Jump to content

Kurani Kerim ve bigbang teorisi

mucahit

Recommended Posts

6 saat önce, mucahit yazdı:

1.Evvela,İbni Sina ve İbni Rüst hakkında çok fazla bilgim yok,arastıracağım

2.iyi,güzel diyorsun da neden bu kanunlar islam alimlerine gelince değişiyor,mesela:Kara delik teorisini ortaya atan kim?Albert Einstein.

Bu teoriyi araştırmalarla doğrulayan kim ve ya kimler? İsmini bile bilmiyoruz.Neden?

Neden Allah ilk once onu sadece teori olarak ortalığa atan adam geliyor?neden onu Louis Pasterin yaptigi gibi araştırmalarla ortaya koyan adam ve ya adamların ismini bile bilmiyoruz?

Mesela şöyle de ola bilirdi,biyoloji kitaplarında Akşemsettin Hazretlerini bu fikri ilk kez ortaya atan adam gibi,Louis Pasteri de ilk kez aşıyi bulan adam gibi göstere bilirdiler,ama boyle olmadı,her ikisi Louis Pasterin üzerinden öğretildi.Umarim fikrimi izah etmeyi başarmışımdır.

değişen bir şey yok, sen sanki müslümanları gizlemeye çalışıyorlarmış gibi zannediyorsun. kitaplarda akşemsettin gibi alimlerden bahsetmemesi mi yani mesele. her yerde bunları ilk şu alimler keşfetmiştir yazsın tamam. o dönem yaşayan müslümanlar senin verdiğin örnekteki kişilerin bile bazılarını kafir addederken, 70 yaşındaki adamları sürgün edip şehirden kovarken, o kişileri ders diye okutan da yine avrupaydı.

Tekrar söylersem belki daha iyi anlaşılır. hiç kimse "müslüman olup da bilimde bir şey ortaya koyan insan yoktur" demiyor, sen sanki böyle diyoruz gibi anlayıp tarihten bireysel örnekler vererek haklı çıktığın zannına kapılıyorsun. 

ben diyorum ki, eğer kuran bu kadar bilimsel bir kitap ise bunun şekillendirdiği toplumun tarihi bilim adamına boğması lazım, şunu ilk müslümanlar buldu demek bir şey değiştirmiyor ki, bugün her milletin tarihinde böyle kişiler var, sıfırı hintler buldu hinduizm en büyük, olmuyor işte. senin iddianın doğru olması için bugün g8 ülkelerinin müslüman ülkeler olması gerekiyordu. 

"Maç olmuş 9-1, hala sizin takımın ilk devrede attığı golü gösterip, bizim takımın kramponlarının özel güçleri var dediğinde insanların ikna olmasını bekliyorsun. maçı izleyen kimse buna ikna olmayacaktır, söyleyeyim. sen yine de buna inanabilirsin, ama bu düşünce tarzında israr etmek, inat etmek geçmişten nasıl islam ülkelerini şu anki noktaya getirdiyse ilerde de pek farklı olmayacaktır...

6 saat önce, mucahit yazdı:

2.iyi,güzel diyorsun da neden bu kanunlar islam alimlerine gelince değişiyor,mesela:Kara delik teorisini ortaya atan kim?Albert Einstein.

Bu teoriyi araştırmalarla doğrulayan kim ve ya kimler? İsmini bile bilmiyoruz.Neden?

eğer özel olarak kara delikleri kim doğrulamıştır diye araştırırsan gayet kolay isimlere de ulaşabilirsin internette, ancak genelde kalabalık grupların katkısı olduğunda medyada labaratuvar ya da kurumun ismi ile bahsedilir, CERN doğruladı gibi. ki bilim camiasında bilinmek önemlidir o insanlar için popüler kültürde değil zaten. islam alimlerine gelince değişen bir şey var demişsin kara delikleri islam alimleri doğruladığını iddia etmiyorsundur herhalde, bu durumda müslüman olmayanlardan da bahsetmeyip geri plana attıkları oluyormuş demekki, ortada bir çifte standart olmadığını kendin göstermişsin.

19 saat önce, mucahit yazdı:

1.Atmosfer dünyanın yüzeyine doğru uzanan gaz tabakasıdır ve bundan dolayı yer küresine aittir.Yani onu göğe ait etmek yanlıştır

Bu örneği kuranda net olarak anlatılmadığı için verdim. 

İster göğe ait olsun ister yere ait olsun birşey farketmiyor. Önemli olan yer gök bitişik idi kelimesinden 

2.Bilim dinlerle ilgilenmez.İster semavi dinler olsun,ister panteizm gibi inançlar olsun bu değişmez.Yani din panteizmi desteklemez.Tam tersine bilimle panteizmin çeliştiği noktalar vardır,mesela,bilim tanrının varlığı ve ya yokluğunu bulmayı amaçlamazken,panteizm kainatın bir tanrı olduğunu soylemektedir.Söylemek istediğim eğer bilimle konuşacaksak,panteizmi konuya dahil etmek doğru olmayacaktir(sen neden islamı dahil ediyorsun diye sora bilirsin,ben panteizmdeki gibi sadece inanışı baz almıyorum.Ben islamdakı bilimsel gerceklerle konusuyorum)

Bilim dinin ölçülebilir veri içermeyen kısımları ile ilgilenmez. Tanrılar cennet, cehennem, cinler melekler vb .

İslam dini veya diğer dinlerinde ölçülebilir veri içermeyen cümlelerini bilim ile ilişkilendirme hatasını yapan sensin. :)

Sadece yer gök bitişik idi  cümlesinden big bangi çıkartıyorsunuz. Bu yeni başlamadı 50 senedir ortaya sürülüp sürülüp duruyor.

Gökyüzünün cam fanus gibi çizimlerini görmezden geliyorsunuz. 

3.Şimdi bak,ALLAH canlıların sudan yaratıldığını söylüyor(ALLAH insanı topraktan yarattığını söyluyor diye itiraz ede bilirsin,halbuki ALLAH ilk insan olan Hz.Ademi topraktan,Hz. Havvayı Hz.Ademden,onların neslini ise sudan yaratmıştır)insan organizmasının yarısından çoğu sudan oluşmaktadır,ama bu gerçeğin varlığı insan organizmasında yukarda saydığın elementlerin olmadığını söylemeye esas vermiyor ve yukarda saydığın elementlerin sudan yaratıldığına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur,dolayısıyla,insan sudan yaratıldı ve bu elementler yaratılıştan sonra ortaya çıktı.

Tamamda insan yapısında su  veya toprak elementlerinin bulunduğunu  gözlemleyen herkes bilir.

Element analizi yapamadıkları için isimlerini veremez sadece. 

O devirde ne biliniyorsa o yazılmış kuranda.  :)

2 dakika önce, pigeon yazdı:

Bu örneği kuranda net olarak anlatılmadığı için verdim. 

İster göğe ait olsun ister yere ait olsun birşey farketmiyor. Önemli olan yer gök bitişik idi kelimesinden 

Bilim dinin ölçülebilir veri içermeyen kısımları ile ilgilenmez. Tanrılar cennet, cehennem, cinler melekler vb .

İslam dini veya diğer dinlerinde ölçülebilir veri içermeyen cümlelerini bilim ile ilişkilendirme hatasını yapan sensin. :)

Sadece yer gök bitişik idi  cümlesinden big bangi çıkartıyorsunuz. Bu yeni başlamadı 50 senedir ortaya sürülüp sürülüp duruyor.

Gökyüzünün cam fanus gibi çizimlerini görmezden geliyorsunuz. 

Tamamda insan yapısında su  veya toprak elementlerinin bulunduğunu  gözlemleyen herkes bilir.

Element analizi yapamadıkları için isimlerini veremez sadece. 

O devirde ne biliniyorsa o yazılmış kuranda.  :)

Kuran insanların daha kolay bir şekilde anlaması için her kesime göre konuşmuştur,o devirde en iyi şekilde bilimi benimseyenler bile Karbon,Azot gibi maddelerden konuşulsa anlayamıyacaktı,o yüzden açik açik konusulmasa da kuranın içinde elementlerden bahsedildigine dair videoları seyretmeni oneriyorum

Ayrıca o ilişkilendirme hatama misal getirirsen sevinirim

23 dakika önce, reichminister yazdı:

değişen bir şey yok, sen sanki müslümanları gizlemeye çalışıyorlarmış gibi zannediyorsun. kitaplarda akşemsettin gibi alimlerden bahsetmemesi mi yani mesele. her yerde bunları ilk şu alimler keşfetmiştir yazsın tamam. o dönem yaşayan müslümanlar senin verdiğin örnekteki kişilerin bile bazılarını kafir addederken, 70 yaşındaki adamları sürgün edip şehirden kovarken, o kişileri ders diye okutan da yine avrupaydı.

Tekrar söylersem belki daha iyi anlaşılır. hiç kimse "müslüman olup da bilimde bir şey ortaya koyan insan yoktur" demiyor, sen sanki böyle diyoruz gibi anlayıp tarihten bireysel örnekler vererek haklı çıktığın zannına kapılıyorsun. 

ben diyorum ki, eğer kuran bu kadar bilimsel bir kitap ise bunun şekillendirdiği toplumun tarihi bilim adamına boğması lazım, şunu ilk müslümanlar buldu demek bir şey değiştirmiyor ki, bugün her milletin tarihinde böyle kişiler var, sıfırı hintler buldu hinduizm en büyük, olmuyor işte. senin iddianın doğru olması için bugün g8 ülkelerinin müslüman ülkeler olması gerekiyordu. 

"Maç olmuş 9-1, hala sizin takımın ilk devrede attığı golü gösterip, bizim takımın kramponlarının özel güçleri var dediğinde insanların ikna olmasını bekliyorsun. maçı izleyen kimse buna ikna olmayacaktır, söyleyeyim. sen yine de buna inanabilirsin, ama bu düşünce tarzında israr etmek, inat etmek geçmişten nasıl islam ülkelerini şu anki noktaya getirdiyse ilerde de pek farklı olmayacaktır...

Ben anlatsam da anlamiyorsun,sabahtan bu siteye mesaj yazmaktan ellerim yoruldu.

Sorunun cevabına gelince diğer arkadaşlarına verdiğin cevap seninde cevabını ahate ediyor,bilmiyorum okudunmu okumadinmi,yine yaşıyorum buraya

Burada bilinmesi gereken şey Kuran her asrın fehmine uyğun anlaşılma özelliğindedir.İnsanların anlama kapasiteleri ve ihtiyaçları yanında siyasi,kulturel,coğrafi və sosyal faktörlerin etkisi söz konusu dur.Zaten evrensel olduğu söylenen kitap için de bu faktörlerin etkisi kaçınılmazdır.Bu nedenle bazı vahiylerde muhatapların anlayabilecegi ve her mertebeden insanı tatmin edecek şekilde açık ve yakın ifadeler kullanilirken,bazılarında da teşbihler ve yoruma açık anlatımlar söz konusudur.Dolayisiyla dinamik bir yapıya sahip olan ilahi mesajdan herkesin kendi kabiliyet ve anlayışı ölçüsünce faydalanma imkanı bulunmamaktadir.Mesela Enbiya suresinde 32.ayette:"Biz gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık..."buyruluyor.Kuranin ilk muhataplarina göre kuranın korunmasi cin ve şeytanların melei alada olup bitenden haberdar olmamalarıni engellemesi demekti,halbuki günümüzde dünyayı saran atmosferin hayata verecek ışık və gök cisimlerinden korunmuş olması demek.Umarim anlasilmistir.

21 saat önce, mucahit yazdı:

Bakın,ayetleri doğru bir şekilde araştırmamış gelip yanıt veriyorsunuz,burada ALLAH şöyle söylüyor:"Yeryüzüne onları sarsmasın diye sağlam dağlar yerleştirdik..."yani burada gökyüzünden bahsetmiyor ve havanın dağlar sayesinde yere düşmemesi diye birşeye asla işaret edilmemiştir,lütfen doğru araştırmamış yanıt vermeyin,gökyüzünden 32. ayette sözediliyor,burada da siz yazdıklarınızdan hiçbirine işaret edilmiyor.Ayet şöyle:"Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık..." Burada ise ikinci bir bilimsel mucizeyle karşılaşıyoruz.Burad dünyamızı uzaydan gelen zararlı cisim ve dalgalara karşı koruyan tavandan bahsediliyor--->1. BURADA İZAH ETTİĞİM GİBİ,AYET TAMAMEN BİLİME UYGUN VE İÇİNE ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ HİÇBİR OLMAYAN,YALAN BİRŞEY KATILMAMIŞTIR.SADECE ARKADAŞ AYETİ DOĞRU ANLAMAMIŞ VE YA ANLAMAK İSTEMEMİŞ

Benim hakkımda bunu araştırmamış sunu araştırmamış diye yazma.

Eskiden araştırdım herşeyi aklımda tutamam.

Dağlar sarsıntıyı engellemez.

Aksine dağ sıraları ve derin vadilar kıta sahanlıklarının birbirlerine çarpıştığı yerlerde oluşur.

Deprem merkezleride hep buralarda. :)

yeryuzundeki-buyuk-deprem-kusaklari.jpg

Konu başlığın bu değil ama neyse.

Gökyüzünü korunmuş tavan benzetmesini  göktaşlarının korumasına yorma. 

Dünyaya zarar veren bir sürü göktaşı var.

21 saat önce, mucahit yazdı:

2.BİGBANG TEORİSİ HALA DİGER TEORİLER İCİNDE EN COK İTİBAR GORENİDİR VE BİLİME EN UYGUN OLANİDİR.EVRENİN GENİSLEDİGİ İNKAR EDİLEMEYECEK BİR GERCEKTİR VE BU GENİSLEMENİN HALA DEVAM ETMESİ BİLİMSEL CALİSMALARLA DOGRULUK KAZANMİSTİR

BİR AĞAÇ MİSALİ İLE DEVAM EDEYİM:NASİLKİ KOS KOCA BİR AĞAÇ KUCUCUK BİR TOHUMDAN MEYDANA GELİYOR,KAİNATIN DA TOHUM MİSALİ SÜPER YOGUN MADDE DENİLEN NOKTA KADAR BİR MADDEDEN MEYDANA GELMESİ GAYET GECERLİ BİR TEORİDİR,YANİ SUREKLİ BUYUYEN BİRSEYİN BİR BASLANGİCİNİN OLMASİ FİKRİ GAYET MANTİKLİDİR.(ALLAHtan BASKA HERSEYİN BASLANGİCİ VARDİR)

3.BU TERMODİNAMİĞİN l YASASIDIR VE KAİNATİN YARATİLDİGİ NOKTANİN NASİL YARANDİGİNİN BU TEORİYLE ÇELİŞTİĞİ SOYLENİYOR,İSTE ASLİNDA BU CELİSKİ YUCE ALLAHİN VARLİGİNİ TAM OLARAK İSPAT EDİYOR.NASİLKİ EVE GİRDİGİNDE SOFRADA DURAN YEMEGİN TESADUFEN ORADA YOKTAN VAR OLDUGUNU,HİCKİMSENİN YAPMADİGİNİ DUSUNMEK NE KADAR MANTİKSİZSA,SUPER YOGUN MADDENİN DE TESADUFEN OLUSTUGUNU SOYLEMEK O KADAR MANTİKSİZ.İSTE BU DUSUNCE İNSANİ O NOKTAYİ YOKTAN VAR EDEN BİR KUDRETİN,YANİ ALLAHİN VAR OLDUGUNU BOYLECE İSPAT EDİYOR.

Genişlemenin biri sürü çeşidi var.

Doğrusal genleşme üstel genleşme vb diye gider.

Big bang  başlangıcı boyutsuz noktada olabilir boyutlu bir şekildede olabilir.

Bigbang öncesi evren modelleride var. Onlar termodinamik yasalar ile uyumlu.

Çünkü onlar hiçlikten başlatmıyor.

ALLAH da hiçlikten yarattığı için  hem termodinamik yasalara uymaz hemde mantık kurallarına. 

Eğer ALLAH var olan birşeyden  yarattı derseniz bu sefer ihlas süresi ile çelişmiş olursunuz. :)

İhlas süresi termodinamik yasalara uymaz.  

Doğurmamış doğurulmamıştır diyor. O zaman evrenin ilk maddesi enerjisi nerede? Mekan nerede? :)

İlk önce babasını,sonra annesini,sonra amcasını,hayatı boyu 6 çocuğunu kendi eliyle mezara koydu,defalarca taşlandi,sövüldü,kovuldu,ana yurdundan sürgün edildi.hickimse ona inanmadı,yanlız kaldı
bunlar benim için bir ömür boyu değil sadece sıradan bir gün😀

daha önce bileğimi de kestim ama yine de güzel konuşuyorsun bakalım sonu nereye varacak 

30 dakika önce, mucahit yazdı:

Kuran insanların daha kolay bir şekilde anlaması için her kesime göre konuşmuştur,o devirde en iyi şekilde bilimi benimseyenler bile Karbon,Azot gibi maddelerden konuşulsa anlayamıyacaktı,o yüzden açik açik konusulmasa da kuranın içinde elementlerden bahsedildigine dair videoları seyretmeni oneriyorum

Ayrıca o ilişkilendirme hatama misal getirirsen sevinirim

Verdiğin ayetlerde Sema yerine Alem demeliydi.

Sadece yer ile göğün bitişik olmasından big bang bu yüzden çıkartılamaz.

Bitişik ile ne kastedildiğide belli değil. Tekillik mi yoksa yanyana gelme mi? Big bangde tekillik var. Herşey boyutsuz bir noktada bir olduğu durum yani.

Sema sadece görünen gökyüzünü temsil eder. Evrenin tamamını değil.

https://www.osmanlicaturkce.com/?k=sema&t=%40

• Sema
    • Gök yüzü. Asuman. Gök.
    • Her şeyin sakfı.
    • Gölgelik.
    • Bulut ve emsali örtü. (Resul-i Ekrem'den (A.S.M.) şöyle rivayet olunmuştur. Sema'ya uruç buyurdukları zaman kale burçları gibi bir mevkide bir takım melâike görmüştü. Bunlar birbirlerinin yüzüne doğru, mütekabilen yürüyüp gidiyorlardı. Bunlar nereye gidiyorlar diye Resul-i Ekrem (A.S.M.) Cebrâil'e (A.S.) sordu. Cebrâil: Bilmiyorum. Ancak yaratıldığımdan beri ben bunları görürüm ve evvel gördüğümün bir tânesini bir daha görmem dedi. Onlardan birine, ikisi birden: "Sen ne zaman halk olundun" diye sordular. O da: "Bilmiyorum. Ancak Cenab-ı Hak her dörtyüz bin senede bir yıldız halk eder. Ben yaratıldığımdan beri de dörtyüz bin yıldız halk etti" diye cevap verdi. Melâikenin kesretini ve kudret-i ezeliyenin vüs'at-ı tecelliyatını anlamalı... E.T.)

https://www.osmanlicaturkce.com/?k=alem&t=%40

Âlem
  • Bütün cihan. Kâinat.
  • Dünya.
  • Her şey.
  • Cemaat.
  • Halk.
  • Cemiyet. Dehr.
  • Hususi hal ve keyfiyet.
  • Bir güneş ile ona tâbi olan ve etrafında devreden seyyarelerin teşkil ettiği dâire. (Cenab-ı Haktan gayrı mahlukata Âlem denmesi, mucidi olan Zât-ı Ecelle ve A'lâ Hazretlerini bilmeğe delâlette vesile olduğuna mebnidir. L.R.) (Semâvatta binler âlem var. Yıldızların bir kısmı her biri birer âlem olabilir. Yerde de her bir cins mahlukat, birer âlemdir. Hatta her bir insan dahi küçük bir âlemdir. (

37 dakika önce, mucahit yazdı:

Ben anlatsam da anlamiyorsun,sabahtan bu siteye mesaj yazmaktan ellerim yoruldu.

Sorunun cevabına gelince diğer arkadaşlarına verdiğin cevap seninde cevabını ahate ediyor,bilmiyorum okudunmu okumadinmi,yine yaşıyorum buraya

Burada bilinmesi gereken şey Kuran her asrın fehmine uyğun anlaşılma özelliğindedir.İnsanların anlama kapasiteleri ve ihtiyaçları yanında siyasi,kulturel,coğrafi və sosyal faktörlerin etkisi söz konusu dur.Zaten evrensel olduğu söylenen kitap için de bu faktörlerin etkisi kaçınılmazdır.Bu nedenle bazı vahiylerde muhatapların anlayabilecegi ve her mertebeden insanı tatmin edecek şekilde açık ve yakın ifadeler kullanilirken,bazılarında da teşbihler ve yoruma açık anlatımlar söz konusudur.Dolayisiyla dinamik bir yapıya sahip olan ilahi mesajdan herkesin kendi kabiliyet ve anlayışı ölçüsünce faydalanma imkanı bulunmamaktadir.Mesela Enbiya suresinde 32.ayette:"Biz gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık..."buyruluyor.Kuranin ilk muhataplarina göre kuranın korunmasi cin ve şeytanların melei alada olup bitenden haberdar olmamalarıni engellemesi demekti,halbuki günümüzde dünyayı saran atmosferin hayata verecek ışık və gök cisimlerinden korunmuş olması demek.Umarim anlasilmistir.

asıl ben yoruldum ben.

senin bu dediğine bizim köyde yorumlama deniyor.

her canlıyı sudan yaratmıştır ayetini getirdin ve bunun insanın %60 sudan oluşmasına referanstır dedin. hadi bunun o devirde anlaşılamaması mümkündü diyelim, iş bu ya, birkaç yıl sonra suyla hiç alakası olmayan organizmalar keşfedilirse ne olacak ??

cevabı ben söyleyeyim, bir şekilde ayetin aslında anlatmak istediğinin bambaşka olduğu iddia edilecek.

insanlar bir şey ortaya koyup keşifler yaptıkça, bak bu ayette önceden bunu anlatmıştı deniyor, eee madem o ayette ondan bahsediyordu neden sen bulmadın diyince de insanlığın idraki henüz müssait değildi, herkesin anlaması aynı değil vs. bahane bunlar itiraf edemiyorsun.

yahu bu kadar şeyi bulan adamlar uzaylı mı? onlar elinde kuran olmadan bilimde bu kadar devrim yapıyor, sen elinde böylesi bilimsel bir kitap olduğunu iddia ediyor, ama zamanı gelmeden anlaşılamazdı deyip mantıklı cevap verdiğini düşünüyorsun.

1 saat önce, pigeon yazdı:

Aksine dağ sıraları ve derin vadilar kıta sahanlıklarının birbirlerine çarpıştığı yerlerde oluşur.

ALLAH da hiçlikten yarattığı için  hem termodinamik yasalara uymaz hemde mantık kurallarına. 

Eğer ALLAH var olan birşeyden  yarattı derseniz bu sefer ihlas süresi ile çelişmiş olursunuz. :)

Doğurmamış doğurulmamıştır diyor. O zaman evrenin ilk maddesi enerjisi nerede? Mekan nerede? :)

😂🤦Ya işte bilimin sınırlı olduğu ortaya çıkıyor bu sözlerden,insanlar ne kadar çabalasada buldukları teoriler hep bilimle çelişkili olacak,benim sözlerimden islamın anlatimiyla bigbang tam üst üste düşüyor gibi çıkıyor,ama ALLAHın üstlendiği yaratışın bigbangdan bir farkı var,bilim o noktanın nereden geldiğine bir açıklama getiremiyor,ama ALLAH onu kendisinin yarattığını söyluyor,İslama inanmadığınız için sizde buradan otesi yok

Ayrıca dağlar olan yerde deprem olur fikri tamamen yanlış,bir arkadaşına cevap yazdım bu konuda,girip diğer mesajları da okusaniz bana defaatle aynı şeyleri soylemezsiniz,nasılki yaralı olan yerde ambulans oluyorsa ve bu ambulans buraya geldiği için yaralandı demek ne kadar sacmaysa,dağlar olduğu için deprem çok oluyor demek cahilliktir,nitekim dağlar depremin neticesidir ve depremin olası şiddetini en aza indirmekle yükümlüdür.Celal şengör bilim adamı diye her dedigine inanmayın

2015 te Nepalde şiddetli bir deprem oldu,çok fazla can kayibi bekledikleri bir vakit çok az bir kayipla depremi atlattilar,bilim adamları bunu sebebinin dağların depremin şiddetini azalttigi olarak acikladi

9 dakika önce, reichminister yazdı:

asıl ben yoruldum ben.

senin bu dediğine bizim köyde yorumlama deniyor.

her canlıyı sudan yaratmıştır ayetini getirdin ve bunun insanın %60 sudan oluşmasına referanstır dedin. hadi bunun o devirde anlaşılamaması mümkündü diyelim, iş bu ya, birkaç yıl sonra suyla hiç alakası olmayan organizmalar keşfedilirse ne olacak ??

cevabı ben söyleyeyim, bir şekilde ayetin aslında anlatmak istediğinin bambaşka olduğu iddia edilecek.

insanlar bir şey ortaya koyup keşifler yaptıkça, bak bu ayette önceden bunu anlatmıştı deniyor, eee madem o ayette ondan bahsediyordu neden sen bulmadın diyince de insanlığın idraki henüz müssait değildi, herkesin anlaması aynı değil vs. bahane bunlar itiraf edemiyorsun.

yahu bu kadar şeyi bulan adamlar uzaylı mı? onlar elinde kuran olmadan bilimde bu kadar devrim yapıyor, sen elinde böylesi bilimsel bir kitap olduğunu iddia ediyor, ama zamanı gelmeden anlaşılamazdı deyip mantıklı cevap verdiğini düşünüyorsun

Şu anda bu dedigini destekleyen bulgu bulunamdigina gore,gelecekte Kuranla celisecek bir organizma bulundugunda o zaman,hala yaşarsam(ki asla mümkün değil celiski olması meselesi)o zaman tartisiriz

58 dakika önce, Frankenstein yazdı:

İlk önce babasını,sonra annesini,sonra amcasını,hayatı boyu 6 çocuğunu kendi eliyle mezara koydu,defalarca taşlandi,sövüldü,kovuldu,ana yurdundan sürgün edildi.hickimse ona inanmadı,yanlız kaldı
bunlar benim için bir ömür boyu değil sadece sıradan bir gün😀

daha önce bileğimi de kestim ama yine de güzel konuşuyorsun bakalım sonu nereye varacak 

Allah hidayet etsin,dostum,ALLAHa güven hersey güzel olacak,böyle intihar eylemlerinden de uzak dur

1 saat önce, pigeon yazdı:

VALLAHi dedkilerinizin hepsi ALLAHın varlığını tasdik ediyor,sadece anlamıyorsunuz demiyorum,anlamak istemiyorsunuz.İşte sorguluyorsunuz o ilk madde nereden geldi diye,ama onu yaratan kudreti kabul etmiyorsunuz,sorun bu sadece,o kadar misallerle yakinlastirdim,yani sen evin içinde eskiden gormedigin bir eşya gördüğünde aaa sen burada yoktanmı var oldun?diye eşyayla konuşmuyorsun ne de düsünmuyorsun,hemen ev ahalisinden birine soruyorsun bunu buraya kim koydu?ama içinde yaşadığın dünyayı buraya koyan,sana hergün ona isyan etmene rağmen yemek veren nefes,su,görme,duyma kabiliyeti veren ALLAHı inkar ediyorsun.Aklım almıyor vAllahi

36 dakika önce, mucahit yazdı:

Şu anda bu dedigini destekleyen bulgu bulunamdigina gore,gelecekte Kuranla celisecek bir organizma bulundugunda o zaman,hala yaşarsam(ki asla mümkün değil celiski olması meselesi)o zaman tartisiriz

:D

oraya boşuna "iş bu ya" yazmadık başka diyecek bir şeyin olmadığı açıktı çünkü.

((daha ilk iletide kesin konuşmakla ilgili bir tecrüben olmuştu ama çabuk unutmuşsun.))

o zaman yaşıyor olursan ona da bir kılıf uydurmaya çalışırsın ne olacak.

"aslında orda su derken hidrojen ve oksijen elementlerini kast ediyor yani bunlar bir arada olması olmaması fark etmez."

bak mesela bu güzel bir yorum bunu kullanabilirdin aklına gelseymiş :) 

"o dönem daha elementler keşif olunmadığı için bu kadar ayrıntısına girmeyip su diye bahsolunmuştur."

25 dakika önce, mucahit yazdı:

VALLAHi dedkilerinizin hepsi ALLAHın varlığını tasdik ediyor,sadece anlamıyorsunuz demiyorum,anlamak istemiyorsunuz.İşte sorguluyorsunuz o ilk madde nereden geldi diye,ama onu yaratan kudreti kabul etmiyorsunuz,sorun bu sadece,o kadar misallerle yakinlastirdim,yani sen evin içinde eskiden gormedigin bir eşya gördüğünde aaa sen burada yoktanmı var oldun?diye eşyayla konuşmuyorsun ne de düsünmuyorsun,hemen ev ahalisinden birine soruyorsun bunu buraya kim koydu?ama içinde yaşadığın dünyayı buraya koyan,sana hergün ona isyan etmene rağmen yemek veren nefes,su,görme,duyma kabiliyeti veren ALLAHı inkar ediyorsun.Aklım almıyor vAllahi

Sorgulama ölçülebilir şeylere dayanmalı.

Hayali  şeylere değil.

ALLAH  vb tanrılar melekler şeytanlar  cinler cennet ve cehennem kurgusal hayali varlıklardır.

Eşyayı koyan varlık ezeli ve ebedi değil.

Her yerde bulunan bir varlıkda değil.

Daha önceki deneyimlerine göre bunu insan koymuştur diyorsun.

Ama ALLAH ile ilgili geçmişte böyle bir deneyimin yok.

İlk madde nereden geldi diye sormuyorum? Termodinamik yasalar enerjiyi zaten onu ezeli ve ebedi kabul ediyor.

Yoktan var olma diye birşey yok.Sadece dönüşüm var. Dönüşümün nasıl olduğunu sorarım. 

8 saat önce, mucahit yazdı:

2015 yılında Nepalde şiddetli bir deprem oldu ve bu depremde çok fazla can kayibi beklensede beklenenden çok daha az bir kayipla karsilasildi.Buna izah olarak bilim adamları dagların depremin tesirini azalttığını söyluyordu.İste bu kadar.

3.Ozon tabakası insanların hatalari yüzünden yipranmis ve zamanla

Hâlâ deprem diye sayikliyorsun. 

Ne dedim sana ben?

Dağlar gökyüzü yere düşmesin diye yaratılmış, senin kitabın aynen bunu söylüyor ama sen ısrarla deprem diye hirildiyorsun.

Kitabını doğru oku. Okuduğunla yeni senaryolar yazma.

Kendi demiyor mu ben herkesin kolayca anlayacağı bir kitabım ama sen ve senin gibiler neyin israrında böyle?

Yok efendim o zamanın insanlarına kolayca anlasınlar diye böyle yazılmış muş. Bugün ise sen anlamıyorsun. Artık sen düşün bundan 1500 sene önceki insanla senin arandaki anlama kapasitesi farkını. Bence onlar daha zekiymis. Öyle ki adamlar o zamanın imkanlar ile piramitler dikmişler.

Sen şimdi bugünün bilgisiyle gidip antik Yunan ve mısır bilim insanlarına elementler desen , atom molekül, karadelik vs anlatsan , evren desen, bigbang, büyük şişme falan anlatsan elbet sasiracaklar, ilk duyduğumuzda bizde sasirmadik mı okullarda? Ama sonra kafa basmaya başlıyor.

Bak aynen şöyle yazacak ayette,

Biz bütün canlıları cansizlar gözünüzle göremeyeceğiniz parçacıklardan yarattık...

Bu kadar zor mu bunu söylemek. Peki çok mu zor bunu insanlarin anlamasi?

Peki ozon tabakası!

tavan orada mı başlıyor? Yoksa tüm atmosferden mi bahsediyorsun? Dünya atmosferinin uzaydan pergelle çizilmiş gibi bir sınırı yok.

Ansızın tamamen uçup gitmeside mümkün.

Ayrıca o atmosfer doğal sebeplerden insanlar için ölümcül bir hale bürünebilir.

Bana gerçeklerle gel. Kuranda dümdüz yazilanlarla gel. Hikâye anlatma.

10 saat önce, mucahit yazdı:

2015 yılında Nepalde şiddetli bir deprem oldu ve bu depremde çok fazla can kayibi beklensede beklenenden çok daha az bir kayipla karsilasildi.Buna izah olarak bilim adamları dagların depremin tesirini azalttığını söyluyordu.İste bu kadar.

3,5 milyon insan evsiz kalmış.

9 bin kisi hayatini kaybetmis.

Ve deprem üstelik herkes disardayken isteyken yani gündüz vakti olmuş.

Belliki himalayalar bayağı iyi korumuş.

Zaten dağlar korudugu icin büyük sehirleri dağların tepelerine kurmaliyiz.

Cok zekice, kutlarım seni. Bunu kimse niye düşünmedi.

• Like 1

@mucahit yahu kardeş biraz meşgulsün galiba biraz daha anlatsana bize İslamı gerçekten ben de tek ve mükemmel bir ilah olmasını istiyorum 

kim istemez mükemmel bir ilahın şefkatini korumasını sevgisini

Ama hem yetimin öksüzün malını yiyip her türlü kötülüğü yapacaklar hem de yanlarına kaldı diye gözünün içine bakıp bir de gülecekler Allah ta sözün de durmayacak bu bana ters böyle bir ilaha kulluk ettiğimi düşününce valla miydem bulandı 

insanlar canı yanınca ilk adalete koşarmış ben de sözün de duran adaletli bir ilah arıyorum yoksa varsa da yokluğunu kanıtlamak ile uğraşmak yerine böyle bir ilahı reddediyorum ben slayer disciple parçasını çok severim 

dinler eski çağlarda çeşitli yokluk ve sıkıntı çeken insanlara cennet de bu yokluk ve sıkıntılarının geçeceği vaadiyle çok hızlı yayılmış bildiğim kadarıyla 

ben huride köşkte ırmak da cennet nimetlerini de aramıyorum adalet arıyorum bir de Allah ın suretini merak ediyorum 

tekrar yazıyım yetimin öksüzün malını yemeyin onlara kötülük etmeyin Allah ın gazabı ile karşılaşırsınız bu kuran da yazıyor galiba hangi ayet sure bilmiyorum 

kendi hayat tecrübem ile biliyorum valla Allah bu sözün de durmuyor üstüne bunu yapanlar bir de adamın gözünün içine bakıp hain kostok gibi kahkaha atıyor

bunu bana çöz Allah’ın adaletini kanıtla ben sanimiyim iman ediyim 

yoksa şu sözü çok severim cehenneme gitsem de böyle bir tanrı saygımı kazanamaz

ben artık kendimi geçtim gerçekten ilahımın mükemmel ve adaletli olmasını istiyorum ki onu sevip ona saygı duyabileyim yoksa valla midem bulanıyor 

5 saat önce, Frankenstein yazdı:

tekrar yazıyım yetimin öksüzün malını yemeyin onlara kötülük etmeyin Allah ın gazabı ile karşılaşırsınız bu kuran da yazıyor galiba hangi ayet sure bilmiyorum 

kendi hayat tecrübem ile biliyorum valla Allah bu sözün de durmuyor üstüne bunu yapanlar bir de adamın gözünün içine bakıp hain kostok gibi kahkaha atıyor

ben bunu gayet iyi anlayabiliyorum. nasıl bir şey olduğunu, nasıl hissettirdiğini. çoğu kişiyi bunları görmek istemiyor çünkü bir şeyi okumadan düşünceleri hazır oluyor. bir hikmet bulurlar elbet.

dine hizmete teşvik olsun diye şöyle dendiğine şahit oldum ben "Allah için yola çıkanı, Allah hiç yolda bırakır mı?"

kulağa hoş geliyor, keşke gerçek de olsa.

halbuki peygamber torunu hz. hüseyin çölde susuz kaldı, başı kesildi ve oynandı, beraberindekiler öldürüldü, esir edilip yezitin sarayına yollandı, tüm bunların faili yezit köpeği de halife olarak sarayda yaşadı, bırak kendisini sülalesi bile aynı şekilde halifeliğe yıllarca sahip olup saraylarda sefa sürmeye devam etti. 

çok bilinmez, (bilinsin istenmemesi de normal), yine emeviler döneminde halife hazretleri (!) mekke'nin kendisini sevmediğinden şüphe ettiği için ordu gönderiyor, mekkeyi kuşatıyor, kabe mancınıklarla yıkılıyor, mekkeliler kılıçtan geçiriliyor, kadınlara tecavüz ediliyor. sokaklardan günlerce kan aktığı, çok fazla sahipsiz çocuk dünyaya geldiğinden bahsedildiğini hatırlıyorum.

çevresinde yeşil yaprak koparmanın uygun karşılanmadığı mekkede oluyor bunlar. 

hepsi tarihte, islam kaynaklarında mevcut.

• Thanks 1

19 saat önce, Deadanddark yazdı:

Ne dedim sana ben?

Dağlar gökyüzü yere düşmesin diye yaratılmış, senin kitabın aynen bunu söylüyor ama sen ısrarla deprem diye hirildiyorsun.

Kendi demiyor mu ben herkesin kolayca anlayacağı bir kitabım ama sen ve senin gibiler neyin israrında böyle?

Yok efendim o zamanın insanlarına kolayca anlasınlar diye böyle yazılmış muş. Bugün ise sen anlamıyorsun. Artık sen düşün bundan 1500 sene önceki insanla senin arandaki anlama kapasitesi farkını. Bence onlar daha zekiymis. Öyle ki adamlar o zamanın imkanlar ile piramitler dikmişler.

Sen şimdi bugünün bilgisiyle gidip antik Yunan ve mısır bilim insanlarına elementler desen , atom molekül, karadelik vs anlatsan , evren desen, bigbang, büyük şişme falan anlatsan elbet sasiracaklar, ilk duyduğumuzda bizde sasirmadik mı okullarda? Ama sonra kafa basmaya başlıyor.

Biz bütün canlıları cansizlar gözünüzle göremeyeceğiniz parçacıklardan yarattık...

Peki ozon tabakası!

tavan orada mı başlıyor? Yoksa tüm atmosferden mi bahsediyorsun? Dünya atmosferinin uzaydan pergelle çizilmiş gibi bir sınırı yok.

1.Bana benim büyüğümmüş gibi hitap etmeyi bırak.Sana şöyle soylemedimmi,bunu neden yapıyorsun gibi söylemleriden bahsediyorum.Ben kimsenin sözüyle,oturub kalkmiyorum.

2.Bak,ben size dinin bilimsel yönüyle cevap vermeye çalıştım ve ilk defa ateist kesimle münazaramdı bu.Ve bundaki makstalarimdan biri de ateistlerin açık ayetlere nasıl itiraz ettigini gormekti.Ve bir kaç günlük sezilerimin sonucu olarak şu sözün çok doğru ve yerinde söylendigini tasdik ediyorum:

-İnanmak isteyene sivri sinek bile yeter,İnanmak istemeyene ayı bile gözünün önünde yarsan kar etmez.

3.Nasılki benim dediklerin size mantıksız geliyorsa,sizin dedikleriniz de aynı şekilde beni tatmin etmiyor.Yani bunu ezdik,söylediklerini curuttuk gibi dusunceler akliniza gekiyorsa,bunun çok yanlış olduğunu belirtmek isterim.Çunki sizin bu duşuncelerinizin doğrulugu diğer tarafın söylediklerinizi kabullendiği zaman kabul edile bilir,ki ne ben ne de siz biri birimizin dediklerini kabul etmiyoruz.Ben size getire bileceğim tüm delilleri getirdim,hicbirinizi zorlen imana getirecek ne bir hakkim,ne de gücüm yok.Bu konuda Allah söyle buyuruyor:

-Hidayet yalnız ALLAHtandır

İşte bu yüzden,bu tartışmayı uzatmayıp,burada noktalamak istiyorum,çünki,işlerim biraz yoğun,onları anca yetiştiriyorum,malum ben tek siz 5-6 kişi olduğunuz için,sizin hepinize vaktinde cevap yetistirmek haliyle çok vakit aliyor.Bu hali anlatırcasına ALLAH yine söyle söyluyor hz.Peygambere:

-Onlar iman etmeyecek diye,az kalsın kendine zarar vereceksin

Başka bir ayette:

Onlara deki,Ey kafirler,ne siz benim tapdığıma ne de ben sizin tapdiginiza tapacak degilim...Sizin dininiz size benim dinim bana.

Ama frenkestain dostumda imanın zerrelerini gordugum için onun islama gelmesi için elinden geleni yapacağımı insALLAH.

1 saat önce, reichminister yazdı:

ben bunu gayet iyi anlayabiliyorum. nasıl bir şey olduğunu, nasıl hissettirdiğini. çoğu kişiyi bunları görmek istemiyor çünkü bir şeyi okumadan düşünceleri hazır oluyor. bir hikmet bulurlar elbet.

dine hizmete teşvik olsun diye şöyle dendiğine şahit oldum ben "Allah için yola çıkanı, Allah hiç yolda bırakır mı?"

kulağa hoş geliyor, keşke gerçek de olsa.

halbuki peygamber torunu hz. hüseyin çölde susuz kaldı, başı kesildi ve oynandı, beraberindekiler öldürüldü, esir edilip yezitin sarayına yollandı, tüm bunların faili yezit köpeği de halife olarak sarayda yaşadı, bırak kendisini sülalesi bile aynı şekilde halifeliğe yıllarca sahip olup saraylarda sefa sürmeye devam etti. 

çok bilinmez, (bilinsin istenmemesi de normal), yine emeviler döneminde halife hazretleri (!) mekke'nin kendisini sevmediğinden şüphe ettiği için ordu gönderiyor, mekkeyi kuşatıyor, kabe mancınıklarla yıkılıyor, mekkeliler kılıçtan geçiriliyor, kadınlara tecavüz ediliyor. sokaklardan günlerce kan aktığı, çok fazla sahipsiz çocuk dünyaya geldiğinden bahsedildiğini hatırlıyorum.

çevresinde yeşil yaprak koparmanın uygun karşılanmadığı mekkede oluyor bunlar. 

hepsi tarihte, islam kaynaklarında mevcut.

Bak dostum,sıcak yumurtayı elinde tutmaktan beri olan aciz insanların dünya ateşinden kat be kat daha sıcak olan cehennem ateşine kafa tutması çok garip.Bunun temelinde de imanın şartlarından biri olan ahiret gününe,cennete cehenneme inanmanın eksikliği duruyor.Yani imanın eksikliği.İnanın bana islam bilincinde yaşayan insanlar çok iyi biliyorki,ne Hz Hüseynin çektiği acılar cehennem azabının yanına yaklasa bilir,ne de yezitin yasadiği sefalı hayat cennetin sefasınınyanına yaklasa bilir.İste bu bilincte yasarsaniz,bu olayları bir daha sorgulama ihtiyacı hissetmezsiniz.

6 saat önce, Frankenstein yazdı:

@mucahit yahu kardeş biraz meşgulsün galiba biraz daha anlatsana bize İslamı gerçekten ben de tek ve mükemmel bir ilah olmasını istiyorum 

kim istemez mükemmel bir ilahın şefkatini korumasını sevgisini

Ama hem yetimin öksüzün malını yiyip her türlü kötülüğü yapacaklar hem de yanlarına kaldı diye gözünün içine bakıp bir de gülecekler Allah ta sözün de durmayacak bu bana ters böyle bir ilaha kulluk ettiğimi düşününce valla miydem bulandı 

insanlar canı yanınca ilk adalete koşarmış ben de sözün de duran adaletli bir ilah arıyorum yoksa varsa da yokluğunu kanıtlamak ile uğraşmak yerine böyle bir ilahı reddediyorum ben slayer disciple parçasını çok severim 

dinler eski çağlarda çeşitli yokluk ve sıkıntı çeken insanlara cennet de bu yokluk ve sıkıntılarının geçeceği vaadiyle çok hızlı yayılmış bildiğim kadarıyla 

ben huride köşkte ırmak da cennet nimetlerini de aramıyorum adalet arıyorum bir de Allah ın suretini merak ediyorum 

bunu bana çöz Allah’ın adaletini kanıtla ben sanimiyim iman ediyim 

yoksa şu sözü çok severim cehenneme gitsem de böyle bir tanrı saygımı kazanamaz

ben artık kendimi geçtim gerçekten ilahımın mükemmel ve adaletli olmasını istiyorum ki onu sevip ona saygı duyabileyim yoksa valla midem bulanıyor 

Şu anda biraz işlerim var kardeşim,bitireyim,bitirince,insALLAH senin iman etmen için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.

On 04.05.2023 at 21:34, reichminister yazdı:

:D

oraya boşuna "iş bu ya" yazmadık başka diyecek bir şeyin olmadığı açıktı çünkü.

((daha ilk iletide kesin konuşmakla ilgili bir tecrüben olmuştu ama çabuk unutmuşsun.))

o zaman yaşıyor olursan ona da bir kılıf uydurmaya çalışırsın ne olacak.

"aslında orda su derken hidrojen ve oksijen elementlerini kast ediyor yani bunlar bir arada olması olmaması fark etmez."

bak mesela bu güzel bir yorum bunu kullanabilirdin aklına gelseymiş :) 

"o dönem daha elementler keşif olunmadığı için bu kadar ayrıntısına girmeyip su diye bahsolunmuştur."

Benim diyecegim çok şey var,sadece söylediklerim biri birini tamamlar nitelikte,sen başta birini tasdik etmedigin icin zincir misalı devamini da kabul etmiyorsun.Bunlari kabul ettiğin zaman seninle istediğin kadar sohbet ede biliriz.Aksi takdirde uzatmanin bir anlamı kalmayacaktır.

20 saat önce, Deadanddark yazdı:

Ne dedim sana ben?

Peki ozon tabakası!

Sen cahilliğinle Kuranı anlayamadigin için,gene dağlar gök yere duşmesin diye yaratildi deyip duruyorsun ve ben her defa bunu duymaktan inan çok yoruldum.Benim sohbeti sonlandirma sebebim,senin ve arkadaslarinin dediklerimi,izah ettiğim ayetleri hiçe sayarak gene aynı şeyleri söylemenizden ireli geliyor.

Egonuzu bir tarafa atip,aklinizla düşünmeye başladığınızda ve aynı şeyleri tekrar-tekrar aynı şeyleri soylememeyi ogrendiginizde sohbeti devam edə bilirsiz.Hoşçakal