Jump to content

Vicdani Red Konusu

evrensel-insan

Recommended Posts

CHP nin yeni anayasa olarak tartismaya acmaya dusundugu vicdani red konusu, birey bilinci iceren bir konudur ve birey yetistiremeyen/yetismeyen toplumumuzda, vatandasin devleti icin var oldugu algisina terstir. Cunku bir vatani gorev olarak algilanmaktadir.

Halbuki bireyi icin var olan devlet anlayisinda ise gayet mantiksal bir yanasim, bireyin kendi iradesiyle karar verebilmesi ve kendi varligini ve yasamini bilincli ve farkinda olarak algilamasi konusudur.

Yani "ey Turk gencligi birinci vazifen, Turk istiklalini ilelebet korumak ve mudafa etmektir" yerine, "sen bir bireysin, senin ilk yapman gereken kendini yetistirmen, beslenmen, yasam standartin ve hak ve ozgurluklerindir ve buna sen karar vereceksin" mesajidir. Devletin, vatandasini "adam yerine koymasi" ve secimi ona birakmasidir.

Yine soru, toplumumuzun bu tip bir birey bilincli konuyu, ne kadar algilayabilicek bir duzeyde olup olmadigidir. Sonucta, vicdani red hakkini kullanan bir kisinin, cevresindeki her turlu baski, distalanma, karsiya alinma, mudahele etik ve milli degerler, inanclar v.s. soz konusudur.

Bu durumda, devletin bu vatandasini koruyucu, bilgilendirici v.s. sivil kurum ve kuruluslari olmasi ve bedava "yol gosterim/bilgilendirim" hizmeti verebilmesi ve kanunen can guvenligini ve vicdani red hak ve ozgurlugunu koruyabilmesi gerekir.

En kaba tabir ile, vicdani red'in ilk duygusal algisi "vatana ihanet, vatan hizmetinden kacma" v.s. olacaktir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

• Like 6

Her Türk asker doğar.

Türk devleti asırlardır,

"Ordu Devlet" mantığıyla yönetilmiştir.

Bizim atalarımızdan gelen budur,

aynen de devam edecektir.

Türk askerine "Küçük Muhammed" anlamına gelen

" Mehmetçik " ismi konulmuştur.

Ne kutlu bir insandır Mehmetçik.

Kahraman Türk Milletine yakışan

askerlik sistemi budur.

Vicdani red falan Türk ordusunu küçültmek

için uydurulan hikayeler.

• Like 1

Her Türk asker doğar.

Türk devleti asırlardır,

"Ordu Devlet" mantığıyla yönetilmiştir.

Bizim atalarımızdan gelen budur,

aynen de devam edecektir.

Türk askerine "Küçük Muhammed" anlamına gelen

" Mehmetçik " ismi konulmuştur.

Ne kutlu bir insandır Mehmetçik.

Kahraman Türk Milletine yakışan

askerlik sistemi budur.

Vicdani red falan Türk ordusunu küçültmek

için uydurulan hikayeler.

Hiçbir insan asker doğmaz, bebek doğar.

Ne öğrenirse, öğretilirse sonradan öğrenir.

Genlerinde cesaret, atılganlık, savaşa-kavgaya meyillilik vs. olabilir.

Bu nitelikler neye yönlendirilirse o yönde biçimlenir.

"Her Türk asker doğar" ve "Bir Türk dünyaya bedeldir" gibi akıldışı, mantıkdışı sloganlardan artık kurtulmamız gerekir.

Bunlarla kendimizi kandırmaktayız.

Ordu devlet mantığıyla, militarizmle yönetilmenin devri bitmiştir artık.

Silaha, savunmaya, savaşa harcanan paralar insana harcansa dünyada aç-yoksul kalmazdı.

"Dünyanın ve insanlığın kurtuluşunda benim de ufak bir katkım olsun" diyerek barışı savunmak ve dünyadaki vicdani red hareketlerini desteklemek gerekir.

Bu hareketler güçlenirse savaş teşvikleri azalır, savaş açmak zorlaşır, barışa yelken açılır.

Bizde nasıl olsa Her Türk asker doğduğuna göre, gönüllüler yeterli olur, çekinmeye gerek yok. :)

• Like 1

Hiçbir insan asker doğmaz, bebek doğar.

Ne öğrenirse, öğretilirse sonradan öğrenir.

Genlerinde cesaret, atılganlık, savaşa-kavgaya meyillilik vs. olabilir.

Bu nitelikler neye yönlendirilirse o yönde biçimlenir.

"Her Türk asker doğar" ve "Bir Türk dünyaya bedeldir" gibi akıldışı, mantıkdışı sloganlardan artık kurtulmamız gerekir.

Bunlarla kendimizi kandırmaktayız.

Silaha, savunmaya, savaşa harcanan paralar insana harcansa dünyada aç-yoksul kalmazdı.

"Dünyanın ve insanlığın kurtuluşunda benim de ufak bir katkım olsun" diyerek barışı savunmak ve dünyadaki vicdani red hareketlerini desteklemek gerekir.

Bu hareketler güçlenirse savaş teşvikleri azalır, savaş açmak zorlaşır, barışa yelken açılır.

Bizde nasıl olsa Her Türk asker doğduğuna göre, gönüllüler yeterli olur, çekinmeye gerek yok. :)

Yahu tarihten hiç mi ders almazsınız?

Osmanlı zayıf düştüğü anda batılıların bize yaptıklarını bilmiyor musunuz?

Ermenilerin, Yunanlıların yaptıkları?

Balkanlarda öldürülen milyonlarca Türk?

Ben size söyleyeyim Dünya'daki en barışçıl devlet Türkiye'dir.

Batılılardan barış falan beklenmez.

Eğer onlar seni sömürürse barış ister

yok eğer sömüremiyorsa o zaman vahşi yüzlerini gösterirler.

Bunun için Türkiye'nin çok güçlü olması gerekir.

Sadece insan gücü değil silah teknolojisi açısından da

muassır medeniyetlerin üstüne çıkmalıdır.

Yoksa bizi yaşatmazlar.

• Like 1

Bu konudaki olmasi geren insan ve insanlik temelli birey bilnci "Ben vicdan hakki ve ozgurlugu olarak ve inanc ve de ideoloji olarak bu hakkimi kullanir ve askerligimi yaparim, ama; eger bir baskasi vicdani red hakkini da kendi hak ve ozgurlugu, inanci ve ideolojiolarak kullanmak isterse de buna mudahele etmem ve saygi duyarim. Cunku insan haklari ve bireysel hak ve ozgurlukler olarak,vicdani red bireyin hak ve ozgurlugudur ve kullanip kullanmamakta onun insiyatifindedir" icerikli bir cumledir.

Ama dedigim gibi,bu cumle birey bilinci, farkindaligi ve insan haklari ve bireysel hak ve ozgurluklere saygi ve mudahele etmemeyi gerektirir.

Iste sorun da, zaten sadece kendini degil; baskalarini da zorlama ve onlarin hak ve ozgurluklerine mudahele etme sorunudur ve ulke toplumu ve bilinc duzeyi acisindan, bu sonucta bireyi kendi kararini almaktan alikoyan bir korku felsefesi ve suru psikolojisi sorunudur.

Sonucta bu yasanin cikmasi ve bireyin bu yasal hakkini kullanmasi insan hakkidir fakat, toplumsal kisilik ve yasam olarak ta buyuk bir risktir.

Ayni ateist bir kisinin, evladini sunnet ettirmesi gibi.

Iste devlet once sivil, sosyal kurum ve kuruluslariyla hukuk ve yol gosterim olarak boyle bir koruma/kollama yapilanmasini gerceklestirmesi gerekir.

Devlet boyle bir yapilanma kazanmadan, toplumun herhangi bir vatandasinin bu hak ve ozgurlugunu kullanmasi teoride olmasa bile,pratikte buyuk bir risk ve korku tasimaktadir.

Bu da vatandasin birey bilinci kazanmasinin onundeki en buyuk sorun ve engeldir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

• Like 1

Bu konudaki olmasi geren insan ve insanlik temelli birey bilnci "Ben vicdan hakki ve ozgurlugu olarak ve inanc ve de ideoloji olarak bu hakkimi kullanir ve askerligimi yaparim, ama; eger bir baskasi vicdani red hakkini da kendi hak ve ozgurlugu, inanci ve ideolojiolarak kullanmak isterse de buna mudahele etmem ve saygi duyarim. Cunku insan haklari ve bireysel hak ve ozgurlukler olarak,vicdani red bireyin hak ve ozgurlugudur ve kullanip kullanmamakta onun insiyatifindedir" icerikli bir cumledir.

Ama dedigim gibi,bu cumle birey bilinci, farkindaligi ve insan haklari ve bireysel hak ve ozgurluklere saygi ve mudahele etmemeyi gerektirir.

Iste sorun da, zaten sadece kendini degil; baskalarini da zorlama ve onlarin hak ve ozgurluklerine mudahele etme sorunudur ve ulke toplumu ve bilinc duzeyi acisindan, bu sonucta bireyi kendi kararini almaktan alikoyan bir korku felsefesi ve suru psikolojisi sorunudur.

Sonucta bu yasanin cikmasi ve bireyin bu yasal hakkini kullanmasi insan hakkidir fakat, toplumsal kisilik ve yasam olarak ta buyuk bir risktir.

Ayni ateist bir kisinin, evladini sunnet ettirmesi gibi.

Iste devlet once sivil, sosyal kurum ve kuruluslariyla hukuk ve yol gosterim olarak boyle bir koruma/kollama yapilanmasini gerceklestirmesi gerekir.

Devlet boyle bir yapilanma kazanmadan, toplumun herhangi bir vatandasinin bu hak ve ozgurlugunu kullanmasi teoride olmasa bile,pratikte buyuk bir risk ve korku tasimaktadir.

Bu da vatandasin birey bilinci kazanmasinin onundeki en buyuk sorun ve engeldir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Birey birey birey...

Devlet ne olacak?

Bence Türkiye gibi ülkelerde

bireyden ziyade devlet önemli.

Avrupayla kıyaslamayın.

• Like 1

evrensel-insan ve pante'nin yaklaşımlarına katılıyorum. Avrupa'da Almanya vb. ülkelerde askerlik yerine sivil görev alma imkânı var, bu Türkiye'ye getirilirse sorun çözülür bence, askerlik yapmak istemeyenler topluma bu şekilde katkıda bulunabilirler.
  • Like 1

Saygideger terzaghi;

Devlet nedir/kimdir?

Askerlikte devletin bir hizmet kurumu olarak diger meslekler gibi eleman yetistirir, alir ve maas oder.

Isteyen de bu devlet kurulunda verilen goreve gore calisir.

Saygilarimla;

evrensel-insan

Siz iyice Türkiye'yi otlaştırmak peşindesiniz.

Her kavramın içini boşaltmak peşindesiniz.

Size göre "şehitlik" ve "gazilik" de bir anlam ifade etmiyor.

İstiklal Harbine katılanlar bunu para için mi yaptı?

Çanakkale Savaşına katılanlar için bu bir " iş " miydi?

Bu ülke bu savaşlara katılan kahramanlar sayesinde ayakta.

Değerli dostum bazı şeyler " sembollerle " yaşar.

Siz " Mehmetçik " kavramını ortadan kaldırır

yerine " profesyonel asker " kavramını getirirseniz

bu toplumun içini boşaltırsınız.

Zaten çoğu gelenek, görenek, kutsal

bu batılılaşma uğruna eridi gitti.

Bari bir askerlik kalsın.

Bari bu kutsala dokunmayın.

• Like 1

İstiklal Harbine katılanlar bunu para için mi yaptı?

Çanakkale Savaşına katılanlar için bu bir " iş " miydi?

Bu ülke bu savaşlara katılan kahramanlar sayesinde ayakta.

Değerli dostum bazı şeyler " sembollerle " yaşar.

Siz " Mehmetçik " kavramını ortadan kaldırır

yerine " profesyonel asker " kavramını getirirseniz

bu toplumun içini boşaltırsınız.

Zaten çoğu gelenek, görenek, kutsal

bu batılılaşma uğruna eridi gitti.

Bari bir askerlik kalsın.

Bari bu kutsala dokunmayın.

tam olarak bir dinazorsun hemde en eskilerinden fakat profesyonel askerliği üstüne basa basa getirmeye çalışan

senin kayıtsız şartsız teslim olduğun ak iktidarın bunu nasıl görmessin hayret.

• Like 1

İşine geldiği zaman amerika karşıtısın işine geldiğinde amerikan davulu çalarsın. Ahhh siz feodal kökenliler yokmusnuz siz.

Bir Makedon olarak askerlik yapmayı istemiyorum ve vicdani ret hakkı en demokratik haklardan biridir.

Bir makedon olarak seçme ve seçilme hakkınızıda alabilir bu millet.Bu da demokratik bir haktır ve Lozana göre tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.

Sor bakalım hangisi Türk. :)

evrensel-insan ve pante'nin yaklaşımlarına katılıyorum. Avrupa'da Almanya vb. ülkelerde askerlik yerine sivil görev alma imkânı var, bu Türkiye'ye getirilirse sorun çözülür bence, askerlik yapmak istemeyenler topluma bu şekilde katkıda bulunabilirler.

Bu konular yirmi yaşındaki veletleri aşan bir konudur, önce dünya tarihi bilmeyi gerektirir.

• Like 1

Bir makedon olarak seçme ve seçilme hakkınızıda alabilir bu millet.Bu da demokratik bir haktır ve Lozana göre tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.

İkisi aynı şey değil ki.Seninde dediğin gibi seçme ve seçilme bir "haktır".Ben bu ülkeye hizmet ediyorsam,vergimi düzenli veriyorsam,kanunlara saygılıysam beni yönetenleri seçmekte en doğal hakkımdır.Ama askerlik öyle değil.Devlet bana bu işi zorla dayatıyor.Benim yerime karar veriyor.Üstelik ülkede savaş durumu yok birşey yok.

Zaten bu bir meslek olmalı.Nasıl herkes polis olamıyor askerde olmamalı.Belirli bir ücret karşılığı yapılan profesyonel bir iş olmalı.

• Like 1

İşine geldiği zaman amerika karşıtısın işine geldiğinde amerikan davulu çalarsın. Ahhh siz feodal kökenliler yokmusnuz siz.

Militarizme, ordunun devleti yönetmesine karşı çıkmanın neresi Amerikancılık?

Amerikancı olmamak için askeri yönetimleri, darbeleri mi savunmak lazım!

Tersine hepsinin ardında ABD var.

• Like 1

İkisi aynı şey değil ki.Seninde dediğin gibi seçme ve seçilme bir "haktır".Ben bu ülkeye hizmet ediyorsam,vergimi düzenli veriyorsam,kanunlara saygılıysam beni yönetenleri seçmekte en doğal hakkımdır.Ama askerlik öyle değil.Devlet bana bu işi zorla dayatıyor.Benim yerime karar veriyor.Üstelik ülkede savaş durumu yok birşey yok.

Zaten bu bir meslek olmalı.Nasıl herkes polis olamıyor askerde olmamalı.Belirli bir ücret karşılığı yapılan profesyonel bir iş olmalı.

Bu düşünceyi tekrar edenlerin hepsi israilde askerlik yapıyor. :)

Makedon ordularına karşı savaşa girsek ne olacak :) veya bir kürt kürdistan kurulursa kürdistanda yaşayan kürt olmayan kişiler için vicdani red diyebilecekmi. :)

Ne derim hep , tarih sahnesinin tek bir gerçeği vardır ; Ulusların var olma savaşı, aksini iddia eden yahudi marks gelsin kıçımı öpsün. :)

Militarizme, ordunun devleti yönetmesine karşı çıkmanın neresi Amerikancılık?

Amerikancı olmamak için askeri yönetimleri, darbeleri mi savunmak lazım!

Tersine hepsinin ardında ABD var.

Konuları harmanlayıp birbirine karıştırma yaşlı panter, karşında dilaver yok, sökmez. :)

• Like 1

• 3 hafta sonra...

Bunun benim için ne büyük şeref olduğunun farkında mısın?

Uğruna kıçınızı yırtacağınız bol bol taş ve toprağınız var, kına yakın. :lol:

Sonra bir kaç santimlik bir kurşunla bok yoluna gidersiniz.

Namus ve şerefiniz tam olarak hikayenin neresinde kalıyor, ben orayı kaçırıyorum her seferinde :)