Jump to content

Zeka ve boy genetik mi?

Sputnik

Recommended Posts

Soru başlıktaki gibi. Zeka ve boy genetik midir? Bilgisi olan bilimsel açıklarsa mutlu olurum. 

@Sprunk  genetik konusunda uzmanmış belki bize ayrıntılı bir açıklama yapar. 🙂 

Birde obezite genetik midir bu konuda da açıklama bekliyorum.👍

Başka bir konuda boy genetik demişti.💀

26 dakika önce, Sputnik yazdı:

Soru başlıktaki gibi. Zeka ve boy genetik midir? Bilgisi olan bilimsel açıklarsa mutlu olurum. 

@Sprunk  genetik konusunda uzmanmış belki bize ayrıntılı bir açıklama yapar. 🙂 

Birde obezite genetik midir bu konuda da açıklama bekliyorum.👍

Başka bir konuda boy genetik demişti.💀

https://tr.wikipedia.org/wiki/Paratiroid_hormon

Boy uzaması  genetik.

Hastalıklarda boyumuzun uzamasını sağlayan bu hormonu azaltıp çoğaltabiliyor.

• 4 hafta sonra...

İrritabl bağırsak sendromu da genetik diyorlar. Beslenme düzenini değiştirip hastalıktan kurtulanları görmüyorlar mı? 

On 29.08.2022 at 00:14, TAO yazdı:

Boy uzaması  genetik.

Olmadığına yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Sende bu dediğini kanıtlayamazsın. 

On 29.08.2022 at 00:07, Kenopsia yazdı:

Genetik olmayan ne var ki

Hastalıklar ve zeka genetik değil. 

Genetiktir. 

Zeka annede bulunan mitokondriyal DNA dediğimiz yapıdan geçer. Sadece anneden verilir ancak bazı durumlarda babadan da çok minimal bir düzeyde katkı alabiliriz. 

Boy konusu da evet baban uzunda uzun oluyorsun ancak şimdi diyeceksiniz ki nasıl bir cücenin çocuğu uzun boylu oluyor? Bunun da cevabı alel frekansıyla(yani görülme sıklığıyla) alakalı. Normalde cücelik baskın karakter ancak alel frekansı düşük olduğundan çok görülmüyor. Genelde gen dizilimlerinde yapılan çaprazlamalarla da açıklayabiliriz ancak şöyle diyeyim zeka ve boy genetiktir. Çevreyle etkileşimi yok mu derseniz elbette var. Temelde genetik tabi. 

54 dakika önce, navigarre necesse est yazdı:

Genetiktir. 

Zeka annede bulunan mitokondriyal DNA dediğimiz yapıdan geçer. Sadece anneden verilir ancak bazı durumlarda babadan da çok minimal bir düzeyde katkı alabiliriz. 

Boy konusu da evet baban uzunda uzun oluyorsun ancak şimdi diyeceksiniz ki nasıl bir cücenin çocuğu uzun boylu oluyor? Bunun da cevabı alel frekansıyla(yani görülme sıklığıyla) alakalı. Normalde cücelik baskın karakter ancak alel frekansı düşük olduğundan çok görülmüyor. Genelde gen dizilimlerinde yapılan çaprazlamalarla da açıklayabiliriz ancak şöyle diyeyim zeka ve boy genetiktir. Çevreyle etkileşimi yok mu derseniz elbette var. Temelde genetik tabi. 

İnsan beyni değişen bir organ, zekamızı bu organın şekli ve özellikleri belirliyor. 

Gençlik yıllarında düzgün şartlar sağlanırsa IQ 20 puana kadar artırılabiliyor. 

Evrim ağacında biri sormuş ve cevabını almış. 

https://evrimagaci.org/soru/dogustan-sahip-oldugumuz-zeka-seviyesi-iq-puani-cevresel-kosullara-gore-azalip-artabilir-mi-evet-ise-nasil-hayir-ise-tek-faktor-gen-midir--2119

59 dakika önce, navigarre necesse est yazdı:

Zeka annede bulunan mitokondriyal DNA dediğimiz yapıdan geçer.

Uydurma çıkmadı mı bu? 

https://teyit.org/analiz-erkek-cocuklarin-zeka-genlerini-annelerinden-aldigi-iddiasi

5 saat önce, Sputnik yazdı:

İrritabl bağırsak sendromu da genetik diyorlar. Beslenme düzenini değiştirip hastalıktan kurtulanları görmüyorlar mı? 

Olmadığına yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Sende bu dediğini kanıtlayamazsın. 

https://www.livhospital.com/liv-tibbi-branslari/cocuk-endokrinolojisi-ve-metabolizma-hastaliklari/cocuklarda-boy-kisaligi

Neden kanıtlanmasın?

Hormon  tedavisi erken yaşta uygulanırsa boy kısalığı  düzeltiliyor.  :)

Kapitalist sistem parayı veren düdüğü çalar dediği  için çoğu tedavi olamıyor.

2 saat önce, Sputnik yazdı:

İnsan beyni değişen bir organ, zekamızı bu organın şekli ve özellikleri belirliyor. 

Gençlik yıllarında düzgün şartlar sağlanırsa IQ 20 puana kadar artırılabiliyor. 

Evrim ağacında biri sormuş ve cevabını almış. 

https://evrimagaci.org/soru/dogustan-sahip-oldugumuz-zeka-seviyesi-iq-puani-cevresel-kosullara-gore-azalip-artabilir-mi-evet-ise-nasil-hayir-ise-tek-faktor-gen-midir--2119

Sanırım okurken son iki cümlemi kaçırmışsın. Ne demişim orada tekrar yazayım. 

3 saat önce, navigarre necesse est yazdı:

Çevreyle etkileşimi yok mu derseniz elbette var. Temelde genetik tabi. 

Ayrıca ben IQ'nun artmadığını söylemedim dikkat edersen. Okuduğuna dikkat etmen gerekiyor. 

Teyit. orga ne kadar güvenilir bilmiyorum. Şu anlık bilgi bu yönde ama araştıracağım bunu daha fazla yarın. Bulursam yazarım. 

Senin şu konulara da baktım. Konu bambaşka bizim tartıştığımızdan tamamen. Bu sebeple hala gerçek olarak bunu kabul ediyoruz ki zaten bu konuları işlediğimizde hocalar da zeka anneden geçer derdi hep. Herhalde öyle olmasa yanlış bilgi vermezlerdi. En azından bizim hocalar yapmazdı diyelim. 

21 saat önce, navigarre necesse est yazdı:

Bu sebeple hala gerçek olarak bunu kabul ediyoruz ki zaten bu konuları işlediğimizde hocalar da zeka anneden geçer derdi hep. Herhalde öyle olmasa yanlış bilgi vermezlerdi. En azından bizim hocalar yapmazdı diyelim. 

Bilim nedir, nasıl yapılır, ne tür sahtekarlıklar ve atmasyonlar dönüyor bilseydiniz "hocam" dediğiniz tiplerin asla doğru ve işe yarar bilgi vermeyeceğini de bilirdiniz. Bu arada zeka anneden filan geçmez. Dahası genetikte değildir. 

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/rektor-korumasini-ogretim-gorevlisi-yapti-7391614/

On 25.09.2022 at 20:49, navigarre necesse est yazdı:

Ayrıca ben IQ'nun artmadığını söylemedim dikkat edersen. Okuduğuna dikkat etmen gerekiyor. 

IQ 20 puan artabilir demişim. Siz 20 puan neye karşılık geliyor bilmiyorsunuz. 

Bir profesörle lise mezunu arasında 25 puan var. Yani zeka genetik değil. 

21 saat önce, navigarre necesse est yazdı:

Senin şu konulara da baktım. Konu bambaşka bizim tartıştığımızdan tamamen.

Attığım linklere mi baktın? Çok teşekkür ederim bakma zahmetinde bulunduğun için. 

13 dakika önce, Sputnik yazdı:

Bilim nedir, nasıl yapılır, ne tür sahtekarlıklar ve atmasyonlar dönüyor bilseydiniz "hocam" dediğiniz tiplerin asla doğru ve işe yarar bilgi vermeyeceğini de bilirdiniz. Bu arada zeka anneden filan geçmez. Dahası genetikte değildir. 

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/rektor-korumasini-ogretim-gorevlisi-yapti-7391614/

Attığım linklere mi baktın? Çok teşekkür ederim bakma zahmetinde bulunduğun için. 

Verileri yanlış anlama hastalığın var senin. :)

Sonradan zeka artmıyor  genetik  olarak zeka seviyesi yüksek ama  maddi imkansızlık yüzünden eğitim görmemiş kişiler , yetersiz beslenme zeka seviyesi düşük kişiler  sonradan eğitim verilirse ve iyi beslenirse eski seviyesine göre yükselir.

Deney yapılırken mümkün olduğunca aynı şartlar altında yapılmalı.

Bu zeka ölçme deneyleri aynı  şartlar altında olmayan kişiler arasında yapılmış.

Askere gittiğimde 300 kişilik bölükte sadece ben okuma yazma biliyordum.

Okuma yazma bilmeyenler eğitim görmediği için beyin kapasitelerinin çoğu boş olduğu için onlar eğitim gören kişiye göre daha hızlı öğrenirler.

Onlar benden daha hızlı mors alfabesi öğrenmişlerdi.

Erken öğrenme her zaman iyi değil.

Kuran hafızları mesela kuranı ezberliyorlar ama sonraki yaşamlarında yeni birşey öğrenemiyorlar.

Detaylı bir fizik kitabı kurandan daha incedir.

Fizikçi kuran hafızından daha az bilgi ile daha çok çıkarım yapabilir.

Ben insanlara laf anlatmaya çalışmayı çoktan bırakmaya başladım. Bu sebeple sana laf anlatmaya uğraşamayacağım. Dediklerimi anlayamıyorsan bu senin sorunun benim değil. Okuduğundan anlamıyorsan da benim sorunum değil. Ankara Üniversitesi hocalarının akademik bilgilerini ve H-indexlerini araştırmayı da sana bırakıyorum çok biliyorsun ya. Bölüm de Biyoloji. Hani araştırırken bakacağın yeri bil diye söyledim. Bu yazdığımı da düzgün okursun umarım iyi akşamlar. 

2 saat önce, TAO yazdı:

Verileri yanlış anlama hastalığın var senin. :)

Sonradan zeka artmıyor  genetik  olarak zeka seviyesi yüksek ama  maddi imkansızlık yüzünden eğitim görmemiş kişiler , yetersiz beslenme zeka seviyesi düşük kişiler  sonradan eğitim verilirse ve iyi beslenirse eski seviyesine göre yükselir.

Deney yapılırken mümkün olduğunca aynı şartlar altında yapılmalı.

Bu zeka ölçme deneyleri aynı  şartlar altında olmayan kişiler arasında yapılmış.

Zeka sonradan artmıyor diye bir şey yok. Genetik olarak geçiyor ama artmaz diye bir şey yok. Bir müzik aleti öğrenirken bile 6-9 puan arası katkı oluyor IQ'na. Bu arada aynı şekilde zeka seviyende gerileme de olabilir tabi. Önemli olan kullanmak zeki olman değil. 

Parmak izi genetik deĝilmiş, iyi mi?:D

Çünkü ana rahminde tesadüfen oluşuyormuş.

Buna karşı göz rengi, saç rengi, cilt rengi, burun biçimi(:D), yüz ve kulaklar genetik. Ayrıca kan gurubumuz da genetik. Elbette daha bir çok özeliklerimiz genetik aktarılıyor ancak bu saydıklarım ilk aklımıza gelenler.

Zeka mevzusu henüz biraz muĝlak; genetik diyen de var, çevre şartları diyen de var. Muhtelemen ikisinin de etkisi var.

Benim boyum 188 vücut yapım tamamen baba tarafından akrabalarıma benziyor büyük babamın klonu gibiyim

Anne tarafından akrabalarımda hiç zeki yok

Ama önce den insanlar benim hakkımda birşey söylemek isterse sadece zeki diye tanimlardi

Şimdi kullandığım ilaçlar yada geçirdiğim ataklar yüzünden zekânın gerileyecegini doktor söyledi

Ama ritalin benzeri ilaçlar da anlama ve kavrama yeteneği ve dikkati artırıyor 

Mutluluk hormonu ritalin benzeri ilaçlar vs hepsini body cilerin Steroid vs basması gibi basicam 

Artık böbrek karaciğer vs nereye kadar dayanirsa 

Benim sorum da ritalin benzeri ilaçlar kullanarak nasıl desem üstün zekalı insanların yaptıklarını yapabilir onlar gibi bir deneyim yaşayabilir miyim ? 

Dediğim gibi kendimi bildim bileli son 7-8 seneye kadar hep çevremdeki  insanlara göre bir şeyi çok daha hızlı anlayıp kavrayabiliyor yorum yapıp çözüm üretebiliyordum 

Bu arada cahilliğime verin zekânın en çok kabul gören tanımı nedir ? 

İlaç kullanarak birazda alt yapı var ise Sherlock Holmes benzeri deneyimler yaşanabilir mi ? 

Ben bunu ritalin ile ucundan kenarından deneyimledim 

Eminim çok daha etkili ilaçlar da vardır bunlar ile mesela satranç dehası insanlara meydan okunabilir mi?

15 saat önce, Frankenstein yazdı:

Benim sorum da ritalin benzeri ilaçlar kullanarak nasıl desem üstün zekalı insanların yaptıklarını yapabilir onlar gibi bir deneyim yaşayabilir miyim ? 

Dediğim gibi kendimi bildim bileli son 7-8 seneye kadar hep çevremdeki  insanlara göre bir şeyi çok daha hızlı anlayıp kavrayabiliyor yorum yapıp çözüm üretebiliyordum 

Bu arada cahilliğime verin zekânın en çok kabul gören tanımı nedir ? 

İlaç kullanarak birazda alt yapı var ise Sherlock Holmes benzeri deneyimler yaşanabilir mi ? 

Ben bunu ritalin ile ucundan kenarından deneyimledim 

Eminim çok daha etkili ilaçlar da vardır bunlar ile mesela satranç dehası insanlara meydan okunabilir mi?

Şizofrenlerin zaten dopamin seviyesi yuksek.

Ritalin alırsan  iyice delirirsin. :)

Dahilik ile delilik  arasında ince çizgi var diyorlar ya. Sen o çizgiyi aşmış durumdasın.

• Haha 1