Jump to content

İnanmak mı, yoksa bilmek mi?

kavak

Recommended Posts

Tüm mesele bu.
Hangisi önceliklidir?
Hangisinin peşinden gideceğiz?
Bir tarafta hiçbir bilimsel kanıtı olmayan şeyler, diğer tarafta her zaman ölçülebilir ve yanlışlanabilir olgular.
Temeli olmayan inancın neye ve kime ne faydası var?

Örnek mi istiyorsunuz?
Buyrun...
Ouja tahtası, piyasadaki tüm dinler ve tanrıları, griler, gelecekteki bizler, cinler, melekler, şeytanlar.
İlk aklıma gelen bunlar. 

İnanç bir zihin hastalığıdır.

Hakkında net bilgi sahibi olunmayan yada hiçbir şey bilinmeyen konularda insanlar kendilerini inanç ile kandırırlar.

Bilmek ile inanmak aynı şey değil. İnsanlar bunu çok karıştırıyorlar.

İşte gerçekleri kabullenemeyen yanlış kodlanmış insanlar birşeylere inanarak kendilerini rahatlatıyorlar.

Zihinleri gerçeklerden kopuk bir şekilde öğretilmiş insanlar büyüdüklerinde gerçek hayatla karşılaştıkları zaman kendi iç çatışmalarını inanç ile teselli ediyorlar.

Bu durumda olmayan şeyleri olmuş gibi kabul edip kendilerini öyle kandırıp yaşamaya devam ediyorlar.

Bilmek ise inanmaktan çok farklıdır. Bilinen bir şeye inanılmaz. Örneğin yerçekimine inanılmaz , yerçekimi bilinir.

Veya Türkiye'de enflasyonun yüzde 58 olduğuna inanılmaz , bu ancak somut verilerle ortaya konursa bilinir.

Çünkü inanç konusunda inanmamak gibi bir seçeneğin de var. Ama bilgi konusunda inanmama seçeneğin yok. Yerçekimine inanmıyorum demen için kanıt sunman gerekir.

Cennete inanabilirsin buna kanıt göstermene gerek yok. Ama aldığın maaş belli ve güzel bir yaşam için gereken para miktarı da belliyken ben enflasyona inanmıyorum dersen hastasın demektir.