Jump to content

Kuran çelişkileri ve hataları

cansou

Recommended Posts

Bu tip mitleri ve hadisleri kabul etmeyen yeni bir dindar akım başladı zon zamanlarda. Kendilerini tarihselci olarak lanse ediyorlar. Mâlum kitabın tüm içeriĝinin evrensel olmadıĝını ve birçok kısmının o devirdeki kontekse göre yorumlanması gerektiĝini savunuyorlar. Keza Adem´in ilk insan olduĝu yazmaz ve Havva´nın adı bile geçmez kitapta.

Hatta Adem´in çocuklarının başka bir insan ırkından çiftleştirildiĝini savunan müslümanlar bile türemeye başladı, çünkü hadislerde yazılanların akla ziyan hikayelerden/masallardan oluştuĝunu onlar da yavaş yavaş kavramaya başladılar. İnançlarını ciddi bir şekilde sorgulamak yerine onu reforme etmeye, yani zamanımıza uydurmaya çalışıyorlar.  Ancak istedikleri kadar uĝraşsınlar, farketmez; masal yine aynı masal.   

On 18.09.2022 at 12:18, kavak yazdı:

Bu tip mitleri ve hadisleri kabul etmeyen yeni bir dindar akım başladı zon zamanlarda. Kendilerini tarihselci olarak lanse ediyorlar. Mâlum kitabın tüm içeriĝinin evrensel olmadıĝını ve birçok kısmının o devirdeki kontekse göre yorumlanması gerektiĝini savunuyorlar. Keza Adem´in ilk insan olduĝu yazmaz ve Havva´nın adı bile geçmez kitapta.

Hatta Adem´in çocuklarının başka bir insan ırkından çiftleştirildiĝini savunan müslümanlar bile türemeye başladı, çünkü hadislerde yazılanların akla ziyan hikayelerden/masallardan oluştuĝunu onlar da yavaş yavaş kavramaya başladılar. İnançlarını ciddi bir şekilde sorgulamak yerine onu reforme etmeye, yani zamanımıza uydurmaya çalışıyorlar.  Ancak istedikleri kadar uĝraşsınlar, farketmez; masal yine aynı masal.   

Müslüman olduğum zamanlarda bu tür şeyleri görmezden gelerek inanırdım ama bir yere kadar tabii. Dinle bağım kopmaya başladığı dönem insanlık tarihi ile ilgili kitaplara yönelmiştim ilk olarak. İster istemez o kitaplarda okuduklarımı bana dikte edilen bilgiler ve inancımın temelini oluşturan mucize yalanları ile karşılaştırdığımda aradaki uçurumun hiçbir şekilde doldurulamayacağını kesin olarak anlamıştım. 

On 19.09.2022 at 20:00, Archaeopteryx yazdı:

Müslüman olduğum zamanlarda bu tür şeyleri görmezden gelerek inanırdım ama bir yere kadar tabii. Dinle bağım kopmaya başladığı dönem insanlık tarihi ile ilgili kitaplara yönelmiştim ilk olarak. İster istemez o kitaplarda okuduklarımı bana dikte edilen bilgiler ve inancımın temelini oluşturan mucize yalanları ile karşılaştırdığımda aradaki uçurumun hiçbir şekilde doldurulamayacağını kesin olarak anlamıştım. 

Çocuklar kendi hallerine bırakılsa, dinle imanla beyinleri yıkanmasa hiçkimse dindar olmaz. Çocukluĝunda ve gençliĝinde dinle imanla işi olmayan birisi, yetişkin çaĝa gelince zor dindar olur. Diĝer yandan dindar olanların çoĝunluĝu ölümü kabullenemiyenlerden oluşuyor aslında, çünkü kendilerini kainatın merkezinde görüyorlar. Dolayısıyla farklı bir muamele bekliyorlar. Halbuki ufacık bir bit veya pireden bir farkımız yok aslında. 

• 4 hafta sonra...
On 13.10.2022 at 13:16, Sputnik yazdı:

Deccal diye tek gözlü biri varmış. Ölümsüzmüş. Bir adada çıkacağı günü bekliyormuş. Birde her zaman ki gibi Yahudi kökenliymiş. 

Müslümanlardaki Yahudi düşmanlıĝı aşırı derecede yaygın. Ellerinden gelse bir kaşık suda boĝacaklar onları. Her kötülüĝün sorumlusu olarak onları göstermeye hiç utanmıyorlar.

Aslında bu şey müslümanların ne kadar ezik bir tavır takındıklarını gösteriyor, çünkü neredeyse 1000 seneden beri dişe dokunur bir gelişme gösterememişler. Hal böyle olunca her fırsatta "Yahudiler şöyle, yahudiler böyle..." minvalinde akla hayal gelmeyen karalamalarla onları yeneceklerini zannediyorlar.

Bir avuç Yahudi, milyonlarca müslümana kafa tutuyor. Çünkü yan gelip yatmıyorlar. Sürekli kendilerini her bakımdan, bilhassa teknoloji ve askeri bakımdan, geliştiriyorlar, çünkü en ufak bir zaafta müslümanların kendilerine ne yapacakları çok iyi biliyorlar.

On 16.10.2022 at 17:02, kavak yazdı:

Müslümanlardaki Yahudi düşmanlıĝı aşırı derecede yaygın. Ellerinden gelse bir kaşık suda boĝacaklar onları. Her kötülüĝün sorumlusu olarak onları göstermeye hiç utanmıyorlar.

Aslında bu şey müslümanların ne kadar ezik bir tavır takındıklarını gösteriyor, çünkü neredeyse 1000 seneden beri dişe dokunur bir gelişme gösterememişler. Hal böyle olunca her fırsatta "Yahudiler şöyle, yahudiler böyle..." minvalinde akla hayal gelmeyen karalamalarla onları yeneceklerini zannediyorlar.

Bir avuç Yahudi, milyonlarca müslümana kafa tutuyor. Çünkü yan gelip yatmıyorlar. Sürekli kendilerini her bakımdan, bilhassa teknoloji ve askeri bakımdan, geliştiriyorlar, çünkü en ufak bir zaafta müslümanların kendilerine ne yapacakları çok iyi biliyorlar.

Yahydi düşmanlığı hristolarda da var. Bu martavallarla ancak dincilere çanak tutarsınız. Yahudi katliamlarını ençok Avrupa'da görüyoruz. İspanya , Fransa ve Almanya ..

Yahudiler de pisliğin tekidir. İrkçıdır ve acımasızdır. İkiyüzlüdür , ahlaksızdır. Girdikleri her toplumu bozdukları için kendilerini hep yüksek gösterirler.

3 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Yahydi düşmanlığı hristolarda da var.

Kıskançlıktan ileri geldiği söyleniyor. Tevrattaki firavunlar bile Yahudilerin mallarına el koymak için onları köleleştiriyordu diye hatırlıyorum.

4 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Yahudi katliamlarını ençok Avrupa'da görüyoruz. İspanya , Fransa ve Almanya ..

Avrupa Yahudileri katlederken Osmanlı onlara kucak açmıştır. Kanuni döneminde de en zenginlerin Yahudi olduğunu hatırlamakta fayda var.

Yahudiler de pisliğin tekidir. İrkçıdır ve acımasızdır. İkiyüzlüdür , ahlaksızdır.

Irkçılık yapıyorsun. 

Girdikleri her toplumu bozdukları için kendilerini hep yüksek gösterirler.

Zeka seviyeleri yüksek diyorlar. Bu yüzden girdikleri her toplumda zengin olmayı başarmışlar. 

İsrail 10 milyon nüfuslu ülke ve 450 milyar dolar yurtiçi hasılaları var. Kişi başına İran'ın 4 katı kadar.

10 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Yahydi düşmanlığı hristolarda da var. Bu martavallarla ancak dincilere çanak tutarsınız. Yahudi katliamlarını ençok Avrupa'da görüyoruz. İspanya , Fransa ve Almanya ..

Yahudiler de pisliğin tekidir. İrkçıdır ve acımasızdır. İkiyüzlüdür , ahlaksızdır. Girdikleri her toplumu bozdukları için kendilerini hep yüksek gösterirler.

Hrıstiyanlarda benzer düşmanlık olması, müslümanları temize çıkartmaz. Geçmiş devirlerde yapılan yanlışlıklar yüzünden, şimdi yaşayan insanları sorumlu tutmak saçmalık. Şu yazdıkların ırkçılık/düşmanlık/ayrımcılık yapmaktan başka bir şey deĝil. Bu nedenle seninle uĝraşmaya hiç niyetim yok.

6 saat önce, Sputnik yazdı:

Kıskançlıktan ileri geldiği söyleniyor. Tevrattaki firavunlar bile Yahudilerin mallarına el koymak için onları köleleştiriyordu diye hatırlıyorum.

Başarılı olan insan veya ulus her zaman imrenilir/kıskanılır. Bu gayet normal durum. Hiçkimse hep kaybetmek veya başarısız olmak istemez.

Zeka seviyeleri yüksek diyorlar. Bu yüzden girdikleri her toplumda zengin olmayı başarmışlar. 

İsrail 10 milyon nüfuslu ülke ve 450 milyar dolar yurtiçi hasılaları var. Kişi başına İran'ın 4 katı kadar.

Zekanın önemli bir rol oynadıĝını sanmıyorum ancak nerede olurlarsa olsunlar, her bakımdan birbirlerine destek olmaya hep gayret ederler. Müslüman toplumlarda birlik beraberlik yok denecek kadar az. Yahudilerde ise durum tam tersi. 

26 dakika önce, kavak yazdı:

Hrıstiyanlarda benzer düşmanlık olması, müslümanları temize çıkartmaz. Geçmiş devirlerde yapılan yanlışlıklar yüzünden, şimdi yaşayan insanları sorumlu tutmak saçmalık. Şu yazdıkların ırkçılık/düşmanlık/ayrımcılık yapmaktan başka bir şey deĝil. Bu nedenle seninle uĝraşmaya hiç niyetim yok.

Saçmalama , yahudilerde ne gördün ki onları övüyorsun? Müslümanları da kötüleyerek Yahudileri temize çıkarmazsın.

Hepsi aynı bok. Dincilerin hepsi başkasına karşı acımasız ve sahtekardır. Bunu söylemek bu kadar mı zor.

Yahudi dediğin kişilerin neredeyse hepsi ateist bilim insanlarının patentlerini satın alarak reklam ile kendini büyük gösteren tipler. Tıpkı her boku biz bulduk diyen Hristo ve müslümanlar gibi.

Ateistlerin üç kuruşluk şöhret için bu gibi tiplere patent satmasını gerçekten anlamıyorum.

Asıl sen cevap ver neden ateistler birlik olup dev bir ticaret ağı kuramıyor?

2 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Saçmalama , yahudilerde ne gördün ki onları övüyorsun? Müslümanları da kötüleyerek Yahudileri temize çıkarmazsın.

Hepsi aynı bok. Dincilerin hepsi başkasına karşı acımasız ve sahtekardır. Bunu söylemek bu kadar mı zor.

Yahudi dediğin kişilerin neredeyse hepsi ateist bilim insanlarının patentlerini satın alarak reklam ile kendini büyük gösteren tipler. Tıpkı her boku biz bulduk diyen Hristo ve müslümanlar gibi.

Ateistlerin üç kuruşluk şöhret için bu gibi tiplere patent satmasını gerçekten anlamıyorum.

Asıl sen cevap ver neden ateistler birlik olup dev bir ticaret ağı kuramıyor?

Kafır, saçmalayan sensin. Zaten belli bir süreden beri bana garezin var.

Seninle uĝraşamam, ne halin var gör.

Avrupa Yahudileri katlederken Osmanlı onlara kucak açmıştır. Kanuni döneminde de en zenginlerin Yahudi olduğunu hatırlamakta fayda var.

Irkçılık yapıyorsun. 

Saçmalama , Yahudileri savunmak için şimdi de kuranı mı referans alıyorsun.

Kur'an denen saçmalık tıpkı Tevrat gibidir. Referans alınmaz.

Gerçek şu ki , Yahudiler firavunları kıskanıp onları taklit etmeye çalıştıkları için düşman ilan edildiler.

Herifler acımasızca dünyayı sömürüyorlar. İçme suyunu bile parayla satıyorlar halbuki herkesin doğal hakkıdır. En basitinden bunları düşün.

Ayrıca Yahudi toplumu şuan bile hala maşadır.

Eğer Yahudiler yüksek zekalıysa bütün dünyanın nefretini üzerlerine neden çekiyorlar.

Evet Avrupa'yı sömürürlerken Avrupa halkları duruma uyanarak onları siktir etmiştir. Ama salak Osmanlı onlara kucak açtığı günden beri hala uyanmadı. Dolayısı ile Yahudilerin başarısı değil de müslümanların salaklığı diyelim.

İsrail 50 yıl önce ilaç bile bulamayan bir ülkeydi. Kıçını ABD ve İngiltereye yaslayınca yani onların maşası olmayı kabul edince dünya ticaretine dahil edildiler.

Aptal ateistleri bokunda boncuk bulmuş gibi herşeyi yumurtlayıp onların ticaret ağına katıyorlar. Sorun bence ateistlerde , biraz avanaklar.

8 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Yahudileri savunarak ateist olunmaz. Tüm dincileri tüm gerçekliği ile tartamıyorsun.

Diyorum ki ateistler aptallar. Evet zeki olabilirler ama avanaklar. Buldukları her şeyi bildikleri her haltı alkış bekleyen pavyoncu gibi ortada kıvırıp gösteriyorlar.

Kafir, onları savunduĝum yok. Ancak sen de bu mevzu (Yahudi ve Avrupa karşıtlıĝı) takıntı haline gelmiş. Bunu daha önceden de tartışmıştık. Yine aynı şeyleri tartışmaktan bıktım.  Ayrıca ateistliĝi de yanlış deĝerlendiriyorsun. Ateist olan bireylerin tek bir ortak paydası vardır. Tanrıyı reddetmek. Bunun haricinde her şey olabilirler ve her şeyi yapabilirler.

12 saat önce, kavak yazdı:

Kafir, onları savunduĝum yok. Ancak sen de bu mevzu (Yahudi ve Avrupa karşıtlıĝı) takıntı haline gelmiş. Bunu daha önceden de tartışmıştık. Yine aynı şeyleri tartışmaktan bıktım.  Ayrıca ateistliĝi de yanlış deĝerlendiriyorsun. Ateist olan bireylerin tek bir ortak paydası vardır. Tanrıyı reddetmek. Bunun haricinde her şey olabilirler ve her şeyi yapabilirler.

Ateist olmanın takım tutmaktan hiçbir farkı yok o zaman. Yanlış düşünüyorsun.

Ateist olmak için birşeylerin farkına varmak gerekmiyor mu. Aptalım ama ateistim demek mümkün değil. Hata yapılabilir ama bu kadarı da olmaz.

Yahudi ve Avrupa ve Ortadoğu hepsi dünyayı bozan insanlığı kandıran toplumlar. Tabiki düşman olacağım. Ateistlerin çalışmaları sayesinde herifler hem zengin oluyorlar hem de hurafelerini kutsayıp yayıyorlar.

Ateizmin bir ideali olmalı , öyle tanrıyı reddettim bitti demek değil. Türkiye'de Ateizm derneği başkanı bir yahudi kız. 🤣🤣 Bunun bile farkına varamayan , dinciyi on kilometreden tanıyamayan birisi ateist değil enayidir. Bir ateist dinciyi ve niyetini davranışından konuşmasından tanımalıdır.

7 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

dinciyi on kilometreden tanıyamayan birisi ateist değil enayidir. Bir ateist dinciyi ve niyetini davranışından konuşmasından tanımalıdır.

Nurcuları bıyıklarından ayırt edebiliyorum da diğerlerini ayırt edebilmek pek mümkün değil gibi.

Sanırım senin doğaüstü güçlerin var. 

13 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Yahudi ve Avrupa ve Ortadoğu hepsi dünyayı bozan insanlığı kandıran toplumlar.

Çin ve Japonya? Onlar kandırmıyor mu? 

9 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Ateist olmanın takım tutmaktan hiçbir farkı yok o zaman. Yanlış düşünüyorsun.

Ne alaka?

Ateist olmak için birşeylerin farkına varmak gerekmiyor mu. Aptalım ama ateistim demek mümkün değil. Hata yapılabilir ama bu kadarı da olmaz.

Gerekmiyor.

Ateizm, teizmin karşıtıdır. Bunun aptallıkla, cahillikle ve bilgisizlikle hiç alakası yok. Ateist olmak için süper akıllı, süper ahlaklı, süper bilgili olmak gerekmiyor.

Yahudi ve Avrupa ve Ortadoğu hepsi dünyayı bozan insanlığı kandıran toplumlar. Tabiki düşman olacağım. Ateistlerin çalışmaları sayesinde herifler hem zengin oluyorlar hem de hurafelerini kutsayıp yayıyorlar.

Bu mevzuyu es geçiyorum, çünkü seninle bu konuda yeterince tartıştım. Toplumlar derken genelleme yapıyorsun; bu doĝru deĝil.

Ateizmin bir ideali olmalı , öyle tanrıyı reddettim bitti demek değil. Türkiye'de Ateizm derneği başkanı bir yahudi kız. 🤣🤣 Bunun bile farkına varamayan , dinciyi on kilometreden tanıyamayan birisi ateist değil enayidir. Bir ateist dinciyi ve niyetini davranışından konuşmasından tanımalıdır.

Derneĝin başkanı Yahudi olmuşsa n´olmuş?

Sen tüm Yahudilerin Musevi veya dindar olduĝunu zannediyorsun galiba. Onlarda da elbette dinsiz imansız var.:D

Ateizmin ideali falan yok. Manifestosu da yok, kutsal kitabı da yok. Bu tam olarak böyle. Tamamen kişisel bir tercih ateist olup olmamak!

10 saat önce, Sputnik yazdı:

Nurcuları bıyıklarından ayırt edebiliyorum da diğerlerini ayırt edebilmek pek mümkün değil gibi.

Sanırım senin doğaüstü güçlerin var. 

Çin ve Japonya? Onlar kandırmıyor mu? 

Hayır deneyim ve zeka bu işe yeterlidir.

Çin ve Japonya da kandırıyor ama bunun için dini kullanmıyor.

Japonya dini kullandığı yıllarda başına atom bombasını yiyince uyandı. Kralların tanrı olarak gören salak Japonlar bombadan sonra nasıl kerizlendiklerini anladılar 

Ama kapitalizm bunu farkedince hata olduğunu anladı çünkü insanları dine uyandırmak onlar için tehlikelidir  Bu yüzden derhal japon kilisesi oluşturulup başka yönden keklediler.

1 saat önce, kavak yazdı:

Ne alaka?

Gerekmiyor.

Ateizm, teizmin karşıtıdır. Bunun aptallıkla, cahillikle ve bilgisizlikle hiç alakası yok. Ateist olmak için süper akıllı, süper ahlaklı, süper bilgili olmak gerekmiyor.

Bu mevzuyu es geçiyorum, çünkü seninle bu konuda yeterince tartıştım. Toplumlar derken genelleme yapıyorsun; bu doĝru deĝil.

Derneĝin başkanı Yahudi olmuşsa n´olmuş?

Sen tüm Yahudilerin Musevi veya dindar olduĝunu zannediyorsun galiba. Onlarda da elbette dinsiz imansız var.:D

Ateizmin ideali falan yok. Manifestosu da yok, kutsal kitabı da yok. Bu tam olarak böyle. Tamamen kişisel bir tercih ateist olup olmamak!

Ateizm teizmin karşıtıysa bunu her alanda görmeliyiz. Allah yoktur demek mi sadece? Dinlerin bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum. Nasıl işbirlik içinde oldukları açıktır.

İdeali olmayan bir şeyin iddiası da olmaz, tartışması da olmaz, düşmanlığı da olmaz, sempatisi de olmaz.

O zaman burada söylediğiniz herşey çöpe gider.

Bence ıkınmayın ve en yakın kiliseye gidip vaftiz olun şimdiki halinizden farklı bir durum olmayacaktır.

22 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Allah yoktur demek mi sadece?

Evet; mevzu tam olarak bu.

Dinlerin bu kadar basit olduğunu düşünmüyorum. Nasıl işbirlik içinde oldukları açıktır.

İdeali olmayan bir şeyin iddiası da olmaz, tartışması da olmaz, düşmanlığı da olmaz, sempatisi de olmaz.

O zaman burada söylediğiniz herşey çöpe gider.

Bunlar sadece sizi baĝlar. Olmayan şeyleri var saymaya çalışmak kimseye fayda saĝlamaz. 

Bence ıkınmayın ve en yakın kiliseye gidip vaftiz olun şimdiki halinizden farklı bir durum olmayacaktır.

Ne alaka yahu?  O kadar meraklı isen git kendin ne olursan ol!

Şu ateistliĝi amma da büyütüyorsun gözünde. Sanki bulunmaz hint kumaşı.

14 saat önce, kavak yazdı:

Evet; mevzu tam olarak bu.

Bunlar sadece sizi baĝlar. Olmayan şeyleri var saymaya çalışmak kimseye fayda saĝlamaz. 

Ne alaka yahu?  O kadar meraklı isen git kendin ne olursan ol!

Şu ateistliĝi amma da büyütüyorsun gözünde. Sanki bulunmaz hint kumaşı.

O zaman niye bu forumda bazı üyeleri ateist olmamakla suçluyorsunız.

Elhamdüllah ateistim demek sizin gibileri kandırmak için yeterli bir söz.

Ateist olmak kolay değil , o aşamaya gelene kadar insanlar ne kadar olayı inceliyor ve süzüyor, değerlendiriyor.

Sizin gibi moda akımına uyarak ucuza mal etmiyorlar.

6 saat önce, Kafir İmam yazdı:

O zaman niye bu forumda bazı üyeleri ateist olmamakla suçluyorsunız.

Elhamdüllah ateistim demek sizin gibileri kandırmak için yeterli bir söz.

Ateist olmak kolay değil , o aşamaya gelene kadar insanlar ne kadar olayı inceliyor ve süzüyor, değerlendiriyor.

Sizin gibi moda akımına uyarak ucuza mal etmiyorlar.

Ateist olmak kolay deĝilmiş...miş...miş!

Beni kimse kandıramaz; seni bilemem. Artı; modanın(!) m´sinden de anlamam.

Kafana göre kavramlara anlam veremezsin. Kusura bakma, yine saçmalaya başladın. Sataşmak istiyorsan, git başkasına sataş.

Günlerden beri her konudaki yorumun bir hayli garip; birileri gerçek hayatta senin kuyruĝuna basmış galiba.:D