Jump to content

Anadilde Eğitim

panteidar

Recommended Posts

Lozan'da azınlık statüsüne ayrılan gayrimüslimlere eğitim ve öğretimlerini anadillerinde yapmalarına olanak sağlanmasına karşın, dilleri farklı ama müslüman olan halklara anadillerinde eğitim hakkı verilmemişti.

Azınlıkların bu hakka rağmen eğitim konusunda birçok zorluk yaşadığı da ayrı bir gerçek ama bu başlıktaki konumuz özellikle Kürtlerin anadilde eğitim talepleri olacak.

Farklı diller tarihi bir mirastır. UNESCO, 1950’den bu yana 230 dilin kaybolduğunu ve var olan 3.000 kadar farklı dillerden 2.500 kadarının da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni kullanılmamasından dolayı sürekli erozyona uğraması, korunmaması ve asimilasyonlar. Türkiye'de ise dil sayısı 35 civarında. Eğitimde ise tek anadil Türkçe.

Bir dilin tarihsel bir miras olup korunması zorunluluğundan öte, o dili kullanabilecek toplumun kendi dilinde eğitim almasının en doğal insan hakkı olduğu su götürmez bir gerçektir.

Bir takım kaygılardan dolayı bir dilin kullanımını engellemek, yasaklar koymak ve o dili yoketme amaçlı asimilasyon politikaları uygulamak bir insanlık suçudur.

Farklı anadillere sahip etnik gruplardan oluşan bir ülkenin gruplararası iletişimin sağlanması amacıyla tek resmi dili zorunlu kılması gayet doğaldır.

Ancak "Ayrılıkçılığı körükler" kaygısıyla farklı anadile eğitim yasağı konması kabul edilebilir bir gerekçe değildir.

Bir taraftan ülkesine ait olmayan bir yabancı dili örneğin İngilizce'yi zorunlu kılıp diğer taraftan ülkesinin dilini yasaklamanın izah edilebilir bir tarafı yoktur.

Kaygıları bir yana bıraktığımız ve anadilde eğitimi bir insan hakkı olarak gördüğümüzde; bu anadilde eğitim nasıl uygulanabilir?

Olumlu ve olumsuz tarafları nedir?

Örneğin Anadilde eğitim sadece ilköğretimde Türkçe ile beraber mi uygulanabilir?

Ve ortaöğretim ile üniversitelerde isteğe bağlı mı olabilir?

Yoksa bütün okullarda sadece kendi anadilinde mi eğitim olmalıdır?

Böyle olduğunda o okullardan mezun olanların iş hayatında karşılaşacağı engeller nasıl aşılacaktır?

Ya da farklı dillere sahip insanların birarada yaşadığı ortamda örneğin bir bankacılık sistemi, sağlık sistemi nasıl yürütülecektir?

Ben anadilde eğitim talebini türban meselesine benzetiyorum.

İkisi de bir hak, ikisinde de kaygılar var. İkisi de siyasal konu haline getirilmiş.

Ama anadilde eğitim, türbandan çok daha fazla hak sayılır.

Ve belki de türbandan çok daha uzun yıllar konuşulup tartışılacak bir konu.

Sonuçta bir karara bağlanmak zorunda ve ergeç bu hak verilecek.

Ancak bu hakkın uygulamaya konulduğunda yanlışlara düşmemek gerekir.

Yanlış uygulamalar hak sahiplerine yarardan çok zarar getirebilir.

Benim fikrim ilk adımın pilot bölgeler seçilerek ilköğretimde ilk 3 yıl Kürtçe'nin Türkçe ile birlikte verilmesidir.

Sonrasında adım adım alt yapısı tamamlanarak gereken yerlerde ilköğretimin tamamına yayılabilir ya da isteğe bağlı tutulabilir.

Fakat eğitimin tamamının zorunlu olarak Kürtçe yapılmasına kesinlikle karşıyım.

Bu durumun birçok sakıncası var ve en büyük sakıncası da Türkçe'yi yeterince öğrenemeyenlerin diplomalarını kullanamamaları olacaktır.

Sizin düşünceniz nedir?

• Like 1

Anadilde eğitim mi yoksa anadil öğretimi mi olacak önce bunu belirlemek gerekiyor.

Anadilde eğitim denince tüm derslerin o dilde görülmesidir. Yani fen, sosyal, coğrafya gibi dersler Kürtçe öğretilecektir.

Bunu yapınca o çocuk o okuldan mezun olunca Üniversiteye girmek için gireceği sınav Türkçe ise nasıl başarılı olacaktır.

Öğrenci Türkçe'ye ne kadar hakim olacaktır.

Türkçe'ye hakim olmadan üniversiteye girince bir de orada İngilizce eğitim görürse iyice çorba olacaktır. :)

Mesleki dersler de Kürtçe verilirse o mesleği nasıl icra edecekler?

işe girmede sıkıntı çekeceklerdir. Kanunlar, mevzuatlar Türkçe, eğitim Kürtçe olursa buna talep de azalabilir.

Tabii bu dersleri o dilde verecek öğretmen de bulmak gerekir. O dilin de bu mesleki ve bilimsel terminolojisinin oluşturulması gerekir.

Bunun için de standart bir Kürtçe gereklidir. Oysa tek bir dil de ortada yoktur. Farklı lehçeler vardır ve bazen bu lehçeler arası iletişim de çok azdır. Varsa hangi lehçe neye göre seçilmiştir?

Anadil öğretiminde ise sadece Kürtçe dersleri seçmeli olarak verilir. Bu diğerine göre daha kolaydır.

İsteyen istediği dili ve lehçeyi öğrenebilir. Kürtçe dışındaki dillere de rahatlıkla uygulanır.

Yoksa tüm ana dillerde eğitimin altından devlet kalkamaz.

Tek dil olan Türkçe'nin bile bunca yıldır altından kalkamazken...

Adamın dedikleri mantıklı, bir itirazın varsa buyur paylaş bizlerle, yoksa parazit yapma. Senin beyninin çalışmasını ve ürünlerini de görüyoruz yani, bence bu anadilde eğitim konusuna ilişkin de bir video hazırla, alakalı alakasız 100 tane resmi topla, power point tarzı sunumunu yap, arkaya da Sting falan çal, ders ver hepimize. :D

Devletin resmi dilinin yanina bir dil daha eklenmesinin yiginla sakincalari ve bir o kadar maddi külfeti vardir.

Ana dilde egitim secmeli ders olarak verilmelidir ayrica üniversitelerde de bölümler acilabilir.Yoksa ana dilde egitim isteklerinin ardi arkasi kesilmez.

Demokratik üniter bir ülkede taslar yerli yerine saglamca konulmazsa her önüne gelenin abuk subuk istekleri ile karsilasilir ve kargasa ortami olusur.

Anadolu'da yüzlerce farkli dil konusan insanlar yasamaktadir.Hangi birisinin anadilde egitim istegi yerine getirilebilir?

Bunlari dile getirenler, devletin catisindan kapisindan hukukundan bir haber olup, bos bos gevezelik yapip ortaligi karistirmakla mesgul olmaktadirlar.

Adamın dedikleri mantıklı, bir itirazın varsa buyur paylaş bizlerle, yoksa parazit yapma. Senin beyninin çalışmasını ve ürünlerini de görüyoruz yani, bence bu anadilde eğitim konusuna ilişkin de bir video hazırla, alakalı alakasız 100 tane resmi topla, power point tarzı sunumunu yap, arkaya da Sting falan çal, ders ver hepimize. :D

Hadi ordan model figüre tapan kendi akli beyni olmayan libos.

Adamin dedikleri mantikliysa isteyen o adamin ne dedigini arar bulur okur...Yoksa nisanyanin reklam islerine mi bakiyorsun?

Hadi ordan model figüre tapan kendi akli beyni olmayan libos.

Adamin dedikleri mantikliysa isteyen o adamin ne dedigini arar bulur okur...Yoksa nisanyanin reklam islerine mi bakiyorsun?

Yahu cigi bir dur ve düşün, sen milletin aklını beynini değerlendirmek için gerekecek donanıma sahip misin?

Ben başlığı boğmama adına uzun bir kopyala yapıştır yapmadım, isteyen gitsin okusun diye link verdim. Nişanyan sende hararet yapıyorsa okuma sen. Ben bu linki vermesem Nişanyan'ın bu konuya ilişkin bir şeyler yazdığını bilmeyecek insanlar da var. Bırak insanlar kendileri karar versin, sana giren çıkan nedir yani?

Sizin düşünceniz nedir?

İlköğretimlerin ikinci sınıfından itibaren Kürtçe zorunlu ders olarak verilmeli. (Kürt olanlara zorunlu)

Maksat Kürtçenin kural kaideleri o yaştaki kavrama çabukluğundan dolayı çocukta yer bulsun.

Lise de ise bir zamanların Güzel Konuşma ve Yazma dersi gibi tek bir dersle geçiştirilebilir. Bu sayede Kürtçe asimile olmaktan rahat bir şekilde kurtulur. Bu uygulama sadece doğu bölgelerinde değil Orta Anadolu Kürtlerine de yönelik olmalı.

Bazı Üniversitelerde ise Kürt dili ve lehçeleriyle ilgili bölüm yeterli olur..

İlköğretimlerin ikinci sınıfından itibaren Kürtçe zorunlu ders olarak verilmeli. (Kürt olanlara zorunlu)

Maksat Kürtçenin kural kaideleri o yaştaki kavrama çabukluğundan dolayı çocukta yer bulsun.

Lise de ise bir zamanların Güzel Konuşma ve Yazma dersi gibi tek bir dersle geçiştirilebilir. Bu sayede Kürtçe asimile olmaktan rahat bir şekilde kurtulur. Bu uygulama sadece doğu bölgelerinde değil Orta Anadolu Kürtlerine de yönelik olmalı.

Bazı Üniversitelerde ise Kürt dili ve lehçeleriyle ilgili bölüm yeterli olur..

Bence de yetmez ama evet.

Batı da yaşayan kürtler için de Kürtçe muhakkak zorunlu olmalı.

Mecliste Kürdün önünde diz çökeceksiniz dediklerinde inanmayanlar işte bugün eğilmeye mecbur kaldılar.

Yarın kim bilir ne hale gelirler.

Yazıyı okudun mantık süzgecinden geçirip onaymı verdin yoksa yavşaklıkta nasılsa sınır yok deyip linki bastınmı. ?

Ha diiyebilirsin mantık süzgecinden geçirdim, o zaman bizde dünyanın en Liberter ülkesinden verdiğin yazılara örnek isteriz.

Veremezsen yavşaklığınıda ilan etmen gerektiğini vurgularız.

Her Türk vatandaşı için Türkçe resmi dildir.

Her Türk vatandaşının ilk öğretiminde kullanılan dil Türkçe olmak zorunddadır.

Kürtçe veya diğer bir dilin ilk öğretimde kullanılmasının ne gibi sakıncaları olabilir?

Herşeyden önce bu diller öğrenciyi yaşama hazırlayamazlar.

Eğitimden amaç bir dil öğrenmek/öğretme değildir. Öğrencileri gerçekçi bir yaşama hazırlamaktır.

Kürtçe bir eğitim bunu başaramaz.

Bu Kürtçe öğrenmeye karşı olmak değildir.

Öğrenmek isteyen öğrencilere ayrıca Kürtçe eğitim de verilebilir.

Ama bu Türçe eğitimin yerini alamaz. Sadece ona eşlik edebilir.

Nedeni de faşizm falan değildir.

Çocukları yaşama hazırlamaktır. İki dil bilmek her zaman bir avantajdır.

Mecliste Kürdün önünde diz çökeceksiniz dediklerinde inanmayanlar işte bugün eğilmeye mecbur kaldılar.

Yarın kim bilir ne hale gelirler.

Bırakın bu ırkçılık kokan dangalaklıkları.

"Kürdün önünde diz çökeceksiniz!" miş.

Şu lafın benzerini 80 yıl önce bir milliyetçi bakan etti de koltuğundan oldu.

Ondan sonra kalkıp "Kürt milliyetçiliği-ırkçılığı yok" demiyorlar mı..

Bundan ala ırkçılık mı olur?

Kürt neymiş ?

Kürt diye ne bir millet ne de bir Halk vardır.

Birileri kendilerine Kürt diyorlarsa onlar Kürt'tür..

Bu tartışılmaz.

Adam benim adım Ahmet diyor. Sen de hayır, sen Ahmet değilsin diyorsun.

Böyle saçma şey olur mu?

Ona Kürt olmadığını kanıtlayacağına ki bu aptalca bir çaba olur, onun Kürt olduğunu kabul et.

Sorunların yarısını çözmüş olursun.

Ben anadilde eğitim talebini türban meselesine benzetiyorum.

İkisi de bir hak, ikisinde de kaygılar var. İkisi de siyasal konu haline getirilmiş.

Kurduğun benzerlik harika, yazın da eksik olmasına ramen şahane.

Zaten ülkemizin en büyük iki meselesi de bunlardır.

Kürt sorunu ve türbana (yani dine özgürlük).

Şuana kadar gelinen noktada çözüm için önemli yol alındı. Yakında hükümetimiz laik-kemalist artıklarıda tümden kazıyarak tam bir demokrasi inşa edecek. Ama, Kürt meselesinde yapılacak daha çok iş var.

Daha çok demokratikleşmemiz lazım.

Bunun için de büyük ve köklü bir millet olan Kürtlerin uygarlık hazinesinden daha çok beslenmemiz lazım.

Ama anadilde eğitim, türbandan çok daha fazla hak sayılır.

Ve belki de türbandan çok daha uzun yıllar konuşulup tartışılacak bir konu.

Sonuçta bir karara bağlanmak zorunda ve ergeç bu hak verilecek.

Alınacak demek daha doğru.

Sonuçta bu haklar Kürt kanıyla alındı.

Nihai amaç için yeterli değil ama bu bile bir kazanımdır.

Birileri kendilerine Kürt diyorlarsa onlar Kürt'tür..

Bu tartışılmaz.

Adam benim adım Ahmet diyor. Sen de hayır, sen Ahmet değilsin diyorsun.

Böyle saçma şey olur mu?

Ona Kürt olmadığını kanıtlayacağına ki bu aptalca bir çaba olur, onun Kürt olduğunu kabul et.

Sorunların yarısını çözmüş olursun.

Sayın Hacı biz niye Allah yoktur diyoruz :)

Birileride çıkıp allah vardır derse varmı diyecez.

Doğuda baskı ve kısıtlamalarla gerek aile hayatında gerek öğrenim hayatında yaşam süren gençlerin , batı üniversitelerinde , geçmişlerinde türkçe eğitim görmelerine rağmen kendilerinin nasıl bir ifade yetersizliği içinde bulunduğunu çoğunuz görmüşsünüzdür .

Biraz gerçekçi olun . Türkiyenin batı bölgesinin daha uygar ve çağdaş olmasının tek nedeni belli oranda yüzünü avrupa kültür ve zihniyetine dönmesinden kaynaklanıyor .

Kürt bölgesindekilerin ve onlara destek olduğunu zanneden bir grup özentinin yaptığı tek şey o bölgenin kendi içine kapanmasını sağlamaktan ibaret .

Bir kaynaşma olması gerekiyor ortadaki sorunu çözmek için . Bir ayrıştırma değil . Eğer ayrıştırma da diretiliyorsa sınırlarınızı çizersiniz net bir şekilde tavrınızı ona göre çatışma ortamı yaratırsınız . Öyle bir kaç millet vekili türkiye meclisine giremedi diye ağlayıp sızlamakla ( çatışma ortamı yaratmakla ) kalmaz . zira sorunun bir takım kesim tarafından demokratik yollarla çözülmek istenmediği aşikar .

En sevmediğim şeydir şu fanatizm . İğreniyorum resmen .

Yazıyı okudun mantık süzgecinden geçirip onaymı verdin yoksa yavşaklıkta nasılsa sınır yok deyip linki bastınmı. ?

Ha diiyebilirsin mantık süzgecinden geçirdim, o zaman bizde dünyanın en Liberter ülkesinden verdiğin yazılara örnek isteriz.

Veremezsen yavşaklığınıda ilan etmen gerektiğini vurgularız.

Mantık süzgecinden geçirip onay verdim.

Hangi ülkeden ne örneği istiyorsun? Örneği getirirsem sen ne ilan edeceksin?

• Like 1

Sayın Hacı biz niye Allah yoktur diyoruz :)

Birileride çıkıp allah vardır derse varmı diyecez.

Bu öyle bir şey değil.

Burada somut bir Kürt anlayışı var..

Bu bir kavram değil. Somut bir gerçek. Kürtleri sayabilirsin, sevebilirsin, öldürebilirsin, kesebilir, biçebilirsin.

Adamların dili var, gelenekleri var, kültürleri var..

Kürtlerin varlığını reddetmek, ilahiyatın ve sünnilerin Alevilerin varlığını ve dinsel inançlarını reddetmesine benziyor.

Boş işlerle uğraşıyorsunuz. Bunlar sorunu daha da zorlaştıracaktır.

Al bakalım, dünyanın her yerinden istediğin kadar örnek.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bilingual_education

Kendi okumadığın yazıları nette taratıp yavşaklıklarına devam etme, yazıda ermeni vatandaşın yazmış olduğu şeylerle ilgili somut örnek ver, zaten ucube kendisi vermiş kanadada çinli dil bilmez ama aç kalmaz diyerek.

Evet sen Fransada veya İngiltere yaşayan Türklere nasıl Türkçe hizmet verildiğini bir yaz bakalım.

Dünya üzerinde Ordusu farklı dillerde konuşan Tek ordu örneği ver foruma.