Jump to content

Turkiyeli Bir Ateistin Oykusu

evrensel-insan

Recommended Posts

Saygideger huysuz;

Hem bahsettigin mesaj, hem de;

http://forum.dusuncedunyasi.net/index.php?/topic/272-turkiyeli-bir-ateistin-oykusu/page__p__2877&do=findComment&comment=2877

yukaridaki mesajdi.

Aslinda senden tum bu basliktaki mesajlarimi okumani istemistim.

Cunku her mesajimda nedeninin bir bolumunu bulabilirsin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Korkuyu anlatıgınız yazınıza okudum..Begendım de..

Hikaye saçma psikolojık oyunlara neden olabilen mesajlar verıyor..Sizde bunun farkındasınız.Ve bende buna karşı geliyorum!!..Tüm sorun bu evrensel -insan..

Saygideger huysuz;

Siz psikolojıyı bilen birisi olarak yazılarınızda bunu kullanıyorsunuz-huysuz-

Zaten butun metafizik ve etik (milli, dini, siyasi, sosyal, toplumsal, ahlaki, geleneksel, kulturel v.s.) deger, veri ve tabularin yonlendirim ve yaptiriminin, dusuncesi, davranisi ve uygulamasi etik ve metafizik degil; psikolojiktir ve psikoanaliz gozlem ile cozulur.

Onemli olan bu gozlemi yapanin, sahsim gibi; bu degerlere, verilere, tabulara sahip olmamasi ve butun bu olanlara disaridan bakis acisi ile bakabilmesi ve notr algilamasidir.

Aksi bir gozlem sinirli, tarafli, inancli, ideolojili v.s. bir gozlem olur.

Ayrica gozlem de olmaz. Aklin inandigi ideolojik bir dogrunun sahipli, sabit,savunulu bir yansitmasi olur.

Nitekim de, yaziyi "ustune alan" yazar arkadaslarda bu, gozlemlenmektedir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Cunku tarihsel olgu ve mirasolarak edinilen HAKIM din ve dini uygulama islam da ondan. Ustelik teklestirmelere maruz kalan, sunnilestirme politikalariyla.

Bu da dogaldir, cunku; her cografya dine karsi cikacaksa, once kendi toplumunun dininden baslar. Cunku o cografya da kisiye dogumdan itibaren verilen din ve dini yonlendirim ve yaptirim uygulamasi odur.

Pek tek cumle olmadi ama, anlasilir oldugunu dusunuyorum, yaniliyor muyum?:)

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Cunku tarihsel olgu ve mirasolarak edinilen HAKIM din ve dini uygulama islam da ondan. Ustelik teklestirmelere maruz kalan, sunnilestirme politikalariyla.

Bu da dogaldir, cunku; her cografya dine karsi cikacaksa, once kendi toplumunun dininden baslar. Cunku o cografya da kisiye dogumdan itibaren verilen din ve dini yonlendirim ve yaptirim uygulamasi odur.

Pek tek cumle olmadi ama, anlasilir oldugunu dusunuyorum, yaniliyor muyum?:)

Saygilarimla;

evrensel-insan

Böyle yaz canımı ye. :)

Bir insan yazdığı şey okunsun anlaşılsın ve hakkında görüşler bildirilsin ister.

Burada hirstiyan insanlar bulursanız onlarlada tartışırız.

Aksi türklüsü japonca forumda türkçe yazmaya benzer.

Böyle bir konuyu açman yanlıştı.

Sen "ben ateistim" diyen birisinin ağzından kollektif olarak tüm ateistler böyledir , benim gibidir diyorsun.

Ve örnek olarak verdiğin ateist , Gusül abdesti alan (Yıkanmakla gusül abdesti farklı kavramlar)

Türbeye giden.

Dua eden.

Orgazm olma amacı ile ateist forumlara girip yorum atan bir insan.

Ve bütün ateistler böyledir diyor.

Bu yaptığın ayıp edğil mi?

Ben bi konu açsam ben evrensel insan zihniyeti taşıyorum gayım ve evrensel insan zihniyetini forumlarda dillendirerek yatacak adam arıyorum aslında. Bunu dillendiren tüm adamlarda böyledir desem hoş olur mu?

Salak,aptal,yavşak ateist modelleri oluşturulup bunların forumlarda pazarlanmasından sıkıldık artık.

Bilmeni isterim.

Ve örnek olarak verdiğin ateist , Gusül abdesti alan (Yıkanmakla gusül abdesti farklı kavramlar)

Türbeye giden.

Dua eden.

Orgazm olma amacı ile ateist forumlara girip yorum atan bir insan.

Ve bütün ateistler böyledir diyor.

Bu yaptığın ayıp edğil mi?

Ben bi konu açsam ben evrensel insan zihniyeti taşıyorum gayım ve evrensel insan zihniyetini forumlarda dillendirerek yatacak adam arıyorum aslında. Bunu dillendiren tüm adamlarda böyledir desem hoş olur mu?

Salak,aptal,yavşak ateist modelleri oluşturulup bunların forumlarda pazarlanmasından sıkıldık artık.

Bilmeni isterim.

+1

ve

Ateistlerin kendınden özveride bulunması gerektiğini yoksa yalnız kalabilceklerini vurgulayan(mesaj veren) hatta dahada ileri giderek Ateistlere YÖNLENDİRME yapan teizm kokan psikolojik hikayelerden,yazılardan bıktım artık..

Saygideger nihilist;

Böyle bir konuyu açman yanlıştı.

Sen "ben ateistim" diyen birisinin ağzından kollektif olarak tüm ateistler böyledir , benim gibidir diyorsun.-nihilist-

Tam da dedigim gibi, konuya tarafli, yanli ve savunulu yanasarak degerlendirmissin.

Senin algin bu olabilir, ama; yaziyi alintilayan ben olduguma gore, ben boyle bir algi alinsin diye bu yaziyi alintilamadim.

Ustelik neden alintiladigimi da, her mesajimda detayli olarak izah ettim.

Dolayisiyle,alintilayan, neden alintiladigini aciklayan bir yazar olarak, bir sorun yok.

Burada eger bir sorun varsa,bu sorun kimdedir ve neden ondadir?

Ayrica neyin ne oldugunu istemek baskadir Turkiye cografyasinin ve toplumunun gozlemsel gercekleri baskadir.

Benim de konum, gozlemsel olgu ve gerceklerdir. Bunu da hem yasamdaki iliskilerimde,hem de cevrede cokca yasiyoruz.

Ustelik bazi dini uygulamalarin uygulandigini bu baslikta yanit verenler de dile getiriyor.

Yani bazilarinin bunu yapmamasi, herkesin yapmayacagi anlama gelmez.

Oyuzden konu yapmak veya yapmamak degil; gozleme gelen olgu ve gerceklerdir.

Eger bu basliktaki tum mesajlarimi okursan, bunun farkina daha net varirsin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Ayrica neden tum turkiyedeki ateizm ve ateistlere sahip cikma ihtiyacini hissediyorsun?

Sen bir kisi olarak denilenleri eger hic bir dini uygulamayi yerine getirmiyorsan, neden onemsiyorsun ki, senin acindan olan sorun nedir ki?

Birak, herkes kendi ateizmini, varsa; kendi dini uygulamalarini kendisi sorgulayip, degerlendirsin.

Bu arada gozlemsel olarak Turkiye'de kendine musluman diyen ve islam dinini savunan bir suru deist var. Yani imanin sartlarini yerine getirmeyen ve hatta islami inanclara inanmayan.

Simdi bir musluman, kalkip boyle icerikteki bir yaziyi dile getiremez mi?

Ayrica, yaziyi dile getiren kisinin,yazidan ateist olup olmadigi da pek anlasilmiyor.

Ama kimse bana, Turkiye toplumunda boyle kisiler yok diyemez.

Derse de Toplumun gerceklerine gozunu kapatmis olur.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Ustelik bazi dini uygulamalarin uygulandigini bu baslikta yanit verenler de dile getiriyor.

Saygilarimla;

evrensel-insan

arkadaşım ben yukarıda abimin ve amcamın cenaze namazında saf tuttum diye yazdım ama bu benim dini uygulamaya katıldığım anlamına gelmez. hayatta çok sevdiğim 2 insan ölmüş. onlara olan saygımdan ve sevgimden dolayı bunu yapmışım. ne yanımdaki diğer insanlar gibi ölümden sonrası cennetmiş, cehemnnemmiş nede öte dünya varmış diye kendimi bu hayatta avutmuşluğum var nede inanmışlığım.benim o salak metinde anlattığın ateist tiplemesine uyduğum anlamına gelmiyor. 14 yaşımdan beri dini saçmalıkları reddediyorum. ne namaz kılmışlığım var nede dua etmişliğim. daha orta okulda bile bir fatihayı ezberletememişlerdi bana. adama bunun arapçasını niye ezberliyoruz birşey anlamıyorum ben bundan diye diye herifi çıldırtmıştım. adam en sonundan ailemi okula çağarmıştı. onun için salak bir metin yazıp yada alıntılayıp sonrada sanacevap verenleri hiç tanımayıp yazdıkları 1-2 cümlelik yazılardan yola çıkarak bak metindeki gibi yapanlar cevap yazmışlar demek gerizekalılığın, okuduğunu anlamamlığın yahut cevapları bilinçli olarak çarpıtmanın gereği yok.

Saygideger kalessin;

Ben o cumleyi ne bir elestiri, ne de senin lakabina yonelik olarak yazmadim.

Kendi gozlemlerime ve cevreme yonelik olarak yazdim.

Oyuzden kisisel bir icerigi yok, o cumlenin.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger nihilist;

Saygilarimla;

evrensel-insan

kardeşim sen yazdığını okumuyon mu yoksa karşındakini salak mı sanıyon ?

senin metnine cevap yazmışım oradada cenaze namazına katıldığımı ama bu eylemi neden yaptığımıda belirtmişim. bununda inançla hiçbir alakası olmadığınıda belirtmişim değilmi. sende sonra gelip burada '' Ustelik bazi dini uygulamalarin uygulandigini bu baslikta yanit verenler de dile getiriyor. '' demişsin. sonrada gelip üstüne alınma diye yazıyorsun.

nasıl alınmıyayım be ?

Saygideger kalessin;

Bu baslikta yanit veren bir tek sen misin?

Herkes konu ile ilgili kendince yanit vermis.

Bu ne elestiridir, ne kabuldur, ne de karsi cikistir.

Sadece bu baslikta okuduklarimin bir gozlemidir.

Senin, tam olarak dile gelen dusunceler acisindan, kisisellige sapmadan neye karsi ciktigini, algilamis degilim.

Aciklarsan sevinirim.

Yani ne diyorsun "Ateistler bunlari yapmaz" mi diyorsun?

"Yaoiyorsa bir nedeni var" mi diyorsun?

Tam olarak ne diyorsun?

Saygilarimla;

evrensel-insan

Saygideger kalessin;

Benim hic bir mesajimda, kisiye, kisilige yonelik bir lakap kullanimi ve ifade bulamazsin.

Alintida benim degildir.

Dile getirdiklerim ve mesajlarim da genel gozlemdir.

Ayrica hic bir kisiyi, ozel yasamindan dolayi ne elestiririm, ne de karsima alirim.

Ama, ateizmin genelde bir algisi vardir, onu da dile getiririm.

Dolayisiyle, kim ne yapiyor, nasil dusunup davraniyorsa; bu onu baglar, buna sen de ben de dahil.

Ben cevremden kendisine ateist diyen ve cenaze namazi kilan, mezar ziyaret eden, mevlite katilan v.s. bir suru kisi biliyorum.

Bu kisileri ne elestiririm, ne de yargilarim.

Saygilarimla;

evrensel-insan

selam...

bir açıklama yapmak istiyorum...

uzun süre nakşi tarikatinde kaldım ders gördüm...

hadis tasavvuf derken yıllar geçti...

bu süreçte dini ve dinin insanı nasıl makineleştirdiğini gördüm...

tarikteki çocukların ve yetişkinlerin hemen hepsi katı dindarlardı...

islamdinini islam dininin içinde sünniliği sünnliğin içinde hanefiliği hanefilikle beraber bahaddin buhariyi(naşibendilik) salt en doğru en iyi tanrının en razı olduğu sistem olarak benimsemişlerdi!

bu benimsemişlik o kadar fazlaydıki diğer islami mezheplere ve tariklere karşı bir anti fanatizm oluşturmuştu...

aslında farkında olmadıkları sıradan bir pagan hayatı yaşamakla beraber hemen her konuda kendi dini mezhebi tariki ve şeyhi en iyi en doğru en güvenli olandı...

misal!

öğrencilik yıllarımda şii sünni kardeştir dediğim için "sapık" olarak damgalanmış ciddi anlamda eleştiriye maruz kalmıştım...

keza mezheplerin birleştirilmesini teklif edince ve kerametin cahil sofiler tarafından uydurulan masallar olduğunu ikrar edince tard(atılmak) edilmek artık kaçınılmaz olmuştu...

aslında ben fanatizmi ve cehaleti(bağnazlığı) delillendirmiştim...

bizlerin bir müslümanın veya diğer dinden olan arkadaşlarımızın cenazesinde veya düğünüde yanında olmamızı eleştiren arkadaşımız!

ateizmin en tehlikeli düşmanı ateizmi olmayan belli kalıplara mahkum ederek fanatizmi ve cehaleti(bağnazlığı) ortaya çıkaran ateizmi bir sistem zan eden ve bu olmayan sistemle diğer dinlere ve müdavimlerine saldıran insanlar olacaktır...

düşünce dünyasından mahrum insan sırası ile tanrıyı dini dini tanımlayan elçiyi elçinin getirdiğine inandığı kitabı u kitaptan sosyolojik+siyasi nedenlerle ayrılan yolları(mezhepleri) bu mezheplerden ayrılan lokal yolları(tarikleri) ve bu lokal yolun sahibi insanı(şeyhi)ortaya çıkarmıştır...

ateizm sadece tanrı tanımazlıktır!

bir adeti deklarasyonu makalesi kanunu gelenekleri görenekleri ateizme özel felsefesi yoktur...

bu bağlamda bir ateist tüm dünya dinlerinin baskıcı ve dayatmacı tanrılarının emirlerinden özgür ve bağımsız olarak dilediği dini etkinliğe katılabilir...

biz fanatizm ve bağnazlık adetimizden kurtulalım...

ateizm tanrısından ateist dinini ateist! dininden elçi turan dursun'ları! elçi turan dursun'lardan elçinin getirdiği kitap tabu yıkılıyoru! bu kitaptan bağnaz fanatizmi yaratmayalım!

yoksa bir müslümandan nasaradan museviden zerdüştten budistten hasılı tanrısı önünde eğilip sorgusuz sualsiz dininin ve tanrısının emirlerini yerine getiren fanatik ve cahil insandan bir farkımız kalmaz...

ateizm sadece tanrı tanımazlıktır!

Tanrı tanımazlık ateist bilincin tanrı denilen kavramla oluşturduğu kesişim kümesinin adıdır.

Ateizm (tabii güçlü ateizm) gerçekliğin olduğu gibi, saf, katışıksız olarak algılanması ve yorumlanmasıdır.

Yani (güçlü) ateistler, şu anda yaşayan insanlar arasındaki tek aklı başında, ayık bilinçlerdir.

Bundan dolayı anlamı ve değeri çok büyüktür.

Çünkü tek doğru çalışan makinedir.

Hikayede geçen dangalak ateisttin neden güsul abdesti aldığını anlamadım. Cenaze namazına katılırsın, ayıp olmasın ya da bir dine inanmadığın çalılmasın da huzurun kaçmasın diye. İyi de kimsenin görmediği yerde bu adam neden gusül abdesti alıyor?

Burada karakterize edilen adam bizim ateistlerimizle ilgisi falan yok. Kendisinin kafasının karışık gözüküyor. Ayrıca inanmadığı halde kimse de onu görmezken gusül abdesti almaya ihtiyaç duyuyorsa bir psikiyatriste görünmesinde fayda var, muhtemelen obsesif kompülsif bozukluk teşhisi konulacaktır kendisine. Ağzı alışkanlığı aziz Allah'ı anlayabiliyorum da zahmetli bir iş olan gusül abdesti patolojik bir duruma işaret.

Bu telli baba türbesine de gitmek zorunda olmadığı halde gitmesini de anlamadım. İlla ki bir şey anlamam gerekiyorsa bu adam doğaüstü olaylara hala inanmakta.

Burada karikatürize edilen kişiler inandırıcı değiller, bu yazıyı kim hangi maksatla yazmış anlamadım. Zaten ben bu başlıktan bir şey anlamadım. :D

Ben de bir çok dini ortama katılmaktayım.Cenaze namazı için abdest filan almıyorum.Zaten cenaze namazı tam anlamında bir namaz değil.Abdest alınıp alınmaması gerektiği meçhul.Alınması gerekse bile ben almadım:)

Allah affetsin :P

Kendimi ister istemez birçok dini argümanla beslenen dialoğun ve ortamın içinde buluyorum.Verdiğim cevaplara standart reflex sen Kuran okumadın, Arapça bilmezsin,çarpılacaksın,hocalardan iyi bilmezsin şeklinde.Tartışma uzadıkça pekte boş olmadığım ortaya çıkıyor bu kez de senle tartışmayı kesiyorum yanlış bişe düşünmek istemiyorum şeklinde oluyor.

Türkiye'de dinsiz birinin en büyük sıkıntısı karşı tarafın kibirli ve kapalı olması.Ama ne yapalım kader :D

Saygideger murty;

Hikayede geçen dangalak ateisttin neden güsul abdesti aldığını anlamadım. -murty-

Bence yazarin, bu tip bir abartisi, konunun gercek hayattan alinmadigi ama; olasilik sinirlari icinde oldugudur.

Benim tanidigim biri, muslumanligin hic bir sartini uygulamadigi halde, alistigi icin her gun banyo yapar ve gusul abdesti alir ustelik bunu soylemeye de utanir.

Bu da bazi aliskanliklarin kolay kolay degisemeyecegini gosterir.

Ayni dildeki kullanim aliskanliklari gibi.

Sonucta din dile oyle yerlesmistir ki, o durumu aciklayacak dini olmayan bir cumle turetilmemistir.

Bu konudaki ornekler coktur.

Bence konu inanctan cok, alisdkanlik ve gelenek uygulama haline gelmesidir.

Saygilarimla;

evrensel-insan