Jump to content

Reis Düşecek Mi?

Charles Dawkins
 Share

Recommended Posts

2023 yılında cumhur ittifakı sizce düşer mi?

Benim bu konudaki yegane korkum reisin mültecilere çay fırlatır gibi vatandaşlık vermesi. Onların da %95 i cumhur ittifakına vereceğinden büyük bir avantaj elde edecekler. Bunun dışında HDP nin aklını çelip bir şekilde de ülkücüleri ikna edip AKP MHP HDP ittifakı yapamazlarsa iktidar olamayacaklarına inanıyorum.

Üzgünüm, düşmeyecek.

Sebebi hălă eski nedenlerden birisi. Muhalefet bir türlü yapıcı, inandırıcı ve güvendirici bir siyaset yapmayı beceremiyor. Ellerine geçen fırsatları iyi değerlendiremiyorlar.

Artı; bu memlekette hălă din bezirganlığı işe yarıyor. Seçimlerde mültecilerin o kadar çok etkili olacağını zannetmiyorum, çünkü arkalarında hăla kemikleşmiş dindar bir kesim var.

Bu memlekette bir HDP gerçeği var. O da şu: Güney Doğu´da hălă çok güçlüler. Yıllardan beri bu böyle. Onları yok saymak yerine, onlarla beraber bir siyaset güdülmeli. Yoksa onların peşinden gidenler radikalleşıp PKK´nın kucağına gidiyorlar. Bu da hep Türkiye´nin aleyhine olmuştur.

İkinci durum ise çok garip. 1 Euro 10 TL olmasına rağmen, zırt pırt merkez bankasının yöneticileri değiştirilmesine rağmen, hălă RTE büyük bir kayıp yaşamış görünmüyor. Ben bunu bir türlü anlamıyorum açıkçası.

57 minutes ago, kavak said:

Ben bunu bir türlü anlamıyorum açıkçası.

€ yükseliyor, ₺ düşüyor. Önemli olan bir birimin yükselip, diğerinin düşmesi değil. Önemli olan bunu nasıl yorumlayacağımız. Biz bunu "işlerin kötü gitmesi" olarak yorumluyoruz. Bahsi geçen insanlarsa bunu nasıl yorumlamaları gerektiğini bilmiyorlar. Hoş, nasılını anlatsak dahi kabul etmeyecekler.

Çünkü inançlarına ters düşüyor.

1 dakika önce, Astrum yazdı:

€ yükseliyor, ₺ düşüyor. Önemli olan bir birimin yükselip, diğerinin düşmesi değil. Önemli olan bunu nasıl yorumlayacağımız. Biz bunu "işlerin kötü gitmesi" olarak yorumluyoruz. Bahsi geçen insanlarsa bunu nasıl yorumlamaları gerektiğini bilmiyorlar. Hoş, nasılını anlatsak dahi kabul etmeyecekler.

Çünkü inançlarına ters düşüyor.

Başka türlü de yorumlanabilir. Kurlardaki durum, orta direğin mutfağına hălen tam olarak yansımadı galiba. Ya da yansımasına yansıdı ancak dediğin gibi işin içinde din/iman olunca, reyler yine dindar gözükenlere(!) verilecek. Harbiden garip bir durum.:D

Just now, kavak said:

Kurlardaki durum, orta direğin mutfağına hălen tam olarak yansımadı galiba.

Onlar diyor ki: "Açlıktan ağzı kokan adamın bile elinde bilmem kaç bin liralık telefon."

Böyle birine tek tek istatistik anlatsan kaç yazar? Her gün başka bir sokak röportajında daha vahim bir durumla karşılaşıyoruz.

3 dakika önce, Astrum yazdı:

Onlar diyor ki: "Açlıktan ağzı kokan adamın bile elinde bilmem kaç bin liralık telefon."

Böyle birine tek tek istatistik anlatsan kaç yazar? Her gün başka bir sokak röportajında daha vahim bir durumla karşılaşıyoruz.

Var mı sahiden ellerinde o telefonlar. Yoksa hepsi mi taksitli?

Just now, kavak said:

Var mı sahiden ellerinde o telefonlar. Yoksa hepsi mi taksitli?

Ya daha önceden alınmış ya da iyi taksit seçenekleri var. Ayrıca telefon bir ihtiyaç, o olmadan ne yapacaksın? Mecburen alacaksın tabii. Alırken de bütçene göre alabileceğin en iyisini seçeceksin. Zaten çok üst kademe telefonların teknolojileri bile artık alt kademe telefonlarda görünüyor. Nereden tutsan elinde kalır.

Şu an, Astrum yazdı:

Ya daha önceden alınmış ya da iyi taksit seçenekleri var. Ayrıca telefon bir ihtiyaç, o olmadan ne yapacaksın? Mecburen alacaksın tabii. Alırken de bütçene göre alabileceğin en iyisini seçeceksin. Zaten çok üst kademe telefonların teknolojileri bile artık alt kademe telefonlarda görünüyor. Nereden tutsan elinde kalır.

Desene millette telefon olduğu müddetçe, bizim mălum reis makamında duracak.:D

Eskiden millet ha bire Marlboro/Camel cığaralarını göstermelik olarak alırdı, şimdi de onların yerine akıllı telefonlar geldi.

26 minutes ago, kavak said:

Desene millette telefon olduğu müddetçe, bizim mălum reis makamında duracak.:D

Eskiden millet ha bire Marlboro/Camel cığaralarını göstermelik olarak alırdı, şimdi de onların yerine akıllı telefonlar geldi.

İnsan daha iyi bir yaşam tarzına ancak isteyerek ulaşır, şükrederek değil. Türkiye'de isteyenler değil, şükredenler çoğunlukta.

• 3 months later...

Ben siyasetten çare beklemiyorum. Siyasetçinin tek amacı oylarını artırmaktır. Bunun için herşeyi kullanır.

Asıl sorun halkın kendi özgüvenine erememesi ve sürekli olarak kurtuluşu bir başkasından beklemesidir. Sadece dindar taraf değil kemalist taraf da Atatürk ile uyutulmaktadir.

Bunun çaresi var tabiki. Siyaseti bozacak güçlü sivil toplum kuruluşlari gerekir.