Jump to content

Uzaylıların varlığına inanmalımıyız??


Kafir İmam
 Share

Recommended Posts

Uzaylıların varlığına inanmalımıyız.

 

Bir ateist olarak ben yapılan açıklamalara inanmıyorum ama evrende başka yaşamların oluşabileceği ise kesindir. Bu iki nokta arasındaki ayrımı şöyle niteleyebilirim;

Uzaylı profilleri istisnasız mutasyona uğramış insan benzeri varlıklar oluyor. Bizden çok üstün oldukları görüntüsü çiziliyor.

Bunun ardında yeni bir din arayışı yatmakta olduğundan şüphe ediyorum. Toplumları buna inandırıp sonra içlerinden biri yine göklerden haber alıp aleme nizam vermeye başlarsa şaşırmam.

 

Adamlar sanki  kendi iddialarını doğrulamak için delil uyduruyorlar.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kainatın büyüklüĝü algılarımızın çok çok ötesinde. Gecenin karanlıĝında gökyüzüne baktıĝım vakit gördüĝüm yıldızların çokluĝu beni hep büyülemiştir. Sadece Samanyolunda bizim güneş gibi milyarlarca yıldız var ve her yıldızın muhtemelen en az bir gezegeni vardır. Sadece bizim güneşin çevresindeki gezegenlerin sayısı 9. Diĝerlerinde kimbilir kaç tane var. Yani sadece bizim galaksideki gezegenlerin sayısı milyarlarca. Tüm kainatta milyarlarca(!) küçüklü büyüklü galaksi var. Milyarlarca galaksi çarpı milyarlarca gezegen ne yapar? Ortaya çıkan rakam çok büyük.

Hal böyle iken bizim dünyanın dışında canlıların olmaması için bir neden göremiyorum. Şimdiye kadar zeki canlılara işaret eden herhangi bir sinyal almamamız, onların olmadıĝı anlamına gelmiyor. Kimbilir belki milyonlarca sene evvel yok olup gitmişlerdir veya henüz bizim seviyeye gelmemişlerdir. Ya da göndermiş oldukları sinyaller henüz bize ulaşmamıştır, çünkü yukarıda da belirttiĝim gibi aradaki mesafeler çok büyük. Işık hızının bile belli bir zamana ihtiyacı var, bize kadar ulaşmak için.

Link to comment
Share on other sites

Şöyle düşünelim. Bir roket yaptık ve tüm fizik kurallarını altüst ederek seyahate çıktık. Işık hızıyla ilerliyoruz ve ömrümüz de evreni dolaşmaya yetecek uzunlukta. Buna rağmen evrenin başına gitmek 13,8 milyar yıl sürüyor. Bu süreçte geçeceğimiz milyonlarca galaksiyi saymıyorum bile. Henüz bilmiyoruz ama insan bilmediği şeyi abartır da abartır. Bu sebeple bizden büyük varlıklar olarak düşünüyoruz. Olabilme ihtimali de var yok değil. 

Bu kadar galaksi, yıldız ve gezegen içinde canlı olmaması çok düşük bir olasılık. Bir virüs, bırak virüsü prion, viroid tarzı şeyler bile bulsak olay yaratır. Çünkü bir canlılığa işarettir bu. Hee canlılık nedir sorusu da ayrı muamma tabi. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
2 saat önce, Archaeopteryx yazdı:

Yaşam vardır ama akıllı yaşam olduğunu zannetmiyorum.

Fermi paradoksu bu dediğini kesin olarak doğruluyor. O kadar yıldız sistemi, gezegen var ama nedense akıllı yaşama yönelik en ufak bir sinyal dahi yok. 

Ayrıca, bir türün medeniyet kurabilmesi için önce ateşi kontrol etmeyi öğrenmesi gerekiyor ki sadece bunu başarmamız 1 milyon yıl sürmüş. Birde ateşi yakabilmek için el yapısı ve vücut yapısının uyumlu olması lazım. (Bunun bu şekilde denk gelme olasılığını bilimciler hesaplayıversinler) 

Bir yıldız sisteminin bir gezegeninde yaşam olma olasılığı 10 binde birse, akıllı yaşam olasılığı belki de 100 milyonda bir olacaktır. 

Alıntı

"Uzayda yolculuk zor olsa bile, eğer dünya dışı yaşam yaygınsa, en azından bu uygarlıklara ait radyo sinyallerini duymamız gerekmez mi?"

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fermi_paradoksu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nadir_Dünya_hipotezi#Savunucuları

Link to comment
Share on other sites

Yani işte akıllı yaşam demek ne kadar doğrudur. Belki bir virüs bizden daha akıllı , bu da göreceli bir şey.

İnsanın kendini doğadan soyutlayıp kendi doğasını kurmaya çalışması bir cennet paradoksudur aslında. Bunu başarabiliyor kısmen de olsa.

Link to comment
Share on other sites

On 28.07.2022 at 10:26, Kafir İmam yazdı:

Yani işte akıllı yaşam demek ne kadar doğrudur.

Hiç doğru değil, evet. 

Cevap verdiğim alıntıda akıllı yaşama inanmıyorum yazıldığı için bende öyle yazdım. 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ben uzaylıların varlığına inanıyorum. Ve milyarlarca galaksiler ve milyarlarca gezegenler var. Evrende bence yalnız değiliz. Belki biz insanlardan çok daha gelişmiş medeniyete sahip uzaylılar olabilir. Evrende bence yalnız değiliz. Hatta belki galaksimiz Samanyolunda bile belki aynı galakside gezegenlerin birinde bile uzaylı olabilir. Bence evrende yalnız değiliz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...