Jump to content

Corona


kavak
 Share

Recommended Posts

Biontech´in kurucusu olan Uğur Şahin, aşının etkisinin 4 aydan itibaren azalmaya başladığını vurguladı. Bu nedenle aşının etkisinin çok yüksek olmasına rağmen tazeleme aşılarının önemine ve gerekli olduğuna da değindi.  Üçüncü kez yapılan aşıların her halükărda koruma etkisini yükseltiğini söyledi. 

 

Link to comment
Share on other sites

Omikron adında yeni bir mutasyon hortlamış ve çok saldırgan bir tür olduğu söyleniyor. Bu gidişat hiç hayra ălămet değil. Halbuki aynı anda dünya çapında tüm ülkelerin katıldığı bir sokağa çıkma yasağı uygulansa, bu salgının kökü kazınmıştı. Bakıyorum her ülkenin uyguladığı yöntemler farklı, hatta her eyaletin uygulaması bile farklı.

Hal böyle iken 5., 6., 7. dalgaların gelmesi çok olası. Diğer yandan er veya geç zoraki aşı uygulamasına geçilmesi şart oldu. Başka türlü bu hadisenin son bulacağını zannetmiyorum.

Link to comment
Share on other sites

15 saat önce, navigarre necesse est yazdı:

Dizginlenemeyecek de zaten. Virüsün bitmesi imkansız. Bugüne kadar yenebildiği tek virüs çiçek virüsü. Grip gibi yaşamayı öğrenene kadar maskeye devam. 

Avrupa´nın bir çok ülkesinde 70´li yılların sonuna kadar bilhassa çiçek hastalığı ve çocuk felcinin üstesinden gelmek için zorunlu aşı vardı. İlk okulda bizi de bizim rızamızı almadan aşılamışlardı. Bugün bu hastalıkların gündemde olmamasının nedeni bilhassa zorunlu aşıdır.

Benzer durum bu salgın hastalık için de geçerli. Günümüzde bir hayli etkili olan aşılar var ve dünya çapında zorunlu aşı yapılması şart oldu artık. Bazılarının "Aman da özgürlüğümüz elimizden alınıyor!" babında veryansın ettiğini duyar gibiyim. Bunlara laf anlatamazsın. Bunların çoğu bekar veya tek başına yaşayan insanlar, bu nedenle aile ve toplum sorumlulukları zayıf. Bireysel ve bencilce hareket ediyorlar.

Halbuki gerçek olan şu ki bilhassa aşı olmayanlar bu hastalığı yayıyor. Aşı olmayanların %80´ne bulaşma riski varken, aşı olanların sadece %10´una bulaşma riski var. Benzer durum başkasına bulaştırma riskinde de var. Hasılı bu zıkkımı yenmenin yolu zorunlu aşıdan geçiyor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4. dalga tüm hızıyla her yerde yükselişe geçmiş vaziyette. Şimdi de Omikron zımbırtısı hortladı. Çok aşırı hızda yayılma özelliği var ancak semptomların hafif olduğu yönünde araştırmalar var. Böyle giderse Yunan alfabesinin sonuna kadar devam edeceğe benziyor. Umarım yanılırım.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ben şunu anlamıyorum , korona yokken insanlar yine ölüyordu ama her akşam TV de şu kadar kişi şu hastalıktan öldü diye algı yapan olmadı. İşte kalp ve şekerden ölenlerin sayısı ortada , kanser hızla artıyor ama hiçbiri bu kadar gündeme gelmedi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...