Jump to content

Gel-Git Med-Cezir Teorisi Doğru mu?

somebody

Recommended Posts

21 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Düz mantık düşün. Araba firen yaparsa ileriye sürüklenirsin gaza basarsa da geriye doğru. Ya da asansör gibi düşün. İşte bunun dönen cisimlerde oluşan versiyonundan bahsediyorum.

Dünya nerelerde fren yapiyor contası bozuk imam.

Viraji dönen araba örneği vermiştin yanilmiyorsam.

Arabadaki herkes ayni yöne egiliyor. Sagdakiler saga, soldakiler sola egilmiyor.

Dunya yuzeyini saran su neden iki farkli tarafa egiliyor diye soruyorum ama kıçından garip sesler geliyor.

Bu arada ay ile ilgili yanlış hatirlagim bir detayı düzelteyim,

Ayin iki farklı yüzündeki genlik farki tam tersi olacak.

Yani bize bakan yüzüne oranla arka yüzü daha yüksek.

1 saat önce, Deadanddark yazdı:

Dünya nerelerde fren yapiyor contası bozuk imam.

Viraji dönen araba örneği vermiştin yanilmiyorsam.

Arabadaki herkes ayni yöne egiliyor. Sagdakiler saga, soldakiler sola egilmiyor.

Dunya yuzeyini saran su neden iki farkli tarafa egiliyor diye soruyorum ama kıçından garip sesler geliyor.

Bu arada ay ile ilgili yanlış hatirlagim bir detayı düzelteyim,

Ayin iki farklı yüzündeki genlik farki tam tersi olacak.

Yani bize bakan yüzüne oranla arka yüzü daha yüksek.

Tam bir salaksın ,yada böyle yaparak birşey bildiğini göstermeye çalışıyorsun.

Araba virajı alırken dünyanın çekim kuvvetine zıt yönde hareket eder. İçindekiler de o yönde savrulur. Asansör örneğinde olduğu gibi. Referans noktası dünyadır.

Neyse sen biraz daha kurcala eğlenceli birşeyler daha bulabilirsin.

Dünya homojen değil dışarıdan simetrik bakıldığında simetrik parçalara ayrılsa da içi homojen değil. Çekim kuvveti ortalama kuvvettir. Biz o ortalama kuvveti hissederiz.  Ama momentum ortalama hissedilmez. Herkes kendi ağırlığınca hisseder.

2 saat önce, Deadanddark yazdı:

1/10000 ! Bunlar farkli birimler, nasil oranladin.

Bu orani nerden, kimden duydun?

Verdigin örnek tamda kıç contası parçalanmış birinden gelebilirdi.

Sanayiye uğra yenilesinler.

Aynı sorun bende de var. Dikkat dağılması.

Daha basit birşey istesem?

Konuyla ilgili degil.

moon_rotate.gif

Burada ayın kendi etrafinda dönüş zamanının dünya etrafındaki dönüş zamanina eşit oldugu gösterilmiş.

Kendi etrafindaki dönüş zamani aynı kalsa ama dunyaya yaklaştığını varsayıp dünya etrafındaki dönüş zamanını kısaltarak yeniden yapsak animasyonu kiramızı nokta nasıl bir haraket çizer. Yapabilir misin?

Yapamam dersen sorun değil.

Ulan salak ikiside N kuvveti ile ölçülüyor. Açısal momentum da açısal kuvvet ile ölçülür. İkisi de Newton biriminde.

13 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Ulan salak ikiside N kuvveti ile ölçülüyor. Açısal momentum da açısal kuvvet ile ölçülür. İkisi de Newton biriminde.

Suyun yükselmesine etkisi 1/10000 dedin.

Ay 1 birim yükseltirken dünyanın acisal momentumu 10000 birim yükseltiyor.

İşlemi göster.

20 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Dünya homojen değil dışarıdan simetrik bakıldığında simetrik parçalara ayrılsa da içi homojen değil. Çekim kuvveti ortalama kuvvettir. Biz o ortalama kuvveti hissederiz.  Ama momentum ortalama hissedilmez. Herkes kendi ağırlığınca hisseder.

Homojen değil tamam onu biliyoruz ama seni burada tüy başka bir yerde kaya yapacak kadar bir fark yok.

3 saat önce, Deadanddark yazdı:

Aynı sorun bende de var. Dikkat dağılması.

Daha basit birşey istesem?

Konuyla ilgili degil.

moon_rotate.gif

Burada ayın kendi etrafinda dönüş zamanının dünya etrafındaki dönüş zamanina eşit oldugu gösterilmiş.

Kendi etrafindaki dönüş zamani aynı kalsa ama dunyaya yaklaştığını varsayıp dünya etrafındaki dönüş zamanını kısaltarak yeniden yapsak animasyonu kiramızı nokta nasıl bir haraket çizer. Yapabilir misin?

Yapamam dersen sorun değil.

G  yerçekimi sabiti ile M  dünya kütlesini keyfi aldım.

Yörünge çapı 5 olunca yeşil nokta devamlı dünyaya bakacak şekilde ayarladım.

noktanın çizdiği eğriyi yapamadım.

noktanın değiştiği görülüyor ama.

https://www.desmos.com/calculator/jgculngibn

• Thanks 1

43 dakika önce, TAO yazdı:

G  yerçekimi sabiti ile M  dünya kütlesini keyfi aldım.

Yörünge çapı 5 olunca yeşil nokta devamlı dünyaya bakacak şekilde ayarladım.

noktanın çizdiği eğriyi yapamadım.

noktanın değiştiği görülüyor ama.

https://www.desmos.com/calculator/jgculngibn

Süper oldu.

Yörüngeyi büyütünce yesil nokta sanki ters yönde dönüyormuş gibi algilaniyor. 

Aslinda neden venuse ters yonde dönüyor dediklerini daha iyi anladim, sanirim.

Dunyanin acisal momentumu ile okyanus sularinin acisal momentumunun sularin yukselmesiyle ilişikisini anlayamadim. Kafir oglu kafir oyle zortluyorki birşey anlasilmiyor.

Senin yorumunu merak ediyorum.

47 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Dunyanin acisal momentumu ile okyanus sularinin acisal momentumunun sularin yukselmesiyle ilişikisini anlayamadim. Kafir oglu kafir oyle zortluyorki birşey anlasilmiyor.

Şekil çizip anlatsa anlayacağım.

Göt kalça vb şeyleri katınca hiç anlaşılmıyor. :)

• Haha 1

On 23.10.2022 at 15:07, Kafir İmam yazdı:

En başa dönersek,

ilk önce Gelgitlerin sebebinin suların ısınmasıyla genleşmesinden kaynaklı olabileceğine yordun sonra her ne olduysa açısal momentuma bağladın.

Ay neden karadenizi çekmiyor diye sordun ama açısal momentum niye Karadeniz'de etkisiz kalıyor hiç bahsetmedin.

Açısal momentuma sadece okyanuslar sahip değil. Seninde açısal momentumun var. Sen neden savrulmuyorsun? Buna bir açıklama yapamadin.

Araba örneği verdin.

Aynı arabaya dolu bir bardak su ile dolu bir kova su koysak ve frene/gaza bassak ne olur?

İkisinde de su harekete devam eder.

Sana basit bir deney öneriyorum.

Kapalı bir spor salonunun tam orta yerine bir top bırak ve 24 saat gözlemle, suları haraket ettiren açısal momentum topu en azından bir miktar oynatmali.

Bir diğeri açısal momentum kütle x hız birimleriyle iliskili, kütle çekim ise kütle x kütle birimleriyle iliskili. Biri lineer diğeri vektörel , bu yüzden suların yükselmesine madem açısal momentumun etkisi var diyorsun, bende kütle çekiminin 1 birimlik etkisi 10000 birimlik açısal momentum etkisine denktir diyorum. İspatla bana böyle olmadığını. Düzgün bir açıklama olsun ama. Buna diğer forumdaslarin da yorum yapmasını bekliyorum. 

Gelelim ayın çekim gücü cooooook az be ya demene.

Kolunda bilezik gibi koca dünyayı çeviren senin contası bozuk kıçın mı?

Bir tane gif paylaştık daha önce. Ona iyice bak. Dünya ay ile ortak kütle merkezinin etrafında senin gibi kıçını kıvırıyor. Dünyaya bunu yapan birakta okyanus sularını yarım metre kadar yükseltsin.

Nerelerdesin, sanayide işin bitmedi mi? Başlık soğumasın.