Jump to content

Turkiyeli Bir Ateistin Oykusu

evrensel-insan

Recommended Posts

‘Hanım hanım nerede dayımın hacdan getirdiği namaz takkesi ‘ diye sordu Volkan bey.Hanımda” bir dakika bey şu takacağım başörtüyü bulayım da sonra bakarım dolaba” dedi.Volkan bey aslında çok koyu bir ateisti, eşin Nalan hanımda onunla aynı dünya görüşüne sahipti.Gerçi ateist bir ailenin namaz takkesi ve başörtüsü ile be işi olur diyeceksiniz.Elbette ki olmazdı olmaması lazımdı.

Fakat volkan beyin iş yerinden en yakın arkadaşının babası vefat etmiş, gündüz cenazesine gitmiş , inan masada arkadaşına ayıp olmasın diye cenaze namazı kılar gibi yapmış, sonra kabristanda yapılan duaya yine inanmadan nameden amin demişti.Bu akşamda okuma vardı, yine ayıp olmasın diye takke takıp , hocaların okuyacağı kuranı kerimi dinleyecekti.

Ertesi gün volkan bey işten çıkmıştı, bir yandan yürüyor bir yanda, dün arkadaşının babasının islami cenaze ritüellerine katılmakla doğru yapıp yapmadığını düşünüyordu ki, tam o sırada hoparlörden

-Allahau ekber , Allahü ekber ...

diye başlayan bir ses işitti.Ezan okunuyordu, içinden hemn “Aziz Allah” dedi.Sonrada sorguladı kendi kendini , bir ateist olmasına rağmen neden içinden Aziz Allah diyordu ki, küçükken dedesi öğretmişti , bir türlü bırakamamıştı bu tekerlemeyi söylemeyi.Aman canım boş ver dedi, eski bir alışkanlık işte inanamadıktan sonra ne fark eder ki, “aziz allah da derim, inşallah da derim”.

Yoluna devam etti, o sırada İstiklal marşı okunmaya başladı, bir yandan da Ay-Yıldızlı bayrak göndere çekiliyordu.O da dimdik durarak başladı tüm kalbiyle tüyleri diken diken olarak marşı söylemeye.Sonuna geldiğinde de,

“HAKKIDIR HAKKA TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL” dedi.tapınma falan ilkel dinci ritüellerdi, Allaha falan taptığı da yoktu ama, olsun canım inanmadıktan sonra söylese ne olacaktı.

O sırada gözü ay yıldızlı bayrağa ilişti, kurban olurdu bu bayrağa, sonra gözü bayrağın biraz ilersindeki caminin minaresindeki ay yıldıza takıldı, fakat burada da ay yıldız vardı.Tüm bedevi ülkelerin bayraklarında olduğu gibi, olsun canım boş ver dedi, bizim bayrağımızdaki ay yıldız başkaydı, şehid kanları üzerine ayla yıldızın yansımasıydı.Bir yandan da düşündü şehidde islami bir kavramdı, galiba islami kavramları ateistin lügatından çekseler dilsizi oynaması gerekecekti.

Bu düşünceler içinde devam etti yoluna, bir yandan da ret ettiği dinci tabuların bir ateist olarak hayatına ne kadar etki ettiğini düşünüyordu.Ateist olan eşi ile de tanışması çok ilginç olmuştu.Volkan bey çok çağdaş ve aydınlık bir insan koyu bir ateisti dinci hurafelere, tabulara pirim vermezdi.Fakat iş bulamıyordu.

Bir arkadaşı da demişti ki, “ volkancım sen bir telli babaya git bak ben gittim iş buldum”.İşsizlikte canına tak demişti, bir defacıkla da bir şey olmazdı, nolurdu ki gitseydi kimse görmeden Telli babaya.Bir gün , gözünü karartıp gitti.Baktı millet bez parçalarına kuranları sarıyor adağı olsun diye asıyordu.

Cebini yokladı cebinde Turan Dursun’un, “tabu can çekişiyor, din” kitabı vardı, bunu asacaktı Muhammeddin yazdığı kuranı asacak hali yoktu ya..Orada bulduğu bir kumaş parçasıyla bu kitabı sarmalayıp asıyordu ki, arkadan çok tatlı bir bayan sesi

“-aaa siz bu kitabı okudunuz mu “ ? dedi.

Bir yandan kitabı sarmalayıp asarken, sesin sahibine baktı , genç bir bayandı, “evet okudum çok beğenirim , ya siz “dedi.Bayanda “evet defalarca” dedi ve ekledi “sizin gibi aydınlık bir insanı çok tanımak isterdim”.Sonra beraber cafeye geçtiler, enteresan bayanda kendisi gibi koyu bir ateistti.Önce ateizmin sorunlarından, sonra havadan sudan, sonra durumlarından bahsettiler, Volkan bey inanmasa da bir arkadaşının tavsiyesi üzerine buraya geldiğini sıkla sıkla söyledi ve arkasından sordu, “YA SİZ”.

Bayan boynunu öne eğdi ve düşünceli düşüncelli “nolur beni kınamayın ama kısmetimin açılması için buraya geldim, yaşım ilerliyor evlenebilirmiş değilim ailemde sıkıştırıyor hadi kızım bul bi tane evlen diye bende bir arkadaşımın tavsiyesi ile buraya geldim, denize düşenin yılana sarılması gibi bir şey “ dedi.

Volkan kızı süzdü aslında akça pakça çok tatlı bir kızdı, “ hayret ya senin gibi bir kızın kısmetinin kapalı olması çok şaşırdım “dedi.Kız anlattı “aslında erkek arkadaşlarım olmadı değil oldu, fakat iş ciddiye binip evlilik aşamasına gelince erkek arkadaşlarımın ailesi beni ateistim diye ret etti” dedi.Volkan düşündü şu kazı aslında tam kafasına göreydi.

Volkan bey Telli babadan sonra gittiği iş görüşmesi çok güzel geçmişti.Ertesi günde çağırıp işe alındığını söylemişlerdi.Hemen Nalanı aradı, görüşmek istediğini söyledi “alo nalan görüşebilir miyiz ? “dedi., mutluğunu onunla paylaştı.Nalana çıktıkları cafede , kendisini çok beğendiğini ve ilerde eş olarak düşündüğünü iletti.Telli babanın hikmeti, Volkan bey iş Nalan Hanımda eş bulmuştu.Ne demişler fala inanama faldan da geri kalma, Telli Babaya gitti diye ateistliğinden mi olmuştu sanki, kimsenin haberi olmadıktan sonra ne çıkardı.

Aradan yıllar geçmiş Volkan bey çoluk çocuğa karışmıştı,Önümüzdeki ayda seyahate çıkacaktı, bilim bakalım nereye, Mekke’ye.Anacığı çok yaşlandığını hacca çok gitmek istediğini fakat kendisinin gidecek durumu olmadığını söyleyip, tarlaları satıp Ateist Volkan beyle eşi Ateist Nalan hanımı vekaleten Hacca yollayacaktı.

Bu olay Volkan beyin bayağı canını sıkıyordu ama anacığını nasıl kırardı üstelik son günleri.Kıramazdı tabi Hacca gidecekti, sonra gitse ne olacaktı ki, bir kere kendi için gitmiyordu, vekaleten anası babası için gidiyordu, orada dini ritüelleri inanmamadan yaptıktan sonra haccın ritüelini yapmış sayılmaz, fakat anasının günlünü yapmış olurdu.

Pek ya arkadaşlarına ne diyecekti, “hacca gidiyorum “ mu?.Demezler miydi adama “ulan Volkan sen ateist değil miydin kafayı mı yedin olm lan”..Onun için bir film uydurmalıydı 15 günlük kısa dönem gider sonrada, tatil için Dubayiye plaja falan gittim derdi, üstelik yalandan kim ölmüştü ki.Sonra hızlı hızlı eve gitti, hoş beşten sonra geçti bilgisayarın başına.

“Ah İnternet seni çok seviyorum “dedi ve Ateistforumda yazmaya, başlamıştı Muhamedin 6 yaşındaki kızla evliğimden, hala kızı Zeynebe göz koyması konularında detaylı yazmayı çok severdi.Zaten ilgisini çeken 2-3 konu vardı bu konuyu yüzlerce defa gündeme getirmişti ama yinede anlatmaya doyamıyordu ve hızlı hızlı yazıyordu.Çünkü önümüzdeki günler çok yoğun olacaktı, e oğlanlar büyümüş kestirme çağı gelmişti.

Git davetiye bastır, dağıt, mevlid okuyacak hocaları ayarla falan.Bir yandan da düşünüyordu, klavye başında Muhammede ver veriştir sonrada git onun sünnetine uygun kestir.Kurana ver veriştir fakat hocaları çağır mevlid yaptır.Ama olsun akşama dansözde çağırmıştı, içki faslı falan haramlar helalleri götürür, hiç yapılmammış gibi olurdu.Fakat artık bu bir dini ritüel değil ibadetti bir defa oluyordu, sürekli olacak hali yoktu ya, olsa çocuklar hadım olurdu.

Sonra bir ara “kestirmesek “ dediğinde kaynanası olacak çiçeron karını nasıl hışımla ona baktığını hatırlamıştı.Bu karının diline düşmektense git fosseptik kuyusuna düş daha iyiydi be.Üstelik kayınbiraderi olacak HIRBO da, “enişte kestirmezsek olmaz, laf söz olur diye çatmıştı”.

Volkan bey kestirecekti başka çaresi yoktu, bir yandan da yazıyordu klavyede, “muhammed 6 yaşında bir kızı almayla ne olduğunu ortaya koymuştur böyle bir adamın sünnetine uyulur mu ?”.Hı görsünler di dinciler, bu Muhamed denilen adama uyulmayacağını.Gerçi o da sünnet yaptırmaktaydı ama olsun bir defacıkla bir şey olmazdı.

Bu arda Erdem1300 diye biri türemişti forumda nerden çıkmıştı bu adam.Yok bayraktaki ayla yıldız dinci sembolmüş, sünnet muhammeddin uygulamalarına katılmakmış, istiklal marşını bir ateist söyleyemezmiş, cart curt.

Manyaga bak manyağa , seninde benim gibi cadı bir kayınvaliden olsun, ondan sonra çocuklarınkini kestirmede göreyim, olm monitör başında atmak tutmak kolay tabi lavuk.Senin söylediğin gibi bir ateistin olma ihtimali 238234235342254075974 de 1 ihtimal tamammı, gelip burada bizim iç alemimizde fırtınalar estirip adamın asabını bozama.Belki de bu dinciydi, “sen sus bakalım pis dinci, iktir ol git”.

Aman boş ver dedi, böyle salaklarla mı uğraşacağız , yazılarına devam etti.Volkan bey klavye karşında Muhamme de verip veriştirirken saat ilerlemişti bayağı.Nalan hanım seslenmişti, “volkancım bırak dünyayı kurmamayı gel de yatağa beni kurtar, ölüyorum valla ayol”.Bu sese kayıtsız kalınır mıydı !.

İş bittikten sonra Volkan bey banyoya geçmiş, önce yıkanıp teistlik günlerinde kalma bir alışkanlıkla güsül boy abdesti almıştı.Duaları falanda okuyordu fakat inanamadan.Hani yemin ederken ayağını kaldırann tutmazmış ya bu da öyle.Eski bir alışkanlıktı işte.Bunlar zaten dinlerden öncede vardı ve temizlik herkese özgüydü gusül boy abdesti falan almanın da dinle alakası yoktu, Muazez İlmiye Çıgda Sümerlilerde de güsül boy abdesti olduğunu pişmiş tabletlerdeki yazılarla kanıtlamıştı onun için gönlü rahattı.

Belki tebessüm ederek, belki kızarak okuduğunuz bu öykü bizlerin öyküsüydü.Bu senaryodaki Volkan Bey ve Nalan hanım sanal kişiliklerdir, fakat hayatlarından yansıttığımız olaylarsa biz ateistlerin yaşamındaki reel davranış kalıpları.

Bizler ateist olduğumuzu bağıra bağıra söyleriz, halbuki yaşamımız incelendiğinde ise bunun dinci sembol, anlayış ve ritüellerle dolu olduğunu görürüz.Biz elbette ateistiz fakat sadece dilimizle, fakat gerçek yaşmadıysa bir dindarın yaptıklarını yapar sonrada kendimizle çelişki içinde yaşamımıza devam ederiz.

Bu konuda bizi biri uyarmaya kalkmasın, o zamanda kıyameti koparır üstüne saldırı söylemediğimizi bırakmayız.Çünkü anlattıklarını kabullendiğimiz zaman iç alemimizde çelişkiler ve fırtınalar yaşayacağızdır.İyisi mi sustur gitsin, tabunun tüm değerlileriyle içi içe el ele kol kola bir yaşam yaşa gitsin.Kim değiştirmiş ki bu dünyayı biz değiştirelim.

Onun için sahtekar iki yüzlü bir tipi oynamakta hiçbir salınca yok, Monitör başında iyi bir ateist, yaşamda da iyi bir din tatbikatçısı olarak, iki veya daha fazla kişiliği bir beyin ve vücutta canlandırırız.Böyle gelmiş bu böyle gider, değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. -Alinti-

Saygilarimla;

evrensel-insan

• Like 1

selam...

konuya yaşadığım bir hadise ile katkıda bulunmak istiyorum...

dinsizim!...

hiç bir dinini gerçek olmadığına dinlerin insanların diğer insanları yönlendirmek ve sömürmek adına oluşturulmuş antik dönem siyasi söylemler ve yazıtlar olduğuna inanaıyorum...

yaklaşık 20 yıldır beraber çalıştığım çok sevdiğim benim ateist olduğumu bildiği halde bunu asla yüzüme vurmayan düşünclerimizi açıkça münazara edebildiğimiz saf ve samimi müslüman olan dünya iyisi bir arkadaşımı kanser hastalığı nedeniyle bir kaç ay içinde kaybettim...

cenazesine iştirak ettim...

cenaze namazını kıldım...

aiilesine baş sağlığı dilerken"allah mekanını cennet eylesin ruhu şad olsun "diyerek ailesinin acılarına ortak oldum acılarını bir nebze dindirdim kardeşi başını göğsüme koyup ağlarken bende yakın bir arkadaşımı kaybettiğim için ağlıyordum...

ilginç olan ailesi benim ateist olduğumu bildikleri halde samimi bir şekilde "allah razı olsun" diyerek mukabelede bulundular...

bu iki yüzlülük değil...

bu insanlık!

bu arkadaşlık!

bu kardeşlik!

bu bizi biz yapan insan yapan yönümüz!

bir çok ermeni arkadaşım var...

bu gün ömürleri uzun olsun! vefat ettiklerinde kiliseye giderek papazın önünde dua etmekten asla çekinmem...

bir dini eleştirmek farlı bir arkadaşımın vefatında sevdiğim arkadaşıma karşı son görevimi yerine getirmek farklıdır...

ben oraya allaha muhammede isa'ya musa'ya veya arkadaşım hangi dine mensupsa o dinin tanrısına peygamberine tapmaya gitmiyorum!

ben oraya arkadaşıma karşı son görevimi yerine getirmeye gidiyorum...

şu noktayı asla unutmamalıyız...

ateizmi din olarak algılamaya başlarsak sıradan dindarlardan hiç bir farkımız kalmayacaktır...

oysa ateizm dinler üstü bir alandır...

hiç bir tabusu olmayan tüm dinlere aynı mesafede bir anlamda tüm dünya dinlerini sentezleyen tüm dünya dinlerinden ve o dinlerin tanrılarının emirlerinden arınmış "tanrım ne der" korkusu ile diğer dine mensup arkadaşının cenazesine katılmaktan korkmayan dinlerin asla ulaşamayacağı bir misyonu ifa eden din olmayan insani bir alandır...

ateizmn size sağladığı bu alanı bu imkanı doyasıya kullanın ve asla iki yüzlü olduğunuzu sanmayın...

Saygideger starbuck;

Sakin yanlis algilanmasin. Ben zaten "ikiyuzluluk" temelli bir algi alinsin diye bu oykuyu alintilamadim.

Aksine, dini uygulamalarin nesillerden nesillere aktarilan ve yasam ve de iliskilerde, alisilagelmis, otomatiklesmis ve yerlesilmis olarak kullanilan ve de aslinda, "toplumun disina dusmemek/toplumdan soyutlanmamak/toplumda goze batmamak" dusuncesiyle yerine getirilen davranislar oldugunu vergulamak icin, alintiladim.

Oyuzden bir kisi kendini akil olarak dini uygulamalardan ve inanclardan "ozgur" kilabilir, yalniz; bu "ozgurluk" uygulama da ve davranista yer almaz.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Nasıl böyle düşünebilirsiniz..Sayın Evrensel insan , starbucks...ve aynı görüşteki diğer arkadaslar..

Siz islamın ritüelleine uyarken Ateist olabildiginizimi sanıyorsunuz..

Ateistlik bu sacmalıklara inanmamaktir..Siz dıyorsunuz ki..Acı anında arkadasımı kayettiğim de ailesini inanır gibi teselli ettiğimde ikiyüzlü olmuyorum..İki yüzlü oluyorsunuz Ateizme yapıyorsunuz ..

Ailesine topragı bol olsun iyi bir insandı demek varken allah yerini cenet yapsın ne demek..??????

YAda evrensel insanın anlattıgı öyküde ki bey efendı kendini düşünüp Ateıstlıgını neden yasamına uygulayamıyor?

HAla ögretilmiş dogmatik düşünceler ile sözlerin etkisinde devamlı kendini neden sorgular kı ınsan..Ne geregi var..Her sorgulamasınada polyanna gıbı bir cevap bulmak insanı yorar bıktırır.....SAÇMALIK!..

Ben Sizlere soruyorum ..Neden siz cevrenıze uyuyorsunuz da ,onlar size uymuyor??

Saygideger Huysuz;

Ben serbest dusunurum.

Bir Kisiyi, Bireysellestirmeyen "Fren" "Korku"

Insanoglunun duyumu ile algilayip, kavramlastirarak yansittigi, bir soyut ta korkudur.

Korkunun bir kisinin dusuncsine cikmasinin bir kac nedeni vardir. Bu konuya deginmeden once, korkunun nerden kaynaklandigina bakmak gerekir. Korkunun en buyuk kaynagi bilgisizlik, caresizlik, ne yapacagini bilmeme, ve savunuya gecmektir. Bunu giderecek olanda her turlu koruma ve korunma altinda oldugunu hissetmektir.

Bilgisizlikden gelen korkunun iki turlu cozum secimi vardir. Ya bilgilenirsin, ya da inanirsin. Cunku bu ikiside cevapsiz kalan sorularin cevaplanmasini saglayan eylemlerdir.

Korkunun insanogluna yansiyan iki farkli ucu; birincisi, kendisini fiziksel koruma, ikincisi ise korunmadir.

Fiziksel koruma; olumden baslayarak, yasam ve iliskilerdeki her turlu fiziki mudaheleye karsi kendini korumadir.

Korunma ise; kisinin kendi disindaki dunya da kendini emin hissetmesidir. Bunun cesitli yollari vardir. Aile, devlet ve kurumlari, kurallar ve hukuk v.s.

Insanoglu SOSYAL bir HAYVANDIR. Bu temelde; kendisini emin hissedecegi tek yer; yasam ve iliskisini surdugu toplumudur.

Buradaki ilk korku, yalnizlik, distalanma, yabancilasma, onemsenmeme v.s. temelli TOPLUM DISINA ITILME" korkusudur.

Bu korkunun duzeyi, icerigi, derecesi v.s. her kisinin kendine ait bilgi, bilinc, birikim temelinde degiskenlik gosterir.

Yalniz bu korku, kisinin direk degil; dolayli korkusudur ve psikolojiktir. En onemli sorunu da, diger korkulara nazaran; kisinin BIREY BILINCI ALMASINI, ILERLEMESINI, GELISMESINI v.s. engelleyen korku olmasidir.

Bir kisi; kendine ozel dusunce ve davranisi temelinde, toplumda "sivrilir", ya da topluma "ters duser" ya da toplumu "karsisina alir" v.s. duzeye gelince, bu korku baslar.

Soyle dusunelim. Bir yerde yasiyorsunuz ve herkes monoton, alisilagelmis, yerlesmis tabulariyla bir yasam suruyor ve siz bir konuda dusunce ve davranisiyla, toplumun bu monotonluguna "ters dusmeye" basliyorsunuz ve toplum bunu size hissettirmeye ve kendine gore uygulamalariyla sizi bir cesit "uyarmaya" basliyor. Ne yaparsiniz? Bu dusunce ve davranisiniza devam mi edersiniz, yoksa toplumun bu uyarisini dikkate alip, dusunce ve davranisiniza toplumun istedigi yonde "ceki duzen mi verirsiniz?

Iste bir kisinin boyle bir ikileme herhangi bir konuda dusmesi ve bu ikilemden kendine gore nasil "cikacagi" tamamen onun bir karari olacaktir.

Iste burada iki farkli bilinc farkli yol cizer. Eger ksi, hala toplumsal bir kisilik ve totoliter bir yasam ve iliski suruyorsa; mutlaka kendi dusunce ve davranislarini "frenleyecek" onlara "ceki/duzen" verecek ve boylece cikisi arayacaktir. Iste ilk psikolojik sorun da burda baslar. Cunku kisi, bu yaptiginin gerekcesini kendine kabul ettiremez ve yaptigindan bir cesit rahatsizlik duyarsa; iste bu psikolojik bir sorundur. Cunku kisi artik, kendi dusunce ve davranislarini degil de; sadece toplumun ondan istedigi sekilde bir yasam surmektedir. Bu kisi bu psikolojik sorununu cozene kadar da, bu ikircimli dusunce ve davranisi yasar. Ya bunu kendine kabul ettirebilir, ya da kabul ettiremeyip, normal kisilik ozelliklerine zarar verir ve konu zihinsel bir psikolojik icerik kazanir.

Ote yandan bir kisi eger birey bilincini almis ve kendini toplum icinde kendi dusunce ve davranisiyla oldugu gibi kabul ettirebilecek; bilgi, bilinc, birikim, gozlem, deneyim ve oz guven, ozsaygi oz direnc v.s. temelli oz karakterini guclendirmis ve ne yaptiginin ne dediginin bilincinde ve bunu savunabilecek bilgi ve birikimde ise; iste o zaman o kisinin yaptigi veya yapacagi; TOPLUMUN ISTEDIGI GIBI BIRI OLMAK DEGIL; TOPLUMA KENDISINI OLDUGU GIBI KABUL ETTIRMEKTIR.

Bu kisi, basta saydigimiz "yalnizlik, distalanma, onemsenmeme, kendini ortaya koyamama, algilanamama, yaancilasma" v.s. temelli duyumlarin birini ya da birkacinida yasayabilir ve yasamasi da buyuk olasidir.

Iste her turlu oz saglam ve guclulugu de bu duyumlari aldiginda lazimdir. KENDI KENDINE YETEBILECEK BIR BILINCE ULASMIS OLMASI buradaki kilit duzeydir.

Iste boyle bir duzeye gelmis bir birey bilincinin, kendini topluma kabul ettirme korkusu kalmaz cunku, bilirki; toplum onu kabul etmeyecek; o topluma kendini kabul ettirecektir.

Sonucta bir kisi, hem birdir hemde turunun bir parcasidir. Ama sonucta, bir bir olarak "korkusuz/endisesiz" bir yasami yoksa; iliskilerinde de bu korkusuzluk/endisesizligi yansitamaz.

Sonucta "boyle dersem anlamazlar, karsi cikarlar, kizarlar, terslerler" v.s. temelli bir dusunce; belki kisiyi topumunda rahat yasatir ama; bu fren kisinin kendi kendine zarar verir.

Oyuzden bir kisi once birey bilincinin birey ozgurlugunun bilgi, bilinc, birikimini saglamali ki; kendi saglamliginin topluma da bir faydasi olsun.

Eger bir kisinin kendisi boyle direk degil de; dolayli korkudan dolayi, kendi dusunce ve davranis ozgurlugune bir fren bir kisitlama getiriyorsa; bilmelidir ki, kendine zarar verenin; sonucta baskasina da bir faydasi olmaz. Belki tek kari toplumun icinde tutunmaktir ama; ne toplumda bir yeri olur, ne de kendine oz bir dusunce ve davranisi.

O yuzden secim sizin. Korkulariniz ve endiseleriniz yuzunden dusunce ve davranis ozgurlugunuzu topluma uygun frenleyecek ve kisitlayacakmisiniz?, yoksa birey bilinci ile; tum dusunce ve davranis ozgurlugunuz ve onun topluma ters dusen duzeyiyle kendinizi topluma kabul mu ettireceksiniz?

Unutmayin ki, sadece ikinci yol; sizin surekli bir sekilde, bilgilenmeniz, bilinclenmeniz, yenilenmeniz, ilerlemeniz ve gelismenizin yoludur.

Birinci yol ise; basta kendinizi psikolojik rahatsizliga sokma ve bu rahatsizligi baskalarina da empoze etme yoludur. Yani siin icin topluma ters gelenlerin dusunulup, davranilmasi; yapilmamasi gereken seyler olacak ve siz iliskide olduklariniza ayni kendinizi farenlediginiz ve kisitladiginiz gibi ve de bunun farkinda ve bilincinde olmadan; frenleme ve kisitlama getirecek, ustelik bu yaptiginizinda yararli bir sey oldugu dusunccesini kendinize bahane edeceksiniz.

"Bu dusunce/davranisi, toplum kaldirmaz; o yuzden uygulamamaliyim ve kimsenin de uygulamasina musade etmemeliyim, uygulamak isteyenleri de uyarmaliyim" Iste bu icerikteki korku/endise dusuncei, hem sizin gelisim ve bilinclenim freniniz, hem de iliskide olduklariniza "iyi niyetli" verdiginiz zarardir.

Zaten boyle bir mudahele, genelde birey bilincini almis kisilerden de karsilik gorur.

Tabi bu karsiligi onleyen geleneksel dusuncelerde yok degildir "buyugume karsi gelmeyeyim, o bu konuda benim iyiligimi istiyor, o benden daha bilgili/tecrubeli, dedigi dogru, hakli," v.s. temelli gelisimi frenleyici yerlesmis dusuncelerdir.

Oyuzden korku ve endiselerimizi sorgulayalim, kaynagini bulalim ve hem kendi hem de iliskide olduklarimizin sagligi ve selameti icin; bu "yersiz" korku ve endiselerimizden kurtulmaya, birey ozgurlugumuzu bilincli olarak yasamaya gayret edelim. Tabi ki bilinclenmek, gelismek, ilerlemek ve gelisen dunya ve dusunceye ayak uydurmak istiyorsak; yok tutucu ve muhafazakar ve geleneklerimize s1k1 s1k1 bagliysak, o zaman isimiz imkansiz ve bu imkansizi zora cevirmek icinde "kendini kendin yapma" bilinci dusunceye cikmali.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Sevdiklerimize verdiğimiz değer onurlu bir davranıştır.

Sevdiğin insanı, sevdiğin insan yapan yüzdeler arasında onun inancı da gelir.

Böyle durumlarda sevdiğin insanı kırmamak adına yapılan herşey onurlu bir davranıştır.

Ha onun inancına ilişkin bir davranışı yapmışsın, ha taş taşımışsın.

Ben açıkçası sevdiklerim için tüm gün taş taşımaya razı olurum.

O halde onların inancına ilişkin bir durum olduğunda da, o taşı taşırım.

Ancak burada kilit olan ve iki yüzlülüğü ortadan kaldıran şey "SEVİLEN KİŞİDİR".

Bunun yerine ayıplanma, baskı, dışlanma, şiddet vs gibi korkuyla hareket iki yüzlü yapar insanı.

Acı çekmek seçeneklerinde yoksa sen zaten olduğunu iddia ettiğin şey değilsindir.

• Like 1

Nasıl böyle düşünebilirsiniz..Sayın Evrensel insan , starbucks...ve aynı görüşteki diğer arkadaslar..

Siz islamın ritüelleine uyarken Ateist olabildiginizimi sanıyorsunuz..

Ateistlik bu sacmalıklara inanmamaktir..Siz dıyorsunuz ki..Acı anında arkadasımı kayettiğim de ailesini inanır gibi teselli ettiğimde ikiyüzlü olmuyorum..İki yüzlü oluyorsunuz Ateizme yapıyorsunuz ..

Ailesine topragı bol olsun iyi bir insandı demek varken allah yerini cenet yapsın ne demek..??????

YAda evrensel insanın anlattıgı öyküde ki bey efendı kendini düşünüp Ateıstlıgını neden yasamına uygulayamıyor?

HAla ögretilmiş dogmatik düşünceler ile sözlerin etkisinde devamlı kendini neden sorgular kı ınsan..Ne geregi var..Her sorgulamasınada polyanna gıbı bir cevap bulmak insanı yorar bıktırır.....SAÇMALIK!..

Ben Sizlere soruyorum ..Neden siz cevrenıze uyuyorsunuz da ,onlar size uymuyor??

Nedeni gayet net.4 5 yaşında ki bir çocuğa "Allah varıdır.O bizi yaratmıştır.O çok güçlüdür.Cenneti ve cehennemi vardır.Namaz kılarsan,iyilik yaparsan,anneni babanı seversen ödüllendirir.Cennetine alır.Orda sana melekler hizmet eder.İstediğin her şey olur.Pasta dediğin an önüne pasta,dondurma dediğin an önüne dondurma gelir..Orda kuşlar gibi uçarsın.Orda ölmek yoktur.Yüksekten cehennemde yananlara bakarsın.Orası çok sıcaktır.Dünyadaki ateşten 7000000000000 kez daha sıcaktır.Sen sakın cehhenmedekilerden olma tamammı yavrum.Peygamberine bağlı kal.-peygamberi anlatmaya başlar,tabi bunlar uzun süreçlerdir.-Çocuğa bu zınvırtıları anlata anlata çocuk olur 16-18 yaşında bir delikanlı.Bu bilgilerle büyümüş bir insan için dini sorgulamak ölümden beterdir.Din kayıtsız şartsız doğrudur.Koca evren nasıl varucakki yoksa!Dini sorgulayanlardan nefret eder,Dini reddedenlere kin taşır bu arkadaş.Onları bir kaşık suda boğmak ister.Çünkü böyle yetiştirilmiştir..İşte nedeni gayet net demiştim ya..Bu ülkeyi böyle insanlar,beyinleri ele geçirilmiş,özgürlükleri ele geçirilmiş insanlar oluşturuyor..Böyle bir ülkede bir ateiste kim uysun?Tabii sen müslümanlara uyucaksın..Yoksa toplum tarafından reddedilirsin.Mesela;şu an bunları yazığımı ailem görse,yüzüme bakmazlar..Çünkü onlarda o biçim yetiştirilmiştir.Evlatlıktan redderler.Biraz iki yüzlülük olucak ama şu anda-en azından benim-böyle bir lüksüm'üz' yoktur..

Saygideger Ateist Bakis;

Onemli olan, kisiknin ne yaptiginin bilincinde ve farkinda olmasidir. Bunun aksi, kisiye kendi kendi ile celiskiye dusurur. Baskalarini memnun ederek yasayabilmek, birey bilincinin kendine guvenini, kendine saygisini, kendini ve ne yasptigini bilirliligini ve bu konudaki, kararliligini, azmini, cabasini, hosgorusunu, anlayisini v.s. kapsar.

Mantik gerektiren bu durum, ulkemizdeki yetistirimin genelde duygusal iceriginden ve birey yetismemesinden dolayi; kisinin kendi varligini goz ardi eder ve kisi kendi varliginin bilincinde ve farkinda degildir.

Hep baskasi, degerler, veriler ve tabular icin yasar, kendi icin bir yasami yoktur. Nezaman bu bilincalti birikim kisiyi rahatsiz eder, kisi de bu rahatsizligin ne oldugunu algilayacak bilince sahip olmadigindan, psikolojik bunalima duser ve bu bunalimin kaynagini da bulamaz.

Bu sefer de tamamen tersi bir dusunceye ve davranisa donebilir,m kisileri suclamaya baslar, gecinemez, isyan eder v.s.

Saygilarimla;

evrensel-insan

hocam hikaye olmamış. anlattığın adam ateist değil birkere. kendini ateist sanan biri, ayrıca toplum karşısında da pasif bir kişiliğe sahip. sen burda her türlü dinsel takıntıyı ve toplum baskısını tek kişiye yükleyince hikaye inandırcılıktan uzaklaşmış ve komik bir hal almış. mesela telli babaya gitmek gibi, hacca gitmek falan :D

kendim içinse şunu söyliyebilirim. amcamında, abiminde cenaze namazına katıldım. herkesle beraber yan yana saf tuttum. bundan da ne gocunurum ne de yerinirim. hayatta çok değer verdiğim insanların kaybı ve onların benim için önemi ve önceliği herşeyden önemlidir. ister dinsel ritüel olsun ister gelenek- görenek olsun ne olduğuda o noktada umrumda bile olmaz. bu davranışımında kendi dünya görüşümle çeliştiğini sanmıyorum. ayrıca ailemde dahil yakın çevrem, arkadaşlarım ve işyerinde beraber çalıştığım kişiler ateist olduğumu bilirler. yeri geldiğinde de içlerinde inanç sahibi olanlarlada inançları hakkında konuşurum. fikrimide söylemekten hiç çekinmem.

Bu hikayedeki adam ateist değil.

Bu hikayeyi yazan şerefsiz o çocugunun önde gideni.

Bu hikayeyi yazan bana şerefsiz/ikiyüzlü demek istiyor.

Bende karşılığını iade ediyorum bu adama...

Siz kafayı mı yediniz?

Yoksa anlatılanın bir tek başını mı okudunuz?

Hepinize yavşak muammelesi yapmış hikayeyi yazan.

İki ateist telli baba türbesine gidip birşeyler dileniyor.

Seks yaptıktan sonra gusül abdesti alıyor.

Ezan okunduktan sonra allahı övüyor.

Hacca gidip (Gitmesi degil birde orada ibadet ediyor(orada dini ritüelleri inanmamadan yaptıktan sonra yazıyor.) , sanki anası onun orada naptığını gerecek.)

"olm monitör başında atmak tutmak kolay tabi lavuk.Senin söylediğin gibi bir ateistin olma ihtimali 238234235342254075974 de 1 ihtimal tamammı, gelip burada bizim iç alemimizde fırtınalar estirip adamın asabını bozama.Belki de bu dinciydi, “sen sus bakalım pis dinci, iktir ol git”.gelip burada bizim iç alemimizde fırtınalar estirip adamın asabını bozama"

Yazmış.

"Onun için sahtekar iki yüzlü bir tipi oynamakta hiçbir salınca yok, Monitör başında iyi bir ateist, yaşamda da iyi bir din tatbikatçısı olarak, iki veya daha fazla kişiliği bir beyin ve vücutta canlandırırız.Böyle gelmiş bu böyle gider, değiştirmeye kimsenin gücü yetmez."

"bu konuyu yüzlerce defa gündeme getirmişti ama yinede anlatmaya doyamıyordu"

Buradada resmen ateistler orgazm olmak için yazıyor demeye getirmiş.

Bunları okuyup amacını anlamayan kendisine edilen hakaretleri kabul eden insanlar var ya.

Bu konuda "ateistler ne kadar iyilik sever , birisini üzmemek için dümyaya bakışlarından ödün verip dini ritüel yapıyormuş gibi görünüyor."

Mesajı yok.

Bu konuda "Ateistler ne kadar yavşak.Aslında inkarcılar.Hepsi ibadetlerin faydalarını biliyor. Allahı seviyor dua ediyor yardım istiyor vs. Bunları yapmayan ateist yok. Bunları yapmıyorum diyen iç dünyasında çelişkiye düşüyordur. Şerefsizdir ateistler. İnternetten yazı yazıp orgazm olurlar , ateist olduklarını söylerler halbuki degiller falan filan" demek istiyor.

Üzgünüm ama türkiyede dindarlar bile namaz kılıp , türbeye gidip , hacca giden , gusül abdestini aksatmayan , bu denli ibadet eden teist % 20 dir.

Ben hayatımda ne namaz kıldım.

Ne gusül abdesti aldım.

Ne türbeye gidip dua ettim.

Nede böyle parçada anlatıldıgı gibi yavşak bi adamım.

Görüyorum ki bizim ateistler hacının tarif ettigi gibiymiş.

Türk Müslüman Ateist miş.

Burada bunu paylaşanda , parçaya ses çıkarmayanda var.

Hoşunuza gidiyor anladıgım kadarıyla.

Hepiniz aslında ateist falan degilsiniz.

Bilgisayar başında orgazm olmaya çalışan şerefsizlersiniz.

İnkarcı pislikler.

Şimdi bu söylediklerimi inkar eden siktirsin gitsin müslümandır o.

Parçada öyle yazmış bazı şeyleri açık açık dillendirememiş ben yardımcı olayım evrensel insana dillendireyim.

Bunu demek istiyoruz bu parçadan anladıgım başka birşey yok , türkiyede yaşayan ateistlerin yavşak olmama ihtimali 238234235342254075974 de 1 miş.

• Like 1

Saygideger kalessin;

Hikayenin yazari ben degilim, bir alinti.

Yazilanlarin dogruluk payinin ne oldugunu, her okuyan kendi yasam ve iliskilerinden kendince uygun gordugu dini uygulamalarindan degerlendirebilir.

Benim bireysel ve aile olarak, hic bir dini uygulamamiz yok. Kisaca no religion, yani din yok ve non religious, yani dini olmayan bir, dusunce davranis, yasam ve iliski.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Uslubun tartışılır olsada yazdıklarına katılıyorum ..Nihilist

Evrensel insan denilen user bu hikaye yi neden alıntılamış acaba..İyi düşünün ..İç dünyamızda fırtınalar yaratmak dinin yaptıgı en güzel seydir..Olmayan şeylere inandırıp olmayan varlıkları yanınızda hissetmenizi din saglamaz mı?Sizofrenik yapmaz mı insanları?

Evrensel insan denilen userde aynı yöntemle müslüman bir ateisti anlatmış=)Okuyanlarda hemen duygusallaşıp aman ne iyi bir ateıst ailesini arkadaslarını düşünüyor dedi...Demek ki hala ATEİST degilsiniz..

Özelliklede Ateistbakış'ın buna kanmasına çok şaşırdım..En sert tepkiyi ondan bekliyordum ama neyse..

Demek ki HACI yanılmıyormuş..Bunu bir kez daha anladım..TÜRK ATEİSTLER ...

Tartışılıyor zaten.

Ben Absürdizm mim , Ateistforumdan tanırmısın?

Okumamıştır tamamını.

Yoksa parçada ne anlatılmak istendigini iyi kavrardı yoksa o.

Evet tanırım.Bazı yazılarını orda da okudum, güzel yazıların var .. .Nihilist..

Evet Ateist Bskış,yazılarına deger verdiğim sayılı arkadaşlardan biri..Okumamiştır diye düşünüyorum bende..Radikal Ateistlerden biridir o, bilirim..

Saygideger huysuz;

Ateizm ve ateist olmak, hewrseyden once bir bireysel bilinc ve farkindaligi getirir.

Ulkemizde ne bir birey yetisir,ne de bir bireysel farkindalik ve bilinc vardir.

Ateizm, anti teizmin,yada anti islamizmin disinda farkli bir dunyaya bakis acisidir.

Ateizmin, anti yonu; ateist olan kisinin kendi cografya ve toplumundaki dine ve inanisina karsi olmak ile baslar. Yani Turkiyedeki antiislamci, Yunanistandaki anti hristiyanci v.s. olur.

O yuzden de herkendi cografyasinin dini ile ugrasan ve karsi cikan ateist olamaz.

Herseyden once ateist ve ateizm, toplumsal olmaz, bireysel olur.

Kendini ateist kabul eden bir kisinin, herseyden once dini bir uygulamasi v e dini bir dusuncesi olmaz. Ustelik, dini inanci ve uygulamayida algiladigi icin, kisisel hak ve ozgurluklerden oturu saygi ile karsilar.

Sadece dusunce olarak dini ve uygulamalari, kendi ateistt duzeyine gore elestirir ve yanlislamaya calisir. KISILERE, KISILERIN DINI DEGERLERINE VE DINI KISILIKLERINE YONELMEDEN.

Oyuzden ve de maalesef, Turkiye cografyasindaki ateizm ve de antiteizm,sadece antiislam ve antimuslumanlik olarak uygulanir.

Ustelik bu antiislam ve muslumanligin, her turlu topluma yerlesmis, alisilagelmis, otomatiklesmis uygulamalari da uygulanarak.

Buna genelde, sunnet dahildir, cenaze torenleri dahildir, mevlitler dahildir, mezar ziyaretleri dahildir, v.s.

Belki alintiladigim yazidaki olanlar cok "abartili" olabilir ama, bir seyi isaret etmektedir.

Turkiye toplumundaki dini akil olarak distalayan kisiler, toplumsal dini uygulamalardan kolay kolay kurtulamazlar.

Ustelik bunlari yaparkende, hem bu sitedeki yanitlarda, hem de alintidaki yanitlarda da goruldugu gibi, kendilerini rahatlatacak ve yaptiklari dini uygulamalari kendilerine kabul ettirecek bahaneler bulurlar.

Oyuzden her kendi cografyasinin toplumsal dinine karsi cikan, ateist olamaz ve degildir.

Cunku ateizm ve ateistlik, tarihler boyu bir birikim,bilinc, bilgi,farkindalik kazanmis bir dunya gorusu, yasam ve iliski anlayisi ve konulara bakis acisidir.

Metafizigin, teolojik dalinda da tanrinin varligi konusunda, once maddesel yanasilarak, daha sonra pozitivist bir savunu ve algiyla tanrinin, akillitasarimcinin, programlayicini v.s. kisaca teleolojik icerikli insandisi bir ogenin yoklugunu ortaya koymak demektir.

Buradaki onemli olan konu,tanrinin yoklugunu ortaya koymadan once, bir ateistin tanrinin ne oldugunu ve nasil bir anlam ve icerikteki tanriyi yokladigini bilmesi gerekir.

Kuran'in Allah'ina, ya da Hristiyanligin Inciline getirilen bir yok algisi, ne kurani, ne de incili yoklayamaz. Cunku onlar birer somut kitaptir.

Iste tam bu nedenlerden de, tanrinin yoklanmasinin ne anlam ve icerik tasidigini, her kendini ateist diye lanse eden, once kendine bunu algilatmali, sonra da, sonra da yasam ve iliskilerinde uygulamalidir.

Oyuzden ne her dine karsi olan ateisttir, ne her antidinci, ya da anti teist ateisttir.

Bu arada ben konuya, metafizigin ontolojisi ve teolojisi olarak degilde, epistemolojinin bilgisi ve gozlemi olarak baktigimdan ateist degil; serbest dusunurum.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Uslubun tartışılır olsada yazdıklarına katılıyorum ..Nihilist

Evrensel insan denilen user bu hikaye yi neden alıntılamış acaba..İyi düşünün ..İç dünyamızda fırtınalar yaratmak dinin yaptıgı en güzel seydir..Olmayan şeylere inandırıp olmayan varlıkları yanınızda hissetmenizi din saglamaz mı?Sizofrenik yapmaz mı insanları?

Evrensel insan denilen userde aynı yöntemle müslüman bir ateisti anlatmış=)Okuyanlarda hemen duygusallaşıp aman ne iyi bir ateıst ailesini arkadaslarını düşünüyor dedi...Demek ki hala ATEİST degilsiniz..

Özelliklede Ateistbakış'ın buna kanmasına çok şaşırdım..En sert tepkiyi ondan bekliyordum ama neyse..

Demek ki HACI yanılmıyormuş..Bunu bir kez daha anladım..TÜRK ATEİSTLER ...

Ben bu yazıyı görmedim.

Art niyetli ve kışkırtma amaçlı yazmışsın belli.

Ancak yazılanı tekrar edeceğim.

İster anla, ister anlama.

Sevgi denilen ve özünde yapay olduğunu bildiğimiz bağ çok önemlidir.

Ben 500 kişiyi sevmem.

Ben 10 kişiden fazlasını sevmem.

Bu 10 kişilik kadro ile olan ilişkilerim benim inisiyatifimdedir.

Bebeğinin kakasını değiştirmen demek seni içten içe kakayla haşır neşir olmayı seven bir adam yapmaz.

Bebeğinin kakasını değiştirmek en güzel kokulu gül bahçesinde olmaktan daha zevkli olur.

Çünkü seversin.

Pis kokmaz sana.

Bu tür yazılar yazıp da insanlığın sınırlaırnı sınama.

Ulan kimi nasıl seveceğime, kimin hangi davranışına veya inancına katlanacağıma sen mi karar vereceksin?

Ahan da benim kardeşim yetişkin bir rahatsız ve ona yemek yedirmeye çalışırken tekme tokat atıp duruyor bana?

Yüzümü tırmalıyor?

Sana şamaroğlanı mıyım değil miyim hesabı mı vereceğim be?

Farzet ki babam katil. 30 kişiyi öldürdü.

Sana yine onla ilişkimin hesabını mı vereceğim?

Bu tür yaklaşımlarla doğru yaptığınızı sanıyorsunuz ancak yanılıyorsunuz.

Benim sevdiklerimin içinden o çok nefret ettiğim ve yanlış bulduğum doğmaları çıkarırsam, ortada sevdiklerim kalmaz.

Yok olurlar.

Bırak da kime ne istisna tanıyacağıma, kimi nasıl seveceğime ben karar vereyim.

Ben ne yazdım sen ne yazıyorsun en alaka.!!!!

Benim kışkırtma amaçlı yazdıgımı düşünebilen sen, evrensel insanın ne amaçla yazdıgını anlayamaması komık..Tabi sen de Müslüman Ateist olabilirsin .

Bana yazı yazarken kullandıgın uslup senin o ustun kişiliğinin ne denli seviyeli oldugunun göstergesi...Sevıyesızsın Ateist bakış!!!!

KİŞİSEL POLIMIKler yaratacagına Forumdakı amacına uygun davran..SAŞIRMIS TURK ATEİSTİ..

Ben ne yazdım sen ne yazıyorsun en alaka.!!!!

Benim kışkırtma amaçlı yazdıgımı düşünebilen sen, evrensel insanın ne amaçla yazdıgını anlayamaması komık..Tabi sen de Müslüman Ateist olabilirsin .

Bana yazı yazarken kullandıgın uslup senin o ustun kişiliğinin ne denli seviyeli oldugunun göstergesi...Sevıyesızsın Ateist bakış!!!!

KİŞİSEL POLIMIKler yaratacagına Forumdakı amacına uygun davran..SAŞIRMIS TURK ATEİSTİ..

Birbirimizin neler olabileceğine yönelik tahminler yapma yarışması başlarsa ben kazanırım.

Seviyesizlik diye bir şey yoktur.

Ayrıca evrensel insanın ne yazdığını anladım.

Ve sevgi oyunu bozar dedim ona.

Sana da diyorum.

Sevgi oyunu bozar.

Ben sevdiklerim için yeri gelince yavşak, yeri gelince piç, yer, gelince de şerefsiz olabilirim.

Müslüman ateist de olabilirim sevdiklerim için.

Hatta dört ayak üstüne dururum yerde ve yeğenlerime eşek bile olabilirim.

Bundan da gocunmam.

Sen ne olabilirsin? :)

Seviyeli bir tahta at mı?

Saygideger huysuz;

evrensel insanın ne amaçla yazdıgını anlayamaması-huysuz-

Birincisi, ben yazmadim; alintiladim.

Ikincisi, mesajlarla da neden alintiladigimi ve konu hakkindaki dusuncvelerimi dile getirdim.

Ucuncusu, sence ne amacla alintiladim?"

Son soruya bu basliktaki tum mesajlarimi okuduktan sonra cevap ver.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygilarimla;

evrensel-insan

Eger ben yalnızlık korkuma yenilseydim Ateist olmazdım..Korkularına boyun egmek, korkularına yenilmek bilgisiz insanların İŞİ..

Korku,yalnızlık,ve diger duygular görülebilir mi? Tabiki hayır, peki bu duygular nerede hissedilir nerede yaşanır..Beyinde,Düşünceler de..

Peki bir düşünceyi nasıl degiştirebilirsin..Başka bir seyı düşünerek dimi..Çözümü çok basit!!!

Korku duygusunu iyi anlatmışsınız yazınızda..Psikolojiden anladıgınızı kanıtlamış...

Şimdi size soruyorum neden o hikayeyi alıntıladınız vermek istediginiz mesaj-bilgi neydi?

Saygideger huysuz;

evrensel insanın ne amaçla yazdıgını anlayamaması-huysuz-

Birincisi, ben yazmadim; alintiladim.

Ikincisi, mesajlarla da neden alintiladigimi ve konu hakkindaki dusuncvelerimi dile getirdim.

Ucuncusu, sence ne amacla alintiladim?"

Son soruya bu basliktaki tum mesajlarimi okuduktan sonra cevap ver.

Saygilarimla;

evrensel-insan

evrensel -insan ben sizin o yazıyı yazma amacınız ile ilgili bir kanıya vardım..

Nihilistle aynı dogrultuda düşündüğümüde belirttim..

Siz psikolojıyı bilen birisi olarak yazılarınızda bunu kullanıyorsunuz..Kendinizin de dediği gibi siz ATEİST degilsiniz.

Alıntı yaptıgınız hikayede SAÇMA psikolojık oyunlar yapan bir yazı..

Amerikada ermenı davasının mahkemesı oldugunda tv dekı spiker sunu demıstı..Bu mahkemelerde kım uzun konusursa genelde onun lehine karar verilir..Türkiyeyi savunan kişi davada köpegini bile anlatmıştı:))

Sizde şimdi ben onu anlatmadım bunu anlattım ,ben yazmadım alıntıladım vs.. diye uzun uzun yazılar yazıyorsunuz Nedense sizin yazılarınısı okurken aklıma bu spikerin lafı geldi.. ne ilginç;)

Saygideger huysuz;

Hem bahsettigin mesaj, hem de;

http://forum.dusuncedunyasi.net/index.php?/topic/272-turkiyeli-bir-ateistin-oykusu/page__p__2877&do=findComment&comment=2877

yukaridaki mesajdi.

Aslinda senden tum bu basliktaki mesajlarimi okumani istemistim.

Cunku her mesajimda nedeninin bir bolumunu bulabilirsin.

Saygilarimla;

evrensel-insan