Jump to content

Anadilde Eğitim

panteidar

Recommended Posts

Saygideger gerilla;

batıdan kastım ege,akdeniz,iç anadolu, marmara gibi kürdlerin yaşadığı bölgeler. kürdistanın batısı yani.

arz talep demişsin. britanyadaki iskoç, gallerli vs. ana dilde eğitim talep etmeyip sadece dil dersi ile yetinebilir, bu onların sorunu. zaten ingilizcenin küresel yaygınlığı ve geçerliliği göz önüne alındığında böyle bir talep olmaması makul karşılanabilir. ama türkçe için aynı şeyleri düşünmek mümkün değil. türkçe bilimde, sanatta, felsefede küresel anlamda söz sahibi olan, politik olarak geçerliliği olan bir dil değil. kullanım alanı kendi sınırlarına hapsolmuş güdük bir dil. ingilizce ile kıyaslanması söz konusu bile olamaz. hal böyleyken kürdler neden kendi dilleri varken türkçe ile eğitim görmeye mahkum olsun? bu reva mı? ayrıca arz talep demiştin ya kürdlerin kendi dillerinde eğitim görme konusunda yoğun talepleri de var, ama arz yok. sorun burada.-gerilla-

Kusura bakma, ben bati diyince Avrupa'yi kast ettin zannettim.

Burada henuz Kurtce dil olarak ta okullarda ogretilmiyor. Yalniz, bireysel hak ve ozgurluklere bagli olarak; dili ingilizce olmayan ve dili ne olursa olsun, her birey; devlet ile olan iliskilerinde (danisma, hastahane, mahkeme v.s.) bir tercuman getirebilir, ya da dil kullanimi yayginsa o bolge de, kendisine tercumen tahsis edilebilir.

Kurtce'ye gelince; mesela ehliyet yazili imtihaninda Kurtce text ile girebiliyorsun. Kurtce'nin ana dil mufrezatina girmemesinin nedeni, diplomasi olabilir, bir devletleri olmamasi olabilir, bulunduklari bolgelerde konusulan diller olabilir, ornegin, Turkiye icin Turkce, iran icin farsca, suriye icin arapca, dillerini kurtler de konustuklarindan, boyle bir dusunce gelismis olmayabilir.

Eger irak'taki Kurt konusu, bir devlete donusurse, belki o zaman Kurtce'ye de ana dil ogretim olanagi olusabilir. Zannedersem bir sorunda, Kurtce dilinin tek bir dil olmamasi ve kendi bunyesinde farkliliklar gostermesi

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger gerilla;

Buyuk Britanya'nin devlet prensipleri en az 300 yilliktir ve odun vermezler.

Mesela, toprak kraliyetindir ve kimse toprak satin alamaz.

Her turlu egitimin dili, resmi dil olan ingilizcedir ve baska bir dile egitimde izin verilmez.

Ama, ozel olarak; her turlu etnik dilde, basina izin verilir,m BBC'nin Turkce servisi bile vardir. Ticarette de bir kisitlama yoktur, ustelik seni cifte vatandas ta yapar.

Ama, devletiu devlet yapan, toprak ve dilden odun vermez. Bireysel hak ve ozgurluklerden ve antiayrimci hukuk ve sivil kurum ve kuruluslardan odun vermez.

Oyuzden ne din, ne de milliyet hic bir zaman bir toplumsal sorun ve politikanin araci olamaz.

Cunku devletin ne dini vardir, ne de etnik kokeni. her turlu vatandasina birey muamelesi yapar. Her british vatandasinin, ingiliz dahil; farkli bir etnik kokeni ve disaridan gelmis ve G.B.'ya yerlesmisse, vatandasligi olabilir. Her etnik kokene de, bireysel hak ve ozgurlugu verir.

Bu dinde de, milliyette de boyledir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Bence ilk örğretimin ilk yıllarında ağırlıklı olarak anadillerinde eğitim verilmesidir.

Yanı sıra türkçe eğitim verip ve ilk öğretimin son iki yılını türkçeye daha ağırlık verilmeli.

kademeli keçiş süreli türkçeye geçmeli...

lise ağırlıklı türkçe olmalı...

yanı sıra da kürtçe de olabilir...

Dünyada bir çok örneği vardır bunun... örneğin İsviçre, hollanda, belçika...

bir çözüm herzzaman bulunur önemli olan burada niyet...

Aslında niyetimizi sorgulamamız lazım...