Jump to content

Enerji Krizine Çözüm Önerisi

somebody

Recommended Posts

Küresel enerji krizi varmış diyorlar. Bir önerim olacak şöyle ki,

Sokaklara enerji üretim merkezleri kurulsun. İnsanlar orada pedal çevirerek sisteme elektirik sağlasınlar. Kimlik numaralarıyla sisteme girip ürettikleri enerjinin %50'sini faturalarından düşsünler.

Ayrıca mahkumlara hergün iki saat pedal çevirme mecburiyeti getirilsin.

Son olaylar şunu gösterdi ki, her ülke enerji ihtiyacının önemli bölümünü bizzat kendisi üretmeli. Bunun için güneş, rüzgar, bio ve atom enerjilerine yatırım yapmalı. Arabistanın petrolüne, Rusyanın gazına mahkum olmamak için bunlara ivedilikle ağırlık verilmeli. Bugünden yarına bu iş olmaz, biliyorum. Ancak ke kadar çabuk başlanırsa, o kadar çabuk dışa bağımlık azalır ve ikili sorunlar yaşandığında baskı aracı olarak kullanılmaktan çıkar.

Ben olsam tüm ülkeye binlerce spor merkezi kurardım.
Aynı askerlik kanunu gibi bir kanun çıkarırdım.
15 yaşından itibaren vücut kitle endeksi olması gereken sınırların üstünde olanlara zorunlu 6 aylık, 1 yıllık spor zorunluluğu getirirdim.

Eğer 100 kiloluk bir şişkoysan 70 kilo olana kadar spor salonlarında ortak enerji depolama birimlerini doldurmak zorundasın.
Bisiklet mi sürüyorsun, kürek mi çekiyorsun, hamster tekeri gibi teker içinde mi dönüyorsun sana kalmış.
Ortak enerji depolama birimine enerji dolduracaksın.

Aynı bu şekilde her salonda kürek mahkumları çalışıp çalışıp ortak enerji depolama birimini dolduracaklar.

Hem enerji hem sağlık krizi çözülür.

On 28.03.2022 at 14:32, Kafir İmam yazdı:

Sokaklara enerji üretim merkezleri kurulsun. İnsanlar orada pedal çevirerek sisteme elektirik sağlasınlar. Kimlik numaralarıyla sisteme girip ürettikleri enerjinin %50'sini faturalarından düşsünler.

Bu elektirik üretme yöntemiyle insanlar enerjinin ne kadar kıymetli olduğunu da anlamış olurlar.

Belki uygulamaya geçerse ufak cezalar enerji üretimi cinsinden verilebilir. Örneğin trafikte emniyet şeridine geçen aylık 20 kW üretecek , yere tüküren 10 kw üretecek gibi.

Eskiden kürek mahkumları varmış , şimdiki zamanda da böyle mahkumiyetler en azından topluma faydalı hale getirilir.

2 saat önce, TENTEN yazdı:

Korona başladığında beri  her yere bisiklet ile gidiyorum.

Eklem ağrısı çekmeye başladım.

Elektrik üretemem bu ağrılar ile. :)

Ama öyle demeyin elektrik üretmek çok sevapmış. Bence elektirik tarikatı kuralım , bari dinler bir işe yarasın akşama kadar pedal çevirip sevap kazandılar,😁

21 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Ama öyle demeyin elektrik üretmek çok sevapmış. Bence elektirik tarikatı kuralım , bari dinler bir işe yarasın akşama kadar pedal çevirip sevap kazandılar,😁

20 saat önce, Ateist-Bakış yazdı:

O zaman öl. :) 

Başkalarını kullanacağınıza hemen yarın başlayın pedal ile elektrik üretmeye.

Bakalım kaç gün dayanacaksınız? :)

Faturanızda ortalama günlük enerji tüketimi yazar.

Ben günde ortalama 8 Kwh elektrik harcıyorum. 

Yaya yollari icin dusunulmus seyler var. Yayalar yuruyerek elektrik uretecekler. Ornegin istanbulun en islek yaya yollarindan birinin zeminine uygulanir ve yayalar sadece yuruyup gecerek elektrik uretir.

Birde isin tasarruf kismina deginmek lazim. Ornegin elektronik cihazlardaki stand by ozelliginin ortadan kaldirilmasi gibi. Camasir makinesine attiginiz camasirin yikama bittikten sonra alinmasi bazen saatleri buluyor olabilir. Tabi bu sirada makinenin tum led isiklari yanmaya devam eder. Kucuk detaylar diye dusunmeyin , damlaya damlaya göl olur.

13 saat önce, Deadanddark yazdı:

Yaya yollari icin dusunulmus seyler var. Yayalar yuruyerek elektrik uretecekler. Ornegin istanbulun en islek yaya yollarindan birinin zeminine uygulanir ve yayalar sadece yuruyup gecerek elektrik uretir.

Güzel fikir. Buna benzer yöntem Avrupa´da bir iki diskoda (eğlence kulübü) uygulanmıştı. Gençler sahnede hoplaya zıplaya dans ederken mekanın elektirik ihtiyacının bir kısmını üretiyorlardı. :D

13 saat önce, Deadanddark yazdı:

Birde isin tasarruf kismina deginmek lazim. Ornegin elektronik cihazlardaki stand by ozelliginin ortadan kaldirilmasi gibi. Camasir makinesine attiginiz camasirin yikama bittikten sonra alinmasi bazen saatleri buluyor olabilir. Tabi bu sirada makinenin tum led isiklari yanmaya devam eder. Kucuk detaylar diye dusunmeyin , damlaya damlaya göl olur.

Bunu herkes yapsa, elde edilecek olan enerji tasarrufu bir hayli yüksek olur. Ancak insanların çoğu tüketmekle meşgul, tasarruf  etmek kimsenin aklına gelmiyor.

34 dakika önce, kavak yazdı:

Güzel fikir. Buna benzer yöntem Avrupa´da bir iki diskoda (eğlence kulübü) uygulanmıştı. Gençler sahnede hoplaya zıplaya dans ederken mekanın elektirik ihtiyacının bir kısmını üretiyorlardı. :D

Bunu herkes yapsa, elde edilecek olan enerji tasarrufu bir hayli yüksek olur. Ancak insanların çoğu tüketmekle meşgul, tasarruf  etmek kimsenin aklına gelmiyor

@kavakddeadanddarkeadanddark

@DeadanddarkBBu stand by konumu ve gereksiz ışıklandırma konusunda insanları bilinçlendirmek için çocukluktan eğitmek lazım. Yani enerjinin öyle kolay üretilmediğini anlamaları gerek. Herşeyin para olmadığını bilmeleri gerek . Enerji varken paran işe yarar yoksa para versen de enerji yoksa bir işe yaramayacağını anlamalılar. Bu da üretime doğrudan katkı sağlayıcı yöntemlerle  mümkün oluyor.

Trmbolinde zıplamak da güzel fikir. Hem spor hem de enerji olur.

• 3 ay sonra...
On 28.03.2022 at 14:32, Kafir İmam yazdı:

ilk önce üretiğiniz elektrik ile ekmek kızartmayı deneyin bu bisiklet yarışçısı gibi.

0.021 KwH  üretip pes etti adam. :lol:

Bırakın 700 wattlık cihazı çalıştırmayı akıllı telefonuzu şarj etmek bile size zor gelir.

0.021 kwh x 100000 = 2100 kwh yapar sadece 5 dk lık bir çabalama ile.

Cezaevindeki 100000 kişinin bunu hergün 5 dk yaptığını varsayarak hesap ortada.

Zaten amaç enerjinin o kadar da kolay üretilmediğini anlatmak.

Bir de köprü , tarihi eser , bina dış aydınlatmalarının gece kapatılması gerekir

Hiçbir faydası yok sadece görsel

On 22.07.2022 at 00:48, TAO yazdı:

ilk önce üretiğiniz elektrik ile ekmek kızartmayı deneyin bu bisiklet yarışçısı gibi.

0.021 KwH  üretip pes etti adam. :lol:

Bırakın 700 wattlık cihazı çalıştırmayı akıllı telefonuzu şarj etmek bile size zor gelir.

Amaç ısıtıcı çalıştırmak değil ki , enerji üretmek. Bu yüzden tüketimi yüksek bir cihazla kıyaslamak yanlış olur. Ayakkabının altına konan küçük bir cihazla bile yürürken telefonun şarj eder geceleğinde el fenerini çalıştırabilirsin.