Jump to content

Platon faşist miydi?

BillGates

Recommended Posts

Öncelikle burada bahsettiğimiz "Faşizm" Benito Mussolini tarafından ortaya atılan bir ideoloji değil de psikolojik bir düşünce biçimi olarak ele alınmalı.

Platon, öjenik fikrini ortaya atmıştı. (Yani engelli çocukların öldürülmesi vb.)

Kendi döneminde ise Sparta şehir devletinden etkilendiğini çok iyi biliniyor.

Sparta devleti ise o dönemin Nazi Almanyasına denk. 

Felsefe konusunda uzman olmadığım için soruyorum,

Platon faşist miydi? 

5 dakika önce, BillGates yazdı:

Öncelikle burada bahsettiğimiz "Faşizm" Benito Mussolini tarafından ortaya atılan bir ideoloji değil de psikolojik bir düşünce biçimi olarak ele alınmalı.

Platon, öjenik fikrini ortaya atmıştı. (Yani engelli çocukların öldürülmesi vb.)

Kendi döneminde ise Sparta şehir devletinden etkilendiğini çok iyi biliniyor.

Sparta devleti ise o dönemin Nazi Almanyasına denk. 

Felsefe konusunda uzman olmadığım için soruyorum,

Platon faşist miydi? 

Platon faşistti.  

Faşizm insanların ortak  düşüncede birleşmesi  demektir.

Birbirine bağlanmış sopa ucunda balta ile gösterilir.

Anlamı birlikten güç doğar demek.

Ortak düşüncelere  bağlı faşizmin iyi veya kötü olması.  

Kimse kendisine zarar veren düşüncelere sahip insanlarla birleşmek istemez.

3 dakika önce, pigeon yazdı:

Kimse kendisine zarar veren düşüncelere sahip insanlarla birleşmek istemez.

Engelli insanları da "topluma zarar verdikleri ve yük oldukları" gerekçeleriyle öldürdüler.

Faşizm, Sosyal Darwinizm, Aşırı sağ, Dini köktencilik gibi düşünceler özünde sınıf ayrımına dayanır.

Cumhuriyetçi olduğunu söyleyen birinin öjenik düşüncesini ortaya atması için ya 50 IQ olması veya sahtekar olması gerekir.

Şimdi soruyorum, Platon 50 IQ müydü yoksa sahtekar mıydı? 

Şu an, BillGates yazdı:

Engelli insanları da "topluma zarar verdikleri ve yük oldukları" gerekçeleriyle öldürdüler.

Faşizm, Sosyal Darwinizm, Aşırı sağ, Dini köktencilik gibi düşünceler özünde sınıf ayrımına dayanır.

Cumhuriyetçi olduğunu söyleyen birinin öjenik düşüncesini ortaya atması için ya 50 IQ olması veya sahtekar olması gerekir.

Şimdi soruyorum, Platon 50 IQ müydü yoksa sahtekar mıydı? 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Öjenik

Engelli insanları öldürün diye bir  anlamı yok.

Sağlıkllı bireylerin üremesine izin verme var. 

Özürlü doğduktan sonra öldürmek zaten akılsız aptalca bir eylem.

Bende öjeni savunucusuyum. 

Mesela kansere yakalandım. Ötenazi ile ölmek isterim. 

Platon sahtekar İQ su düşük  biri değildi.

2 dakika önce, pigeon yazdı:

Engelli insanları öldürün diye bir  anlamı yok.

Sağlıkllı bireylerin üremesine izin verme var. 

Sadece söylemde öyle. Uygulamada öldürüyorlar.( Sparta ve Nazi Almayasında olduğu gibi.) 

Söylemde de yapılmak istenen etik değil. 

3 dakika önce, pigeon yazdı:

Bende öjeni savunucusuyum. 

Neden :) 

4 dakika önce, pigeon yazdı:

Mesela kansere yakalandım. Ötenazi ile ölmek isterim. 

Forumda kanser hastası olabilir, böyle konuşmayalım :) 

Şu an, BillGates yazdı:

Sadece söylemde öyle. Uygulamada öldürüyorlar.( Sparta ve Nazi Almayasında olduğu gibi.) 

Söylemde de yapılmak istenen etik değil. 

Şu an, BillGates yazdı:

Neden :) 

Akraba evliliğini bile bile yapan çok insan var.

Hatta bu kişiler baktıkları hayvanların akraba evliliği yapmasını istemiyorlar. Örneğin çobanlar erkekleri dışardan alırlar.

Ama kendilerine gelince  uyguluyorlar.  Sermaye  yabancılara gitmesin diye akraba evliliği yapanlar var. Peygamber evlenmiş bizde evlenelim diyenler var.

Akdeniz anemisi gibi genetik hastalıklarda aynı şekilde. Eskiden bilinmiyordu şimdi biliniyor. Ama hala evlenmelerine izin veriliyor. Neymiş insan haklarına aykırı imiş. Bile bile özürlü çocuk doğurmaya teşebbüs etmek insan hakların aykırı değil mi?

Bir de geliri olmadığı halde evlenip  çok çocuk yapanlar var. Onlarda aynı. Sağlıklı doğsalar bile Çocuklarını iyi besleyemedikleri için hastalıklara yakalanıyorlar.

Şu an, BillGates yazdı:

Forumda kanser hastası olabilir, böyle konuşmayalım :) 

Kanser sadece örnekti. Benim çevremde ölen çok var hepsi bağıra bağıra acı çekerek öldüler.

Siroz hastalığıda öyle ölene kadar seyrediyorlar seni. Ağrı kesici uyuşturucu bile vermiyorlar.

Bende ağrılarımdan dolayı ya uyuşturucu verin yada ötenazi yapın istemiştim kabul etmediler. 

Uyuşturucuyu  ağrıdan acıdan bağırdığım için vermek zorunda kaldılar. Diğer hastaları rahatsız ediyordum.

@pigeon

Öjenik uygulamasını sadece fakire fukaraya uygulayabilirsin. 

Öjenik düşüncesini savunanlar tıpkı IŞİD veya TALİBAN gibi gericidir. 

Zaten bu düşünceyi savunanlar aslında ilk Hristiyanlardır. 

PLATON konusunda ise, benim bildiğim ve anladığım kadarıyla PLATON gericiliğin babasıdır. 

Hatta Platon, DEMOKRİTOS'UN kitaplarını bulduğu heryer de yakarmış. 

Sebebi ise Demokritos'un materyalist olması. 

Bir felsefe sitesinde PLATON'un DEMOKRİTOS hakkında şöyle dediği yazıyor:

Alıntı

Bu teoriler bütün insanlar içerisinde yayıldı. İşte gençlerin dinini boş verip yasanın inanmayı emrettiği tanrıların var olmadığını söylemeleri bu yüzden. İşte devrimlerin sebebinin yattığı yer; bu teoriler insanları doğayla uyum içinde yaşamaya çağırıyorlar, ama aslında insanlara hükmetmek istiyorlar.”

Alıntı

Platon, o dönem başaramamış olsa da daha sonra Platon’un felsefesinden etkilenerek Hristiyanlığı kuran havariler, Demokritos’un tüm yazıtlarını yok etmeyi başaracaklardır. Bu nedenle 65 kadar kitap yazdığı bilinen Demokritos’un bu yazıtlarının hiçbirisi günümüze ulaşmamıştır. Bu sonuç günümüz dünyası için de ağır ve acı bir kayıptır.

Kaynak şu site

37 dakika önce, BillGates yazdı:

@pigeon

Öjenik uygulamasını sadece fakire fukaraya uygulayabilirsin. 

Öjenik düşüncesini savunanlar tıpkı IŞİD veya TALİBAN gibi gericidir. 

Zaten bu düşünceyi savunanlar aslında ilk Hristiyanlardır. 

PLATON konusunda ise, benim bildiğim ve anladığım kadarıyla PLATON gericiliğin babasıdır. 

Hatta Platon, DEMOKRİTOS'UN kitaplarını bulduğu heryer de yakarmış. 

Sebebi ise Demokritos'un materyalist olması. 

Bir felsefe sitesinde PLATON'un DEMOKRİTOS hakkında şöyle dediği yazıyor:

Kaynak şu site

Materyalizm ayrı konu öjeni ayrı bir konu. 

Platon a  konusudan hatalı düşünmüş o halde b konusunda  söyledikleri ne olursa olsun yanlıştır diyemem.

Öjeni sadece fakirlere uygulanacak diye bir kural yok o senin hüsnü kuruntun. :)

Genetik özellikler zengin fakir ayrımı yapmıyor. 

Spor ile eğitim sonraki aşama. Genetik alt yapın varsa bunlar  ile gelişme sağlayabilirsin.  

28 dakika önce, pigeon yazdı:

Materyalizm ayrı konu öjeni ayrı bir konu. 

Değil. Felsefede her şey birbiri ile bağlantılıdır. 

29 dakika önce, pigeon yazdı:

Öjeni sadece fakirlere uygulanacak diye bir kural yok o senin hüsnü kuruntun. :)

Öjenik uygulayan bir "toplum" toplum olmaktan çıkar, kast sistemi oluşur ve en sonunda zengin kesime bunu uygulayamazsın. Çünkü kast sistemi zamanla derinleşecektir. Bunun en iyi örneği Sparta toplumudur. 

Ayrıca öjeniyi savunarak köleliği ve kapitalizmi meşrulaştırıyorsun. Fark etmedim sanma :) 

36 dakika önce, pigeon yazdı:

Platon a  konusudan hatalı düşünmüş o halde b konusunda  söyledikleri ne olursa olsun yanlıştır diyemem.

Tanrıya inancı çok kuvvetli biriydi. Ölümünün ardından takipçileri onun bıraktığı fikirler ile Hristiyanlığı kurdular. 

Onun sevmediği Demokritos'un bıraktığı bütün eserleri de yok ettiler. 

37 dakika önce, pigeon yazdı:

Alıntı

Daha da ileri giderek kendi yazıtında Demokritos ve öğrencileri için şöyle söyler Platon: “Bazılarını ölümle cezalandırmak, ötekileri kırbaçlayıp zindana atmak, üçüncüleri yurttaşlık haklarından mahrum etmek, dördüncüleri yoksullukla ve devlet dışına sürgün ederek cezalandırmak gerek.”

21 dakika önce, BillGates yazdı:

Değil. Felsefede her şey birbiri ile bağlantılıdır. 

Herşey birbirine bağlantılıdır. Ama bir konuyu yanlışlamak için  başka bir konuda ki hatası öne sürülüp o konu yanlışlanmaz.

Öjeni  genetik kusurları doğal ayıklanma yerine insan  müdahelesi ile ayıklamak demek. 

21 dakika önce, BillGates yazdı:

Öjenik uygulayan bir "toplum" toplum olmaktan çıkar, kast sistemi oluşur ve en sonunda zengin kesime bunu uygulayamazsın. Çünkü kast sistemi zamanla derinleşecektir. Bunun en iyi örneği Sparta toplumudur. 

Ayrıca öjeniyi savunarak köleliği ve kapitalizmi meşrulaştırıyorsun. Fark etmedim sanma :) 

Bu da senin husnu kuruntun.

Kast sistemi öjeniden değil dokunulmazlıklardan  meydana geliyor.

Bilgiye  değil rütbeye   değer veriliyor.  

Celal Şengör bilim adamıdır. O halde "Bok yemek işkence değildir" sözü doğrudur demek gibi .

Mecliste çıkarılan kanunlar halka sorulmuyor mesela. Mecliste 2+2=5 denilse onu eleştiremezsin mesela. :)

42 dakika önce, BillGates yazdı:

Daha da ileri giderek kendi yazıtında Demokritos ve öğrencileri için şöyle söyler Platon: “Bazılarını ölümle cezalandırmak, ötekileri kırbaçlayıp zindana atmak, üçüncüleri yurttaşlık haklarından mahrum etmek, dördüncüleri yoksullukla ve devlet dışına sürgün ederek cezalandırmak gerek.”

Bu konuda kendisi ve muritleri (aklını kullanmayıp şeyh ne derse doğrudur diyenler) yanlış yapmış. :)