yı ve Kırım´ı istila etmesi de yanlış.

2 saat önce, kavak yazdı:

Bilakis, Batıya olan nefretin yüzünden Rusya´nın yaptıklarını görmezden geliyorsun. NATO genişlemesinin etkisi yok mu? Var elbette ancak yegane sebebi başka. Mesele yakın sınır falan deĝil, mesele Putín´in daĝılan Sovyetler Birliĝini kabullenememesi. Yukarıda Alaska örneĝini vermiştim bu yüzden. Zaten senelerden beri ABD ile burunu buruna yaşıyor. Bu nedenle elinden gelse, ayrılan tüm ülkeleri zor kullanarak kendine yeniden baĝlamak istiyor. Büyük Rusya Imparatorluk budalası kendisi. İstiyor ki çevresindeki ayrılan tüm ülkeler yeniden Rusyanın güdümünde olsun. Bu nedenle Gürcistana girdi, bu nedenle Kırımı ilhak etti, bu nedenle Ukraynayı istila etti. Bu nedenle Baltık ülkelerine, Finlandiya´ya vs. göz daĝı vermeye kalkıyor.

Bu da yanlış; çünkü gayet iyi anlıyorum. Senin senin anlamadıĝın şu: Her zaman yazmışımdır, hatta yukarıda da yine yazmıştım. Her ülke, bak her ülke diyorum iyi oku, milli menfaatleri doĝrultusunda hareket eder ve siyaset yapar. Bu nedenle sürekli "Aman da Batı her zaman maşa kullanır" minvalindeki tek taraflı söylemler boş laftan öteye gidemez, çünkü her ülke menfaatlerini korumak için bir şeyler yapmaya kalkar.

Hasılı ben yanlış nereden gelirse gelsin, ona yanlış derim. Mesela ABD´nin yalan yanlış iddialar ortaya atarak Irak´a girmesi yanlıştı (yukarıda buna da deĝinmiştim aslında). Savunulamaz. Mesela terörist oldukları saptananların saklandıĝı yer Avrupa Birliĝi olmamalı. Bu da yanlış. Türkiye´nin, Rusya´nın, ABD´nin, İran´ın Suriye´de bulunması ve bu ülkeyi harabeye çevirmeleri de yanlış. Terörist örgütlerin desteklenmesi her bakımdan yanlış. Çin´deki azınlıkların baskı görmesi de bir o kadar yanlış.

Bak görüyorsun ki tarafsız olmaya çalışıyorum. Hasılı Rusya´nın Ukrayna´yı ve Kırım´ı istila etmesi de yanlış.

Batı düşmanıyım çünkü batı her zaman tek kutuplu bir dünya istiyor. Bu nedenle ikinci kutup olan Rusya ve çini desteklemek gerektiğini düşünüyorum.

Anlamadığımız konu şu ki ABD ve ab ülkeleri kendi sınırlarında kalmıyor. Ukrayna'nın özgürlüğünü de istemiyorlar. İstedikleri şey tek kutuplu ve tek merkezden kumanda edilen bir dünyadır.

Bu yüzden sen de yaşadığın ab ülkesini savunuyorsun.

• 4 ay sonra...

Neredeyse 1 yıl olacak Rusya´nın istilası. Tüm dünya, bilhassa Rusya´nın kendisi bir kaç günde tüm Ukrayna´yı tamamen ele geçireceĝini bekliyordu. Görünen o ki, atom silahları olmasa, Rusya´nın öyle zannedildiĝi gibi büyük bir askeri gücü yok aslında. Rus askerlerin pek fazla istekli olmadıkları da ortada.  Petrol ve gaz zenginliĝi olmasa, durumu daha da berbat hale gelecek. 

Bu nedenle her fısatta atom tehdidinde bulunuyor, çünkü başka bir şeyi yok. Arkasında onu destekleyen Çin olmasa, perişan bir hale gelmesi işten bile deĝil.