Jump to content

Kemalist Usulu Homofobik Sozcuk Turetmece

jadi

Recommended Posts

Kemalistleri cok fazla rahatsiz eden bir kesim belirlenir. Bu belirlenirken goz onunde bulundurulan kriter:

1) Islamci, cahil, gerici olunmadigi halde kemalizm karsiti gorus bildirilmesi

2) Iktidarlarini tehdit etmeye baslayan veya secim sandiginda bir turlu maglup edilemeyen herhangi bir sivil orgut haline gelinmesi

Bu kriterlere uygun kesim tespit edildikten sonra oncelikle

*Sozkonusu olan kesimin benimsedigi felsefe ya da ideolojinin adi yada rahatsizlik yaratan sivil orgutlenme liderinin ismi alinir

a)Bu kelime ilk hecesine kadar kisaltilir

b)Kisaltilan hecenin sonuna -oş takisi eklenir

Ornek:

Liberaller: Ozgurluk, esitlik ve bireyden yana olanlar

Demokratlar: Demokrasi yanlilari, her halukarda askeri darbelere, kapatma davalarina karsi olanlar

Fethullah Gulen: Rahatsizlik verici boyutta guclenmis dini bir cemaatin lideri

Bu cok gicik olunan seylere kemalist beyinlerin icat ettigi irritasyon amacli sozcukler: Liboş, Demoş, Fetoş

Bu kelimeler ozellikle kemalist gazeteciler tarafindan fazlaca benimsenir, bol miktarda kullanilir.

Peki buna sebep bilinc altinda yatan faktorler ne olabilir? Ne kadar onaylanabilir? Bunlari konusalim tartisalim istiyorum

• Like 3

Jadı...

Sen etrafa bakınıyor ve her yerde Kemalist görüyorsun.

Bu bir akıl hastalığı işareti olabilir.

Durumun vahim..

Bazı terimleri ben uydurdum. Müslo benim icadım. Komü de bana ait.

Liboşu da ben uydurdum sanıyordum. Benden önce uydurulmuş..

Gereğinde yeni terimler uydurabilirim.

Senin dahil olduğun grup için de yeni bir terim bulmamız lazım.

Üzerinde biraz düşünmeliyim.

Mustafa Kemal'i cok severim...ama ne Kemalistlik nede Kemalizim vardir bizde bunu bir türlü anlatamayiz e peki Kemalistim dersem ne olacak yani?

Fetosla Mustafa Kemal'i karsilastirmaya kalksam beyin hücrelerim isyan ve iflas eder.Olur mu hic böyle bir sey?

olmaz elbette...

Bir tarafta ilkokul vaaz yükse lisans bölümünü bitirmis emperyalistlerin kucaklarinda orgazm olan capsiz karizmazis ne dedigini bilmeyen Mustafa Kemal'in devrimlerini kullanip sömüren bir dangalak.

Diger tarafta ise dünyanin önünde saygi ile egildigi, sömürülen ülkelerin kendilerine idol sectigi hayatini ülkesine adamis idealist, süper bir deha koskoca Mustafa Kemal...

Yahu adama seyiyle gülerler bu karsilastirmayi yapanlara...

Liboslari, nonoslari, holoslari konusmaya dahi gerek yok...Onlar birer hoş hoş olduklari icin hoslanilacak deger verilecek insanlar degillerdir.

Bakiniz "libos" basligi...

Şu anda Jadoş mamoş'dan daha uygun Jadı için..

İlerde çocuğu olursa Jadoş Mamoş diyebiliriz... Veya Mamoş Jadoş........

Genel olarak erkekleri hedef alan bir saldiri sekli bu. Biz samimi oldugumuz kiz arkadaslarimizla hep nilos, sibos, gulos diye sesleniriz zaten. Cok sacma olmus, biraz daha yaraticilik please

Turkiye'de islenen homofobi kaynakli escinsel cinayetlerinden bahseden insan haklari raporu. Raporda dikkatimi ceken bir cinayet:

Tarih: 19/10/2007

Yer: Ankara

Manşet: 'Nonoş' dedi diye keserle öldürdü

Kaynak: Sabah, Enis YILDIRIM -

http://arsiv.sabah.com.tr/2007/10/19/haber,EA54DF72E32D4952A9B0A996EA5BB12A.ht

ml

İnşaat işçisi Fatih Karaduman, keserle başına vurarak öldürdüğü iş arkadaşı Nazım

Çalışkan'ın "nonoş" demesine sinirlendiğini söyledi..

Ankara'da inşaat işçisi Fatih Karaduman, aynı inşaatta kaldığı arkadaşı Nazım Çalışkan'ı

keserle öldürdü. Kıbrıs'ta inşaatlarda bir yıl süreyle çalışan Fatih Karaduman ve Nazım

Çalışkan bir miktar para biriktirdikten sonra yeniden Türkiye'ye döndü. Ankara'da iş

aramaya başlayan iki arkadaş, Keçiören semtinde bir inşaatta kalmaya başladı. İki

arkadaş arasında geçen hafta tartışma yaşandı. Fatih Karaduman (41), Nazım Çalışkan'ı

(49) önce darp etti, sonra da inşatta kullandığı keserle başına vura vura öldürdü.

BORÇLARINI ÖDEDİ

Çalışkan'ın cebindeki 6 bin 450 YTL'yi alarak kaçan Fatih Karaduman, Çankırı'da

yakalanarak Ankara'ya getirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası Dedektifleri

tarafından sorgulanan zanlı, önce, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Ancak görgü

tanıkları, Karaduman'ı teşhis etti. Bunun üzerine Karaduman, "Bana nonoş diye hitap

edince önce kendisini uyardım. Devam edince de keserle öldürdüm. Keseri de inşaattan

uzak bir alana attım" dedi. Katil zanlısı, maktulün cebinden aldığı parayla da borçlarını

ödediğini söyledi. Zanlı Karaduman sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

http://www.kaosgl.com/resim/InsanHaklari/LGBTT_IH_Raporu_2007.pdf

Biseylere itiraz ediyorsunuz ama bunun ne oldugunu belirtmediginiz icin bir anlam ifade etmiyor

Libos, Fetos gibi kelimelerin hicbir homofobik irritasyon amaci gutmedigini mi idda ediyorsunuz?

Kemalistlerin bu sozcukleri uretmekten ve kullanmaktan cok fazla zevk aldiklari yanlis mi?

Ya da, ornek olarak verdigim kesimlere karsi, homofobik rahatsizlik verme amaci guden kelimeler kullanmak yanlis degil mi?

Itiraz ettiginiz hangisi?

Yahu ben geçen adını bilmediğim bir kediyi "minnoş" diye çağırdım . Peşime takılmasın şimdi bu ? :lol:

Libos, Fetos derken homofobik bir kasit yok yani

Ilaveten, minnos daha ziyade yavru yada citi piti kedilere soylenir, kazulet gibi kediye takilacak bir isim degil sanki, yine efemine oluyor bu durumda

Biseylere itiraz ediyorsunuz ama bunun ne oldugunu belirtmediginiz icin bir anlam ifade etmiyor

Libos, Fetos gibi kelimelerin hicbir homofobik irritasyon amaci gutmedigini mi idda ediyorsunuz?

Kemalistlerin bu sozcukleri uretmekten ve kullanmaktan cok fazla zevk aldiklari yanlis mi?

Ya da, ornek olarak verdigim kesimlere karsi, homofobik rahatsizlik verme amaci guden kelimeler kullanmak yanlis degil mi?

Itiraz ettiginiz hangisi?

Senin yalnız Kemalist takıntın olduğunu sanıyordum.

Homoseksüel takıntın da varmış...

İçini dök Jadı..

Bedavadan psikanaliz tedavisi görüyorsun.

Götoş, topoş, yumoş, nonoş------------bunlarin hepsi argo escinsellere yonelik kullanilan kelimelerden

Kadinlar, kendi aralarinda isimlerini ayni sekilde kisaltarak konusabilirler. Bu samimiyet ve o anda neseli olundugu anlamina gelir. Burada escinsellige atif yoktur

Peki homofobik olmak yalnız Kemalist'lere has bir özellik midir?

Kadınlar da homofobik olabilirler mi? Dinciler homofobik olabilirler mi?

• Like 1

Peki homofobik olmak yalnız Kemalist'lere has bir özellik midir?

Kadınlar da homofobik olabilirler mi? Dinciler homofobik olabilirler mi?

Elbette olurlar,

Size yardimci olmak icin ornegin, postal yalayicilar, ibne fasistler ..vs Bircok degisik kesim bu tip soylemleri uretir ve sarfeder.

Konu basliginda bunu sadece kemalistler yapar, yada butun kemalistler istisnasiz bunu yapar diye bir ifade yok. Ama cok fazlaca yaygin, ve tuhaf bir haz alinarak yapilan bisey bu.

bu arada:

"Homofobinin günlük hayata yansımalarına en temel örneklerden biri de kullanılan dildir. Birçok dilde homofobik argo sözcükler ve hakaretler mevcuttur. Türkçede sıklıkla homofobik şekilde kullanılan "ibne" sözcüğü, TDK sözlüğüne göre "edilgin eşcinsel erkek" anlamına gelmektedir ve kökeni "kız çocuk" anlamına gelen Arapça (ubne) kelimesidir. Gündelik kullanımda "ibne" kelimesi, eşcinsel olmasa bile birisini aşağılamak için de sıkça kullanılmaktadır. Türkçede bazı diğer homofobik sözcükler top, oğlancı ve kulampara'dır.

Homofobi sadece psikolojik bir kavram değildir. Her 48 saatte bir eşcinsel bir kişinin homofobiyle bağlantılı şiddete maruz kalarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Uluslararası Af Örgütü'ne göre yaklaşık 70 ülkede eşcinsellere yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanmaktadır.

Nefret söylemi temelini önyargılar, yabancı korkusu/düşmanlığı, tarafgirlik, ayrımcılık, cinsiyetçilikten alır. Kültürel değer ve kimlikler, grup özellikleri gibi unsurlar nefret söyleminin kullanılmasını etkiler. Nefret dili yükseldikçe ötekileştirilen bu tür azınlık ve yabancı algılanan bireylere karşı eylemliliklerde artar. Pek çok nefret cinayeti de bu nedenle işlenmektedir. Homofobi de özünde bir nefret söylemidir ve bireye karşı bir eylemliliğe dönüştüğü noktada bir insanlık suçudur. Bu açıdan eşcinsellerin yaşadığı ayrımcılık ve ötekileştirme ile mücadele, insan haklarının gelişimi açısından ayrı bir öneme sahiptir."

http://bianet.org/biamag/toplumsal-cinsiyet/131011-onurlu-bir-haftada-homofobi-ile-yuzlesmek

• Like 1

Elbette olurlar,

Size yardimci olmak icin ornegin, postal yalayicilar, ibne fasistler ..vs Bircok degisik kesim bu tip soylemleri uretir ve sarfeder.

Konu basliginda bunu sadece kemalistler yapar, yada butun kemalistler istisnasiz bunu yapar diye bir ifade yok. Ama cok fazlaca yaygin, ve tuhaf bir haz alinarak yapilan bisey bu.

bu arada:

"Homofobinin günlük hayata yansımalarına en temel örneklerden biri de kullanılan dildir. Birçok dilde homofobik argo sözcükler ve hakaretler mevcuttur. Türkçede sıklıkla homofobik şekilde kullanılan "ibne" sözcüğü, TDK sözlüğüne göre "edilgin eşcinsel erkek" anlamına gelmektedir ve kökeni "kız çocuk" anlamına gelen Arapça (ubne) kelimesidir. Gündelik kullanımda "ibne" kelimesi, eşcinsel olmasa bile birisini aşağılamak için de sıkça kullanılmaktadır. Türkçede bazı diğer homofobik sözcükler top, oğlancı ve kulampara'dır.

Homofobi sadece psikolojik bir kavram değildir. Her 48 saatte bir eşcinsel bir kişinin homofobiyle bağlantılı şiddete maruz kalarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Uluslararası Af Örgütü'ne göre yaklaşık 70 ülkede eşcinsellere yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanmaktadır.

Nefret söylemi temelini önyargılar, yabancı korkusu/düşmanlığı, tarafgirlik, ayrımcılık, cinsiyetçilikten alır. Kültürel değer ve kimlikler, grup özellikleri gibi unsurlar nefret söyleminin kullanılmasını etkiler. Nefret dili yükseldikçe ötekileştirilen bu tür azınlık ve yabancı algılanan bireylere karşı eylemliliklerde artar. Pek çok nefret cinayeti de bu nedenle işlenmektedir. Homofobi de özünde bir nefret söylemidir ve bireye karşı bir eylemliliğe dönüştüğü noktada bir insanlık suçudur. Bu açıdan eşcinsellerin yaşadığı ayrımcılık ve ötekileştirme ile mücadele, insan haklarının gelişimi açısından ayrı bir öneme sahiptir."

O zaman şunu soralım sana..

Homofobiklerin ne kadarı Kemalist, ne kadarı dinci?

Mesela fetoş kelimesini bir tek kemalistler mi kullanır ?

Hayır.

Sosyalistler vs de kullanabilir.

Diğer kelimeleride öyle.

Ayrıca bunu bi tek kemalistler kullanıyor , kemalistler şöyle kötü böyle kötü tü kakalar demenin anlamı ne ?

Kemalistler diye ortak bi beyanname mi var?

Kemalistler beyannamesi işte biz liboş diye bi terim ürettik tüm kemalistler bunu kullanacak nokta.

Yok böyle birşey.

Ayrıca adamların haz aldıklarını nerden biliyorsun ?

Hazmetremi takıyorsun adamlara :)

Senin yaptığın nedir biliyormusun?

Kemalistleri genelleyip onları kötülemeye çalışmak , onları küçük düşürme çabası .

Nedir bu kemalist fobin?

Şöylede diyebilirdin bazıları liboş falan diye kelimeler kullanıyor.

Sen direkt duvara tosladın , kollektif bilince atıfta bulundun.

Kollektif bilince genelleme yapmanın çok tehlikeli olduğunu bilmiyormusun sen?

Ayrıca kelimenin kökeninide çıkarmamışsın bana.

Bu kelimeleri x şahıs türetti y şahıs türetti diyebilirsinde.

Kemalistler türetti nasıl diyorsun ?

Sanki kemalistler gidip imza atmış böyle bi terimin altına.

Kafayı yedin dikkat çekmek için napıcagını şaşırdın.

• Like 1