Jump to content

Reis Düşecek Mi?

Charles Dawkins

Recommended Posts

2023 yılında cumhur ittifakı sizce düşer mi?

Benim bu konudaki yegane korkum reisin mültecilere çay fırlatır gibi vatandaşlık vermesi. Onların da %95 i cumhur ittifakına vereceğinden büyük bir avantaj elde edecekler. Bunun dışında HDP nin aklını çelip bir şekilde de ülkücüleri ikna edip AKP MHP HDP ittifakı yapamazlarsa iktidar olamayacaklarına inanıyorum.

Üzgünüm, düşmeyecek.

Sebebi hălă eski nedenlerden birisi. Muhalefet bir türlü yapıcı, inandırıcı ve güvendirici bir siyaset yapmayı beceremiyor. Ellerine geçen fırsatları iyi değerlendiremiyorlar.

Artı; bu memlekette hălă din bezirganlığı işe yarıyor. Seçimlerde mültecilerin o kadar çok etkili olacağını zannetmiyorum, çünkü arkalarında hăla kemikleşmiş dindar bir kesim var.

Bu memlekette bir HDP gerçeği var. O da şu: Güney Doğu´da hălă çok güçlüler. Yıllardan beri bu böyle. Onları yok saymak yerine, onlarla beraber bir siyaset güdülmeli. Yoksa onların peşinden gidenler radikalleşıp PKK´nın kucağına gidiyorlar. Bu da hep Türkiye´nin aleyhine olmuştur.

İkinci durum ise çok garip. 1 Euro 10 TL olmasına rağmen, zırt pırt merkez bankasının yöneticileri değiştirilmesine rağmen, hălă RTE büyük bir kayıp yaşamış görünmüyor. Ben bunu bir türlü anlamıyorum açıkçası.

57 minutes ago, kavak said:

Ben bunu bir türlü anlamıyorum açıkçası.

€ yükseliyor, ₺ düşüyor. Önemli olan bir birimin yükselip, diğerinin düşmesi değil. Önemli olan bunu nasıl yorumlayacağımız. Biz bunu "işlerin kötü gitmesi" olarak yorumluyoruz. Bahsi geçen insanlarsa bunu nasıl yorumlamaları gerektiğini bilmiyorlar. Hoş, nasılını anlatsak dahi kabul etmeyecekler.

Çünkü inançlarına ters düşüyor.

1 dakika önce, Astrum yazdı:

€ yükseliyor, ₺ düşüyor. Önemli olan bir birimin yükselip, diğerinin düşmesi değil. Önemli olan bunu nasıl yorumlayacağımız. Biz bunu "işlerin kötü gitmesi" olarak yorumluyoruz. Bahsi geçen insanlarsa bunu nasıl yorumlamaları gerektiğini bilmiyorlar. Hoş, nasılını anlatsak dahi kabul etmeyecekler.

Çünkü inançlarına ters düşüyor.

Başka türlü de yorumlanabilir. Kurlardaki durum, orta direğin mutfağına hălen tam olarak yansımadı galiba. Ya da yansımasına yansıdı ancak dediğin gibi işin içinde din/iman olunca, reyler yine dindar gözükenlere(!) verilecek. Harbiden garip bir durum.:D

Just now, kavak said:

Kurlardaki durum, orta direğin mutfağına hălen tam olarak yansımadı galiba.

Onlar diyor ki: "Açlıktan ağzı kokan adamın bile elinde bilmem kaç bin liralık telefon."

Böyle birine tek tek istatistik anlatsan kaç yazar? Her gün başka bir sokak röportajında daha vahim bir durumla karşılaşıyoruz.

3 dakika önce, Astrum yazdı:

Onlar diyor ki: "Açlıktan ağzı kokan adamın bile elinde bilmem kaç bin liralık telefon."

Böyle birine tek tek istatistik anlatsan kaç yazar? Her gün başka bir sokak röportajında daha vahim bir durumla karşılaşıyoruz.

Var mı sahiden ellerinde o telefonlar. Yoksa hepsi mi taksitli?

Just now, kavak said:

Var mı sahiden ellerinde o telefonlar. Yoksa hepsi mi taksitli?

Ya daha önceden alınmış ya da iyi taksit seçenekleri var. Ayrıca telefon bir ihtiyaç, o olmadan ne yapacaksın? Mecburen alacaksın tabii. Alırken de bütçene göre alabileceğin en iyisini seçeceksin. Zaten çok üst kademe telefonların teknolojileri bile artık alt kademe telefonlarda görünüyor. Nereden tutsan elinde kalır.

Şu an, Astrum yazdı:

Ya daha önceden alınmış ya da iyi taksit seçenekleri var. Ayrıca telefon bir ihtiyaç, o olmadan ne yapacaksın? Mecburen alacaksın tabii. Alırken de bütçene göre alabileceğin en iyisini seçeceksin. Zaten çok üst kademe telefonların teknolojileri bile artık alt kademe telefonlarda görünüyor. Nereden tutsan elinde kalır.

Desene millette telefon olduğu müddetçe, bizim mălum reis makamında duracak.:D

Eskiden millet ha bire Marlboro/Camel cığaralarını göstermelik olarak alırdı, şimdi de onların yerine akıllı telefonlar geldi.

26 minutes ago, kavak said:

Desene millette telefon olduğu müddetçe, bizim mălum reis makamında duracak.:D

Eskiden millet ha bire Marlboro/Camel cığaralarını göstermelik olarak alırdı, şimdi de onların yerine akıllı telefonlar geldi.

İnsan daha iyi bir yaşam tarzına ancak isteyerek ulaşır, şükrederek değil. Türkiye'de isteyenler değil, şükredenler çoğunlukta.

• 3 ay sonra...

Ben siyasetten çare beklemiyorum. Siyasetçinin tek amacı oylarını artırmaktır. Bunun için herşeyi kullanır.

Asıl sorun halkın kendi özgüvenine erememesi ve sürekli olarak kurtuluşu bir başkasından beklemesidir. Sadece dindar taraf değil kemalist taraf da Atatürk ile uyutulmaktadir.

Bunun çaresi var tabiki. Siyaseti bozacak güçlü sivil toplum kuruluşlari gerekir.

• 2 ay sonra...
On 07.08.2021 at 22:35, kavak yazdı:

Başka türlü de yorumlanabilir. Kurlardaki durum, orta direğin mutfağına hălen tam olarak yansımadı galiba. Ya da yansımasına yansıdı ancak dediğin gibi işin içinde din/iman olunca, reyler yine dindar gözükenlere(!) verilecek. Harbiden garip bir durum.:D

Yansıdı ve öyle bir yansıdı ki para nasıl bitiyor anlamıyorum. Bakın doğru düzgün dışarı çıkmıyorum ve yemeğimi, her şeyimi kendim yapıyorum. arkadaşlarla çok çıkarsak bir zevkine çıkarız dediğimde 200 lira gidiyor. Çok değil yav 2 sene önce buna 50 lira giderdi. Hadi çay, kahve de içtik en fazla 70-80 giderdi. Birkaç defa çıkardık dışarıya ancak şimdi bir kere çıkabilmek bile mucize. Öyle çok dışarıda takılmayı sevmeyen ben bile çıkmak istediğimde çıkamıyorum. 

• Confused 1

2 saat önce, navigarre necesse est yazdı:

Yansıdı ve öyle bir yansıdı ki para nasıl bitiyor anlamıyorum. Bakın doğru düzgün dışarı çıkmıyorum ve yemeğimi, her şeyimi kendim yapıyorum. arkadaşlarla çok çıkarsak bir zevkine çıkarız dediğimde 200 lira gidiyor. Çok değil yav 2 sene önce buna 50 lira giderdi. Hadi çay, kahve de içtik en fazla 70-80 giderdi. Birkaç defa çıkardık dışarıya ancak şimdi bir kere çıkabilmek bile mucize. Öyle çok dışarıda takılmayı sevmeyen ben bile çıkmak istediğimde çıkamıyorum. 

O zaman sizin milleti heç anlamıyorum.:D

Yahu tepki, protesto, beyaz mendil sallama veya ne bileyim boş tencerelerle yürüyüşler düzenleme gibi eylemler var. Neden hiçbirini denemiyorsunuz?

Böyle dut gibi sessizce duranlar, olsa olsa avcunu yalar.

2 saat önce, kavak yazdı:

O zaman sizin milleti heç anlamıyorum.:D

Yahu tepki, protesto, beyaz mendil sallama veya ne bileyim boş tencerelerle yürüyüşler düzenleme gibi eylemler var. Neden hiçbirini denemiyorsunuz?

Böyle dut gibi sessizce duranlar, olsa olsa avcunu yalar.

Çünkü karaktersiz ve.... Neyse küfreteyeceğim. 

Cevap = reis gitmeyecek ,

çünkü başkanlık dedi ve oldu, 2023 dedi ve oldu..

Bundan sonra gitse de hedefini yapmış bir şekilde gider. Muhalefet ve tüm siyasiler aynı zihniyette,  kapı arkasında ihale sırası bekliyorlar. Topluma karşı atışmalarının amacı  seçmen kitlesini arkasında tutabilmektir. 

Muhalefet isteseydi bu iktidarı 10 yıl önce sandığa gömerdi. Bakın ortak konuştukları dillerde birbirlerine hakaret edemiyorlar. Nedir o ortak dil? İhale yolsuzluğudur, rant kapısıdır. Bu konularda birbirlerine taş atmıyorlar. Atatürk , din , millet üzerinden kavga ediyorlar. Çünkü ortak konuştukları dil üzerinde kavga etseler hepsinin başı ağrıyacak.

#hiçbiriniz istemiyoruz

#olmasanız da olur..

Dersek o zaman giderler. Başka türlü gitmez. Bir reis geldi o gider diğeri gelir. Çünkü halk bu kafada ..

1 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Cevap = reis gitmeyecek ,

çünkü başkanlık dedi ve oldu, 2023 dedi ve oldu..

Bundan sonra gitse de hedefini yapmış bir şekilde gider. Muhalefet ve tüm siyasiler aynı zihniyette,  kapı arkasında ihale sırası bekliyorlar. Topluma karşı atışmalarının amacı  seçmen kitlesini arkasında tutabilmektir. 

Muhalefet isteseydi bu iktidarı 10 yıl önce sandığa gömerdi. Bakın ortak konuştukları dillerde birbirlerine hakaret edemiyorlar. Nedir o ortak dil? İhale yolsuzluğudur, rant kapısıdır. Bu konularda birbirlerine taş atmıyorlar. Atatürk , din , millet üzerinden kavga ediyorlar. Çünkü ortak konuştukları dil üzerinde kavga etseler hepsinin başı ağrıyacak.

#hiçbiriniz istemiyoruz

#olmasanız da olur..

Dersek o zaman giderler. Başka türlü gitmez. Bir reis geldi o gider diğeri gelir. Çünkü halk bu kafada ..

Bence sorun hüküm edende ve muhalefeti yürütende değil. Sorun milletin ta kendisinde. Millet, tepkisini etkili bir biçimde dile getirmiyor. Son bir senede Türk Lirası neredeyse 100% değer kaybetti, enflasyon almış başını gidiyor. Türkiye ekonomik bir krizde ve ne zaman düzeleceği de belli değil.

Peki, tüm bu olanlara rağmen, halkın kendini yönetenlere karşı herhangi önemli ve ses getiren bir protestosu oldu mu? Olmadı. Demek halkın çoğunluğu hălă halinden memnun galiba ya da o kadar vurdum duymaz ki hiçbir şey umrunda değil. Asıl sorun burada yatıyor.

Bugüne kadar hangi siyasi hırsıza ve hangi siyasi faşiste hesap sorulmuş ki? Bu yüzden Tayyip’in gitmesi sorun değil. İmamoğlu'nun da ikinci bir reis olma ihtimali çok yüksek. Çünkü halk hesap sormadıkça siyasi hırsızlar her zaman kendini güvende hissedecek ve çalacaktır. Muhalefet belediyelerinde hiç mi yolsuzluk yok? Hepsi sonuna kadar avantacıdır.

Bakın sözde sosyalist HDP bile İBB seçimlerinde İmamoğlu ile ihale pazarlığı yaptı. Eşit ve adil yönetim üzerine pazarlık yapılmadı. Şimdi ise İmamoğlu halka değil HDP ye verdiği sözü tutuyor. Onlara iş ve ihale garantisi verildi.

Muhalefet dahil tüm siyasiler hiçbir yönetim biriminde avantasız iş yapmıyorlar. Sonuna kadar çalıyorlar. CHP belediyelerinde kendileri soruşturma açma cesareti yok. Çünkü önce kendi seçmeni yer onları.

Hepsi aynı kumaşın kiridir.

11 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü protesto biçimini beğendiniz mi?

Elektirik faturasını zamlar geri alınana kadar ödemeyecekmiş.

Ey kemal, amacın ne senin?

Protesto edeceksen 16 Nisan referandumunu etseydin. O zaman pıstın , şimdi mi kükreyesin geldi.

Amacın ne oğlum , halkı akp ye öldürtmek mi?

Kendisinin ödememesinin bir anlamı yok, önemli olan geniş kitlelere bunu iletebilmek ve halkın nezdinde bunu hayata geçirebilmek. Yoksa tek kendisinin yaptığıyla kalır. Ayrıca o gelen zamlar mecburen yapılmış zamlar, çünkü ekonomi batmış vaziyette, devletin kasası tamtakır bomboş ve hükümetin başka hiçbir seçeneği yok.

Muhalefet dediğin, hele ki uzun zamandan beri muhalefette ise, ses getirebilen ve sorunlara çözüm üretebilen siyaset yapmalı. Bunu yaparken vatandaşı da buna ikna edebilmeli. Ana muhalefetin en büyük sıkıntısı burada yatıyor; kararsızlar ve iki arada bir derede olan insanları kendi tarafına çekmeyi bir türlü berecemiyor. Bunun temel nedenlerinden birisi, sayısız kere siyasi yenilgi almasına rağmen istifa etme cesaretini gösteremedi. 

Ancak bir noktada çok iyi bir siyasi eylem yaptı ancak hakettiği yankıyı bulamadı maalesef. Ankara´dan İstanbul´a kadar olan "Hak, hukuk, adalet" eylemi oldukça yerindeydi.

Yav Ankara yürüyüşü olsa ne ki.. adam son dört seçimde kaybettiği halde hile ile kazanıyor. Muhalefet çıkmış demokrasi den ayrılmayacağız diyor.  Lan seçime hile karıştırıyorlar daha ne demokrasi den bahsediyor bu adam.

17 Nisan referandumunda çılaracaktı sesini , pısırık kemal.  Halk zaten sokağa çıkmıştı protesto için , herif tuttu içeri girin çağrısı yaptı. Bu angutlar sandıkları tutmasını da bilmiyor oy saymasını da.

Ne olmasını bekliyorlar? %90 ile iktidara gelmeyi mi?

Muhalefette iken sandıkları koruyamayan bir zihniyet iktidara gelse ilk seçimde yine hileye yenik düşer. Sandıkları tutsalar adam zaten kazanamayacaktı.

Hazirana denk gelen seçimlerde hepsi tatile gitti. Sayısız örnek var etrafımda. 2023 yine hazirana denk geliyor. Bu sisteme küfür edenler yine gider tatile.

Akp nin seçim parolası  , kızım CHP tatile çıksın, oldu galiba

Bu memlekete muhalefet açısından aşınmamış, siyasi mağlubiyet görmemiş yeni bir çehre lazım. Kılıçdaroğlu kenara çekilmeli artık, çünkü sürekli olarak siyasi yenilgilerini gündeme getiriyorlar. Çoğu siyasetçinin aksine ben kendisini dürüst birisi olarak görüyorum ancak bu nokta, siyaset arenasında her zaman geçerli olmuyor maalesef.

Yeni sistemde bence esas önemli olan, cumhurbaşkanlığı seçimidir.

Yeni sistemde, % 49.9 bile oy alsanız cumhurbaşkanı olamıyorsunuz! Mutlaka ama mutlaka (ya ilk turda ya da ikinci turda) en az % 50 ve + bir kişinin oyunu almanız lazım...

Cumhur İttifakı'nın adayı Tayyip, 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde % 52 oy almıştı... (Aynı gün yapılan parlamento seçiminde ise AKP % 42, MHP % 11 almıştı)

Demek ki Tayyip, Türkiye genelinde % 3 oy kaybetmesi durumunda seçim filan kazanamaz!

Başka deyişle, son seçimde Tayyip'e oy atmış kişilerden % 3'ü bile oyunun rengini değiştirirse, cumhurbaşkanlığı koltuğundan inmek zorunda...

Durum bu kadar kritik ve bıçak sırtında yani... Tayyip'in bir sürü seçim kazandıktan ve özellikle de orduyu ve yargıyı ele geçirdikten sonra yarattığı "çok güçlü adam", "yenilmez adam" imajı, aslında pamuk ipliğine bağlı...

Türkiye'de yayınlanan siyasî anketler, çok sağlıklı veriler sunmuyor... Bir çok anket şirketi, ya baştan taraflı davranıyor ya sonuçlar üzerinde oynama yapıyor ya da 'örneklem"i (bilerek ya da bilmeyerek) yanlış seçtiği için sonuçta yanıltıcı sonuçlar açıklıyor.

Fakat ilginç bir durum var... Son 1 yılda, taraflı ya da tarafsız istisnasız bütün anket şirketlerinin yayınladığı sonuçlar, Cumhur İttifakı'nın oy kaybettiğini gösteriyor... Hiçbir ama hiçbir ankette, AKP+MHP toplamı %50'yi bulmuyor... Son aylarda yayınlanan anketlerde, AKP+MHP toplamı % 40'ı ancak buluyor...

Öyle ki, AKP'nin kendi yaptırdığı anketlerde bile AKP'nin oy kaybetmekte olduğu sonucu çıkıyor...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, kendi yaptırdıkları anket sonuçlarında son zamlar nedeniyle AK Parti'nin oy oranının 34-36 bandına düştüğünü söyledi:

https://www.yurtgazetesi.com.tr/guncel/akpli-mustafa-sen-de-anket-sonuclarini-kabul-etti-oyumuz-dustu-h194768.html