Jump to content

Anadilde Eğitim

panteidar

Recommended Posts

Kaşif sen o kemalist gerzekten daha da aptalsın ki o iletiyi alıntılayıp ciddi ciddi cevap yazabiliyorsun.

Adamın bir troll olduğunu anlamadığına inanmak istemiyorum.

Troll olabilir. Adam sayıklayıp duruyor. Siz de her belli kalıplar dışında size karşı gelene hemen Kemalist bu diyorsunuz.

Ben deyince zoruna mı gitti. Kürtlerin içinden ırkçı çıkmaz diyecek kadar sen de aptal değilsin herhalde.

Troll olabilir. Adam sayıklayıp duruyor. Siz de her belli kalıplar dışında size karşı gelene hemen Kemalist bu diyorsunuz.

Ben deyince zoruna mı gitti. Kürtlerin içinden ırkçı çıkmaz diyecek kadar sen de aptal değilsin herhalde.

Yok canım ben öyle bir şey demedim; ama şu salağın troll olduğunu anlamak ,için asgari zeka gerekliydi. :)

Troll olabilir.

Hepimiz trolüz o halde.

Adam sayıklayıp duruyor. Siz de her belli kalıplar dışında size karşı gelene hemen Kemalist bu diyorsunuz.

İbretlik!

Hiç ırkçı olurlar mı canım arkadaşım.

Bir Kürt, en asil duygunun insanıdır.

Kahraman yürekli bir demokrasi ve özgürlük savaşçısıdır.

O bir kültür ve uygarlık aşığıdır.

1- Kürtçe Ana dil statüsünde bir dil değildir.

Kürtler bunca yıldır daha dillerini bilimsel olarak kendileri tanımıyorlar.

Ses benzeşmelerinden ses düşmelerine fonetikten gramere herşeyden bir haberler.

2- Eğitim bir organizasyon işidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dili Türkçedir.

Bu ne demek?

Her türlü kurum ve kuruluş organizasyonunu bu dilde yapar.

Bu dilde organize olunur.

Savaşta askerler bu dilde anlaşırlar.

Afette bu dilde yürütülür herşey.

Salgın hastalıklardan uyarma bu dilde olur.

Neden Kürtçe organize olsun ki kurumlar?

Sebep Ne?

Fransa Devleti Afrikalı ve Antilliler için organizasyon mu yapıyor?

Veya ABD?

O kadar masrafı ne diye yapacak bu devlet?

Getirisi ne?

Kürt'ün organizasyonu için ben para mı ödeyeceğim? :)

3- Eğitimin dili önemli değildir.

Kafası çalışan insanlar Çince bile eğitim verilse okurlar ve adam olurlar.

Bu kişilerin derdi eğitim değil.

Hem insan utanır yahu.

Ana dilde eğitim diyen bir topluluk kafadan "Ben cahilim" diyordur.

Cahil adam kayle alınmaz.

Ayrıca Kürtlerin taleplerine iyi bakın.

Hiç birinin ekonomik temeli yok.

Adam özerklik diyor.

Özerkliğin iskeleti ekonomik yapı.

Ellerinde ne var?

Sıfır.

Ekonomik raporları bile yok.

Özerk olursak nereden kaynak yaratacağız, ne tür yatırımlar olacak, ne kadar vergi verilecek devlete (özerk yapılar devlete bu özerklikleri için vergi verirler)

Bunlar yok.

Eğitim de öyle.

"Ana dilde eğitim istiyoruz" diyorlar.

Ekonomik altyapısını hazırlamamışlar.

Böyle sorumsuz insanları kayle alıp insan hakkı vs diye kulak veriyorsunuz...

Bırakın bu işleri...

Kürtçe öğretim olabilir ama bunun yanında Türkçe öğretimde mecburi olmalıdır, çünkü Türkiyede herkes Türkçe bilmek zorundadır.

Fakat Türkiyede bir çok etnik grup var, yarın öbürgün onlarda ana dilde öğretim isterlerse o zaman ne olacak? Bunlar hep düşünülmesi gereken şeyler ve maddi açıdanda yük.

Farklı diller tarihi bir mirastır. UNESCO, 1950’den bu yana 230 dilin kaybolduğunu ve var olan 3.000 kadar farklı dillerden 2.500 kadarının da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni kullanılmamasından dolayı sürekli erozyona uğraması, korunmaması ve asimilasyonlar. Türkiye'de ise dil sayısı 35 civarında. Eğitimde ise tek anadil Türkçe.

Nijeryalı bir eğitimci olan Aliu Bubtunde Fafunwa 1991 yılının başlarında Nijeryalı çocukların eğitimlerine kendi anadilleri ile başlamalarını önerdiğinde hükümet yanlısı bir gazete şöyle yazmıştı.

"20.yüzyılın son on yılında çocuklarımızı insanlığın gelişiminin temel akımlarından koparabilecek dilbilimsel bir milliyetçilik altından kalkamayacağımız bir lükstür."

Alıntı:Yabancı dil öğrenme yöntemleri-Barry Farber

İnsanların iletişimi için tek dil yeterlidir.

250 farklı anadile sahip Nijerya'da resmi dil İngilizce'dir.

İngilizce olmadan kendi aralarında anlaşamıyorlar.:)

Çok dilli eğitim diğer derslerde yetersiz eğitime yol açtığı için eğitim dilini İngilizce olarak seçmişler.

Tüm dünyada dilbilimsel milliyetçiliğe yolaçmayacak şekilde mantık kurallarına uygun yapay bir dil oluşturulmalıdır.

Sizin düşünceniz nedir?

kürdler ilköğretimden üniversiteye kadar anadilinde eğitim görmeli. bu anasütü gibi helal ve gerekli bir hak. elbette türkçe de ek olarak müzik, ingilizce vs. gibi bir ders olarak verilebilir. buna kimsenin karşı çıktığı yok zaten.

ayrıca eğitimin içeriği ve müfredatta merkeziyetçilik mutlaka terk edilmeli. kürd şehirlerindeki okullar ve üniversitelerde yerel idarelerin yetki ve kontrolünde olmalı. tabi bunlar için kapsamlı bir reform şart.

• Like 1

kürdler ilköğretimden üniversiteye kadar anadilinde eğitim görmeli. bu anasütü gibi helal ve gerekli bir hak. elbette türkçe de ek olarak müzik, ingilizce vs. gibi bir ders olarak verilebilir. buna kimsenin karşı çıktığı yok zaten.

ayrıca eğitimin içeriği ve müfredatta merkeziyetçilik mutlaka terk edilmeli. kürd şehirlerindeki okullar ve üniversitelerde yerel idarelerin yetki ve kontrolünde olmalı. tabi bunlar için kapsamlı bir reform şart.

Hani solcuydunuz siz. :)

Bunlar yetmez.

Tüm ülkede anadil ve zorunlu eğitim dili de Kürtçe olmalıdır.

Kürtçe Türkçeden daha üstündür ve tüm dillerin atasıdır.

Üstün ve yüce Kürt kültürü tüm ülkeye hakim kılınmalıdır.

Ayrıca, Doğu'daki okullarda Kürt halkına resmi gerilla eğitimi de verilmelidir.

Faşist-kemalist rejimin hortlamaması için bu bir sigortadır.

Bunlar yetmez.

Tüm ülkede anadil ve zorunlu eğitim dili de Kürtçe olmalıdır.

Kürtçe Türkçeden daha üstündür ve tüm dillerin atasıdır.

Üstün ve yüce Kürt kültürü tüm ülkeye hakim kılınmalıdır.

Ayrıca, Doğu'daki okullarda Kürt halkına resmi gerilla eğitimi de verilmelidir.

Faşist-kemalist rejimin hortlamaması için bu bir sigortadır.

trollüğün lüzumu yok. çok istiyorsan kürdçeyi ve kürd kültürünü araştırıp öğrenebilirsin. tabii türklere yönelik okullarda seçmeli olarak kürdçe derste verilebilir. isteyen türk seçip öğrenir. buna olumlu yaklaşıyorum. ama bizim sizin gibi emperyalist dayatmacı bir amacımız yok. sadece kendi meşru haklarımızı savunuyor bunun mücadelesini veriyoruz.

trollüğün lüzumu yok. çok istiyorsan kürdçeyi ve kürd kültürünü araştırıp öğrenebilirsin. tabii türklere yönelik okullarda seçmeli olarak kürdçe derste verilebilir. isteyen türk seçip öğrenir. buna olumlu yaklaşıyorum. ama bizim sizin gibi emperyalist dayatmacı bir amacımız yok. sadece kendi meşru haklarımızı savunuyor bunun mücadelesini veriyoruz.

Geldiğinden beri sen de trollük yapmaktasın ama hırbo pişkinliği içindesin.

Kürtlere Kürtçe eğitim halloldu da, Türklere mi geldi sıra?

Belli ki kompleks yaratmış bu durum sende. Şoven kompleksi.

trollüğün lüzumu yok. çok istiyorsan kürdçeyi ve kürd kültürünü araştırıp öğrenebilirsin.

Araştırıyorum araştırıyorum ortaya bir şey çıkmıyor, destanımız diyorlar iran çalıntısı çıkıyor, masalımız diyorlar arap çıkıyor, dilimiz diyorlar çalmadıkları bir şey bırakmamışlar. Yahudilerin tarih sahnesindeki ikinci yansıması gibisiniz maşallah. :)

Geldiğinden beri sen de trollük yapmaktasın ama hırbo pişkinliği içindesin.

Kürtlere Kürtçe eğitim halloldu da, Türklere mi geldi sıra?

Belli ki kompleks yaratmış bu durum sende. Şoven kompleksi.

o zat ülkenin ana dili kürdçe olsun herkes öğrensin vs. diye trollük yapıp zırvalamış. ben de ona cevaben eğer öğrenmek isteyen türkler varsa okullarda seçmeli ders konabilir buna karşı değilim dedim. bunun nesine karşı çıkıyorsun? bu ülkede 30 milyona yakın kürd yaşıyor. sadece kürdler mi türkçe öğrenip türklerle iletişim kurmak zorunda? türklerin de kürdçe öğrenip onların diliyle iletişim kurmasının nesi kötü?

bunlar bende değil ama senin gibi sosyalistçilik oynayan kriptokemalist tırşıkçı bünyelerde fazlasıyla şoven kompleksine sebep olabilir. :)

Araştırıyorum araştırıyorum ortaya bir şey çıkmıyor, destanımız diyorlar iran çalıntısı çıkıyor, masalımız diyorlar arap çıkıyor, dilimiz diyorlar çalmadıkları bir şey bırakmamışlar. Yahudilerin tarih sahnesindeki ikinci yansıması gibisiniz maşallah. :)

bu kafatasçı hezeyanların ile anca kendini avutursun. bizim tarihimiz de kültürümüz de belli. medeniyetin doğduğu coğrafyanın halkıyız. hiçbir kompleksimiz yok. tek sıkıntımız bin yıldır topraklarımızdaki asyatik istila ile kendi vatanımızda paryalaştırılmamız.

ayrıca sana tavsiyem, yahudileri küçümseme ve aşağılama kelimesi gibi de kullanma. adamı ayakta düdüklerler, ruhun bile duymaz. :)

o zat ülkenin ana dili kürdçe olsun herkes öğrensin vs. diye trollük yapıp zırvalamış.

Lan yavşak Batı'da kaç milyon Kürt yaşıyor sen onu söyle.

Batıdakiler Kürt değil mi lan dingil.

Sen Batıdakilere Kürtçe öğretmezsen bu adamlar kemalist asimilasyonla asil kimliklerini yitireceklerdir.

Şimdi Batıda Kürtçeyi seçmeli ders yapsan bizim kıroların hiçbiri bu derse girmez.

Tek çözüm ülkeyi toptan Kürt yapmaktır.

Zaten amaç da budur.

Gerizekalı angut!

Lan yavşak Batı'da kaç milyon Kürt yaşıyor sen onu söyle.

Batıdakiler Kürt değil mi lan dingil.

Sen Batıdakilere Kürtçe öğretmezsen bu adamlar kemalist asimilasyonla asil kimliklerini yitireceklerdir.

Şimdi Batıda Kürtçeyi seçmeli ders yapsan bizim kıroların hiçbiri bu derse girmez.

Tek çözüm ülkeyi toptan Kürt yapmaktır.

Zaten amaç da budur.

Gerizekalı angut!

yavşak senin zihniyetindir! zerre fikir kırıntın yok, trollük ile işi cıvıklığa verip kaynatmak istiyorsun aklınca. yemezler.

batıdaki kürdler de anadilinde eğitim görmeli elbette. nasıl ermeni rum azınlıkların özel konumu hakları varsa batıdaki kürdlerin de olmalı. kendi okullarında kendi dillerinde eğitim yapabilmeliler. batıdaki üniversitelerde de diğer azınlıklar gibi özel ayrı kontenjanları olmalı.

dikkatten kaçmaması gereken nokta ise bu azınlık durumunun batı için geçerli olması. doğudaki kürde azınlık muamelesi yapılmasına kargalar bile güler. orası onun vatanı zaten. oradaki durum, işleyiş özerk yerel yönetime bırakılınca birçok sorun zaten kendiliğinden çözülecek.

şimdi anladın mı ileri zekalı troll arkadaşım?

Saygideger gerilla;

Bati derken, nereyi kast ediyorsunuz?

Mesela Buyuk Britanya'da ana dilde egitim yoktur, ana dil ogretimi vardir.

Yani okul mufrezatinda, o bolgedeki arz/talepe gore; bir etnik dil, diger dersler gibi ogretilir ve hatta diploma verilir.

Bu da bolgesel arz/talep temelindedir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger gerilla;

Bati derken, nereyi kast ediyorsunuz?

Mesela Buyuk Britanya'da ana dilde egitim yoktur, ana dil ogretimi vardir.

Yani okul mufrezatinda, o bolgedeki arz/talepe gore; bir etnik dil, diger dersler gibi ogretilir ve hatta diploma verilir.

Bu da bolgesel arz/talep temelindedir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

evrensel insan arkadaş;

batıdan kastım ege,akdeniz,iç anadolu, marmara gibi kürdlerin yaşadığı bölgeler. kürdistanın batısı yani.

arz talep demişsin. britanyadaki iskoç, gallerli vs. ana dilde eğitim talep etmeyip sadece dil dersi ile yetinebilir, bu onların sorunu. zaten ingilizcenin küresel yaygınlığı ve geçerliliği göz önüne alındığında böyle bir talep olmaması makul karşılanabilir. ama türkçe için aynı şeyleri düşünmek mümkün değil. türkçe bilimde, sanatta, felsefede küresel anlamda söz sahibi olan, politik olarak geçerliliği olan bir dil değil. kullanım alanı kendi sınırlarına hapsolmuş güdük bir dil. ingilizce ile kıyaslanması söz konusu bile olamaz. hal böyleyken kürdler neden kendi dilleri varken türkçe ile eğitim görmeye mahkum olsun? bu reva mı? ayrıca arz talep demiştin ya kürdlerin kendi dillerinde eğitim görme konusunda yoğun talepleri de var, ama arz yok. sorun burada.

Yerler yavrum yemezler mi, senin gibi dötler at tarağı bile yerler.

şu evrensel-insandan terbiye öğren biraz, sarhoş kemaloyobaz troll!

Ermenice anadilde eğitim veren resmi kurum mu var lan kodumun trolü!

Hem sonra senin saydığın azınlıkların hiçbiri silaha davranmadı.

Fırlama trol!

yüz sene önce soy kırım yapıp köklerini kurutmasaydınız belki olurdu. adamlar şimdi toputopu bir avuç kalmışlar utanmadan birde gazel okuyorsun. ahlaksız!

Hasiktir yavşak. Senden ala trol mü olur lan inek!

aynaya bak!