Jump to content

Turkiyeli Bir Ateistin Oykusu

evrensel-insan

Recommended Posts

Benim tanidigim biri, muslumanligin hic bir sartini uygulamadigi halde, alistigi icin her gun banyo yapar ve gusul abdesti alir ustelik bunu soylemeye de utanir.

Duş almakla gusül abdesti almak farklı iki kavramdır.

Bu ikisi aç kalmak ile oruç tutmak kadar farklı.

Googleye gusül abdesti nasıl alınır diye yazabilirsin.

Gusül niyetle başlar ve vucudun belirli sıraya göre yıkanmasıdır.

Ayrıca müslümanlıkta hergün banyo yapma şartı yoktur.

Dindar olmak cahil olmakla muadildir . Dindar olan insan , dini ritüellerini yerine getirdikçe aslında mantığa ve akla ne kadar aykırı iş yaptığının bilincinde olmadığı için bir nevi cehaletin bataklığına dindarlığı ölçüsünde saplanmış olacaktır . Bu yüzden dindar adam cahil adamdır . Dindar adam aynı zamanda bir nevi uyuşturucu etkisi yapan ritüellerin zamanla yeknesak halinden dolayı robotlaştığı için , o ritüelleri yerine getirmediği vakit duygusal bir boşluk içerisinde kalır ve kanıksadığı ritüelleri yapmak o ritüellere taassup etmesine neden olur . Bu sebepten ötürü dine ya da dini ritüellerine olan eleştirilerinden dolayı mutlaka refleksif tepkiler gösterecek ve yavaş yavaş fanatizmin esareti altına girip dini yorumlamalarını kendi inhisarı altına alaraktan karşıt görüşlere kulaklarını tıkayacaktır.

Bizler de fanatizmin ve cehaletin düşmanı olan insanlar olduğumuz için dinin bu tip insan tipi yarattığının bilincinde olan bireyler olaraktan bireysel çabalarla sorgulama yönlerini açık tutmalarını sağlamaya çalışırız . Dini de – bazı sebepleri bu olsa dahi – bundan ötürü eleştiririz. Fakat bu kısmın dışındaki masum inanırlara karşı da bir kin beslemeyiz ve en azından bireysel anlamda inanç özgürlüğünün topluma menfi sirayette bulunmayacağını düşünüp destekleriz . Cahil ve taassub eden insanlara karşı savaşım verip algı kanallarını açmaya çalışırız . Bunun dışındaki tatlı su müslümanı olarak tavsif ettiğimiz kimselere karşıda -mefkuremizi şaşırmadıysak eğer – yine ateist fanatikler gibi onların dini inançlarına karşı da saldırıda bulunmayız . Bu yüzdendir ki asıl amacımız cehaletle savaşmaktır . Çünkü dinleri doğuran da cehalettir . Cehaletle savaşmak için de önce kendi cehaletimizle savaşmamız gerekmektedir . Bunun dışında ateistin bir mefkuresi olacağını düşünmüyorum . Çünkü tanrı yoktur paydası dışında hiçbir ateistin diğer ateistle ortak bir paydası olmadığı gibi yaşama yüklediği anlamlarda farklıdır . Fanatizmin düşmanı olan bir birey olaraktan inançlara saygı duymasa dahi fanatik davranışlar sergilemekte doğru değildir . Bu yüzden inanmasam dahi acıları ve üzüntüleri paylaşmak adına en azından o ortamda bulunmaktan asla çekinmem. Kaybettiğim sevdiğimin mezarınıda toprağa karıştığını bilmeme rağmen ziyaret etmekten çekinmem . Kimse de , sen ne yapıyorsun ? sen riyakarsın , sen Müslüman ateistisin demek cüretini kendinde bulamaz . Bunu diyenler fanatizmin esareti altında refleksif tepki veren dindardan farkı olmayan kimselerdir.

Sevgilerimle….

Yukarıdaki iletimi bir nevi konudan ziyade verilen tepkilerden dolayı yazdım .

Yoksa yazıdaki ateistin davranışlarını abartılı buldum.

Türkiye'de yaşayan bir ateist mutlaka kimliğini manifest etme , dini eleştirme gibi bir lüksiyete sahip olmadığı için bukalemum gibi davranışlar sergilemek zorunda kalacaktır . Fakat onun dışında güsul abdesti alma , oruç tutma , namaz kılma gibi zorunluluğu yoktur . Çünkü bu konuda seni zorlayan yoktur . Bunu yapan da ateist değil ; dinin kalıntılarının etkisini yaşayan ve ikircikli kalmış bir kimsedir .

Sevgilerimle...

Saygideger kalessin;

Konuya dusunce olarak, ayni dindarlar gibi; duygusal ve sahiplenerek bakiyorsun.

Oyuzden senin ile bu konuyu dusunce olarak dile getirmenin bir anlami yok.

Sonucta, kendsi dogrularinin yanlislanabilirligini algilaman icin, etraafina bir bakman yeterli.

Ayrica, kimin ne oldugu da kimseyi ilgilendirmez.

Kimse kimseden, "sen ne bicim ateisttsin?" diye hesap sorma hakkida yoktur.

Konu kisilerin, dini uygulamalari yerine getirip getirmemelerinden ziyade, ateizmin ne oldugunu kavrayamamis olmalari kesindir.

Bunu da ben daha once acikladim.

Demekki neymis "ben ateistim" demekle ateist olunmuyormus.

Sonucta bir kisinin ateist olup olmadigi, soylemine degil; yasam ve iliskisine bakarak algilanir.

Yoksa gerisi, kisinin kendi kendisini kandirmasidir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Sonucta bir kisinin ateist olup olmadigi, soylemine degil; yasam ve iliskisine bakarak algilanir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Benim biraz kafam karisti, eger bir kisinin ateist olup olmadigi soylemine degil, yasam ve iliskisine bakarak algilanirsa zaten hikayedeki kisiye ateist diyemeyiz ki?

• Like 1

Saygilarimla;

evrensel-insan

Benim biraz kafam karisti, eger bir kisinin ateist olup olmadigi soylemine degil, yasam ve iliskisine bakarak algilanirsa zaten hikayedeki kisiye ateist diyemeyiz ki?

yahu söylüyorum işte laf olsun torba dolsundan başka birşey değil bu başlık. hikayede onun değil bir yerden alıntılamış. ondan evvel ben söyliyeyim bu sefer :)

Saygideger denizbahar;

Benim biraz kafam karisti, eger bir kisinin ateist olup olmadigi soylemine degil, yasam ve iliskisine bakarak algilanirsa zaten hikayedeki kisiye ateist diyemeyiz ki?-denizbahar-

Birincisi yazarin yazidakullandigi karakterler yazi karakteri.

Ikincisi, konu tamamen bir dini uygulamanin, kendilerine musluman degilde, ateist diyenlerce uygulanmasi

Ucuncusu yazarin, bu "ikiyuzlulugu" kendince kacinilmaz kilmasi ve normal karsilamasi

Dordunducu, ateizmin ne oldugunun yazarca algilanamamasi

Besincisi, Turkiye toplum gerceginde, aliskanlik, yerlesmislik ve otomatiklesmislik olarak, bazi dini uygulamalarin kendine ateist diyenlerce yerine getirilmesi

Altincisi, bunu yaparlarken de, kendilerince bir bahane bulmalari.

Yedincisi de, herkesin neye ne dediginin degil; o dediginin yasam ve iliskideki goruntusunun onemi.

Aslinda her kavramin ne oldugu degil; kisinin yasaminda nasil yer aldigi onemlidir.

Mesela ateist, bi camiye, kiliseye v.s. gidebilir mi?, tabi gidebilir.

Buradaki fark, CAMI VE KILISEYI ZIYARET ETMEKTIR, YANI AMAC IBADET DEGILDIR.

Zaten onemli olanda, dini uygulamalarin; INANARAK, YUKUMLULUKTEN, AKSATMADAN, IBADET OLARAK YAPILMASINDADIR.

Yoksa, bir camiye dindar da gider, ateistte.

Ama biri ziyaret eder, digeri ibadet eder.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Eger bu yazi Turkiye'li bir Muslumanin Oykusu baslikli olsa ve bir iki yeri degistirsek guzel bir yazi olurdu, cunku ateist bilincine sahip bir kisinin mecburen bazi rituellere uymak disinda bu hikayedeki kisi gibi olmasi mumkun degil ama bir turkiyede yasayan pek cok muslumanin inanc ile inancsizlik arasinda gidip geldigi bir gercek.

Buradaki fark, CAMI VE KILISEYI ZIYARET ETMEKTIR, YANI AMAC IBADET DEGILDIR.

Zaten onemli olanda, dini uygulamalarin; INANARAK, YUKUMLULUKTEN, AKSATMADAN, IBADET OLARAK YAPILMASINDADIR.

Yoksa, bir camiye dindar da gider, ateistte.

Ama biri ziyaret eder, digeri ibadet eder.

Saygilarimla;

evrensel-insan

O takdirde bu yazidakilerin dogrulugunu paylasmadiginiz halde bir aciklama getirmeden yayinladiginiz icin kimse sizi anlamamis kisaca?

Saygideger denizbahar;

Turkiyedeki cogu musluman, aslinda deist oldugunun bilincinde ve farkinda, degildir.

Cunku, tanriya bir cesit korkudan tutunur ve ne islamin sartlarini, ne de imanin sartlarini kendini zorunlu gormedikce yerine getirmez.

Ama mutlaka, sordugu sorulara cevap alamadigindan da,

"Orda bir tanri var, uzakta;

Otanri benim, tanrimdir.

Gitmesek te, gormesek te;

Otanri benim tanrimdir.

Dizelerini soyler.

Sonucta TC ile birlikte, Osmanli'da olan din baskisi; laiklik ile sorgulanabilir hale gelmistir.

Gunumuzde de "ben muslumanim" diyen, birsuru okumus, elit, aydin v.s. kesim; aslinda deisttir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger denizbahar;

Ben bunlari mesajlarimda acikladim.

Ama, maalesef kisiler sadece son mesajdan bir cumleye taskilip, ona yanit yaziyorlar.

Halbuki basliktaki tum mesajlari okusalar, sorun kalmayacak.

Birde duygusal yanastiklarindan, okuduklari bir cumleye takilip, ona yonelik mesaj yaziyorlar.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger denizbahar;

Ben bunlari mesajlarimda acikladim.

Ama, maalesef kisiler sadece son mesajdan bir cumleye taskilip, ona yanit yaziyorlar.

Halbuki basliktaki tum mesajlari okusalar, sorun kalmayacak.

Birde duygusal yanastiklarindan, okuduklari bir cumleye takilip, ona yonelik mesaj yaziyorlar.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger evrensel-insan alintiladiginiz yazi muhtemelen dini tamamen uygulayan birisi tarafindan yazilmis, cunku bu kisler islam'in isine gelen kismini uygulayan ama kendini musluman sanan kisileri aslinda muslumandan saymiyor ayrica ateizm ile ilgili bir fikirleri de olmadigi icin bu yazidaki gibi tutarsiz fikirler one surebiliyor. Bana soracak olursaniz en azindan kendini musluman sanan ama sizin deyiminizle deist olanlar yine de daha makbul, en azindan bazi tutarsizliklari goruyor ve herseyi yapmiyor. Biraz safca da olsa kendilerini musluman gorup gecinip gidiyor. Ama gercek muslumanlar kendileri gibi olmayanlari barindirmaz, sorgulatmaz.

Saygideger denizbahar;

Eger yazarin, sonlardaki kendi cumlelerine bakarsaniz, ateistleri "iki yuzluluk" ile "suclamasi" ve bunu "kalici kilmasi; bir yerde dediginiz gibi, yazarin ateist olmadigi ve yaziyi ateizm aleyhine aldigi izlenimini veriyor.

Ama; eger bu basliktaki diger mesajlarimi okursaniz, yazarin dediklerinde cok abarti da olsa, fikir olarak gozlem acisindan gercek payi var.

Bunu da ben "korku" olarak, alisilagelmislik olarak v.s. izah ettim.

Yani toplumdan kopmamak adina, cenazeye katilmak, mezar ziyareti, mevlit, camiye gitmek v.s.

Oyuzden de konunun iki yonu var.

Birinci yonu kimseyi nasil yasadigi ve iliski kurdugu acisindan elestiremezsin.

Ikinci yonu de, ateizmin verdigi anlami algilayacak bilincin olmamasi.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Dindarlar inanmama fikrini kabullenemezler, onlara göre inanmak doğal durum, inanmamak ise insanın kendi doğasıyla çatışarak zar zor yerine getirdiği, çoğu zaman beceremediği çelişkili bir durumdur.

Müslümanlar, İslam'ın aslında insanın doğası olduğunu, kendi haline bırakılan insanın doğru ve dürüst bir yaşam yaşadığında o yaşamın İslam olacağını savunurlar. Onlara göre insanın karakteri, doğası, İslam'a göre tasarlanmış, insan "müslüman" olması için yaratılmıştır.

Bu düşünceler, İslami öğretiyi tam olarak bilmeyen ama kendini müslüman kabul eden birinin kafasındaki "müslüman iyi insandır, iyi insan müslümandır" düşüncesinin temelini oluşturlar. Bu düşünceler özünde iyi niyet barındıran, naifçe düşüncelerdir.

Ancak... Bu "Türkiyeli ateistin öyküsü" saçmalığı naiflik değil şerefsizliktir.

Ateizmi anlamayan dinci bir hödük oturup mesai harcamış ve ateistleri kendince küçük düşürmüş... "İnanmıyorum deseniz de özünüz müslüman" demeye getirmiş. Bu yazının amacı hakaret, aşağılama ve tahriktir.

Buradaki asıl nokta şudur;

Dindarlar imanlarını güçlendirmek için inançlarını destekleyen şeylere gereksinim duyarlar. Din ve tanrı inancı uyduruk şeyler olduğu için gerçek fiziksel dünyada bunları destekleyen şeyler bulunmaz, bu yüzden dindarlar uydurma hikayelere başvururlar.

Geçen gün Ateistforum'da paylaşılan "anne karnında konuşan ve iman dersi veren bebekler" hikayesindeki bebekler gibi bu hikayedeki "Ateist Volkan Bey" de uydurmadır. Yalanlara, uydurmalara iman etmekten beyni çamur olmuş dindarlardan başka kimse inanmaz bu saçmalıklara.

Saygideger BilgehanBengi;

Guzel aciklamissiniz.

Peki kendisine ateist diyenlerin, gerek toplumsalligin disina dusmemek, gerekse bir aliskanlik, otomatiklesmis olan belki de bir inanc icermeyen, dini uygulama aciklamalarini nasil aciklarsiniz?

Mesela, cenazeye katilmak, mezar ziyaretleri, mevlut v.s.

Sizce kendisine ateist diyen bir kisinin bu aliskanliklarina devam etmesinin altinda yatan ana neden nedir?

Ateizmin ne oldugunun algisinin bilincinde olmamasi mi?

Toplumun disina dusme cekincesi mi?

Ustelik, bu yaptiklarini kendine izah edemez ise, ortada bir psikolojik sorun yok mu?

Ya da "bunlari yapan, kendisine ateist dese de,ateist degildir. Cunku ateist olmanin gereklerini yerine getirmiyordur" mu dersiniz?

Ya da size ateist oldugunu soyleyen bir kisinin, boyle bir uygulamasini gordugunuzde, ona bir sey soyler misiniz/ yoksa, normal mi karsilar siniz?

Saygilarimla;

evrensel-insan

Bu başlıkta ilk başlarda bu yazan şahsın art niyeti olmadığını düşünmüştüm.

Ancak yazdığı diğer yazıları okudukça ve özellikle de ateizm konusundaki tartışmalardan gördüğüm kadarıyla.

Bu kişinin bu mesajı %100 art niyetli yazdığı ve kendisinin Anti-Ateist eğilime sahip olduğundan eminim.

Konunun muhataplarından böyle bir gaflete düştüğümden dolayı özür dilerim.

Ayrıca bir şey daha var.

Yukarıdaki örnekteki ateist tasarımı ve geliştirilmesi bu kişiye aittir (küçük yapı taşı farklı olsa da).

Yani ateizmi ve ateist bilinci bilmiyor bu adam.

Benim söylemlerim tabii ki bir çeşit iddia itham olarak da kabul edilebilir.

Ancak sizlerden ricam bu kişiyle tartışmaya girmeniz.

Zaten yazıp duruyor.

Benim şahsi fikrim, bir Neo-Nurcu bu arkadaş.

Herkesten tekrar özür dilerim...

Dindarlar inanmama fikrini kabullenemezler, onlara göre inanmak doğal durum, inanmamak ise insanın kendi doğasıyla çatışarak zar zor yerine getirdiği, çoğu zaman beceremediği çelişkili bir durumdur.

Müslümanlar, İslam'ın aslında insanın doğası olduğunu, kendi haline bırakılan insanın doğru ve dürüst bir yaşam yaşadığında o yaşamın İslam olacağını savunurlar. Onlara göre insanın karakteri, doğası, İslam'a göre tasarlanmış, insan "müslüman" olması için yaratılmıştır.

Bu düşünceler, İslami öğretiyi tam olarak bilmeyen ama kendini müslüman kabul eden birinin kafasındaki "müslüman iyi insandır, iyi insan müslümandır" düşüncesinin temelini oluşturlar. Bu düşünceler özünde iyi niyet barındıran, naifçe düşüncelerdir.

Ancak... Bu "Türkiyeli ateistin öyküsü" saçmalığı naiflik değil şerefsizliktir.

Ateizmi anlamayan dinci bir hödük oturup mesai harcamış ve ateistleri kendince küçük düşürmüş... "İnanmıyorum deseniz de özünüz müslüman" demeye getirmiş. Bu yazının amacı hakaret, aşağılama ve tahriktir.

Buradaki asıl nokta şudur;

Dindarlar imanlarını güçlendirmek için inançlarını destekleyen şeylere gereksinim duyarlar. Din ve tanrı inancı uyduruk şeyler olduğu için gerçek fiziksel dünyada bunları destekleyen şeyler bulunmaz, bu yüzden dindarlar uydurma hikayelere başvururlar.

Geçen gün Ateistforum'da paylaşılan "anne karnında konuşan ve iman dersi veren bebekler" hikayesindeki bebekler gibi bu hikayedeki "Ateist Volkan Bey" de uydurmadır. Yalanlara, uydurmalara iman etmekten beyni çamur olmuş dindarlardan başka kimse inanmaz bu saçmalıklara.

Aynen katılıyorum.

Her satırında gizli bir İslam propagandası vardır.

Bilinçaltına İslam ve ritüellerinin doğruluğunu zerk ediyor.

Bariz bir "ateistler yamuk insanlardır" mesajı var adam türbeye gitmişte orda başka bir ateistle karşılaşmış birde ertesi gün işi olmuş yok yaaa dedim gülerek...

Kimsenin ateizmi nasıl yaşadığı beni ilgilendirmiyor eğer adam elini açıp dua ediyor birde üstüne ateistim diyorsa onu psikolojik sorunudur beni hiçmi hiç ilgilendirmiyor...

Madem konusu açılmış bireysel olarak cevaplıyım geçenlerde üvey ananem vefat etti ben öldüğüne sevindim kanser hastasıydı ve çok acı çekiyordu bunuda aileme söylemekten çekinmedim, camiye gittim ama namaz kılmadım, naaşı kaldırdım, taşımalarına ve kaldırmalarına yardım ettim, toprak attım üstüne AMA dua etmedim, herkes dua ederken amin demedim elimi bile açmadım orda bulunmamın tek sebebi ailemin acısını hafifletmek idi.

Büyükannemin ordaki mezarla alakası olmadığını, şu anda çoktan bilinçsiz birşekilde doğal çevrime (bir şekilde) dahil olduğunu biliyordum...

Taziyeleri kabul eden ben oldum ama kimseye allah razı olsun demedim çok teşekkürler, çok sağolun dedim sadece...

Bunları yapmayan insanlar benim gözümde ateist değildir diyemem çünkü topluma karşı duyulan korkudan bunları yapan ateistler var biliyorum.

Ancak yapılmaması gerekir bu dine ve ona inanan insanlara prim verilmemesi gerekir. Ben öldükten sonra isterseniz cesedimi orda bırakın ne olacak? benim zihnim varolmayacağı için bir terk edilmişlik hissedemeyeceğim için benim için hiç bir önemi yok...

Bana değer vermek istiyorsanız şimdi verin ben öldükten sonra hiçbir önemi yok...

Not: Bu yazımdan bazı imanlılar büyükannemi sevmediğimi falan çıkarabilir kendisinin hastaneye kaldırıldığında en fazla ben durdum başında, kendi çocukları bile benim kadar duramadı, evimde bizzat ilgilendim o çok böbürlendiğiniz iyi niyetli dindar insanların çoğu sadece mezarına geldi...

O yüzden birisi dinin iyi yanlarından ne biliyim insanlara yardım etmek, iyi niyetli olmaktan falan bahsederse kendimi biliyorumki hepsinden daha iyiyim siz kimsinizki ancak forumlara girip pis atayizler tu kaka demesini bilirsiniz hümanizmin H sini bilmeden cennete gideceğinizi zannedersiniz...

Anca böyle acınası hikayeler uydurup insanları kandırmaya çalışırsınız sizin pisliklerinizi anlatmak için hikayelere ihtiyacımız yok açın haberlere bakın yeter...

• Like 1

Ayrıca bir şey daha var.

Yukarıdaki örnekteki ateist tasarımı ve geliştirilmesi bu kişiye aittir (küçük yapı taşı farklı olsa da).

Yani ateizmi ve ateist bilinci bilmiyor bu adam.

Benim söylemlerim tabii ki bir çeşit iddia itham olarak da kabul edilebilir.

Ancak sizlerden ricam bu kişiyle tartışmaya girmeniz.

Zaten yazıp duruyor.

Benim şahsi fikrim, bir Neo-Nurcu bu arkadaş.-AB-

Senin seviyene inmeyecegimi daha once belirttim.

Sen insanlasamayacak kadar bilincsiz bir maddesin ve oyle kalacaksin.

Tum yasamin boyunca da kendi turunden bir madde muamelesi goreceksin.

Benim duzeyimi, ne oldugumu, neler yazdigimi senin madde yapin ne algilayabilir, ne de aklinin sinirlarina sigdirabilir.

Ne zaman maddeden, insanliga terfi edersin, ancak o zaman bir yanit verme geregi duyarim.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Sen insanlasamayacak kadar bilincsiz bir maddesin ve oyle kalacaksin.

Herşey madde arkadaşım.

Madde olmayan bir şey yok.

Tum yasamin boyunca da kendi turunden bir madde muamelesi goreceksin.

Amacım muamele görmek değil.

Bu dünyadaki tüm insanlar bir anda ölse ve ben sağ kalsam 1-2 yıllık şoktan sonra hayatımı yine sürdürebilirim.

Amaç gerçeği bilebilmek.

Benim duzeyimi, ne oldugumu, neler yazdigimi senin madde yapin ne algilayabilir, ne de aklinin sinirlarina sigdirabilir.

Tamam göklerin oğlu.

Bizim buralarda yer çekimi var.

Anlaşılan senin orada yok.

Uç göklerin oğlu uç.

Ne zaman maddeden, insanliga terfi edersin, ancak o zaman bir yanit verme geregi duyarim.

Bak ağzınla itiraf ediyorsun.

Yahu madde olmayan bir şey yok ki?

İnsan maddeden ayrı bir şeyse tanımlar mısın?

Not: Ben enerjiyi de, ışığı da maddeye indirgiyorum. Zaten maddedirler esasında. Yanlış anlaşılma sağa sola çekilme olmasın.

Kusura bakma, ben madde olan insanoglu dilini ve kul olan tanri dilini birakali nerdeyse 30 sene oldu.

Ne zaman bana insan dili ile konusursun, o zaman sen beni algilarsin.

Bu arada yazinin linkini de verdim. Yazarin ateist olup olmadigini algilamak da sana duser.

Oldumu insanoglu dili ile konusan ateist maddesi.

Saygilarimla;

evrensel-insan

• 11 sene sonra...
On 24.06.2011 at 19:46, starbuck yazdı:

cenazesine iştirak ettim...

cenaze namazını kıldım...

aiilesine baş sağlığı dilerken"allah mekanını cennet eylesin ruhu şad olsun "diyerek ailesinin acılarına ortak oldum acılarını bir nebze dindirdim kardeşi başını göğsüme koyup ağlarken bende yakın bir arkadaşımı kaybettiğim için ağlıyordum...

ilginç olan ailesi benim ateist olduğumu bildikleri halde samimi bir şekilde "allah razı olsun" diyerek mukabelede bulundular...

bu iki yüzlülük değil...

bu insanlık!

bu arkadaşlık!

bu kardeşlik!

bu bizi biz yapan insan yapan yönümüz!

bir çok ermeni arkadaşım var...

Nasıl yani.

Bir ateist bir teistin cenazesini kılmak zorunda mı ? Abdest alıp Allah'ın egosunu yüceltmek zorunda mı?

Arkadaşınız ölmüş olabilir siz de cenazesine gidip saygınızı kendi usulünüzce belirtme hakkına sahip değilmisiniz. Kendi yaşam biçimine göre baş sağlığında bulunmaya kalktığınızda cenazedekiler size öküz öküz bakıyorsa size bu hakkı bile çok görüyorlar demektir.

Şimdi bu mu kardeşlik bu mu samimiyet bu mu vefa?

Dincilerin subliminal mesajlarını içeriyor bu hikaye. Ve gerçek değil adı üstünde hikaye...