Jump to content

Neden müslümansın ?

Vejeteryan Doğan

Recommended Posts

Müslüman değilim.Çünkü Müslümanlık Allaha teslimiyettir.Diyelimki bir yaratıcı var ve O sizin yaşamınızı belirliyor.Yaşamda başarılı olan Ona teslimim diyebilir rahatlıkla fakat yaşamda Başarabilmek için çok emek sarfettiği halde her şeyde başarısız olan bir İnsan O yaratıcıya inansa dahi ondan nefret edecektir!Ve Yaşamdaki mücadelesinede son nefesine kadar devam edecektir.Kendisini sevmeyen yaratıcı efendiyede teslim olmayacaktır.Zamanlada böyle bir yaratıcıda olmadığını idrak ederek yaşamın kendisinin kaderi olduğunu görecektir.

Dertlerin kalkmışsa şaha

Bir küfür yolla allaha

Görecek günler var daha

Aldırma gönül aldırma

Gerçekçi kardeşim bana bir ateist lazım koyusundan sende koyu bir ateistsen bana bildir de bir sohbet edelim bende bir deistim

Sayın kardeşim Maddeyi yaratan bir yaratıcı olduğuna ne kaniyim nede inanırım.O nedenle deist değilim.Ancak Maddenin manası olduğunu kabul ettiğim vede inandığım için Panteistim.Yalnız Mana maddeyi yaratmamıştır madde hep vardır.

Maksudun eğer ruyeti didar ise el Hak

Zatında o bir noktai irafanı alidir.

Zat:Özünde

ali:Yüce

Nokta:İki zııtın bir olduğu hal

Yani tam anlamıyla uzunca güzel bir acıklama .. Örnegin benim müslüman olmama sebebim

Tanrı insanları ne için yarattı ? sorusuna kuranda verilen cevap Allah insanları ve cinleri ancak Allah'a kulluk etsin diye yarattı.

Bunun üzerine sorduğum soruya onlarca müslümanın toplasan gram mantık icermeyen cevapları yüzünden ..

Sorduğum 2. soru ise Neden Allah'ın bizim duamıza ihtiyacı mı var ?

Bakalım anlamışmıyım :D Müslüman olmama sebebim Kuran daki yazılanların gerçeğe uymaması;

*Kuran göre; önce yer yaratılmıştır sonra gökler (Bugün bunun doğru olmadığını biliyoruz)

*Kuran a göre; Önce yer (2 günde), sonra canlılar (2 günde -insan hariç) ve daha sonra da gökler (2 günde) toplam 6 günde yaratılmıştır (bugün bunun da doğru olmadığını hem süre hem de sıralanış açısından doğru olmadığını, biliyoruz)

Kainatı yaratandan gelen bir kitap olsa bu ve benzeri yüzlerce yanlış olmazdı.

Akil ve Tanri vardir ama soyuttur aklimizin var oldugunu kabul ediyorsak Allahin var oldugunu kabul etmemiz gerekiyor eger Allah somut ve gorunen bir varlik olsaydi bu muazzam guce eger insanin akil problemi yoksa herkes inanirdi o zaman yasamin ne anlami olurdu bu dunyadaki sinavin bir anlami olur muydu tabi ki olmazdi.Kuranda Bakara suresinde diyor ki insan zekasi ancak onun verdigi kadardan ibaret o kadarini dusunebilir diyor.Insanoglu bugun evrenin sirrini tamamen cozebildi mi,evrenin siniirlarini biliyor mu,olume care bulabiliyor mu yoktan canli yaratmaya gucu yetiryomr u?Elbette haayir

Akil ve Tanri vardir ama soyuttur aklimizin var oldugunu kabul ediyorsak Allahin var oldugunu kabul etmemiz gerekiyor eger Allah somut ve gorunen bir varlik olsaydi bu muazzam guce eger insanin akil problemi yoksa herkes inanirdi o zaman yasamin ne anlami olurdu bu dunyadaki sinavin bir anlami olur muydu tabi ki olmazdi.Kuranda Bakara suresinde diyor ki insan zekasi ancak onun verdigi kadardan ibaret o kadarini dusunebilir diyor.Insanoglu bugun evrenin sirrini tamamen cozebildi mi,evrenin siniirlarini biliyor mu,olume care bulabiliyor mu yoktan canli yaratmaya gucu yetiryomr u?Elbette haayir

Sınavın anlamı olmazdı diyorsun yani? Ama tanrı sınav yapmak için göndermemiş ki, öyle olsa aşağıdaki gibi müdahale etmezdi.

Araf 178- Allah kimi doğru yola iletirse, odur doğru yolu bulan. Kimleri de saptırırsa, işte onlar, ziyana uğrayanların ta kendileridir.

Rad 27- İnkar edenler diyorlar ki: "Ona (Muhammed'e) Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" De ki: "Şüphesiz Allah dilediğini saptırır, kendisine yöneleni de doğru yola eriştirir."

İbrahim 4- Biz her peygamberi, ancak kendi kavminin diliyle gönderdik ki, onlara (Allah'ın emirlerini) iyice açıklasın. Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Nahl 93- Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat O, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorguya çekileceksiniz.

EN’AM 6/111. Eğer biz onlara melekleri indirsek, ölüler onlarla konuşsa ve her şeyi karşılarına toplasaydık, Allah dilemedikçe, yine de inanmazlardı; fakat onların çoğu bunu bilmiyorlar.

Yunus 100. Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.

Hucurat 17- Onlar İslâm'a girdikleri için seni minnet altına sokuyorlar. De ki: Müslümanlığınızı benim başıma kakmayın. Eğer doğru kimselerseniz bilesiniz ki, sizi imana erdirdiği için asıl Allah size lütufta bulunmuştur.

Genel bir tanri baska, ozel bir tanri olan Allah baska.

Bu acidan kuran'in yazari ve Muhammed' ile dialog kuran olarak Allah yoktur. Boyle bir gozlem olanaksizdir. Fizik otesi olarak (doga ustu, dunya otesi, cennet/cehennem, yasam sonrasi v.s.) Allah yoktur. Insanoglu ozellikleri tasima vasfiyla (eli ayagi akli olmasi, konusmasi, ceza, imtiham temelli korku salmasi v.s.) Allah yoktur.

Bakalım anlamışmıyım :D Müslüman olmama sebebim Kuran daki yazılanların gerçeğe uymaması;

*Kuran göre; önce yer yaratılmıştır sonra gökler (Bugün bunun doğru olmadığını biliyoruz)

*Kuran a göre; Önce yer (2 günde), sonra canlılar (2 günde -insan hariç) ve daha sonra da gökler (2 günde) toplam 6 günde yaratılmıştır (bugün bunun da doğru olmadığını hem süre hem de sıralanış açısından doğru olmadığını, biliyoruz)

Kainatı yaratandan gelen bir kitap olsa bu ve benzeri yüzlerce yanlış olmazdı.

Abicim burda bizim yanılma payımızın daha büyük olduğunu düşünüyorum ben . Biliyorsun daha önceden doğru bilinen birçok şey şimdi yanlış kabul ediliyor .. Tamam onu geçtim peki başka ne yanlışlar biliyorsun başka bir görüşün var mı ateist olmana neden olan ?

Abicim burda bizim yanılma payımızın daha büyük olduğunu düşünüyorum ben . Biliyorsun daha önceden doğru bilinen birçok şey şimdi yanlış kabul ediliyor .. Tamam onu geçtim peki başka ne yanlışlar biliyorsun başka bir görüşün var mı ateist olmana neden olan ?

Güzel kardeşim yüzlerce var ama bu kadar açık gerçekte sen "bizim yanılma payımızın daha büyük olduğunu" düşünüyorsan, ben de daha farklı şey düşünürüm. Şimdi gerçekten merak ettim, bizim yanılma payımız diye daha büyük? :D

Sen bu soruya cevap ver ben sana 1'den 100 e kadar tek tek neden kutsal sanılan kitapların yaratandan gelemeyeceğinin örneklerini vereceğim :D Her birinde de senin o güzel yorumlarını almaktan mutluluk duyacağım

Not:ateist değilim, putperestim

Evet insan Allaha kulluk icin yaratilmis o zaman hayvanlar ve diger canli turleri biz insanlara niye hizmet ediyorlar niye kullaniyoruz ve yiyoruz?Sorusunu sormamiz gerekli Allahin duaya falan ihtiyaci gok insan bu dunyada yanlizdir icimden cikamadigi zor durumlarda yardim icin ve verdigi nefes ve diger nimetler icin dua eder.Allahin verdigi akil onun verdigi kadardir istedigimiz kadar cabalayalim onun uzerine cikamayiz simdiye kadar hangi insan beynini yuzde yuz kullanabilmistir?

Abi hayır ben suan doğru bilindiğine inananılan birçok gelismeyi evrenle ilgili süpheyle karsılıyorum daha aya bile düzgün gidemedik .. Nerden bilecez onca seyin %100 dogru olduğunu ..

Basit. Gökler olmadan canlılar yaratılsaydı nefes alamazlardı :D Manzarayı da gözünde canlandırırsan komik bir görüntü de ortaya çıkar. Pekii devam edelim.

Şimdi şu yazdığıma itirazın var mı?

Yer 2 günde, Canlılar 2 günde, Gökler 2 günde yaratılmıştır.

Kuran a göre bu yazdığım doğru mu?