Jump to content

Gel-Git Med-Cezir Teorisi Doğru mu?

somebody

Recommended Posts

1 dakika önce, Kafir İmam yazdı:

Ee ne demeye çalışıyorsun yani. Gravimetre kurşun dan etkilenir ay ile alakası ne?

Üst hava tabaksını çeken ay , alt hava tabakasını sürtünmeden çekemiyor yani sürtünme kuvvetine yenik düşüyor ama koskoca lav akıntıları ve okyanusları kilometrelerce oynatıyor. Yani dünya yüzeyinde neredeyse kendi kütlesi kadar ağırlığı .... Neyse sen anladın.

yer tabakası oynaması ile su veya hava tabakasının oynaması aynı şey değil ki.

Yer tabakasını oluşturan granit gibi malzemelerin çekme  basma dayanımı kuvvetleri var mesela.

Su ile hava  kolayca şekil değiştirebilir.

12 saat önce, TAO yazdı:

yer tabakası oynaması ile su veya hava tabakasının oynaması aynı şey değil ki.

Yer tabakasını oluşturan granit gibi malzemelerin çekme  basma dayanımı kuvvetleri var mesela.

Su ile hava  kolayca şekil değiştirebilir.

Peki ayın çekimi okyanusları nasıl oynatıyor , lav akıntılarını nasıl yönlendiriyor. Havayı bile doğrudüzgün çekemeyen ay 🌙 nasıl oluyorsa yoğunluğu 1'den yüksek maddeleri alıp alıp oynatıyor?

2 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Peki ayın çekimi okyanusları nasıl oynatıyor , lav akıntılarını nasıl yönlendiriyor. Havayı bile doğrudüzgün çekemeyen ay 🌙 nasıl oluyorsa yoğunluğu 1'den yüksek maddeleri alıp alıp oynatıyor?

Ne laf anlamaz çıktın yahu.

Gel git demek kütle çekim demek. Gel git etkisi nedeniyle uydular gezegenine, gezegenler yıldızına kitlenir. Tidal locking. Yani gelgitsel kilitlenme. Venüs bu yüzden yavaş döner, ay bu yüzden aynı yüzünü gösterir. Her nesne  digerlerine çekim uygular. Hava dünyaya , dünya okyanuslara, okyanuslar aya, okyanuslar güneşe çekim uygular.

Dünya da sürekli güneşe aynı yüzünü gösteriyor olsaydı su kutlesinin neredeyse tamamı tek yüzünde toplanacakti. Tıpkı ayın bize bakan yüzünün biraz daha kabarık olması gibi.

Gelgit etkisi Plüton ve dünya arasında da vardır ama değer çok çok küçüktür. 

Kütlesi olan her cisim uzay zamanı büker, işte biz buna kütle çekim diyoruz. Sende bukersin uzayı saçının teli de. 

Kafa utulemeyi bırak artık.

On 18.10.2022 at 10:59, Kafir İmam yazdı:

Çok basit bir soru ,

1- neden ay sadece dünyanın belli bölgelerinde çekim yapıyor. Marmara ve Ege'de niye gelgit etkisi olmuyor. Sonuçta denizlerin çoğu birbiriyle bağlantılı değil mi.

2- neden daha akıcı ve aya daha yakın olduğu halde havayı çekmiyor?

Çekim sadece aya özgü değil. Bir çakıl taşı bile aya çekim uygular. Sadece ay çekim uygulamıyor. Bak tekrar ediyorum, çekim uygulamak sadece aya mahsus bir durum değil. 

Yeryüzünün, yeraltının her noktasında var bu etki.

Bak dikkatinden kaçan bir detay var gel git ile sular öyle çılgınlar gibi, kudurmuş gibi kıyılara saldirmaz, yavaşça yükselir. Senin bahsettiğin o dev dalgalar falan fırtına etkisinden, deprem etkisinden falan olur.

Hava yoğunluğu ve kütlesi düşük olduğu için daha az etkilenir. Bu yüzden marsın atmosferi daha az, ayın atmosferi yok denecek kadar incedir.

4 saat önce, Deadanddark yazdı:

Dediğin dogru tao.

Yalniz bir detayi daha gözden kaciriyor kâfir.

Ay haraket halinde o gelgit cebelitariktan akdenizi suya bogardi ama su dolana kadar ay gecip gitmis oluyor.

😝😝

Mantığa bak. Ayın etkisi olsaydı ayın geçip gitmesinin önemi olmazdı er yada geç bir kaç saat farkla da olsa boğazlarda bile bu etki gözlenirdi.

Bütün etkiyi çekim kuvvetine vermek ne kadar aptallık. Evet aptallık.

Yer çekimi zıddı merkez kaç kuvvetidir. Bu da yer itimi oluyor.

Ateistler bu kadar aptal olmamalı.

Her kuvvet dengeleyici zıt kuvvet ile ortaya çıkar.

Aynı merkez kaç kuvveti dünyanın kendi dönüşü sırasında da ortaya çıkar. Bu durum savrulmayı önlemek için yerdeğiştiren sıvıların hareketi ile dengelenir. Yani bir zıt kuvvet daha oluşur.

Ayın o kadar çekim gücü yooooook!.

Ayın dünya tepesindeki konumu da dünyanın merkezkaç kuvvetine yani itme kuvvetine göre şekillenir. Dolayısıyla ay ile gelgitler aynı anda oluşur ama sebebi ay değildir.

4 saat önce, Kafir İmam yazdı:

😝😝

Mantığa bak. Ayın etkisi olsaydı ayın geçip gitmesinin önemi olmazdı er yada geç bir kaç saat farkla da olsa boğazlarda bile bu etki gözlenirdi.

Bütün etkiyi çekim kuvvetine vermek ne kadar aptallık. Evet aptallık.

Yer çekimi zıddı merkez kaç kuvvetidir. Bu da yer itimi oluyor.

Ateistler bu kadar aptal olmamalı.

Her kuvvet dengeleyici zıt kuvvet ile ortaya çıkar.

Aynı merkez kaç kuvveti dünyanın kendi dönüşü sırasında da ortaya çıkar. Bu durum savrulmayı önlemek için yerdeğiştiren sıvıların hareketi ile dengelenir. Yani bir zıt kuvvet daha oluşur.

Ayın o kadar çekim gücü yooooook!.

Ayın dünya tepesindeki konumu da dünyanın merkezkaç kuvvetine yani itme kuvvetine göre şekillenir. Dolayısıyla ay ile gelgitler aynı anda oluşur ama sebebi ay değildir.

Utanmadan bir de alay ediyor sayın çok bilmiş. Sen aynada bak kıçına gül. Deli misin nesin!

Merkez kaç kuvveti dünyanın aya bakmayan tarafında da suyun yukselmesine sebep olduğunu söylemiştim önceki mesajlarımdan birinde. Sen yazılanları da hemen unutuyorsun, işine gelmiyor tabiki.

Neyse öyle oturduğun yerden atıp tutmakla olmaz, araştır biraz. Deneyler yap, gözlemler yap formüllere dök, kimbilir belki Nobel falan alırsın.

Konuyla yakindan ilgili Zafer Emecen'in gayet guzel bir yazısına denk geldim, okumak isteyen olursa diye buraya bırakıyorum. Kafir sen okuma civitiyorsun.

Bir Zamanlar Medcezir

https://www.kozmikanafor.com/ay-milyarlarca-yil-onceki-kadar-yakin-olsaydi/

Bunlar bilim değil , bilim kurgu.

Sen milletin kıçıyla ilgilenmeyi bırak da ayın havayı niye çekmediğini söyle.

Şimdi bay salak , merkez kaç kuvveti ne tarafta olursa karşısında da zıt bir kuvvet oluşur. Önce bıradan başlaman lazım . Biri çekerken diğeri iter. Dolayısıyla uzayda iki kuvvette zıt yönlere doğru yönlenir.

Ayın o kadar güçlü çekimi yok. Bu kadar net. Sayısal bir ispat sunamayıp magazin yapmayın.

5 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Şimdi bay salak , merkez kaç kuvveti ne tarafta olursa karşısında da zıt bir kuvvet oluşur. Önce bıradan başlaman lazım . Biri çekerken diğeri iter. Dolayısıyla uzayda iki kuvvette zıt yönlere doğru yönlenir.

Ayın o kadar güçlü çekimi yok. Bu kadar net. Sayısal bir ispat sunamayıp magazin yapmayın.

Biraz derin düşününce sana hak verdim. Sorunun kaynağı senin beyin yerine kullandığın kıçın.

Senin mübarek kıçın bu gel gitler'in sebebi.

Sende o kıç olmasa hiçbir şey gel-git mezdi.

Şimdi sen bize düşünürken kıçın yerine beynini kullandığını sayısal ispatla.

Biraz derin düşününce sana hak verdim. Sorunun kaynağı senin beyin yerine kullandığın kıçın.

Senin mübarek kıçın bu gel gitler'in sebebi.

Sende o kıç olmasa hiçbir şey gel-git mezdi.

Şimdi sen bize düşünürken kıçın yerine beynini kullandığını sayısal ispatla.

Sen fazla derin sıçmışsın sadece. Buna düşünmek diyorsun ama senin beyninde yaptığını ben kıçımla yapıyorum. Yani sen beyninle sıçıyorsun ben ise kıçımla. Yada senin beynindeki düşünceleri ben kıçımla yapıyorum.

Sana bunu da ispatlarım sayısal olarak ama götünün resmini çekip buraya koyacağım tamam mı?

Boku kazdıkça bulacağım şey daha çok boktur. Bu yüzden seninle seviyeli tartışamam.

Konuyu çok derinleştirdin değil mi😅

3 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Sen fazla derin sıçmışsın sadece. Buna düşünmek diyorsun ama senin beyninde yaptığını ben kıçımla yapıyorum. Yani sen beyninle sıçıyorsun ben ise kıçımla. Yada senin beynindeki düşünceleri ben kıçımla yapıyorum.

Sana bunu da ispatlarım sayısal olarak ama götünün resmini çekip buraya koyacağım tamam mı?

Boku kazdıkça bulacağım şey daha çok boktur. Bu yüzden seninle seviyeli tartışamam.

Konuyu çok derinleştirdin değil mi😅

Bekliyoruz sayısal olarak ispatlamanı. :)

Ben foruma yanlış aktardım.Yanına resim koymadığım için anlaşılmaz oldu. 

15 saat önce, TAO yazdı:

Bekliyoruz sayısal olarak ispatlamanı. :)

Ben foruma yanlış aktardım.Yanına resim koymadığım için anlaşılmaz oldu. 

Ah benim salak ateistim. Yapay zeka diye bir şey var hani her fırsatta ukalalık yaptığınız bir konu. Hani o zeka ile robotlar yapılıyor ve hani bilirsiniz o robotlarda bir sürü algılayıcılar var.

İşte onlardan birini uygun olanını al münasip bir yerine sok ve basınç , gerilim kuvvetlerini ekrana yansıt . Tam sıçacağın anda dışkının yerçekimi ivmesi ile dübüründeki basınç kuvvetinin eşitlendiğini görebilirsin. Bu benim tezim belki denenmiş olabilir. Ama inanmıyorsan deneyelim sende.

5 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Ah benim salak ateistim. Yapay zeka diye bir şey var hani her fırsatta ukalalık yaptığınız bir konu. Hani o zeka ile robotlar yapılıyor ve hani bilirsiniz o robotlarda bir sürü algılayıcılar var.

İşte onlardan birini uygun olanını al münasip bir yerine sok ve basınç , gerilim kuvvetlerini ekrana yansıt . Tam sıçacağın anda dışkının yerçekimi ivmesi ile dübüründeki basınç kuvvetinin eşitlendiğini görebilirsin. Bu benim tezim belki denenmiş olabilir. Ama inanmıyorsan deneyelim sende.

Ortaya sıçıp(bir iddia öne sürüp) kaçan sensin.

Güzel bir konu açmıştın  ama bok ettin ortalığı. :)

Neyse ben kendi yöntemime döneyim.

İnşaatlarda makina montajlarında aşağıdaki gibi seviye göstergesi kullanılır.

Sol su sutunun bulunduğu yerdeki yerçekimi ivmesi Sağ sutunun bulunduğu yerdeki yerçekimi ivmesinden farklı olursa ne olur?

psol=sol taraftaki suyun özgül kütlesi

psağ=sağ taraftaki suyun özgül kütlesi

gsol=sol taraftaki su sutunun bulunduğu yerdeki yerçekimi ivmesi (ayın uzak olduğu taraf)

gsağ=sağ taraftaki su sutunun bulunduğu yerdeki yerçekimi ivmesi (ayın yakın olduğu taraf)

hsol=sol taraftaki su seviyesinin dünya merkezinden uzaklığı (ayın uzak olduğu taraf)

hsağ=sol taraftaki su seviyesinin dünya merkezinden uzaklığı (ayın yakın olduğu taraf)

psol*gsol*hsol=psağ*gsağ*hsağ

psol*gsol*hsol=psağ*gsağ*hsağ

gsol*hsol=gsağ*hsağ

Devamı sonra. :)

1057px-Schlauchwaage_Schematik.svg.png

8 saat önce, Kafir İmam yazdı:

İspat için keşke Kıçının sag ve sol loblarina çarpım tablosunu yazıp resimini paylaşsaydin. En azindan uğraşmış derdim.

Sendeki kıçın hakkini vermelisin. 

Eminim onunla cevizde kirabiliyorsundur.

4 saat önce, TAO yazdı:

Ortaya sıçıp(bir iddia öne sürüp) kaçan sensin.

Güzel bir konu açmıştın  ama bok ettin ortalığı. :)

Ay güneş ve dünya aynı hizadayken gelgit yüksekliği neden daha yüksek,

Ay dünyaya en yakın ve en uzak konumdayken neden yine gelgit dalga boyu değişiyor?

Bunlara da verecek bir cevabı olmalı bay kıçıyla düşünen kâfirin.

5 dakika önce, Deadanddark yazdı:

Ay dünyaya en yakın ve en uzak konumdayken neden yine gelgit dalga boyu değişiyor?

Bende ayın uzak olduğu tarafta neden gelgit seviyesi yukseliyor onu çözemedim . :)

Formul sadece tek taraflı yükseltiyor.

3 saat önce, TAO yazdı:

Bende ayın uzak olduğu tarafta neden gelgit seviyesi yukseliyor onu çözemedim . :)

Formul sadece tek taraflı yükseltiyor.

Tao matematik konusunda hiç iyi değilim. Sana DMA ve sütlükase lazım.

https://it.wikipedia.org/wiki/Marea#Calcolo_dettagliato

Dünyanın aya bakmayan tarafındaki yüksekliği hesaplamak için kütle merkezinin artan mesafesi hesaba dahil edilmiş.

Animasyon konusunda iyiydin. Senden bir ricam olabilir mi?

10 saat önce, Deadanddark yazdı:

Dangalak ateist birader, açısal momentum diyoruz. Elbette dünya kendi dengesini korumak için zıt kuvvet uyguluyor diğer tarafa çünkü homojen değil. Ve ayrıca dünya düz gitmiyor dönüyor. Virajı alırken neden savruluyorsun , yoksa seni ay mı çekiyor😂😂

Ortalığa sıçıp duracağına çekim kuvvetini hesapla bir de gelgit ile çekilen su kütlesini hesapla da bilelim.

4 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Dangalak ateist birader, açısal momentum diyoruz. Elbette dünya kendi dengesini korumak için zıt kuvvet uyguluyor diğer tarafa çünkü homojen değil. Ve ayrıca dünya düz gitmiyor dönüyor. Virajı alırken neden savruluyorsun , yoksa seni ay mı çekiyor😂😂

Ortalığa sıçıp duracağına çekim kuvvetini hesapla bir de gelgit ile çekilen su kütlesini hesapla da bilelim.

Kâfir, 

Yetenekli kıçına sahip çık, konuya daha fazla salça olmasın.

Onlarca defa tekrar ettim. Merkez kaç kuvveti suyun yükselmesine sebep oluyor. Fakat dünyanın aya bakan tarafında yükselen su neden merkez kaç kuvvetiyle dünyanın diğer tarafina doğru akmak yerine ay doğrultusunda yükseliyor.

Dünya yerinde madem dönüyor momentum zart zurt diyen kıçın neden ayın yerberi ve yeröte durumlarinda su yükselmesinde ki farka açıklık getirmiyor. Neden ay dünyadan daha çok uzaktayken su az, dünyaya en yakınken daha çok yükseliyor? 

İşte bunları senin kafa basmıyor. Kıçın ha bire zart zırt.

3 saat önce, Deadanddark yazdı:

Kâfir, 

Yetenekli kıçına sahip çık, konuya daha fazla salça olmasın.

Onlarca defa tekrar ettim. Merkez kaç kuvveti suyun yükselmesine sebep oluyor. Fakat dünyanın aya bakan tarafında yükselen su neden merkez kaç kuvvetiyle dünyanın diğer tarafina doğru akmak yerine ay doğrultusunda yükseliyor.

Dünya yerinde madem dönüyor momentum zart zurt diyen kıçın neden ayın yerberi ve yeröte durumlarinda su yükselmesinde ki farka açıklık getirmiyor. Neden ay dünyadan daha çok uzaktayken su az, dünyaya en yakınken daha çok yükseliyor? 

İşte bunları senin kafa basmıyor. Kıçın ha bire zart zırt.

Denizlerin yükselmesinde ayın katkısı dünyanın açısal momentumuna göre 1/10000.

Şimdi gelelim senin kıçına ;

Ortalama 5 kg löp et olsa , dünyanın merkezine 5000000 metre uzaklıkta yaklaşık diyelim.

F=[ 6.67x10^-11 x 5kg(senin götün) x 6x10^24 kg (dünya)] \ 5000.000^2

= 80 N kuvvet uyguluyor

Şimdi senin gibi 10000 kişi toplansa 50.000 kg şık su dolu bir havuzun kenarına götünü dönse 800.000 N kuvvet ile suyu ne kadar kıpırdatır. Ossurmak serbest olsun. Kişilerin kendi ağırlıklarını da ihmal ettik. Normalde 10000000N kuvvet uygularlar.

Evet o basit ortaokul bilgilerinle bu sonucu da söylemen gerek Senin sığ bilgilerine göre o havuzun suyu tamamen onların götüne girmesi gerekir. Çünkü çekim gücü havuzun kütlesini geçiyor. 

3 saat önce, Deadanddark yazdı:

Bak ortaokul bilgisi dedim de onu da anlamamışsın. Sengit jetski de motor ol.

Açısal momentum merkez kaç bunlar zıt yönlü oluşur. Ayın yörüngesi de dünyanın bu açısal momentine göre oluşuyor.

Düz mantık düşün. Araba firen yaparsa ileriye sürüklenirsin gaza basarsa da geriye doğru. Ya da asansör gibi düşün. İşte bunun dönen cisimlerde oluşan versiyonundan bahsediyorum.

17 saat önce, Deadanddark yazdı:

Tao matematik konusunda hiç iyi değilim. Sana DMA ve sütlükase lazım.

https://it.wikipedia.org/wiki/Marea#Calcolo_dettagliato

Dünyanın aya bakmayan tarafındaki yüksekliği hesaplamak için kütle merkezinin artan mesafesi hesaba dahil edilmiş.

Animasyon konusunda iyiydin. Senden bir ricam olabilir mi?

16 saat önce, Deadanddark yazdı:

Yapmanı isteyeceğim animasyon burdakilere benzeyecek.

Ben dünyanın dünya-ay kütle merkezi etrafındaki dönüşden kaynaklanan merkezkaç ivmeyi 27.3  günde döndüğü için ihmal etmiştim.Onu katınca düzeldi.

Animasyonu  işlem sayısı çok olduğu için yapamadım. Dikkatim çabuk dağılıyor.

21 saat önce, Kafir İmam yazdı:

Denizlerin yükselmesinde ayın katkısı dünyanın açısal momentumuna göre 1/10000.

Şimdi gelelim senin kıçına ;

Ortalama 5 kg löp et olsa , dünyanın merkezine 5000000 metre uzaklıkta yaklaşık diyelim.

F=[ 6.67x10^-11 x 5kg(senin götün) x 6x10^24 kg (dünya)] \ 5000.000^2

= 80 N kuvvet uyguluyor

Şimdi senin gibi 10000 kişi toplansa 50.000 kg şık su dolu bir havuzun kenarına götünü dönse 800.000 N kuvvet ile suyu ne kadar kıpırdatır. Ossurmak serbest olsun. Kişilerin kendi ağırlıklarını da ihmal ettik. Normalde 10000000N kuvvet uygularlar.

Evet o basit ortaokul bilgilerinle bu sonucu da söylemen gerek Senin sığ bilgilerine göre o havuzun suyu tamamen onların götüne girmesi gerekir. Çünkü çekim gücü havuzun kütlesini geçiyor. 

1/10000 ! Bunlar farkli birimler, nasil oranladin.

Bu orani nerden, kimden duydun?

Verdigin örnek tamda kıç contası parçalanmış birinden gelebilirdi.

Sanayiye uğra yenilesinler.

18 saat önce, TAO yazdı:

Animasyonu  işlem sayısı çok olduğu için yapamadım. Dikkatim çabuk dağılıyor.

Aynı sorun bende de var. Dikkat dağılması.

Daha basit birşey istesem?

Konuyla ilgili degil.

moon_rotate.gif

Burada ayın kendi etrafinda dönüş zamanının dünya etrafındaki dönüş zamanina eşit oldugu gösterilmiş.

Kendi etrafindaki dönüş zamani aynı kalsa ama dunyaya yaklaştığını varsayıp dünya etrafındaki dönüş zamanını kısaltarak yeniden yapsak animasyonu kiramızı nokta nasıl bir haraket çizer. Yapabilir misin?

Yapamam dersen sorun değil.