Jump to content

Mormon Kitabı ve Tanrı'nın mesajı

Cougar

Recommended Posts

Ben, aslinda dini bir baslik acmak istemiyordum ama yeri geldigini dusunerek acmak istedim. Mormon kitabinda soyle yaziliyor.

• 3 Rab’bin insançocuklarına ne kadar merhametli davrandığını hatırlamanızı ve bunu yüreklerinizde derinlemesine düşünmenizi öğütlerim.
  • 4 Ve bu yazılar elinize geçtiği zaman, Ebedi Baba Tanrı’ya Mesih’in adıyla, bu şeyler doğru değil midir, diye sormanızı öğütlerim; eğer samimi bir yürekle, doğru bir amaçla Mesih’e inanarak sorarsanız, Tanrı onların doğruluğunu size Kutsal Ruh’un gücüyle gösterecektir.
  • Ve Kutsal Ruh’un gücüyle her şeyin doğrusunu bilebilirsiniz.

Mormon Kitabi'nin daveti budur. Insanlari, "bu seyler dogru mudur" diye sormaya davet ediyor. Kiliseye gidin, ordakiler inaniyor diye havaya girip inanin demiyor. Yada annen/baban inandigi icin sen de inan demiyor. Her bir birey, Isa Mesih gercek midir diye KISISEL olarak sormaya davet ediyor. 

Su internet sitesine bakabilir ve yorumlarinizi, sorularinizi ve varsa elestirilerinizi burada paylasabilirsiniz. 

https://www.mesihegelin.org/neye-i̇naniyoruz (bu sayfada neye inandigimizi acikliyoruz)

https://www.churchofjesuschrist.org/study/come-follow-me/individuals-and-families?lang=tur (bu sayfadaki kitaplara da bakilabilir. Ilk kitap olan Yeni antlasma kitabini biz suan okuyoruz. Incil hakkinda derin bilgiye sahip olmak icin tavsiye olunur.)

• Thanks 1

İsa Tanrı’nın Oğlu’dur

jesus_praying_in_gethsemane.jpeg

Cennetteki Babamız, Oğlu İsa Mesih’i, yeryüzünde yaşayacak herkesin günahlarını Kendi üzerine alması için göndermiştir ki böylece bizler bağışlanabiliriz. Bizim adımıza yapılan bu fedakârlık, İsa’nın Tanrısallığı ve mükemmel hayatı sayesinde mümkün olmuştur. İsa öğretmenlerin efendisi ve herkesin hizmetkârıydı. Fakat O, bundan çok daha fazlasıydı. O, Havari Petrus’a “Sizce ben kimim?” diye sorduğunda, Petrus şöyle cevapladı “Sen, yaşayan Tanrı’nın Oğlu Mesih’sin” (Matta 16:15–16).

İsa bize takip etmemiz için mükemmel bir örnek verdi.

İsa, bize Cennetteki Babamız’a geri dönmek için yolu gösteren mükemmel bir hayat yaşadı. İsa asla günah işlememesine rağmen yine de Tanrı’ya itaat etmek ve vaftizin herkes için bir gereklilik olduğunu öğretmek için vaftiz olmuştur.

İsa, aynı zamanda sevginin de mükemmel bir örneğidir. O, yeryüzündeki hayatında yoksullarla ilgilenmiş, körleri iyileştirmiş (bkz. Yuhanna 9:1–7), küçük çocukları bağrına basmış (bkz. Matta 19:13–14 ) ve hatta O’nu çarmıha gerenleri bağışlamıştır (bkz. Luka 13:24). O’nun sevgisi sonsuzdur ve ona ihtiyacı olan herkes için vardır.

İsa, bizim günahlarımız için acı çekti ve öldü

İsa’nın yeryüzüne gelme görevi, bizi günahlarımızdan kurtarmaktı. O, bizim hatalarımızın bedelini ödemek için acı çekmeye ve kendini kurban etmeye istekliydi ki böylece biz tövbe edebilir ve bağışlanabiliriz.

“Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu’nu verdi. Öyle ki, O’na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, hepsi sonsuz yaşama kavuşsun.”

Yuhanna 3:16

Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.

Rom. 5:8

Getsemani Bahçesinde İsa, insanoğlunun bildiği her günahın ve acının ağırlığını hissetti. Yaşamış olan her insan için, vücudunun her bir gözeneği kanayarak acı çekti (bkz. Luka 22:44). O tutuklandı, üzerine tükürüldü, kamçılandı ve çarmıha gerildi.

İsa Kendi halkı tarafından öldürülürken bile, Tanrı’nın onlara merhamet göstermesi için yalvardı (bkz. Luka 23:34).

Tanrı İsa' nın annesi ile cinsel birleşmeye girdi mi?

Girdiyse bu tanrıyı insan gibi sekse bağımlı bir varlık durumuna sokar.

Girmediyse Tanrının oğlu İsa demek mecazi anlam taşır. 

İsa günahlarımız için ölmek yerine babasından günahın kaynağı olan temel içgüdüleri kaldırılmasını istemedi?

Kötülüğü kaldırmaya gücü yetmiyorsa tanrı acizdir. Kötülüğü kaldırmaya gücü olupda kötülüğü ortadan kaldırmıyorsa tanrı kötüdür.

Tanrı her koşuda bizi sevmiyor. :)

@pigeon ben bir kaç saattir deniyorum 

garip bir şekilde huzur veriyor 

islamda muhammedin her gittiği yerde tepesinde gezen bir bulut varmış 

bende yolda yürürken sanki gökyüzünde birisi bana gülümseyip beni izliyor 😀

baba oğul olmak benim hayat tecrübeme göre sadece cinsel birleşme yoluyla gerçekleşen birşey değil manevi bir bağ bana göre 

yine benim hayat tecrübeme göre kötülük daha çok haset fesat çekememezlik kıskançlık nefret gibi duygular ile gerçekleşir bu huylar ne yapsan kişiden çıkmaz

isanın çarmıha gerilmesi de bu şekilde gelişiyor bildiğim kadarıyla 

kötülüğü kaldırma konusunda çok fazla şey görüp geçirdim 

şimdilik sadece en azından maruz kaldığım kötülükleri unutturup bağışlamamı sağlayıp huzur veriyor 

ilk gözlemlerimde son olarak araplar gibi aşağılık bir millete inmediğinden olsa gerek insanı korkutup tehdit etmiyor baskı kurmayı planlamıyor 

inananları kul köle değil birey insan yerine koyuyor

O kadar ateist davrandıktan sonra deneme sebebim ise 

kendimi ekmek bulmadığı için açlıktan ölmek üzereyken cennetde ekmek olduğunu öğrenip sevinen Afrikalı çocuklar kadar zor durumda hissediyorum 

birde @Cougar üslup ve tavırları sempatik geliyor 

aynı fırsatı foruma gelen müslümanlara da sundum 

10 hours ago, pigeon said:

İsa günahlarımız için ölmek yerine babasından günahın kaynağı olan temel içgüdüleri kaldırılmasını istemedi?

Kötülüğü kaldırmaya gücü yetmiyorsa tanrı acizdir. Kötülüğü kaldırmaya gücü olupda kötülüğü ortadan kaldırmıyorsa tanrı kötüdür.

“Tanrı İsa' nın annesi ile cinsel birleşmeye girdi mi?”

Tanri Isa’nin annesi Meryem ile iliskiye girmedi. Isa, Ruh araciligi ile mucizeyle gebe kalinarak dogdu. Kutsal Ruhun gucuyle mucizevi sekilde.

”Girdiyse bu tanrıyı insan gibi sekse bağımlı bir varlık durumuna sokar.”

girmedi o yuzden sokmaz.

”İsa günahlarımız için ölmek yerine babasından günahın kaynağı olan temel içgüdüleri kaldırılmasını istemedi?”

bunu biraz acar misin?

”Kötülüğü kaldırmaya gücü yetmiyorsa tanrı acizdir. Kötülüğü kaldırmaya gücü olupda kötülüğü ortadan kaldırmıyorsa tanrı kötüdür.”

Tanrinin gucu kotulugu kaldirmaya gucu yetiyor. X, degilse kesinlikle Y’dir mantigi yanlis. F de olabilir, P de olabilir, R de olabilir. Olaylari basit dusunme. Bir insan bir davranista bulundu diyelim. Insan davranisini sadece 2 secenekle mi yorumlayacagiz. Tanri bizden cok cok daha karmasik ise, hatta bilgimiz de asiri yetersiz ise niye sadece cokbasit ve baska secenek olmadan yorumluyoruz. 

Sen tren paradoksunu biliyor musun? Raylarda 3 kisi baglanmis duruyor. Diger rayda ise bir kisi oylece duruyor. Tren normalde 3 kisiyi ezecek. Ne yaparsin? 

kim olsun?

Tren bekliyorum. Kisitli imkanlarla cok iyi ifade edemedim ama biliyorsundur bu hikayeyi.

11 hours ago, pigeon said:

Isa, mucizevi sekilde Ruhtan dogdu dedik. Fakat soyle bir sey var. Bizler, Isa da dahil, Tanri'nin harfi anlamda cocuklariyiz. Yani, Goksel bir Babamiz ve Goksel bir annemiz var. Fakat bu goksel anne hakkinda birsey bilmiyoruz. Nasil dunyya geldigimiz hakkinda da bilmiyoruz. O tarafta isler nasil oluyor, bilgimiz yok. Bizler dunyaya gelmeden once gokte yasiyorduk, deneyim kazanabilmemiz icin bu dunyaya geldik. Yani Tanri'dan geldik, Tanri'ya donecegiz. 

Hepimiz yaratildik dedim ama aslinda tam oyle de degil. Bizler, "Intelligence, yada the light of truth" olarak sonsuzdan beri vardik. Form almamiz daha sonra oldu. O yuzden boyle bir ilahi paylasacagim bu iletide. Bu ilahide soyle deniyor:

HIZLI VERSIYONU:

DAHA YAVAS VE SAKIN VERSIYONU:

Tanrı'nın işleri devam ediyor,

Cokca  dünyalar ve yaşamlar vardir

Gelisme  ve ilerleme sonsuzdur

Maddenin sonu yoktur;

Uzayın sonu yoktur;

Ruhun sonu yoktur;

Aşkın sonu yoktur;

Var olmanın sonu yoktur;

Yukarıda ölüm yok.

Zaferin sonu yoktur;

Sevginin sonu yoktur;

Var olmanın sonu yoktur;

Yukarıda ölüm yok.

Yani, bizde, ask da, sevgi de, ruh da, madde de, tanri'nin yaratmasi da, gelisim de, donusum de, zeka da, bilgelik de sonsuzdur. 

Olsen de gelisim bitmez. Olsen de sevgi bitmez. 

Yani, tanri, oylece sonsuzluktan beridir durmus durmus, herseyi bir anda yaratmaya karar vermis degil. Pek cok ilahiyatci bildigin gibi oyle ogretiyor. Ogrettigini de kilisede parayla satiyor ve sirtimizdan gecinip gidiyorlar. 

Bizde gelisim bitmez. Aile bitmez.

On 04.08.2023 at 06:51, Cougar yazdı:

Ben, aslinda dini bir baslik acmak istemiyordum ama yeri geldigini dusunerek acmak istedim. Mormon kitabinda soyle yaziliyor.

• 3 Rab’bin insançocuklarına ne kadar merhametli davrandığını hatırlamanızı ve bunu yüreklerinizde derinlemesine düşünmenizi öğütlerim.
  • 4 Ve bu yazılar elinize geçtiği zaman, Ebedi Baba Tanrı’ya Mesih’in adıyla, bu şeyler doğru değil midir, diye sormanızı öğütlerim; eğer samimi bir yürekle, doğru bir amaçla Mesih’e inanarak sorarsanız, Tanrı onların doğruluğunu size Kutsal Ruh’un gücüyle gösterecektir.
  • Ve Kutsal Ruh’un gücüyle her şeyin doğrusunu bilebilirsiniz.

Mormon Kitabi'nin daveti budur. Insanlari, "bu seyler dogru mudur" diye sormaya davet ediyor. Kiliseye gidin, ordakiler inaniyor diye havaya girip inanin demiyor. Yada annen/baban inandigi icin sen de inan demiyor. Her bir birey, Isa Mesih gercek midir diye KISISEL olarak sormaya davet ediyor. 

Bu yaşıma geldim; dinsel kitapların içeriĝinden ziyade, mesela Jules Verne, Mark Twain vs.  gibi yazarların eserleri bana daha çok katkı saĝlamıştır.  Ayrıca dinsel kitapları yazanlar/yazdıranlar da bizim gibi insanlar ve onların(!) inancını içeriyor. Yani bizlerden baĝımsız ne bir sözlü ne de  yazılı bir eser var ortada. Hepsi bu.

10 saat önce, Cougar yazdı:

“Tanrı İsa' nın annesi ile cinsel birleşmeye girdi mi?”

Tanri Isa’nin annesi Meryem ile iliskiye girmedi. Isa, Ruh araciligi ile mucizeyle gebe kalinarak dogdu. Kutsal Ruhun gucuyle mucizevi sekilde.

”Girdiyse bu tanrıyı insan gibi sekse bağımlı bir varlık durumuna sokar.”

girmedi o yuzden sokmaz.

”İsa günahlarımız için ölmek yerine babasından günahın kaynağı olan temel içgüdüleri kaldırılmasını istemedi?”

bunu biraz acar misin?

# İnsani Güdüler Nelerdir
# 1. Beslenme İçgüdüsü
# 2. Dışkılama İçgüdüsü
# 3. Kendini Koruma İçgüdüsü
# 4. Üreme ya da Cinsel İçgüdü
# 5. Çekişme (Rekabet) İçgüdüsü
# 6. Kahramanlık İçgüdüsü
# 7. Thanatos (saldırganlık ile öldürme ya da yoketme) içgüdüsü

Kaynak: https://insanlardaki-icguduler.nedir.org/

Örneğin beslenmek için başka canlıyı öldürmek kötüdür. Tanrının bunu değiştirmeye gücü olupda değiştirmiyorsa kötüdür. Değiştirmeye gücü yoksa insan gibi aciz bir varlık olur.

Eş seçerken   canlılar mesela  birbirlerini öldürüyorlar. Bunu önleyebilirdi tanrı.  Önleyemiyorsa gene acizdir.

İnsanlar kendilerini kontrol edebilirler ama insanların eşik değerleri farklıdır. Örneğin bir insan cinsel ilişkiye girmeyince sorun olmuyor iken diğeri uyuşturucu krizine girmiş gibi olur. Açlık konusuda aynı. Bazıları açlıktan ölmek umurunda olmaz. Diğeri açlığını gidermek için başkalarına zarar verebilir.

Tanrı Eşik değerleri birbirlerine zarar vermeyecek şekilde ayarlabilirdi.  

10 saat önce, Cougar yazdı:

”Kötülüğü kaldırmaya gücü yetmiyorsa tanrı acizdir. Kötülüğü kaldırmaya gücü olupda kötülüğü ortadan kaldırmıyorsa tanrı kötüdür.”

Tanrinin gucu kotulugu kaldirmaya gucu yetiyor. X, degilse kesinlikle Y’dir mantigi yanlis. F de olabilir, P de olabilir, R de olabilir. Olaylari basit dusunme. Bir insan bir davranista bulundu diyelim. Insan davranisini sadece 2 secenekle mi yorumlayacagiz. Tanri bizden cok cok daha karmasik ise, hatta bilgimiz de asiri yetersiz ise niye sadece cokbasit ve baska secenek olmadan yorumluyoruz. 

Sen tren paradoksunu biliyor musun? Raylarda 3 kisi baglanmis duruyor. Diger rayda ise bir kisi oylece duruyor. Tren normalde 3 kisiyi ezecek. Ne yaparsin? 

kim olsun?

Tren bekliyorum. Kisitli imkanlarla cok iyi ifade edemedim ama biliyorsundur bu hikayeyi.

Tren paradoksu aciz insan içindir. Hatta yetkileri üstün olan bir insan trenide durdurabilir.

Tanrıyı kısıtlayan faktörler yok. Kötülüğü engellemeye gücü olupda  seyirci kalmak kötülüktür. Gücü yoksa tanrının insan gibi aciz bir varlık  olur.

2 hours ago, kavak said:

Bu yaşıma geldim; dinsel kitapların içeriĝinden ziyade, mesela Jules Verne, Mark Twain vs.  gibi yazarların eserleri bana daha çok katkı saĝlamıştır.  Ayrıca dinsel kitapları yazanlar/yazdıranlar da bizim gibi insanlar ve onların(!) inancını içeriyor. Yani bizlerden baĝımsız ne bir sözlü ne de  yazılı bir eser var ortada. Hepsi bu.

"Jules Verne, Mark Twain vs.  gibi yazarların eserleri bana daha çok katkı saĝlamıştır." Mesela hangi katkilari saaglamistir? Bu adamalrin kitaplari bende de var. Ben de seviyorum. O ayri. Bu kitaplari okurken mutlu olmam, dini kitaplarin yararsiz oldugu anlamina gelmez ki. Twain de beni mutlu eder, Frank McCourt da beni mutlu eder. Yada icinden cikardigim dersler olur. Incil okurum, Incil'den de guzel dersler cikaririm. Ustelik Incil dogruysa, sonsuz yasamin olur sevdiklerinle birlikte. Eger bu dogruysa, bundan daha buyuk bir "katki" olabilir mi?

"dinsel kitapları yazanlar/yazdıranlar da bizim gibi insanlar" Zaten bunu inkar etmiyoruz. Kaleme alanlar insanlar. Mesajin kaynaginin tanri oldugunu soyluyorlar. Isa'nin ogrencileri, "Isa dirildi. Biz gozlerimizle gorduk" diyorlar ve olumu goze aliyorlar. Ve bu ugurda hayatini kaybediyorlar ama yine biz gorduk diyorlar. Bu insanlarin kitaplarini ac oku, hic deliye benziyorlar mi?

"onların(!) inancını içeriyor." Baskalari bir seye inaniyor diye, bu o inancin sahte oldugunu kanitlamaz. 

2 hours ago, pigeon said:

# İnsani Güdüler Nelerdir
# 1. Beslenme İçgüdüsü
# 2. Dışkılama İçgüdüsü
# 3. Kendini Koruma İçgüdüsü
# 4. Üreme ya da Cinsel İçgüdü
# 5. Çekişme (Rekabet) İçgüdüsü
# 6. Kahramanlık İçgüdüsü
# 7. Thanatos (saldırganlık ile öldürme ya da yoketme) içgüdüsü

Kaynak: https://insanlardaki-icguduler.nedir.org/

Örneğin beslenmek için başka canlıyı öldürmek kötüdür. Tanrının bunu değiştirmeye gücü olupda değiştirmiyorsa kötüdür. Değiştirmeye gücü yoksa insan gibi aciz bir varlık olur.

Eş seçerken   canlılar mesela  birbirlerini öldürüyorlar. Bunu önleyebilirdi tanrı.  Önleyemiyorsa gene acizdir.

İnsanlar kendilerini kontrol edebilirler ama insanların eşik değerleri farklıdır. Örneğin bir insan cinsel ilişkiye girmeyince sorun olmuyor iken diğeri uyuşturucu krizine girmiş gibi olur. Açlık konusuda aynı. Bazıları açlıktan ölmek umurunda olmaz. Diğeri açlığını gidermek için başkalarına zarar verebilir.

Tanrı Eşik değerleri birbirlerine zarar vermeyecek şekilde ayarlabilirdi.  

Tren paradoksu aciz insan içindir. Hatta yetkileri üstün olan bir insan trenide durdurabilir.

Tanrıyı kısıtlayan faktörler yok. Kötülüğü engellemeye gücü olupda  seyirci kalmak kötülüktür. Gücü yoksa tanrının insan gibi aciz bir varlık  olur.

"İsa ...günahın kaynağı olan temel içgüdüleri kaldırılmasını istemedi?"

Hangi guduler?

"1. Beslenme İçgüdüsü"

Bu guduyu niye kaldirsin? 

"2. Dışkılama İçgüdüsü

Bu guduyu niye kaldirsin tanri? Yiyip yiyip icinde tutup patlamayi mi tercih edersin?

"Kendini Koruma İçgüdüsü"

Bundan dogal ne var? Kendini korumak istemiyor musun? Ben, kendimi korumayayim, tanri beni korusun mu diyorsun. O zaman niye yasiyorsun? Robot musun?

"Üreme ya da Cinsel İçgüdü"

Zaten sen ure diye tanri senin icine bunu koymu, Uremek istemiyor musun? Ure iste. Niye kaldirsin uremeyi. 

"Çekişme (Rekabet) İçgüdüsü"

Insanda rekabet icgudusu var. Rekabet icin insan olduren de var. Ama bende rekabet edeyim, ben kazanayim, baskasi kazanmasin diye bir cekisme yok. Sende var mi? Biz de diyoruz ki, olmasin zaten. Bak, goremedigin sey su: sen insani tanrinin elindeki bir kukla gibi dusunuyorsun. Insan insani olduruyorsa, tanri oldurtuyordur yada tanri bu oldurmeye izin veriyordur yada engellemiyordur diyorsun. Ben de diyorum ki insan bir robot yada kukla degildir. Insan, bildigin bagimsiz, fikri, karakteri, yasami, yetenekleri ve yetileri olan organizmalardir. Dolayisiyla, iyilik de olacak, kotuluk de.

Kotuluk olmadan iyi nedir bilemezsin. Yada biliyorsan, sen soyle nasil tanimlanacak

"Thanatos (saldırganlık ile öldürme ya da yoketme) içgüdüsü" 

Biz, hayvaniz. Her hayvanda boyle bir gudu olabiliyor. Ama bende yok. Ben, saldirgan biri degilim. Kimseyi oldurmek de istemiyorum. Aksine, hem enerjimi hem hayatimi hem parami insanlara bir faydasi olsun diye harciyorum. Insan robot degildir. Insan kukla degildir. Ormandaysan bazi hayvanlar saldirir. Aklini kullan, hayatta kalmaya calis. 

Şu an, Cougar yazdı:

Tren konusu. 

Bunu da yanlis anladin. Tren paradoksunda bilerek iki secenek arasinda sikistiriliyorsun. Bu yanlis. Baska secenekler de var. Ama genelde ogrencilere sunulan iki secenek oluyor. Baska seceneklerden bahsetmiyoruz. Bilerek bahsetmiyoruz, bakalim alternatif yaratabiliyor mu diye bakiyoruz. Ki zaten genelde kimse 3. bir secenegi dusunmuyor. Ya X diyor, ya Y.

Tanri bunu yapmamissa o zaman tanri budur. Senin mantigin bu. Bu mantik yanlis. Kisitli, dar, anlamsiz ve sana senin mantigina bagli. 

Tanri, kesin benim mantigima goredir diyorsun.Baska secenekler de var diyorum, yok diyorsun. Yok diyerek kendi inancini ortaya koyuyorsun. Yani sen de inanclisin dostum.

Başka hangi seçenekler var?

Mantık kuralları kişiye göre değişmez. Kimse 3 x 3 = 4 etmesi için dua etmiyor mesela. :)

Şu an, Cougar yazdı:

Bak, boyle gudulerimiz var. Dogal seyler. Cunku zaten biz de dogal varliklariz. Dogada yasayan, doganin dogal parcalariyiz. Ama bu guduler icin gidip insan oldurmek sana kalmis. Tanri mi diyor, git baskasini oldur, cebindeki parayi al? Yoo. Tanri, aksini soyluyor. Benliginden siyril diyor. Bana gel diyor.

Insan, davranislari tanri tarafindan belirlenen bir kukla degil. Sen oyle saniyorsun. Yazilarini da bu mantiktan yaziyorsun. :) 

Insanda iyiligi ve kotulugu secme iradesi vardir. 

Ben diyorum ki, komsuna yardim et. Gece yagmur yagmis, agacin buyuk dallari bahcesine dusmus diyelim. Al makineyi, git o dallari kesmesine yardim et. Copu disari cikarmasina yardim et diyorum, illa ki oldurerem, oldurursem, bana bunu tanri yaptiriyor diyorsun :) Sana onu diyen tanri, bana niye tam tersini diyor?

Insan, insani oldurdu----Bunu tanri yapti, ben oldurmedim.

Insan, gitti hayat kadiniyla konmasiz iliskiye girdi, hasta oldu, belki AIDS oldu diyelim-----ben yapmadim, tanri bana dedi ki, git bunu yap ve o yuzden yaptim.

Insan gidiyor, komsusunu olduruyor, malina cokuyor----valla ben yapmadim, tanri yapti.

Insan yalan soyluyor----kim? valla ben soylemedim, tanri soyletti.

Insan, gece kafayi cekiyor, alkollu arac kullaniyor, birine carpip olduruyor.-----benim bir sucum yok. Tanri, git gece ic, alkollu arabayla da birini ez dedi. Benim bir sucum yok.

Insan, OSS'ye girecek, ama hic ders calismamiz, hergun video game oynais ve OSS'de basarili olamamis.-----valla bir sucum yok. Tanri yapti vallahi. Yemin ederim..

Goruyor musun senin mantigini?

Ben de diyorum ki, insanda kafa var kafa. Git kafani iyi seylere kullan. 

Korunmasiz iliskiye girme, hasta olabilirsin diyoruz. Yok, illaki yapacam diyorsun ve hasta oluyorsun sonra da ahh ulan bu tanri yok mu bu tanri diyorsun.

Boyle ne akil olur, ne mantik.

İçgüdüler bizi biz yapan şeyler ama eşik değeri konusunda herkes kendini refenras aldığı için diğerlerinide kendisi gibi zannediyor.

örneğin ben kimse saldırmıyorum demişsin. Eşik değerine ulaşmamış olabilirsin.

Alkol konusuda aynı. Bazı insanlar sarhoş olmadan direk uykuya geçerler çevresine zarar veremez. :)

Bazılarıda uyumaz.Hatalı kararlar verip başkalarına zarar verirler.

İnsan robot değildir demişsin insan gelişmiş bir robottur.  Ama Hormon seviyeleri konusunda kusurlar var. Bunların seviyelerini bilinçli olarak değiştiremiyorsun.

Yapay zeka örneğide var. Yapay zeka birini öldürürse suç yapay zeka mıdır? Onu kodlayan kişide midir?

Eskiden uçaklarda otobüslerde bilgisayar telefon çalıştırılmasına izin verilmiyordu. Gürültü oluşturup yanlış kara vermelerine yol açtığı için.

Bilim adamları sonra bunu engellemenin yollarını bulunca serbest oldu.

Dinlerin tanrı kurgularında bu yok. Vardır tanrının bir bildiği deyip   suçu insana atıyorlar.  

İsanın insanları günahları için kendini öldürmesi kurgusu insanların günahları işlemesine engel olmadı? Bu suçu örtbas etmek manasıda gelir.

Örneğin japonlar kendileri için değil yöneticilerini aklamak için intihar ediyorlar. 

2 saat önce, Cougar yazdı:

"Jules Verne, Mark Twain vs.  gibi yazarların eserleri bana daha çok katkı saĝlamıştır." Mesela hangi katkilari saaglamistir? Bu adamalrin kitaplari bende de var. Ben de seviyorum. O ayri. Bu kitaplari okurken mutlu olmam, dini kitaplarin yararsiz oldugu anlamina gelmez ki. Twain de beni mutlu eder, Frank McCourt da beni mutlu eder. Yada icinden cikardigim dersler olur. Incil okurum, Incil'den de guzel dersler cikaririm. Ustelik Incil dogruysa, sonsuz yasamin olur sevdiklerinle birlikte. Eger bu dogruysa, bundan daha buyuk bir "katki" olabilir mi?

Sen inanmayabilirsin ancak dinsel içerikli kitapların bana bir faydası olmadı. Orada ileri sürülen telkinlere ihtiyacım yok, çünkü kendi vicdanım ve aklım yeterli eĝriyi doĝruyu ayırmak için. Diĝer yandan sözünü ettiĝim yazarların kitaplarını okurken hem keyif aldım hem de ufkum genişledi. Bu durumda bilhassa Jules Verne´yi öne çıkarmak mümkün. En azından benim için bu böyle.

İncil doĝruysa diye yola çıkılmaz, azizim. Bak görüyorsun yine geldik inanca.:D

"dinsel kitapları yazanlar/yazdıranlar da bizim gibi insanlar" Zaten bunu inkar etmiyoruz. Kaleme alanlar insanlar. Mesajin kaynaginin tanri oldugunu soyluyorlar. Isa'nin ogrencileri, "Isa dirildi. Biz gozlerimizle gorduk" diyorlar ve olumu goze aliu yorlar. Ve bu ugurda hayatini kaybediyorlar ama yine biz gorduk diyorlar. Bu insanlarin kitaplarini ac oku, hic deliye benziyorlar mi?

Dediĝım gibi bu yaşa kadar yeterince okudum. Onların deli olması gerekmez hatta çok zeki bile olabilirler. Mevzu bu deĝil; mevzu tüm eserlerin insanların elinden çıkması. İşte tam bu nokta inancın yumuşak karnı diyebilirim.

"onların(!) inancını içeriyor." Baskalari bir seye inaniyor diye, bu o inancin sahte oldugunu kanitlamaz. 

Benim açıdan durum gayet net.

Yazanlar kim?  İnsanlar.

Bu insanlar kim?  Bir şeylere (tanrı, din, peygamber, elçi, melek, çin, şeytan vs.) inananlar.

İşte bunların kitabını okuyorsun, okuyoruz. Yani birinci derece bir kaynak yok elimizde. Bu durumda sen gerçek dersin, ben uydurma derim.

8 hours ago, kavak said:

Sen inanmayabilirsin ancak dinsel içerikli kitapların bana bir faydası olmadı. Orada ileri sürülen telkinlere ihtiyacım yok, çünkü kendi vicdanım ve aklım yeterli eĝriyi doĝruyu ayırmak için. Diĝer yandan sözünü ettiĝim yazarların kitaplarını okurken hem keyif aldım hem de ufkum genişledi. Bu durumda bilhassa Jules Verne´yi öne çıkarmak mümkün. En azından benim için bu böyle.

İncil doĝruysa diye yola çıkılmaz, azizim. Bak görüyorsun yine geldik inanca.:D

Dediĝım gibi bu yaşa kadar yeterince okudum. Onların deli olması gerekmez hatta çok zeki bile olabilirler. Mevzu bu deĝil; mevzu tüm eserlerin insanların elinden çıkması. İşte tam bu nokta inancın yumuşak karnı diyebilirim.

Benim açıdan durum gayet net.

Yazanlar kim?  İnsanlar.

Bu insanlar kim?  Bir şeylere (tanrı, din, peygamber, elçi, melek, çin, şeytan vs.) inananlar.

İşte bunların kitabını okuyorsun, okuyoruz. Yani birinci derece bir kaynak yok elimizde. Bu durumda sen gerçek dersin, ben uydurma derim.

Ben sahsen su 3 sekilde hareket ediyorum kavak:

1. Gozlem ve degerlendirme yoluyla bilgi ediniyorum.
2. Deneyim yoluyla bir taniklik/fikir/anlayis geliştiriyorum.
3. Hem ruhsal, hem mantik ile hem de bilimsel olarak bunlari bir araya getirip bir dusunceye variyorum.

Biz insanlar gercegin tamamina ulasamayiz. Tek yaptigimiz olabildigince yaklasmak.

6 saat önce, Cougar yazdı:

Ben sahsen su 3 sekilde hareket ediyorum kavak:

1. Gozlem ve degerlendirme yoluyla bilgi ediniyorum.
2. Deneyim yoluyla bir taniklik/fikir/anlayis geliştiriyorum.
3. Hem ruhsal, hem mantik ile hem de bilimsel olarak bunlari bir araya getirip bir dusunceye variyorum.

Biz insanlar gercegin tamamina ulasamayiz. Tek yaptigimiz olabildigince yaklasmak.

Benim çok daha farklı bir yöntemim olduĝu söylenemez ancak görünen köy kılavuz istemez. Dinler, kitapları ve tanrıları insan ürünüdür, çünkü her aşamada parmakları var. Benim açımdan bu böyle.  

• moderator başlığı Mormon Kitabı ve Tanrı'nın mesajı olarak değiştirdi