Jump to content

Lozan Andlasmasi

evrensel-insan

Recommended Posts

Daha sonra farki ne oldu? Bu seferde kurdculuk ayrimi tezgahlandi. 1970 ortalarinda PKK eliyle ve emperyalizmin onculugunde.

Benim konum sosyo-etik politikalar degil, sosyo-etik hak ve ozgurlukler.

İşin içinde emperyalizm olduğunu söylüyorsan, sosyo-etik politikaların da ilgi alanına girmesi gerekir. Çünkü, her şey birbirine bağlı. Sosyo-etik hak ve özgürlüklerin olması gerektiğini herkes söyler, önemli olan nefret kusup aşağılamadan neden olamadığını irdeleyerek nasıl gerçekleştirilebileceğine dair fikir geliştirebilmek.

• Replies 108
  • Oluşturuldu
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

İşin içinde emperyalizm olduğunu söylüyorsan, sosyo-etik politikaların da ilgi alanına girmesi gerekir. Çünkü, her şey birbirine bağlı. Sosyo-etik hak ve özgürlüklerin olması gerektiğini herkes söyler, önemli olan nefret kusup aşağılamadan neden olamadığını irdeleyerek nasıl gerçekleştirilebileceğine dair fikir geliştirebilmek.

Girmesi ondan cikar saglamak icin degil; sosyal bilincli yapilanma icin ve de catisma kulturunu uzlasma otekilestirme kulturunu icsellestirmeye donusturmek icin.

Zaten bu sorun kendi bunyesinde cozumlenirse, emperyalizm de ayiracak bir fark bulamaz.

Ben "Aferin. " cümleni fazla üstünlük hisli ve kötülememden sevinmiş gibi coşkulu olarak algıladım. Çünkü, şimdiye kadar hiç olumlu bir yargı okumadım senin yazdıklarında Türkiye hakkında.

O ironik bir yanitti.

Olumlu derken, duygusal bakarsan bulamazsin; gercekci ve mantiksal bakarsan bulursun.

Ornek ulke tarihinde olanlar.

Zaten AB'de turkiye'yi lozan'a dayanarak ve ordaki sartlar yerine getirilmedigi icin almiyor.

Olumsuz yazdıklarından değil, olumlu yazdıklarından örnek istedim. Hala kötülemek için fırsat kolluyorsun, dediğimi bile yanlış anlıyorsun, bak.

Peki, Lozan'la ilgili Avrupa'nın hiç bir ihlali olmadı mı ?

Ona bakarsan B.Trakya Türkleri ile ilgili anlaşmaya uyulmadığı için Misak-ı Milliyi koz olarak gündeme getirme hakkımız var, yine Lozana göre.

Olumsuz yazdıklarından değil, olumlu yazdıklarından örnek istedim. Hala kötülemek için fırsat kolluyorsun, dediğimi bile yanlış anlıyorsun, bak.

Peki, Lozan'la ilgili Avrupa'nın hiç bir ihlali olmadı mı ?

Ona bakarsan B.Trakya Türkleri ile ilgili anlaşmaya uyulmadığı için Misak-ı Milliyi koz olarak gündeme getirme hakkımız var, yine Lozana göre.

Sana gore olumlu olabilen ne? Niyet mi?

Gercekler sana gore olumsuz ise, benim sorunum degil; tarihin ve olaylari olusturanlarin sorunu.

Olumlu olan 14. yuzyilin, 16. yuzyila tasinma cabasidir. Bu da topluma bilinc olarak verilememistir.

Ustelik dini vesayete bir de milli vesayet eklenmistir.

Getiremezdin, bu bati emperyalizmi ile savas demekti ve boyle bir guc yoktu.

O yuzden lozan sevr'e gore bir kazanim olabilir, ama Bati'ya emir kulu olmanin da temelidir.

Getiremezdin, bu bati emperyalizmi ile savas demekti ve boyle bir guc yoktu.

O yuzden lozan sevr'e gore bir kazanim olabilir, ama Bati'ya emir kulu olmanin da temelidir.

Güç olmadığından değil, içerde birlik sağlanamadığından. İtalyanlar, Lozana aykırı olarak Egede ve Akdenizde toprak talebinde bulunduklarında Atatürk, Musul ve Kerkükü geri almak için orduyu hazırlamıştı ve Şeyh Sait isyanı patlak verdi.

Emir kulu tabiri hiç olmamış. Nedir seni böyle düşündüren hükümler ?

Güç olmadığından değil, içerde birlik sağlanamadığından. İtalyanlar, Lozana aykırı olarak Egede ve Akdenizde toprak talebinde bulunduklarında Atatürk, Musul ve Kerkükü geri almak için orduyu hazırlamıştı ve Şeyh Sait isyanı patlak verdi.

Emir kulu tabiri hiç olmamış. Nedir seni böyle düşündüren hükümler ?

Emperyalizme bagimli kurulan bir T.C.

Nasıl ve hangi bakımdan ?

Lozan bagimsiz bir T.C ni degil, Osmanli devami T.C.'ni kabullenir.

Iste o yuzden de mesela T.C. oncesi olmus Ermeni katliamlarini T.C.'ye yukler, T.C. de karsi cikmaz.

Kurtulus savasi Osmanli'dan kurtulus savasidir. Yani isgalci emperyalizm ile Ataturk'un ortak istemidir.

Onca ulke ve toplumdan, sadece T.C. Osmanli'yi uslenmistir.

Bir iki satırda bile çelişkiden çelişkiye koşuyorsun.

Emperyalizm Osmanlıdan kurtulmak istiyorduysa, neden TC'yi Osmanlının devamı addetsin ? Bağımsız TC istemiyorsa neden Osmanlıdan kurtulmak istesin ? Osmanlı bağımsız mıydı ?

Elbette bağımsız TC istemez ve o yüzden Osmanlıyı tercih ederdi.

Lozanda Ermeni katiamı iddiası mı vardı. Yine tarihleri karıştırıyorsun.

Osmanlıyı sadece TC üstlendiyse, Osmanlı borçlarının bir kısmını neden mesela Bulgaristan da ödemiştir ?

Lozan TC'nin savaşı sonlandırma ve emperyalizm tarafından kabullenilme anlaşmasıdır. Elbette emperyalizm maksimum fayda elde ederek masadan kalmak için ne bulursa sıkıştıracaktı, bu çok doğal.

Bunlar TC'nin emperyalizme bağımlılığının bir göstergesi mi oldu şimdi ?

Olayları ön yargılı bir bakışla, görmek istediğin gibi değerlendiriyorsun farkında değilsin.

Bir iki satırda bile çelişkiden çelişkiye koşuyorsun.

Emperyalizm Osmanlıdan kurtulmak istiyorduysa, neden TC'yi Osmanlının devamı addetsin ? Bağımsız TC istemiyorsa neden Osmanlıdan kurtulmak istesin ? Osmanlı bağımsız mıydı ?

Elbette bağımsız TC istemez ve o yüzden Osmanlıyı tercih ederdi.

Lozanda Ermeni katiamı iddiası mı vardı. Yine tarihleri karıştırıyorsun.

Osmanlıyı sadece TC üstlendiyse, Osmanlı borçlarının bir kısmını neden mesela Bulgaristan da ödemiştir ?

Lozan TC'nin savaşı sonlandırma ve emperyalizm tarafından kabullenilme anlaşmasıdır. Elbette emperyalizm maksimum fayda elde ederek masadan kalmak için ne bulursa sıkıştıracaktı, bu çok doğal.

Bunlar TC'nin emperyalizme bağımlılığının bir göstergesi mi oldu şimdi ?

Olayları ön yargılı bir bakışla, görmek istediğin gibi değerlendiriyorsun farkında değilsin.

Cunku baska turlu nasil ayristiracak? ve "hesap soracak?"

Sevr ne olacakti zannediyorsun?

Senin de ilk iki cumlen celisiyor.

Ben ermeni katliaminin lozan'da oldugunu mnu soyledim? Osmanli devrinde olanin hesabini T.C.'nden soruldugunu ve T.C.'nin bu hesabi red edemedigini soyledim.

Emperyalizme bagimlilik ne demektir?

Yalniz dikkat edelim, suclama ve satasmalar baslamasin!

Yoksa ben senin satasmalarina yanit verecek degilim, polemigi de hic sevmem.

Bilgi ve dusunce paylasimi bittigi anda ben yokum.

Emperyalizmin Bağımlı Türkiye istemesi ve bunu gerçekleştirmek için çalışmasını söylemek başka, Lozanın bunu sağladığını iddia etmek başkadır.

Elbette bağımlı Türkiye istediler. Onun için zaten Bağımlı olan Osmanlıdan kurtulmak istemediler. TC kurulunca da onu da Osmanlı gibi bağımlı hale getirmeye çalıştılar masa başında. Bunu Lozanda başardılar mı başaramadılar mı, biz bunu tartışıyoruz, sonraki dönemleri değil.

Dolayısıyla çelişki senin yazdıklarında benim değil.

Ayrıca, alınganlığa gerek yok. Yazdığının yanlış olduğunun söylenmesi suçlama ve sataşma değildir. Her dediğinin onaylanmasını mı istiyorsun yoksa ? Buna mı alışıksın da tuhaf geliyor itiraz etmem.

Emperyalizmin Bağımlı Türkiye istemesi ve bunu gerçekleştirmek için çalışmasını söylemek başka, Lozanın bunu sağladığını iddia etmek başkadır.

Elbette bağımlı Türkiye istediler. Onun için zaten Bağımlı olan Osmanlıdan kurtulmak istemediler. TC kurulunca da onu da Osmanlı gibi bağımlı hale getirmeye çalıştılar masa başında. Bunu Lozanda başardılar mı başaramadılar mı, biz bunu tartışıyoruz, sonraki dönemleri değil.

Dolayısıyla çelişki senin yazdıklarında benim değil.

Ayrıca, alınganlığa gerek yok. Yazdığının yanlış olduğunun söylenmesi suçlama ve sataşma değildir. Her dediğinin onaylanmasını mı istiyorsun yoksa ? Buna mı alışıksın da tuhaf geliyor itiraz etmem.

Bu isin temeli lozan'da atildi.

Benim yazdigim benim algimdir. Senin ki ise bu algi uzerine sekulatif bir yorumdur.

Turkiye'nin basarisi basina musallat olan yunan ordusunu yenmis olmaktir. O da kendisine ne ulkesinden ne de emperyalizmden askeri takviye alamadigindandir.

Evet, lozan da basardilar.

Sence inonu ilk toplantiyi neden terk etti? ve sonra degisen ne oldu?

Turkiye'nin basarisi basina musallat olan yunan ordusunu yenmis olmaktir. O da kendisine ne ulkesinden ne de emperyalizmden askeri takviye alamadigindandir.

Takviye alamadılar mı ? Gerçekten böyle mi biliyorsun bu konuyu ?

Peki ya Ermenistan ? Fransa, İtalya, İngiltere ?

Gümrü anlaşması kimle ve neden yapıldı ?

Ankara anlaşması kimle ve neden yapıldı ?

Evet, lozan da basardilar.

Neyi başardılar ? Sevrin kazanımlarını geri mi aldılar ?

Ne demiş Lord Curson:

"memnun değiliz lozan muahedesinin müzakeresinden. hiç bir dediğimizi yaptıramadık. reddettiklerinizin hepsini cebimize atıyoruz. harap bir memleket alıyorsunuz, bunu kalkındırmak için mutlaka paraya ihtiyacınız var. bu parayı almak için gelip diz çökeceksiniz. cebime attıklarımın hepsini çıkaracağım size. hepsini vereceğim size..."