Jump to content

Neden müslümansın ?

Vejeteryan Doğan

Recommended Posts

Genel bir tanri baska, ozel bir tanri olan Allah baska.

Bu acidan kuran'in yazari ve Muhammed' ile dialog kuran olarak Allah yoktur. Boyle bir gozlem olanaksizdir. Fizik otesi olarak (doga ustu, dunya otesi, cennet/cehennem, yasam sonrasi v.s.) Allah yoktur. Insanoglu ozellikleri tasima vasfiyla (eli ayagi akli olmasi, konusmasi, ceza, imtiham temelli korku salmasi v.s.) Allah yoktur.

[/quote Isa Musa ve diger peygamberlerde kutsal kitap yazma ve yasadiklari toplumlarda egemenlik kurma sevdalilari gibi bir anlam ortaya cikiyor odulun cennet cezanin cehennem olmasi konusunda ise elbette insan yasaminda kurallar ve odul ve cezayi kullanmiyor muyuz kullaniyoruz Tanri niye kullanmayacak veya ogut vermeyecek acaba?Allaha inanmam konusunda insan bedenindeki mukemmeliyet ve kusursuzluk bile objektif olarak ona inanmama yatiyor diger dunya ve evrendeki mukemmeliyetleri saymaya bile gerek yok bunne insan akli ne de bilim cevap verebilir.

Ben de o akli yaratan yuce guce tapiyorum

Ne güzel. Bir de genel ifadeler yerine somuta gelsen. Mesela aşağıdaki konuda görüşünü alabilir miyiz?

Bakalım anlamışmıyım :D Müslüman olmama sebebim Kuran daki yazılanların gerçeğe uymaması;

*Kuran göre; önce yer yaratılmıştır sonra gökler (Bugün bunun doğru olmadığını biliyoruz)

*Kuran a göre; Önce yer (2 günde), sonra canlılar (2 günde -insan hariç) ve daha sonra da gökler (2 günde) toplam 6 günde yaratılmıştır (bugün bunun da doğru olmadığını hem süre hem de sıralanış açısından doğru olmadığını, biliyoruz)

Kainatı yaratandan gelen bir kitap olsa bu ve benzeri yüzlerce yanlış olmazdı.

Genel bir tanri baska, ozel bir tanri olan Allah baska.

Bu acidan kuran'in yazari ve Muhammed' ile dialog kuran olarak Allah yoktur. Boyle bir gozlem olanaksizdir. Fizik otesi olarak (doga ustu, dunya otesi, cennet/cehennem, yasam sonrasi v.s.) Allah yoktur. Insanoglu ozellikleri tasima vasfiyla (eli ayagi akli olmasi, konusmasi, ceza, imtiham temelli korku salmasi v.s.) Allah yoktur.

[/quote Isa Musa ve diger peygamberlerde kutsal kitap yazma ve yasadiklari toplumlarda egemenlik kurma sevdalilari gibi bir anlam ortaya cikiyor odulun cennet cezanin cehennem olmasi konusunda ise elbette insan yasaminda kurallar ve odul ve cezayi kullanmiyor muyuz kullaniyoruz Tanri niye kullanmayacak veya ogut vermeyecek acaba?Allaha inanmam konusunda insan bedenindeki[b] mukemmeliyet ve kusursuzluk[/b] bile objektif olarak ona inanmama yatiyor diger dunya ve evrendeki mukemmeliyetleri saymaya bile gerek yok bunne insan akli ne de bilim cevap verebilir.

Neyle olctun, bu "mukemmeliyet ve kusursuzlugu?

Bilim bunu gozlemi ile acikliyor. Ama senin kullandigin kavramlari kullanmiyor. Cunku bilimde inanc olmaz, gozlem, olcum, deneyim, bulus olur.

Ilginc. Neymis bu evrensel akil? bunu kim/ne anlam ve icergini veriyor ve neye/kime gore evrensel?

Akıl, kime neye göre evrensel olduğunu tartışmaz bile :D Çünkü tanımının içinde o vardır. Kimse vermiyor senin anlayacağın evrenselliği.

Öteyandan akıl evrensel olmakla birlikte, Aklın kurallarının çoğu zamana ve mekana göre değişir. Ama hiç değişmeyen zamandan ve mekandan bağımsız kuralları da vardır.

Akıl, kime neye göre evrensel olduğunu tartışmaz bile :D Çünkü tanımının içinde o vardır. Kimse vermiyor senin anlayacağın evrenselliği.

Öteyandan akıl evrensel olmakla birlikte, Aklın kurallarının çoğu zamana ve mekana göre değişir. Ama hiç değişmeyen zamandan ve mekandan bağımsız kuralları da vardır.

Neyse ilginclikler devam ediyor. O zaman ortak akil olamiyor tabiki. Cunku "her akildan bir ses cikiyor."

Ama bu "mekandan ve zamandan bagimsiz hic degismeyen kurallari" merak ettim.

Bunlar yoksa "tek, ilk, mutlak, sabit" temelli inancsallar mi?

Neyse ilginclikler devam ediyor. O zaman ortak akil olamiyor tabiki. Cunku "her akildan bir ses cikiyor."

Ama bu "mekandan ve zamandan bagimsiz hic degismeyen kurallari" merak ettim.

Bunlar yoksa "tek, ilk, mutlak, sabit" temelli inancsallar mi?

Anlamamanı anlıyorum. Çünkü hep insan ürünü olan yaratıcıların mantığını duymaktan, onlara göre pozisyon almaktan, kendini sınırlıyorsun.

Akıl, tebliğe, kendine inanana, ibadete, elçiye ihriyaç duymaz. O'na başkasına sorular sorarak da ulaşılmaz.

O'na ulaşmanın tek yolu kendine soracağın sorulara korkusuzca cevap vermekten geçer. Aklın mucizesi budur, o senin yanında, dolayısıyla en doğru cevapları o sana verecektir. Ben yanlış adresim :D

Anlamamanı anlıyorum. Çünkü hep insan ürünü olan yaratıcıların mantığını duymaktan, onlara göre pozisyon almaktan, kendini sınırlıyorsun.

Akıl, tebliğe, kendine inanana, ibadete, elçiye ihriyaç duymaz. O'na başkasına sorular sorarak da ulaşılmaz.

O'na ulaşmanın tek yolu kendine soracağın sorulara korkusuzca cevap vermekten geçer. Aklın mucizesi budur, o senin yanında, dolayısıyla en doğru cevapları o sana verecektir. Ben yanlış adresim :D

Bunu ben hep yapiyorum zaten. Yoksa lakabim, imzam, avatarim, serbest dusuncem, yapilandirmaci epistemolojistligim, qua filozoflugum ve numenal insanligi ortaya koyan evrensel-insan zihniyeti ve bu zihniyetin ortaya koydugu insanoglunu numenal insanlastirmayan her turlu sorunun dile gelimi olmazdi, gelisemezdi. Gozlem ile olgular yanlislanamaz, teoriler mutlak kilinirdi. :)

• Like 1

Pekii bu mükemmel olduğunu düşündüğün düzeni ya diğer dinlerin tanrısı yarattıysa ne olacak? Onlardan birinin olmadığını nereden biliyorsun?Hristiyanlik,Musevilik ve Islamiyetteki Tanri ayni Tanri,fakat Hristiyanlik Musevilik dinlerinin kutsal kitaplari o

dinden insanlar tarafindan bozulunca Islamiyet ve onun kitabi Kuran indirilmistir incil ve tevrattaki bazi olaylar kuranda da gecmektedir bu gayet normal cunku bunlari soyleyen ve indiiren ayni Tanridir.

dinden insanlar tarafindan bozulunca Islamiyet ve onun kitabi Kuran indirilmistir incil ve tevrattaki bazi olaylar kuranda da gecmektedir bu gayet normal cunku bunlari soyleyen ve indiiren ayni Tanridir.

1)Ben diğer dinleri sormuştum. Ya onların tanrısı gerçekse?

2)Allah niçin İncil'deki ve Tevrat taki sözlerini koruyamamış?

3)Kuran da incil ve tevrat ın değiştiği yazmaz.

4)Tevrat ve İncil Kuran da yazdığının aksine indirilmemiştir.

5)Peygamber olduğu düşünülen kişiler niçin kendileri Allah ın emirlerini kitaplaştırmamışlar?

Neyle olctun, bu "mukemmeliyet ve kusursuzlugu?

Bilim bunu gozlemi ile acikliyor. Ama senin kullandigin kavramlari kullanmiyor. Cunku bilimde inanc olmaz, gozlem, olcum, deneyim, bulus olur.

Bilim bir hucreyi ve icindeki DNA yi yaratabiliyor mu vardir djiyor dogru ,ama yaratabiliyor mu hayir ,beyin ve onun urunu akil vardir diyor ,fakat canli bir sekilde bunu yapmaya gucu yetiyor mu hayir,fakat bilim bundan esinlenerek bilgisayari yapmistir,gozden esinlenerek kamerayi yapmistir,bununla ilgili ornekler anlarmakla bitmez zaten,bilim su ana kadar ilk madde ve hucrenin cevabini bulabil mismidir?

zaman konusu izafidir 6 gun bizim yasadigimiz 24 saati kapsayan gun degildir.

O zaman Allah niye gün ifadesini kullanmış? Başka şekilde ifade edemez miydi? Günün ne olduğu bellidir ve bu da gerçeğe uymuyor. Üstelik sorular da aşağıda ama sen cevaplamamışsın.

-------------------------------------

Bakalım anlamışmıyım Müslüman olmama sebebim Kuran daki yazılanların gerçeğe uymaması;

*Kuran göre; önce yer yaratılmıştır sonra gökler (Bugün bunun doğru olmadığını biliyoruz)

*Kuran a göre; Önce yer (2 günde), sonra canlılar (2 günde -insan hariç) ve daha sonra da gökler (2 günde) toplam 6 günde yaratılmıştır (bugün bunun da doğru olmadığını hem süre hem de sıralanış açısından doğru olmadığını, biliyoruz)

Kainatı yaratandan gelen bir kitap olsa bu ve benzeri yüzlerce yanlış olmazdı.

Bilim bir hucreyi ve icindeki DNA yi yaratabiliyor mu vardir djiyor dogru ,ama yaratabiliyor mu hayir ,beyin ve onun urunu akil vardir diyor ,fakat canli bir sekilde bunu yapmaya gucu yetiyor mu hayir,fakat bilim bundan esinlenerek bilgisayari yapmistir,gozden esinlenerek kamerayi yapmistir,bununla ilgili ornekler anlarmakla bitmez zaten,bilim su ana kadar ilk madde ve hucrenin cevabini bulabil mismidir?

Zaten bilimin bilimselliginin de farki ve onemi burada. Gozlem vermeyen hic bir seyi sirf akillar tatmin olsun diye ve insanoglunu kandirarak, ideolojik inancsal temelde uydurmuyor. Cunku bilim bilmek ve bildirmek icin vardir, inandirmak ideolojik tartistirmak ve akillari tatmin etmek icin degil.

Ama unutma sen inanmak istedigin surece aklini tatmin eden bir inanc bulacaksin. Cunku bilim bilimsel olarak insanoglunun hangi gecmis bugunku ve gelecek devrinde olursa olsun, epistemolojik olarak bilgisi anlik sinirda olacak ve bilinmiyenleri bilmek icin gozlemine devam edecektir.

Bilmin bu bilimsel ve bilgisel siniri her zaman aklin tatminine yetersizdir. Ama akil ne zaman bilimselligin epistemolojik sinirini birakir ve kendini tatmine yonelir, iste o zaman inanca yonelmis olur.

Sonra da bu inanci sabitler ve sahiplenir. Bilim bilimsel olarak bu inanci gozlem temelinde curutse de aklin inadi, gericiligi, cagdisiligi ve mantiksiz inanci devam eder.

Sınavın anlamı olmazdı diyorsun yani? Ama tanrı sınav yapmak için göndermemiş ki, öyle olsa aşağıdaki gibi müdahale etmezdi.

Araf 178- Allah kimi doğru yola iletirse, odur doğru yolu bulan. Kimleri de saptırırsa, işte onlar, ziyana uğrayanların ta kendileridir.

Rad 27- İnkar edenler diyorlar ki: "Ona (Muhammed'e) Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, kendisine yöneleni de doğru yola eriştirir."

İbrahim 4- Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah'ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nahl 93- Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.

EN’AM 6/111. Eğer biz onlara melekleri indirsek, ölüler onlarla konuşsa ve her şeyi karşılarına toplasaydık, Allah dilemedikçe, yine de inanmazlardı; fakat onların çoğu bunu bilmiyorlar.

Yunus 100. Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

Hucurat 17- Onlar İslâm'a girdikleri için seni minnet altına sokuyorlar. De ki: Müslümanlığınızı benim başıma kakmayın. Eğer doğru kimselerseniz bilesiniz ki, sizi imana erdirdiği için asıl Allah size lütufta bulunmuştur.

Allah bir insana ne isterse onu verir sana bu yol iyidir bu yoldan gideceksin diyorsa sen de hayir illa ki ben senin istedigin yolun disindakinden gidecegim diyorsan sana o yoldan gitmene izin verir.Biraz daha somutlastiralim bir ogrenci ogretmenini hic dinlememis nasihatler ogutler bir kulagindan girmis otekisinden cikmis ogretmen bu ogrenciye elbette olumsuz mueyyideyi uygulayacak cunku ogrenci bunu istemistir dinleyen ogrenci ise olumlu sonucu ogretmeninden almistir.Allah insani sahipsiz birakmiyor ne isterse insan onu veriyor.

Allah bir insana ne isterse onu verir sana bu yol iyidir bu yoldan gideceksin diyorsa sen de hayir illa ki ben senin istedigin yolun disindakinden gidecegim diyorsan sana o yoldan gitmene izin verir.Biraz daha somutlastiralim bir ogrenci ogretmenini hic dinlememis nasihatler ogutler bir kulagindan girmis otekisinden cikmis ogretmen bu ogrenciye elbette olumsuz mueyyideyi uygulayacak cunku ogrenci bunu istemistir dinleyen ogrenci ise olumlu sonucu ogretmeninden almistir.Allah insani sahipsiz birakmiyor ne isterse insan onu veriyor.

Bu dediğin de anlamsız. Ben niye cehennemde niçin yanmak isteyeyim, deli miyim? Senin hoca ha bire sınava müdahale ediyor. İstediğimi saptırırım istediğime doğru yolu gösteririm diyor. Böyle hoca mı olur a güzel arkadaşım. Hem beni saptırıyor hem de yakıyor. Yukarıdaki ayetleri iyi oku.

Sizlere 3 tane cümle öğretmişler, doğru mu yanlış mı diye sorgulamadan yaşıyorsunuz. Bir de bunları burada Allah ın ayetlerini inkar edecek şekilde savunmaya kalkıyorsunuz.